ENGELAND I RANSCII KEYZERRYK. Dezer dagen wierd door de belgisclie gendarmerie eenen gevangenen, die zyne slraf had onderstaen, naer de hollandsche grenzen geleyd. Zooliaest liy in vryheyd was, wachtte den boos wicht eenen voerman af, die den dieusl doel tusschcn Putte en ttcrgen-op-Zoom, en vroeg hem eene plaels op zynen wagen. Dezelve wierd hem gewillig loegeslaen. Na verloop van eenigen lyd haelde hv eene by 1 van onder zyne kleederen, en bragt den voerman eenen slag op hel hoofd toe. Den man viel in bezwyming en den booswigl nam de vlugl. Hel peerd zette zynen weg voort, en hel ryluyg kwam zonder voerman te Bergeü-op-Zoom acn. Dezen kwam eerst later, en gansch bebloed in onze stad. Men weet niet wat dei: booswicht lot zyn misdacd aengespoord heeft. Ware hel de begeerte geweest om zyn slagtoffer te bestelen, zoo zou hy zich van eene somme gelds hebben meester gemaekt, welke den voerman op zich droeg, en die engeroerd is gebleven. Wierd hy daerloe belet, door de aenkomst van een of ander voor- byganger Dit weel men niet. Overigens verzekert men dat den booswicht aengehoudefi is. Den jongen en toekomenden koning van Portugael, word binnen kort te Brussel verwacht, en zal by den portugeeschen afgezant afstappen. Men weet dal er reeds mcermaels is gesproken van een ont werp van buwelyk lusschen dezen jongen koning en de prinses Charlotte. De aenkomst van dien prins schynl dit gerucht Ic be. vestigen. Den vermaerden zanger, den onvergelykelvkcn fort-tenor Rubini, is in Lombardyen, te Romano, overleden. Rubini was uauwelyks CO jaren oud, en bezat vier millioencn. Dezen ver maerden zanger is eerst bakker geweest, voor aleer hy zanger is geworden. Rubini bezat eene der wonderlyksle stemmen die men ooyt gehoord heeft. lit do Verecnigde-Slalen van Amerika hebben vele revolu- lionnairen, socialisten, communisten en ander volk van den zeiven derden, den 24 february, verjaerdag der fransche revolutie van 1848, gevierd. Zoo men kan raden, is het door een smul-en brasparly dal die sobere demok-ateu de omwenteling gevierd hebben. In de eelzael hing een opschrift hy welk de demókrateu uylgenoodigd wierden om Louis-Napoleott, die nu kcyzer der Fra'nschen is, te vermoorden. Indien deze bloedzuchlige kerels eens meester wierden, wat zo« er van hun bcstuer te verwachten zyn Men meld dat Mazzini over een pacr dagen door Parys is getrokken zich naer Italiën begevende. Men leest in den Akhbar, van den 7 maertDe beroemdste onzer voorledene en tegenwoordige jagers zyn thans overtroffen door den lieer Julien, eoncicrge-verificateur in liet slagthuys van Miliana, die Itvee honderd-zes-en veertig chacals en liyenen in den lyd van 22 maenden gedood beeft. Den heer Julieü kan de offi ciële bewyzen daervan leveren, want vóór elk dier beeft by de daervoor uylgeloofde ryksbelooning ontvangen. Zyn 'middel is eenvoudig en kan tot voorbeeld dienen aen onze landbouwers om zich van de gevaerlyksle gasten te ontmaken. Men moet niet meer te velde trekken de jagt gebeurt van nvt de venster eener kamer, térwyl men in het bed ligt of by den aerd zit. Gedurende de volle macn, hecht men aen een koordeken een stuk vieesch van eenig dier, dal in gemeenschap is mei een belleken in de kamer van den jager. Zoodra dezen het helleken hoort, weel hy dal zyne prooy zich gelast aldus liaer bezoek acn te kondigen. Hy opent de vens ter, schiet en dood, byaldien hy zoo behendig is als den heer