GRAND CONCERT OVERLEDENEN. AU BÉXÉFICE DES PAUVRES. •op eene goede ontvangst rekenen en dat liet concert zal weerdig zyn van de menigvuldige arlislen en liefhebbers die bet met cenen noyl volprezen iver hebben ingerigt. Plaelsgebrek belet pns eenige aeunierkingcn over de stoke- ryën en andere artikels mede te deelen. Den depot van bet 3' linie-regiment, welken te Aelst lag, is naer St. Nikolaes vertrokken. Men schryft ons uyt Haellerl: het van ouds gekend proces van den heer J. B. Van Londerseel legen d'heer Cb. Arents, over eenen verlegden waterloop, is vrydag lest door het hof van Appel gewezen geworden in voordeele van dezen eersten. Hel hof van beroep van Brussel heeft zyn vonnis geveld in zake van zekeren advokael Coopers, regler suppleanl by bet vredegeregl eener gemeente légen Brussel en armbezoeker. Met hof heelt den beschuldigden veroordeeld lot 1 jaer -gevang, 25 fr. boel vyf jaren berooving van zyne burgerlykeen faniiliereglen en, by lyve in al de proceskosten, voor ontvremding of achter houding van 'l goed van den armenWal zullen de liberale schreeuwers hiervan nu zeggen Dit is nu nogtans de wellelvke liefdadigheyd die ons dit voorbeeld oplevert M. Yvillaert, pastor der Kapelle-kerk te Brussel, komt te overlyden. M. Willaerl was gedecoreerd met het Yzeren Kruvs, en bel Leopolds-order. M. Thienponl, priester in hel seminarie, is lol tweeden on derpastor te Bassevelde benoemd geworden. —Den bisschop van Gend w as door Z. H. den Paus gelast geweest schikkingen te nemen om een zeker getal broeders van O. L. Vrouw der Berinhertigheden, die zich in Belgiën aen den dienst der zieke gevangenen wyden, naer de kerkelyke staten te sturen, ten eynde er een geslicht van jonge gevangenen te besturen. Vrv- dag zyn zes dezer broeders naer Maliën vertrokken gezamentlyk met Mgr. de Mérode geheymen kamerheer van den Paus, en den heer Picoli, beamplen van het ministerie der biunenlaudsche za ken te Roomen. Men verzekert dal het testament welk M. Everaert gemaekt heeft, zeer dubbelzinnig is opgesteld, en tot moeyclykhedcn en een proces zal aenleyding geven. Buytengewoon veel geld heeft men in de wooning van dezen ryken gevonden. Men spreekt van eene somme van 160,000 fr. die in gouden geld zou gevonden zyn. Hel droog weder welk men verscheyde dagen lang gehad heeft, is door de boeren te baet genomen, om het land te berev- den, te beploegen, te bezaeyen, te spitten en te mesten. Men inaekt ook loebereydselen om aerdappelen te planten. MM. Herlogs, die de concessie van den yzeren weg van Nazareth op Audeuaerde bekomen hebben, komen twee plans van statiën voor Audenarde en dry verschillige riglingen op te op te stellen en aen den minister van openbare werken te zenden, opdat den minister eenen keus zou doen. Eenen jongeling toebehoorende tot eene deftige en treifelyke familie van Gend, was in eenen tabakwinkel eene cigarre gaen koopen, en, weynige oogenb/ikken nadien, nog eens voorby den winkel passerende, wierd by bef/gl van het geld uyt den loog geroofd te hebben. Den jongeling die voor geenen dief wilde door gaan, aengezien hy geenen dief'was, pro.'esleerde legen de betig- liging, en dwong den labakk/er by den kommissaris van policTe te komen. Den jongeling gaf aldaer uylleggingeu, en bewees waer hy hel geld, welk hy op zich had, ontvangen bad. In weerwil van dit, wierd den jongeling aengehouden, en naer den Mammelokker geteyd, alwaer hy lot 's andcrdaegs is verbleven. Door den regler ter inslruklie ondervraagd, is by dadelyk in vryheyd gesteld. Den jongeling gaet nu een proces" tegen zvnc"n beschuldiger inspannen. Meer dan eens heeft men den spot gedreven melden be- laciielyken opstel van vele processen-verbael. In 't gehoor der korreklionnele reglhank van Gend op donderdag gehouden, heelt zoo een procesverhael andermael de lachspieren der toehoorders in beweging gebragt. Eene konynendicfle had in eene gemeente onzer omstreken plaets gehad. De gendarmen gingen ter opspo