RrvTEXL.WDscin: rerigten. lydende broeders ter hulp te komen 2" van eenen aenge- nanicn avondstond door te brengen; 3° van de liefhebbers en minnaers der schoone kunsten aen te moedigen en ze voor hunne vlyt en bereydwilligheyd te bedanken. Wy zyn dus verzekerd dat onze geëerde medeburgers deze ver wachting zullen beantwoorden. CORRESPONDENTIE. M. Ate G... wy hebben uwen geöerden van 9 dezer ontvangen; in antwoord daer op verzoeken wv u aen uwen achtbaren meester te zeggen dat er geene betaling is geschied. Wy zullen het wel krygen. Lieve vrienden uyt Mwy hebben zeerwel de UI. gekende afdruksels ontvangen weest duyzendmael be dankt over uwe goedheyd. Mr. L)te A.. uw mandaet js ons toegekomen Yriendelvke groetenis. Geachten vriend uyt S. D. B. wv bedanken u over de mededeeling die gy ons gedaen hebt. Dees voorval heeft ons groot hertzeer aengedaen. Het ontwerp van wel op de liefdadiglieyd, door M. Faider voor gedragen, is. zoo wy reeds hebben doen aenmerktn, alleen legen de kalholykeu, en tegen de gesliglen van liefdadiglieyd welken door geestelyken of religieuzen besluerd worden, gerigt. Een katbolyk blad zeyde beden dat men bet ontwerp van M. Faider op de volgende wyze, in dry artikels, kan analyseeren. Inderdaed, bel is zoo. Ziet bier dit ontwerp tot zyue eenvoudigste uyldruk- king gebragl; Art. 1. Al wie een bezet wilrdoen ten voordeele van zynen bond, zyue kat, zyn peerd zynen aep of zynen papegaey, is daërloe volkomen vry, en de wet zal den wil des gevers aenzien als heylig en onschendbaer. Art. 2. Al wie een bezet wilt doen ten voordeele van een slecht vrouwpersoon is volkomen vry, en de wel zal den wil des gevers aenzien als heylig en onschendbaer. cc Art. 3. Indien iemand ecu bezet doel ten voordeele van cene arme school, hospitael of oudmannenhuys bestuerd door pastors of nonnen, de wet zal zulks belenen, en alle mogelyke middelen in den weg brengen om bel uylvoeren van dezen wil te beletten. Als wy ons verder met hel ontwerp van wet op de liefdadiglieyd zullen bezig houden, zal de waerlteyd dezer analyse no" meer uylschynen. De werken, voor hel leggen van den direklen yzeren weg van Gend op Brussel, zyn te Ternath, boven Aelst, begonnen. Het begin der werken heeft onder het geluyd der klokken en bel los branden van hel grof geschut, eenen neiivang genomen. Den Journal tic Bruxellcs zegt, dat'de onderhandelingen van hel gouvernement met de Bisschoppen, wegens liet geven van het godsdienstig onderwys in de midden bare scholen van den Stael, eenen voldoenden uylslag gehad hebben. De centrale heeft mei 4 stemmen legen twee onthoudingen, beslist van aen de gcdecorrecrden met hel Yzeren liruys, als zy in geenen toestand verkeeren om allen onderstand te konnen missen, een pensioen van 250 fr. toe te slaen. IJ. Dumorlier is belast met over dezen voorstel een verelag te doen. Lord Howard de Walden, engelschen afgezant by het bof van Brussel, boud morgen eene luyslerlyke receptie. Den eerw. heer Van Belle onderpastor te Maria-Hoorebeke, is aldaer voorleden zaterdag, aen de gevolgen van typhus over leden. In IS IG te Viane geboren, was dezen door elkeen beminden priester in 1844 als onderpastor op gemelde gemeente genoemd by zynen eerw. broeder, welken aldaer als pastor stael. Slagt offer van zynen iver, is den eerw. beer .onderpastor onder eenen duizel enden volkstoeloop begraven, hel geen getuigenis geelt van de liefde eu achting welke dezen treffelyken geestelyken zich door zyn onberispelyk leven had weten Ie verwerven. Z. Hoogw. den bisschop van Gend, heeft eenige geestelyke benoemingen gedaen. Zyn benoemd M. Melis, onderpastor lè Erlvelde, tol onderpastor der primaire kerk te Sl-Nikolaes. M. Desmet. coadjutor te Ertvelde, tol onderpastor op de zelve com in u lie. M. De Beul, onderpastor van O.-L.-V kerk te St.