ZONDAG 12. MAE UT 1854. ACHTSTEN JAEItCANG. N' 391 van Will men neg eene sterker gelnygcnis Waer zyn de niisbriiykeü AELST, den 11 Maert 1854. Begifligiiigeii en stichtingen of' (budatien Be Drukpers co het Onderwys. Een eenvoudig vi aegsken. YZEREN WEG. STATIE AELST. VERTREKUREN VAN DEN FEBRUARY 1854. 1® Trn 7 uron 45 minuien des morgens naer Dendermonde, Gcnd. Dincjgc, Ooslende, Kortryk, Mouscron, Doornyk, Ilyssel, Calais. 2° Ten 9 uren 10 min. 's morg. naer Dendermonde, Mechelen, Brussel. Antwer pen, Leuven, Thienen, Landen, Sl-Truyen, Husselt, luyk, Verviers, Aken, Keulen. 3® Ten 3 uren namiddag naer Dendei monde, Mechelen, Brussel, Antwerpen, Leuven, Thienen, Landen, Sl-Truyen, llnsselt, Luyk, Vervier. Gcnd, Brugge, Oostende. 4° Ten 5 uren 20 minuien namiddag, naer Dendermonde, Gcnd, Brugge Oostende, Kortryk, Mouscron, Doornyk, Bysicl, Calais. 5® 7en 8 uren 15 minuien des aronds, naer Dendermonde, Mechelen, Brussel, Antwerpen, Leuven, Thienen, Luyk, Verviers, Aken, Keulen en Geud. (.1 !VL"K SUCH VAN DENDERMONDE NAER AELST. 1" Ten 7 ïiv00 in. 's morgens.2"1 Ten 8 uren 30 minuten 's morgens. —3° Ten 12 uren 10 minuten 's middags. 4° Ten l uren 1)0 minuten namiddag. 5° Ten 6 uren 15 minuten 'savonds. Zullen te Gvsegem slillestaen de volgende konvoyen vertrekkende van AELST, ten 7 uren 45 minuten 's morgens, ten 3 uren en ten 5 uren 20 minu ten namiddag. Van DKNDEKMONDE ten 8 uren 30 minuten 'smorgeus, ten 4 uren 00 minuten namiddag en ten G uren 13 minuten des avonds. Voor alle rigtingen moet men te Dendermonde van konvoy veranderen. Dit blad verschyni des Zaterdags in den namiddag onder de dagtcekening van den dacrop volgenden Zondag.—Den prys der inschryving, by trimester, is bepaeld op fr. 50 e., dien der annoncen op 20 cenlimen den drukregel. DEN DENDERBODE Er zyn twee manieren van de liefdadigheyd uytteoeffenen, vun de armen Ier hulp te komen, van aen de behoefteen te geven wat zy noodig hebben om te bestaen, het zyn de begiftigingen en de fondatiën. Wat de nvlwerkscls betreft van de begiftigingen en fondatiën, zy zyn niets anders dun de vereeuwiging der liefdadigheyd 't is den wil, of eerder de persoonlyke actie die overleeft; 't is zyne arme broeders, zelfs na de dood, willen bystaeo't is een punt van consciëntie, een punt van ontferming over den armen. Rit werk van liefdadigheyd, die daed welke door een menseh- iievend hert word ingegeven, mag in geenor voege verlamd of tegengewerkt worden noch politieke reden, noch gezindheid, noch politiemaetregejs mogen de vrvheyd van de ongelukkige by te staen divarsboomen, zoo lang er geene inbreuk aen de wetten of opegbarC zedelykheyd word gedaen. Men moet vry zyn te geven 't zy by begiftiging met levenden lyve, 't. zy by akte van bietsten wil, al wat men begeert en op de w'yze men zulks goedvind. Nu laet men eene bepaelde som voor de armen zonder eenige voorwaerden, zonder uyt te drukken hoe en door wie zy zal uytgedeeld worden. Dan wilt men dat de actie eeuwigdurend zv en men bepaeit dal het kapitael zal aengelegd en de revenues jaerlyks zullen besteed worden om deze of gene ellende ter hulp te komen. Somtyds is den gever of den testateur met de algemeene voorwaerden niet te vreden. hy voegt er bvzoudere by. Den eenen keer bepaell liv dat de gift of erfmaking zal besteed worden aen dees of geen werk,van liefdadigheyd. Eenen anderen keer vertrouwt by het uytvoeren van zynen uytersten wil aen dezen of genen persoon in welken hy vertrouwen stelt, aen deze of gene corporatie of familie, aen dien