ring der daders uyt en valleden ze bv de kraeg terwyl zy nog in 'l bezit der geroofde dieren waren. Ook vervatte het" proces-ver- bael der agenten van de publieke magt deze woordenen wy hebben de hand gelegd op gezcyde kouynen gekleed met onze uni- Jorinen. De kronyk zegt niet of er twee veroordeelingeu zyn uyt- gesproken de eene legen de dieven, de andere Ivgeu de gestolen kouynen hetigt van onwettclyke dragt van uniform'. Sedert eenigen tyd, 'hetnerk'le M'« Rigaud, modiste in de Crepstraet te Brussel, dal zy bestolen wierd, en hare vermoedens vielen op de meyd van persoouen die in haer buys inwoonden. MmI Rigaud gal' hier van kennis aen de policie, eu, lydeus de af- wezigheyd van de dienstmeyd, opende nten haren koffer, en iu den zeiven vond men vele geslolene voorwerpen, en eenen reessem v»n achttien valsche sleutels. De meyd heelt alles bekend, en is naer den Amigo gelevd, en dan ter beschikking van den proku- reur des konings gesteld, Eene vrouw is te Oostende van eenen dryüng, twee jongens en een ineyskeu bevallen. Het derde kind is gestorven. Te Namen was M. I,. bezig met eene betaling in bankbrief- kens by eenen landbouwer te doen, en had alle de briefkens op dc tafel geleyd. Op eenmael koml den dienstbode binnen en door bel openen der deur, waeyen alle de barikbriefkens weg, en een van LKI0 fr. is in liet brandend vuer van den haerd gevallen, en verslonden. Eenen anderen lieer, te Namen, had op zyne tafel, nevens verscheyde andere papieren, een briefken van 5U0 fr. geleyd, en was uyigegaen, bevelende aen zvnc meyd vaa eyeren te" berevden tegen zyne terugkomst. Hy liet opschikken der kamer, was liet briefken van 500 fr. op den grond goraekl, en de mevd meeiiende dat hel een papierken zonder weerde was, bad liet gebruykt. bene vens andere papierkens, om de casserol te kuysselieu, eu liad liet dan in liet vuer geworpen. Den prins Napoleon, neef van den keyzer der Franschen, is te Brussel aengekonten. Den kevzerlyken prins is lot vryda1' in deze hoofdstad gebleven. De aenkiimst "en liet verblyl' van dézen prins beuyzeu dal wy in de vrieudscliappelykste betrekkingen met Yrankryk slaen. Den prins is mei veel eer onthaeld. Een deel van liet garnizoen was onder de wapens. Den borgemeester en de schepenen wachl- leden den prins af, en hebben hem gekomplimenteerd den fran- sclicii afgezant bevond zich ook in de statie, en dc statie was met vele vaendels versierd. Ow twee uren en half, is den hertog van Braband in de statie gekomen, en is met algemeene vreugdegeroepeu begroet. Den erJprins droeg den uniforme van zynen grued, en was in eeue gala-hofkoe s gekomen. Daer den prins eenigen tyd in de statie naer het konvoy moest wachten, heeft hy de troepen, welke zich aldaer bevonden, in oogenschouw genomen, en is met verscheyde nooge ambtenaren in gesprek geweest. Om dry uren min een kwaert, kwam het konvov aen. De trom mels roeffel den, de muzieken speelden de Rrubancónm-, de troepen presenteerden de wapens, en de vaendels boogen ziel». Als het konvoy stil stond, is prins Napoleon afgestapt, en droeg den uniform van luylenant-generael. Hv had met zich dry aides- de-camp, en eenen geheymschryver. Den prins de Dhirnay ver gezelde ook den neef van den keyzer. NTa de gewoónlyke groetenissen en komplimentej, heeft den hertog van Braband alle de opper-ofticiereu eu hooge ambtenaren aen den prins Napoleon voorgesteld. Nadien heeft den hertog van Braband den franschen prins voor de troepen geleyd, opdat hy die in oogbeschouw zou nemen. Om dry uren heeft zich eenen stoet gevormd, en den prins Na- polegn is naer het paleys geleyd. Een eskadron guides opende den'stoet; een ander sloot dien. De hofkoetsen waren met vier peerden bespannen. Veel volks was toegesneld om den stoet te zien voorby trekken, welken langs de hezondersle stralen van Brussel is gereden. In hel paleys bevond zich den koning. Z. M. is, op het hoogste van den trap den prins komen afhalen. Na eene lange onderhan