-Nikolaës tol onderpastor' te Geeraerdsbergen, in vervanging van M. De Sade- leir, die onderpastor te St- Nikolaes word. M. Longueville, ouderpastor te Schcllebellc, lol onderpastor' te Aelst. M. De Dryver, coadjutor te Baerdeghem, tot onderpastor te Schellebelle. M. Van Lerbergbe, gewezen pastor van Ledeberg, heeft een pensioen van 004 fr. 's jaers, bekomen. Verscheydeue schepen laden te Antwerpen tarwe in bestem ming naer Engeland. Eenen boer komende niaendag laelsl van Iiuppelmonde te St. Nikolaes, is aldaer eene sonnrie van 3000 fr. ontfutseld, den boer sterk bedrankl zvnde weet niet hoe liet gebeurd is, men heeft des anderendaegs de ledige beurs op eene sparrekodde ter merklplaets vinden steken. Eene pooging van diefle heeft in den nacht van 5 tot 4 february plaels gehad by den lieer Verslraelen-Demeurs, lid van den sledelykeu raetl van Brussel. Tusschen dry eri vier uren des morgeuds, drongen de dieven in buys langs hel keldergat, welks staven zy uylbraken. Zy kwamen langs daer in den koolkelder, iriaer bier moesten zy nog eene deur openen of uitbreken om verder in buys te geraken. De dieven poogden met eene boor bet slot te kunnen uytnemen, maer mislukten. Dan met een kapmes, dal zy op de kolen vonden, kouden zy de dcurlysl afnemen en zoo ging de deur open. Zy begonnen met eene vodde te zoeken om zich de voeten ai te kuyssclien, ten eynde geene voelspooren te laten, en gingen in het bureel van den beer Verstralen, waer zy hoopten goede jagl te maken. Op dit oogenblik boorde den heer Verstralen gerucht, stond op, nam zyne pistnien, en door zocht zyn liuys, vergezeld door zyne vrouw, die hel licht hield. In zyn bareel gekomen, vond by er niemand maer slappen in den gang hoerende, liep naer dien kant en kwam in den kool kelder, op liet oogenblik zelf als de dieven door de opening oulr snapten. Donderdag lest was zekeren Louis Vdaglooncr te llcule, in eene herberg op de plaets iu deze gemeente, in zeer Imogen stael van dronkenschap, en gelyk men wist dat hv, om tol zyne wooning te geraken, moest over de Heulebeek passeren op eèue plaels al waer cr slechts ceoe plank ligt, is er een der persoonen van den huyze medegegaen om in geval van nood hulp toe te brengen. Toen Louis op de plank kwam, is de leuning die er aen is, gebroken, en den ongelukkigen in iiet water gestui kt zynde is by er maer uytgebaeld geworden toen hv overleden was. Zaterdag heeft de korrekliuuele reglbaiik van Gend opgeroe pen de zaek ten laste van L° Eduard Van Kullen, advokaet, 2." Leo De Moerman d'Harlebeke, byzonderen, 5." Karei De Lichtervelde, id. -i." Anatole Pycke, id. 5." Jules Huilens, byzonderen, alle wounende te Gend. 6.° liarel van Remoorlere, Itiylenaut der lansiers, in garnisoen te Doornyk. De twee eerste waren betigt van in een tweegevecht met de pistool te hebben gevochten. De vier overigen waren vervolgd als getuigen. De twee eerste zyn veroordeeld, te welen M. Van Iiullen tol vier maenden gevangzilling en 500 fr. boet, en M. Moerman lol twee maenden gevangzilling en 200 fr. boel. De vier laetslcn zyn ieder lol eene maeud gevangzilling en 100 fr. boel verwezen. Üaerenbuveu zyn allen lol de proceskosten veroordeeld. De gazetten spreken nog gedurig van de revs welke prins Napoleon naer Brussel gedaen heeft. Men verwachl'den hertog en de hertogin van Brabaud te Parys. liet grool-kruys van hel Eere- Legioen, is voor den hertog bestemd. Daegs na zyne aenkomst te Parys, is prins Napoleon door den keyzer in bezonder gehoor ontvangen. Den prins heeft dan by verschcyde ministers ook een bezoek al'geleyd. Den prins is uylerst over zyne revs naer Brussel te vrede. M. J. Van den Staepele, kandidaet-uolaris te Berchem, in hel arrondissement Audenaerde, is op die commune lol notaris benoemd, in vervanging van M. Reynljeiis. M. den advokaet de Cooper heeft zich legen het vonnis der korreklionneele regtbank van Brussel in appel voorzien. Gelyk wy het hebben afgekondigd, is M. Van Béneden, professor by de kalholyke universileyt, uyt Parys, ivaer hv den groolen prys voor zyn geneeskundig werk ivas gaen ontvangen, te Leuven terug gekomen, en met buytengewoone vreugd