of genen priester, magistraet of amhlenaer Als dit zoo is en niet anders zyn kan in een land van vrvhevd, zegde M. Ch. De Brouckere in eene zyner conlë- rentiën op de liefdadigheyd en openbaren onderstand, zult gy mv vragen waerom al de oude fondatiën, al de togen- ivoórdige fondatiën en begiftigingen door openbare administration besluerd worden? Waerom zyn zy voor a elke localitevt in d'handen van eene administratie ol' liever van twee administratiën, de hospiciccommissiën en de bureelen van weldadigheyd die beyde openbare auto- riteyien zvnde. de gelieele samenleving verbeelden eo niet de auteurs der fondatiën Waerom Wel dit koipt uyt de verwoesting die de laetsle jaren der verleden*: eeuw gekenmerkt heeft, uyt de philosophieke revolutie van 1790, als men van de liefdadigheyd een politiek vraegstuk heeft willen maken, als men loen gelyk nu yap den invloed der geestelyklieyd benauwd was Welnu, ik aerzel niet te zeggen, verklaert M. De Brouckere, de tussehenkomst der priesters is nuttig in o de uytoell'ening der liefdadigheyd. Dezen die met liet bestuer der zielen en der consciehtiën belast is, is $ezen die het liest met de bedekte noodwendigheden der familiëti hekend is en die ook het best op li.acr kap werken. Overigens den armen bystaeu is eene pligt -voor den priester. In alle tyden, in alle geloofsbelydeniss.cn zvn er armmeestei's geweest en kerkvergaderingen die aengesteld waren 0111 de nytoetTening der liefdadigheyd te doen en te bewaken etc. By de denkwyze van M. Ch. De Brouckere, die zoo duydelyk is, dat zy niet hoeft uytgelegd te worden, zullen wy'"hier nog deze voegen van eenen der geleerdste mannen van Vrankrvk, die minister was onder Napoleon en die men niet zal (tonnen verdenken van katholyk klerikalismus, want hy was protestant'! 'T is M. Portalis die, in een verslag dat hy aen den keyzer deed den 24 maert 1807, over de instellingen van liefdadigheyd, zich volgcnder wvze uytdrukte Uwe Majesteyt heeft, door dekreten, verschevdenegods- dienstige genootschappen van geeslelyke dochters die den 0 dienst der armen voor doel hebben, toegelaten. Zommlge mannen welke zich boven alle vooroordeel achten, willen in die genootschappen niets anders zien dan de herstelling der oude kloosterszy beweren dat den armendiënst genoegzaam verzekerd is door de burgerlyke administratie der hospicen.Die ellendige opwerpingen nemen huren oorsprong in de onwetenheyd der ware grondstellingen die .de werken uwer Majesteyt besturen, of in ydele bespie dt gelingen welkers ondervinding duydelyk de begoocheling bewyst. Men vergeet dus het groot goed dat het menschdom aen de geeslelyke vereenigingen verschuldigd is, aen de zusters vun liefde, aen de herbergzame religieusen en alge- meenlyk aen de kloosters van achtbare geestelijke dochters welke, uyt eene teedere godsvrucht, zich ten dienste der armen geslagtofferd hebben. De besluerders zyn gedwongen I u dien dienst toe te betrouwen aen agenten, aen BAET- I ZUCHTIGE HUURLINGEN welkers BEDRIEGERYEN j e men ter nuuicernood kun bewaken en aen wie men geene i deugden kun opleggen. Het was onder den invloed dezer ingeving dat het organiek .dekreet van 18 l'ebry 180,9 wierd gegeven, waerby de bospi- taliere vereenigingen toegelaten wierden met 'de hoeda- nigheyd vun civielen persoon i Zie daei' eene halve eeuw dat het keyzerlyk dekreet in Belgiën uylgevoerd word, dat men ons 1111 zegge, wy vragen I liet byzonderlyk aen M. Faider als lerregtveerdiging van I zyn fameus exposé, en aen M. Orts (junior) welken,'in de