Den oude» Adam'komt er ailyd door. De budfjetvreters Wie zyn zy PILLEKENS. eerste communie geilaen hebben. Hm zou hun integendeel moe it ten ondcrriglcn in de levensbeschrgving der groole mannen die acn de geestelyklieyd toebehoord hebben, men zou hun liever de klerikale kopstukken moeten leeren kennen....11 'T is aldus dal Jan Van Damme bel godsdienstig o.idi rwys verslaet.... Men gevoelt dat de kamer, op liet hooien van dien dommen zeever, herlelyk gelagchen en de schouders opgehaeld beeft. M. den minister De Brouckere heeft cenige woorden op dien smakeloozen rimram geantwoord, Van Damtne heeft gezwegen en de komedie was gespeeld.... Maer geerizins ten genoege der kopstukken van den francmaconshaspd, want de kamer gaf hare goedkeuring niet ecne verpletterende meerderlteyd van 8(i stemmen, lerwyl sleclils een half dozyn francmaijonscïie knorpulten, opgeleyd door Jan Van Damme en den droeven Veriiaeglien, er legen gestemd hebbenDaer zitten die ongelukvogels nu te kyken, zv die over dry jaren meynden dat zy wel twee werelden met een enkel woord konden scheppen, en 1111 moeten zien dal geheel de wereld hun verlaet en dal zv 1111 ook van achter staen gelyk nen armen mcnsch en nog wal anders dal niet hoeft genoemd te worden.... 'iii( 7'° In dit oogenblik dat geheel de wereld belang stel'' in liet lot van den lioogweerden aertsbissdiop van Freyburg, die voor het katbolyk geloof in zyn land zoo jammerlyk vervolgd en gekwollen word, hebben wy het genoegen onze lezers aen te kondigen dal M'. II. Goejiakre, drukker te Brussel, het geloofweerdig portret van den eerbiedweerden tachentigjarigen prelaet komt uyt te geven. Wy zvn ver zekerd dat geheel de wereld de tredende trekken van dien doorlnchtigen belyder Christi zal willen hebben, te meer omdat het allerindrukwekkendst en statig gclaet van den man Gods slechts eetien frank kost. Wy zullen ons belasten er afdruksels te vragen voer deze onzer vrienden die zulks verlangen. Gedurende de beraeilslaging over den budget van hel inwendige en bvna in elke zitting der kamer hebben wy, tot oneer onzer "wetgeving, schandalen aen te stippen der walgelyksle personrialiteyten die men slechts onder de schiptrekkers of vaertkapoeneu zou mogen hooren. Maer gelttkkiglyk voor den belgischen naem, 'tis altyd dien eenigen vremdeling Rogier, 't is dien exseboolmeester van Arras die deze verfoeyelyke rol hier speelt, en dit altyd 0111 de achtbaerste en vaderlandlievendste leden aen te randen. Maer de handelvvys van Rogier moet niemand verwonderen, want den ouden Adam zit er by dien kerel in en hy moet en zal er altyd doorkomen, 't vat moet immers uytgeven wat het in heelt. Doch 'tgeen eenieder moet verwonderen, is dal Belgién zttlken gast in zyn parlement gedoogt 'I is daerin dat do nationale eer verkreukt word, byzonderlyk omdat zy verdraegt dat dien kerel er zoo den onbesehaem- speelt.... Men moet ons niet gelooven, men raedplegede Annates parlementaires en telkens dat er eene onbeleefd- heyd of eene onbeschoftheid in aengestipt staet, men zal bevinden dat zy nvt den mond komt van den vremdeling Rogier, dien Belgiën met zoo veel weldaden overladen heeft en Item gemaekt wie hy 1111 is. Over eenige dagen deed M. Osy het misbrtiyk opmerken dat er bestoet in de uytgaef voor de akademie van genees kunde, gispende de jaerweddc van 1000 franks die den president voor die EEREPLAETS