en eer ontliaeld en geluk gewenscht. Om onze lezers een denkbeeld te geven van de feesten die te Leuven hebben plaels gehad, brengen wy hun den vob'enden uytrek van eenen brief uyt Leuven, onderdo oogen De terugkomst van M. Van Beneden, die te Parys den prys der akademie van Vrankrvk was gaen ontvangen, hem met algemeene stemmen toegewezen, heeft onze stad uyt de gewoone kalmte geschud. Eene buytengewoone ovatie is dezen weerdigen professor, door de studenten van Leuven, gedaen. TenU uren hebben zy zich, met muziek aen hel hoofd, naer de statie van den yzeren weg begeven, otn M. Van Beneden te komplimenleren over de onder scheiding, hem tc beun gevallen van wege het voornaemsle koips van Vrankrvk. Toen hei konvoy in het zigt was, steeg eenen onmetelyken bourrah op. Twee redevoeringen wierden den professor der ka lholyke universileyt loegestuerd de eene door M. Piret, in naem der studenten van de hoogscliool de andere door M. Guiberl. in naem dei andere studenten. M. Van Beneden heeft met hertelyk- lieyd geantwoord. Dan ook was den geestdrift ten toppuntde kreten Leve vaii Beneden Leve de kalholyke Universileytweer klonken van allen kant. Alle de tegenwoordig zvnde persoonen deelden in dien geestdrift en de dames wuyfden hare witte zak doeken, tot teeken van deelneming in de algemeene vreugd. II. Van Beneden heeft plaels genomen in een praglig rytuyg aen zyue zyde de studenten hebbende, die hem geluk hadden gewenscht. Den stoet heelt zich gevormd, en heeft den professor naer hel konings-kollcgie, Naemsclre-slrael, gevoerd, waer In woont. Op den weg weerklonken aenhoudend, dé kreten van Vivat! vooral legen over de Hallen, den zetel der Universileyt en van de nooning van den laureael. Den professor is zyne studenten nogmaels komen bedanken het was een treffend schouwspel te zien hoe den meester zvne leerlingen .dank toesluerde. Als de studenten zich vcrivyderden, zyn den rector en de professors insgelyks M. Van Beneden gaeii gelukwenschen over zyne schitterende oiiderschcyding. Het pro- fessorael korps zal den bekroonden een banket aenbieden. Alle de inwooners van Leuven begrypen de grootheid van het geen de Universileyt van Leuven is ten drel gevallen, iu den persoon van eenen barer professors. Men heeft besloten de stad te illuiniueeren, en den laureael met serenades te vereeren. Op deze uer duren de deputation by M \au Beneden voord ten twee uren zyn meer dan dry honderd studenten langs het huvs des profes sors gelogen, ouder het aenheffen van vreugdekreten. De geweldige en langdurige vorst der maend december, en het lang loeliggen der wallen en vyvers, zyn zeer nadeelig aen de visscheu geweest. ïalryke visschen beeft men aen hc7 ys vastgevrozen geyonden, en anderen waren dood in het water. Men heeft doode karpels opgevischl die van 15 tol 18 ponden zwaer wogen. Verscheydeue dezer visschen waren reeds bedor ven als men die uyt bet w:aler kon halen, en nog zyn zy door de arme menschen opgeêlen. Een schrikkclyk ongeluk heeft zaterdag, in eene steengroef op hel grondgebied van Marly plaels geluid. Twee werklieden, de genaemde Leo Bitrou en Emilie Duniain, waren bezig met eoue inyn daer te stellen, ten eynde eenen blok steen ledoen springen. Ziende dat hel buskruyd geen vuer vatte, naderden zv, om nieuw lont tc leggen. Eensklaps sprong de niyn, en de twee ongelukkige werklieden wierden door de stukken steen bereykl. Duniain is op den slag gedood. Bitrou, welken schrikkelyk is gekwetst geworden, is naer hel gaslhuys van St.