PILLEKENS. Sedert een tiental dagen worden er wederom op vele plaetsen klubsgazelten ol' fra nonunions bladen gratis gezon den om te poogen hier en daer eenigc menschcn te verley- den door den goedkoopen prys en grootte van forniacL Wy achten liet eene pligt de buytehlieden hieromtrent te waerschouwen en hun te doen opmerken dat die goedkoope bladen slechts eene byeenrasping zyn van alles wat er in deopenbaer gekende en geschandvlekte Robespiersgazelten gedurende de week gedrukt is geweest. Door een tweede (mi zelfs een derdemael geld van eene en zelfde koopware te ontvangen, verkoopen die volksbedriegers hunne vuyle 011 slechte waren dobbel duer en de menschen die door dit bedrog verleyd worden, helpen eene drukpers in het leven houden die voor Belgiëns eer en voor 't behoud van godsdienst, zeden en vaderland noyt zou hebben moeten don dag zien Vele onzer konfraters zyn al wederom aen 't stelen der artikels van den Dcnder-bode zonder de bron aen te wyzep. Wy berigten hun dat wy dit niet zullen blyven ver dragen en dat wy openbacrlyk zullen protesteren legen die handelwys welke weynig loyael is. Berigt aen wie het aen- gaet. Konfrater Ypen andere ter uwer gouverne. Het Verbond zeevert gedurig over openbare admi nistrateurs voor de bestiering van giften en legaten ten profyte der armen. Wy raden onzen konfrater aen ons niet te veel den mond open te trekken over die zaek, want wy zouden dit mael wat breedvoeriger konnen handelen over zekere bedekte kontrakten, inslokkingen en verkwistingen van 't goed der armen welks bestuer aen zulke administra teurs is toevertrouwd. Den armendief die over eenigen tyd veroordeeld is, zou 't Verbond dienen te doen zwygen. Pilleken uyt Ninove. De klucht te Ninove op TA December jongstleden, by de verpachting van stads inko mende region, door de schepenen gespeeld, en waervan in Dl. geëerd blad van 8 January een verhael is gegeven, is in den smaek der Bestendige Deputatie niet gevallen deze överheyd, komt aen die hoeren te doen weten Dat zy aen hunne pligten te kort gebleven zyn Dat zy de voorrcglen by de wet aen de Begering toege kend, willekeuriglyk hebben overweldigd Dat zy by gevolg de belangen der stad hun toevertrouwd, aen de gene van eenen byzonderen vriend hebben geslagl- olï'erd etc. etc. Eyndeling dat hun besluyt, by het welk zy aen den pachter het regl toekenden, zonder vermeerdering van paglsom, nog twee jaer de octroi-region te ontvangen, van geener weerde is en dat den zelfden pachter den opleg door de Regering geëysehl, moet betalen. Als de stad Ninove zulke verlichtte mannen aen 't roer heeft, is het dan te verwonderen dat zy het licht aen Aelst overlevere. .-. Tydgcbrck belet ons verscheydc artikels, pillekons, staelkundige aenmerkingen etc. etc. mede te deelcn. Den oorlog die komt verklaerd le worden, ofschoon hy verre van ons land gevoerd word, zal hierom niet nalaten van zyne noodlottige gevolgen in Belgiën le doen gevoelen. Van nu af, worden den handel en de nyverheyd reeds gèwaer, dat er stremming in de allairens is, en de stielen en neeringen, die met voorwerpen van luxe, met werken van pragt, moeten bestaen. ontmoeten van heden af den rampzaligen invloed van dezen oorlog. Dezen invloed zal des te meer gevoelig wezen, daer dun oorlog juyst in de lent begint, juyst op een tvdstip dal het werk móet beginnen, en dat de coin manden belmoren toe le komen. Het werk blvft achter, de commandon worden opgeschorst, en de neeringdoende persoonen, de winkeliers, blyven met hunne inkoopen zonder aftrok Elkeen bepaelt zich bv het noodzakelvke, en allo veran deringen, vernieuwingen, onderblyven en worden lot betere dagen uytgesteld. De bouwmeesters, metsers, timmermans, schrvnwerkers, behangers, schilders, goud- en zilversmeden, bloemisten, enz. enz. ondervinden het maer al te veel. Daer dezen stilstand van werk, die