ZONDAG 16 APRIL 1854. ACHTSTEN JAERCANG. JT 597. Antwoord van den Minister. En wat moet er dan gedaen worden VAN DENDERMONDE NAER AELST. AELST, den 15 April 1854, Toestand der Schatkist. Handelstraklaet mei Vrankryk. ÏZEREN WEG. STATIE AELST. VERTREKUREN VAN DEN 1 FEBRUARY 1854. 1» Ten 7 uren 45 minuten des morgens naer Denderruonde, Gcnd, Brugge, Oostende, Kortryk, Mouscron, Doornvk, Rysscl, Calais. 2° Ten 9 uren 10 min. 's in org. naer Dendermonde, Mechelen, Brnssel. Antwer pen, Leuven, Thienen., Landen, St-Truyen, Hasselt. Luyk, Veniers, Aken, Keulen. 3<> Ten 3 uren namiddag naer Dender monde, Mechelen, Brussel, Antwerpen, Leuven, Thienen, Landen, St-Truyen, Hasselt, Luyk, Vervier, G-end, Brugge, Oostende. 40 Ten o uren 20 minuten namidday, naer Deudermonde, Gend, Brugge Oostende, Kortryk, Mouscron, Boornyk, Ryssel, Calais. 5" 7en 8 uren 15 minuten des avonds, naer Pendermonde, Mechelen, Brussel, Antwerpen, Leuven, Thienen, Luyk,.Ver%iers« Aken, geulen en Gend. i* Ten 7 ur. 00 m. 's morgens.2"1 Ten 8 uren 30 minuten 's morgens. —3° Ten 12 uren 10 minuten 's middags. 4° Ten 4 uren 00 minuten namiddag. 5° Ten 6 uren 15 minuten avonds. Zullen te Gysegem stillestnen de volgende konvoyen vertrekkende van AELST, ten 7 uren 45 minuten 's morgens, ten 3 uren en ten 5 uren 20 minu ten namiddag. Van DENDEllMONDE ten 8 uren 30 minuten 'smorgens, ten 4 uren 00 minuten namiddag en ten 6 uren lö miuuten des avonds. Voor alle rigtingen moet men te Dendermonde van konvoy veranderen. Dit blad verschynldes Zaterdags in den namiddag onder dedagteekening ^an den daerop volgenden Zondag.—Den prys der inschryving, by trimester, is bepaeld op 1 fr. 50 c., dien der annonccn op 20 een timen den drukregel. DEN DENDEHBODE Wy komen terug op de beraadslagingen der zitting waerin de kamer zich met dit vraegstuk heeft bezig gehouden, om dat het van liet grootste belang is en omdat de middelen zoo moeyelyk schyuen om den verpletterenden deficit of te kort aen te vullen. Gelyk wy hebben bewezen is er 41 millioenen te kort wanof 29 millioenen wezenlyken deficit en 12 millioenen die hebben moeten diénen aen de wederbetaling voor de con versie der rent. Voegt er nu nog 10 millioenen by voor de onontbeerlyke herstellingen aen den yzeren weg, en er zal een kapitael ontstaen van 51 millioenen franks deficit, bet welk op d'eene of d'andere wyze moet betaeld worden Aen de nauwkeurigheyd van dit cyffer valt niet meer te twylfelen, den minister van financiën heeft zulks bekend, 't is dan eene ongelukkige daedzaek voor de uytgeputte burgers geworden. Dit te kort beliep in 1847 maer tot 18 millioenen, dit is zoo onwederleggelyk in de kamer bewezen, dat niet eenen liberalen representant den mond beeft dur ven openen om bet te bestryden of te loochenen. 'T is dus aen het liberaters-ministerie Rogier-Frère dat dien onheyl- vollen toestand te wyten is, 't is aen die zoogezegde verlos- serspolitiek, aen die politiek van tweedragt en liaet, aen die politiek van schande en verkwisting dat de Belgen hunne drevgende mine te danken hebben, en het moet niemand verwonderen als men overweegt hoe dit ministerie met de penningen der schatpligtigen gespeeld heeft. Nogtans den minister van.financiën heeft deze aenhalin- gen willen beantwoorden, maer op eene zoo zonderlinge wyze, dat wy ons niet konnen onthouden onze landgenoten daermeè bekend te maken. Voor wat het cyffer van het te kort in 'stands schatkist betreft, heeft den minister gezegd ik verklaer dat hel .1 nauwkeurig iswat de oorzaken van dit te kort betreft, ik geloof dat het belaeml de zelve in eene andere omstan- digheyd te onderzoeken, INDIEN DE KAMER HET NUTTIG OORDEELTIk zeg indien de kamer het nuttig oordeelt, want wat my betreft, ik zeg ronduyt dat die onderzoekingen, waeraen men gelieele zittingen besteed om te iceten voor welk deel ideren minister schuld heeft in het te kort..... (Onderbreking