ZONDAG 2 APRIL 051. ACHTSTEN JAERGANG. 595. Lceniisgeii en Belastingen. Zie hier de middels: AELST, den i April 1854. Be Conferentiën van 31. Orts over de Liefdadigheyd Wat moet daer van komen? YZEREN WEG. STATIE AELST. VERTREKUREN VA V DEN 1 FEBRUARY 1854. 1* Tm 7 uren 45 minuien des morgens naar Bendermonde, Geml, Dilijfóe, Oosieude, Kortryk, Mouscron, Doornyk, Ryssel, Calais. ti» Ten 9 uren 10 tnin.'s merg. naer Dendermonde, Mechelen, 'Brussel. Antww- peii, Leuven, Tbieneu, Landen, Sl-Truyen, Hasselt. Luyk, Veriiers, Aken, Ketflen. 3° Ten 3 uren namiddaq naer Dendei monde, Meehelen, Brussel, Antwerpen, Leuven, Thienen, Landen, St'-Truyen, Hasselt, Luyk, Vervier, Gcnd,iBrusse, Ooitendc. 4i» Ten o uren 20 minuien namiddag, naer Dendermonde, Gend, Sru«ge Ooslfnde, Kortryk, Mouscron, Doornyk, Ryssel, Cafais. 5» 'Ien 8 uren 15 minuien des avonds, naer Dendermonde, Meehelen, Brussel, Awfwerpen, Leuven, Thieuen, Luyk, Verviers, Aken, Keulen en Gend. CÜJQUr. SüÜM VAN DENDEUA10NDE NAER AELST. 21 Ten S uren 3D minuten 's morgens. —3° Ten 12 Ten i uren tjO minuten namiddag. 5U Tea 6 1° Ten 7 tir. 00 m. 's morgens.- ureu 10 minuten 's middags. - uren 15 minuten Lsavonds. Zullen te Gvsogem slillestoen de volgende konvoven vertrekkende van AFLST, ten 7 uren 45 minuten 's morgens, ten 3 ureu cu ten 5 uren 20 minu ten namiddag. Van DENDLKM0 vDE ten 8 uren 30 minuten 'smorgens, ten 4 uren 00 niinutmi namiddag en ten 0 uren 15 minuten des avonds. Voor alle rigtingeu mo'.t men te Dendermonde van konvoy verundcrcn. Dit blad verschynldes Zaterdags in den namiddag onder de dagleekentng van d-en daero]> volgenden Zondag.—Den prys der insehryving, by trimester, is bepaeld op 1 fr. 50 c., dien der anuouceu op 20 een timen den drukregel. DEN DENDERBODE Door de conferentièn die M. Orts in de universitovl over de liefdadigheyd gegeven heeft, heeft hy, gelyk den Observuteur zulks luet verstucn, de argumenten willen bestryden die Al. Cli. De Brouekere over die zelfde stof had lioen gelden. Alen heeft in de francinaoonslogiën niet Jtonoen verkroppen dat den burgemeester van Brussel die als een geleerd man te boek staet en gekend is als bekvvaem om over de zaken wei te oordeeleu, men heeft daer niet konnen verkroppen dat hy de chrislelyke liefdadigheyd verdedigd en het kalhoiyk priesterdom hoog gewaardeerd liebbe.hy had gezegd <i Dat de nieuwe genootschappen de liefdadigheyd onlaerd heb- ben onder naem van weldadigheyd of openbaren onderstand, verhoerende een gevoelen cap, 't heide in ecne burger- en gewetenspligt verkeereude zekere titels lot medelijden, in wezenlijke en stellige regten. Die zinsneden zvn te godsdienstig en te kathol yk, zy hebben slecht in d'oorén geklonken van M. Oris en zyne party in de liheratersparty zvn er mannen die zoo z.eer door de zenuwen acngedacn zvn, dat zy slechts de woorden godsdienst of godsvrucht hoeven te hoeren om door stui p trekkingen overvallen te worden. Maer den professor tier liberale universiteyt is in zyne argumenten niet al ie ge lukkig geweest om JU. De Brouekere te bestryden. Al de opzoekingen die hy gedaen heeft, al de dikke volumen die hy doorsnuffeld heeft om eenige aouhalingen tegen de christelyke liefdadigheyd Ie konnen smeden en het kalliolvk priesterdom te bezwalken, zyn mislukt en op een armoedje uytgekomeii. Indien men den Observuteur mag gekloven, zou