Julien. FRANSCHE EN ENGELSCHE SCHIPDOOPING. Roe komt liet dat Vrankryk, hetwelk men zich bchaegt het Zwelsersland hy uytslek te noemen, zyne schepen met zedige, zoo horgerlyke, zoo" classieke of waerlyk historische namen'doopt, lerw-yl de engelsche slechts vuer ett brand beleekenen Wy vinden in de Fransche vloot van den Euxyn de benamingen van Ville de Paris, Jupiter, IIcnri IV, Yalmy,'jena, Friedland, Charlemagne, Bayard, Coiner, ilogaiorSane, Magellan: daer wy integendeel' op de engelsche Ivst die van den Woedenden, de Vraekzucht, den Onverbiddclykcn, den Tyger, de Ilazerny, den Vuer-brand.' den Schrikkelyken aantreffen. Indien namen alleen den vyand schrik konden injagen, dan was den ttylslagvan den oorlog reeds bekend. De Engelschen doen gelyk de chinezen welke, om onze soldalen te verschrikken, hunne vaendels met ysselyke teekeningen van goden en dieren bekladden. Lord John Russell, ondervracgd door M. d'Israèli, in de kamer der commttuen opziglelyk de zoo gezcyde nieuwe voor stellen lol vrede door Rusland gedaen, beeft geantwoord dat hv niets Itocgetiaemd (liesaengaeitde vernomen bad. Den pruys- siscben generael Grcebeu beeft eenige onderhandelingen met de ministers gehad, maer, er is bent g-antwoord dal alle' poogingen om den oorlog te vermvden, te laet komen. Men mag de zending van den generael Groeien te Londen voor mislukt aenzien. Door geheel Engeland schynl men meer en meer voor den oorlo" genegen. Den Morning Chronicle meld dal het Ultimatum, welk door Engeland en Vrankryk aen Rusland is gezonden, door keyzer Nikolaes komt verworpen te worden. Is dit waer, dan is de laet- sle hoop van vrede verdreven. V\y vidden in den Morning-Clironicle de volgende lelegra- pltieke depeehen, welke lydingeu uyl Constanlinopolen mede deel™ lot deu 9 maert Gisteren, 8 maert, heeft er tusschen de gezanten van Vrank ryk en Engeland en Reschid-Paeha eene zamenkomsl plaets gehad, welke vier uren geduerd heeft; die zamenkomst stond in betrekking met de overeenkomst welke gesloten is lusschen de westelyke mogendhedett en Turkyën. Ziet hier de voornaeniste punten der zelve De Porie verbind zich noyt, zonder de tnsschenkomst der westelyke mogendheden., met Rusland Ie onderhandelen. 2° Verbetering aen den loeslaud der Christenen toe te brengen. Een afzonderli k traktael is er voor de vier volgende punten Ingevoegd 1° afschaffing van het hoofdgeld (haraïch): 2" Int regt aen de Christenen, om voorde regtbank getuygenis te geven; 0° het regt van den eygendom, zonder uytsluyling' van nal'ionali- teyt of godsdienst4" regten der Christenen om in hel leger of hy het civiel bestuer aengenomen te worden. De heslemming der engelsche en fransche zeempglen zal aen de beslissing van den sultan gelaten wordeu. Rusland heelt den uylvoer van granen uyt Odessa verboden, furkvên heeft insgelyks den uylvoer van kooru verboden. De Porie brengt eene expeditie voor Griekeland in serecd- tieycl. p De berigten uyt Engeland Mélden; dat de eerste aftiteling van liet eskader, onder bet bevel van dert onder-admirael Napier" rich nog steeds in de duyucn bevind. Deu admirael heeft een sehroefvaertuyg naet" den ingang der Smid gezonden, ten evutle den stael der zee kennen. Den groot-sultan lieel't eyndelyk een verdrag geieckend voor I devrymaking der Christenen in zyn ryk. Dit is in dit oogenbllk eenen gelukkigen maelregel voor die bevolkingen en tevens voor hel ollomansch ryk, want hel