in de kamer)Dit te kort is zoo wel het WERK DER KAMER dan dit der ministers, vermits al de uytgaven ongedwongen door de meerderheyd der kamer zyn gestemd geweest. O bloedig verwyt dat den minister de kamer loedouwt Maer is dit verwyt wel gcplaetst, is liet betamelyk van wege eenen minister Indien bet den stempel niet draegt van eene welgeconditionneerde dombcyddan zou men bet mogen aenzien als eene Irouweioozé beschuldiging Is het immers 't gouvernement niet 't welk de uytgaven voor- dracgt Zyn liet de ministers niet die den staet der finan ciën moeten kennen en de middels om in de nieuwe uyt gaven te voorzien En als men de manier overweegt op welke den luykerwael Erère en zyne medematen de milli oenen hebben doen stemmen om de stad Luyk te vereieren en de Maes af te leyden, staet liet wel aen eenen liberalen minister die ongelukkige stemming te laste der kamer te leggen Wy zyn verre van té zeggen dat de kamer den moed niet moest gehad hebben 0111 eenen akt van onafbang- lykheyd daer Ie stellen met dien vreeslyken hoop millioenen gladai'te weygeren omdat zy den oiigelukkigen toestand der schatkist moest raedplegen en zich verzetten tegen de schandige eysschen van een khbsminislerie 't welk uvt- sluvtelyk werkte voor eygenbaet en uvt partygeestmaer dit kan een zorgloos en geld verkwistend m'nisttrie niet verschoonen, en dus herhalen wy dat liet verwyt van Mr Liedts zeer misplaetst is.... En voor wat de nuttigheyd aëngaet van de oorzaken te onderzoeken door welke het land zoo jammerlyk in diepe schulden gedompeld is, waterden minister van zegge, wy denken dat 't land zal oordeelen dat die naspeuringen zeer nuttig, zeer noodzakelyk zyn en in do toekomende kiezin gen aen 't volk vpor ieyddraed zullen dienen laten 'de kiezers zich al wederom verblinden en mislevden, zy moeien het maer weten de uytkomst zal al wederom zyn betalen, langs om meer betalen, en allyd betalen 't zy zy konnen of niet Wat er moet gedaen worden wy hebben het in onze twee voorgaende Nrs gezegd, wy hebben de middelen aen- gewezen, wy hebben gezegd met den achtbaren lieer Uodenbacb dat er moet gespaerd wordenwy hebben ver- sclieyde afschaffingen voorgesteld die 't land zouden regl helpen; wilt men ze niet alle bewerkstelligen, dat men ten minsten beginne met cenige en onder andere met de exploi tatie van den yzeren weg door 't gouvernement te doen ophouden. Dat men den yzeren weg verkoope gelyk Oostenryk nu gaetdoen en welligt al gedaen heeft, en men zal er jaerlyks geen vyf a zes millioenen aen verliezen, dit boven de sleet van liet materieel voor welke er al wederom een tiental millioenen gaen moeten gevraegd worden Aldus, gelyk men ziel, is er van niets anders kwestie dan allyd van millioenen net als of de millioenen in de serren der Belgen gekweekt wierdeu gelyk de meloenen die men maer af te snyden heeft en die 'tjaer nadien weer uit schieten en groeven. Van sparen willen liet ministerie en een groot deel der representanten niet liooren en 't is 'tgeen oorzaek is dat andere leden der kamer die zeer genegen zyn om gespaer- zaembeden in te voeren, den moed verliezen en zich byna de moeyte ontzien voorstellen van gespaerzaemheden te doen, wel wetende dat zy niet genoeg ondersteund worden, datzy in de woestvn p'rediken, dat zy byna altvd alleen staen enz. Aen deze laetste zullen wy zeggen dat 't land op hun de oogen gevestigd heeft, hun goedkeurt en toejuyeht; dat zy moeten goeden moed hebben en hun stelsel van gespaerzacmlioyd vasthouden, geduriglyk voordragen, on- ophoudelyk aenprediken er altvd en in alles meê voor den dag komen, den lyd zal komen op welken de kiezers en de kamers de oogen zullen openen. Over veel jaren waren Ycrhaeglien en Delfosse alleen in de kamers om een stelsel van liaet, partygeest, verdrukking en bekeurlyke oppositie te verdedigen, en door hunne aenlioudendheyd zyn zy er ten laetsten in gelukt hun prin ciep de bovenhand te doen krygen en zvn zy van de voor naamste leden der kamer geworden. 