Handelstraktaet met Vrankryk. Lynwaed-handel. Vee-handel. Gevolgtrekkingen. PILLEKENS. lyke en politieke rechten klaer nvtteleggen Dat de vrye nieuwsbladeren hier ernstig aen denken. Voor het overig welke zullen de gevolgen zyn van deze overeenkomst 1° De vryheyd van onderwys zal hier door veel lyden en allengskens'verdwynen 2" Treffelyke en geleerde mannen zullen nog wel de katholyke scholen aenpryzen en bevoordeeligen in de welke de jongheden niet alleen zullen onderwezen worden inde christelyke leering door eenen priester, maer in de welke zy door de gedurige zorg en waekzaemheyd der leermees ters en bestuerders de ondeugd zullen leeren halen en vlugten en de deugd beminnen en oell'enen; in de welke een bondig onderwys en 't samen de christelyke opvoeding zullen gegeven worden; maer die overeenkomst zal vele een voudige menschen verblinden en wankelbare misleiden. (Eenen vryën onderwyzer uyt Brubund.j In ons N' van Febry by liet aenkondigen der onver wachte dood van 't zoontje van M. Frère-Orban hebben wy de woorden toaerschoumng van Boven neérgeschreyen Fanalismus! roept het Verbond, bygeloovige zinspelingen, onwetenheyd, boosaerdigneyd, want wv, wy gelooven nooyt dat God een niensch uyt het leven rukt om een ander te straffen. Wel gesproken, llceren van het Verbond gy doet immers wel, eens openhertiglyk te be kennen dat gy geen geloof hebt, dat gy ongeloovige, ketters, goddeloozen zyt. Wat ons aengaet, wy gelooven, niet alleen met de II. Kerk, maer zelfs met de protestanten, het geen in de H. sclirif- tuer staet, te weten dat God de zonden der koningen van Israël, Salomon, Jeroboam, Baasa, Aeliab enz. na vooraf- gaende waerschouwing, met de bloedige dood hunner kin deren gestraft heeft; wy gelooven het woord dal den Heer tot Moyses sprak met het toereyken der tien geboden Gy zult geene vremde goden hebben. Ik ben den Heer uwen God, magtig, yveraer, ik vreke de boosheyd der vaderen op hunne kinderen tot in liet derde en vierde >i geslacht. Exod. xx. 5l)il gelooven wy. Vry aen de lleeren van het Verbond zich als ketters en goddeloozen nvt te geven maer ook vry aen de kiezers te zien of zy nog voortaen door ketters en goddeloozen willen bestuerd worden. Met gelegenlieyd zullen wy eenige stalen der ketteryön ophalen die het Verbond sedert eenige maenden gednriglyk uytbr-aekt, het tegenwoordige is genoeg om te doen zien dal dit blad in geene christelyke huysgezinneu mag aen- veerd noch gelezen worden. Het verdrag dat door den achtbaren Prins de Cliimay en onzen minister van buytcnlandsche zaken is bewerkt geweest, komt eyndelyk gesloten te worden. Een handelstraktaet lusschen Vrankryk en Belgiën is op 27 fehry lest geteekend. Het geen de heeren Rogier en de andere liberale ministers niet hebben konnen bekomen, is thans op de voordeeligsle wvze voor Belgiën toegestacn wy konnen noch willen hier juyst den waerom aenstippen, maer elkeen weet dat, sedert wy gedeeltelyk van die ellendige nieuwe politieke verlost zyn, wy in betere verstandhouding met onzen onlzagwek- kenden gebuer gekomen zyn. Dit liberaterskabinet deed al wat het koude om ons met het keyzerlyk gouvernement in oneenigheyd te brengen dit kabinet werkte jegen^ Vrank ryk juyst als of wy sterkte en magt te koop hadden om zulks straffeloos te mogen doen en als zy er teenemael zou in gelukt hebben ons den regtveerdigen