is beslemd om die grieten le ver nietigen, die grooiendeels tot den griekscheu opstand aenleyding gaven. Stippen wy levens aen, dat dien opstand, zoo niet gansch gedempt, dan toeii veel van zyne ernstigheyd verloren heeft, ten gevolge van nederlagen door de opstandelingen geleden. Er is kwestie van niets minder dan van eene volledige ont- slaving der Chrislene bevolkingen in Turkyën, der afschaffing van al de afzonderlyke lasten en onbevoegdheden welke hen zedelyker wyze afscheyden van de andere ondeidaneh van den Sultan, ir. een woord, men gewaegt van de zed.Myke en politieke eenheyd in het ollomansche ryk. Dien groolen aki, wiens defini tieve voltrekking wy binnen weyuig vernemen zullen, zalmen het te danken hebben aen de edelmoedige tussciienkomst der weslerlyke mogendheden, aen de wysheyd van het gouvernement der Sublime Porie, aen den vryziuuigen geest van deu Sultan Abdul- Medjid. Er gaen in Constanlinopolen zaken om, zegt le Pays, welke de ooslersche kwestie eenen groolen slap voouyl doen gaen. De engelsche dagbladeren hebben het Memorandum afge kondigd welk, in 1841, in den mem van Rusland, aen hel gouver nement van Engeland is aeng< boden, en in welk er van de ver deeling van Turkyën gehandeld word. Men begrypl dal deze afkondiging veel indruk moet verwekt hebben. Lord Aberdeen heelt in de kamer der lords verklaerd dal den inhoud van hel Memorandum opziglelyk liet verdeelen van Turkyën, door den keyzer van Rusland zelve, lydens zyn vcrblyf in Engeland, aen de koningin is medegedeeld geweest. Sedert dal men zommigc documenten opzigtelyk het ver deelen van Turkyën, zoo als den czar dat in 1844 vroeg, heeft afgekondigd, is men in Engeland sterk tegen Rusland opgehitst. Volgens te Londen ontvangen berigten, heeft den' sultan bevel uylgeveerdigd, om twee nieuwe legerkorpsen, ieder van 500,000 mannen geregelde iroepen, onder de wapenen te brengen alsmede 15,000 mannen ongeregelde iroepen en een artillerie van 45 stukken geschut voor iederen pacha. Dezelfde berigten maken gewarg van veelvuldige desertien uyl hel Donau-legcr. De dagbladeren van Zweden melden dat 50,000 Russen bezig zyn met een kanael, of vaerd, van Krouslad naer Sweaborg, le delven. Sedert eenige dagen worden er geruchten verspreyd en ver nieuwd als zou er weder hoop beslaen tol vereffenen iu der minne van de ooslersche kwestie jammer genoeg schynen deze geruch ten van allen grond van waerheyd ontbloot, en ontmoeten geen geloof in de politieke wereld. De feyten en de dringendhevd der zaken toonen duydelyk dal liet kanon het laelste woord" in de geschillen zal zeggen. Overigens men beschouwt die geruchten als loutere verzinsels, enkel uylgekraemd in hel belang van beurs- spekulatiën. Nog eergisteren heeft lord John Russell in de ge- meenlen-kainer verklaerd dal hy geene keunis had van nieuwe voorstelleu die door den czar zouden gedaen zyu. Immers, hel ultimatum van Vrankryk en Engeland kan maer den 15 te Peters- burg ontvangen zyn men heeft den czar zes dagen gegeven oin te antwoorden hetgeen tot den 10 loopt, en men verwacht geen antwoord voor den 28 maert. Dit antwoord, indien hel, gelyk alles aenduyd, eene wcygering beval, zal door de oorlogsverkla ring gevolgd worden wal zelfsgobeuren zal indien den czar niet binnen den gestelden lyd antwoord. Onmiddelyk na de oorlogs verklaring, zal de vloot van admirael Napier, die door hel eskader van admirael Corry zal volledigd