PIL L EKENS. ellende le zien nevens eene overtollige pracht zonder medelydcn \Yy hebben in de geschiedenis van Engeland een acnmerkens- weerdig feyt 't geen bewysl hoe zeer dezen Geneelschen schryver de waerheyd zegt. Als Ilenricus VIII de kloosters gesloten en hunne goederen ver deeld had, vroeg hy wat hy nu met de armen ging doen welke aldus van hun erfdeel beroofd waren, en hy geloofde er zich van te ontmaken met le dekreteren dat zy zouden opgehangen worden. Dit wantschepsel stelde zyne beulen aen 't werk en reeds waren er 70,000 bedelaers verwurgd als men oulwnerde dal het getal gedurig vermeerderdeOp het zelfde tydstip stierven 245,000 lerlanders van honger en dit in 110 dagen Den laxe voor den armen in Engeland is schrikverwekkend, tol in 1817 beliep hy tol 200 miliioenen fr. Maer in 1834 heeft Engeland zyn stelsel gewyzigd, door de instelling van workhousen en dadelyk deden er zich 700,000 uyt de armeulysl schrabben. Maer die werkhuyzen kosten nog zoo veel, dal hel onmogelyk is van ze te onderhouden. Den engelsehen leeraer Charmers haell in zyn werk over den openbaren onderstand een feyt aen dal er namelyk in de stad Glascow eene parochie was waer den open baren laxe beslaet; den openbaren onderstand koklle 75,000 fr. 's jaers, terwyl in eene naburige parochie waer den laxe niet be stond, 10,000 fr. vrywillige giften vergenoegend waren Zie daer walde vrye liefdadigheid kan le weeg brengen...... Wv lezen in bet Verbond van Aelst de volgende regelen l)e heraec/slaging over den budjet, van 't inwendige, zegt Den Denderbode, heeft lang geduerd, maer zy is toch nog al nuttig geweest. Wil men weten hoe zeer deze be.raedslaging, gedurende byna eene maend verlengd door de vittergen en de persoo- naliteiten der klerikale representanten, nuttig is geweest Zy heeft aen het land meer dan 30,000 fr. gekost a 30,000 fr. voor zoo veel klerikale schandalen l Dit is daer voor de eer van het land. Zoude Den Denderbode ons op zyne beurt willen zeggen is hoe veel spaerzaemheden zy ons bezorgd heeft 't ANTWOORD VAN DEN DENDERBODE Konfrater Verbond, wy hebben hiervoren gezegd dat den budget van 't inwendige gestemd is met eene verhooging van 270 duyzend franks en dit uietlegenslaende al de gegronde bemerkingen en dringende vragen die de conser- vateurs hebben gedaen om minister Pierrot tot gespaer- zaemheyd te bewilligen. Dienkoppigen Wael staende onder de voogdy van den vremdeling Rogier beeft naer geene redens willen norit mogen luvsleren al de verkwistende nuttelooze uytgaven van zyuen voorganger heeft hy be houden, voor vele van deze beeft hy eene verhooging gevraegd en zich daerby zoo styfhoofdig en hardnekkig getoond, dat er geen h'uys nteè te houden was. Daer et- non' eene kleyne liberatersmeerderheyd in de kamer beslaet, heeft den minister zynen budget konnen doen stemmen alhoewel hy met 27U duyzend franks vermeerderd was. Doolt, hadden de vlaemsche afgeveerdigde MM. De Man, De Naeyër, De Uuddere. Van der Donckt, Magherman en andere "daer niet geweest om met verdobbelde slagen op zekere al te zeer in't oog loopende artikels te klopptn, den budget zou nog 112 duyzend franks In oger zyn geweest. Zie hier welke sommen die deftige afgeveerdigden er, onder 't geleyde van den achtbaren heer De Man, met geweld hebben afgetrokken en daerdoor 112 duyzend franks aen de arme kontributiebetalers gespaerd Peerdenstoetery van den staetfr. 