afkeer van Vrankryk op den hals te halen, wat zou die fameuse nieuwe politiek dan gedaen hebben Zy zou ons aen ons lot overgelaten en welligt onze nationaliteyt en onaflianglykheyd geeompro- metteerd hebben. Dit zal eene les zyn voor deze die" nog verblind zyn nopens het liberatersbesluer en nopens de mannen van caliber Rogier, Frère, Verhaeghen etc. wat er van een liberaters- of francmaconsbestuer te verwachten is. Wy zullen over het handelstraktaet spreken allcenlyk in wat de belangen onzer provincie aengaet, namelyk over de lynwaèdnyverhcyd en den handel van hel vee. Ons gouver nement heeft bekomen I" Eene nieuwe vermindering van 15 ten honderd op de inkoruregten in Vrankryk onzer vlasgaren- en kempen- stoffen, regtcn welke reeds in 1842 en 1845 waien ver minderd. 'T is een differentieel voordeel dat Belgiën verkrygt op de andere landen van voortbrengst. 2° De aenveerding van veel voordeeliger typen voor het elassement onzer lynwaden Men weet dat den type op welken de fransche douane onze lynwaden klasseerde om er zynen schaeltarief op toe te passen, zeer dikwils aenley- ding heeft gegeven tot moeyelykheden die de fransche administratie gebruvkte om de regten op het hoogste te konnen taxeren. De schikking die nopens de typen komt genomen te worden, zal voortaen die moeyelykheyd doen ophouden. 5" Den doorvoer door Vrankryk van lynwaden die in Belgiën met vremde garens gefabrikeerd zyn. Deze toelating was tot heden maer alleen verleend voor de lynwaden die met belgisch garen geweven waren. Wat ons betreft, wy zien dacr een zoo overgroot voordeel niet in voor onze Ivnwaed- nvverheyd het is mogelyk dat den handel er zal bv winnen, maer 't inlandseh werk vereyscht altvd dat men het vlasch- spinnen konne uytbreyden en ons onthouden van liet ge- liruyk van engelsclie of andere garens om te weven. In 18-45 was de hoeveelhevd lynwaden met een differen tieel voordeel in Vrankryk in te voeren, van 5 millioenen kilogrammen door het nieuw traktaet is dit cyll'er op 2 millioenen gebragt. Wy konnen niet goedkeuren wat het kabinet hierin gedaen heeftin plaets van trouw te hebben in zyn werk, dat nameltk de differentiële gunst noodzakelyk onzen handel en onze plaetsingen in Vrankryk zou ver meerderd hebben, het heeft gehandeld in een onuytlegbaer noodlot, denkende dat zyn werk geenen uytslag zou gehad hebben en dat onzen handel stilstaende zou gebleven zyn. 'T is jammer dal het traktaet voor vyf jaren is, want wy hopen dat het kabinet welhaest de overtuyging zou hebben dat de plaetsing onzer lynwaden in Vrankryk het cyffer van twee millioenen kilogr. zou overschryden Voor wal liet vee betreft, men weet dat een keyzerlyk dekreet in September lest gegeven, merkelyk de regten verminderd heeft waermede het vremd vee, by deszelfs invoer in Vrankryk belast was. Er is nu overeengekomen dat, in geval de oiide regten hersteld wierden, het belgisch vee, zonder onderseheyd van voortkoinst, het regiem van voordeel zal genieten 't geen aen de provincie Luxemburg door de overeenkomst van 22 Augusty 1852 voorbehouden was; dat, indien Vrankryk, in plaets van tot den ouden tarief terug te keeren, zich aen een miudenstelscl kwam te bepalen, het belgisch vee altyd nog eene vermindering van 10 ten honderd op den algemeenen taxe zou genieten; dit is te zeggen dat den invoer van ons vee altyd een differen tieel voordeel zou hebben van 10 ten honderd tegen het vremd vee. Met het voordeel dat de belgische linnengeweefsels in Vrankryk zullen genieten, sehynt het ons dat er middel is om onzen linnenhandel te doen herleven. Altyd hebben de linnen van Vlaenderen in Vrankryk den voorkeur gehad, zy zyn er altyd als de schoonste en de sterkste aenzicn geweest. 