worden, de Baltische-zee invaren en hel vuer openen. P S. Volgens eene telegraphische depeche uyt Londen van vrv- dag middag heeft den Morning Chronicle aengekondigd dat hél ultimatum der westersche mogendheden door den keyzer van Rusland is verstoeten geworden. Volgens den Nouveltisle van Marseille, van den 17, zvn de generaels Cnnrbberl en Bosquez aldaer aeiigekomen. Men denkt dat de insehryving voor de leeuing lol omtrent 500 uüllioen zal beloopen dat is niet te verwonderen, ais men weel voor hoeveel de bankiers inschryvcn. De kompagnie der wissel-agenten schryfl in voor omtrent 50 miliiocn liet grond- krediet voor 50 millioen; de algemeene ontvangers voor evgen rekening voor omtrent 25 millioen den heer Fuuld voor 6 mil lioen. Hoeveel den lieer Rotschild en de kas der depots en eon- signanten zullen nemen, weet men nog niet. Men heeft gezegd dat zoo de insehryving lol 500 millioen beliep, het gouvernement dal rnogelyks eene tweede leening zal moeten doen, hel eenvou diger zou vinden al de gestorte inschryvingen voor definitief le beschouwen. M.«or men vergeel dat er daertoe eene nieuwe wet eerst noodig is. Het frausch gouvernement heeft te Marseille honderd zcvl- schepen doen hereyden en uyiruslen om de expeditie-troepen le vervoeren. Nu dat men weel dal Rusland het Ultimatum ver worpen heeft, gelooft men dat Engeland en Vrankryk een Manifest gaen afkondigen om de oIHciele oorlogs verklaring ie doen kennen. Men houd zich nu meer dan ooyt te Parys bezig met «vel den oorlog le redeneeren, nu dat de eerste divisie van hel expe ditie leger, naer het Oosten is vertrokken. Men heeft dikwyls reeds over de slikbommen gesproken. Een blad gewaegt van de volgende proef, te Brest in tegenwoor- diglicyd van verscheydene zee-olficieren genomen Men bad op een schip, dal op eene gewoone kanondragt afgewyderd was, een groot getal honden, katten en andere dieren gepiaelsl. Men school eenige kogels in het vaerluvg Men ging op het schip, na dal de tiylwerksels der ontploffing verdwenen waren, en men vond al de dieren dood. Maer een ander uylwerksel, hetwelk meer verbazing wekte, is hel volgende Den wind blies van den legenovergeslel- den kant van waer men schoot. Deu rook der gebaisten bommen vloog uyt het schip op de kannniers. en iu weerwil van den af stand, was hy zwaer en kwaaddoende genoeg, om verscheydene van hun in bedwelming te dom nedervallen Wat aengael de Paixhans-kogels, men weet dat een gewoone» kanonbal, door den muer van een schip dringende, een gal maekl dat, oogenblikkelyk de grootte van den omvang des kogels heb bende, later sterk inkrimpt, zoodra hel bont van de drukking bevrvd is. Hel schynl dal voorleden jaer in Engeland proeven ge nomen zyn, en dat liierby in de muren van hel hom schip, waerop men proefnemingen deed met Paixhans- kanons, door eenen enke len kogel gaten gemaekt w ierden, waerdoor vier mannen, regl- staendeen nevens elkander, in hel schip treden. Men kan denken wat vernieling dit middel in een zeegevecht zal te weeg brengen. !n de lordskamer van Engeland heeft lord Clanricardo me- dedeeling gevraegd van den brief, waerin vermeld word, dat den czar in een gesprek met deu engelschen gezant, verklaerd heeft, dal hy veeleer zynen laetsten roehei en zynen laetmen soldael zou opofferen, dan van zyne eysehen jrgens Turkyën af le zien. Omer-pac'na heeft ten strengste aen zyne ongeregelde troe pen verboden voortaen nog de hoofdeu der