HET RUSSISCHE LEGER. ENGELAND FRANSCH KEYZERRYK. EENE BYZONDERHEYD DER NEDERDUYTSCHE TAEL. Eenen regter, eenen officier en eenen geeslelyken waren met de diligenlie in eene kleyne stad aengekomen, en begaven ziclw tol eene herberg, alias hotel. Nauwelyks waren zy binnen, of elk hunner verlangde een bed maer den weerd had er slechts een, en het had altyd by hem een gebruyk geweest, dat den eerst aengekomen gast in het bed mogl slapen, lerwyl dengenen diezich later aenboden, op stroov moesten liggen. Nu wilden alle dry hel bed hebben, en den weerd moest over dit geding zyn oordeel vellen. Wie zyt gy, vroeg hy, en waer hebt gy u lol hiertoe opge houden Ik, zcv den officier, heb twee jaer te Turnhout in garnizoen gelegen. Eu ik zey den regter, heb tien jaer als raedsheer in het ge- regtshof gezeten. En ik, zegde den geestelyken. sta nu reeds twintig jaer als ouderpastor te Brussel. Welnu dan, zey den den herbergier daerop, dan is den stryd geëyndigd. Gy, mynheer den kapiteyn, hebt twee jaren gelegen en gy, mynheer den regter, hebt er tien gezeten, zoo dat gy alle bey iuol'1 uylgerust zyn. Maer, mynheer den onderpastor, die nu al twintig jaren gostaen heeft, moet zeker moede zyn, zoo dat hv in het bed zul mogen slapen. Dit vertel li ngsje zal men zeggen, is alzoo ouden versleten als de Nieuwe-Poliliek. 'T is waer ook doelen wy hetzelve slechts mede, om dat de Akademie der wetenschappen, te Brussel eene premie van 100 fr. uytgelooi'd heeft aen dengenen die dezen calem- bour in het. fransch zal kunnen overzetten. c De exclusieve dagbladeren zetten hunnen oorlog legen den katholyken godsdienst voord. De Nationwelke onlangs de af- schalling van den katholyken godsdienst vroeg, verheugd zich heden om dal het proteslantismus in Belgiën en in llaliëu eenigen voordgang doet. Dit bloedrood blad denkt dal het proteslantismus eenen goeden middel is om lot de sociale republiek te komen. Men verneemt uyt Luyk dal M. Guillaume, die te Rosoux, doodelyk gekwetst is geweest, hy het onheyl welk aldaer op den yzeren weg is voorgevallen, zyn reglbeen is afgezetheden moet zyn linkheen ook afgezet worden. Meii wanhoopt dezen kleerma ker te konnen behouden. De vrouw yan M. Guillaume is krank zinnig geworden, en deze ongelukkige echtgenoolen die geene fortuyn bezitten, hebben zes jonge kinderen. Woensdag avond was de weduwe van Pieter De Cock, land bouwster te Sweveghem, met haren neef om negen uren te bed gegaen. Welhaest waren beyde in hunnen eersten slaep. Met eens word den neef ontwekt door een gerucht dal hy hoorde in de kamer nevens zyn bed; zich opreglende ziet hv dat de venster van zyne slaepkamer open stael en dat men aldaer door is binnen gekomen. Hy geeft eenen schreeuw, ten eynde zyne moeye te onlwekken, maer met eens word hy door eenen manspersoon by de horst aengeval en gedwongen zich in zyn bed gedoken te hou den, zoo niet dal het zvn leven zoude gekost hebben. In tusschen- tyd hoort hy dal er twee andere persoonen bezig zyn met eenen grooten kofier uyt het buys te dragen door het gerucht dat deze verdraging maekt ontwekt de weduwe en zy roept, van haren kant, naer haren neefgeen antwoord bekomende, tracht zv hare lamp te ontsteken, maer inlusschentyd dragen de dieven den koffer uyt het hof. Terwyl de vrouw naer de kamer van haren neef' gaet, springt dezen die aen het bed stond, al door de venster uyt en loopt achter zyne medemalen. Het konde elf uren van den nacht zyn door het geschreeuw en getier, van de