HET BEZOEK VAN PRINS NAPOLEON. BE MA£ONNlEKE PERS. PILLEKENS. -digheyd besluerd en ondersteund worden, die eik twee honderd armen bevuilen, die zo© wel ^ehuysvest, zoo wel gespysd zyn als degene van hel publiek ziekengodsiiuys en levens hei voorwerp zyn van meer godsdienstige zorgen ln de twee byzondere godshuyzen kost hel onderhoud per dag uiet meer dan 45eenlimen in het publiek godshuvs belaell men •eenen frank. Dit verschil, ik herhael hel, komt voort uyt de naluer van hel openbae besluer. Men onderhoud 200 armen in hel godshuys van de H. Gerlrudis voor eene somme van GOOD fr. by jare; hel kosl 10,000 fr. voor onderhoud van 1,00 ouderlingen in het ziekengodshuys, welkers opregiing omlrenl 1,580,000 fr. gekost heeft. Ik heiinnere my ook nog, 'lis reeds meer dan vyf-on- twintig jaer geleden, toen men my dal geslicht liet zien, dal den persoon die my binnen leydde, na my de schoone kelders, de uylgestrekte galeryen, de overgrooic slaepplaeisen en zolders afgeloond te hebben, myne aendachl riep op het gerief van klee deren en byzonderlvk op de zes hemden waervan eiken ouderling in 't bezit was. Ik kost Ifiet laten van te antwoorden dal den soldaet niet ongelukkig was en zich inel dry hemden vergenoegde. Ten dien lyde, Mynheeren, was ik driftiger en jonger, ik kon myn gedacht nog niet overmeesteren, en toen ik het gasthuys verlatende vernam dat den besluerder die het opzigt van dit geslicht had gedekoreerd was geweest, liet ik van myne lippen vallen het woordeken schandpad (Pilori), Ziehier eene andere daedzaek Eenige maenden geleden, was ik den leydsinan van eenen der onderscheydensle staetkundige van ons lydslip, die thans in zyn land eersten minister is, en ik leydde hem in hel hospitael van dea 11. Joannes. Ik moet het zeggen, dit geslicht word wonder wel bezorgd er ontbreekt niels aen geen hoegenaemd deel van den dienst. Wy braglen aldaer dry uren over. Mynen medegezel bad over alles nauwkeurig onderrigling gevraegd en by g;ng ver trekken vol van verrukking over de orde, de nelheyd, de zorgen, de overeenstemming der verschillige diensten, loeu by ongeluk- higlvk aen den ingang der gedeukzuyl twee groote sleenen ont- waerde alwaer op den eenen in gouden lellers geschreven staet dat het bouwen van het hospilael 2,578,000 fr. gekost heeft. Hy zeydezoo aenslondslol my: myne verwondering is sterk verminderd. Mynheeren, ik berbuel hel u, dil hospitael beeft omlrenl 2,600,000 fr. gekost, het terreyn onbegrepen, en het behelst ge- meenlyk 500 armen Zou den uvlslag deuzelfden zyn voor een byzonder besluer? Ik zeg nog'eens van neen, en dal is toe le schryven aen de naluer der openbare besturing. NIEUW WETSONTWERP OP DE STOKERYËN. De gewigtigheyd eener goede wet op de accynsen, op den taxe der dranken of andere voorwerpen van fabricatie en verbruyking word zeer dikwils zeer weynigoverwogen door deze welke zich met de financiën van den staet bezig honden. Men heeft dikwils weynig genegenlieyd voor 't be lang der nyverheyd, en maer al dikwils heeft rnen te veel nytslnytelyk de opbrengst der belasting alleen in 'i oog. 'T is byzonderlyk op liet accynsregt der graenstokeryén dat deze bemerking slaet, want 't is eene fabricatie die van te nabv aen den landbouw ruekl. Er moest dan eenen goeden middel gezocht worden om de belasting wel te doen opbrengen, om aen de nyverheyd alle vryhevd te laten opdat 'zy zich zou uytbreyden, en zelfs 0111 de fraude te beletten. Onder het franscb regiem wierd het voortbrengsel regtstreeks belast; 0111 de fraude te beletten was den lisc verpligt kwellende en tyrannieke maetregels te nemen 'tis daer uyt dal de bynamen van kelderrotten en sprinkhanen die tnen aen de accynsbeambten gaf, voortgesproten zyn. 