-Germain gedragen. Voor eenige dagen is bv het dorp B. in Oost-Friesland eene schrikkelyke moord gepleegd. Eenen vader bragl des avonds in schemerdonker zynen zoon, die dienstbaer op eene andere plaels was, een eynd op weg en gaf hem by het afscheyd zvueii zakdoek met zyne horlogie. Den vader ging op zyne lerugreys in eene her berg, om een weyriig uyt te rusten. Nauivelyks had hy daer eenige oogenblikken gezeten, of cr kwamen tw.ee mannen binnen, wier uylerlyk niet heel gunstig scheen. Eenen dezer jnianncn trok hy toeval zyn zakdoek uyt den zak, en rieti vader herkende dien doek voor denzellden, welken hy voor weinige cogenblikken aen zynen I zoon had gegeven. Beveude van schrik hield hy toch tegenwoor- dighevd van geest genoeg om hiervan niets tc laten blykeu, maer hield zich, alsof hy llauw en kwalyk was, om zoo uit de kamer I en alleen by den kastelein te komen'. Aen dezen verhielde hy de geheele zaek. Den kasleleyr, een kloeken man, ging dadelvk met j een paer knechten naer binnen, nam de beide kerels in arrest, i onderzocht hunne goederen en ontdekte, by eenige wapenen, de j horlogie van den vader, kort te voren aen zynen zoon gegeven. NV ie kan den schrik des vaders voorstellen, toen hy in gezelschap van meer andere persoonen, dien weg weder opging, waer in afscheyd van zynen bemind n zoou had genomen, en zynen lie- i veling daer aen eenen boom vond opgehangen Het afscheyd van vader eu zoon was een eeuwig afscheyd geweest den zoon was reeds gestorven. De beyde mannen zyn dadelyk ia de handen der j uslicie overgeleverd. Men schryfl uyl Madrid Dezer dagen is de Progresseplaels het tooneel van cene schrik- kclvke gebeurtenis geweest. Eenen man niet eenen kiel aen, kwam uyl de Duque-de-Albs- stracl geloopen en viel zoo lang als hy was in de modder, iets dat eenige kinderen deed lagchen. Den kerel sprong eensklaps op, greep een der kinderen en behandelde hel op cene barbaerschc wyze. Eenen boodschaplooper die van deze zaek ooggeluyge was, liep toe en berispte den kerel maer dezen liaelde Zonder een woord te spreken een scheermes uyt zynen zak en bragl den boodschaplooper eene wonde toe. waerdoor by dood ter plaels bleef. Den booswicht liep voortdoch daer eenen jongeling moord riep, keerde hy zich om greep hem vast en sneed hein met hel bebloede setteers, dat by nog in de band had, de keel af. Den booswicht wierd op staenden voet aengehouden, en uyt het onderzoek is gebleken dal hel eenen losgelaten dwangar beider is. Men leest in den Parlemento van Turyn a Den 51 jauuary is Silvio Pellieo, in den ouderdom van 61 jaren, te 'iuryn overleden. Sedert verscheydeue jaren was den doorlucliligen gevangen van den Spiegelberg, van eene borst ziekte aengedaen, Zyne dood beeft diepen indruk te weeg gebragt.» Heigeen men, sedert eenige dagen, voorzien had, is nu verwezenlykl- De diplomatieke betrekkingen tusschen Itusland en tusschen Engeland eu Yrankryk, zyn afgebroken. Den russi- schen afgezant te Londen. M. den baron Brunoiv is uyt de hoofd stad van Engeland vertrokken, en beeft zich naer Darmstad begeven. Den russischen afgezant te Parys M. liiesseleff, zal zich naer Brussel verwyderen. De Russen, in kleyn Wallachyen, blokkeren Kalafat. Rusland heeft voorgenomen den oorlog legen de Turken met veel geweld voord te zetten. De russische vloot moet poogen van met de vereenigde vlooien van Engeland en Vrankrvk niet hand gemeen te worden. Maer word de russische vloot aengerand, zy zal zich moedig verdedigen. In den Times heeft men de volgende telegraphieke depeche, gedagteekend van woensdag, uyt Weeneii, aeugelroffeu De russische regimenten der garde hebben bevel ontvangen om op Riga en op de provinciën der Ballique, den 1 maerl, te trekken. i> De laetste korrespondenlien uyt Dnylschland melden, op de stelligste wyze, dat graef Orloff in zyne zending mislukt is. liet scltynl zeker, dat Prttyssen en Ooslenryk uytdrukkelyk geweigerd hebben de russische politiek te volgen men verzekert zelfs, dat zy het spyl zouden uitgedrukt hebben te zien, dat Rus land al meer en meer in den iveg voortgacl dien het ingetreden is. Ziehier een feyl dal verdient gemeld te worden. Ten evnde het effektief der troepen, waervan Rusland de ligling gedekreleerd beeft, te vermeerderen, heeft besloten dat de reserve, de oude soldaten eu iuvalieden zouden in werkzaemheyd geroepen worden. Welnu, die twee laetste klassen vormen byna veertig per honderd van hel nieuwe effektief eu bevallen mannen, welken allen van vyftig lot zeventig jaren oud eu die voor hel grootste gedeelte gebrekelyk zvn. liet is door dergelyke middelen, dat men, in schyn zulke ontzaggelyke legers heeft. Mca leest in den Journal de Sl.