deling met den koning gehad te hebben, is den prins in zyne ap partementen gelreden. In den avond heeft een groot banket, ter eere van prins Napo leon, plaets gehad. Hel bezoek van prins Napoleon Bonaparte aen Koning Leopold word in Belgiën algemeenlyk aenzien als een bezoek van loutere vriendelykhevd. Zulks is ook het gedacht der Assemblee Nationale van Pari/s, die geloofd dal hel slechts bewvst dal de betrekkingen die er bestacn lusscheu de twee gouvernementen van Yrankryk en van Belgiën zich verder gaen uylslrekken. Wy zullen niettemin doen a,enmerken dal de Palrie, toen zy hel vertrek van Prins Napoleon naer Brussel aenkoudigt, er by voegt: Men verzekert dat Z. K. 11. hy den koning der Belgen eene aengelegene zending gael vervollen. Van eenen anderen kant, zegt den Conslilulionncl deswegens het volgende Den prins Napoleon gaet by dgn Boning der Belgen, in den naein van den Keyzer der Franschen, eene diplomatische eu trou- welyke zending vervollen, welker oogwit in verhand slaet melde toevalligheden der kwestie van het Oosten. Vele gerugten opziglelyk de reys van prins-Napoleon, kozyn van den keyzer der Franschen, zyn uylgeslrooyd. Een ministerieel blad verzekert dal den franschen prins met geene diplomatieke zending is belast. In den Conslilulionncl van Parys, met het handteekaen vau M. Amedeé de Cesena onderteekeud, leest men Z. K. II. prins Napoleon heeft maemiug morgend Parys ver laten, om zich naer Brussel te begeven. Den prins Napoleon gael hy den kouig der Belgen, in den naeui van den keyzer der Fran schen, eene diplomatieke en verlrouwelyke zending vervullen, welke zending met de mogelyke voorvallen in de zaek van het Oosten, in verhand slael. De Emancipation zegt dal prins Napoleon, onder anderen, belast is met den hertog en de hertogin van Braband uyl te noo- digen, 0111 eenigen tyd, in hel hof van Frankryk te komen door brengen. De Emancipation sprekende van de reys van prins Napoleon en van zyn verblyf te Brussel, zegt dat eenen lioogeu franschen amblenaer met den keyzerlyken prins is medegekomen, en dat dezen boogen amblenaer, drager is van een ontwerp van iraktael en dal men niet wanhoopt van dit ontwerp, voor het afreyzeu van den prins, nog te zien onderteekeud worden. Wal er hier van zy, toch zullen wy hier byvoegen dat het ont werp van iraktael voordeclig is aen de hezondersle nyverheyd der Vlaenderen, welke de gunsten zal hlyven genieten die men haer poogde te ontnemen. Wy zullen hier nog byvoegen, dat vele gerugten zyn uylge slrooyd, opziglelyk de voordeden welken door een koophandel- verdrag met Yrankryk, aen Belgiën zouden toegeslaen worden. De gerugten welken meest geloof verdienen zyn de volgende: Eene vermindering van 15 ten 100, zou op de regten van invoer op de helgische lynwaden in Yrankryk, verleend worden den transit der garens zou begunstigd zyn een voordeel zou aen de helgische hroeksioffen, de hoppe en andere bolgiselie voordbreng- selen loegesiaen worden. Onlangs is in de bladen melding gemaekt van de dubbele moord, die in den nacht van 5 op 0 dezer te Duren (Noord-Bra- band) op den 80-jarigen pastor eu zyne oude dienstmeyd gepleegd is. Thans verneemt men dal den vermoedden moordeuaer deze week naer Aken is overgevoerd. Men zegt dal dezen persoon op het punt zynde in den echt tc treden, de gouden keling welke aen de dienstmeyd ontroofd is, aeu zyne aenslaende gegeven had. Toen hy in de wooning zyner bruyd gevangen genomen wierd, had liy tie gouden tabaksdoos, de gouden horlogie en de keting van den pastor en liet gouden kruys der dienstmeyd hy zich. I)en ecrw. pater Lacordaire is den 18 dezer in de Akademie van Wetgeving le Toulouse plegliglyk als medelid dier vergade ring aangesteld. Professor Delpech heeft in zyne vcrwellekommings-redevoering herinnerd dal den beroemden pater in zyne jeugd de regten stu deerde en vervolgens als advokael plcylte. Hy zegde dat zyne benoeming eene liuldebewys was jegens zyne genie, jegens de