13,000 Personneel van het nyverheydsmuseum 2,000 Materieel van het zelfde museum 10,000 Museum van natuerlyke historie 10,000 Onkosten van uytgaven van archiven 2.300 Kapittel sehoone kunsten 33,000 Konkottrs der akademie van Antwerpen 3,000 Expositie der sehoone kunsten23,000 Kosten der medicale commission 10,000 Te samen fr. 112,300 Hebt gy daer tegen iets te zeggen. Verbond, gy nioogt nog altyd spreken wy zyn gereed u te antwoorden tnaer liet publiek zal hieruyt konnen zien dat er van de liberaters- party geene gespaerzaemheyd te verwachten is en dat de schulden des lands altyd zullen vergrooten zoo lang die verderflyke party aen 't roer is. Had minister Pierrot met ons te doen, hy zon zoo geraakkelyk geene miliioenen krygen en de guizige budgetvreters zouden hunnen geld honger mogen verzadigen met al wat zy zouden willen al ware het met earölusson, maer zeker ware het dat het met de penningen der ongelukkige gepluymde Belgen niet zyn zou. Die kerels zouden mogen schreeuwen en tieren zoo veel zy willen, maer als het ons zou verdrieten zouden zy wel eene neep konnen krygen die hun 't schreeuwen dadelyk zou belettenIs 't niet eene schande voor 't land dat het zich late ruineren om eenige gunstelingen le verryken Ja, 't is eene schande, en 't is om die schande dadelyk te doen ophouden dat wy 't kwaed in zynen wortel met eenen enkelen bylslag zouden afhouwen Voorleden jaer, was M. Frère met zyn huysgezin naer Italiën vertrokken om zynen zoon, die ziek was, door de verandering van klimaet te genezen. Den zieken was daer inderdaed veel beter geworden en men itad de vaste hoop dat hy genas. Onderlusschen schreef M. Erère daer zyn werk op "de doode hand tegen kloosters en geestelykheyd en kwam het te Brussel, onder den naem van Jan Van Damme, uytgeven. De familie van Jan Van Damme was in Italiën gebleven in afwachting naer de volkomene genezing van den zoon; maer zie eensklaps, terwyl den vader zich in Belgiën bereydde om de rampzalige leerstelsels zynen doode hand in onze wetgeving te verdedigen, komt de Hand der dood en snyd aen zynen zoon op 't onverwachts en geheel subiet den 'draed des levens af.Zal die waerschouwing van Boven Jan Van Damme tot inkeer brengen Zoo als wy in ons vorig Nr hebben aengekondigd, had den keyzer Napoleon eenen brief geschreven aen koning Leopold. Nu, gelyk men kan denken, heeft onzen koning dien brief beantwoord. Out van eenig nut te zyn en om voor de 70 a 80 duyzend francs die Firminus Bogier jaerlyks opstrykt, toch iets le doen, heeft den koning hein belast met de antwoord aen den keyzer te dragen Voorwaer dit iseenen kostelvken briefdrager. Sedert dat Firminus te Parys als ambassadeur van Belgiën is, weten wy niet dat hy er al iels gedaen liebbe, 't is wel zyne schuld niet aengezien onzen koning noch den keyzer in hem trouw stellen, maer waerom dien kostelyken vremdeling ginter behouden als hy geen gezag of consideratie geniet. Om alle jaren eenen brief aen den keyzer te dragen hoeven wy geenen hoop duyzende franks te besteden. .-. Het Verbond van Aelst dat zoo lang gestoft heeft over zvne verknochtheyd aen de vryheden en privilegiën van '1 volk, wilt nu alle magt in d'handen van 't gouvernement stellen. Dit prulblad wilt dat het gouvernement overal tusschenkome en meester zy, het zoekt het volk te ketenen en te kneuvelen dat het zich noch kan keeren noch draeyen, 't volk mag geen een voorregt meer genieten, geheel de actie des volks moet verlamd of vernietigd worden, immers het Verbond wilt van een constitutionneel gouvernement een alleenheerschend of despotiek, een tyranniek en wille keurig gouvernement makenDoch dit zou maer zyn zoo lang den ftancmaQonshaspel aen 't roer zit, want kwamen de klerikalen eens boven, dan