weduwe en haren neef, komen er cenige geburen en men verwittigt de po litie. Eene opzoeking word gedaen in alle de omliggende plaelsen en cenige uren daerna vond men den koffer iu een bosselken men had het slot gebroken en eene som van duvzend franks ont stolen. Den 5 dezer kwamen de landbouwers Leo en Eduard Ver- cruysse, woonende te Anseghem, van Kortryk, in eene karre met <:ea peerd bespannen, aen de herberg de Kat, te Vichte. Hel peerd werd den breydel afgedaen om hel zich te laten ververschen, toen hel eensklaps de vlugt nam. In de poogingen die Leo deed om het dier te weerhouden, ontving hy door den brancard eenen slag op het hoofd die hem dood ter plaets wierp, en zynen broeder be kwam zoo zware wonde dal men voor zyn leven vreest. Over cenige dagen was er ie Gheel eenen knecht in eene schuer bezig met dorschen, en in dezen arbeyd wierd hy geholpen door den krankzinnigen des huyzes. Den zinneloozen, die niet zoo voorzigtig met den viegel omging als dit behoort, trof den knecht met eenen slag aen hel hoofd, waerdoor dezen ongeluk- kigen als dood ter neder wierd geveld. Men deed haesligden man verzorgen en hem de laelste Sacramenten toedienen gelukkiglyk is hy van zyne wonden bekomen en was des anderendaegs buytén stervensgevaer. 3 ^et| g'oot ongeluk is de verledene week te Maseyck, voor gevallen. M. Delhaeye, aenneiner en bouwmeester in de afwezig- hejd van zyne huysvrouw, die een bezoek aen hare familie, le Heerlen was gaen uileggen, is met twee zyner jongste kinderen, voedsel 11 ae" ®evo^<in vau ^el 'nuemen van een vergiftigd Yrydag laetst is er een beweenlyk ongeluk voorgevallen in de spindery van de heeren Debrouckere te Rousselaerè. Een zes tienjarig meysken stond aen de karde (een werktuyg dat aen de grondstof hare eerste bewerking geeft) en stak onvoorzigtig haer hoold tusschen de traliën om eenige stoppe op te rapen en boo» zich tot onder hel draey werk, toen zy by de muls en het hair «oor het draey werk wier vastgegrepen en eene doodelyke wonde aen het hoofd bekwam. Gansch liet hair mei het vel wierd van iet hoold gerukt, en men is verpligt geweest hetzelve van den hoofdschedel af te snyden om haer uyt het draeywerk los te krv- gcn. Men heeft haer naer hel hospitael gedragen in groot gevaèr vau sterven,^ doch nu begint zy te beleren. Den 13 iu den nacht omtrent II uren, is er brand ontstaen op de hofstede van den landbouwer Marlens, le Nevele toehe- hoorende aen M. den baron Eduard Dons. Dry rumlers, een kalf al het stroov en hooy, de stalling en een groot deel van hel daer aen pa lende wo juhuys, zyn door de vlammen vernield geworden Men berekent de schade op 4000 IV. Niels was legen brandgevaer veizekerd, en alles doet vermoeden, dat de kwaedwillighevd aen «eze ramp niet vremd is. De laelsie opgaven en recensemenlen liebben daer^esleld «at er a om veel n jongens dan n.eyskens geboren «orden.' In Engeland is dit verschil van 40 op dttyzend. Den koning van Beyeren heeft aen de stad Doornvk eene som van 4(1,000Ir. doen bieden voor Galiails heerlyk scjiildersluk- ue laeMc eerbewyzingen aen dc graven Iloorn en van Egmont. Den directeur van den franschen schouwburg te Luyk, zit in slechte lakens. Hel publiek loont weynige gencgeuiievd voorde weymg morale stukken die er vertoond worden, en aldus kwam ei geen zned 111 liet liaksken. De al tisten die moeten eten en leven en zonder geld met kunnen betalen, wilden den directeur op! maer, by dezen waren er nog min francs le vinden dan pluymen «I' den rug van eenen puyd. Point dargent, point de suisse, zevden «e altisten, CU den directeur beeft aen den coiumuualen 'raed 'aten weten, dat hy met meer voord kon spelen, en den schouw- v„„ .