De oéesdioflheden der Indépetidatice! Budget van het Inwendige. PILLEKENS. I en Valencius er zich oovt tegen verzet liebben. Wy zullen op het factum van M. Faider terugkomen, want het beeft .hem weerdig gemaekteene maconnieke kroon te ontvangen/ In de verseheydene zittingen der volkskamer waerin er deze week over de artikels des budgets van 't inwendige is beraedslaegd, hebben wy met de levendigste voldoening bemerkt dat onze afgeveerdigde, MM. l)e Naeyer en De Ruddere, een ruym deel genomen hebben. De overtollig» en altyd nieuwe geldvei-kwistingen die gedurig dezen bud get doen zwellen en den armen burger onder de aen- groevënde lasten verpletteren, zyn byzonderlyk het voor werp geweest waerlegen onze afgeveerdigde zich verzet hebben. M. De Ruddere heeft het woord genomen om de afschaf fing te vragen der overgroole soumie die in den budget uytgesteken is voor de raep- en worlelexposition, concour sen, nuttelooze boerenscholen en voor den aenkoop van hengsten ten dienste der staetspcerdenstoctery. Met veef waerhevd heeft den achtbaren spreker aen de kamer doen opmerken dat er jaerlyks omtrent een half mellioen franks uvtgegeven word aen die nuttelooze zaken, en dat er tot dus verre weynig of geen nut voor 't land nvt voortgespro ten is. Sedert 1849, zegde M. De Ruddere, zyn er aen de boerenscholen, exposition en concoursen DERTIEN HON DERD DUYZEND FRANKS besteed; en wat heeft men er door gewonnen Volstrekt niets, het geld is op en de boerenscholen gapen nog altyd voort om er nog meer te verslinden. M. De Ruddere heeft dan aengedrongcn 0111 die gelden te sparen ten eynde allengskens het evenwigt in onzen deeriyken fmancietoestand te brengen. De aenma- ningen van den achtbaren spreker zyn niet vruchteloos gebleven gelyk men verder zal zien, want, krachtdadig geholpen door de onweerstaenbare logiek van den heer De Naeyer, heeft M. De Ruddere hel genoegen gehad de geldverkwisting voor de peerdenstoelery gedeellelyk te zien afschaffen. Met deze gedeeltelyke afschailing zullen er dit jaer emigc. duyzende franks gespaerd worden, en deze gespan zuemhcyd zal, binnen twee of dry jaren wel tot tien dobbel beloopen. Maer hernemen wy de werking der kamer en komen wy op de verschillige besnoeiingen die den acht baren heer De Naeyer op den budget van '1 inwendige heeft voorgesteld en op andere nuttige en onontbeerlyke zaken die dezen waren voorstaender des landbouws en vriend des volks, met den vinger beeft aangewezen. Vooreerst heeft M. De Naeyer zich met nadruk gesteld tegen de verhooging der jaerwcdden van de arrondisse- mentskommissarissen, welkers klassificatie men wilde ver anderen en aldus wederom den budget doen verhoogen; deze klassificatie zal nu geene plaets hebben eu 't is we derom zoo veel voor de schatpligtige gespaerd. Vervolgens heeft M. De Naeyer het woord gevoerd tegen die onnoozele en nuttelooze landbouwboekjes die op de kosten van 't land gedrukt worden en reeds 40 duyzend franks uyt de zakken der burgers geklopt hebben. Al die nieuwigheden der verslelene nieuwe politiek, die slechts gediend hebben 0111 d'oogen der landbouwers te verblinden maer die niettemin veel geld aen 't land kostten, zullen al lengskens uyt den budgetverdwyneu, en 'tis, dankaen moe dige, onafhanglyke en verstandige mannen gelyk M. De Naeyer, dat wy eerlang deze en meer andere gespaerzaem- heden zullen zien verwezenlykcn. M. De Naeyer heeft dan ook zyne bezorgdheid getoond voor het verbeteren van beken en walerloopen die thans in eenen deeriyken toe stand van verwaerloozing verkeeren en aen den landbouw veel schade toebrengen. Maer iets waer tegen den achtbaren redenaer byzonderlyk te peerde is gesprongen en waertegen hy met volle kracht der redekunde, met de stelligste daed- zaken, en