'T.is dit regiem 't geen veel heeft bygédrageu om liet keyzerlyk gouvernement hatelyk te maken. Op het franscb regiem is het liollandsch gevolgd 't. welk eene aeneenschakeling was van formaliteyten, kwellingen en strafbaei'heden. Ook was het ecu der voorname grieven waerdoor den opstand tegen Willem verwekt is geweest. De wet van 1823 belastte de opbrengstde belasting was van 12 hollandsche guldens de 100 liters genever van 10 nederlandsche graden. De opbrengst was bepaeld volgens de tydstippen van 't jaer, doch het middelbaar cyflfer was 7 liters par hectoliter beslag of wcekstof, en de buyteii- stokeryën waer vee gevet wierd, hadden 20 ten honderd vermindering, zoodat zy slechts 9 guldens 00 eens de hon derd liters betaalden, dit was 70 cents den hectoliter wcekstof fr. 40 centimen). Wy onderlyuen dees cylfer opdat uien dek gemakkelyker zou bemerken dat het veel leeger is dan het rvfi'er 't geen M. I.iedls voordraegt. E11 nogtans is het gekend dat, onder het hollandsch stelsel, al de kleyne buytenstokeryën "werkloos waren ofschoon de wet veel gunstiger was voor den landbouw, want zy gaf aen do buytenstokeryën een voordeel van 20 ten honderd, tarwyl MM. Licdts en Adam nu maer 10 ten honderd willen toestaen. Zpodat men mag /.eggen dat den fiscalen Ilolland- schen minister Apelius veel gunstiger was aen de belangen van den landbouw dan den Belg Liedts. Het voorloopig gouvernement en het nationael kongres hadden reeds merkelyke wyzigingen aen het hollandsch stelsel toegebragt, en daerna de volkskamcr, waer eenige leden de initiatief genomen hadden een wetsontwerp voor dragende waerdoor de vrye fabricatie begunstigd en de opbrengst der belasting verzekerd wierden met de fraude onmogelvk of zeer moeyelvk te maken. De belasting was vastgesteld op een abonnement 't geen voor ecnigen grond slag had de hoeveellieyd der le verklaren wcekstof. Men wérkte gelyk men het goed vand en men was aen geenen bepaelden tyd ouderworpen, 't zy voor het te week stellen, 't zv voor de koking, 't zy voor de rectificatie of wederover- haling. Het uyloelfenen van den fise was zeer gemakkelyk en kon geenzins kwellend zyn de fraude was onmogelyk en men kon tegen de wet niet zondigen ingezien de éetivou- digheyd van haren grondslag. Dok heeft deze wet de beste uylslagen opgeleverd zoo lang den taxe van het accynsregt niet overtollig was, deed de stokery grooten voortgang en den landbouw vond een ouberekenbaer voordeel in de vermenigvuldiging der buytenstokeryën. Maer ougelukkiglyk die wet had een le patriotic!; karakter, zy had eene gcdroch- telyklieyd van het hoMandsch gouvernement afgeschaft, en M. Frère, als goeden franemaeon-orangist kon zo .uit» langer meer verdragen. Er moest eene kaeksmeet aen de revolutie vpn 1850 toegebragt worden met eene andere wet te maken 0111 te bewyzen dat de Belgen ongelyk gehad hadden tegen koning Willem op te staen. M. Frère droeg dan in 1850 zyne wet voor die juyst geschoeyd was op de wet van 1822, ter tiylzondering dat die van 1850 veel meer kwellend en nadeelig is voor de schatkist en voor den landbouw, terwyl eene menigte buytenstokeryën hebben moeten ophouden te werken. Is 't niet le betreuren dat. M. Eiedts zvne eygene reputatie van regtschapenbeyd en gezond oordeel gaet vernietigen met op de stappen van M. Frère te wandelen en zelfs met zyne wet nog veel hatelyker