ZONDAd 19 MAE 1ST 1834. ACHTSTEN JAERGANG. ---- N' 595. En wat er meer van is, VAN DENDERMONDE NAER AELST. AELST, den 18 Maert 1854. Den toestand der Financiën van den Staet. De petitie eencr llefdadigheyds- zusler van Rumbeke. GELD GELD YZEREN WEG. STATIE AELST. VERTREKUREN VAN DES 1 FEBRUARY 1854. 1«» Ton 7 uren 45 minuien des morgens naer Dendermonde, Geud, Diu«ge, Ooütendi:, Kortryk, Mouscrou, Doornyk, Ryssel, Calais. 2° Ten 9 uren 10 min. 's tnorg. naer Dendermonde, Mechelen, Brussel. Antwer pen, Leuven, Thienen, Landen, St-Truyën, Hasselt, Luyk, Verviers, Aken, Keulen. 3« Ten 3 uren namiddag naar Dendeimondc, Mecjielen, Brussel, Antwerpen, Leuven, Thienen, Landen, St-Truyën, Hasselt, Luyk, Vervier, Geud, Brugge, Oostende. 4" Ten 3 uren 20 minuten namiddag, naer Dendermonde, Gend, Brugge Oostende, Korlryk, Mouscron, Doornyk, Ryssel, Calais. 5° Ion 8 uren 15 minuten d's nronds, naer Dendermonde, Mechelen, Brussel, Antwerpen, Leuven, Thienen, Luyk, Verviers, Akeu, Keulen en Gend. CIKQUE SLUM. '1° Ten 7 ur. 00 m. 's morgens.2° Ten 8 Oren 30 minuten 's morgens. —3° Ten 12 uren 10 minuten 's middags. 4° Ten 4 uren 00 minuten namiddag. 5° Ten C» uren 15 minuten 'savonds. Zullen te Gysegem stillestaen de volgende konvoyen vertrekkende van AF.LST, ten 7 uren 45 minuten 's morgens, ten 3 uren en ten 5 uren 20 minu ten namiddag. Van DENDERMONDE ten 8 uren 30 minuten 'smorgeus, ten 4 uren 00 minuten namiddag en ten 6 uren 15 minuten des avonds. Voor alle rigtingeu moet men te Dendermonde van konvoy veranderen. Dit blad verschynt tics Zaterdags in den namiddag onder de dagteekening van den daerop volgenden Zondag. —Den prvs der inschrvving, bv trimester, is bepaeld op 1 fr. 30 c., dien der annonccn op 20 centimcu den drukregel' DEN DENDERBODE Gelvk wy meermaels gezegd hebben, den toestand onzer financiën is eenen doolhof waer niet uyt te geraken is en waerover 't land geene de minste inlichting krygt. Noch het gouvernement, noch de kamers geven zich de moeyte daeromtrent iets te doen kennen men zou zeggen dat het eene zaek is zonder belang, dat men er zonder onrust mag over spreken en dat het gouvernement zonder geld kan marcheren. Een dagblad der hoofdstad 't geen zyne inge vingen van verscheydc leden der volkskamer ontvangt, bevat eenen artikel over den toestand onzer financier, en de bemerkingen die er in ontwikkeld zyn, zyn verre van geruststellend te wezen. Sprekende over de daling der fondsen, gelooft dees blad dat zy-aen den politieleen toestand van Europa niet moei toegeschreven worden, en wy konnen die daling niet nyt- leggcn, zegt het, dan door den moeyelyken toestand onzer financiën. Wy zullen hier, in 'tvoorbygaen zeggen, dal wy de oerzaek der sehielyke daling onzer fondsen niet vinden in het te kort dat er thans in de ontvangsten moet aengestipt worden, want ofschoon, de schatkist zich thans in eenen niet vol doenden toestand bevind om het te kort te betalen, is het evenwel zeker dat Belgiën geene genoegzame onrust moet inboezemen om te doen vreezen dat het zonder schokking, zyne schulden en uvtgaven niet zal konnen betalen. Maer hier gelvk door geheel Europa, moet de daling der renten op de staten vooi namelyk loegeweten worden aen den vreeslyken oorlog die op handen is en byzonderlyk aen de dobbelzinnige houding die Pruyssen laet blyken ten opzigte van het Europeesch verbond tegen den inval der Kussen. Maer het zy indien de staetkunde alleen invloed op de beurs heeft, 't is niet min waer dat onze financiën in slechten staet'zyn, en hierin