afwezigheyd van commandon, juyst gepaerd gaen met de duerle der levens middelen en de verhooging van lasten en contribution van alle slach, zyn zy des te rampspoediger^ Den toestand bied zich dus niet zeer gunstig aen onder meer dan een betrek, en zuil moeten de oogen van onze bestuerders openen, en hun tot spaerzaemheden aenporren. Ongclukkiglyk is de spaerzaemheyd geene hoedanigheyd die wy in hun zipn uytmuntcn, en nogtans is de spaer zaemheyd, de economie, in het uylgeven der publieke penningen, meer dan ooyt noodig geworden. Terwyl eiken bezonderen persoon, elk huysgezin, zich by het noodige houd, en van alle uytgavên voor pragt en weelde afziet, zouden dc kamer, de provinciën en de steden zich ook moeten onthouden van alle onno.odige uytgavên, van alle uytgavên voor luxe en pragt, van alle hoegenaemde geldverkwislingen, en zich allyd herinneren dat de sommen welke zy zoo ligtzinnig somtyds stemmen, met zoo veel moeyte door de contribuabeien moeien opgebragt worden. (Vaderlander.) Op 7 April aenstaende, om twee uren namiddag zal er le Lede eene buytengewoone godsdienstige plegligheyd ge schieden. Er is natuelyk kwestie van de pleglige zegening van den alom bekenden ouden Ommegang van O. L. V. der 7 Weeën aen welken Zyne Heyligheyd den paus van Hoo rnen, PiusIX, by breve van 54 January 4854, bvzondere gunsten en voorregten, zoo als volle en gedecltelvke aflaten gejond heeft. De pleglige inzegening zal geschieden door Z. II. den bisschop van Gend, bygestaen door een groot aenlal gees- telyken; dacrna zal zy gevolgd worden door drydagseho oefeningen gedurende welke den eerw. pater Hilligeur der societeyt Jesii verseheyde mael zal prediken. De oude godvruehligheyd en betrouwen der geloovigen in O. L. Vrouw van Lede, de menigvuldige wonderen die aldaer, door de voorspraek der Moeder Gods, hebben plaels gehad, en dén grooten toeloop die men in de Kerk van Lede altyd gezien heeft, voorspellen dat deze gods dienstige plegtigheyd eene buyltngewoon talryke menigte gaet uytlokken. Naer wy vernemen, bereyden zich de brave en trefl'elyke inwooners van Lede om deze feest te vieren met dén luystei' waervan zy volkomen weerdig is. De kamer heeft de beraedslagingen begonnen over het koophandelfraktaet welke tusschen Belgiën en Vrankryk is gesloten. Alle de exclusieve dagbladeren, alle de tolken van het nieuw politiek, wedyveren om het meest in het aenranden en beknibbelen van dat traktaet, welke in hunne oogen eene onvergeeilyke fout bezit, le weten van door het tegenwoordig ministerie, en niet door MM. Frère en Rogier geteekend te zyn geweest. Als deze dagbladeren zoo woe dend zyn, moet er toch veel goeds in het traktaet te vinden wezen. Volgens een bcsluyl van den minister van oorlog, worden de miliciens van 1816, le beginnen van den 1 April, als volkomen vrv van dienst aenschouwd. Te beginnen van dezelfde dagleekening kunnen de miliciens van 1847 als plaelsvervangers aengenomen worden. De miliciens van 1849, die nog by de korpsen zyn, moeten in onbcpaeld verlof gezonden worden. Zy zyn in de reserve en mogen trouwen. De beruchte zaek van Thoilemhecek, waerin P. Van der llaudelingen, beschuldigd van den burgemeester Dierickx le heb ben doodgeschoten, komt le oyndigen door do vryspraek van den beliglen; hy is echter verwezen tol 2000 franks ten behoeve der civile parly en tol al de proceskosten ten titel van schadeloos stelling. De Palric van Brugge heeft, over korten tydr ondervra gingen gedaen wegens zekere daedzaken in het atheneum van Brugge voorgevallen. De maconnieke drukpers, die zoo babbel ziek was in de zaek van Kortryk, is op de ondervragingen stom en doof gebleven, De Palrie heeft hare ondervragingen herhaeld en den Journal de Bruges heeft geantwoord mei eene domheyd die sleehls be- leekent dat men verlegen is oin uylleggiugen te geven. De Palrie komt Ier