met dien waren geest van gèspaerzaenibeyd en volksliefde geschermd heeft, is de jammerlyke geldver kwisting van 240 duyzend franks, die jaerlyks uytgegeven worden aen de peerdenstoeteryën van den siact. Den deftigen spreker heeft de aendacht der kamer zoo danig geboeyd, de nulleloosheyd dier uylgave zoo klaer doen uytschynen, de noodzakelykheyd en dringendheyd der afschaffing zoo stellig vastgesteld, dat de kamer als 't ware medegesleept was om aen M. De Naeyer gelyk te «even. De vrienden van de sfbingl e ïgsten des gouvèrne- Hienls MM. Thiefry, De Stcenhault eu andere merkweerdige redenaers hadden schoon hunne redens af te geven, zy hadden schoon naor voorwendsels te zoeken, zy hadden zich schoon achter voorgaande stemmingen te verschansen en, op hunne beurt, de nutligheyd dezer uytgaef zoeken te bewyzen, M. De Naeyer had voor alle opwerping rene ant woord, voor alle redens eene wederlegging, tegen alle stryders een wapen, zoodanig dat er voor zyne tegenstre vers niets te doen viel dan zich over te geven en te beken nen dat zy veel te zwak waren om het tegen eenen zoo onvernioeyelyken als krachtvollen strvder vol te houden. Immers 't was waerlyk iets grootsch, iets indrukwekkend en treffend M. De Naeyer zyne bekampers te zien aanvallen, te zien op de vlucht dryven en meester van 't slagtveld blyven. Wy zeggen meester van 't veld blyven, want de kamer ter stemming gaende, heeft beslist dat er eene groote ver mindering op de uytgave zal worden bewerkt. Aldus is de moeyte onzer afgeveerdigde met eendn goeden uytslag bekroond geweest en mogen de kiezers van liet arrondisse ment Aelst zich andermaal verblyden van, door hunne stem ming, mannen in de kamer gebragl Ie hebben die door gewetenspligt en volksliefde alleen geleyd, hunne talenten en arbevd op het altaer van 's lands welzyn weten te offeren. Wy wensehen onze voorlrelfelyke representanten veel ge- luks en bedanken hun, in naem der kiezers, voor al wat zy ten voordeele van 't land gedurig verrigten De hengsten voor (Ie perrdensmetery van den surt kosten elk jaer honderd duyzend IV. aen hel tuint. Flken hengst kost aeu hel land 2500 fr. 's jaers. Deze uylgavcn komen byna schreeuwend voor, als men denkt t Dat eenen hengst alleen zoo veel kost als vyf laudelykc briefdragers 2" Dat fneiï 2500 (r. elk jaer voor iederen hengst uylgeefl, en dat eenen gedecoreerden met hel Yzereu Kruys, welken arm en gebrekkig is, maer 100 fr. 'sjaers ontvangt. Zeventien leden der kamer hebben gevraegd dit kapittel van 108,000 fr. voor hengsten van den slael, uyt den budget van het ministerie van het inwendige te schrabber.. Maendag was het kapittel der peerdenslooteryen van den slaet, in de kamer, aen het order van den dag, maer de beslissing is uytgesleld. Kr zyn dry voorstellen gedaen t" Dezen der 17 leden, om de soumie van 100.000 fr. niet te verleenen. 2° Den voorstel van M. David, 0111 40,955 fr. toe te siaeu. 5:' Den voorstel van M. Pierre, 0111 de peerdenstoelery van den Slaet geheel al'te schaffen. Het is over deze voorstellen dat nu de kamer uylspraek zal moeten doen. Deze uylspraek word mei nieuwsgierigheyd te ge- moet gezien. (Vaderlander.) In Zwitserland heeft de mayotilcke party reeds de kerkgoedereu geroofd, Bisschoppen 111 ballingschap gedreven, openly!; geweld gebruykl om de katholyken te berooven van hel gehruyk hunner hurgerlyke regien. Dat alles is geschied onder hel masker van vryheyd, en verdraegzacinheyd. Tlians gael de party eenen nieu wen aeuslag wagen op dc kerkelyke vryheyd. De jonge geeslelyk- heyd zal voorlaen hare'studiën moeten doen 111 eene boudutiiver- sileyt hestuerd door mannen die niets de minste waerborg ople veren voor wat geloof en zeden betreft. Hen bevat gemakkelyk dal de bisschoppen daerin niet