ZONDAG 26 MAE KT 1854. ACHTSTEN JAERGANG. -- N' 594. Budget der openbare schuld. Maer (lil zullen wy zeggen AELST, den 25 Maert 1854. Eene afbeelding naer het leven l de Den Abbé De Lamenais en Liberalerspers. PETITIONNEMENT DEB ONDEBWYZEBS. YZEREN WEG. STATIE AELST. VERTREKUREN VAN DEN i FEBRUARY 1884. 1" Tm 7 uren 45 minuten des morgens ttarr Dcndermonde, Gend, Biugge, Oostende, Korlrvk, Mouscron, Doornyk, Ryssel, Calais. 2° Ten 9 uren 10 min. 'smorg. naar Dendrrmonde, Mecbelen, Brussel, Antwer pen, Leuven, Tbicnen, Landen, St-Truyën, Hasselt, Lüyk, Verviefs, Aken, Keulen. 3<> Ten 3 uren namiddag naar Dendeinioude, Mechelen, Brussel, Antwerpen, Leuven, Thienen, Landen, St-Truyën, Hasselt, Lurk,. Vervier, Gend, Brugge, Oostende. 4" Ten 5 uren 20 minuten namiddag, naer Dendermoiide, Gend, Brugge Oostende, Korlryk, Mousdroa, Doornyk, Ryssel, Calai6. 5® 7<-n 8 uren 15 minuten des avonds, naer Dendermoiide, Mechclen, Brussel, Antwerpen, Leuven, Tüiienen, I.uvk, Verviers, Aken, Keulen en Gend. CU2QUE SLUM VAN DENDF.RMONDE NAER AELST. 1° Ten 7 nr. 00 in. 's morgens.2 Ten 8 uren 30 minuten 's morgens. —3° Ten 12 ure» 10 minuten 's middags. - - 4° Ten 'i uren 00" minitten iVöfUiddag. 5° Ten 6 uren 15 minuten 'savonds. Zullen te Gvsegem stillestaen de volgende konvoyen vertrekkende van AF.LST, ten 7 urm 45 minuten 's morgens, ten 3 uren en ten 5 uren 20 minu ten namiddag. Van D F.ND ER MO\DE ten S uren 30 mimiten's morgens, ten 4 uren 00 minuten namiddag en ten 0> uren 15 minuten des avonds. Voor alle rigtingen moet men te Dendprmonde van konvoy veranderen. Dit bliid verschynldcs Zaterdags in den namiddag onder de dagteekening Yan de i ilaerop volgenden Zondag.—Den prys der inschryving, by trimester, is bepacld up I fr. 50 c., dien der annoncen op 20 centiinen den drukregel. DEN DENDERBODE Dezen budget voor liet dienstjaer 1833 komt door de kamer gestemd te wordenIiy is bepaeld op 36 inillioenen, 916 duyzend ©8© franks. Wy vinden er eerst in voor de leeningen sedert 1836 gevraegd, eene bloksom van 441 millioenen. 563 duyzend 93'i franksWaerlyk eene vreesverwekkende somme voor een zoo kleyn land als liet onze En daerby is zulks dobbel onrustbarend, omdat er zoo wevnig of eerder omdat er geenzins aen gespaer- zaemheden gedaclit word en men hier zoo gemakkelyk leeningen vraegt. Men zal ons op 't eynde rekenen onder de geldverkwisters die zich inbeelden dat eene leening aengaeu niet mag aenzicn worden als schulden maken. Kenen nieuwen artikel figureert in den budget der openbare schuld, 't is dien der .waerborg van een minimum .van intrest voor de kapitalen ter uytvoeriug van de openbare werken. Die nieuwigheyd is gemakkelyk in's lands lasten geslopen, men heeft ze byna zonder tegenkantingen gestemd, en gacl het zoo voort, onzen budget zal den plukvogel worden van ondernemingen en conressionnarissen Maer den artikel die het meest in d'oogcn springt, is dien der pensioenen. Dit cyffer beloopt reeds tot 5 millioenen, S3© duyzend 113 franksEn, men bemerkc, het wel, iederen ministerieien budget, elk departement heeft nog bovendien zyn particulier cyfier voor pensioenen en voor uytdeeling van onderstandsgelden De wyze op welke liet cyffer der pensioenen alle jaren zwelt moet elkeen verbazen over liet misbruyk, en ongerust maken over 't lot dat er aen 's lands geldmiddelen beschoren wordEn nogtans, een der groolslo bezwaren die'koning Willem hebben doen weclijagen, was het roekeloos misbruyk der pensioenen Het cyfier der