seffens zou het volk moeten meester zyn en 't gouvernement kleynen knecht..... Maer wy zullen het aen 't Verbond alzoo schilderen, en welhaest eenen oproep doen aen gelicel 't land opdat er zich van alle zyden karavanen in bedevaert daer de hoofd stad zouden begeven ten eynde de voelen van M. Lebeau, paus van Brussel, te kussen, om de benedictie af te smeeken van den Yenerabelen Jupiter Verhaeghen, en om aen Frère en Rogier ossen en kalveren te offeren In het nieuw vryheydschendend ontwerp op de liefda digheid, is er maer eenen artikel die aen Gummaer De Vos uyt het Verbond van Aelst inishaegt, en dezen artikel is dat den pastor der gemeente mag deel maken van het liefda- digheydshestuer. Den konfrater wilt nergens eenen priester zit n biiyleu de kerk zegt hy, en al was men bezig met s' pastors Ituys te plunderen en af te breken, den man zou toch moeten in de kerk blyveu, hy zou niet mogen komen zien ivat er omgaet, hy zou alles moeten laten gebeuren en onderlusschen gedurig Te Deum zingen. Onnoozelen Vosscnhaspel 1 \Y y zien toch dat het waer is, namelyk dat het spek maer voor de honden geworpen word, daer waer zotten woonen maer wacht gy dat zulks hier gebcure, gy zult nog ai lang wachten .-. A propos van Vossenhaspel, te Audenaerde is een liberatersknocyblad dat gedurig met het wierookvat naer Bogier, Frère, Verhaeghen en eompanie zivaeytdeszell's uitgever is eenen Poste Gend is eene byuytgaef van de walgelijke Broedermin verschenen, onder naem van Zondag- blad den uytgever is eenen Pos hier te. Aelst is liet prul- blad 't Verbond gedurig bezig met zine gal legen al wat goed is uyt te braken, deszell's uytgever is ook al eenen Tos, zoodanig dat de Vossen eene soort van concessie hebben om de liberatersprulpers te exploiteren. Het zou nog al curieus zyn te weten wat die maeoimieke Vossenfamilie al gekost heeftKonfrater Gummarus, zoud gy ons daer- omtrent niet eenige inlichtingen konnen geven Wy waren voornemens eene breedvoerige ontleding te geven van een tweede schimpschrift verschenen onder den naetn van Koben Van Damme maer vermits wy in Koben Van Damme niets anders aentreffen dan de dage- lykscheen gewoone uytvallen tegen den keyzer der franschen en tegen den paus, uytvallen die wy al honderde koeren in den Öbservateur, in de lndèpendance en andere maconnieke bladen ontmoet hebben, ontzien wy ons de moeyte den razenden Koben Van Damme te ontleden, te meer omdat de teugelloosste driften en sehandelykste onbeschaemdheden er in afgegeven zyn met een cynismus als of den duyvel de pen vastgehouden had. 'T is natuerlyk dat de mande naer den haring stinkt en de kuyp naer den stokviseh, en om van 't een en ander niet te walgen zal 't beste zyn er van verwyderd le blyven De Nation, een revclulionnair dagblad van Brussel, 't geen, door zyne schandelyke laeï, aen 't hoofd der fransche liberale franemaconspers slaet, komt zyn masker af te rukken en vraegt onbewimpeld en regt uyt de AFSCHAFFING VAN HET CATHOLIC1SMUS De conservateursbladen geven hiervoor den vollen toom aen hunne gogrondde verontweerdiging en beyveren zich om de eysschen der bloedAtchtige revolutionnaire Nation te schandvlekkenMaer de -/Vatton-mannen bekreunen zich daer weynig mede, die gasten hebben alle schaemte alle geloof verloren konden zv, met eenen wensch tot God toe vernietigen, zy zonden niet ivaehlenMet zulke kerels is slechts een ding aen te vangen namelyk htm te laten botyën, maer als zy zonden beginnen hunne revolu tionnaire en goddelooze plans uyt le voeren, er kort en goed meê maken en ze dadelyk opscheppenMet