opstrykt, en de andere presentiegelden die het land aen de leden der akademie geeft welkers tolael een nog al rond sommeken daersteit. Wclnu, den vremdeling Rogier willende hierop antwoorden, poogde geenzins dit 'misbrtiyk te wederleggen, hy ant woordde slechts door eene onbeschoftheyd met M. Osy aen te randen in zyne fortuyn en te zeggen dat hy niet verstond hoe groole handelaers die 30 a 40 duyzend franks 's jaers winnen, op zulke bagatellen willen spreken 'T was wel eene beestigheyd, (er past geen ander woord aen) die Rogier uytkraemde, wantalsmen fortuyn heeft, waerom zou men dan geene opmerkingen mogen doen tegen de verkwisting van 'tgeld der arme en gedrukte burgers? Maer dit 'komt eens te meer bewyzen dat Rogier geene goede redens heeft 0111 de ontelbare geldverspillingen te verreglveerdigen die zyn bestuer voor eeuwig- met den stempel der volksverachting zullen schandvlekken. Men ziet alle dagen langs 0111 meer dat het de liberalers zyn die meest appelyt tonnen aen den haverbak van den siaet en 't geld der conti ibnabelen langs de deuren en vensters uytwerpen. De concoursen, de exposition, do genootschappen uytgevonden door Rogier hebben er alle een ruyin paert in. Men komt al wederom eene nieuwe ontdekking te doen, 'I is de. akademie van geneeskunde die wel luier 'deel krygt en 't is byzonderlyk haren president die den grooten Eter is. Men heeft het openlyk in de kamer gezegd, zonder er doekskens aen te doen, 't geen een bewys is dat de geldverkwistidg te klaer en te veel aenstoolelyk is. Zie hier eenige zinsneden uyt de redevoering van M. De Perceval, dien de indépendance of den Odservaleur voorzeker geenen klerikael zullen noemen Dc Akademie stemt haren budget niet, zy kent zelfs liet gebruyk niet der 20 duyzend franks. Is 't voor den president of voor het bureel dat de 20 duyzend franks gestemd worden Den president trekt eene schadeloos- n stelling van 1000 franks, en noglans de akademie heeft «.ze noyt gestemd. Wat word er met de andere duyzendc franks gedaen die deze fameuse akademie jaerlyks uyt de schatkist zuygt F.en ander misbrtiyk, zegde M. De Perceval is dat het altyd den zelfden president is het word ook eene kolerie in pluels van eene nationale instelling te zyn die aen zekere persoonlyke driften moet vrrmd zyn. 'T is aldus dat de penningen die den bedrukten burger met 7.00 veel moeyte, kommer en zorgen moet winnen en naer den ontvanger dragen, verkwist worden 't is aldus dat dc budgetten gedurig zwellen gelyk luchtballen en dat den deficit of het te kort in de sla'etskas reeds tot 33 millioenen geklommen is. Wy hebben het zoo dikwils gezegd en zullen het blyven zeggen dat er in het departement van 't inwendige de be'keurlyksle misbrtiyken gepleegd worden, dat veel van het geld der schatpli'gtige besteed word 0111 gunstelingen door ryke jaerwedden te vetten'T is waerlyk jammer dat de kamer die nultclooz.e akademie niet opgeschept en de 20 duyzend franks niet gladaf geweygerd heeft, want men mag ze aenzien als letterlvk op straet geworpen- Deze stemming zou algemeen door 't land zyn toegejuycht geweest. Het word immers meer dan tyd dat de drukkende nuttelooze uytgaven een evnde nemen, ot anders moeten de kamer en 't gouvernement hun gezag en vertrouwen verliezen In de zesde klasse, vind men in liet Atheneum, te Gend, 18 leerlingen. In liet kollegie van Ste-liarhara