PSLLEKENS He kale excusiën gemaekt om er zich van le bedienen, zy konnen in dees geval maer strekken om de Vlamingen aen te sporen van seffens de tanden te laten zien als er kwestie is van hun in hunne belangen te krenken. De franschmans der Indépendance hebben zich, door ner- soonele beledigingen tegen de redaktievande Emancipation, van den kant van laetst genoemd blad eene antwoord op den hals getrokken die hun weynig zal doen lagchen. Deze antwoord bewyst, bv middel van daedzaken, dat de rol van deugdpredikers welke onze niagcinnieke gazettiers spelen, niets anders is dan eene rol van 'artufen. In eene weder antwoord der Emancipation bemerken wy de volgende regelen De uytieggingen die de Indépendance geeft zyn zeer onnauw keurig eu zeer onvolledig. Zy bekent dal er zich onder hare op stellers oenen veroordeelden kwaeddoener bevind, maer zy zegt «iel dat dezen persoon voor tlieften en bedriegeryên voor vyf jaren dwangarbeyd veroordeeld is geweest en dat liv van nvt hét kot onmiddelyk gegaen is in de bareelen van de Indépendance; zy weet ook wel le zwygcn dat dit hel eenigste fevt niet is waerop wy hebben gezinspeeld. Indien zy in bare getuigenissen wilde voortgaen, bet verbaesde publiek zou nog wat anders hooren. Dat zy liet eens doe als zy durft. Na al zulke zaken slant bet liaer vry van aenspraek te maken op eenen Imogen, titel van verhelling, omdat zy zoo geniakkelyk de gastvryheyd verleend beeft aen mannen die de straffen van het lyfslrafregl hebben oudergaeu.» SMOUT AEN DE GALGE. Minister Piercot heeft lamelyk kwalvk genomen dat onze vlacin sche onderwyzers de betrekkingen, die zy met hunne overheden hebben, in het vlaemsch zoeken le verrichten. Dit komt waerlyk niemand vremd voor: wal achting kan immers eenen Lutker- wael gevoelen voor onze scltoone vlaemsche lael. Iels dat ons meer verwondering haerl, is dat meester De Jaegher, gouverneur van Gend, met dezelve gevoelens scltynl bezielt le zvn, want Jl'. De Jaegber, in comp'van bacs Duqncsne, heelt toch reeds zoovele fransche kneukel-exposilièn le berde gehragl, dal by van nu af bet verstand zou moeten hebben om te vatten dal hy ook van zyncn kant beter zou doen zyne zaken in de vlaemsche moedertael af le maken. Om MM. Piercot en de Jaegher te overtuigen hoe noodig het is vlaemsch met Vlamingen te spreken, zullen wy hier enkel twee daedzaken aenhalen om onze. gezegdens te slaven Onlangs kreeg eenen onderwyzer eenen zeer vleyënden brief van zynen inspek- leur, ongelukkig was den brief in liet ('ranselt geschréven, en den onderwyzer kon geen woord franscli. Wal gedaen was den brief liaet of liefde weerdig? In zyne verlegenheid ging den vlaemschen onderwyzer eenen vriend raedplegen, in gevaer van misschien zyne geheyme berispingen le moeten voor den dag brengen, en den vriend mocsl den franscheu brief vertalen voor den vlaem schen meester. Op eene gemeente rond Brugge verslaet den tresorier der kerk geen enkel woord franscli, gansch liet kerkbesluer, den lieer pastor uytgenomen. kan geen franscli0111 de liefde toch, wacrotn nacr dezen tresorier allyd franscli geschreven, en dal nog franscli op zyn Do Jaegliers? Is dit niet dwaes? Ja, ntaer M. Piercot wilt liet dus Ilndde den tresorier hair op zyne landen, hy zou dusda nige Iransche papieren uaer bel bésluer terug zenden, met de woordekens kan niet verstaen onderschreven. .Maer onze Vlamin gen zyn goede en getrouwe onderdanen, alhoewel zy gcene sla- verny verdragen. [Gazette van 'Brugge.) Eenen tres, die bewyst dal het gouvernement eerjen gansch verkeerden uylsla'g van zyne circulaire zal bekomen dan hel ver wachtte,en dieden waelschen minister reeds in zyne evgene strik ken vangt, is den volgenden Eenen dorpsburgemeester nvt hel arrondissement Dendermunde, zo» verzekert men ons, ontving de fameuze circulaire. Den man bezag het