Wegens de moord welke te Leupegliem op de huysvrouw van den landbouwer Pede gepleegd is, heeft het weekblad van Audenaerde, de Gazelle, de volgende bezouderheden eergisteren medegedeeld. Zondag, 12 february, lussclien 9 en 10 uren des morgens, is binnen de gemeente Leupegliem eene ysselyke, schrikwekkende moord gepleegd, die Audenaerde en des zelfs omstreken in ver- slagenheyd gedompeld beeft. Ziel hier wat wy nopens dit schelm stuk uyl echte bron vernomen hebben. Lenen der dienstboden van den landbouwer Pede, namelyk den carlon of peerdenknecht, was 's morgens naer Audenaerde .gegaen om de 6 1/2 uerc mis te Pamele by te woonen; maer voor die mis te laet gekomen zynde, was by gedwongen de 7 1/2 uere mis af te wachten. Ten 9 uren nok Pede met de andere dienstboden ter kapelle te Kerselaere, moenrnde dal zynen knecht die te Audenaerde ter mis was gegaen, niet lang meer vertoeven zou te buys te komen; de zuster der pachters was 1 aer Elichove gegaen. Deze laetsle bleef dan alleen met liaer kindje nauwelyks I5a16maenden oud, te buys. Hel is alsdan dal bet afgrysselyk schelmstuk plaets moet hebben gehad. Toen den dienstknecht van Audenaerde kwaert voor tien uren 't buys kwam, vond hy niemand in de keukendit echter moest hem weynig bekommeren, dewyl hy zich dadelyk aen bet eten en drinken zetlede. H t was slechts toen by zich den tweeden boter ham ging alVnyden. dat hy, volgens zyne verklaring, na bel kind in de aeugelegene kamer te hebben booten schreycn en vruchte loos naer de bazin te hebben geroepen, in de plaets vau waer hel geschrey kwam, binnentrad. Men zal liglelyk zvne verwondering begrypen, wanneer hy het lyk zyner meesteres in hel bloed zwem mende, op den grond levenloos zag liggen. De ongelukkige had eenen kap in den rug, dooreen bournes toegebragt; zy bad de ruggraet en verschcydc ribben doorgekapt, daer by had zy twee wonden aen bet hoofd ontvangen. Het blykt dat zy legen baren aenrander nog al licviglyk ge worsteld beeftmaer ziende dat zy overmeesterd was, bereydde zy zich het geld dat zy bezat, aen den booswicht afleslaenhet schynt dat, wanneer de ongelukkige zich gebogen heeft, om hel geldkasje te openen, den moordenaar liaer den kap in den ru" zal hebben toegebragt. De dood, beweeren de geneesheeren, is oogenblikkclyk geweest. De huysvrouw Pede fFrederica Lacroix), rond de 40 jaren oud, behoorde lot eene der deftigste familien onzer omliggende.Den moordenaer heeft eene som van omtrent de 1000 franken, ontroofd. Zoodra die euveldaed gekend was, heeft het parket van Aude naerde, zich ter plaets begeven. Het is slechts w oensdag dal men den knecht, die noglans de hoeve niet verlaten had, aengehouden heeft. Volgens de inlichtingen welke wy lot heden vernomen hebben zyn er nog geene zware betigten ten zynen laste. In een Gendsch dagblad leest men de volgende hezonder- heden wegens eene diefle Lenen heer komt in eene bakkery dezer stad. Madame, zegt hy, ik zou wel 50 mastellen willen hebben. Mynheer, antwoord de dame, er zyn er zoo veel niet, voor den oogenblikmaer binnen een uerkeu kout gy die hebben. Hel is zeer wel, ik ga u die betalen. Vier cenlimen hit st^k, dit muekl 2 francs, niet waer? Juysl, Mynheer; maer, gy moet die niet voorop betalen. Zy konuen maer bciaeld zyn. Tot binnen ren uerken. Den heer verlael de bakkery, begeeft zich naer een magazyn van nieuwe kleederen, en koopt aldaer voor 40 fr. eenen nieuwen mantel. Nu begint den heer