schand- schrvvers van zulken kaliber redeneert men niet. Wat hier dient opgemerkt te worden, is dat een vlaentseh revoltilionnair blad ook die zelfde grondstellingen leert en dat er nog eenvoudige mensclien gevonden worden die dit blad door abonnementen in 't leven houden. Dat men liever daerop spreke, dit vlaemsch blad handelt van niets anders dan van Evangelie en van broederliefde en ondertusselien stort hel zyn vonvn in de herten der min geleerde lezers.... Wy roepen hierop de aendacht onzer vlaemsche konfraters. De centrale sektie belast met het ontwerp van wet op de I stokeryën te onderzoeken, heeft zich nog eens vereenigd, en is liet eens geweest om de voors'ellen van den minister van financiën te verwerpen. M. Delehaye is verslaggever i benoemd. Een ministerieel blad zegt dat eene der bezonderste be weegredenen welke het ontwerp van wet beeft doen ver- stooten door de centrale sektie, is dat de belgische stokers met de hollandsche niet konnen worstelen ioor het voord- brengen van gist. Het maken van gist in de stokeryën van Holland, levert eene groote winst op. Uyt 100 kilogr. meel, trekken zy van 6 tot 8 kilogr. gist, die 1 fr. 20 centimen den kilogr. verkocht word. De belgische stokers, die spoe dig werken, en 7 liters genever van eenen hektoliter stook- got-d moeten trekken, zyn verpligt van aftezien van het voord brengen van gist. Twee leden, in de centrale sektie, hebben gevraegd dat het regt op den debiet der gestookte dranken zou afgeschaft worden. Den minister heeft zich sterk tegen de afschaffing verzet. Wy berigten aen de persoonen welke aen den Dendur-bode verschuldigd zyn, dat wy deze week de quittanciën aen den post hebben overhandigd en dat deze eerstdags ter betaling zul len aengeboden worden. Wy verzoeken vriendelvk dat et- eer acn ons handteeken door de betaling der nota's gedaen worde. CORRESPONDENTIE. Mr Cvan AWy zullen zorgen in liet toekomende dat gy tydelyk uw Nr ontvangt. Welligt kan het mis gezonden zvn in den post, echter ziet gy dat uw adres gedrukt is en dat by gevolg de f'aul aen ons niet kan zyn. Wy bedanken u voor de onder- rigling. Weerden vriend M. uyt D... ontvang onze dank zegging voor uwe goedheyd, er zal gevolg aen uwe vraeg gegeven worden Er is, van wegens den minister van financiën, aen het be- sluer der douanen stellig en formeel bevel gegeven, van alle reklanten, vragen en inlichtingen, die in liet vlaemsch gedaen worden, in het vlaemsch te beantwoorden. Ten gevolge van dit bevel, zullen de bedienden by de admimstialie zoo wel in het vlaemsch als hel fraoscli moeien kundig zyn. Volgens hel zeggen van de Emancipation, heeft den minister van liet inwendig, een onderzoek bevolen over de onregelmatig heden die in de veearlsenyscliool te iirussel, zyn geschied, en die M. de Man-d'alteurode aen de kamer en aen den minister heeft veropenbaerd. Deze tiding word door de Indcpcndancc heden bevestigd, be kommissie van onderzoek is zaïnengcsleld uytMM. Thiefry, bu reel-oversten deraldeelingvan hel openbaer onderivys; Iteyligheni militairen inleudcnl van eerste klasse Cadot, besluerder in het ministerie van financiën Dufour, inspekteur by liet zelve rai- nislerie. Gisteren is deze kommissie van onderzoek ingesteld. Te Meire is .eene drywoousl afgebrand den 19 dezer maend! Eene koey en twee geiten zyn in dezen brand omgekomen. .Men heeft ons klaglen gedaen van de schaudige brutaliteit die eenige iole!ingeu van Nieuivei kerken en Erpe gepleegd heb ben. Ter gelegenlieyd der aenstaendc militieraden roepen wy de aendagl der politie in op de baldadigheden die er dikivils op" die dagen gepleegd worden. M. Van de Velde, coadjutor le Resseghem, isniet' tol onder pastor le Schelleüelle (zoo als hy misslag was afgekondigd;, maer le Stripeu, benoemd. De verledene week is voor de assisen van Bra band versche nen zekeren J.