„e. imtiuit ttt J/UHtl, HIW. bunIt'ltlW IC laUVh. ;elyk le Geud, de culbute van den directeur tol gevolg hebben gehad. De franschmaus hebben zich misgrepen, en leelyk mis grepen, wanneer zy gedacht hebben door immorale dramas hel geld uyt de zakken van de Belgen te kloppen. Omtrent Chaudfoutainë, op den yzeren weg van Keulen naer Luyk, is er wederom een ongeval gebeurd. De as van de yoorenste wielen der locomotieve is gebroken, en de locomotieve is van de rails geloopen. De reyzigers hebben maer eenen liglt n schok gevoeld, en geene ongelukken heeft men te betreuren gehad. Dezen voorval heeft eene vertraging veroorzaekl. Een dagblad meld dat verschelde franschmans, die zich te Gend bevinden, van wegens hel besluer der openbare veyligheyd, hel bevel hebben ontvangen om hel land te verlaten. Men scbryft uyt Oostende Zondag hebben wy, van op de kusten, deengelsche vloot aen den gezigteynder zien voorby zeylen. Het weder was allerschoonst en wy konden gemukkelvk alle de schepen onderscheyden. De fransche scheepreeders doen alle mogelyke poogingen om onze matroozen aen le werven. Ei' is grootelyks te vreezen dal, na den tyd der vischvangst, een groot deel onzer vissciiers de haven zullen verlaten om zich naer Vrankryk le hegeven. Den heer de Brunow, gewezen gezant van Rusland by bet bof van Londen, heeft van zyn gouvernement het bevel ontvangen Darmstadt le verlaten, waerheen hy zich bv zyn vertrek uyt En geland had begeven, om naer Brussel ie komen, waer hv voorloopig zal blyven. Hei verbod van nog granen uyt Rusland te laten uytgevoerd worden, zal in verscheyde Janden, zoo als hel te vreezen is, nog eenen opslag veroorzaken, aengezien dit verbod vele lauden gaet beletten van hunnen voorraed in de stalen van den russischen keyzer te gaen opdoen. Men schryfl uyt Freyburg (Zwitserland) dat de protestanten op zondag 12 february hebben bezit genomen van de kerk der eerw. PP. Jesuieten le Est^vayer, en er voor de eerslemael hunne oefening hebben ingehouden. Zulks heeft eenen pynlyken indruk op hel volk gedaen, daer hel de eerslemael is dat in dat land eene kalholyke kerk toegewyd aen de volvoering der heylige geheymen, word overgeleverd aen de protestanten, dat is te zeggen, aen eene sekte voor wie de geheymen die wy eereo een voorwerp van spotterny zyn; ook is hel onmogelyk dat eenen katholyken hoe verdraegzaem hy ook jegens de protestanten zy, met droevig aengedaen is over die omstandigheyd. Men schrylt uyt Roomen Dezer dagen heeft den Paus een bezoek in de geestelyke akademie van Roomen afgelegd; nadat den H. Vader zyne voldoening had uvtgedrukt, omdat een groot getal vremde geeslelyken in dit geslicht de elirislelyke wetenschappen kwamen aenleeren, deed hy al de namen der leerlingen opgeven. Onder dezelve bevond er zich eenen genaemd Pace (den vrede,!; hy hel hooren van dien naern, zegde den Paus al glimlagchende Men wil u thans niet meer uw tyd is voorby doch wees gerust, men zal lol denzelvcn terugkomen. VERBOD VAN UYTVOER. De duytsche dagbladen beweeren, dal bel verbod van uylvoer vau granen uyt de Zwarte-zee en de zee Azof, enkelyk als poli- tieken maetregel beschouwd worden. Den keyzer wilt niet, dat men in zyne havens voorraed zoeke voor de vyandelyke violen en legers, zoo als het tol heden toe