M. Urts in zyne conferentiën verteld hebben dat de goederen der armen besluerd door weynig eerlyke handen, de opbrengsten der liefdadigheyd wierden van haer doei li afgekeerd ten profyte der geestelykcn-uytdèeiers welke er beneficiën: van maekten. Al. Oris is nog al iiaestig 0111 van de priesters en klooster lingen dieven te maken, dit zyn gewoonc argumenten van 't fraitcinacons-liberulismus, maer dit zyn argumenten die met regt weervalleu op de party die ze gebruykt. Eu 0111 het vonnis dat den den liberalen professor uvtspreekt te bekrachtigen, neemt iiy zynen loevlugt tot.-eene autoriteyt die nog al kluchtig is en die alle man, de liberale gapers iivtgenomen, zou doen lagchen. Die autoriteyt is den valseken naem van eenen onbekenden schryver die een werk heeft in't licht gegeven onder titel van: Den Credo van Die.ter Ploegman, waérin hy met eene razende woede uytvalt tegen den «katholyken godsdienst en deszelfs dienaers. Zie hier de zinsnede die 11. Orts met zoo veel genoegen als kwaedwilligheyd heeft aengehacld De Seigneurs waren zoo dwacs, dat zy hunne goederen ontnomen aen hunne erfgenamen om ze te geren tien kloosterlingen (lie zich weynig bekommeren dat het over hunne broeders regene. Op vele plaetsen zyn de priesters op hun gemak, zy hebben geen medelijden met den armen... En zie daer hunne sobere liefdadigheyd. Dat fanatieke en onverdraegzame protestanten zich zulke lastervolle ,en schandalige uytvalleu tegens godsdienst en priesters veroorloven, dit laet zich begrypen, 't is hel gevolg van eenen onvcrzoeniyke» liaet tegen den katholyken godsdienstmaer 't geen moet verwonderen, is dat in Belgiën eenen professor, eenen wetgever zulke eeriooze getuvgenissen opraept, en alzoo binten de verergernis die hy er door geeft, nog bovendien den belgischen naem schandvlekt en bewys geeft van weynig verstand. Maer T geen byzonderlyk te betreuren is, is dat zulke, verdertlvke leerstelsels ingeboezemd worden aen de jonghevd op welke de hoop van 't Vaderland berustende is. Wat bereyd men inderdaed voor het toekomende geslacht? Is het met zulke grondleer te ouderwyzen, is het met den katholyken gods dienst. en 't priesterdom aen den pael der verachting te 'hegten dat men zal goede burgers kweeken. Wal geword ervan eon en mensch zonder geloof? Wilt gv het weten? Hy zal een wezen worden dat veel gevaerlyker zvn zal voor de samenleving dan dc wilde dieren in de bosschen. M. Orts is nog jong, misschien begrypt hy nu nog niet waer zyne rampzalige leering en zyn gevaerlyk onderwys naer toe leyden. Meynt hy misschien dat de samenleving kail bestaen zonder geloof en zonder liefde De loochening van alie godsdienstig er, zedelvk grondstelsel levd lot de vernietiging der inaetschappytot het barbarismus Men is beducht over den voortgang van het socialismus, men vreest dat het communismus de inaetschappy gaet overweldigen welnu 't is het veiToocheniiigsoiidenvy's van Al. Orts 't geen er moet naer toe leyden, liet eeiiigste element dal in zulk onderwys bestael, is het regt van eygondom le miskennen, 't is de omwerping van dit bolwerk der inaetschappy en der volkeren. Wy weten niet of den professor-wetgever Oris wel reke ning houd van dien zwakken kant des eygendoms en dit namelyk op ouzo dagen; maer uyt zyn zeiven, natuerlyk moet hy zulks ontwaren, dit gevoelen bereyd de massa's voor tot alle