-li.-Ch. Libhreclil, oud (10 jaren,, oud bedienden in 't kantoor der contribution te Gend, geboren en woonachtig te Gend en beschuldigd van valsehheyd in by-zonder en in koophan- delselïrift. De aengeklaegde feyten waren ten gelatte van vier. Dert beschuldigden is verwezen tot zeven jaren dwangarbeid, de publieke tentoonstelling en zeven jaren bewaking van de politie. Te Brussel komt eene verbeterde gezondlieyds-bakkery op- geregt le worden, onder de bescherming van deftige en Itoog- geplaetste mannen. In deze bakkery zal hel volk beter en goed- kooper brood dan by de bakkers konnen bekomen, liet scliynt dat dit voorbeeld in andere sleden gaet gevolgd worden. De vier schepen le Kortryk, het voorbeeld van den burge meester van die stad volgende, hebben afstand van hunne jaer- wedde gedaen, ten behoeve van den armen. Deze heeran bepalen zich by geene fraeyc woordenzy loonen door hunne werken dat zy den arnten genegen zyn, en willen helpen. Een peerd aen eene vigilante gespannen, is vrydag avond op het St. Jans-Vlict, te Antwerpen, door den donder stok dood geslagen. Vrydag is een deernisweerdig ongeluk gebeurd in de sar- giënwevery van Jlev. weduwe Verbrugghe in den Ham te Gend. Eene vrouw in die fabriek arbeydende is lusschen de tandwielen der machien vastgegrepen en de beyde beenen afgedraeyd. De ongelukkige is aenstonds naer liet hospilae! gedragen, doelt had reeds den geest gegeven alvorens in de Byloke aen te komen. De vrouw lael verscheidene kinderen achter. Een ongeluk is langs den yzeren iveg, op de linie van Luyk, voorgevallen. Ziel hier wat wy diesaengaende in de Emancipation lezen Eenen beambten der statie en eenen afgeveerdigden van het besluer der yzeren wegen, gelast met het betalen der werklieden, welken langs den weg arbeyden, waren, zoo als naer gewoonte, lusschen Ansen VVaremme, op een wagentje gezeten, hetwelk van post lol post door de wachters voordgestooten word. Die wagentjes, van een ligt maeksel, worden gemakkelyk van de sporen geheven daer men een konvoy van Brussel verwachtte, wieriL hel op de nevens liggende rails overgeplaelst. Door eene onuitlegbare ver- gelclheyd, verloren de agenten uyt het hoog dal er iusgelyks een konvoy van Luyk naer Brussel verwacht ivierd. Er heerschle eenen zoo zivaren mist, dat den Machinist van hel laetste konvoy hel wagentje niet bemerkte, ten zy op eenen afstand van slechts 50 metershy deed terstond alle poogingen om den treyn stil le houdendoch hel was le laetde Incouio- tieve wierp zich op het wagentje en doodde den betaler der werk lieden op den slag, terwyl den slatic-beamblen zivaer gekwetst wierd. Het konvoy stond eenen oogenblik stil, doch onmlddelyk stelde hel zich weder in beweging de reyzigers hebben geen hel minste hinder omlerslaen. -- Een dagblad van Charleroy zegl dal binnen korl, den hertog en de hertogin van Uraband eene reys naer Paris gaen onderne men, en verscheyde dagen in hel keyzerlvk paleys verblyven. Hetzelve beweert dal alle de moeyeiykiieden belrekkelyk de confiscatie der goederen die aen de belgische prinsen uyt de nala tenschap van Eodewyk-Philip, toekwamen, zyn vereffend. Volgens het zeggen van dit blad, zou den koning der Belgen alle voldoe ning diesaengaende uyt Parys, dezer dagen, ontvangen hebben.

De Denderbode | 1854 | | pagina 2