en schodelyker aen de schatkist en aen den landbouw te maken Dit zal men gemakkelyk bcoordeelen als men zal welen dat hy niet te vreden is met de buytenstokeryën een derde harer bescherming te ont nemen, die M. Frère haer toegestaen bad, maer zelfs bet accynsregt van fr. 1-50 op fr. 2-10 te brengen, en daerby de wet te doen vergezeld gaen door eenen hoop iiskale, kwellende en ongehoorde hatelyke formaliteyten welkers minste verzuymenis verpletterende geldboeten voor de stokers zal na zich slepen......Dit heet men liberael te werk gaen ALLES VOOR BE WALEN, NIETS VOOR DE VLAMINGEN In eene der laetste beraedslagingen over den budget van 't inwendige, hebben onze Vlaemsche afgeveerdigden MM. De Naeyer, Roden bach, Dumortier, Coomans, Mugherman. Van der Donekt en andere dapperlvk gestreden tegen het ministerie en vele waelsche representanten om het krediet van 500,000 francs voor de bnertwegen le brengen op 700,000 franks, als zynde dil eene onontbeerlvke noodzake- lykheyd 0111 den verdrukten landbouw eenigzins te bevoor- deeligen. Al het geweld der liberaters is vruchteloos ge weest, onze vlaemsche afgeveerdigden hebben door de kracht hunner redens, de kamer bewogen om deze regl- veerdige gunst aen den landbouw toe te staen. De verhoo ging van het krediet is gestemd, maer men heeft bemerkt dat er al de Luykerwalen hebben tegengestemd Als er kwestie is voor de Vlaanderen eene som van 200,000 fr. toe te staen, dan schreeuwen en tieren de Walen, maer als het TIEN MILLIOENEN geld om aen de stad Luyk wandeldreven, verfraeying van rivieren, verbetering van waterloopeij te verleenen, dan is alles wel voorde walen... Indien de Vlaemsche afgeveerdigde daer nota van namen en, in '1 vervolg, de Walen eens duchtig geesselden door de weygering van alles wat voor de walenslreken gevraegd word, zy zouden maer hebben wat zy verdienen, want 't is altvd de zelfde hatelyke laktirk alles voor de Walen en niets voor de Vlamingen... Het bezoek 't geen Prins Napoleon aen onze koninglyke lvke familie heeft afgelegd, heelt te Brussel een goed uit werksel gehad, ten minsten bv de persoouen welke niets betrachten dan het behoud van den tegenwoordig™ staet van zaken, en welke, in hoop van onze onafhanglykhevd ongeschonden te bewaren en ons tegen alle schokken te beveiligen, met een goed oog aenzien de goede verstand houding die er tusschen koning Leopold en den keyzer der Fransehen gemaekl word, want men zegt dat de liberaters- parly deze voldoening niet beloont. Het schynt integendeel dat "de venerabelen der francmaconslogiën hunne woede met hebben konnen verbergen tegen dit kcyzerlvk bezoek. Men moet echter bekennen dat, op dees oogenblik van politieke krisis, de liberalerskuypery zeer onvoorzigtig is en dal men weynig zyn landen deszelfs rust moet beminnen om aldus te handelen. Maer weet men niet van over lang, dat er ailyd slechte pariyën zyn die niels anders zoeken dan onrust eu wanorde en niets zoo zeer betrachten dan deii oogenblik om in troebel water te konnen visschen? Dit bezoek is geenen lanteren akt van beleefdheyd, hy heeft och polilick inzigt van groot belang. Den eersten dag zyncr aankomst liceft den Prins eon gesprek gehad met den Koning 't welk twee uren geduerd heeft; en, als dén koning uyt het gesprek kwam, volgens het zeggen van ooggetuy- gen, was de hoogste tevredenheyd op z.vn gelael te lezen. Van 't geen er verhandeld is geweest, is er nog niets stellig bekend; echter verzekerd men dat onze koninglyke kinde ren in 't bezit zullen hersteld worden van lui 11 deel der aengeslagene goederen der familie Orleans. Men zegt ook dat een vriendschaps- en handelstraktaet tusschen Belgian en Vrankrvk op het punt slaet gesloten te worden en dat de lynwaechiyverheyd der Vlaenderen op eene byzondere wyze bevoordeeligd zal zyn. 