IS HET TE VERWONDEREN DAT ER GEEN GELD 3S. PILLEKENS. die den Denderbode tegen dit noodlottig ontwerp heeft ingcbragt, zyn aengehaeld en veel hebben bygedragen om het te doen verwerpen. Wy verhopen haest met zekerbeyd aen onze landgenoten Ie zullen mogen berigten dat het hatelyk en tiskael gevrocht van meester Adam definitivelyk door "de wetgeving zal verworpen zyn. WAER IS HET CONSTITUTIOXNEEL REGT VAX PETITIOXXEMEXT Minister Piercot heeft de gouverneurs belast een onder zoek te doen tegen de onderwyzers van den staet die de petition hebben geteekend en ondersteund om het gebruyk der vlaemsche tael verpligtcnd te maken voor de fonction- narissen die met Vlamingen moeten handelen. Is het geene ware dwingelandv, is het geene schandige bespotting der eonstitutie de onderwyzers te willen doen kwellen en den duyvel aendoen omdat zy gebruyk gemaekt hebben van een regt dat hun niemand kan betwisten omdat het hun door de grondwet gewaerborgd is Zal het nog geenen tyd beginnen te worden dat dien vlamiughatenden VVael eens voor goed op zyne plaets gesteld en met de artikels der grondwet die liy zou willen vernietigen, duchtig gegeesseld worde? Wy durven zulks verhopen en met eenen de onderwyzers die 1 van hun constitutionneel regt gebruyk gemaekt hebben, verzekeren dat zy niets te vreezen hebben. Mogt hun den eenen of anderen komen plagen door ongerymde vragen, onderzoekingen, dreygementen of anderzins, wy raden de onderwyzers aen seffens eeue klagt aen de kamer in te dienen of er ons van te verwittigen, wy kennen ons sterk genoeg om aen die sebandelyke ongerymdheden seffens eene spelde te doen steken, want zulke dwingelandy gaet alle palen te buy ten. Aen de volgende boerenscholen zyn voor 1854 wederom de ncvensgaende subsidiën toegestaan Aen de boerensehool van de Trapperie, fr. 10,150 Thouroul, 13,373 Chimay, 6,400 Thienen, 9,000 Lense, 8,000 Bolle, 12,850 Ostin, 8,000 Oostacker, 2,800 Yilvorcle, 12,000 M Gendbrugge 4,288 89,215 Zie daer al wederom 89 duyzend 213 franks lctterlyk op slraet geworpen; 89,213 franks waeruvt het land of den landbouw voor geen spelde nut zullen trekken, en noglans die de ongelukkige burgers eerst zullen moeten winnen met zorgen, slaven en zich het noodigc onttrekken om ze ,dan naer de ontvangers te dragen. En men houd niet op gedurig te klagen dat de schatkist ydel is, dat er nieuwe geldmiddelen moeten gezocht worden enz.... Is het niet schandaleus dat dien liberatershaspel do Belgen aldus blyft bespotten en moedwillig hunne penningen blyft verkwisten? gen by middel van vrywilli; e inschryviugeii duurde inwooners. Het is voorwaer, een sloul beslaen van zoo iels te durven on dernemen. Indien de 25» miiioeneu welke het gouvernement in leeuing vraegl, aldus bekomen worden, moet men wel bekennen dal hel eene luyslerryke betuvging zyn zal ten voordeele van bet gouvernement, liet zal als eeite soert van nieuwe kiezing zvn even als eene nieuwe bekragting van bet politiek hetwelk den gevolgd heeft. kevzer Men kent den boom aen zyne vruchten. Nu, de vruchten welke het vrybeydkrenkend stelsel-de Haussy in het stuk van liefdadig- heyd, sedert 1848, heeft gedragen, zyn heweenlvk voor wie, niet de belangen van partyschap, maer de belangen der armen en gebreklydendeu inziet. Zulks blykt ntiddagklaer uyt eenen staet van liefdadige giften door het gouvernement goedgekeurd welken staet 11. den minister van juslicie, over eenige dagen, heeft afge kondigd. Binst de zes jaren vóór 1848, beliepen de giften ten voordeele van genootschappen van moederliefde, hel eene jaer door bet andere, tot de som van 2 duyzend 166 franks. Sedert 1848, zyn deze liefdegiften gekomen op Binst de zes jaren vóór 1848, beliepen de stichtingen van studiebeurzen jaerlyks tol 157 duyzend i IG franks. Sedert 1818, is de jaerlyksche som gezonken lol 80 frank 67 cenlimen Binst de zes jaren vóór 1818, beliepen de giften ttjn voordeele van liefdadigheydsscholen