zedelykc wacrhcdeu waervan hy den bespraeklen apostel is. en sloot met hel geluk der Akademie le bcluygen over de aenvvinst van eer. zoo uyistekend medelid. Den vermoerden predikant antwoorde met eene treffende acn- spraek. Den koning van Holland komt eene subsidie van 500 gul dens le verleeuen, om de kosten der uylgaef van eenen neder- dnytscheu woordenboek te helpen dekken. BIYTEXLAXDSCSIE BE'UGTEX. Men scliryfi uyl Trieste: De centrale overheyd van liet zeewezen in onze stad, komt een advies aflekoudigm, waerbv hel publiek word verwittigd dal de russisclie schepen, die in de Zwarte zee kruyssen, voor buyl verklaren de schepen der onzydige Stalen welke oorlogs en krygsvoorraed vervoeren. Men verwacht heden of morgen te Parys hel antwoord van Rusland op de laelsle voorstellen van de eeuer-conferencie men is voorop zoo zeker van eene weygering, dat zulk antwoord er geene de minste verbazing zou opwekken wal men meer vreest is dal een iiylwykend antwoord zou kunnen ontvangen worden en dien onzekcivn toestand zou voortrekken, waerin Europa siuts zoo lang verkeert en er reeds meer hinder aengerigl heeft dan eenen vvezenlyken oorlog. De Morninrj-Posl beval eene lelegraphische (lepeche, die zegt dal den 12, toen de gezanten van Vrankryk en Engeland de nota overhandigden nopens het binnenvaren der vereenigde vloot in de zwarlezee, den graef vou Nesselrode zich hepaelde te antwoorden dal hy zynen keyzerlyken meester zou raedplegen, over de houding die Rusland in deze omstandiglieyd zou aennemen. Den li had men nog geen antwoord. Immers, den toestand kan niet wachten zich dnydeivk af te teekenen. Uyl Azia heeft men tydingeu ontvangen, en deze spreken van overwinningen welke de Russen aldaer hebben gedaen. Alle de lydingen uyl Turkyen komen hierin overeen, dat de schatkist van den sultan uytgepul is. De engelsche dagbladeren hlyven eene tael voeren die zou acn eenen aeustaenden oorlog doen gelooven. Die tael is zeer vy- andig aen Rusland. Engeland schyul sterk genegen om ten voor- deele van Turkyeu tusschen te komen. Uyt Bucharest heeft men vernomen, dat in eenige dorpen rondom liet turkscli kamp, eenen opstand is uytgeborsten. De boeren hebben de Russen die hy hun gelogeerd waren, vermoord, en hebben de Turken lol eenen uytval uylgenoodigd. De Turken hebben de dorpen in brand geslekcn. OPENING VAN HET ENGELSCH PARLEMENT Met de gewoonlyke ceremonien, is het parlement door de koningin in persoon geopend. H. M. op haren troon gezeten, heeft de volgende redevoering afgelezen: My lords en Mvnheeren, Ik ben altvd gelukkig u. in parlement vereenigd, terug te zien, en in de tegenwoordige oinsiandighcyd is hel met eene Lezoudere voldoening dat ik tot uwe hulp en uwe raedgewugeu mynen tocvlugt neem. De hoop welk ik tydens de slny ling der laetste sessie uytdrukte, dat eene spoedige overeenkomst, 7011 gestolen worden, die een eynde zou stellen aen de besioende geschillen tusschen Rusland en de Oltomansche- Porte, is niet vcrwezenllykt geworden, en ik betreur dal er eenen oorlog uyt voordgesproten is. lk hen voordgegaen mot de vriondschappelyke medewerking van den keyzer der Franschen te handelen, eu myne poogingen, en die myner bond genoot en, in hel doel om den vrede lusscheu de twee vyandeljke partyen le behouden en te herstellen, hoewel zy lot hier toe zonder goeden uytslag zyn geweest, zyn zonder onderbreking voordgezet. Ik zal niet nalaten in myne poogingen te volherden doch daer de voordzetling van don oorlog de belangen dier landen en van Europa diep zou knnnen schokken, geloof ik myne zee- en militaire maglen nog te moeien vermeerderen met hel doel 001 myne betoogiugen te ondersteunen en gemakkelyker tot de herstelling van den vrede hy te dragen. lk hel) het genoegen u te konuen aenkondigen, dal den koophandel des lauds steeds voorspoedig, dat den vieinden koophandel, 7,00 voor den uyl- als voor den invoer, aenzienlyk vermeerderd is. en dal de inkomsten vun voorleden jaer meer