liberale universiteit van Brussel eonferentiën houd om de bvzoudere liefdadigheyd aen te randen en de geeslelyke genootschappen te beschuldigen, waer zyn de mishruyken die men hoeft konnen ontdekken en die redens geven om de byzondere liefdadigheyd lo vernietigen, en het bestuer der armgoederen benevens de uytdeeling van der zeiver reve nues uytsluytelyk te stellen in handen van burgerlyke administratiën Waer ze zyn Wel is het niet in de burgerlyke admi nistratiën die men weldadigheydsbureelen en hospicie- kommissien noemt Wy zouden liier met honderde feyten konnen aenhalen dat het alleenlyk met de almagl van' het burgerlvk gezag is 111 het bestuer "der armgoederen, dat de mishruyken hunnen oorsprong genomen hebben, en dit wel op eene 7.00 breede schael, dat de inrichting der administra tiën een onmetelyk nadeel aen de armklas heeft toegebragt... Wy moeten uyt Brussel niet gaen om te bewvzcii hoe ongelukkigIyk.de armgoederen zyn verspild geweest. Het hospice Pacheco was de fundatie eener byzondere familie cr waren revenues aen vastgehecht om de oude vrouwkens ter hulp te komen en er waren gebouwen voor hare wooningen Welnu Wat heeft de Administratie gedaen Zy heelt de oude geriellyke gebouwen afgeworpen en dezelve vervangen door trolsche paleizen die twee millioenen 578 duyzend franks gekost hebben, en wuerin men bet bospitael St-Jean verplaetst heeft. Den Pacheco is naer den Boulevard de Waterloo verpluelst, nogmaels in nieuwe kosleiyke gebouwen die wel een millioen gekost hebben. Op dit oogenblik is men al wederom bezig met een nieuw bospitael, dit van St-Pieter, te houwen, 'tweik ook wel een millioen en half zal kosten, zoodat alles te samen genomen, de bloksom van nutlelooze uytgaven tot over de vyf mil lioenen franks zal beioopen, en zulks veeleer onj de stad te verderen dpm om de armen te herbergen.,,. Als men nvt de armkas een kapitael van meer dan vyf millioenen neemt om in steencn en kalk te steken, hoe veel hulpmiddelen moeten er aen de ongelukkige onttrokken worden Is dit geene verkwisting der mangelden die op den hals van hel burgerlvk bestuer moet gelegd worden Is het aldus dat men de besprekken en voorwaerden der fondatiën en be gil'tigingen naleeft Verleden jaer ljeeft men 't zelve te Gend gezien waer men voor ZES HONDERD DUYZEND FRANKS armgoederen verkocht heeft om gebouwen op te richten die veeleer dienen lot verfraeying der stad dan tot onderstand der noodlydende Als men daerby het verschil onderzoekt dat er hestaet in do huishoudkunde der openbare en byzondere admi nistratiën, dan zal men al wederom zien waer de misbruyken aen te stippen zyn. Er zyn te Brussel twee hospicen dit van Slc Geertruy en dit der Ursiilinen die beyde door de liefdadigheyd onder houden worden en elk 2(10 armen bevatten welke zoo wel gehuisvest en gespysd zyn ban deze van het bnrgelvk hospice, en welke daerby het voorwerp zyn der heiTzaemste en godsdienstigsfe bezorgdheid men mag zelfs verzekeren dat de spvze der twee eersigemelde huyzen veel beter is, ivanl liet schynt dat de zieken in 't bospitael St-Jean geene boterhammen meer krygen inaer ivel droog brood of bropd ivaer de boter als T ware met een pistool opgeschoten is.... E11 nogtans den onderhoud per dag en per hoofd overtreft 111 de Ursiilinen en in Su' Geertruy de 4o cenlimen niet, terwvl hy in St-Jeaen tot 1 frank' beloopt...... Dat men rond 't land ga en men zal bevinden dat bet overal 't zelve IS-,Dat M. Faider dan niet meer kome spreken van misbruiken iu de byzondere gestichten maer wy