jaerlyks tot de som van 15 duyzend franks. Sedert 1848 zyn deze giften gekomen op O. Binst de zes jaren vóór 1848, zyn er jaerlyks aen godsdiens tige genootschappen giften gedaeu voor eene som van 89 duyzend 73 frank. Sedert 1848, is deze som slechts geweest van 7 duyzend 368 frank. Bovengemelde cyfers zyn al beduydend. Welk is nu het uylwerksel geweest van het vryheydshatend stelsel van 11. de.llaussy dal 11. Faider thans in wet wilt veran deren Hel heeft, in zeer ruyme mate, de giften van liefdadig- heyd, doen verminderen. "Wie zal daer door lydenDe armen en gebreklydenden. Wie nog? De weihebbenden. Want met helaengroeyën der armoede groeyën ook de bedelary, en de onderstandslastcn aen, en deze maken voor de niet arme klas eene belasting uyt die reeds zwaer geuoeg is en, zonder redens, niet moet vermeerderd worden. liet Verbond van Aeist geeft in zyn laelste jS' eene zoo sombere beschryving van het klerikalismus dat men zou moeyte hebben om in geheel d'helle eenen zoo afschu- welyken duyvel te vinden. Het prulblad van den Vossen- haspel is in eene zoo razende woede tegen het klerikalis mus, dat den noyt genoeg geschandvlekten Robespierre van 93 er niet zou konnen tegen opkomen. En waerom al dit magteloos en dwaes geknoey Wel omdat het klerika lismus zoo stout is geweest van de dry liberale gouverne- mentskandidaten in de laetste kiezingen af te koken, en dit wel met eene zoo ontzaggelyke meerderheyd, dat er geheel 't land over verbaesd 10 geweest. Als eenen phgtigen ver oordeeld word, men geeft hem gewoonelyk 24 uren om zynen regter t§ vcrwenschcn, en 't Verbond is nu op het derde jaer bezig en 't kan nog zyne goeste niet krygen Dit bewyst dat het biadje geene hoop meer heeft en dat 't geen in de wol geverwd is zyn kouleur zal behouden. liet Verbond is spytig en verbitterd omdat Z. H. den bisschop van Brugge 111 zyne vastenbulle de slechte, de goddeloozede ketterse lie dagbladen heeft aengerand. Waerom is 't Verbond hierom zoo verbitterd weiligt omdat het zich onder de sehandbladen rekent die 't volk bederven en verleyden, en 't heelt gelyk e:* zich onder te rekenen, want de boozc ketteryën die het gedurig uyt- braekt, den opstand tegen het gezag der Kerk en tegen 't geloof die het gedurig aeopredikt, zyn van aeid om den kerkban in te loopen voor deze die er zich pligtig van makenMaer 't is tegen den oven gegaept als men aen 1 iberaters-broodschryvers van gcesleiyke straffen spreekt, daerom zeggen wy aen al die gasten respicite finem, aen- ziel den end. Doch, Gummaer, onthoud wel dat het eene onvóorzigtigheyd is 't vuer te naderen voor deze die van wasch zyn, en doornen te zaeyëu als zy voorzien van bar- voets te moeten gaen.. Den venerabelen Verhaeghen heeft in de kamer ver teld dat het voor hem een allergrootste sacrificie was van representant te zyn en zich voor 't vaderland ten beste te geven. De kamer heeft met dien zeever gelagchen, want elkeen weet dat Verhaeghen zich zou laten geesselen 0111 van fonetie te mogen zyn. Wat nut heeft dien kwant aen Belgiön gedaen Geen, en 't land mogt wenschen dat liy in 't bessembinden ware opgekweekt geweest in plaets van in't pennelekken.... Maer alle man zegt niet liever gem taerten als taerten die met schurfthanden gemaekt zyn. Keyzer Napoleon heeft deze laelste dagen aen prins de Cl)imay het groot lint van hel Eere-Legioen geschonkenaen deu ver trouweling van onzen Koning dit eeretekin overhandigende, zegde den Keyzer hein dal hy hem dankbacr was over hetgeen hy in het belang der vriendschappelyke betrekkingen gedaen had '1 is ten groote deele aen u prins, voegde hy er bv, dat wy de onlangs geslotene internationale akten schuldig zyn. Ik achte my gelukkig deze gelcgenheyd te hebben om UE. een bewys van inyne dankbaerbeyd en hoogachting tc geven. l)it gebeurde in bet leste bal der Tuilerien en in hel avond- mael dat vervolgens plaets had, deed den Keyzer prins de Chimay