-Pclcrsbourg Den sultan heeft aen al de pachas en andere opperhoofden der muzulman- sche, kozaksche en grieksclie troepen het volgende bevel gezonden: Al de deserteurs van bel russische leger Kozakken, Polen, Tartaren, Kleyn-Russen, en van alle andere natiën zullen eervoi en vriendschappolyk ontvangen worden, ivaril den sultan voert den oorlog voor de vryheyd en hel geluk zyner onderdanen. Allen desTteur is vry om in een regiment Kozakken, of alle ander christen regiment, iu dienst te treden, of om volgens zyn goeddunken, in vryheyd bel turksche keyzerryk te beivoonen. De lieeren oüiciers, die deserteren, zullen aangenomen worden met deiizelveu graed dien zy bckleeden. Indien eenen deserteur een peerd eu wapenen aenbrengl, zal hem den prys van die voorwerpen oniniddelyk helacld worden, De vryheyd eu de eer zullen aen allen deserteur loegeslaen worden. Men leest in eene correspondencie uyt Londen van den 6 ci Den gezant van Rusland is met zvn persooueel vertrokken. Den consul-generael blyll nog voor eenige dagen om de zaken af te doen. Men denkt dat den engelschen gezant te St. Petersburg zyne pasporten zal vragen. Eene liezoudere korrespondenlie uyl Conslanlinopolen van den 26 jauuary, beval uylerst belangryke inlichtingen nopens den toestand van zaken en vooral over de bevolking, waer van den geestdrift ten top gestegen is. In de gansclie iiylgestrëktheyd van hel keyzerryk, wierd er eenen overvloed vati giften gedaen, bestaende in geldsommen, lieerden en voorwerpen van allen aerd, welke magtig bydragen om Turkyen in den oorlog te ondersteunen. De hoogste persoonagiën slaen aen het hoofd dier beweging welke zich zells over de bchoel'ligste klassen uitstrekt. Alle dë leden van den Divan, hooge dignitarissen, de godsdienstige, bur- gcrlyke eu militaire korpsen schenken aen liet gouvernement hunne weerden eu koslbaerste voorwerpen. De vrouwen otidersclieyden zich op eene bezondere wyze in die omstandigheid. De harems of vrouwenverblyven van den sultan, van den mi nister van buyteulaudsche zaken, van Aciin-bey-effendi eu abdoul- Bnv, hooge ambtenaren van don Amedie, alsook die van al de gouverneurs, hebben cene grodte hoeveelheyd linnen, juiveelen cn kostbare voorwerpen gegeven. De vrouwen, tie ineysjes en zelfs de kinderen, geven met drift hunne juiveelen en huu geld. No1 upyl, op geen hoegcriaennl lydstip, had men eene dergelyke be langloos!,cyd cn zulken groolen geestdrift gezien. Alle de steden des kevzerryks openen inschryvingen, waervan de opbrengst naer Coustantinopolen word gez inden. De stad Smyrna beeft, buylen een aenzienlyk getal voorwerpen, cene eerste som van ren millioeu gezonden, waerloe de europische bevolking voor litre; dan 500,000 fr. heelt bygebragl. Eene correspondentie uyt Londen meld, dal men in de best onderrigte kringen, voor stellig boud-, dat de lieeren Mussnrus eu Yoly-Pai ha, gezanten van den sultan te Londen en Ie Parys, de verzekering hebben gekregen, dat een engelscb-fraiisch expeditie korps .in het Oosten zal gekampeerd worden, zoohaesl de nood- weudigheyd hiervan zicli zal doen gevoelen. Men verspreydde op de Beurs van Parys een zonderling gerucht. Men zegde dal iu geval, dat Engeland een conligenl van 15,000 man landtroepen zou zenden, om eene engelsch-frausclie expedi tie te vormen, de engelsche troepen, in plaets van langs zee ge zonden te worden en een kostbaren lyd leverliezen, door Yrank ryk en zelfs door arys zouden trekken, ten eynde te Marseille of te Toulon ingescheept te worden. Men beeft aengekondigd, dal gracf Dundonald het opper bevel zal hebben van 't eskader der Ballischc-zee, melden onder- adntirael sir Charles Napier cn den schoat-by-nachl Corrv onder zyne bevelen.

De Denderbode | 1854 | | pagina 3