zaek terug en vraegl dal er wegens de zaek, een onderzoek gedaen word door M. den gouverneur of M. den minister van biiinenlandsclie zaken.Er is kwestie van oester putten' en daeroinirent zyn de liberale onderzoekers niet haestig. Den Observaleur is woedend, omdat de zittingen der kamer niet openbaer zyn, en M. Verhaeghcn niet kan gehoord worden als hv tegen de ministers en legen Vrankryk uylvait. Dit blad schand- vïekt voorop alle de leden der kamer welken voor hel traktaet met Vrankryk zullen stemmen. Maer de groote mcerderheyd van de kamer bekreunt zich weynig inet hel gezegde van hel woedend blad van MM. Frère en Verhaeghen. Den maconnisschen Echo du Luxembourg, door M. Orban, voor de reglbank gedagvaerd, als beligl van laster, is tot de kos ten van bet proces, en hel afkondigen in dry verschillige nummers van het vonnis veroordeeld. M. Orban licel'l zich tegen dil vonnis in appel voorzien. Volgens hel verslag, door M. den minister Piercot de Kamer den 50 jaimary 11, aengeboden, bestaen er in de stad Dixmude 780 hael- of beerputten. Ell en volwassen mensch, zegt den Mi nister, brengt jaerlyks 60 kil. 56 tfcca. diek voort, en 462 kil. 82 deea. pis welker azooi. of stiklucht, 2 fr. den kilo woerd is. Dil is eene opbrengst van 10 Ir. 48 c. 's jaers, of 51 müliueu 614 duyzend 427 fr., voor de 4 millioen en half en eenige duyzend« bewooners van Belgiën. Kenen nieuwen vreeden Ueerfursus [cros genaeimt), voortV- komslig van den Missouri, is in den Zoólogischen-hof te Gend aengekomen. Hel is M. Ch. Hunt, belgrscbcn konsul leSl-Louis, welken dezen heer heeft geschonken. Dil vrecd dier is nauwelyks- vyfmaenden oud Hel ontwerp van wel betrekfcelyk hel vergrooten der hoofd- slad, met de voorgebergten in Brussel te lyven, heeft niet alleen» veel oppositie ontmoet, maer de centrale seklie komt de bezou- derste artikels, dezen die bet ontwerp van wet bevatten le verwerpen. Men verwacht zich nu van dil ontwerp door hel ministerie te zien ingetrokken worden. Word het beraedslaegd, het zal ver worpen worden, en het ministerie zal aldus eene welverdiende nederlaeg ondergaen. Het bestuer van het vlaemsch midden-comitcyt heeft be sloten, in zyne vergadering van 21 maerl, dat op 28 april aen staende le Brussel zal plaels hebben eene algemeene vergadering, waerop alle Vlamingen, zouder onderseheyd, verzogt worden, ten eynde maetregelen te nemen ter gelegenheyd van den omzend brief Piercot. Eerlang zullen de omzendbrieven daerover worden rondgezon den. Men vervoege zich voor verdere inlichtingen by bet bestuer, N° 58, Groenstraet, voorstede Schaerbeck. Er word le Brussel eene maetschappy ingerigt voor het opreglcn van eene groote broodbakken* die in de stad gezond cn beier koop brood zal leveren. Daer alles in het groot en met mekanieken zal gebeuren, kan deze maetschappy het brood aen minderenpi'ys dan dc hakkers leveren. T brood dezer maetschappy zal ook gevoedzamer zyn, aengezins de maetschappy niets anders dan brood zal hakken. Deze maetschappy schynt geschikt om veel by val te ontmoeten. Een vlaemsch blad van Dixmude meld dat den controleur der accynse» in die stad hel bedryf van brouwer uv to elfen t. In de stad bcslaet er eene slokcry die door de nnbestaende bloed verwanten van den zeiven controleur en van zyne vrouw geëx ploiteerd word. Twee pasgeboren kinderen van het mannelyk geselachl, heeft men in de slracl, den Pekelharing genaemd te Gend ge vonden. De twee kinderen waren in eene served gewonden. Men d*nkt dal liet eenen tweeling is. Men schryfl uyl Sl.