de eereplaels bekleiden. Ninove, 15 Maert 1854. Ontbrak den tvd rav niet om u alles te melden, uw blad ware neker te kleyn om wekelyks op te nemen het geen er in ons verlicht Ninove ge beurd. llad gv heden de zitting van ouzen gemeenten-raed bygewoond, gy zoud zoo als wy de schouders opgehaeld hebben en met ons zeggen lleere, vergeeft het hen, want want zy weten niet wat zy doen Vele van onze raedsheeren gelyken aen die houle popen die men met een koor deken na beliefte doet knikken. Oordeel liever ln eene zitting van Juny laetst, had den gemeente-raed, op de vraeg van den heer Gouverneur, eene subsidie van fr. 8000 gestemd voor de kalsevde van llalle naer Ninove, na het plan van die kalseyde te hebben nengp'nomen zonder eenige aenmerkingen. Nu heeft men op den voorstel van M. Van Oudenhove, en niettegenstaende den gegronde» tegenstand van M. Van Steenberghe, eene resolutie genomen van de 8000 francs terug to vragen als het plan van de kalseyde niet veranderd word. Wat dunkt er u van, Dender-bodb zyn dit ver^andige of onuoozele, verlichte of blinde mannen Eerst aenuemen, dan afkeuren om dat zy niet wisten wat zy hadden aengenomei». Ilaesten wy ons te zeggen dat M. Van Steenberghe zich alleen tegen deze belachelyke resolutie heeft verzet. Deien heer heeft ook de gelegenheyd waer genomen om te wederleggen de valsehe gezegdens van M. Galliol dat M. Van Steenberghe achter 't gordyn zou werken om de voorgenoemde kalseyde langs de kaey te brengen. ln deze zelve zitting is er gesproken geweest van eenen weg die 51. Galliot schepen heeft ingenomen. Hier ga ik u een stael van opregtheyd geven. Over een paer jaren vragen de gelanden van een wegsken de autorisatie om eene haeg te planten buyten den weg. Het col leg ie van Burgemeester en schepen weygert hunne vraeg. Maer 51. Galliot doet beter, het geen hy aen andere weygert geeft hy aen zich zeiven. Hy vind. ik weet niet in wat wetboek, dat het regt voor hem alleen is. Want hy plant, eenige stappen verder, eeue haeg buyten dien zelfden weg en maekt zoo van den weg zyne proprieteyt. Treffelyke handelwvze wner tegen 31. Van Steenberghe heeft geprotesteerd. Eene commissie is genoemd geweest om ter plaets te gaen zien en een rapport te maken tegen de toekomende zitting. Wy zullen afwachten wat er van deze zack zal geworden. X. Wanneer de gouvernementen eene leening doen, wenden zy zich gemeenivk tol de groote bankhuyzen. in Vranki yk zal hel nu anders gaen; bel gouvernemet willende aen geheel Europa een bewys geven hoe groot hel vertrouwen van bel land is in de re dering van Lodewyk-Napoleon, beeft besloten die leening te vra- Ninove, 12 Meert 1854. Mynheer, 'T Verbond van heden, betat eene antwoord af n den brief van 1 Meertin uw geëerd blad van 5 dezer opgenomenkouden alle uwe lezers dit kruymig of slordig schrift voor oogen hebben, dan viel er geene nadere beant woording op. Den achtbaren en letterkundigen korrespondent, zich in de volstrekte oninogelvkhevd bevindende eene enkele daedzaek te loochenen, is verpligt de vyf eerste grieven stilzwygend te bekennen. Daer hy altyd oenen jesuit in de maeg, eenen priester op den neus en nonnen voor de oogen heeft, hond hy zich met zuster Aldegonde en soeur Monika bezig. (Ongetwyffeld heeft hy reeds in zyne hersenschimmen bezig geweest zekere Monika te plukken als een roofvogel.) Dan over het geval van Gend handelende, ver wondert den schryver zich, men deze zack wilt verwarren, met al wat rond Ninove ge: chicd .luyst al of den Held in kw estie deze omstreken niet bewoonde, en al of het daer niet was, dat men de lafhertigheyd en oubeschofthevd, waerover hy zich roemt, zoo liberael oordeelt. Ja, HET JONG.SKES VAX EENE ROE IS ALTYD EEN RALF ZOO den schry- ver ze«*t, en, dit is toch een natucrlyk voortbrengsel; maer, als trefTelyke, deugdzame en christelyke ouders, ongelukkig genoeg zyn, joden, ketters, frnncmacons, verleyders, bedriegers, verdrukkers, Godslusleraers