franscli beschecd, plooyde hel weder in zyne vouwen, én zond hel terug, er een vlaemsch brieften byvoegende, waerhy liv zegde dat hy niets van de circulaire verstond, mits zy in cciiti tae'l geschreven was die hy niet kende, ol niet moest kennen. Daer is nu het gouvernement gedwongen in het vlaemseh aen den durpshurgeutecsier te schre ven, dat hy hol petitionnement moet beletten waerhy gevraegd word dal do besluerlykc korrespondfulie in Vlaanderen vlaemsch zy. Zoo gebeurt het al eens dat eenen eenvoudige» dorpsburge meester eenen hooggeplaetstcn minister eene les van vaderlands liefde en van welvoegelykheyd kan geven. .-. liet Verbond van Aelst gevoelende dat den paessehen nadert, begint zich tot dien grooten feestdag te bereyden door een sermoen van Pater Lacordaire al' te geven, vvaer- schynlyk om boetveerdiglieyd le doen over ai de kettervën, ongelooviglieden en liaet van God waerdoor liet in den ioop des jaers zyne lezers verergerd heeft. Indien zulks liet in- zigt is van de beeren des Verbonds, wy moeten liet pryzen, maer ongelukkiglyk bestaet ei- een spreekwoord 'l geen nog al waer is, te weten Als den Tos c/c passie preekt, boerkens, wacht uwe ganzen. .-. Op eene valscbe beschuldiging van liet Verbondlieb- lien wy in klare en duydelyke woorden gezegd hoe wy de vrylieyd verstaen van'de 'iiefdadigheyd ie besltiren, eii dit namelyk dat wy die vrylieyd toestaen* aen iedereen als liet geen dieven óf bedriegers zyn, maer dal wy ook wilden dal er de katholyke priesters en religieusen niet nytgeslo- len wierden. Wy vraegden dan aen liet Vet bond of liet wel aldus zon durven of mogen spreken, maer den konfrater antwoord ons niel, hy laet die kwestie stilli kens vallen en gebaert dat liydoofis. Ondertussclien gaet liv altvd voort met le roepen en te tieren dat de liefdadigliêvd vry is en vry zal blyven maer toch dat zy door 't"gouvernement alleen moet bcstnerd wordenDit is juyst de antwoord van zekeren bedrieger, die om zyne lab yke'fopperyön door 't publiek geschandvlekt zyr.de, beweerde dat liv langs 0111 meer geaeht, geëerd en bemind was. .-. Te Stekene heeft den eerw. lieer Pastor eene zondag school gebouwd die voor niets anders gebruvkt word dan <1111 er des zondags de arme kinderen in te 'ondérwyzen Jïaer wy vernemen, is dit gebouw ook door den fisk nisit belastingen geslagen en dit ondanks de duydelyke wets bepaling die zulke gebouwen van belastingen vrystelt. Die school behoort aen de kerk, en men zegt aldaer dat zy, om van de belastingen vry te zyn, zou moeten aen de ge meente of aen den armen toebehooren. Zulken dwazen klap verdient geene wederlegging, maer wat wy zouden doen, indien wy in de kerkfabriek van Stekene iets te zeg gen hadden, liet ware de betaling dier contributie gladaf te weygeren en den ontvanger te laten doen wat hy niet laten kanWy zouden wel eens willen zien of de wetten voor de ganzen gemaekt zyn De naaping moet toch eene ongeneesbare ziekte by de regering van Ninove zyn misleyd door bel voorbeeld van zekeren quidam die zvne schulden ontkennende; zyne ereanciers deed van armoede en verdriet, kwynen en ster ven en die met liet geen aen de weezen toekomt, den grooten lieer speelt; zoo willen die verlichtte regeerders, limine beloften van voor 8000 francs in de bekosting der kalseyde van Ninove op Hal te komen, wederroepen of loochenen Ongelukkiglyk zullen zy er zoo wel niet van afkomen, want de bestendige deputatie zal luin ongetwyfeld een geneesmiddel toe dienen die zoo wel bun verstand zal openen als de oogen der kiezers van den Burgtdam, die zy door dezen fynen trek hebben willen verblinden. K. De volgende telegraphicke depecbe is gisteren omtrent den middag, te Brussel ontvangen n Den Slonileur Francais van lieden morgend, donderdag, kondigt eene nota af, over de geheyme documenten die tusschên Engeland en