kunnen noch zullen toestemmen. Ziedaer hoe de vryheyd geëerbiedigd word iu een land waer liet mayoniek liberalismus volkomen meester is, in een land dat, volgens M. Rogier, uylermale veel gelvkenis heeft met Belgiëu. [Gazelle van Tliicll.) weten had dat hy dit half millioen voor de garde civiek bad uytgegeven, maer hy zegde dat hy er gebruyk van gemaekl had voor twee verschillige diensten. In den eersten dienst 516,000 franks en in den tweeden 184,000 franks. Docli men antwoordde aen M. Rogier dat zyn eenig voorbeeld niet serieus maer belagchelyk was en dat by zich leelyk bedroog. Dat eerst die uytgaef gedaen en betaeld voor dit zelfde voorwerp beliep tol de som van 559,545 franks, en dit blykens eene nota die den minister zelf aen de centrale se die had gezonden. En daarenboven, dat liet departement van 't inwendige aen het departement van oorlog schuldig bleef eene som van 500,000 franks prys der geweeren die dit laetste departement aen Rogier geleverd had Zoodat men op de verdedingsrede van Rogier moest antwoorden dat hy voor de garde civiek niet 500,000 franks ofeen half millioen, maer wel 840 duyzend franks of omtrent een geheel millioen besteed beeftHierop beeft Rogier stillekens den bek in de pluymen gehouden, maer ook men zag dat hy. neergebliksemd was en dat hy eenen krop in de keel kreeg waervoor de Stopnaelde van St-Nicolaes welligt zal moeten geroepen worden. Dat bet publiek nu oordeele lioe er met ons geld geleefd is geweest. 'T is een geluk voor Belgien dat die pligtige irregulari- tevteii niet konnen ten laste gelegd worden aen eenen Belg, en dat die jammerlyke geldverspillingen op den nek van eenen vremdeling moeten gelegd wordenHoe lang zal men nog aen moed ontbreken om zulke mannen uyt het parlement te dryven 713 DE KATUOLYKE SCHOLE.X DOHPERS- HUYZENt Hol eerste geleerd korps der wereld, de Akademie van We tenschappen te Parys, heeft met eenparige stemmenden groolen prys der naluerkundigc wetenschappen toegewezen aen den heer professor Van Heneden. Dien prvs bestaendc in eene gouden medalie, ter weerde van 5000 franks, is aen den laureaet te Parys, maendag lest in de openbare zitting der Akademie overhandigd geworden. Terwyl de Akademie van Wetenschappen van Parys, eenen professor der universileyl van Leuven bekroont, wyd den grool- sten economist van ons lydstip, den heei Michel Chevalier, in den Journal des dé bats, een artikel van vier kolommen aen hel werk Lc Socialisme depuis VAnliquitó jusquen 18>2. door den heer J. J. Thonisson, professor by dezelfde universileyl, en geeft aen den s(-hryver al den fof, welken dit opmerkensweerdig werk verdient. Ziedaer hoe dat men in de Universileyl van Leuven zich op de wetenschappen toelegt en hoe men by den vreniden de werken barer professors weel te schallen. Wal zullen de lasteraars vau dil geslicht nu zeggenEn gy Verbond van Aelst, wal dunkt u daervan Wal heieekenl nu ai uwen (lommen zeever van Licht- dompery, Achlcruyth uypcry, Gccs'.verslomping en meer andere pruil n die gy op de rekening der universileyt van Leuven legt en waermêe gy uwe dungezaeyde lezers gedurig vergast? Dil moeten toch geene uylen zyn die zulke pryzen behalen, en nog- tans't is eenen professor uyt de universileyl van Leuven..... Maer wat willen wy daer langer over spreken met een onnoozel prul blad 'i geen van geleerdheyd versland heeft nel als eenen ezel vau 't peunensnyden.... 