enz. enz,, voort te brengen, zyn dit dan geene wangedrogten Indien men er oen twyffelt, vrage men het liever aen den korrespondent van het Verbond of aen zynen vriend poes. (een kalf.) De volgende lieeren van ons arrondissement zynalsjurés acngewezen voor de 2" serie der eerste sessie vau bel assisenhof van Oost-Vlaenderen MM. E. l'yüersporl, borgemeeslcr te Ervvetegem Cornelis Sonck, burgemeester te Denderleeuw. .Men schryft uyt Wieze aen den Denderbode 1» andere gelegenheden heb gy somlyds al iets afgegeven ira uwen Denderbode bet geen niet zeer aeng'enaem klonk in de oore» van eenige Wiezenacrs, maer alles op zynen tyd. Nu steunende op uwe goedwilligheyd, verzoeke ik het volgeflde af te kondigen, hel gene strekt tot eere onzer gemeente. Met hel begin van dees streng jaergetyde hebben onze geestelyke en burgerlyke besturen eenen oproep gedaen lol de welhebbende, om eenigen onderstand ie verschuilen aen de noodlydende, en hier aen hebben zy byna allen beantwoord, en hunne liefdadige giften worden besleed om de behoeftige le laten werken en hier door eenen goeden dagloon te bekomen. Maer bet gene den grootslen lof verdient, is de edelmoedige e» teerherlige haudelwyze van onze zeer geachte mevrouw Douairière de Clercq Wissocq die ons liet voorbeeld heeft gegeven, want buyten bare jaerlyksche en gewoone deelingeu zoo van brood kleedingen als werkverschaflingen, doet zy nu wekelyks twee mael eene goede en wclbereyde soupe uytdeelen aen de behoeftige onzer'gemeente. Zulke liefde en nooyt volprezen daden mogen niet onaengeteekend blyven, en ook den minsten der Wiezenaers weel deze weergalooze werken te waerderen, alle zullen de Voor- zienigheyd smeeken hare dagen le verlengen. Eenen inwoonder. M. Volkerycb, priester in bet seminarie, is tot onderpastor le Looienliulle benoemd, en M. Brys, gewezen ondèrwyzer, lot onderpastor van O. L. V. kerk le Gend. M. Lodewyk Van Bogaerl, kandidaet-notaris te Baesele is op die commune tol notaris benoemd, in vervanging van M. Bauters. die zyn ontslag had gegeven. "liet is .Maendag aenstaende 20 dezer, dat den genoemden Petrus Yanderhoudelingen pagler cm eygenaer le Thoilenbeek moei voor de assisen van Brussel verschynen, als beligt van den 2o january 1853 den heer Dierickx, burgemeester te Thoilenbeek eene scheut tóegebrugt tc hebben die hy maer eenige uren overleefd heeft, al gezamenlijk op de jagl te zyn onder de gemeenle van Heme. Vanderiioudeïingen heeft zich na meer dan een jaer verstopt geweest te zvn. over sier wekenin de handen vau de regtbank gegeven.53 getuygen zyn er ten zynen laste gedagvaerd. Volgens onze inlichtingen zyn do- hecren De Gronckel, Fontainas en Yeydl alle advokaten te Brussel, met zyne verdediging gelast. In Zweden word het afgaen der Luthersche religie nog vervolgd, in weêrwil de grondwet, die de vrvheyd van godsdienst verkondigt. Zeven jufvrouwen, waeronder zes gehuwden, siaen op dit oogenblik voor de regtbank van Stockholm te regt, om den roomsch-kalhoh ken godsdienst te hebben omhelsd, welks leering zy voor het hof vasteljk verklaerd heb ben te willen blyven belvde». Den prokureur des konings heeft tegen haer de straf san het ballingschap ingeroepen. Zie daer wederom een staellje hoede vyanden van onze religie de ver- draegzaembcyd of tolerance verstacn, waerop zy zich zoo stoutmoedig nogtans beremen Het konlingent van 10,000 mannen voor den militairen dienst, vastgesteld voor de ligling van 18f>4, word by koninglyk besluyt verdeeld als volgt: Provincie Antwerpen, 915; Braband, 1652; Wesl-vlaenderen, 1474; Oost-Vlaenderen, 1794 Hen ega uwen, 1715 Luyk, 1005; Limburg, 441Luxemburg 418; Namen, 596. In een vorig nummer hebben wy gezeyd dal de reden.f waerom de heeren Jan Van Damme en Verhaeghen zich in de Lamer verzet hébben legen bel reglement van bet atheneum van Antwerpen, is omdat de katholyke leerlingen de lessen van gods dienstig ©nderwys