Rusland zyn uitgewisseld. Deze nota stelt daer, dat hel inzigt en voornemen van den Czar zyn, de kaert van Europa le veranderen, zonder den naem van Pruysscn le melden, en zonder Oostcnryk in aeumerking te nemen. Wal Vrankryk aengael, met zorg van kant gelaten in deze verandering van landen en staten, heeft hel te weygeren gehad voordeeirn die min of meer gelykvortnig waren aen deze welke men Engeland heeft aengeboden. CORRESPONDENTIE. M. V. D. M. van S. Ngy moet de zaek die 11 bekend is niet meer zenden, wy konnen ze langs eenen anderen weg krygen die ons min kost. en even gemakkelvk is. Wy zullen in 't kort de gelegenhevd hebben u perso'o- nelyk te komen bedanken. Wy verzoeken den naemloozen inscliryver uyt Brussel, als hy ons nog mededeelingen te doen heeft, cle zelve te teekenen. Hy moet niet verlegen zyn dat er oyt iets zal van uyt komen. Wy zullen welhaest gelegeiiheyd vinden hem te spreken en hem dan bewyzen dat wy er toch achter geraekt zyn dat hy den schryver is. M. Ouyt Mwy hebben 11 maer weynige woorden op uwen jongslen brief te zeggen te weten, dat gv moogt daer blyven dat wy zulke visiten konnen missen. Er is eene soort van volk die by ons over den dorpel niet mag komen. Overigens is het verlorene moeyte gevraegd, wy zullen u noyt toestaen wat gy begeert, wy mogen immers onze evgene ruvten niet uytslaen. Gy zult een Nr van lieden «ntvangen liet scliynl dat de Kamers niet meer zullen byeenkomen na Pasehen, en dal zy zich nog slechts zullen bezit houden met liet stemmen der begrooting voor 1855 en bel koophandel tra ktael met Vrankryk. Voor wal de herinrigling betreft der armbesturen, de wellen op de slokeryên, boerescbolen, enz., dal alles zoude uvt- gesleld worden tol bet naeslc jaer. Hel omwerp van wel om de voorgehorgten en gedeelten van communen rondom Brussel gelegen in de lioofdslad te lyven," en aldus de slad Brussel eene buylengewoone grootte en uytge- slreklheyd te geven, word nu in de sectiën der kamer onderzocht en ontmoet aldaer veel oppositie. De bezonderste beweegredenen die dit ontwerp doen verwerpen zyn 1° De le groote uytgeslretkl- lieyd van de hoofdstad. 2" De le uytgebreyde inagten die men aen den borgemeester wilt geven. 5° Hel behoud van hel octroy. <i° De veranderingen die men aen de communale wet wilt doen, ten voordeele van de grooie hoofdstad. Zie hier den uytslag der sectien die eergisteren voorde eerste mar! zyn vergaderd geweest De 2e sectie heeft den art. 1. verworpen, en M. David tol ver slaggever benoemd. In de 3e sectie, die M. Laubrv tot verslaggever benoemd beeft, is het ontwerp mei 6 stemmen tegen 2, verworpen. M. Previnaire is in de \e sectie lot verslaggever benoemd. Deze. sectie verwerpt het ontwerp. De 5e sectie heeft hel ontwerp verworpen, en M. De Slcenhault lot verslaggever benoemd. In de 6C sectie is M. Thiefry lol verslaggever benoemd, en het ontwerp in zyn geheel verworpen. Wy lezen in eenen brief uyt Brussel dat den minister van bet inwendige aen den Memorial de Courlrai beeft laten weten dat er geen geld voor de goede (exclusieve) drukpers meer is, en by gevolg, dal er geene abonnementen meer aen dat blad zullen uyt grootmoeders kas, belaeld worden. Indien dit echt is, dan moet men M. Piercot hierover bedanken. Denkt het Verbond dit ook niet Vólgens dien zeiven brief, zou bet getal abonnementen op den Memorial wel lot 50 beloopen. Het is te denken dal den minister den inanlregel algemeen zal willen gemaekt hebben, en le beginnen van den 1 april, aen andere gazetten ook geene abonnementen meer betalen. Wy twyüelen niet of bel Verbondindien den minister dit besluyl nam, zou dien maclregel goedkeuren. Een landbouwkundig blad meld eene ontdekking, welke zeer helangryk is voor de tuynkunde. Er is kwestie van eene nieuwe en eenvoudige wyze, om vruchiboomen te kweeken, zonder de