-Nikolaes Maendag namiddag kwam eenen welgeklceden persoon in de herberg Hel Kuypje legist te vragen. Daer zyn uylwendig en zyne doenwyze niet de minste argwaen konden iuboezemeii wierd hem dil aenstonds luegeslaen. Desandereudaegs verklaerdc hy aen den waerd dat hy geen ge id bezat, maer dat hy by den heer (loeris alhier speciën moest ontvangen hy scheen zeer opgcruytnd le zyn, speelde des avonds mei de teerlingen en dronk eenige glazen bier. Woensdag rond zeven uren verliet hy zyn bed, drukte de hand aen eenen anderen reyziger die op dezelfde kamer sliep, wenschte hem Yaeru'&l. Dezen vroeg hem ol' hy ging vertrekken Ja, voor eeuwig, g if hy voor antwoord. Beneden gekomen zynde zette hy zynen hoed op tafel en zegde dat hy zich aen de pomp wilde w*a&- schen. Reeds eene halve uer was verschenen en den onbekenden was nog niet weder in buys gekomen daer hy gezegd had d!at zyne beurs niet wel voorzien was, dacht men dal hy misschien hel hazenpad gekozen had. De waerdin zich hiervan willende verzekeren ging achter en zie wat afschrikkelyk schouwspel zich voor bacr vertoonde Op het huysken vond zy hem schier leven loos liggen hy had zich met een kleyn pistool dat hy nog in de hand hield voer den kop geschoten liet bloed lekte uyl ooren, mond en neus, een akelig gereutel ontgleed zyne lippen en hy gal' den geest. De politie hier van verwittigd kwam oogeublikkelyk ter plaels eu deed het lyk naer hel hospitael brengen. Men heeft op hem gevonden een reysboekje, waeruyl blykt dal hel zekeren S. J. B. Dumorlier is, oud 52 jaren, woonachtig te Avelgbesn, by Kortryk, in hel boekje bevonden zich ook twee brieven voor zyne vrienden bestemd, waerin hy hun vaerwel zegt, alsmede een les^ tament, wacrdoor hy zyn goed verdeeld. De brieven en hel testa ment zyn geuaglcckend van Antwerpen, lóinacrt 1834. Dumorlier is, van eene zeer trefl'elyke familie het seliynl dat eenige tegen kanting in zyne liefde betrekkingen de oorzaek van deze wanho pige daed zyn. Zoo men weet, hecfl men den pligligen der moordpooging te Waelhem, op den persoon van den broeder van den pastor ge pleegd, lonnen aenhouden, en dezen is Maes genaemd. Over die moordpooging kondigt het Handelsblad nog de volgende byzon- derlieden al' Maes heeft eene» medepligligen, eenen brusselaer, Van Swaen- genoemd dezen is eenen jongeling van 16 jaren. Dc inlichtingen hierover zyn niet zonder belang en wy deelen ze hier mede, zoo als zy ons van eenen geloofweerdigen kant toekomen. Van Swaen was aengehouden, omdat hy op hetzelfde lydstip, met Maes de gevangenis van St-Bernard verlaten had, en zy le Boom hunne verblyfplaels genomen hadden. De twee kamaraden zalen nu le Mechelen, zonder van elkander iels le weten. Van Swaeu vermoedde hel, en toen hy eens eenen persoon, langs zyn gevangen hok zag gaen en denkende dal het eenen medeubroeder was vroeg hy hem, of hy niet wist, dal ook zekeren Maes achter de traliën zal. Den aengesprokenen was zoo verlrouwclyk, dal Van Swaeu inlichtingen nain, of Maes voor dezelve zaek, als hy vast gezet was. Den anderen beloofde zynen kameraed te helpen, en de bood schap over te brengen. Jammer 1 den aengesprokenen was eenen wachter van hel buys, die zich liaestle er den direkleur van kennis te geven. Weldra kwam den wachter terug, en vertrouwde aen Van Swaen dal Maes hem gi zevd had, hy voor dezelve zaek zal, en tevens dal hy alles> bekend en Van Swaen als zynen medepligligen aengeduyd had. Van Swaen hield wel eenigen tyd vol, dat Maes eenen leugenaer was; maer cyndigde inct alles le bekennen. Maes heeft nog niets bekend. Voorleden zaterdag is Van Swaen naer de pastory van Waelhem gebragt, waer hy alles heeft aengewezen hy heeft geloond hoe hy ui den hof is gekomen, waer hy zynen kiel heeft neergelegd, en waer zy eeneilesch «zuren wyn gedronken hebben hel was- beziën sap). Van Swaen hekent, dal zy slechts met twee persoonen zyn ge weest. Den broeder van den pastor is gansch hersteld. Petrus Maes heeft eyndelyk bekend, na dal hy zich geweldig, vaslgeloogen had. en dal hy in tegenwoordiglieyd was gebragt van Van Swaen. De bekentenissen, die dezen laeislen gedaen heeft, hebben den beschuldigden in woede