militaire pensioenen beliep in 1843 tot 0 millioen 94© duyzend franks en voor 1833 zal liet tot millioenen 38© duyzend franks beloopen eene vermeer dering van omtrent S millioen op tien jaren tyd. Ter dezer gelegenhevd beeft een lid der kamer doen aenmerken dat een groot getal eervolie officieren zyn op pensioen gesteld tegen hunnen wil en dank en niettegen- staende zy nog zeer wel in slaei zyn deftiglyk hunnen dienst te doen en aen 't Vaderland nuttig te zyn. Maer ongeluk- kiglvk dit lid heeft in de woestyn geprediktter uytzon- dering van een medelid, heeft er niemand de aenmer king ondersteund, de kamer heeft gezwegen en de verhooging is doorgedreven net als of zy door eene iokomotief was voortgestuwd Voor wat de burgerlyke pensioenen aengaet, 't is liet cyfier van liet departement van financiën 't welk liet hoogste is, en daeruyt ziet men dat financiën zich zelve niet ver gelen. Dit cyffer beloopt tot S millioen 50© duyzend franks'T is waer dat er in dit departement veel fonetionnarissen zyn maer hierin geiyk in liet departement van oorlog, zyn vele fonetionnarissen die nog zeer wel bekwaeni waren hunnen dienst te doen en die door hunne praktische kennissen en bekwaemlieyd meer dienst deden dan deze die hun vervangen hebben, uyt hunne plaeisen gezet zonder de minste goede reden. 'T is byzonderiyk onder het bestuer van M. Erère, lydens liet ministerie van 12 augusty, dat de groole razzia heeft plaets gehad. Als wy wel nadenken over de ongelukkige en altyd aongroeyënde verkwistingen van de penningen onzer arme burgers, die liet zoo bitter hebben om hunne lasten te betalen en onder den kommer, liet zweet en den arbeyd als 'I ware bezwyken, de pen ontvalt ons, en 't hertzeer doet ons onze bemerkingen staken over de misbruykelyke verhoogingen die jacriyks in de pensioenen aen te stippen zyn. 't geen wy nog gezegd hebben en zullen blyven herhalen dat liet kwaed gelegen is in de overtreding van hel artikel 14 4 der grondwet, 't welk duydelyk zegt 1 Wiet een pensioen, niet eene gratificatie ten laste der schatkist, mag toegestaen norden ten zy krachtens eene wet. Dit is te zeggen dat elk pensioen hoe kleyn het ook zy, door de kamer moet onderzocht en gestemd worden. Ais men de bemerkingen leest die over deze slof in liet kongres gedaen zyn geweest, men ziet er in dat, ter oorzaek van de misbruyken die tvdens de regering van koning Willem hadden plaets gehad, den wil van het kongres was dat het engelsch regiem in onze wetgeving ingevoerd wierde en dat elk pensioen zynen bill had. Dit is kiaer en duydelyk en daerom zeggen wy dat liet groot kwaed 't geen wy aen de wetgeving te laste ie leggen hebben, is dat zy deze bekeurlvke overtreding der grondwet niet beleiHet misbruyk is zoo veel te vraekroepender omdat die rustpenningen wei verre van verleend te worden aen deze die in nood zyn, algemeenlyk worden geschonken aen ryke inenschen die dikwils niet weten wat met hun geld te doenDees misbruyk zou byna nooyt of zelden plaets hebben indien de vraeg van pensioen door de kamers moest onderzocht en gestemd worden geiyk de grondwet liet voorseliryft. Over eenige dagen wierd den Observaleur gedwongen eenen brief af te kondigen welken M. den udvokaet Jottrand aen dit blad, ten ant'woorde aen zekere acnrandingen, had toegestuerd. Dezen brief komt bewaarheden liet geen wy zoo dikwils hebben gezegd dat namelyk liet ministerie Erère niet alleen een ministerie was dat zeer sterk naer liet communismus helde, maer levens een