zyn wy het met 't brusselsch blad eens, dat dien toestand al de bezordlieyd van gouvernement en kamers vereyscht. Het te kort, zegt dit blad, dat reeds van S3 millioenen is, zal hitmen eenige weken tol 4® en vóór het eynde des jaers tot ®5 millioenen klimmen 1 liet ware meer dan de helft van eenen jaerlykselien budgetook jammert het brusselsch blad daer £terk over en zegt dal het van daeg moet uvtroepen dat hel kioacd op de grenzen niet is, maer wel in den schoot van 't Vaderland, in den deficit zelf. Wy herhalen het dat men zich veeleer moet bekommeren met den oorlog dan met onze financiën, eene algemeene schokking baert meer onrust eu dus konnen wy de alarm kreten der Emancipation niet deelen. Ten anderen, 't is te verwonderen dat, in eenen- toestand die zoo veel vrees zou opleveren, de kamer-zoo onverschillig blvft en aen 't gouver nement geene mededeeling vraegt van den waren toestand onzer financiën, 't is een verwvt dat men aen de kamer zou konnen doen van namelyk verzuymd te hebben den wezen- ,'yken toestand der schatkist te onderzoeken. Als men de dagelvksche stemmingen der kamers ziet, men zou niet zeggen dat er gebrek in de schatkist is; het woord gespaerzaemheyd is er onbekend, niet eenen budget komt uyt dc kamer zonder meer gezwollen te zyn dan als hv er ,m ging. Als er kwestie is van openbare werken te stemmen, men ziet niet of er geld is of geen, men stemt altyd goed toe als de eoncessionnarissen voorzien dat zy niet genoeg konnen winnen, 't is tot de melkkoey van den staet dat zy hunnen toevlugt nemen 0111 hun hunne winsten te doen verzekeren door eene waerborg van minimum van intrest tot nu toe weten wy niet dat, er al eene zulke waerborg verworpen is geweest. Van den kant dos gouverncments is het de zelfde zorg- looshevd voor wat het sparen betreft. Alen beeft het andermael gezien in de vier bekwame generaels die men komt op pensioen te stellen zonder dat er genoegzame redens bestonden. De ligcliaems-en geestvermogens der gepensionneerde lieten hun nog zoo wei toe hunnen dienst te doen. dat men, als het noodig zyn zou, in geheel Belgiën geene mannen zou ontmoeten die zoo voor d'ondervinding als voor de kennis en den moed zouden mogen vergeleken worden-miet deze welke komen uyt het leger gestooten te worden. Engeland gaet geheel anders te werk, liet heeft meer achting voor eenen opperoflicier van ondervinding, wy zien het in dc admiraels Dundas en Napier die de twee oudste zyn in de admiraliteytde engelsehe weten maer al te wel dat de ondervinding de voornaemste waerborg is van een goed kommandement, üostenryk wist het ook als het den aenvoer van zyn leger toevertrouwde aen den SOjarigen Radetski en dit nog wel in eene der moeyelykste omstan digheden, en nogtans men kan niet zeggen dat Radetski zyne zaken niet wel gedaen liebbe. Den artikel der Emancipation spreekt lot de wysheyd der wetgeving om den geldelyken toestand te doen onderzoeken en aen middelen te denken 0111 hem te verbeteren. Wy hebben nog in langen lyd niet opgehouden de zelfde aenbe- veling te doen maer alles is vruchteloos geweest, de kamers slapen op dit kapittel net als of de geldkassen van den staet van zelfs konden vol komen. E11 wat er nog meest te ver wonderen is, is dal, ,ds Europa in vollen vrede was en dat er aen geenen oorlog gedacht wierd, de liberaters inde kamers gedurig alarm riepen tegen den deficit van den budget van ontvangsten zy lieten geene zitting voorbvgaen zonder 't volk benauwd te maken van het te kort, en nu is er geene enkele stem die