Den Observateur heeft M. d'Aneian beschuldigd van wetens en willens de wet geschonden te hebben. M. den senateur heeft den Obtervalnur laten weten, dal dergelyke gezegden den schryver aen straffen blootstelt, en heeft er bygevoegd datzyn geduld ten evnde is, en dat er nog regters te Brussel zyn. Het schynt dal dén Observateur die lael begrepen heeft. By koninglyke besluylcn, zyn benoomd M. C.-E. Colsoïi, nu ontvanger van het enregistrement en do- nieyncn te Dendermonde, tot ontvanger van enregistrement der regterlvke akten en der domeynen te Brugge. M. H. G. Van Dinler, nu ontvanger der domeynen te Bottelacre, in de zelve hoedanigheyd te Dendermonde. M. Kimps, ontvanger van het enregistrement en domeynen te Peer, in dezelve hoedanigheyd te Bottelaere. Den franschen Monilcurhet onderteeken aenkondigende -van hel handelsverdrag met Belgièn, voegt by Deze overeenkomst levert nieuwe gemakkelykheden op voor den koophandel, en zal aldus medehelpen om de banden van vriendschap en goed gebuer- scliap, welke Yrankryk met Pelgiën vereenigen nauwer te sluyten. Voorleden zondag, gaf M. Levasseur, schilder van storen, in zyne wooning le Brussel een bal, en zyne salons waren met uytgenoodigde vervuld. Nog nooyt had men M. Levasseur meer te weden gezien, en hy wilde deel in den dans nemen. Hytiiad eene dame gevraegd om te walseren, en nauwelyks had hy den wals begonnen, of hy viel dood Men begrypt welken indruk deze schielykcdood op alle de aenwezigen moest te wege brengen. Tot heden toe bestond er nog geen goed portret van den lieer Hendrik Conscience, ten minsten niet in plaetwcrk de uyt- gevers zyncr werken hebben hel gelukkig gedacht gehad, eenc Inschryving open te stellen voor de uytgavevan een op stael ge graveerd portret van den befaemden romanschryver. Hol portret is toevertrouwd aen de teekenstift van eenen kunstcnaer wiens faem van uytmunlendlieyd in dit vak sedert lang is gevestigd, nameiyk deu beer Louis Tuerlinckx, die nog onlangs hel zoo zeer geroemde portret verveerdigdc van Z. K. li. den hertog van Bra- band. De uylvoering op stael word toevertrouwd aen eenen onzer beste graveurs, den heer Franck, te Brussel. Den druk zal op cliincesch papier geschieden, en aen den prys van 2 franks aen de inschryvers afgeleverd worden. Èene zaek, welKe, dezer, dagen veel opziens en diepen indruk te Brnssel heeft verwekt, is de aenhouding van M. den Notaris Schoeters. De dagbladeren hadden bekend gemaekt, dal de moeyelykhe- den, welke opziglelyk hel testament van wylen M. Robyns onder de erfgenamen waren onlstaen, door eene transaklie waren ver effend geworden. Deze tyding was niet volkomen echt. Het is waer, dal, terwyl de geluygen die gedagvaerd waren om in hel civiel enkwest onderhoord tc worden, in hel paleys van justicie, wachteden, men hun is komen zeggen dal alles veref fend was. Onderlusschen wist men van den anderen kant, dal de publieke aktie niet was vereffend, en dal eene zeer zware beschul diging op den notaris M. Schoeters woog. Vrydag, zeer vroeg in deu morgend, is een bevel van aenhou ding ten uvtvoer gebragt. Den notaris is naer het gevang geleyd, en een regterlvk onderzoek word met veel spoed voordgezel. be Emancipation zeyde dat er gehandeld word van valschheyd in autheniek geschrift, opzigtelyk een testament. Er word hier gehandeld van een testament welk den notaris Schoeters heeft opgesteld, den 21 february 1852, wanneer den zieken