zullen liem zeggen dat, moest zyn rampzalig ontwerp aengenomen worden, het byzonderlyk de armen zullen zyn die er zullen door lyden; hunne goederen zullen van da'g tot da"- ver minderen, zy zullen nimmer vermeerderen, want niemand zal nog iels willen geven"T is daer dat liet liberalisnms de maelsehappy wilt brengen; uyt huet tegen den godsdienst wilt het alles wat nuttig en heilig is vernietigenliet libe- ralismus is gelyk een verrot' kadaver 'l welk alles wilt besmetten 1 Iet schynt dal de Ministers en onze Uoogweerdige hoeren Bisschoppen heden willen overeenkomen om den art 8 der wet op het midden onderwys uyttevoeren. De imifonieke drukpers valt lievig uyt tegen die over eenkomst 0111 hare heethoofden to bedriegen en te paevën- want het is zeker dat de moortelmannen in '1 geheim dé overeenkomst goedkeuren en er zich over verheugen ómdat de vryheydscliendende wet van Frère-Rogier blvft bestaen en eene nieuwe bekrachtiging bekomt. aul De burgers en landbouwers die zicii met staetszaken wat bezig houden, durven deze overeenkomst niet goedkeuren omdat het gouvernementeel onderwvs (het ivelk volgens de wel moest katholyk zyn) het geloof en de zeden van Vrank rvk bestreden en bedorven heelt. Zv vreezen dat de zelve oorzaken de zelve gevolgen zullen hebben in Belgenland. ele nieuwsbladeren der Conservateurs zingen victorie over deze overeenkomst, liet geloof gaet herleven! de zeden zullen overal bloeyen I den ivenseh van het volk is volbrast1 de vrvheyd van onderwys blyft ongehinderd zoo spreken zy, zoo sehrvven zy. Laet my aen die schryvers voorstellen at zouden die Gonservateiirschryvers zeggen indien liet lolgende wetsontwerp voorgedragen wierd Art 1 Het gouvernement zal in eike stad en dorp van twee lét dry nieuwsbladeren hebben. J Art. 2. Eenen priester, benoemd door den Bisschop, zal lir'lrelt"S"mel1 V°°'' W"1 iU'1 zedel>'ke e" godsdienstige Art. 5. De Ministers zullen jaerlyks 0 millioenen tot hunne beschikking hebben om de opstellers, drukkers Heesheden enz. te betalen en 0111 die nieuwsbladeren kos- teloosol vooreenen geringen prys nvttedeeien. Zouden de heei en Slas, Coiimaris en andere over der- gclyke wet te vreden zyn en zeggen dal geloof, zeden en vrvheyd gaen bloeyën In tegendeel zv zouden al hunne krachten inspannen, al huil verstand en welsprekendheid gebruiken om te bewyzen dat de vrvheyd der druk pers hier door zou verdwynen en dal óene te groole gouvernementele magt en moevalerv nadeelig is aen de lydelvke en zedelyke belangen van liet volk. Zoo moesten zy gehandeld hebben ten opzichte van de wetten nu het onderwys, maer.Dat die l.èeren niet antwoorden dat nivnc onderstelling onmogelyk is. Immers is de magt en den invloed van het gouvernement sedert I80O met jaerlyks vermeerderd? Men weel waer voor I Reeds is hel gouvernement groaten voerman op den yzereu weg. Het wilt nyveraer zvn, koopman ivorden landbouwer spelen, overal tiisschcn komen. Reeds is de vry Ik v I van godsdienst gekrenkt door de wet vail 1809- de vrvheyd van onderwys door de wetten 1:111 Nothomb eé Irere-Rogier; de vrvheyd van genootschap en van goed te doen door J escli eu dTlausSy en door het wetsontwerp van raider. ,.al het den tIH'r niet worden der drukpers Indien liet gouvernement, zich met alles mag bemoevën en de jongheden onderwyzen, waerom zou het overal geene nieuwsbladeren mogen hebben om de kooplieden, nvve- raerds, landbouwers en alle borgers meer te verhell en limine belangen beter te leeren ftnnen en limine borgerl

De Denderbode | 1854 | | pagina 1