gesneuvelden van hel slagveld mede le nemen. Pm generael schandvlekt dit gebruyk in de krachtigste woo-den, en iu teg udeel belooft hy eene be- loouing van 400 piasters aèn al wie eenen krygsgevangenen zal aenbrengen. De versterking en bevoorrading van Kalafat beeft zes mil lioen piasters gekost. Eene depeche uyt Marseille van vrydag, heden toegekomen, meld Den stoomer VEyyptien.deh 7 le Conslanlinopelen uylgevaren brengt de volgende lydingeu mede: Een korps van 70,000 Russen is zich te Sebastopol komen vestigen. Een ander korps van 50,000 mannen te Odessa. Fusschen Moscou en Odessa waren 100,000 mannen op marsch. Het frnusch gouvernement heeft te Marseille honderd koopvaerdyschepeti gehoerd voor hel overbrengen van het expeditie-leger. De Wiener-Zei tuny bevestigt, dat 2000 Arabiers den 8 maert, naby Kalaransche, den Donau zyn overgetrokken voor het ver nielen der russische batleryën, welke tegenover Silislria opge worpen zyn, en welke batleryën bestemd zyn om de turksche vaertuygen in loom te houden. Het schynt dal de 2000 Arabiers te worstelen hebben gehad tegen vier balaillons, twee eskadrons, een regement Kozakken, en eene battery, onder bet bevel van gmerael Roknjewski, en dat de eerstgeinelde met verlies van 50 dooden en 5G krygsgevangenen zyn moeten terugwykcn. Eene correspondencie uyt Hamburg meld, dat de russische soldaten van hel leger van den Donau zich in den slechlslen toestand bevinden. Den winlerveldlogt heeft hun een uylsprekclyk lyden veroorzaekt. Na de neerlage van Getale, hebben dry hataillons de wapenen willen neerleggen en hunne kommandanlen hebben groole moeyle gehad, om'hen tol den aflogt te doen hcsluytenDe officieren bekennen regiuyl, opziglens de operatién legen Kalafat, dat hel waerschyniyker is, dal hel gansche leger, eerder door het schroot zal omkomen dan dat het de plaets zal bemagth'en. De vrywilligers van Salos (ongeregelde troepen) toonen veel meer moed dan de geregelde troepen, en men kan zich geinakkelyk hunnen moed en hunne krachldadigheyd uylleggen, wanneer men weet dal het grooiendeels landloupers en veroordeelden zyn, welke niets hy den oorlog le verliezen maer wel te winnen hebben. Elk oogenblik verwacht men hel antwoord van den czaer op de opeysching van Engeland en Vrankryk om de prinsdommen te ontruymen. Men weel dal de weygering van czaer als eene definitieve oorlogsverklaring aenzien word. Nu, dal Rusland wevgeren zal daer twyfelt niemand meer aen. Eene telegrafische depeche uyt Bucharest meld dat den uyl voer van graen uyt de Donau-vorslendoinmen verboden is, le rekemn van den 10 maert. Hel leger, dat Oostenryk op zyne zuyder-grenzen samentrekt, zal niet 80.000 mannen, maer wel 105,000 mannen sterk zyn, waervan 120,000 eerlang ten ztivdcn van liet ryk zullen geschaerd wezen. Men schryft uyt Malta, acn den fransehen Moniteur Een groot getal stoomboolen ontschepen dagclyks engelsche üoepen, welke voor hel expeditie-korps van Turkyën bestemd zyn. Den stoomboot Manilla is de haven binnen gestevend. Loge menten voor de troepen zyn gereed gemaekt, doch verscheydene dier korpsen kamperen op de bastions of onder tenten. Andere stoomboolen zullen eerlang aenkomen. In eenen polilieken salon sprak men dezer dagen over de houding van Pruyssen en eenen ouden diplomael zegde eenige woorden, die sterk opgemerkt zvn geworden. Hy zegde namelvk dat Vrankryk, zoolang den tegen woord igen koning van Pruyssen