M. Marlen Uobyns, reeds door verschillige geraektheden was geslagen, en door eene lamheyd was getroffen, die hem belettede van te spreken, en zelfs van spys en drank zonder hulp en lusschenkomst van andere persoonen te nemen. Dit valsch testament is geschreven ten voordeele van de nicht van M. Robyns die by hem woonde, en M"lcSchneidauer genaemd is. Deze dame wist dal M. Robyns een eygéahaudig testament had geschreven, en in handen van den notaris Eliat gesteld, by welk testament Mme Scbneidauer maer een enkel vruchlgebruyk had. Deze dame, die reeds 75 jaren oud is, zou geerne algemeeue erfgename ge weest zyn, en had reeds vele poogingen aengewend om dal testa ment te konneu vernietigen, en M. Robyns een ander te doen maken. Maer M. den notaris Eliat verklaerde dat den zieken, ten ge volge van zyne geraektheden, by zyn volle verstand niet meer was, en niet kon spreken om zynen wil kenbaer le maken, en by gevolg dat geen ander testament meer kon gemaekt worden. Hel js alsdan dat dc oude nicht M. den notaris Schoeters heeft ge- raedpleegd, en dezen een testament, den 21 february heeft ge schreven. liet is voor dit testament opgesteld te hebben, welk voor valsch word gehouden, dat den notaris Schoeters vervolgd word. Den notaris Schoeters is voor den reglcr ter inslruktie versche nen, en heeft een gehoor van verscheyde uren ondcrslaen. Men scliryft uyt Deynze, den 1 Maert Het is evndelyk ge lukt dal den aennemer der kunstwerken van de alleydingsvaert der Leye naer Schipdonck, zyne werken heeft voltrokken. Maendag laelSt, zyn dezelve door wien het behoort voor rekening van den Stael aengenomen. Hel weder is allergunstigst, sedert ecnigc dagen, voor de lauden, en men begint reeds de landen, op vele plaetsen, te be- reyden voor hel planten van aerdappelen. Reeds in vele lochtingen zyn er al palaten geplant. Men gelooft algemecnlyk dal, ten ge volge der lievige vorst, men van de plaeg der aerdappelen zal verlost zyn, wel te verstaen indien men goede en gezonde pataten plant. Den aengehouden kerel, verdacht van den pleger te zyn •Ier pooging van moord op den persoon van den broeder van den pastor te Waelhem, hoeft zyn schelmstuk heieden, doch zonder het minste leeken van berouw. Den beschuldigden heeft pepoogd zich in het gevang te doen verslikken, met zyn bed in brand te stekeu. Maer, men is hel in tyds gewaer geworden, en men heeft den booswigt in de onmogelykhevd gesteld van zulks nog le vernieuwen. Heden verneemt men dat den pligtigen Francics Maes is genaemd, en als dienstbode, over twee jaren, by den koster van Waelhem had gewoond. Een blad kondigt wegens den aengelioudenen die gepoogd heeft zich in het gevang om tc brengen, het volgende af Op den oogenbiik dal hy aengehouden wierd, droeg den be schuldigden eenen wollen halsdoek, waervan de beyde eynden ontbraken. De stukken van den halsdoek, welke in de handen van liet slagtoffer gebleven waren, by zyne worsteling met den moordenaer, kwamen nauwkeurig overeen, in vorm en kleur met den halsdoek van den aengeliomleneu. Het was dezen booswigt niet lang mogelyk zyne pligligheyd le tc loochenen. Zyne legenslrydige verklaringen, om uyt te leggen hoe dien halsdoek gescheurd en in zyn bezit gekomen was, hel verlies van zynen kiel, die on de plaets der misdaed wedergevon- den is, zyne herkenning door zyn slagtoffer, en de algemeene verklaring der geluygen, die hem erkennen voor dengenen dien zy