't zyn roozen voor de verkens Over eenige dagen klaegden de scliryvers der lndêpen- dance van ons, omdat wy het vuyg liberatersdom hadden aengetast en de slechte, goddelooze en antinationale neygingen dier party hadden ontmaskerd. Om ons te antwoorden, had dit vremdelingsblad niets dan beledigingen, verwoedde uytvallen en zelfs lasteringen. Welnu dit gevoelig blad komt in de kamer wederom geschandvlekt te worden omdat het lasterlvke aentygingen tegen den vaderlands- minnenden verslaggever der centrale sectie afgegeven had, hem beschuldigende van leugenaer, delay auteyten trouw- loosheyd. Meester Rogier heeft de verdediging van zynen landge noot Perrot, eenen vremdeling gelyk hy, op zich genomen en waerom? Om te vertellen dat hy den artikel niet kende dien M. De Man schandvlekte om te zeggen dat hy de Indépendancc noch aen randde noch verdedigde, en dat hy haer niet kende Meester Perrot zal wel gelagchen hebben als hy deze antwoord zal gehoord hebben maer hier is zoo veel dwaeshcyd als onbeschaemdheyd M. Rogier zal schoon te liegen hebben, nooyt zal hy de bescherming die hy aen cVindépendance verleent konnen loochenenEn als men de dagelyksche onbeschofthevd van dit blad ziet, wie zal niet bekennen dat zy zeer wel overeenkomt met de spytige en nydige redevoeringen die den ouden schoolvos in de kamer dagelyks uytkraeyt? Ondertussehen ziet men dat M. De Man d'Attenrode den duym op de wonde gelegd heeft, want zyne opmerkingen legen de bekeurlyke gestie van Rogier zynj den ex-minister tot in de ziel gedrongen, en de aanrandingen van zyn blad zyn ten anderen een onwedersprekelyk bewys. Maer als Rogier zoo wit cn net is gelyk hy en zyne gazetten beweeren, waerom geeft hy er geene preuven van 'T is niet met idtyd te zeggen "T is vals du gy zyt in dwaling, gy be schuldigt onregtvecrdiglyk, gy komt met valsche cyffers voor den dag, dat men toont waerlyk onberispoiyk te zyn, men moet het door daedzakelyke waerheden bewyzen Welnu,'tisjuyst dil wat Rogier niet gedaen heeft, den ex-minister heeft niet een bewys konnen bybrengen om dc aentygingen van M. De Man ie wederleggen of lc leugen- straffen. Maer wy vergissen ons; den ex-minister heeft eene I beknibbeling te baot genomen, hy wilde maer eene enkele aenhalen, zegde hy, om te doen zien hoe onregtvecrdiglyk hy door M. De Man aangerand was, en gelyk Rogier I vertelde, zou die aenwyzing alleen vergenoegen om al de i drogredeus van M. De Man te doen uytschynen M. Rogier is dan met. eene opmerking voor den beetel i gekomen over het gehruyk van een half millioen voor de burgerwacht. Den man beklaegde zich dat men hem ver- In zyne spytige woede klauwt liet Verbond van Aelst gedurig naer de universileyl van Leuven, maer de klauwen konnen haer niet berryken. Menziel somlyds van die oude, verslelene, afgeleef- d katers, wier poolen zoo sly 1' zyn als nen slok en die nog gedurig zoeken ie klauwen maer wier klauwen zoo bot en magtèloos zyn, dal ei- niemand meer voor beducht is. Zulke gasten geeft men eene streek mei den martinet en men Iaelzc loopeu. .-. Het schoonste verciersei van den vos, is zynen sleertMaer is spytig dal dit vercierse! zoo geweldig slinkl. Het schoonste- verciersei der drukpers zyn de letters, doch wal helpt hel dal de letters schoon zvn, als zy zaken samenbrengen die zoo vuvl en slordig zyn, dat elkeen er van walgt Men heeft maer 't Verbond van Aclsl te nemen en in den eersten artikel den besten zal inen zoo vuylen bros aantreffen, dal men hel bladeken nog niet goed genoeg zal achten lol hel leegste gebruyk. Den Bicn Public van Gend noemt hel Verbond hel onedelste, hel vuvgstc en walgelykste schimpschrift dal de vlaemsche drukpers kan bezoedelen En dan nog durft dil prulblad van weerdigheyd en deftigheyd komen spreken'T is als of een zwyn wilde de zuyverheyd aenprekcu Het Verbond van Aelst zoekt gedurig gelegenheden om eerbied weerde priesters en kloosterlingen aen te randen, te be schimpen en te bespotten. In zyn laetste Nr werpt dit schandblad aen de capucynen en alle andere monikken den scheldnaem van luyaerds, bcdelacrsrnaelschappelyke nuUcloozen en andere vuylig