'T is waer, hun spel heeft niet lang geduerd, maer 't was omdat het volk dade- lyk heeft klaer gezien dat die mannen 't land naer zynen ondergang levdden. Van de leden die wy aensporen om hun stelsel van gespaerzaemheyd gedurig aen te prediken, zal men niet konnen zeggen wat van Verhaeghen en Delfosse moest gezegd worden, dit stelsel van gespaerzaemheyd zal onmisbaar 't land van zyne mine redden in plaets van liet te verderven. Dit zullen de Belgen aldra gewaer worden ten eersten in hunne borze, ten tweeden in de verbetering van 's lands toestand, ten derden in 't ontzag dat den staet meer zal inboezemen, ten vierden in geheel den gang der zaken, want waer orde, zorg en gespaerzaemheyd lieer- sclien daer zyn voorspoed en vertrouwen, waer voorspoed en vertrouwen zyn, daer is gemak, en waer gemak is is rust, is vrede die de natiën gelukkig maken als zy deze.ve wel gebruyken. liet Handelstraklaet 't welk door de kamer en den senaet komt gestemd te worden verwacht nog slechts de koninglvke bekrachtiging. Zie daer Bèlgiën al wederom voor vyf jaren geplaetst onder het stelsel der dilferentiele bepalingen met onze zuyderburen. De lynwaednyverheyd is voornamelvk hoogst te vreden over dien diplomatieke» akt, welken haer een gewigtig uytvoerpunl verzekert. Niemand kon beter dan den achtbaren heer De Haerne de weerde dezer toegeving doen nytsehynen. Ten dezen titel verdient het deel van zyn verslag 'waerin de bepalingen nopens onze garens en lynwaden behandeld zyn, de byzondere aendacht onzer fabrikanten. Wy nemen liet hier gedeellelvk over Onder de gunsten die hel traktaei oplevert, piaetsl de open bare denkwyze op den eersten rang deze die betrek hebben'met de lynwaednyverheyd. Deze nyverheyd is sedert twee jaren be- gonst te herleven zoo wel voor wal de lynwaden vau haudgarea I die allyd den voornaemslën artikel van lynwaed uytvoer nae.' Yrankryk uylmaekl, als voor wal de inekanieklynwadên aengael. De verkregene voordeden zvn de volgende: Zv vergen eênige uylleggingen 1° Vermindering van 15 ten 100 op de tegenwoordige inkom- regten, welke, middelmatig genomen, beloopt tol iels meer dan 5 ten 100 op de weerde. T is eene toegeving, maer zy is niet iu vergelyking met de prysvermindering die onze lynwaedprodukten sedert 1845 ondergaen hebben en die op 20 ten 100 mag geschat worden. Hel is niet nutteloos te doen aenmerken dal eene derge- lyke vermindering die wy van Holland hebben bekomen, voor uytkomst beeft gehad onzen uytvoer naer dit land merkelyk te vermeerderen. Door hel Hollandsoh-Belgiseh traktael van 29 july 1840, is het invoerregl op de lynwaden van 5 op 1 ten 100 verminderd. Deze vermindering is door het traktael van 1851 bekrachtigd. Onzen uytvoer naer Holland van alle slach van lynwaden, die in 1845 beliep tol 452,000 kilogrammen is in 1852 geklommen tol 525,000 kilogr. De vermeerdering sedert 1840 tot 1852 is geweest van meer dan 15 ten 100 ten gevolge van eenen afslag van 2 ten honderd op de inkomreglen der weerde. De vermindering voor Vrankryk is meer dan 5 ten 100 op de weerde. Voeg daer nog by dal de gunst welke ons door het tegenwoordig traktael verleend is, differentieel is tegenover Engeland en Duvtschland die altyd in Vrankryk invoeren het is waer, Vrankryk mag aen andere natiën eene vermindering van een zesde verleenen,'t welk ongeveer 15 ten 100 maekt;maer dan nog zou Belgiëu tegenover andere mededingende natiën in den zelfden toestand zyn waer hel heden in is en altyd een nieuw voordeel genieten van 15 tcu 100 op hel inkomregl ten opzigle der fransche nyverheyd. 