vind men er 71. Hel atheneum kust jaerlyks óa.OUO Ir. acn de contribualen van de stad Gend. Het kollegie van Sle-Barbara kost niet eenen cen tiem aen de contribualen. Volgens een blad dezer stad, is liet atheneum liberael, en het kollegie van Sle- Barbara klerikael. Maer, indien hel zoo is, dan moet men bekennen dat de Genle- naers meer voor de klerikalen dan voor de liberalen genegen zyn. OqderlnsschcR is hel maerspylig dat de klerikale meerderheid der ingezetenen haer deel moeien betalen in de 55,ihO l'r. voor liet liberael atheneum, welk 7.00 weviiig leerlingen telt. (Vaderl.) IIET GROOT ARGUMENT TEGEN DE CONSERVATEURS Het groot argument tier liberalen bestaet in het ant woorden op alles wat hun niet aenstaetGy zyt eenen klerikael, eenen lichtdomper, eenen achteruytkruyper, eenen vyand van 't vry onderzoek enz. enz. enz. Zie liever Zyt gv onafhanglyk en wilt gy u onder eene bende volks bedervers en goddeloozen niet engageren Gy zyt eenen klerikael. Kiest gy by voorkeur voor treflelvkc, onbaelzuchtige en verstandige kandidaten die het liberatersdom niet aenkleven, liever dan voor gasten die met Ivf en ziel aen't gouver nement verslaefd zyn en tegen hunne overtuyging stemmen: Gv zyt eenen achteruytkruyper. Beweert gy dat den "godsdienst en zyne dienaers^ niet mogen verdrukt, gezweept en gekwollen wordenGy zyt aen de papen verkocht. Durft gy zeggen dat de priesters zoo veel recht hebben om te kiezen en zich met kiezingen te bemoeyen, als de fraucmuQons, klubistcn en liberalersGy zyt eenen achleruylkruyper. Word er een staetsonderwys ingerigt waer den katholyken godsdienst is buytengebanncn en waer de verderflykste lecringen aen de jnnglieyd worden ingeboazemd, en beklaegt gy ti omdat zulke gestichten met dc afgeperste penningen der katholyken rykelvk onderhouden worden Gy zyt eenen klerikael. Wilt gy uwe kinderen naer zulke scholen niet zenden Gy zyt eenen achteruytkruyper. Vloekt en tiert gy legen de kloosters niet, verwyt gy de kloosterlingen niet dat zy luyaerds en nietdeugen zyn, spert gy geene begeerlvkê gierenoogen open otn de goe deren der kloosters in tê slokken Gy zyt eenen minnaer van de doode hand.» Wilt gv elkeen vrylaten wérken van liefdadigheyd te doen en ze te'laten besturen gelyk hy het goedvind, zonder nogtans dat goed order of zeden er door lyden, in plaets van uwe giften te geven in handen die er zich zelve mede smeeren Gy zyt eenen klerikael. Geeft gy gelykaen de kloosters die zich, volgens de wet, vrywaren tegen gedurige kwellingen en hairklieveryën van den staet of van de familiën Gy zyt voor de doode Itand. Onderwerpt gy u als getrouwen christen aen de punten van het katholyk geloof, zelfs aen deze die voor 't mensehelyk verstand onvatbaer zyn Gy zyt eenen klerikael eenën vyand van 't vry onderzoek. Zond gy schroomen van des vrydags en op andere geboden vastendagen vleesch te eten Gy zyt eenen lanatieken. Aenziet gy de H. Kerk als onfaelbaer in alles wat den godsdienst en zeden aengaet, en houd gy hare beslissingen als komende van God zelf die spreekt door den mond Zyner Kerk:Ho 1 dan zyt gy eenen klerikael, eenen bygeloovigen. eenen fanatieken, eenen lichtdomper en aen de papen ver kocht.» Bewvst gv, met de geschiedenis in d'hand, dat al die rampzalige liberalers godsverloochenaers, die hardnekkige ketters en schismatieken tallooze rampen over de volkeren getrokken