heeft plaets gehad. Om eene an dere reden, (by voorbeeld, uyt veees van gebrek van voorraed voor zich zelveu) kan zulks niet geschieden, dewyl den oogst overvloe dig is geweest, en er nog gedurig groote hoeveelheden graen, nvt het binnenland, naer de verschillige havens verzonden worden. In Liga, zeggen de bladen liggen aenzienlyke hoeveelheden tarwe en rogge, 1 n afwachting dal hel ys der Baltische-zee den doorvoor zal toelaten. Nu echter den oorlog aenslaeude is, vreezen.de koop lieden dal den transport langs de zee moeyelvk zyn zal, en zv schynen schikkiugen te nemen, om hel graen, langs hel land té vervoeren lol Memel en andere punten vau Pruyssen. De lyslen van de russische krvgsmagt op den vredesvoel "even voor de infanterie allee» 060,000 uianuen, verdeeld iu zes groote legerkorpsen, die elk de weerde van een leger hebben Dere»U- liere ruylery, telt omtrent 110,000 mannen; de artillerie 00 000 De ongeregelde ruylery, Kozakken, Baskiers, en Kirghiseo be loopt lol 140,000 mannen. Ziet daer de krygsinagl, waerover volgens officiële cyfcrs den keyzer van Rusland in vredestvds kan beschikken. Nu moet men echter rekening houden van liet konligenl der militaire koloniën der gendarmerie, der douane, der soldalenkinderen, enz. Dit alles kan men te samen op 150,DUO mannen berekenen, ftuslaiid heeft dus, in vredeslyd en gewooulyk, niet minder dan een millioen soldalen onder de wapens. Ziet daer den normalen, gewoonen, {-eregelden toestand maer wanneer ei kwestie is van oorlog, kan die zoo groote magt spoe dig verdubbeld worden want de organisatie van het russiseh leger is zoodanig, dal de korpsoversten altoos kaders open hebben en dal van 15 lol 40 jaer, elkeen kan worden ingelyfd, dank aen het despolismus van den czar. De krvgsmagt van lluslatid is dus zeer acnzienlyk. Men moet ze evenmin miskennen als vreezen men moet ze, gelyk het blad waciaeu wy die cyfers eutleeneu, zeer wel zegt, veeleer luvdop doen keuneu en zich hare duchlighevd niet OBlvevii7.cn. De solde van den russischen soldaet beloopt niet meer dan 125 fr. in hel jaer. In Engeland kost eiken soldaet wel 000 fr. dusvvf- mael zoo veel als vyf russische. Maer, zoo hel knntigent in Rusland ontzaggelvk is. zoo den soldaet weyuig kos', den noordsclun reus heeft ook zyne zwakke zyde. Vooreerst bezit hel russische leger geene hoegenaemde zede- lyke kracht. Den geestdrift, de vaderlandsliefde, liet eergevoel beslaen in dit leger niet. Deo dwang alleen houd de soldalen iu linie. Zy zyn aen regeltucht gewoon, dal is zeker, maer dat is al en ziel is er in de russische legers niet. Even zou is het met de russische zeeinagt gelegen. Die zeeman schynt by den eersten oogslag zeer groot. Den czar keeft 50,000 zeelieden in de Ballisclte zee eu 20,000 in de Zwarte zee, dus te samen 50,000 voor 100 schepen, briks en fregatten medebe"repeir men moet liicrby voegen dut by een enkele opeysching arde kóop' vaerdyschepeii in oorlogschepen kunnen veranderd worden. Maer even als by 'lander leger, ontbreekt er hier ziel eu leven en heerschl den dwang alleen op de russische vloot. De administratie is bedroefd slecht, ze kwist en rooft; deoffieieren zyn slecht on derligt, en de eenigslegoede matroozen zyn die welke uvt Finland komen. Kortom de twee russische vloten 'zouden gceneu ernsligen j wederstand kumlen bieden,aen de vcreenigde eskaders vau Euge- laud en van Vrankryk. i Wal het land leger betreft, hel zon zeer wel de fransche en engelsche expeditiekorpsen kunnen