door het veld hebben zien vlugten, wanneer iedereen op het gegeven noodlecken naer de pastory snelde, alle die verplet terende bewvzen maektcn zyne loochening vruchteloos. Hy heeft dus zyne schuldigheyd bekend doch wal droevig is om gemeld te worden, verre van voor den regler ter inslruktie het minste berouw over zyne wandaed le beluygen, heeft hy geen ander spyt uylgedrukt, dan dat zyn slagtoffer hem eene tweede mael is ontsnapt, wanneer hy het achtervolgde op tien zolder, waer het ontvlugttc. Eenen zeer ernstigen toeval heeft zondag te Rosoux plaets gehad, aen hel konvoy des middags van Luyk vertrokken. De vooras van het locomotief is wanneer hel konvoy in vollen loop was, gebroken, het locomotief is ter zyden geworpen, en de dry eerste rytuygen die volgden, het is te zeggen den waggon met het reysgoed, liet poslrytuyg en eenen bankwagen, zyn zich op den tender komen verbryzelen. De overige zes rytuygen van het konvoy, zyn ter pluelse blyven staen. Den geleyder en den stoker zyn gedood; den hoofdwagter van hel konvoy on den wagler der reysgoederen, alsook dry reyzigers zyn zwaer gekwetst, vyf andere reyzigers zyn gekneusd. Ër be vonden zich meer dan honderd persoonen op hel konvoy. De dry verbryzelde waggons die den Tender volgden, hebben omniddeiyk vuer geval; de andere rytuygen zyn onbeschadigd gebleven. Het geld en weerden alsook de post-depechen zyn in tyds gered geweest. l)e hoofdbedienden bevinden zich ter plaets van de ramp. Eenen specialen treyn van Landen vertrokken, heeft de reyzi gers naer Brussel vervoerd. Zie hier nog eenige inlichtingen over den toeval van Rosoux. Hetsloomluyg was oud, naer hel schynt, en cyschle herstellingen welke niet in tyds zyn verrigt geworden, Voor de sneilreynen moest men zich onthouden sloomiuygen tc gebruyken, welke niet volstrekt sterk zyn. De geneesheeren der omstreken, den heer pastor der plaets, en den lieer de Haerne, lid der kamer van representanten, welke met het volgende konvoy op de plaets der ramp zyn aengekomen, hebben aen de ongelukkige gekwetsten de hulp verleend, welke de menschheyd en den godsdienst in die droevige omstandigheyd vereyschen. Verscheydeue gekwetsten, welke hel meest in gevaer waren, hebben de heylige Sacramenten der stervenden ontvangen. Volgens de laeiste inlichtingen, moet het ongeluk toegeschreven worden aen het breken van hel beslag van een der wielen van den voortreyn der locomotief en niet aen liet breken eener as. Den reyziger, welke het zwaerste gekwetst is geweest, is heden naer Luyk kunnen gevoerd worden, iels wat geruststellend is. Men noemt onder de persoonen, welke zich door hunne hulp by de ramp onderschcyden hebben, de konvoywachlers Baudri- nage en Dernier, en den genaemden Joseph Labuchère, soldaet by hel 4 linieregcmeni, in garnizoen te Dendermonde. Men heeft te Brussel nog eenige byzonderheden wegens hel onheyl op den yzeren weg te Rossoux voorgevallen, vernomen. Onder de persoonen die doodelvk gekwetst zyn, bevind zich den genaemden Malton, oppergarde, die een heen verbryzeld, en het kakebeen gebroken heeft. Eenen kleermaker van Luyk, M. Guillaume, heeft zyne twee beenen verbryzeld en als afgekapt gehad, en heeft eenen arm gebroken zyne vrouw is ook gevacrlyk gekwetst. Niet dry rytuygen zyn verbryzeld geworden, gelyk den Monileur het heeft gezevd, maer zes. Eene diligencie, vooral, is aen stukken geslagen; als iels zonderling heeft men bemerkt, dat