baden nacr'l hoofd, dil alleen omdat zy klerikalen zyn. Maer heeft Gummarus al vergelen dat hy zelf, eerlyds zyne diensten aen den zeer eerw. klerikalen Deken van Audenaerde heeft aangeboden?" Is hy misschien legen de geeslelyken zoo verbitterd geworden omdat den achtbaren herder in kwestie hem belcefdelyk over de aengebodene diensten heeft bedankt en hem laten loopen mei den wind van achter? Had Gummarus zynen kost onder de klerikalen konnen winnen, wie weel of hy niet vurigeren klerikael zou zyn dan hy nu dweepzieken liberalersknecht is De knoeyêrs uyt't Verbond bassen en tieren gedurig legen een parysch dagblad, 't geen zy VUnivers Rcligicux hectenzy beknibbelen gedurig de artikels van dit dagblad en schelden ze uyt als gedrochtelykheden en domperswerken. Nu, om te bewyzen dal die prulschryvers het blad in kwestie niet lezen en bvgevolg altyd in 'i donker en zonder kennis van zaken zeeveren, verbinden wy ons honderd franks acu Gummarus te schenken indien hy ons binnen de dagen een der laeste N" van den Univers llcligieux waerlegen zy zoo geschreeuwd en getierd hebben, kau ter hand stellenDit zal een bewys zyn of die gasten den Univers Rcligicux lezen of niet Met Verbond is nydig omdat den eenvoudigen Dender-bode de eer gehad heeft door de razerny der vremde hooveerdige Indè- pcndance aengerand le worden. Wv verslaen de jaloerschheyd; het Verbond is gerekend onder de onnoozele prulbladen waervan in de vlaemsche noch fransche drukpers noyt gesproken word, ten zy in de smakelooze Stopnaelde van Sl. Nicolacs en in de» verteerden Geeraerdsbergenaer, welke bladjes te samen het Ver bond niedegerekend, omtrent 250 inschryvers lellen, terwyl den Dender-bode, voor het getal, den eersten slaet der vlaemsche drukpers, en gedurig in al de gazelten, zoo fransche ale vlaem sche, aengehaeld wordVan daer die nydigheyd van 't Verbond. Om ons eenen steek te geven, zegt het Verbond dat niet een klerikael dagblad ons verdedigd heeft tegen de acnvallen der Indépendancc, dal alle ons inden brand'gelalen hebben. Dit is onwacr, den Dien Public van Gend, die tegenwoordig voor niet een fransch dagblad moet wyken, heeft onze verdediging geno men. De Gazelle van Thiellhel Rolcrkuypjc hel Thouroutsch blad, den Demerbode^AIe l'yn geschrevene bladen, benevens den Vader landerhebben ons verdedigd, en hierover bedanken wy onze vrienden grondhertiglyk. 'T is wel waer dat andere fransche conservatieve gazellen ons niet hebben verdedigd, maer dil i:- juyst waerin de onafhanglyke fransche drukpers le kort blyfl, en waerin zy 't voorbeeld der liberaterspers zou dienen le volgen Doch 'i is nog al wel dal wy de fransche drukpers gemakkelyk konnen missen, 'tis nog al wel dat wy alleen in slaet zyn ons te- verdedigen; maer min wel zou het zyn, indien wy de kleynmoe- dighevd der groote fransche conservaleursbladen moesten navol gen, zy konnen uyt hun zelve niets, en ons, eenvoudige vlaemsche bladen, hebben zy hoogst noodig om niet overal op het slagtveld le blyven LLYSTEBRYK CONCERT VOOR DEN ARMEN Wy dealen verder het programma mede van hel concert dat op zondag 12 February aenslaende. ten behoeve der noodlydende dezer stad, zal gegeven worden. Het overlezen van dil programma alleen zou genoeg zyn om al de muziekliefhebbers eu vrienden van een aengenaem tydverdryf dit concert le doen bywoonen maer er is eene andere Jieweegreden die onze brave eu liefdadige Aelste- naers zal aansporen er zich iu groot getal te bevinden. Die be weegrede is van iets ten voordeele hunner arme ongelukkige hroedeis te konnen bvdragen. Wv willen hier geene wanne oproe- pingsarlikelen schryven, want hel ware den goeden geest onzer geachte medeburgers miskennen, enkelyk zullen wy zeggen dat wy

De Denderbode | 1854 | | pagina 2