'indien liet Turco-Russisch geschil, liet geen 1111 eene Europeuensche zaek geworden is, lot eenen algemeenen oorlog moest geleyden, Belgiën zou, door zyne goede ver standhouding' mét Vrankrvk, geenen vremden inval te vreezen hebben, en zyne krachten konnen gebruyken lot het dempen van de oproerige en slechte factiën die niet zonden missen zich te vertoonen.... Men heeft bemerkt, tydens de soiree die den Prins Napoleon in 't bof heeft bygewoond, dat er eene zoo hertelyke eensgezindheyd tus- schen hem en onze koninglyke familie lieerschte, dat 'men zich niet kon wachten er de groote hoop uyt op te vatten. Vóór zyne afrevs heeft Prins Napoleon by den franschen ambassadeur hét onlbyt genomen waer den hertog van Braband beneveus den lieer Burgemeester van Brussel aenwezig waren. Niet eenen onzer ministers was er te vinden. Den Prins de Cliimay die Prins Napoleon tot Brussel had vergezeld, is er maer eenen dag gebleven en naer Parys teruggekeerd.'Men verzekert dat wy aen zyne schrandere en deftige doenwvzc en aen het vertrouwen dat hy aen den kevzer inboezemt te danken hebben dat ons handaltraktuet zoo verre is gevoorderd en ons zoo voordeelig isMaer hier moeten wy andermael vragen wat Firminus Ilogicr te Parys doet en hoe lang het ministerie nog zal hardnekkig blyven om ons door dien onbeminden en ongezochten vremdeling by 't franscb hof te doen vertegenwoordigen?... Men ondervind van langs om meer dat de mayoriniekc liberaterspers straf ziek is, want zy gebruykt alle middelen om zich te genezen. De Broedermin van Gend hebbende, door bare walgelyke artikels, den afkeer van 't publiek tegen liaer verwekt, by zoo verre dat zy byna overal buy- tengedaen word, beeft eenen middel uvtgepeysd 0111 haer bestaen nog wat te verlengen. Zy heeft eene byuytgaef ingerigt welke zy zend onder den naem van ZONDAG BLAD. en welk blad eerst onverschillig en zachtjes begint zonder tegen godsdienst, priesters of kalholyken iets te zeggen, maer 't geen allengskens, als liet zich in de familiën zal gedrongen hebben, den zelfden weg der Broedermin zal bewandelen. De Broedermin is ook alzoo begonst, en nu ziet men wat schaemteloos en godsdienstliatend blad zy geworden is. Wy schryven deze regelen opdat de brave landslieden zouden op hunne hoede zyn en door hunne penningen niet medewerken 0111 het Zondagblad een bestaen te geven waerover zy zich later zullen beklagen. 'T is 't zelve voor wat den Écho en de Etoile betreft. Deze bladen, onder het masker van onzydigheyd, zoeken zich in de katholyke familiën en zelfs in prieslershuyzen te dringen; maer in ziel en hert zyn zy liberatersgezind en wachten maer de goede gelegenheyd af om deze zaek te dienen, ln tyds onderrigt kan elkeen die het goede bemind zyne maetregels nemen. Het Verbond van Aelst zeevert gedurig dat de klerikale vyanden zyn van het licht en dat zy bevreesd zyn van liet vry onderzoek. Maer liet bladje houd niet op zyne gal uyt te braken tegen M. De Man d'Attenrode omdat hy nauw keurig den budget van 't inwendige onderzoekt om aen de lastenbetalers omstandiglyk te laten kennen waeraen hun geld besteed word. De liberaters onderzoeken geern de rekening van een ander, zy doorsnuffelen geern alles zelfs dit waermeê zy geene affairens hebben, en dit uyt liefde voor