leefde, op dit land niet rekenen mogt, dewyl dien vorst zynen op sterven liggenden vader gezworen heeft nooyt tegen Rusland een verbond aen le gaen. Wy komen lydingeu nvt Corfu van den 18 maert le ont vangen. Zy kondigen aen dat Grivas, volkomen door de Turken verslagen, in ren klooster met veertig opstandelingen is gevlugt. De Turken hebben tien dorpen, die deel in den opstand ge nomen hadden, iu brand gesteken. Men heeft uyt Constanlinopolen vernomen dat de fransche troepen van het expeditie-leger te Sint-Stepbauo, op eenige mylen ten zuyden van Conslanlinopelen, een kamp zullen betrekken, in een pleyn dat zeer gezond en niet verre van de zee van Marmara is gelegen. De Engelsche zyn bezig mei houten kazernen voor de engelsche troepen, in de nabyheyd der Rardauellen, op te regten. Den keyzer van Rusland neemt de kusten en de versterkingen legen de zee in oojt beschouw. Hel Manifest van den czar, aankon digende dat alle vriondschappelykc betrekkingen met Engeland en Vrankryk zyu afgebroken, is iu alle de kerken van Moscou afge lezen, en nadien heeft men eenen Te Drum gezongen voor alle de zegepralen welken de Russen reeds op de Turken behaeld hebben. Uyt Orsova, van den 8, meld men dal er eene schermutseling, in de omstreken van Kalafat, lusschen de voorposten der Russen en Turken, heeft plaets gehad. Onder hel opschrift belangryke lyding, kondigt' den Consli- tulionnel het volgende af Den major Toms, door den prins de Scwharzenberg vastgehecht aen den stal' van den prins Gortschakolf, om de bewegingen dei- Russen le bewaken, komt door zyn gouvernement terug geroepen te worden. Deze terugroeping heeft by de Russen eenen diepen indruk gedaen. Dit word aenzien voor eenen eersten stap tot verbreking van vriendsehappelyke betrekkingen lusschen Oos> tenryk en Rusland. Alle de lydingeu zyn oorlogzuchtig, en moest men vernemen (hetgeen niet onmogelykis) dal er een gevecht is geleverd, niemand zou er over verwonderd zyn zoodanig is iedereen overtuygd dat den oorlog onvermydelyk is. Tot den laetsten oogenblik, hadden eenige persoonen nog de hoop gekoesterd van den vrede behouden le zien maer nu is die laelste hoop verdwenen. Men beweert le Parys, dal hel antwoord van den kevzer van Rusland, hv welk hel laelste Ultimatum verworpeu word, in de Tuileryen is aengekomen. Men zegt dat liet gouvernement van over eenige dagen den inhoud van hel antwoord van Rusland kende, e^i dat hel hieraen is toe te schryven, dat er zoo vee! spoed word acngewend om troepen te doen inschepen en wegzenden. Eene byzondere correspondentie uyt Beïcos, van den 4 uiaerl meld eenige belangryke inlichtingen De fransche fregat, Vauban, kommandant d'Herbinghem, en «ie Engelsche fregat Furious, welke naer Varna gezonden waren, zy.i in die haven door den pacha, de bevolking, hel consulair korps m de europische kolonie, op eene zeer uylinuntende wyze ontvangen. By liet verlaten van Varna, hebben de twee Legatie» zich naer Sebastopol hegeven, om eene byzondere zending te vervullen welke aen de bevel hebbers derzelve was. toevertrouwd. Zy zyn des avonds te Beïcos ten anker gekomen, en do komnmn- daiiteii dier vaertuygen verzekeren, dal zy. gedurende hun gansch verblvf in zee, geen enkel russisch norlogsvaonnvg gezien hebben. Een eng^lsch dagblad meld dal men te Londen d lyding ontvangen beeft dal den kevzor van Rusland hel laelste ultimatum verworpen heeft.

De Denderbode | 1854 | | pagina 3