'T is slechts sedert het opkomen van het mekaniek- lynwaed en sedert dat onze geweefsels met zulk garen gemaekt zyn dat men er onzen handel heeft zien ver minderen. 'T is zeldzaem dat men den dag van heden in de Paryssche magazynen een stuk vlaemsch lynwaed aentreft, men vind er niets anders dan lynwaden uyt Normandiën en Wesphalen aen welke men den" voorkeur geeft op de meka- niek-lynwaden. Dekoopmans zeggen dat de vlaemsche lynwa den altyd veel meer weerd zyn dan de Normandsche ofWest- phaelsche geweefsels; maer dat zy gedwongen zyn de tegen woordige vlaemsche lynwaden daer te laten omdat zy grootendeels met meka'niekgaren geweven zyn, terwyl dé iwee andere soorten getrouwelyk met handgaren gemaekt zyn. Indien men de hand wilde leenen om het handgespin te ondersteunen, indien het gouvernement en den handel vaderlandsgezind genoeg zyn om maetregels te nemen ten evnde de oude lynwaednyverheydopte beuren, er is geenen twyffel of men zou welhaest het werk in die stof op den buvten zien herleven en daormeê onze oude faem voor den Ivnwaedhandel herwinnen. Dat men zich niet inbeelde dat zulks groote moeyte zou kosten, men ziet reeds in verschil- lige -gemeentens dat het handgespin weêr in voegen komt en dat, ofschoon den loon niet al te hoog zy, den wever evenwel toch eene tamelyke goede daghuer kan winnen. Men begint ook te bemerken dat de mededinging met het mekaniekgaren zoo moeyelyk piel meer is om uithouden, dat den goedkoop niet moet wyken en dat, voor wat de voortreffelykheyd der qualiteyt "betreft, het proces voor het lynwaed van liandgareu volkomen gewonnen isDat men zich wat moeyte geve, en welhaest zullen wy de fransche koopmans wederom zien afkomen. Wv lezen in 't Verbond van Aelst den volgenden KLAUW Den Denderbode wilt geene andere liefdadigheyd dan diegene welke door de geestelijken bestuerd word. Is dit om terug te komen tot de XVII eeinv, wanneer men slechts onderstand gaf aen degenen die hen briefbiljetje i) toonden Wy verzoeken eerst onzen konfrator ons te zeggen wat eèn briefbiljetje is, wy kennen zulke vogels niet. Dan ant woorden'wy dat den lienderbodc de vryheyd van de liefda digheyd te besturen voor elkeen wilt zoo voor Heydenen als Ketters en Liberalen, zoo voor Turken als Schismatie- ken, zoo voor Francmacons als Protestanten; maer wy eysschen ook die zelfde vryheyd voor Katholyke Priesters en ReligieusenIs dit "te "veel gevraegd, konfrater? Zond gy wel aldus mogen of durven spreken? En konfrater, om u te doen zien hoe den Denderbode de vryheyd verstaet, zullen wy u zeggen dat wy volgeern zou den zien verdwynen al de moeyallery van liet gouvernement tot zoo verre als het noodig bestuer des volks toelaet. .