met den koopman in nieuwe kleederen, een gesprek, en zegt Ik moei in de bakkery bier by, 50 fr. ont vangen gelief my eenen oogenblik derwaerls te volgen. Den kleerverkoopcr gaet mede, tot in den winkel. Madame, zyn de 50 gereed? Nog niet, Mynheer; binnen een uerkeu, heb ik gezeyd, gy moogt er op rekenen. Zeer wel, Madame maer zoud gy er 40 van aen dezen koopman in kleederen willen -geven, ik zal de tien andere dan later komen halen. Ik zal de eer hebben Mynheer, Ie doen, gelyk gy vraegl. Wanneer de mastellen gereed waren, droeg men er 40 by den koopman in nieuwe kleederen. Het zyn geene 40 mastellen, maer 40 fr. die ik voor zynen mantel moet hebben, zeyde den koopman, en begon gewaer te worden dat hy gefopt was. Ondertusschen was den bedrieger met den nieuwen mantel weg, en had zich voor 2 fr. mastellen te betalen, eenen nieuwen mantel verschaft. Eenvoudig huysgezin. Schoone belooning. Mynheer P... ryken negociant te Adkwam over eenige dagen van Brugge met een sommeken geld in papier, ter weerde van 1500 fr. Onder weg ontviel hein zyn papier, en alleenclyk, wanneer den heer P. zyn geld ging in zyne kas sluyten, wierd by gewaer wat verlies by kwam te doen. Inlusschcnlyd een arm kind had de briefkens gevonden en dezelve aen zyne ouders gedragen. Gansch het huysgezin stond verbaesd over de schoone zantjes, gelyk zy die noemden, die hun Liesken gevonden bad, en eenpariglyk besloot men van de beel dekens met spelden vast te vesten aen het berookte schouwkleed, iels wat moeder weibeest verrigl had. .Eenen gebuer van den armen inan, die reeds de schoone zantjes gezien had en die des zondags in de hoogmis geweest had, komt t' huys, en by zynen gebuer gaende <c Wel gebuer, zegt hy, onzen pastor heeft van daeg van den predikstoel afgeroepen dat er papieren geld verloren is, ware ik in uwe plaets. ik zou die beeldekens eens gaen toonen, want ik heb nog hooren zeggen dat er papier is die geld doet. Den armen man volgde den rued van den gebuer en deu beer P. heeft zyn geld ongeschonden terug gekregen. Het arm huysgezin kreeg eene geldelyke belooning, en hiermede met te vreden den heer P. heeft gansch hel huysgezin op zyn bof genomen, alwaer iedereen zyn leven lang overvloedig werk en eene treffelyke broodwinning zal vinden. Den lieer P. zal ons verschoonen deze zaek ruclitbaer gemaekt te hebben; want schoone daden verdienen gekend te zyn, byzon- derlyk in onze dagen wanneer menig klatergoud voor^herklin kend goud verkocht word. Den heer J. B. Wilsens, rentenier, is woensdag II. schielvk door de dood verrast geworden. Dezen heer had zich op liet stadhuys te Hasselt begeven ten eynde eene reklame in te dienen tegen de inneming van een zyner 'landen voor de uitwerking der vaert. Den beer V\ ilsens, in afwachting van de bescbryving van den akt van tegenkntnst, zette zich in eenen zetel neder, en'wan- neer men hem toeriep om gezegden akt te komen teekenen, had by opgehouden te leven. Zaterdag is er te Wigam (Engeland) eene gaz-onlploffing in eene koolmyn ontstaen. Lr waren 120 mannen in den put, en slechts weynig ouder ben hebben het leven behouden. Op den datum der laetsle beriglen had men reeds 8i lvken bovengehaeld. Aengaende de 40 overigen koesterde men weynig hoop. Uyt Odessa meld men, dat den graenhandel daer eene zoo groote uytbreyding heeft genomen, dat de magazynen, die vier million! twee honderd duyzend hectoliters kunnen inhouden, niet meer voldoende