enting te moeten loepassen. Men neemt eene sehoone scheut van eenen appel- of peerenboom, enz.men steekt dezelve in eenen aerdappelmen plant beyde in den grond, op zulke wyze, dat de scheut sleehls 5 of G centimeters zigtbaer blyfl. Welhaest, schiet dien laetsten wortel, ontwikkelt zich, groeyi en word ceutn schoonen hoorn, welken de beste vruchten voortbrengt. Men schryft ons uyt het kanton van Assche Telkens dat de amlappeleri door de plaeg zyn aengedaen geweest, hebben ook jaerlyks de luliperi-plunten door soortgelyke ziekte geleden. De tulipen-kweekers zyn het tol nu eens om ons te verzekeren dat decs jaer dil bloemgewas goed en gezond is geblevenhet geen ons doet verhopen dat wy eenen gelvk voordezen rvken oogst'van aerdappelen zullen mogen opdoen. God gave 't Men leest in den Courtier de. Louvain De landlieden der omstreken van Leuven hebben reeds sedert lang aerdappelen geplant. Eenen hovenier dezer slad, die er vóór den winter geplant had, heelt er voorleden vrvdag 225 kilog. nieuwe op de' merkt gehragl. Deze zyn aen 2 fr. 25 c. den kil. verkocht geworden, 'i is le zeggen 225 fr. den zak. Men bemerkt overal dat er meer aerdappelen geplant worden dan voorledene jaren. Alom hoopt men dal, ten gevolge van den strengen winter welken wy gehad hebbeu, de patater- plaeg geheel zal verdwenen zyn. De peerdennjerkl van Gend, gezcyd van Half-Vaslcn, is gelyk het voorzien was geweest, zeer levende geweest. Men heeft redên om óver den verkoop te vreden te zyn. Men verzekert ons dal de goede trek-en werkpeerden aen hoog* pryzen verkocht en wel gewild zyn geweest. Voor den vreindei zyn lamelyk veel peerden gekocht. -- De indépendance verhaell dat dry barer opstellers zich naer het bureel der Emancipation hebben begeven, eu aen M. Coomans gevraegd dat hy zou herroepen hebben hetgeen hy te verstaen had gegeven van cenige opstellers van dat blad, en zou vcrklaerd hebben dal alle de schryvers die aen dc Independence zyn vast gehecht, allei'lrelfelykste persoonen zyn, ter uytzondering van die voor de assisen is moeien verschyuen, en veroordeeld is geweest. Na eenige woordenwisselingen, heeft M. Coomans een antwoord helofd, en de Emancipation heeft verklaerd dat zy de schryvers die aen het politiek deel der Indépendance deel nemen niet^en- ziet voor veroordeeld te zyn geweest. Die antwoord van M, Coomans IteefL de Indépendance niet vol- daen. De Indépendance vraegt dat M. Coomans met naem en toe- naem zou aenduyden welke schryvers veroordeeld zyn geweest, en zou verklaren dat alle de andere eerlyke en treffelykê persoonen zyn. De Emancipation heeft afgekondigd dat zy niet kan verkla ren dal alle de schryvers der Indépendance trelfelyke persoonen zyn, aengezien zy die allen niet kent. Ook meld dc Emancipation dat persoonen van hare redaktie met geweldadigheden bedreygd zyu, en uiaekt diesaengaende de juslicie opmcrkzacm. De Indépendance verklaert over dit antwoord der Emancipation te vrede le zyn. Men weel dat er een onderzoek bevolen is, op aendringing van M. de .Man d'Attenrode, opziglelyk de onregelmatigheden en ongeoorlofde uylgaven die in de vec-artseny-school hebben plaets gehad. Wegens dit onderzoek is er niets le vernemen, liet zou toch niet ongepast zyn te welen of dit onderzoek reeds is begon nen, en of hel vlylig word voordgezel. in den Obscrvalcur van lieden leest men o SI. den minister van juslicie,. volgens dat men ons bekend maekt, komt van den koning kwytscheldingen en bclangryke veranderingen van straffen voor de politieke veroordeelden', le Iluy opgesloten te verwerven, u Indien wy een brugsch blad gelooven mogen, heeft den gouverneur van West-Vlaenderen de schoolopzieners gelast met le onderzoeken welke onderwyzers de petitiën van hel Vlaemsch- Middenknmilé geteekeud, en voor dezelve gewerkt hebben. In Oosl-\ laenderen is dezen last