hebben, den kanker der tweedragt aengestoken, 'duyzendc familiën in 't ongeluk en 't verderf gestort, en daéi'by met stroomen bloed hebben doen vergieten Dan zyt gy wederom eenen vvand van den voortgang en eenen dullen klerikael. Zyt gy zoo stout van voor deze die tot de klubnesten niet toebehooren de vryheden die de grondwet aen alle Belgen waerborgt, te cysschen Gy zyt eenen klerikael. Beknibbelt gy de schandigé geldverkwislingen der libe- raters, en schandvlekt gy deze die het geld der burgers met volle grepen werpen naer 't hoofd van bankroetiers, vremde gelukzoekers zonder zeden of waterborg Gy zyt eenen lichtdomper en legen de constitutie. Vraegt gy naer de rekening der garde-civiek opdat de burgers' zouden welen wat er met al die duyzendc franks gedaen is Gy zyt eenen aehteruylkrabber. Verzet gy u tegen de belagehelyk en nuttelooze boeren- scholen die (lil jaerin plaets van9i DIJ YZE.ND 300 FRANKS 119 DUYZEND FRANKS zullen verslinden Gy zyt eenen vyand van den voortgang. enz. enz. Gy zyt een klerikael. eenen achteruytkruyper, eenen lichtdomper Zie daer de groole argumenten welke aenjde liberalery nog eenige dopen geketend houden. Het is altyd1 de grootste kunst van het liberatersdom geweest van andere te duperen en zich zelf te smeeren en te vetten, van andere te verleiden en ondertusschen van de verleyding gebruyk te maken 0111 zynen zak te vullen, om gunsten en plaetsen te bekomen, om subsidiën en geldsommen te krygen en dan als dit alles uytkomt te loochenen en bv hoog en duer te zwoeren dat die vervloekte klerikalen lasteraers, over dragers, hairklievers en uylpluysschers zynMaer met al dit is het den boer en den armen burger die 't alles moeten betalen .-. Toen de liberalers in d'oppositie waren, vonden zy alle middelen uyt 0111 hierop zoo veel, daerop zoo veel, ginlerop nog meer te sparen, immers zv zouden welhaest alle schulden afgelegd en do stadskas met goud opgevuld hebbenMaer van als die gasten aen 't roer gekomen zyn, zyn de budgetten alle jaren verhoogd, de kontributiën zyn vermeerderd, de kwel- en afpersingswetten zyn ver menigvuldigd, by zoo verre, dat den budget van 't inwen dige, sedert 1830 nog noyt zoo hoog is geweest dan dit jaer, niettegenstaende het te kort in de staetskas reeds tot 55 millioenen geklommen zy en, volgens de verklaring van den liberalen representant Deliége, welhaest lot mil lioenen zal klimmenAls men zulke stellige en onwe- derleggelyke daedzaken bvbrengt, dan vergruyzen de ver kochte liberatersbladen deze daedzaken met te schreeuwen gv zvt eenen klerikael, eenen domper, of achteruytkruyper. E11 daèrmeê is alles wederlegd De Indépendance en deö Obsercateur zyn in eene onstilbare woede eene allerbitterste, spytigheyd, stort vlagen scheldwoorden en verwytiugen vervullen de num mers dier francmay.onsbladen en dit alles omdat de kamer de overeenkomst tusschen de bisschuppen en het ministerie met eene overgroote meerderheyd tegen een half dozyn heetekoppen hebben goedgekeurd.... Wilt men de indépendance en den Obsercateur gelooven, al de kamerleden zvn dwazerikken, 'tzyn maer Verhaeghen, Jan Van Da mme en nog vier of vyf kneukels die de schuld niet zyn dat het oorlog is, die alleen wys zyn en de zaken verstnen... O uytverkorene van Israëlgy word geloofd en geprezen door het Verbond van Aelst met zyne 47 en half inschryvers, is dit niet schoonc .