zyn. I11 1855 hebben 224ti schepen de haven van Odessa bezocht dal is ruym 600 meer dan in 1847 en der byzondersle jaren voorden graenhandel van Odessa. Het is echter maer sedert de maeud augusly dal den uylvoer zoo sterk aeuge- groeyd is. Gedurende gansch het jaer 1855 zyn er voor 141 milliorn graen uyl Odessa gevoerd. Daerin komt de tarwe voor meer dan 100 millioeu. ENGELAND Londen, 20 February.In den nacht van vrydag, hebben, in de kamer der communen, de debatten over de zaken van het Oosten plaets gehad. Op de interpellation antwoordende welke gedaeu waren, heelt lord Jlmn BusselI eenige uyileggiug gegeven, welke hierop uylkomen Dat liuslaud zich deloyai (treacherous) heeft geloond, eu dal Turkyen nu geeneti vrede meer kan sluyleu, zonder de toestem 111 ing van de vier mogendheden. O111 de zaek beter en grondiger Ie doen begrypen, kondigen wy hier deu inhoud af der redevoering die lord John Hussel! op de interpellation van M. Layard, heelt uitgesproken. De redevoering van lord John Russell heeft lang geduerd, is vyandelyk voor Rusland geweest, en heeft de goedkeuring der kamer, zelfs der oppositie verworven. Dezen minister heeft zich van harde woorden tegen Rusland bediend; elk hard woord heeft algemeene toejuichingen doen ontstaen, en dergelyke houding van het engelsch ministerie laet weynig hoop over hel behoud van den vrede. Ook heelt lord John Bussel gezeyd dal hel engelsch gouvernement op geenen vrede rekent, en maelregeleu neemt om eenen oorlog te beginnen eu te konneu uylstaen. Den minister beeft dehandelivysvan Rusland deloyael genoemd hy heeft gezeyd dal Rusland de weslersche mogendheden heeft willen bedriegen. Den minister beeft de aenranding der lurksche vloot te Synope volkomen afgekeurd, en gezeyd dal dezen zegeu- prael der Russen slechts eene slachting was zonder eer of roem. eu dal deze slachting by lieni walg deed ontstaen. Hy heeft verder den keyzer van Rusland eenen stouten aenrander en eenen over weldiger genoemd. Lord John Russell heeft aen de kamer doen kennen dat Enge land en Vrankryk voornemens zyn van geene concessien aen Rusland te doen dal hy gelooft dal deu brief van Louis-Napoleon aen dim, keyzer van Rusland geschreven, geen uitwerksel zal hebben, en de inziglen van den czar Nikolaes niet zal veranderen; en dal Engeland eu Vrankryk kragldadiglyk Turkyën gaen onder steunen, uil welke ondersteuning noodzakelyk deu oorlog moet voordspruylen. Den minister beeft zyne redevoering geëyndigd met te zeggen dat hy den oorlog als verklaerd aenziet, eu heeft het parlement aengeivakkerd om volle vertrouwen in hel gouvernement te stellen. Op het punt, op welk wy gekomen zyn, heeft lord John Russell gezeyd, moet men den oorlog als oiivêrmydelyk aenzien, en men begrypt dat er over den oorlog en over de oulworpeuc operaliën, geene uitleggingen konneu gegeven worden, zonder de belangen van den oorlog te compromitteren. Indien gy geen vertrouwen in ons hebt, stelt het besluer van bet land i 11 andere handen maer hebt gy vertrouwen in ons, laet ons de zaek voordzetten, en wy zullen de zelve tot eene voldoende oplossing brengen. Nog een punt welk lord John Russell in zyne redevoering heeft doen kennen, is daler stellige conventie b'estaet, volgens'welke het aen Turkyën verboden is, met den keyzer van Rusland een traktaet van vrede te sluyten, zonder de uytdrukkelyke toestem ming en goedkeuring van Engeland en Vrankryk. In de zitting der kamer