den imperiale van deze diligencie geheel is afgerukt geweest, en nevens den weg geworpen. Twee chars-a-bancs die min beschadigd waren, zyn nevens de locomolieve gevallen en byna geheel verbrand. Een blad van Luyk zegt ook dat het onheyl te Rosoux door het breken van eenen hand van een voor-wiel is veroorzaakt. Dit onheyl was niet le voorzien, aengezicn de locomolieve Jardon hersteld en verniaekl was in het cenlrael werkhuys te Mechelen, en maer sedert eenige dagen, na door kundige mannen geverilieerd te zyn geweest, den dienst deed. De regterlyke overhevd heeft zich ter plaets van hel onheyl begeven, en een onderzoek begonnen. In de diligencie die gcdceltelvk verbryzeld en nadien verbrand is, bevonden zich verscheyde dames, die men nog spoedig heeft konnen redden. Twee chars a-bancs, benevens deze diligencie, zyn nog ten groolen deele verbrand. Den machinist A. Dumon, is onder de locomolieve verpletterd geworden den vuersloker H. Preudhom, is ter plaets gedood, en verscheyde meters verre geworpen. Hel is M. Dirick, geneesheer uyt de omstreken, die tie eerste zorgen aen de gekwetsen heeft toegediend. OPROER IN SPANJE. Men schryft uyt Urdos laetsie fransch dorp, op de grenzen van Aragon, in dagteekening van 26 february, dal aldaer 210 spaenscbe soldaten en 45 burgers warén aengekomen. Zv waren voortvlugtig, na de schermutseling die 's maendags te "Saragossa had plaets gehad. In gezegde stad hadden zy de onmiddelykc byeenroeping der Cortes gevraegd, alsmede de terugroeping dér onlangs verbannen generaels. Met 600 man verliet men des nachts Saragossa doch men hieldstil in Tdorp Hecho, waer men op nieuw hulp wachtte. Toen er gecne hnlp kwam, hebben zy gebruvk gemaekt van eenen schoonen dag, en zyn over de fransche grenzen getrokken. De soldaten hadden veel geleden want de bergen zyn nog be dekt door sneeuw. Allen hadden hunne wapens achter gelaten, en men zegt zelfs, dat eenen kolonel van koude en gebrek, iu eene hul, is omgekomen. Er kwamen officiers aen ten getal le van 40, byna allen zonder schoenen aen de voeten. OM ER-P ACH A, OPPER GENERAEE VAN HET TURKSC1I LEGER. Wy vinden, zegt de Patricin eene correspondentie gedagtee- kend Schumla, 28 jan na ry, die geschreven is door eenen" persoon, welken alle geloof verdient cu in stael is om over de zaken met gezond versland teoordeelen, de volgende belangryke inlichtingen over Omer-Pacha, opperbevelhebber van hel lurksch leger. Omer-Pacha is in alle opzigtcn een uytmunlend man. Hy inaekt zich geeue begocheling en beoordeelt den toestand met versland. Hy waerdeert zyne generaels, die hy vooral moedig en aengckleefd vind. Ily beschouwt de gevechten van Ollenilza, Kalafat en Mal- chin, alsook de kleyue worstelingen tusschen de voorposten welke tot hier toe hebben plaets gehad en zullen voortduren lol aen de ernstige hervatting der vyandelykheden als eene uylmunlende school, die de generaels, officieren en soldaten van zyn leger gewoon maekt aen de oefeningen van den oorlog en aen het wan del yk vuer. Dc lael van Omer-Pacha is koel, eenvoudig, doch weerdig. Men mag bevestigen dal alles in hem den waren opperbevelheb ber aenduyd, die op de hoogte zal zyn van de rol welke hy ge roepen is te vervullen. Om die inlichtingen nopens eeuen man, die oj) dit oogenbiik zoo bclangryk is, te volledige», zullen wy er In voegen dat hy in den hoogste» graed de toegenegen heyd zyncr soldalen heeft weten te