door den gouverneur aen de borge- meeslers opgeleyd. ilel schynt dus dat alles,zonderling in deze zaek moet zyn, aengezien de gouverneurs in dc Vlaendèren zelf liet niet eens zyn in hel voorschryven van maelregelen om aen de willekeurige hevelen van den minister van hel inwendig le voldoen. in de dagbladeren van Antwerpen vinden wy hezonderheden. welke doen kennen dat al den yver voor hel soldaeljespel by de leden van de garde civiek verdwenen is. Te Antwerpen zyn b'vna alle kompagtiiën onvolledig, eu men vind in die stad kótn- pagiiicn welke reeds vyfmael zyn byeengeroepe» oin tot den den keus van eenen kapornei over te gaen, en nog geenen kapo- rael hebben konnen vinden. Niemand wilt eenen graed, hoe leeg hy zv, aenveerden. Aldus blyven de kompagnieu uyt simpele» bestacu. -- De landverhuyzingen beginnen wederom op eene grooie schael. Vele schepen worden le Antwerpen uytgerusl, onéland- verhuyzers aen boord le nemen. Meer dan twee duyzeud Duyt- schers zyn langs den yzeren weg in ons land gekomen", en hebben zich naer Antwerpen begeven, om aldaer te scheep te gaen nacr Amerika. Een kind van 10 jaren oud was dezer dagen om 7 uren des tnorgends te Mechelen in liet water gevallen en op InT punt van te verdrinken loen, hy geluk. M. Bax, van Weelde, in de Kempen, priester in het groot seminirie van Mechelen, ter plaets kwam. Dezen jongen priester, hel gevaer trotserende, wierp z.ieli gansch gekleed mei loog en mantel in het water, en na veel poogingen gedaen le hebben, gelttl.le er in het kind te redden. Men schryft uyt Eeeloo dat verleden maendag eenige kinde ren, die drooge bladeren raeplen iu een jong sparreboschken behoorende lol de godshuvze» van Brugge, daerin liet vuer hebben gestoken hy middel van phosphoorslekken. Geheel het boschken is afgebrand. De schade hedraegl 3,000 fr. Eene zonderlinge samemreliiug heeft eenen dubbelen rouw veroorzaekt iu eene achtbare familie van Doornyk. Deze week liad des tnorgends de begrafenis plaets van den lieer Kitnpe vader en in den namiddag overleed zyne eclngenoole, Mev. Kimpe. Men schryfl uyt Cliarleroy liet grootste gedeelte der onge lukken, welke in onze sleenkoolinynen plaets hebben, zegt de» Journal de Charleroi, worden veroorzaekt door de onvoorzigtig- hcyd der werklieden, welke byna altyd de eerste slagtoffere'zyu van hunne stonlntoediglieyd of zorgeioosheyd, en wat nog onge lukkiger is, dit is dal noch de vreedsle rampen noch de strengste straffen hun beletten de gevaren te trotseren. Wy hebben er thans nog een voorbeeld van aen le halen. Verleden dynsdag morgeml, wierden de werklieden, welke des nachts in de my» van Marcinelle-Nord gearbevd hadden, opge- haeld. Joscpiiina Salmi, een meysje van li) tot 20 jaren, in plaets van zich in den bak te houden, gelyk hel door de voorzigtigheyd vereysebt wierd, had zieli op den kunt van deuzelven geplaelst nauweiyks was men halfwege gekomen of zy verloor liet cvenwigt en viel in de diepte van den pul, alwaer men liaer lyk-schrikkehk verminkt heeft gevonden. liet hof van assisen van Brugge heeft ter dood veroordeeld, den genaemdeti Lodewyk Van der ilaeghe, werkman te llousse- laere, hescliuldigd van braudslicliting. Van der Ilaeghe had na melyk in Augusty laets leden, de gevangenis verlaten, en was uaer Bousselaere hy zyne ouders teruggekeerd. Welhaest maekte hy kennis met de genaetnde Rosalie Seynhaeve, aen wien hy weinigen lyd dnerna hnwelyks voorstellen deed. Hel meysje, dè vroegere gevangenschap van Van der Haeglie vernomen hehbedfie. wees Item van de hand. Om zich le vreken, slak hy vuer in hare wooning den brand was welhaest gehltischt, en Van der Ilaeghe als den verdachten schuldigen aengchoudcn. Door den jury pliglig verklaerd zyride, met zeven stemmen teren 5, heeft liet hof hel doodvonnis uytgesproken.

De Denderbode | 1854 | | pagina 2