wederstaen, indien hel voor eerst niet zulke onlzaggelvke grenzen le verdedigen had ais die vau Rusland; indien liet daerby maer alleen met Vrankryk en Engeland le doen had. .Iher Ooslenryk schynt allengskens meer genegen om met de westerraogendheden gemeenezaek te maken; Pruyssen zal groote moeyle hebben om onzydig te blyven maer de duytsche bevolkingen zyn van over lang aen Rusland nog vy- andiger dan de overige, omdat zy er het meeste van le vreezen hebben. Hoe ontzaggelvk dus ook hel leger van den czar zy, moet men er zich niet le zeer laten door afschrikken. Eensgezind, zoo als het weslelyk Europa is, en sterk door zyn goed regt en den hyval zyner hewooners, kan liet zich zeer goed met den czar me len, en dezen dwingen van zyne heerschzugtige plannen, ten minsten voorliet oogenblik, af te zien. Men heeft tydingen van dc oevers van den Douauw lot den 2 maert ontvangen. Deze tydingen zeggen dal de Russen afgezien hebben van Kalafat aen te randen, en van den Douauw over le trekken zy gaen zich, voor don oogenblik bepalen met le verde digen de standplaatsen die zy bezetten. Indien men den Times mag gelooven, heeft keyzer Nikolaes bevei gegeven om den Douauw over le trekken, de Turken aen te randen, en eenen grooten slag te wagen, voor aleer Engeland en vrankryk, limine legers, ter hulp der Turken, naer hel Oosten hebben konnen zenden. -- Men heeft tydingen uyt Conslantinopolen ontvangen, en deze bevestigen hel ontslag van Chevkel-Bey, mouslechar van het grool-visirat, eenen post die met dezen van minister van hel inwendig overeenkomt; den opvolger sehynt Mahmoud-Bey te zul eu wezen. Dit ontslag moet toegeschreven worden aen moeye lyk lieden die op/.igtelyk hel vraegpunt van den oorlog zvn ont staen. Den sultan, om onder de grooten van zyn ryk geene j'alouzv le doen ontsteken, heeft nog tvvee'zyner dochters aen twee hoogé persoonaedjes beloofd. Den ooslenrykschen afgezant le Couslanti- nopolen heeft aen den sultan te kennen gegeven dal den keyzer zynen lieer en meester, voorgenomen had Serviên, Bosuien en Ilerzegowiue, die deel van hel grondgebied van Turkyën maken, le gaen bezetten, om allen opstand legen de heerschappy vau den sultan le beletten. Der. turkschen keyzer heeft die rnede- deeling met zeer weyuig genoegen, met geene hoegenaemdegene- genheyd, ontvangen, en zelfs die bezetting afgekeurd. Een fransch gouvernemeutael blad \an deze zack sprekende, den Constilution- nel, beweert dat Ooslenryk niet meer regt heeft om Serviên, Bos- riiën en Ilerzegowiue le bezetten, dan Rusland had, om de prins dommen van den Douauw te bezetten. Men ziet dat deze zaek et nog al aerdig begint uyt le zien, en geenzins van aerd is om de moeyelykheden te verminderen. Buyleu hel bovenslaende wat men uyt Conslantinopolen ver nomen heelt moet men nog hel volgende voegen Den doctor M. Fauvel, die met de inspeklie van den gezondheidsdienst van hel turkskh leger belast is, was le Conslantinopolen terug, en had het leger der Turken in den besten toestand gelaten. In hel hoofd kwartier van Schumln, bevonden zich maer elf honderd zieken. Dezen doctor had de gevechten tusschen de Russen eu de Turken le Routschouek, Ingewoond, en hy had de christenen in de rangen der Turken, tegen de Russen zien vechten. Hel is met hel kruys aen het hoofd dut dc katholyken legen de Russen te velde trekkeii. Iu het leger van Omer-Pa'cha telt men 10,000 vrywilligers die christenen zyn. Men verwacht nog 3000 vrywilligers van den Libanus. Tot 