-. Het Verbond niet meer wetende hoe zyne kolommen opvullen, heeft al wederom zynen toevlugt moeten nemen tot de onnoozele STOPNAELDE van St. Nicolaes, alias de Gazet van St. NicolaesEn wat artikels geeft de Stop- naelde Goeden hemel zy kopieert geheele bladzvden uyt Jan Fun Damme en dit om te doen gelooven dat de libe raters alleen de liefdadigheyd moeten besturen, dat de liberators alleen het toezigt moeten hebben over hospitalen, vondelingshuyzen, mevsjes-weeslniyzen etc. etc. etc. Wy verstaen dat èe Stopnaelde pleyte opdat de liberaters alleen liet toezigt over de hospitalen zouden hebben, dit ware luier profyt, haren winkel zou dan wat beter draeyën, want daer er maer eene liberale Stopnaelde in Belgiën is, zou zy van den morgend tot den avond haer volle werk hebben om van 't een hospitael naer 't ander te trekken ten eynde al de vuyle liberale gezwellen open te steken.... De Stopnaelde zou maer in den kost vallen van een paer zeveuurenbotlen te moeten koopen, doch dien onkosl ware nog al gauw ingewonnen als zy b. v. 100 gezwellen par dag zou open te steken hebben ten pryz.e van 25 centimen elk, 't ware 25 franks daegs, daer meê zou zy haren gelapten mantel mogen afleggen en wat meer dejolvrouw spelen.... A propos van vondelingshuyzen, meysjes-weeshuyzcit etc. waerover de Stopnaelde aen de liberaters alleen het toezigt zou willen geven, daervan begrypen wy niet wel de reden. Indien het niet is opdat niemand buyten de libe raters, zou konnen weten hoe veel subjekten er in de von delingshuyzen toekomen en wat er in de meysjes-weeshuyzen omgaet, dan verzoeken wy de Stopnaelde ons te zeggen waerom zy zoo neerstig werkt om de priesters buyten alle bestuer van liefdadige gestichten te bannenWy zullen haer zeggen dat wy de bovenaengehaelde oorzaken Inbren gen, omdat wy ons nog errinneren wat er in zekere stad over eenige jaren is gebeurd, en omdat er ons nog iets anders te binnen komt waervoor wy zekeren liberalen kerel by d'ooren hebben gepakt welken ons, dooi' zyne volkomene onderwerping aen onze bevelen, lot zwygen heeft konnen bewegen .-. Wy hebben over eenigen tyd aen konfrater Gummarus De Vos uyt het Verbond van Aelst, die gedurig tegen den Univers Beligieux uytvalt en de artikels van dit blad met eene fanatieke woede aenrand, 100 franks beloofd indien liv ons bmneli de 8 a 10 dagen een der laetste N',s van dit blad kon brengen om te bewyzen dat hy den Univers Beli gieux leest en dus met kennis van zaken over deszelfs arti kels kan oordeelen. Wy hebben den konfrater niet gewaer geworden en komen hem dus dobbel tyd te verleenen om 100 franks te winnen indien hy ons een der laetste N" van den Univers Beligieux kan brengenDe Stopnaelde kan ook zoo veel winnen als zy 't zelve kan doen .-. Er is in de akademie van wetenschappen gehandeld over de sterfte die men, dezen winter, onder de vissehen in de vyvers heeft bemerkt. De conclusiën zyn, dat men de oorzaek niet kaïi aenwyzen. Om zulke conslusiën te nemen, heeft men geene akademie noodig, en kan '1 volk de 20,000 franks spareu die er jaerlyks aen verkneukeld worden. De wetgevende kamers ontvangen dagelyks smeek schriften voor doel hebbende het gebruyk der Vlaemsche. tael alom vermogend te maken. Beter ware het, dat dit gebruyk in de vlaemsche provinciën verpligtende ware voor alle ambtenaren, op dat men geene onverstaenbare brieven zoo als den volgenden van den secretaris van Ninove zon ontmoeten M" nous aeons l'honneur de vous envoyer l'état de proposition des secours a accorder aux personnes endommagés par la grellc tombée sur notre ville le 9 Juillet 1855! Eenen ambtenaer, viesen snaek, in wiens handen dezen brief toevailiglyk kwam, zegde