ministerie dat liet orangismus wilde herinvoeren, alles vernietigen 'tgeeii door de revolutie van 4830 is gedaen, en daer by als eenen gezworen vyand van 't werk van het nationae! kongres moest gehouden worden. Zie hier hoe M. Jottrand zich heeft uytgedrukt Het ministerie van 42 Augusty 4847 heeft niets anders geweest dan eene lange terugwerking tegen de grond- stellingen van liet nalionael kongres van 1850, Men kan n er zeer wel over oordeel en thans dat liet ons voor by- zonder erfdeel heeft nagelaten 1° Al onze hoofdsteden van provinciën beroofd van liet bestuer barer groole n gestichten vau openbaar onderwys door den stact over- weldigd 2° liet liooger onderwys en de universitaire graden gesteld onder den nytsiuylelyken willekeur van 't gouvernement door de inrigting van de nieuwe exnem- jurys; 3° instellingen van krediet welkers groote kapitalen ten dienste staeu eener party; 4" belastingen die 4 mil- i) boenen 300 duyzend franks verhoogd zyn en waervan er 5 millioenen byzonderiyk op de eonsonnnatie van den u armen werkman zyn gesteld, op den tabak, liet bier en den genever; 5" nieuwe legers van-ministeriele slaven, b aengewerfd voor hel middelbaar onderwys; 6" commissie» van zoogezegde aenmaedigingen voor den landbouw, voor de nyverhevd en voor duyzende andere leugens i) eener politiek zoo wel gedoopt met den naem van Politiek-Franconi Het zou waerlyk te verwonderen zyn, indien aen al i> die vernieuwde overleveringen van koning Willem zich de maetregeis niet hadden gevoegd tegen de godsdienstige d genootschappen. Dit tafereel is zckerlyk nauwkeurig, en 't zou aen den fvnsten verdediger der oraugislische-niayonnieke politiek moeyelyk vallen zulks te betwisten. Men kan hier niet zeggen dat het den partygeest is die spreekt, dat liet een klerikael penceel is 't welk deze schets gemaekt heeft, want deze benaming kan aen M. Jottrand niet toegepast worden; alles wat er van dien eervollen udvokaet kan gezegd wor den, is dat liy zeer dikwils de zaken van 't land in haer waer daglicht en zulks wel met eenen patriolieken oogslag heeft gezien; dat hy zoo zeer zyn vaderland bemint dan liv de intrignen en kuyperyën verfoevt van die franconi-poli- tiekmannen die Beigiën zoo veel hebben doen lydcn, die door eene politiek, waervan de srhandolyke IKzurht den voornaemsten agent is en waervan de persoonelyk belang hebbende voorstaenders de voornaemste werktuygen zyn, die werken en inlrigueren en voor wie alle middelen goed zyn wanneer zy maer hunnen zak konnen vullen al moest overigens liet land naer zyuen ondergang loopen De bemerkingen van M. Jottrand konnen niet genoeg overpeysd worden, 't is tyd en meer dan hoog tyd dat men er zich meê bezig boude. Die bemerkingen zonden ook dienen overwogen te worden door de vrienden onzer in stellingen die in de kamers zitten, want den vyand dien M. Jottrand aengewezen heeft, waekl altyd, en ais hy op d'eene plaets verslagen word, versehynt hy wederom op eene andere'T is die vergiftige waterslang die niet sterft en tegen welkers vernielingen men gedurig moet op de hoede zyn. Geheel de godsverlooclienende sccte der liberaters- francmaeons is. sedert eenige dagen, in volle blydschap omdat eenen wereld beroemden schryver, die priester was, naer het ander leven is vertrokken zonder de vertroostingen des godsdienst te hebben willen ontvangen. Hy is gestorven, zegtde liberalerspers, aide bedriegers van't volk (de priesters) de vleyërs der dwingelanden te verstooten Wat dunkt, u, kalliolyke