argumenten die tegen den eygondom gerigt zyn, en 't is 't geen een gedurig gevaer oplevert. Maer dat Al. Oris liet wel wete en er zich van doordringe dat er namelyk maer eenen middel bestaet 0111 dit tempeest te voorkomen en de geesten te lierlemperen volgens de ware behoudende grondleer der mae.tscbappeiyke eendragt dien middel is de persoonlyke zelfopoffering van den Mees ter en van den Ryken tot verzachting van 't ongelukkig lot der.armen; 'l is de edele fonctie der christelijke liefdadigheyd. lieden moet men meer dan oyl zeggen Rijkdom verpligt I Alen kan aen den ryken niet genoeg zeggen dat hy moet liefdadig zyn; 't is noodig dat de liefdadigheyd zoo wel van den persoon als van 't geld thans eene professie zy ei: dat er de forluyn den hulpmiddel van weze, onder deze voor- waerde alleen is er middel om 't regt van oygendom staende te houden. Maer de liefdadigheyd, de liefdadigheyd van dén persoon byzonderlyk, die alleen den eygendom kan behoeden, slechts in beweging konnendc gesteld worden door het eatholyk geloof, is het onlcgensprekelyk waer dat het- catffolyk geloof heden de eenigsle redplank voor den eygen dom is. Inderdaed, 't is dit geloof welk allyd de redplank is geweest en ze nog is op onze dagen, door die uovt vol- prezene liefdadige genootschappen van wereldlyke ryke menschen, die zich ten beslen geven om de arme.n le gaen bezoeken en derzelver sloliëlyke en zedelyke smerten te lenigen. Wy bedoelen hier de genootschappen van den 11. Yincentius de Paula die zich door geheel de wereld op eene Voorzienige wyze vermenigvuldigd hebben en onophou- delvk als ware engels bewuerders van den eygendom en der samenleving werken en zorgen om den armen te ver- zedelyken. Wy eyndigen deze bemerkingen over de conferentiën van AI. Orts met den professor aen te raden wel de les te over wegen die door twee verschiliige 'sterfgevallen uyt Parys aen geheel de wereld komen gegeven le worden liet een van eenen abbé welken; ofschoon zeer geleerd, liet geloof verloren had, en 't ander van een eenvoudig armzusterkeu. Sedert 1850 zyn de belastingen en schulden in ons land van jaer tot jaer vermeerderd en de budgetten verhoogd by zoo verre, dat den kleyncu landbouwer en geringen burger teenemaei in d'artnoede gedompeld zvn. Wat is hier van de oorzaèk? Is 't den oorlog? Neen. Wy hebben noch burger- noch uytwendigeu oorlog moeten bekostigen d'eenige oorzaek hier van is dat ons gouver nement sedert 1850 in alles, allyd en meer om meer heeft «willen tussehenkemen en den moeval spelen. Alen spreekt wederom le Brussel dat de contribution moe ten verhoogen emiieaweleeningen gedaen worden. De groote nieuwsbladen zeggen dat bet noodzakelyk is en dal al de partyën en gezindheden met stilzwygeiidhevd die nieuwe afperssingen moetenaennemen. Ais dienienwsbladeien zulke valscheden houden staen en afperssingen goedkeuren, by zonderlyk in dezen tyd van hongersnood, is liet te verwonde ren dat zy bvna al hunnen invloed op het volk verloren heb ben, dat zy in de kiezingen van htm dislrikl geene mannen van gespaerzaemheyd, van onaflianglykhevd en van vrv- heyd aen liet volk durven voorstellen en dat zy zonder tegenzeggen mannen moeten aeiiiiemen die van de" moortel- gasten aen de kiezers worden opgedrongen Neen het volk mag niet meer belast worden! Neener mogen geene nieuwe leuningen gevraegd worden Ons gouvernement heeft geld genoeg, ja in over vloed ja veel te veel 0111 011s land te besturen, gelukkig te maken en zonder gevaer onze politieke vrvhedën uyt te brevdon. 