ontstoken, en om Vai> Swaen zwarter le maken, heeft hy gezegd, dal zy le samen sedert veertien dagen hadden rondgedwaald, om te zien waer zy zouden kunnen stelen dit echter loochent Van Swaen. Verleden vrydag, ten 2 uren des namiddags, is Maes, met de gendarmen, naer de pastory van Waelhem gebragt, vergezeld van den prokureur des koniugs en den regler van instructie. Macs is eenen man van la- melyk lange gcslalle, met eenen zwarten langen baei'd dc gevan genis heeft liern veel verbleekt en vermagerd, zyn opzigt loont eenen schacmicloozen mensch aen. Zyn eerste gedacht is geweest,, van door de gfasruylen, boven de deur in bays'le dringen. Men» zegt dat den gracf dc Monlalembert naer Bergen gaet komen woonen. Over eenige dagen, omtrent ten vyf ure is er in de Vossen- strael, le Brussel, een schrikkefyk ongeluk gebeurd. Eene moeder was naer dc vaert steenkolen gaen halen en had tw e kinderen alleen in hare w< oning gelalen. Nauwelvks was zy uytgegaen,. of de geburen hoorden jammerkreten; daer zy niet wisten dat de moeder afwezig was, sloegen zy er in het eerst niet veel acht op. Doch welhaesl wekte eenen braudreuk hunne vrees op. Zy snelden natr liet liuys en klopten op de deur der kanier waerin de arme kleinen waren opgesloten. Intusschen keerde de moeder terug en trad gansch ontsteld in hare wooning, alwaer zich een sehrikke- lyk schouwspel voor liaer aenbood. liet jongste der kinderen zal geheel verkoeld in zyu stoeltje, en hel andere, hetwelk schrikkelyk aen de hand gebrand was, lag half verslikt op den grond. Men heeft dit laelstc tol het leven kunnen terugroepen. De laclsle tvdingen welke men wegens den brand te Ranst heeft vernomen, doen kennen dat er van de kerk niets anders dan de vier muren is overgebleven. De klokken zyn uyl deu toren gevallen en verbryzeld de orgel en den predikstoel zyn de prooy der vlammen geworden de biechtstoelen, de communiebank, het gestoelte, de ornementen en de archieven zyn nog konnen gered worden, maer zyn sterk beschadigd. M, den pastor, voor aleer de vlammen het hevigste waren, heeft nog de 1111. Hostiën uyl het tabernakel konnen halen. De kerk was gelukkiglyk tegen brandgevacr verzekerd. Voorleden woensdag is er, ter streke het Koeyven, tegen de Zondereygcnsche baen, onder Turnhout, eenen masibosch van 500 roeden byna geheel door eenen brand vernield. Hel hout en hel strooysel was voor hel grootste gedeelte over een paer weken verkogl. De oorzaek van dien brand >s tol nu toe onbekend. Men schryfl uyl Yzendyke, den 22 maerl Den heer A. Dierikx, konimissioiinaris in granen alhier,isopden 10 dezer naer Gend en Antwerpen gegaen, zonder tol lieden teruggekomen te zyn of eenige lydingen van hem le hebben laten ontvangen; zoo word eenieder, die.omtrent dien persoon eenige inlichtingen kan geven, beleefd verzocht dezelve aen den lieer A. R Carpreau le Yzendyke le willen doen toekomen. Hy is 29 jaren oud, lang ongeveer 1 el 700, aengezigt roiïd, voorhoofd hoog, oogen blauw, neus dik, mond gewoon, kin rond, hair liruy'ifgeen baerd, pos!uer gezel, gekleed in zwarte broek eu muts, blauwen nalelol, gek leurden halsdoek, linnen ongemerkt en hy heeft hy zich ongeveer 2,800 fr. Men schryfl uyl Brussel, dat Int gouvernement dc a en dacht der luyksche wapcnsfabrickanlcn ingeroepen heeft, op de bezwa rende gevolgen die, in de tegenwoordige omstandigheden, voor hen zouden kunnen voorlspruylen uyl deu verkoop van hunne produkten aen Rusland want het valt niei le belwyfclen, of En geland en Vrankryk zullen, hel zy door hunne kruysschepen, liet zy door alle andere middelen, de verzending der wapens trachten le beletten. Even zoo zal het geschieden, indien die wapens naer den griekschen oproer tegen Turkyën, gezond'-u worden. Men weel overigens, dal dezelve door Duytsehlaud niet zullen moge» worden gevoerd.

De Denderbode | 1854 | | pagina 2