verwerven en hun een onbepaeld vertrou- in boezemt. Al de forten, die den overtogi van den Donau verhinderen, zyn in goeden stael, goed gewapend en van buylenschansen voorzien. Schumla, het eerste bolwerk van Turkyën over den Donau heeft byzonderlyk de aendacht van Omer-Pacha geboeyd. De voormalige forten zyn hersteld en tusschen hen aeneengebonden door schan sen en nieuwe werken die den omliggenden grond overheerschen. De artillerie is goed ingergt eu sterk, ja misschien bovenmatig sterk. Met een woord gecne voorzorgen zyn verzuymd. FRANSCH KEYZERRYK. Men leest in den Monilcur: «Offeranden bestemd om te voorzien in de onkosten van deu ooi log tegen Rusland, zyn het gouvernement toegekomen; den keyzer heeft ook adressen van gelukwenschingen over zyne politiek in de oosterlyke verwikke lingen ontvangen. «De gevoelens welke deze betuygenissen inboezemden, zvn die van ganscli Yrankryk. Den keyzer is er door ontroerd en doel er zynen dank over beluygen. De offeranden zyn niet kunnen aengenomen worden. Yrank ryk heeft zulke opofferingen niet noodig. Hel gouvernnineut heeft zyne erkenlelykhcyd deswegens uylgedrukt en de inzendingen leruggestuerd aen de gevers die zich hebben doen kennen. Dc gillen van onbekenden zyn in dc schatkist gestort. Te Parys is den prys van Int quintael meel van 68 fr. tot fr. 59-20 gedaeld. Om zich over Oostenryk en Pruyssen te vreken, omdat die mogendheden meer genegen zyn voor Yrankryk en Engeland dan voor den keyzer van Rusland, heeft Nikolaes voorgenomen het kouijigryk van Polen te herstellen, en eenen zyner zonen tot koning van dat ryk te benoemen. Den oorlog welken men in het Oosten gaet voeren, zal buylengewoou vreed en moorddadig zyn, aengezien men nieuwe middelen van vernieling heeft uytgevonden. en men die uyWin dingen gaet gebruyken. De dubbele kanonballen met ketenen aen elkander vastgemaekt gaen gebruykl worden om in het louwerk der schepen te schieten. Er is een nieuw slach van geweeren uytgevonden. Deze geweeren zyn veel langer dan de gewoone, en dragen verder, aengezien zy op by de 500 meters eenen man kon nen dooden; zy zyn veel ligter en zyn van een scherp tuyg om hoog voorzien, en konnen als lancen gebezigd werden. Ër gaen 4000 mannen niet zulke gewelven gewapend zyn. Men verzekerd heden dal Turkyën, voldoende aen de vragen van Yrankryk en Engeland, aen de christenen in Turkyën de zelve vryheden als aen de muzulmannen komt toe te staen. In dien dit gezegde bewaerheyd word, dan zal den opstand in Grie kenland van zelfs moeten eyndigen, aengezien de oproerigen deze vryheyd en gelykheyd eyschten. De wapeningen en locbereydsclen van oorlog worden alom niet groolen vlyt vo irdgezet. De fransche troepen die het deel van het expeditie-leger gaen mtmakea, zyn provisoirlyk op 50,000 mannen gerekend, maer men vormt eene reserve, en als den opper-kommandant, M. de Saint-Arnaud, ter plaets zal wezen, en hy zal oudervinden dal 50,000 fransche soldalen niet genoeg is zal men aenslonds groole versterkingen konnen zenden. Den generael de Saint-Arnaud zal ook de engelsche troepen onder zyn bevel hebben. Het blyfl zeker dal prins Napoleon eene afdecling zal kommanderen. Den keyzer van Rusland heeft bevel gegeven, om een leger korps van 50,000 mannen naer Odessa te zenden. Dit legerkorps kan niet bestemd zyn om tegen de Turken te vechten. Hel wetgevend korps heeft heden eene zitting gehouden, en in deze heeft het