tiens ik heb te Ninove vele persoonen ontmoet die nog al sterk geschonden waren, ik verkeerde in het gedagt dat het van de pokken was, nu verneem ik dat het van den hagel is Men zal die nieuwe plaeg, gewis al wederom de liberalen ten laste leggen CORRESPONDENTIE. Geachten vriend uyt Nwy hebben van wege uwen broeder niets ontvangen. Waerschynlyk de naeste week zullen wy u een bezoek afleggen, is er geen beletsel, maendag Geerden korrespondent uyt Maen uw eerste verzoek is voldaen het tweede hebben wy nutteloos ge oordeeld aengezien de zaek wyd en breed in een ander blad, vóór ons, is aengehaeld. Vriend Cuyt NAls gy van zin zyt ons des maendags te komen spreken, dan zond gy wel doen ons er voorop van te onderrigten, want 's maendags trekken wv nog al genieenlyk de zevenurenbotten aen. Wy zyn zeei' kontent van 't geen gy ons gezegd hebt. M. P. uyt N. wy zyn verwonderd over uwe handel- wyze. Daer moet een eynde aen gesteld worden, zuldc, want dit bevalt ons niet. Wy zullen dus zien of gy uwe belofte zult houden. Welbeminden vriend D.... uyt Awv hebben de tweede aflevering van 'l overzigt niet ontvangen. Zou men ons aldus vergeten Vele lieden verwarren de Gazette ile Bruxellcs, welke door den heer Coonians word uitgegeven, mei dry andere dagbladers, te welen VEcho ilc Bruxellcs, VEloile beige en den Journal de la Bclgiguc. De/.e dry laetste binders, zyn van eene geheel tcgen- slrydige denkwyze. De weldenkende lieden zullen weldoen alle misgrepen deswegens le voorkomen en te herstellen, met de persoenen die op die binders ingeschreven hebben ot zouden inschreven, te regt te wyzen. Te Rumbeke I estaet er een klooster vah Zusters van Liefde. Dit gesticht ontvangt geene hoegcnaeimle subsidie; het geeft gratis het onderwys aen GOU arme kinderen, leert het speldewer- 'ken aen 200 arme meysjes, onderhoud, op eygene kosten, 50 arme weezen, en de Zusters bezorgen de arme zieken in hunne wooning. Hierby houden zy eene school voor 50 kinderen die eik 60 centi men te maende betalen. 'T is uyt hoofde van hel houden dezer school dat den konlroleur der belastingen van Ronsselaere haer het verleden jaer, voorde eerste mael, patent heeft doen betalen en de personele belastingen voor al dc bewoonde plaetscn van het gesticht. De Overste, hierover by de bevoegde overheyd vruchteloos geraklaineerd hebbende, komt een verzoekschrift in te dienen hy de Kamer der Representanten, ten eynde eene wettelyke be slissing over deze zaek te hekomen. M. den Representant Rodcn- baeh heeft hetzelve met krachtige woorden ondersteund. Het lyd geenen Iwyfel meer dat den distrikts-kommiasaris Carton, vail Yperen, zich op den rang stelt om in juny aenslaende gekozen te worden lot representant, in vervanging van M. Malou. Hiertoe verzekert men. ntaekt dien kommissaris gebruyk van al zynen invloed op de burgemeesters en schepenen van het dislrikt. 'f zal al gelyk verloren moeyte zyn de nieuwe Politiek en hare mannen zyn te ver versleten. (Boterkuypje.) bisdom gf.nd. M. Yan Stappen, ouderpastor te Lootenhullc, is onderpastor benoemd te Huerne, in vervanging van den heer van Noten, benoemd lot Pastor te Gontrode. Dc boekdrukkers van Brussel gaen eene prolestatie aen de kamers indienen, tegen de afschaffing van den nadruk. Men heeft reden om le gelooven dat dit alles boter aen de galg zal wezen.

De Denderbode | 1854 | | pagina 2