liet licht, uyt liefde voor het vry onderzoekMaer als eenen klerikael hunne blankenbergsche rekeningen, idem's en dito's onderzoekt, dan is 't kvvaedwilligen alhier, chicaneur aldaer, twistzoeker alginler, immers dan vinden zy geene scheldwoorden genoeg om dien klerikael te bele digenDoch dit heeft zynen waeromde liberaters brullen en tieren dan omdat zy zeker zyn dat, als er wat gezocht word, er toch nesten voor de pinne komen Een trcffelyk man heeft geern en zoekt niets beter dan dat zyne rekeningen onderzocht worden, want hy is voorop verzekerd dat alles in order isAnders is het gelegen met verdachte mannen, deze zoeken niets zoo z.eei' dan dat men over alles liaestig overstappe, want tydens een nauw keurig onderzoek zitten zy op de pynbank omdat zy weten dat hunne zaken niet pluysch zyn. Berigt aen de liefhebbers. Als eenen ezel honger heeft en er geenen knabbelativus in zynen bak is, dan begint hy te brullen en te stampen hoe afgewerkt en versleten by ook zy, hy toont dan evenwe{ nog moed om hem te doen hooren, want, deukt hy in zich zeiven, als ik geen lawyt maek, dan zou men my wel van honger laten kreveren, vermits ik toch een nutteloos dier geworden ben dat den kost niet meer weerd is. Zoo ook is 't gelegen met zommige liberale gazeltenknoeyërs als er geen zaed meer in 't baksken is, halen zy eenen hourrah op tegen de klerikalcn, zy werken zich de nagels uyt de vingers 0111 beledigingen en laster tegen de klerikalen byeen te krabben, eu dan gebeurt het ondertusschen dat de kop- slukken, in eenen oogenblik van bewondering, in den zak schieten en er eenige penningen uylhalen om de knoeyers voor hunne lastertaal cn beledigingen le beloonen Wat gelukkige mensehen van zoo tieffelyk te zyn In eene der laetste zittingen der kamer heeft M. Liedts komen verklaren dat het te kort in de schatkist reeds lot 55 MILLIOENEN beloopt en dat hy bevreesd is dat liet te kort nog zal vermeerderenWy willen dit zeer wel gelooven, want in de kamér gaen alle gezwollene budgetten door net als of Belgiën eene geldmyn ter zyncr beschikking hadWat zeggen de liberatersschryvelaers daervan? Zy hebben op alle toouen gezongen dat het liberael besluer de uylgeputte geldkas van den staet ging opvullenMaer zv hebben niet gelogen, want de geldkas is vol krotzoodanig dat den geldininister krot niet 't pond en vonk met d'elle kan verkoopen v Jan Van Damme, alias Frère-Orban, heefl al niel veel meer eerbied voor de wacrheyd dan den Mcssagcr. De Emancipation liaelt eenige leugens van Van Jan Oanime's brochuer aen. Jail Van Damnic, gezeyd Frère Orban, zegl op de bladz. 9, stout ga weg, dal er nu, meer religieuzen in Belgiën zyn, dan voor de eerste franséhe omwenteling. De Emancipation antwoord dat Jan Frère, alias Van Damme-Orban, maer hel getal de helft ver groot, en dus eene leugen van 50 ten 100 licgael. Jan Frère spreekt, op dc liladzyde 43, van de jesuiten le Cliav- lerov. Er zyn geen jesuiten le Charleroy, en sedert een vierde van ccuc eeuw, zyn er geene geweest. 'T is morgen om zes uren juyst dat het allerschoonste Conilrt ten behoeve van den armen dezer stad op de zael van liet raedbuys zal aenvang nemen. Wy wakkeren onze geachte medeburgers nogmaels aen deze avondfeest by.te woonen en durven hun voorspellen dat zy nog noyt een zoo luystervol Concert alhier zullen gehoord 'hebben. liet bywoonen van dit Concert heeft een drydobbel oog wit 1" van door vele kleyne penningen te samen gebragt ecu goed sömmeken te maken om onze honger- en gebrek-

De Denderbode | 1854 | | pagina 2