beeft men geene de minste oppo sitie legen den oorlog zien ontstaen. Dit bewyst dat den oorlog tegen Rusland, in Engeland eene populaire kwestie is. FRANSCH KEYZERRAK. Bczondere lydingen uit kleyu-Walachyen melden dal de Russen meer en meer versterkingen omvangen, eu hunne ope ration legen het versterkt kamp van Kalal'at riglen. De aenran ding zal waerschynelyk, maer binnen dry of vier weken beginnen. In den inonileur leest men e Hel antwoord welk men uyt Sinl-Pelersburg verwachlede, is gisteren avond acngekomen. Keyzer Nikolaes koudigi aen, dat hy de voorstellen van overeenkomst, die hem waren toegestuurd, niet aenveerd. Eenen brief uyt Bagdad kondigt de inneming van Kliiva door de Russen aen. Wy hebben aengekondigd dat den keyzer eene antwoord uyt Sint Petersburg had ontvangen. In zynen brief aen de.11 keyzer, discuteert den czar de be- sprekken van overeenkomst die hem waren voorgesteld, en ver- klaert dat hy in geene onderhandelingen kan treden, ten zy op grondvesten die by heeft doen kennen. Dit antwoord laet geene kans meer over voor eene vreedzame oplossing, en Vrankryk moet zich bereyden 0111 door de kraglda- digste middelen, de zaek te ondersteunen, welke de aenhoudende poogingen der diplomatie niet hebben kunnen doen zegepralen a Met nog kragtdadiger de reglen van Turkyën te verdedigen, rekent den keyzer op bet palriotismus van bet land, op de innige vereeniging met Engeland, en op de genegenheid der gouverne menten van Duylschland. Deze gouvernementen hebben gestadig verklaerd dat zy, 7.00 zeer als wy, bet evenwigl in Europa willen handhaven, dal'zy de onschendbaarheid en de onafhangelykheyd van hel lurksch key- zerryk wilden verdedigen. Geene andere kwestie is hier in hel spel. De aendachl wend zich narr Ooslcnryk, welk keyzerryk ge roepen is om eene werkzame en belaugryke rol te spelen. Oösten- ryk heeft zich allyd, met groote kragtdadigheyd, ten voordeele der punten die in bet prolokol der conferentie van Weenen den 5 december zyn daergesleld, verklaerd. Wy stellen volkomen vertrouwen in de rogtzinnigheyd en in het ridderlyk karakter van den jongen keyzer van Oostenryk wy vinden, bovendien, eene waerborg der gevoelens van zyn gouvernement in de belangen van zyne volkeren, belangen die met de onze volkomen dezelve zyn. In de algemeene omstandigheden van het europisch politiek heeft Vrankryk, sterk door zyne loyale en belauglooze inziglen, niets te vreezen van de worsteling die bereyd word. Vrankryk weet, overigens, dal het zoowel op de kragtdadigheyd als op de wysheyd van den keyzer mag rekenen. Buylen de belaugryke regelen welken men komt Ie lezen, en die den oorlog voor verklaerd doen aenzien, vind men in den Monileur nog eenige bezonderbeden wegens een gevecht welk den 5 february tusschen de Russen en de Turken, by Giurgevo, heeft plaets gehad De kozakken der voorposten zyn eenige geweerscheuten tegen de Turken komen lossen, en de lurksche voorposten komen aen- randeu. De Turken hebben dan een deel van hun leger in bewe ging gebragt, 0111 naer hel eylandeken van Sl. Jooris, een weynig van Giurgevo gelegen, te trekken; maer het punt van bet eiland was reeds door de Russen bezet, bel is aldaer dal hel gevrcht welk maer met den sabel kon plaets hebben, is begonnen. Het gevecht heeft meer dan vier uren geduerd. De Russen zyn moeten wyken. Zy hebben den aflogt in goed order verrigl. De Russen hebben 166 dooden, waeronder eenen kolonel en