gouvernement dc magliging gevraegd om eene leening van 250 miljoenen le mogen aengaeu. Deze leening moet dienen om in de onkosten van den oorlog "le voorzien. ENGELAND Londen, 8 Maert Er is nog eens spraek geweest, over hel toebrengen van eenige verandering in liet kabinet, en nameiyk over het benoemen van eenen minister vau oorlog. Maer, liet aen- stellen vau eenen specialen minister met eene portefeulle heeft weynig byval ontmoet, om dat men vreest dat er moeyelykheden tusschen den minister en den opperbevelhebber van het leger zouden konnen onlstaen, Het gouvernement heeft voorgenomen de milicie voor 28 dagen le euroleeren, maer hel ministerie wilt geene verdere uytleggingeu geven. Men gelooft dat er gehandeld word voor eenen groolen slag in de Ballisclie zee. Een gerucht was dezer dagen te Londen verspreyd, volgens welk keyzer Niko laes don embargo zou geleyd hebben op alle de engeische schepen die in de russische haven zich bevonden. Deze tyding verdient bevestiging. Zeven kompagnieu van het 55e regiment zyn te Dublin ingescheept, om naer Gonstantinopelen gevoerd le worden. De laetsie tydingen uyt Conslanlinopelcn melden dal er vele engelsclio en fransche officieren in hel turksch leger zyn aengenomen. In de kamer der communen is den budget aengeboden. Om inde onkosten van den oorlog die in lut Oosten gaet gevoerd worden, te voorzien, is dc belasting op de revenu, den income-tax, van 50 ten honderd verhoogd. Den minister heeft, toen hy die vraeg deed, er nog bygevoegd, dal hy geloofde dat deze vermeer dering voor niet langer dan een jaer zou toereykend zyn, indien den oorlog lang dnerde. Van nu af, ofschoon den oorlog nog niet begonnen is kan men nog niet schallen hoeveel men er voor zal moeten uytgeven. Een engelscb blad kondigde eergisteren avond af dat de Russen Kalafat zouden overweldigd hebben. Dc inneming van Kalalat, 't welk den sleutel is der positie van de Turken op den Donau, zou een oneyndig verlies zyn. Het zelfde blad voegde er by dat de Russen reeds op den groolen weg waren naer Konslan- tinopelen en misschien de stad al meester waren. Wy wachten naer de bevestiging dezer gewigtige tyding. BURGER LY RE N-ST AN D GEBOORTEN j Mannfxyr t> 12 VnouwEL. b OVERLEDENEN. Adolphus E*. De Koninck. 11 maend, Boicimclkstrael. Joannes Jud. Van Asschc. man van Joanna Bcocknian, zonder beroep, 7ü j., Gendsche- straet. Joanna Jan. Franck, kantwerkster, 19 j., Langcridderslrael. Gar. Josf'phina Delvaux, 21 maend, llooftstrael. lenicntia Dhove, 19 inarnd, Pontstraetpoort. Josephina Lud. Soph. Lefebvre, wede. van Amalus Jli. Dufonr. zonder beroep, (»o jWiiidinolenstraetje. Joscphus Borms, ft j., overleden te Bniftgc. Maria Veilcysen, wede. van Fr. Ign. Gocinan, zonder beroep, 81 j., Vischnierkl. Paulina Van de Velde, particuliere, 24 j.. Keyzerlvkcplnets.Cornelius Van den Branden, man van Francisca Janssens, landbouwer, 59 j.. St-Apolonia. Joanna Leon. De Bvcke, zonder beroep, 54 j., Loopoldslraet. Barbara jud. Wuytens, wede. van Benedictus Lud. Do ltoover, zonder beroep, 78 j., Nieuvvstraet. EERÏCwT. Bern. DE VULDER, in dc Niouwslrnet tc Aelst, heeft de eer aen liet publiek bekend te maken dat Ity voortdurend het bedryf van Mostaerd maken uytoelfent, eii dat hy altyd van allerbesten Mostaerd 7.00 als le vóóren zal voorzien zyn. De goede hoedanigheyd zal elkeen aensporen hem met zyne trouw te begunstigen.

De Denderbode | 1854 | | pagina 3