dan voldoende zyn geweest, om iu de benoodig- heden van den openbaren dienst te voorzien. lk beveel in uwe aendacht eene bill, welke ik bevolen heb voor te berevden, en die bestemd is om den kunsthandel van het Vereenigd-Koniug- ryk aen alle de bevriende natiën le openen, en ik verwacht mei genoegen, in het belang van myn volk, de afschaffing van de laelsle bepaling, welke op het in gebruykstellen van vremde vaertuygen drukte. a De laetste geregtelyke hervormingsmaeiregelen hebben zeer voldoende uytslagen gehad, en den goeden uytval, vvaermede zy bekroond zyn geweest kan ons nenmoedigen, om in dien weg nog verder voord te gaen. M yzigings-bills zullen u voorgedragen worden met het doel, om de kennis der oorzaeken in zake van testamenten en huwclyken van de geeste- lyke hoven, naer de burgerlyke over te brengen, en eene kragligere wer king aen de hoogere hoven van algemeene wet toe te vertrouwen. De wetten betrekkelyk de ondersteuning der behoefligeii, hebben in de laetste tyden zeer lieylzame wyzigingen ondergaen. Echter roep ik uwe ernstige aendacht op dien tak der wetgeving in. De wet opzigtens de woonplaats belemmert de vryheyd van den ar- beyd, en indien die bepaling niet zekerheyd kan verbeterd worden zouden de werkende klassen de viuchlen barer nyverheyd zien aengroeyen, ter zeiver tyd. dat de belangen van het kapitael en van den arbeyd hierdoor vaster zouden vereenigd zyn. Maatregelen zuil -n u voorgedragen worden in het vooiuytzigt van de wet, betrekkelyk de vertegenwoordiging der gemeenten bv het Parlement, te wyzigen. De laetste ondervinding heeft bewezen, dat het noodig is krag- tige voorzorgen le nemen, tegen de bedriegeryen der omkooping en tegen de verleyding in de kiezingen. Gy zult insgelyks te onderzoeken hebben of hel niet behoorlyk zou zyn volledigere uytvoering te geven aen liet princiep, voorgeschreven in den akt der laelsle regering, door hetwelk hervormingen gebragt zvn, aeu de volksvertegenwoordiging iu het Parlemaul. u Dy het aanbevelen van die voorwerpen in uwe aendacht, is myn ver biage.1 alle vvetiige oorzaak tot klagen le doen ophouden, hel algemeen vertrouwen in de weigeving te doen aengroeyen en eene nieuwe duerzaem- he\d acn de verschillige instellingen van den slaet te geven. lk onderwerp aen nvv onderzoek die belangryke kwestie, en ik bid God, dal hy uwe beraedslagingeu verlichte en uwe beslissingen gelevde. BURGERLYKE.\-3TAM>. GEBOORTEN ^ANNELYK 8 YKOUWEL. 2 HOUWELYKEN. Frnneiseus Van der Borght, schrynwerker, met Joanna Catharina Va» Vnrenbergh, dienstmeyd. Egidius Bencd. Podevyn, man van Joanna Dorothea lleis, zonder beroep, 45 j., Hoalmerkt Jonma Judoca Ghysols, vrouw van Joannes Van den Do sche, particuliere, 71 j Nieuwstract. Lud>vicus Hoffman, 10 dagen, Gecraerdshergschestraet. VOCAL ET INSTRUMENTAL, Donné paries Artistes et Amateurs réunis de la Ville d'Alost, ucec le concours de 31.' Francois Siron, Professeur au Con servatoire dc 31 ons, Dimanehe 12 Février 1831, a 6 heures Irès-précises du soir, a la Grande salie de l'Uölel de Ville. PROGRAMME 1" PARTIE. 1» Ouvcilure d'ANlxA boiena,a grand orchestra. (Donizetti) 2° Air du stÉCE de COKI1T IK, chunté pai Monsieur(Rossini) 3° LE LARC4MEISTE. grandefaotaisie pour Violon, composée et exéculéc par Mr. Francois Siron. 4° Air du pré alx clercs, chanlé par Me"*(llérold.) 5° Duo du chalet, chanté par MM(Adam.) G° RET1RONS-no US, Chocur chanté par MM(Limnander.) 2mc PARTIE. lo Ouverture d'oTIlKLLO, n grand orchestie. (Rossini.) 2U Air de LLCIE DL LVMMERMOOR, clianlc par Monsieur(Donizetti.) 3" dol'X souvenir, faniaisie pour \Il1oo, composé et exéculée par Mr. Fiaueois Siron. 4° Air du küssignol, (Les Nóces de Jeannótte) chanté par Mollc...(Massé) 5° Grand Duo brillnnt de la SOMNAMBULE, pour Piano et Violon, execute par MM. Frangois et Victor Siron. (J. benedict ct C. De Üériot.) 6- bolero, (Ahocur chanté par MM(Limnander.) PRIX D'ENTRÉE 1 FRANC.

De Denderbode | 1854 | | pagina 3