vier officieren, ter plaets dood gelalen. Men rekent dal zy nog veel meer gekwelsen hebben. De Turken hebben 26 dooden, onder welken eenen officier. Men kent het getal der lurk sche gekwetsten niet. Na dit gevecht zyn de Russen naer het eylandeken terug gekeerd om hunne dooden te halen, ten eynde dezelve te begraven en hebben de lurksche gesneuvelde medegenomen. De 26 lurksche gesneuvelde zyn op'de grootc-plaets van Giur gevo gebragt; de soldaten van hel garnisocn zyn rondom die lyken geroepen, eu daer heeft men lol de Russen gezeyd Ziet daer die ellendige Turken welken u zooveel vrees in jagen beslryd hun maer met vertrouwen, God en den Czar zyn met ons. En de Russen begonnen een overwinningslied te zingen. Nu dal den oorlog verklaerd is, gaen alle toebereidselen met meerderen spoed worden voordgezet. Men moet lieden de eerste afdeeling van iiel expeditie-korps inschepen. Hel is nu be slist dat dit expeditie korps uyl 56 a 60,066 soldalen zal beslaen, verdeeld in vyf division, van welke, eene divisie ruyterv. Engeland zal ten minsten 26,606 mannen by hel fransch expeditie-korps voegen. 1 Er zyn lieden naer alle kanten bevelen gezonden om de toebereidselen voor den oorlog Ie verhaeslen, en alles in gereed- lieyd te brengen om de expeditie-troepen te konnen doen ver trekken. Men leest in bet parysch dagblad le Pat/s: Deu thestand is dan opgelost! Den bietsten oproep ten voordeele van den vrede gedaeu is niet verhoord Rusland begeert den oorlog! Wel aen, bel noodlot volge zynen loop. en gelik lord John Russell het in de Gemeente-litzegde God bescherme het goede regl De aerzeling is niet meer toegelaten in 't bvzyn van die trolsehe weygering welke den regtziunigsten aller voorstellen is tegengesteld. De gemaligheyd heeft al hare vreedzame bereke ningen uytgeputbet geduld heeft al zyne latigzaemheden nvt ge put. In 't aenzien der gansche wereld is het vastgesteld dat den czar niet loegangbaer is voor cenig gevoel van verzoening, en dal hy, voortgestuwd door zynen blinden herlstogt, zyne stoute ont werpen tot liet eynde wTl doordryven. Het zy 7.00 op" zyne schreden zal hy Vrankryk en Engeland inniger dan noyl verbonden vinden met de daed, 7.00 als zy hel in de onderhandeling zyn geneest. 'T is onmogelyk dat hy niet vroeg of laet de andere groote Staten van Europa, diepgrondig verkreukt in hare reglen op het order en in hare behoudende belangen, legen zich zie opdagen. De dnytsche mogendheden kunnen welligl, zoo als zekere blade ren het aankondigen, vooreerst eene sliptelyke onzydigheyd willen III acht nemen. Maer zullen de gebeurtenissen, de'verschillige wendingen der onvermydelvke worsteling welke zich voorbereyd geene verandering toebrengen aen hare'besluiten, door de wyzi- ging van den toestand Nu, indien l'ruysseii en Oostenryk uvi de ingetoomde houding treden die hen inogelyks ingeboezemd is door eenen eervollen wensch van bevrediging, wy zyn overluygd dal het wezen zal, om, met de westerlyke mogendheden, de zaek van het enropeesch regl le verdedigen tegen de heerschzucht die ben bedreygl, de zaek van't dnylsch belang legen den invloed welken hel zou willen overheerschen, de zaek der oostenrvkschc onalhangelykheyd tegen de zedelyke opperleenhecrlykhevd die haer zon willen onderwerpen. In alle geval, Europa, van hel oogpunt der beginselen, is thans in twee duydelyk afgeleid,ende kampen verdeeld. Er kunnen welligl aerzelingen 0111 te werk le gaen beslaen