zich laet hooren. Wie kan die tegenstrydigheyd uytleggen Over eenige dagen heeft men over eene nieuwe manier van personnele belasting beraeJslaegd de algemeene discussie heeft nog al lang gednerd, maer niet en lid heeft zich de moeyte gegeven naer den waren staet van het te kort te vragen. Men is nopens de personnele belasting zoo verre gegaon, dat de beraedslaging ten laetste belagchelyk wierd en dat men de zaek heeft moeten verschuyven tot in 18oo. Het was curieus den Venerabelen Verhaeghen te hooren; den mail wilde den volksredeuaer by uytmuntendheyd zyn, doen zien dat hy den grooten vriend van den armen was en den vyand der hooge klas. Hy heeft lasten willen hellen op alles wat luxe is, op de koetsen, op de livrevën der knechten, bp de peruken der koelsiers, op hunne handschoenen, op hunne blinkersknoppen en dit alles zonder te denken dal den armen werkman leeft van al wat luxe is. Den te beene versleten advokaet is zoo verre gegaen, dat hy de spiegol- kens heeft willen belasten die aen de biiytenveiislers hangen en die hy spioenen en judassen noemde. Wat deze laetste benaming betreft, men zou gelooven dat hy er zeer familier tncê is en vele zullen het zeggen. Men zon liet byzonderlyk gelooven als men weet hoe verrukt hy was wanneer den Itoogen adel naer de galafeesten kwam die hy plagt te geven. Vraeg hem eens hoe uyterlst koutenl hy was als den hertog van Arenberg eens aen zyne uytiioodigiiig beantwoordde.... Was het ook zoo regtzinnig als hy in de zitting van X dezer zegde dat liet voor hem een sacrificie was het maudaet van volksvertegenwoordiger waer te nemen De kamer heeft er wel meê gelagehen maer zulke onbeschofte kerels durven dit alles uvtkramen Gelyk wy over acht dagen meldden, heeft de overste van het klooster te Rumbeke zich tot dc kamer gewend om zich te beklagen dat luier gesticht onregtveerdiglvk en onwet- tiglyk gelaxeerd staet in de personnele belasting. De pelilionnarisse beweert dat, krachtens parngraef 2 des art. A der wet van 28 jnny 1822, liaer gesticht vry is van personnele belasting. Den controleur van luier arrondis sement wilt met geweld aen dil gesticht van onderwys en liefdadigheyd de belasting opleggen, bewenende dat het slechts hot deel der wooning waer de pensionnairen zyn 't geen vry van belasting is en dat al 't overige der bati- nienten belastbaer is De commissie dor petitiën hoeft de verzending voorgesteld dezer petitie aen den minister van financiën 0111 dees vrueg- sluk te onderzoeken. Den minister heeft zich tegen die verzending verzet en voorgesteld dat dc petitie op het bureel zou neergelegd zyn tydens de beraedslaging van 't art. 0 der wet op de personnele belasting welken handelt over de vryslellingen in materie van personnele belasting. Men moet zeggen dat M. den minister den zin der reclama- j tie van dc liefdadige zuster niet verstaen heeftde religieuse wend zich tot de kamer niet 0111 w-vzigingen toe te brengen acn dc wet die dan beracdslaegd wierd, zv wend er zich toe om de verstelling te genieten die de wet luier toekent. Ook heef! de kamer den voorstel van den minister gewvzigd de neerlegging op het bureel en verzending naer den minister stemmende met verzoek van uytlegging 1 is nog al aerdig dat de commissie der petitiën liaer gedacht op de zaek niet gezegd liebbe er word gehandeld over eene kwestie van regt en niet over eene kwestie van fevt alleen waerover men uytlegging van het financiclioofd zóu noodig hebben. Het sehynt ons dat de oplossing van dees vraegstuk niet moeyelyk' is en dat