moeten bywoonen. Deuk niet dal dit de eenig- ste reden is. Eenen anderen apostel van bet liberalismus, M. Van Schoor, komt eene tweede uyt te vinden. Hy vreest dat de geeslelykhevd zicli zal w illen verzekeren of er geene schoolboeken gebruy'kt worden, strydig met den godsdienst, als ook of de lee- raers, 't zy door hunne lessen, 't zy bun gedrag hel godsdienstige onderwvs niet tegenstreven. Is dal niet eene schoone reden? Iloe! men is 'bevreesd "dat er in de atheneums geene slechte boeken meer zullen mot.en gebruy'.U worden en dal de professors geen slechl voorbeeld meer zullen mogen geven Wal zal er nog al te berde komen Den minister van openbare werken komt bevelen te geven om te beletten dal het binnenste van de ryluygeu langs den yzcren weg, met pakken en dooze.i belemmerd worde. De centrale sectie die het ontwerp vau supplementaire kredieten voor het ministerie van hel iuwendih moest onderzoeken, heeft eergisteren eene vergadering gehouden, twee artikelen verworpen, eenen verminderd, en de andere aengenomen. Een boekje, welke men gelooft door Laurenz. Koster gedrukt te zyn, rs eergisteren in de vendilie van boeken van M. den notaris De Mulder te Audenarde, voor 150 fr. verkocht. Dit boekje bad maer 2i bladzvden, eri is door eene» Hollander gekocht. liet hoi' van cassatie heeft zich met de zaek van M. Coopers, plaetsvervanger van den vrederegter en armmeester, bezig ge houden. Den advokaet Coopers was door liet hof van appel tot een jaer gevang, 25 fr. boet en berooving van zyn borgerlyk regt lydens vyf jaren verwezen, en had zich legen dit vonnis in cassatie voorzien. Na eene lange beraedslaging, heeft het hof van cassatie de voorziening van M. Coopers verworpen, en. hem tot eene boel van 150 fr. en de kosten van bet proces veroordeeld. Een nieuw klauwier-speelluyg is te Brussel uytgevonden door den lieer Kufferalli, muziek-professor der Prinses Charlotte,, en door de factors Merklin eu Schulze uylgevoerd. Het instrument is met deu naem van Orcheslrium gedoopt en maekt, zoo men verzekerd, hel uylwerksel van een volledig orekest'. Den prys. staet gelyk met dien van eene Schoone Piano van Erarü. Byzondere brieven uyt Brussel spreken van eene- aenge- name tyding; zy melden dat onzen doorluchtige» Koning, welken eene zoo roemryke als deugdzame eclitgeuooie voor zynen oudsten zoon gezocht beeft.de zoete hoop mag voeden van binnen kort grootvader le zullen zyn. Deze tyding moet alle Belgen verb lyden. Er zvn thans valsclie vytfranksslukken niet de beeldteuis van Karel X en liet jaertal 1850 in omloopi Zy zyn zoo wel na- gemaekt, dal men ze moeyelyk kun erkennen. Eenen tweeling moest te Carnieres loten, en ter dezer gelegenheyd, heeft men iels zonderling bemerkt. Den eenen broeder beeft N°99, en deu anderen Nu 10Ö getrokken. In den nacht van niaendag en dynsdag is M. Hageman, no taris te Belcele, ten gevolge eener kortstondige ziekte overleden. Wy genieten sints maerte het beerlykste weder, dat men zou kunnen wenschen de maend mey leverde noyt schooner dagen dan die welke maert ons nu aenbrengl. Men maekt de be merking dal wy in dit voorjaer bevryd zyn geweest van de over- vloedigsle regens, waeraen wy schier gewoon gemaekt waren deze omstandigbeyd zou groolen iuvloed kunnen liebbeu op de aerdappeleu eu andere voortbrengselen, voor welke die overtol lige vochliglieyu zeer nadeelig was. M. den gouverneur der provincie beeft eene circulaire afgekondigd eu rondgezonden, in welke hy hel gedrag afkeurt van eenige lagere onderwyzers die petitiën geteekend hebben en andere persoonen hebben aengewakkerd om die te teekenen, by welke petitiën er gevraegd word de overheden en ambtena ren te verpliylen zich uytsluytelyk te bedienen van de vlaemsche lael in hunne betrekkingen mei' de inwooners van de plaets«n, waer deze tael in gebruyk is. s Deze circulaire word door eenige dagbladeren sterk beknibbeld-

De Denderbode | 1854 | | pagina 2