43,000 mannen beloopen de troepen die bevel hebben ontvangen om zich gereed te maken om naer lie! Oosten iii"e- scheepl le worden. Er zyn nieuwe slrenge bevelen gegeven, om alles wat hel inschepen der troepen nengaet te bespoedigen. Men leest in de Gazelle de hyon Een buys dezer stad heeft eenen stnudaerd van groote weerde verveerdigd, ivaervan de lee- kening de II. Maegd voostell. Men zegt, dat dien slaudaerd besteld is door Rusland en bestemd is 0111 voor den keyzer gedragen te worden. Hel ontzagwekkend engelsch eskader der Ballischezee, ge wapend met 4, U47 stukken kanon, en van 0,970 peerdenkraehl, heeft zaterdag, na door de koningin in oogenschouw genomen té zyn geweest, het anker geligl, Hel schynt stellig in de Ballische zee le zyn, dat de eerste kanonkogels' zullen gewisseld worden. Brieven uyt Engeland verzekeren dut den slryd zal geopend wor den met eenen aenval legen de Russische zeestad Re'vel. Men leest in Ie Siècle van Parys Men spreekt van eene zonderlinge wedding van «Jen ondei-admirael sir Charles Napier die hel hevel voert over de vloot der Ballische-z.ee. Hy zou gewed hebben, en de bewoordingen der wedding zouden in den boek van den liéfnrm-Club uedergesehreven zyn, dat daegs na hel lossen der eerste kanonscbcut tusschen liet russiseh en lieleu- gelsch-fraiisch leger, Hy Kronsladl zon bombarderen, die onover- winbaer geheeleu vesting in 20 uren zou veroveren, en vvf dagen later te Petersburg zou zyn. De wedding zou voor 300,000 franks wezen. De wedding vap den admiruel zou seffens aenveerd zyn geworden, en, voegt er onzen Correspondent hy, gy oordeelt hoe geern dengenen die legen den admirael gewed hebben, hun geld zouden verliezen. Denk eens inderdaed hoe lier John Bnll zou zvn indien eene britsche vloot in de N'ewn hel anker wierp In eene andere briefwisseling leest men dat de wedding inder daed hestaet. Maer zy zou maer voor 2000 ponden sterling zyn, en den admirael v.ou enkel beloofd hebben Kronslad geheel té vernielen, zonder fileer dan een derde van zyn vloot le verliezen. Hel is waer dal. kronstad vernield zynde, Petersburg zou opslaen. Hel russiseh gouvernement, dat gewoonlyk zoo veel afkeer van de drukpers loonde, schynt thans diesaengaciide van gevoelen veranderd te wezen, liet doel namelyk door zyn officieel blad eeoe reeks van dokumenleu afkondigen waervan er een eene zon derlinge openbaring behelst. Hel is eene weerlegging der rede voering den 47 february door lord John Russell uitgesproken. Dit artikel verval inlichtingen over de mededeelingeu tusschen de engelsche en russische gouvernementen, korten tvd voor den aenvnng van hel hangende geschil uytgewisseld, en'die loopen over de toevallige ontbinding van het'turksch keyzerryk. De ka binetten van Londen eu St-Pelersbiirg schenen overtuigd te we zen dat Turkyën van dc Kaert van Europa moest verdw vnen, en beyde namen hunne maetregelen welke hun in zulk geval zoude voorschryveu. Wat het engelsch gouvernement daeiop zal ant woorden is niet te voorzien. Er is beslist tusschen Engeland en Vrankryk, van meer troepen naer hel Oosten le zenden dan men eerst had voorgenomen. Vrankryk zal 80,000 mannen en Engeland 50,l;fl0 zenden. Men verneemt dat den sultan veel inocyelykheyd maekt, om de pnt- vuogdiging der christenen toe te sla'en hy vind tnoeyelyklieyd in het verleenen van die gunst aen de tusschen komst viiti Engeland en Vrankryk, daer hv die aen Rusland altyd heeft geweigerd.

De Denderbode | 1854 | | pagina 3