er zvn er geene om lurkyëu's regl en de onbillykheyd van Rusland tè erkennen En de hesluylelooslen zelve zullen weldra, door den dran" der zaken, gedwongen zyn zich luydop te Verklaren. Wat hiervan ook geworden dewyl pligt en weerdigheyd Vrankryk en Engeland de worsteling opleggen, zy zullen gehoor zamen am de wet van eenen toestand welken zy niet hebben le weeg gebragt. Zy zyn veerdig lol den wederstand gelyk zy veerdi» waren tot den vrede; zy behoeven niets anders nicer dan moedig deu neg le bewandelen waerop zy legen wil en dank zyn voort gedreven en hoe meer hunne werking vlug en krachtig zy, hoe meer de belangen zullen ondersteund wezen, hoe meer de belan gen zelve zich zullen gerust stellen Van den 25 February. Alles is lieden gesteld, alsof men in vollen oorlog was. Iuderdaed, den oorlog is verklaerd, zoo als den Monileur het gisteien heeft gezeyd. Rusland beeft alle voorstellen van vrede geweygerd Vrankryk en Engeland aenzien die weige ring voor eene oorlogsverklaring, en maken zich gereed om'met groote inaglen, le lande eu le ze», Turkyën te ondersteunen dat is le zeggen. Rusland aen le randen. Den toestand van Vrau'xryk en Engeland is nu openlyk en onbewimpeld gekend maer wat gaet Oostenryk doen Hoe gaet Pruvssen zich houden Daer is nu de groote moeyelykheyd. Voor denoogenblik is deze kwestie nog niet met zekerheyd op te lossen. Eene andere kwestie houd nu nog de algemeene aendacht bezig en deze kwestie kan ook met geene zekerheyd opgelost worden. Zal den oorlog in het Oosten, in dê zwarle-zee, in Azia beperkt blyven Zal den ooilog niet algemeen worden Zullen alle de landen van Europa door den oorlog die nu verklaerd eu ontstaen is, niet verontrustend worden en te lyden hebben Geenen menscli kan deze vragen beantwoorden. Ziet hier nu de bezondere lydingen welke men heden den 23 heelt vernomen Men weet dat den brief, welken deu keyzer van Rusland geschreven beeft, zeer lang en uytgebreyd is, maer, by is in eenen zeer beleefden Iraut geschreven. Maer de weygering van conditiën te aenveerden is stellig dus, beval hy eene oorlogs verklaring, De beurs is gisteren sterk iu beweging geweest, en de oorlogsverklaring heelt de fondsen sterk doen dafefi. Het is 1111 zeker en stellig dal er geen Manifest van den kevzer gaet afge kondigd worden. De Boodschap, welke den 2 maert aen de fransche kamers door den keyzer gezonden word, zal tol Manifest dienen. In deze Boodschap, of troonrede, zal Louis-Napoieon de inziglen van zyn gouvernement doen kennen. Een deel der troepen voor iiel Oosten is reeds ingescheept. Alom worden de wape ningen met bezonderen spoed voordgezet. DEN OORLOG IS BESLOTEN. Den keyzer van Rusland weigert alle bemiddeling. De vva.i- delykhcden zullen dus worden doorgedreven. Niet alleen zegt een brusselsch blad, zullen Engeland en Vrankryk den oorlog ter zee beginnen, maer ook te land. Het vervoer van troepen naer de Zwarte-zee en naer Kon- stantinopel, zal aenzienelyker zyn dan men hel eerst gedacht had. Eene aenzieuelyke Engelsche-Fransche vloot, vertrekt naer de Baltische-z.ee. Denemarken en Zweden blyven lecnemael onzydig Pruysscn zal Polen en een Oosleuryksch leger, de Russen aen den Dcnau in observatie houden. Het dagblad de Wanderer, daf te Weenen verschynl, meld dat den keyzer van Rusland, om den moed zyner soldalen le doen herleven, zich in persoon naer het leger van den Donau zal be geven.

De Denderbode | 1854 | | pagina 3