-. Den Obsercateur, alias den droeven Verhaeghen, heeft er zich sedert eenige dagen byzonderlyk op toegelegd om de vlaemsehe afgeveerdigdc MM. De Naever, Maghermans en Van der Donckt, óp 't lyf te springen en er met zyne Jupitcrsroede op te slaen, omdat die achtbare mannen aen de verkwistingen van 't klubsliberalisnnis eene zoo felle schudding hebben gegeven, dat '1 land in de zaken begint klaer te zien en zich bereyd om die verslaafde liberaters- méërdcrheyd in minderheyd te veranderenWy wen- schen die ivervolle en deftige representanten veel geluk over de aenrandingen van den Obsercateur, den byzonderen patroon van dit blad gekend zynde, zoo is 't onntogelyk dal die aenrandingen hun bercyken'T is boter uyt een kleyn winkelken in het quartier Leopold tegen de galg gfekletst .-. AlsM. Frèrenog M.Frcrewas, dan washy M. Frère; dan kon hv in de kamer, door eenige inagtspreuken en advokatenslreken, de afgekookte kalkoenen doen marcheren gelyk liv begeerde maer nu dat hy Jan Van Damme ge- worden is, is hy Jan Van Damme en vlugt geheel de kamer van hem net als van den bok van IsraëlSic transit gloria mundiDit is te zeggen: dat de kooien niet bollen als zy verplant worden Onze welbeminde zuster, de Gazette van 7hielt, loopt ook al in den weg van den Obsercateur, van meester Verhaeghen zy heeft ook al te sterk op den francmagons- haspel gekloptzy ziet ook al te klaer in de intrigucn en geld verkwistingen der liberatersparl v zy is ook al te stout om de vryhevds- en grondwetschendingen aen te randen en by 't volk aën te klagen. Maer bolst de Gazette tegen den gevel van het logieblad, verdient zy nvt dien hoofde eenen uytval, 'f is te zeggen dat hare schichten pakken en dal hare nepen gevoelig zynhet volk, 't Vaderland, de vrvheyd, zyn haer' dankbaerheyd verschuldigd, en wy, van onzen kant, wenschen haer grondherlig proficiat met dringend verzoek hare zweep tegen al de misbruyken en bedrtegeryën der francmagons wel te doen fonclionneren .-. Iets wat aen alle verstandige en trefielyke lieden walg en afkeer inboezemt, baert aen 'I Verbond de grootste verwondering en draegt deszelfs goedkeuring weg. Zoo is 't met het slordig knoeywerk van Jan Van Damme onzen konfrater vind geene slreelende uvtdrukkingen genoeg oin dit vrviieyds-godsdienslhatenden onbetamelyk schimpschrift op te'helücren. Doch dit zal niemand verwonderen als men zal denken aen't verstand dat eenen ezel heeft van de koslelyke peeriet), en aen dc liefde die een verken heeft Voor de z'ivverheyd. .-. Er is al wederom een schimpschrift uytgekomen onder den naem van Jacobus Van Damme, 't geen tegen den koning, tegen de belgische nationaliteyt etc. uytvalt. Wy zullen er in ons toekomende NTr over spreken, misschien zal er dan nog al een schimpschrift onder naem van Tist Van Damme uytgekomen zyn de Van Dammen hebben lang achter de gordvn gezeten, nu komen zy al met eenen keer voor den dag .-. Men schryft nvt Bergen: Eergisteren hebben dc herren proknreur des konings en den onderriglingsregter zich begeven naer Bottssu om onderzoek te doen tegens een lid van het bureel van weldadigheid aldaer, beschuldigd van ongetrouwigheyd in het uytoefenen van zyn ambt. Den beschuldigden is aangehouden en aen de justicie overge leverd geweest. Wat dunkt u, konfrater Verbond, de zaken beginnen er aerdig uyt te zien niet waer? Gv ant-

De Denderbode | 1854 | | pagina 2