de vrystelliug voor liet gesticht van onderwys en liefdadigheyd duydelyk in de wet geschreven staet. Den art. 4 luyd als volgtVan de personnele belas te tingen op den eersten grondslag worden vrygesteld 2, Alle fabrieken, trafieken, gebouwen, mitsgaders alle schuren en stallen van den landbouw, kerken, school- tt gebouwen, GESTICHTEN VAN PUBLIEK ONDERWYS EN WELDADIGHEYD. Dien art. is klaer genoeg 0111 geenen twyffel te laten. Als men zegt dat het gesticht vry is, men wilt 'niet zeggen dat er slechts een deel vry is, dat het, gelyk den controleur beweert, slechts de slaep- en eetplaetsen der pensionnairen zyn en dal het overige der gebouwen delastbaer zou zyn.... 'T is te belagchelyk voor oenen controleur aldus te zeeveren en nog holagdielykoi' voor den minister niet dadelvk die dwaze afperssing (e doen opbonden. Het gesticht der liefdadigheydszusters van Rumbeke bevind zicli letterli k onder 't beheer dezer wetsbepaling 't is een gesticht van openbaer onderwys en liefdadigheyd en Ingevolg heeft den controleur ongelyk het zelve onregt veerdiglyk te willen belasten om de achtbare zusters te kwellen in vergelding van het onmetelyk goed dat zy aen het lydend meiisehdom en aen de opvoeding der jeugd toebrengenBy zommige menschen is 't hert 110™ harder dan eenen kasseisteen, altyd kwaed voor goed, noyt goed voor goed Belgen nieuws 1 zwaer nieuws pvnelyk nieuws De liberale geldmiuisters hebben 011s sedert 1847 twee groole leerlingen afgeperst zy hebben nieuwe successie regten gevraegd en dc einde verhoogd zv hebben de belastingen op den genever en het bier vermeerderd enz. Nieltcgenslacnde die leeningen en belastingen moeten wv nog 54 milioenen loopende schulden goed maken, 2U mil lioenen opbrengen voor de verbetering en herstelling van de yzere wegen en dan nog komen wy gedurig veel te kort. Goeden Hemel! van waer gaet'al dat geld komen? Zal dc wetgevende inagt het volk nog meer belasten en de laetste dnyt afhalen Dit ware den middel om ons Con- stiliilioniièel Gouvernement hatelyk te maken en te doen val len het geen eenige kopstukken betrachten en niet opcnllyk durven bclydcn. Neen Neen Het volk moet niet meer belast worden. Indien de Gekozene van goeden wil waren, indien zv liet geluk, den vrede eu de eendragt van liet land beliertigden, wy zouden welhaest zonder schulden leven en onze belas tingen zien verminderen. Dal de Gekozene onze yzpre wegen verkoopen en 'tzal o millioenen par jaer gewonnen zyn, dat zy liet gouver nementeel onderwys afschaffen en er zullen jaerlyks 6 mil lioenen gespaerd zyn eu het bondig onderwys, "de goede opvoeding en bovenal de vrvheyd zullen er door winnen. Dat zy dc boercnschojen'sluyten de gouvernementele stieren en verkens verkoopen, dc districtcommissarissen afdanken dit zal ilem nog oüü.000 frankskens in hetjaer maken. Voegt daer nog by 500,000 fr. 's jaers die aen de stad Brussel geschonken worden voor schilderykens en al het geld dat liet gouvernement verkwist om overal lus- schen te komen en den moeyal (e spelen, 0111 vriendekens en vremde broodsehryvers te bevoordeelingen, enz. Voet dat al hy een en er zal geld genoeg zyn om onze schulden te betalen, dc belastingen te doen a'fslaen en het volk in rest, voorspoed en eendragt Ie laten leven. Zal dit geschieden Dit hangt af van de Kiezers NIEUW WETSONTWERP OP DE STORERYËN lu de centrale sectie is het niruw wetsontwerp op de stokeryen al wederom te berde gekomen en met eenparige sipmmen verworpen. Wy verheugen ons dat al de 1 edens

De Denderbode | 1854 | | pagina 1