2° De aenneming der nieuwe typen voor hel vaststellen van hei ruw lynwaed. Men kent de moeyelvkheden welke door deze kwestie zyn veroorzaekt geweest. Voorgaendelyk waren er vyf typen welkers kleuren min of meer klaer waren volgens de fynte daergesteld door den draedieller. De verbetering beslaelinde vervanging van den donkersten type door eenen klaerderen, en in de evenredige verhooging der andere. Dezen maetregel wierd aengenomeu door eene gemengde commissie waeraen, van onzen kant, de meest bevoegde persoonen deel namen. 'T is u genoeg zeggen dat deze nieuwe invoering den belgischen handel moet vergenoegen. Geheel de wereld zal hel voordeel begrypen dal er uvt voortspruyt, byzonderlyk voor de lynwaden gemaekt met de gèele vlassen die geroot zyn in de geelachtige waters der Leye. Deze twee voordeden moeten voor uylwerksel hebben onzen uytvoer te vermeerderen welken, sedert twee jaren, voor alle merkten en byzonderlyk voor Vrankryk reeds aengegroeyd is. T is echter spytig dat men het bedrag van uytvoer van 5 op 2 millioenen van onzen mogelyken uytvoer verminderd hebbe. Men heeft dit ongetwyffeld niet anders gedaen dan omdat onzen gedurig aengroeyënden uytvoer aen de fransche nyverheyd deed vreezen dal de voormalige hoeveeiheyd, vastgesteld door het truktaet van 1845, zou bereykl worden. Overigens is cr ons nog eene marge van meer dan 80 ten 100 tocgestaen om hel cylfer van onzen lynwaed uytvoer van verleden jaer welk slechts 1,150,000 kilogr. is geweest, tot 2 millioenen te brengen. Vergelen wy een derde voordeel niet welk ons door het traktael is tocgestaen dit van vryëu doorvoer onzer lynwaden mei engelsch gareu gemaekt. Men kent de moeyelykhcden die (vy diesaeugaendc ontmoet hebben. Hel traktael geeft ons waerborgen voor onzen lynwaed uytvoer langs Vrankryk, naer Spaniën, IS oorder-ha liën en Zwitserland, waer wy deze specialiteyl noodig hebben om melden nagemaektea engelsehen artikel te konnen mededingen. Om aen de kamer het belang dezer vergunning te doen begrypen, zal hel vergenoegen te zeggen dat, gedurende 1853 inen meer dan 500,000 kil. engelsch ol'iersch garen heeft gebruykt in de fabrikalie der lynwaden onder het stelsel van entrepot. Er is op te merken dal, in het weven, dit garen dikwils vermengd word met iiiiatidsch garen, 'I zy mekaniek 't zy met d'hand gesponnen, om eenen sterkeren, sciiooueren of profyligeren doek te maken. De varieleyl, in zaek van fabrikering, is allyd voordeelig. Den verwezen ly kien voortgang van onzen uytvoer naer andere landen dan Vrankryk, doet zien dat wy naer een iydslip streven op welk men de te nadeelige conditiën zal kunnen laten varen die men zou moeten ondergaen om de fransche merkt te bewaren. Dit oogenblik is nog niet gekomen, maer '1 is klaer dat wy het zelve dagelyks meer en ineer naderen. De lasten die men, in zaek van traktaten oplegt, konnen direct of indirect zyn. Zy zyn direct als zy op de schatkist of op zekere nationale nvverheden wegen indirect, als de aen eene natie toegestane gunsten gevraegd worden door eene andere natie die belang heeft dezelve min of meer uyisltiylelyk te genieten, en die, met dit doel, zou bereyd zyr. deze gunsten rykelvker te vergelden. Ten gevolge dezer ontwikkelingen, mag men op eenen voor spoed igeren lyd rekenen voor dë deelen van T land die zich op de beiaugryke lynwaednyverheyd toeleggen, welke nyverheyd, dank aen de nieuwe uyivindiugeu en aeu de verspreyding der europasche gewoonten en géi iruykou in 'l overige der wereld, geroepen is om eene langs om belangryker rol in de handelsbeweging te spelen en aenzienlvke verbeteringen in den landbouw te verwekken. Die aengroeying van gemak, ondersteund door andere ook beiaugryke bewerkingen, zal het zedelyke der vlaemsche bevolkingen doen herleven, zal eene nieuwe kracht geven aen dien familiegeest die eerlyds by haer zoo maglig was, dan wanneer buyten byna elk buys een werkfabrick was, waer alle banden gebezigd wierden aeu 't vlaswanneer alle, groot cn kleyu, mansvolk en vrouwvolk altyd gereed waren om naer hunne velden te vliegen die zy als hovea

De Denderbode | 1854 | | pagina 1