1" Dat de wet op de pensioenen afgeschaft worde. Deze dient maer 0111 leeggangers te maken en vriendekens te plaetsen die den nyd eu liaet van het volk op zich trekken. Dit zal jaerlyks makenfr. 5,756,145-OU 2" Dat do wetten op het onderwys verdwynen. Het bondig onderwys, de goede opvoeding en byzonderlyk de vryheyd en reglzinnige uytvoering dei- Grondwet zullen er door winnen. E11 er zal jaerlyks gespaerd zyn (hier onder begrepen iiet geen de provinciën en parochiën moeten betalen) 6,000,000-Üli 5" Dat het gouvernement onze yzere wegen verkoope die, moesten wy ooyt eenen oorlog voeren of voor eenige jaren onder Yrankt yk vallen ons nadien nood zakelyk zouden doen bankroet spelen dit zal eene juorlyksche gespaerzaem heyd zyn van5,000,000-00 4" Onze geldverkwisters en hunne verblinde aenhaiigers mogen zeggen wat zy willen, het is den Wensch van het volk en het gedacht van deftige mannen dat den budget van oorlog, ten tyde van vrede, mag verminderen ten minsten 5,000,000-00 5" De landbouwrs hebben al te langen tyd 50(0,000 Ir. betaeld voor schildery- kens aen d«- trotsehe stad Brussel die byna de helft van onze budgetten inzwelgt. Dus nog500,000-00 0" Waeroni worden de boerenscholen niet gesloten De hengsten verkocht? De distriklkoinmissarissen en hunne pennelekkers afgedankt? Dit zal nog maken per jaer500,000-00 7" Wie zal er loochenen dat ons gou vernement jaerlyks ten minsten 5 mil- lioenen verkwist om belagelielyke statis tieken te maken, nuttelooze bureelkosten speelreyskens, exposition enz. le be talen, 0111 vremde en goddelooze scliry- vers en hunne prullen, lastertalen en zedelooze werken te betalen en te ver- spreyden, om de groote steden te ver deren en te begunstigen, om vriendekeus te bevoordecligen om tien bediende te betalen in de minisleriën en elders waer er «nauwelyks eenen noodzakelyk is enz. enz. Dus wederom nog 5,000,000-00 Te samen fr. 30.550,142-00 Dit markt uvt de groote somme van ZES-EN-TWIN'JTG MILLIOENEN' YYF HONDERD ZES-EN-DERTIG DUY- ZEND HONDERD DRY-EN-VEERTIG FRANKEN. Indien de nieuwsbladeren van Brussel eene van deze gespaerzaemheden onmogelyk of onredclvk vinden dat zy spreken. Kiezers, past op Indien uwe gekozene niet iever en kracht niet werken voor deze gespaerzaemheden en in tegendeel stemmen voor nieuwe leeningen of belastingen ziet wat er ulieden met de kiezingen te doen staet. R7S- Ingevolge de gemeente-, provinciale- en electo rale wetten, moet liet kollegie van burgemeester en sche penen van iedere gemeente, gedurende de vyflien eerste dagen der maend April, overgaen tot de herziening der kiezers- lvsten voor de samenstelling van den gemeenleraed, den provincialen raed en de wetgevende kamers. Wy raden de persoenen die regt hebben 0111 kiezer le zyn en die lot lieden op die lysten nog niet gebragt zyn aen, va* zich met hunne buwyzen by tyds ten gemeente-huyze aen te I bieden, 0111 als kiezer le worden ingeschreven, ten eynde i zich de moeyle te sparen hun regt by reklamer te moeien J doen gelden. Is er iemand die twyffelt of hy reet heeft, of die niet zoekt de vrafg op te stellen, men mag zich by wus J adresseren, wy zallou alles kosteloos venigten.

De Denderbode | 1854 | | pagina 1