Belgen, 't is in 't midden van Ui. dat men zulke eeriooze schandtael durft voeren Maer, zult gy ons zeggen, dit moet u niet verwonderen, de liberalerspers heeft hare proeven gedaen, alles wat gods dienstig, zrdeiyk en lieylig is moet aengerand, gelasterd en beledigd worden dit is de zending dei' liberaters en 't is daerom dat hunne drukpers liet schnym der goddciooze en bedorvene sehryvers van vremde landen opraspt en betaelt. "fis deze bemerking die ons nog eenigzins vertroost en den belgisehen naem van die scliandige eerloosbeyd vrv spreekt, doch is niettemin ongelukkig voor eene natie dat zulke verderfivke leerstelsels in haer midden verspreyd worden Ja, priester De Lamenais is gestorven, maer is hy ge storven geiyk (ie liberale pers met eene diiyveische vreugde uytbazuvnt, 't is zoo veel te ongelukkiger voor hem, omdat hy heeft geweten of ten minsten moest weten dat liv daerdoor het meest zyn evgen zeiven zou schaden als hy aen den Grooten Hofmeester rekenschap zyner talenten ging gevenWat ons betreft, wy onthouden ons van alle oordeelvelling, doch porren ons eygen zeiven en onze landgenoten aen liet heklagelyk eynde van De Lamenais wei te overdenken en er meer èn meer sterkte nvt te putten om ons vaster en vaster aen den leydraed vaii het hevlig Geloof vast te klampen, benevens een heylzacm mistrouwen van ons zelve 'I geen ons gedurig doe waken om niet te vallen als wy zoo gelukkig zyn van regt te staen. Verheugen de liberaters zich over de beweenlyko hard nekkigheid van De Lamenais, aenzien zy dien droevigen uvlgang als eenen zegeprael voor limine denkwyze, zv moeten liet weten, maer dat de katholyken er eene waer- schnuwing uyt nemen en zich gedurig wapenen tegen die verdervende principen die den menscli onvermydelyk tot zynen tydelvken en eeuwigen ondergang moeten heen voerenEn gy. familievaders, die 't geluk uwer kinderen moet behertigen, ziet wel toe in welke onderwvs- gcstiehlen gy dezelve plaetstziet wel toe dat gy ze niet zend naer scholen waer dergelykc leeringen hun worden ingeplant, want, behalve hun eygen verderf dat zy er zullen inzuygen, zuilen zy ook den eersten nagel uwer doodkist worden en u verantwoordelyk maken over een verlies 't geen weiligt enherstelbaer zyn zal In de zitting van Maendag heeft den minister van "1 in wendige uytieggingen gegeven over zynen omzendbrief aen de provinciegouverneurs om deze ambtenaers een onder zoek te doen doen tegen de onderwyzers die de petitiën ten voordeeie der vlaetnsi lie lael hebben geteekeud of te tee kenen gegeven. Den minister gevoeld hebbende dat liv eenen grondwclscliendenden akt had begaen, is met eenen lioop verschooningen en scliyn redens voor den dag gekomen die bewyzen dat, alhoewel liv van 't. vlaemsch element afkeerig is, liv iiet zelve toch vreest en in liet toekomende zal beter opletten om de Vlamingen zoo ligt zinnig niet meer kwetsen. Den minister heeft ook de veranlwoordeivfeheyd afgekeerd der ongehoorde dwaesheyd die den famèuseri gouverneur De Jaegher had nytgezet. met in zvne aenschryving te zeg gen dat den minister niet geheel én gansrli 'het vlaemsch wilde afkeuren; den minister zegde dat den gouverneur niet gelukkig is geweest in zyne nvtdriikking, maer dat liv daer gecne borge kon voor zyn..'... Aldus' bedekken dié mannen liunne laiiten met ze gedeellelyk op een ander te schuyven, en dan verschooningen by te brengen waerover een verstandig man zou schaemrood wordenDoch zyn

De Denderbode | 1854 | | pagina 1