PILLEKEXS. bebouwden wanneer eiken pachter aen den wever den onderstand verleend** *'<lien by er zelf van ontving wanneer de eend ragt en solidariteyt al de klassen der maclschappy samen verbonden wanneer,1'met een woord, den landbouw en de nyverheyd als zuster eri broeder leefden en medewerkten aen hunnen weder- zydscheR voorspoed, aen die volmaektheyd die de Vlaenderen by den vremden in zoo groote achting heeft gesteld; wanneer elke familie eene school van zedelykheyd was waerin de kinderen gedurig'Cnder d'oogen hunner ouders waren; wanneer de ellende onbekend was, dank aen de chrislelyke organisatie van 't werk wanneer eyudelyk men die werkzaemhevd zag bloeyên, die deugd welke-van de Vlaenderen ecne der schoonste, der godsdicnstigste, der zedelykste en liefdadigste streken gemaekt heeft welke onder •de'zon- te vinden zyn Het Verbond van zondag klapt van bywyfschap en huwelyk en zegt dat het volgens het evangelie, aen den wortel is dat men den boom moet afkappen, dit wilt /.eggen de-hand slaen aen de uytroeying der ellende. Zou dit middel zommige hem niet onbekende kwanten beletten het sehandelykste bywyfschap met het huwelyk gepaerd te doen gaeit Zou dit middel vele aerdige kalibers die niets in den weg hebben 0111 te trouwen, van het bywyfschap verwy- deren Als den konfrater daerop niet geern antwoord, hy mag het ons zeggen, wv zullen er ons meê belasten. En dan, Gommaer, zeevert zoo veel het u belieft, maer in Gods naem, zwvg toch van 't Evangelie, want gy verstoet er zoo veel van als een kalf van 't spaenseh. Het Evangelie leert ons dal er altyd armen zullen zyn, opdat de ryken altyd gelegenheyd zouden hebben de christelyke liefdadig- heyd uyt te oeffenen. En dit doen in onze steden met veel meer iver en goeden uytslag de lofweerdige genootschappen van den H. Eranciscus llegis, die gy met hunnen naem niet durft noemen omdat zy eln istelyk of, volgens uwe meesters, klerikael zyn. Deze genootschappen brengen overal menig vuldige huysgezinnen totden huwelyken staet, en zy zouden er nog meer toe brengen, indien zy niet uytsluytelvk door de klerikalen ondersteund wierden, welke byna alleen alle byzondere liefdadigheden ten hunnen laste hebben. .-. De Gazette van Brugge heeft ons artikel van zondag over de belastingen opgenomen zonder de bron aen te wyzen. Het misstaet aen een viaemsch blad van eersten rang klevnere konfraters te bestelen. Wy moeten die han- delwys afkeuren en zullen er altyd tegen protestereu; want waerom moeten wy werken en een ander met de beneticie laten strvkeu gaen Wy hopen dat de Gazette dit wel zal begrypen. De Gazette van Geeraerdsbergen doel het dikwils nog slimmer; om den Bender-bode met te moeten citeren, wacht zy acht dagen tot dat onze artikels 't zy in het Boterkuypje, 't zy in den Yperling 't zy in een ander blad verschenen hebben, en dan neemt zy dezelve op noemende dan die andere bladen in plaets van den Bender-bode. Welke reden heeft de Gazet van Geeraerdsbergen om aldus den Dender-bode te henadeeligen Wy willen het niet onder zoeken, maer vragen haer dat zy die manoeuvres zou sta ken, want zy zyn meer dan onbetamelyk. .-. De verbittering der liberators en moortelgasten tegen do priesters en kloosters kent geene palen meer. Tegen de priesters, omdat deze hunne pligten kwyten met het volk te onderrigten en het tegen de verdertlvke leeringen van een goddeloos schuym te wapenen; tegen de kloosters, omdat deze slim genoeg zyn hunne geringe bestaenmiddelen tegen de roofzucht en diefachtige inborst van zekeren haspel te vrywaren. Wilden de priesters zwygen, de libe rators laten doen, 't volk laten vol leyden en dermate ver- zodeloozen dat den moortelwinkel voor goed kan boven komen, oh, dan zouden zy by de truweelmannen de beste, de zachtmoedigste, de verdraegzaemste, de hevligste men- schen van de wereld zynSlaer het zou niet lang duren of er zou al wederom eene h... als godin der rede op de autaren geplaetst zyn, de kloosters en kerken zouden al wéér geplunderd worden, en een nieuw schrikbewind ware alhaest tot stand gebragt. De jaren 89 en 95 leveren er de klaerste kewyzen van. Maer waerom van 89 of 95 gespro ken, de begonnen werkingen van den franemaeonshaspel van dezen tegenwoordigen tyd spreken al luyde genoeg, ja maer al te luyde om zyne inzigten te doen raden Het Verbond zegt dat het klerikalismus een raisonne- ment heeft dat hem eygen is, namelvk 't deze Alles wat ten zynen profyle gedaen word, is niet slecht gedaen.... Wel gy onnoozelen konfrater gy breekt ons den mond open om 11 te zeggen dat dit juyst liet kenteeken is van uw valscli liberalismus. Al wat dit liberalismus gedaen heeft ten pro- fyte van zyne kliek is, volgens u, onverbeterlyk tot de schulden toe van den vrceslyken hoop millioènen die het op den hals der burgers gesmeten heeft verheft gy tot aen den hemel en wilt gy als eene liberale weldaed doen acnzien; maer daerin moeten wy u gelvk geven, want die aen den suykerpot heeft mogen lekken dient niet te zeggen dat er mostaerd in was. Doch uwen zeever, konfrater, bewysl dat gy niet weet dat dezen die. eenen kop van boter heeft geenen bakker mag worden, en dat dezen die een gescheurde of slechte broek heeft niet veel komplimenlen met zyne beenen mag maken .-. Misschien zal 't Verbond hier met protestation voor den dag komen en verzekeren dat de broeken van zvne liberale vrienden goed, kloek en znyver zyn, vermits liet bvna al rykc lieden zyn die noch slechte noch vuvle broeken dragen. Maer hola kompeer, de koekoeken zeggen ook dat zy znyver en proper zyn en dat zy daerom hunne eyers in eens anders nest leggen doch elkeen gelooft er van wat hy wiltAls gy moet antwoorden, konfrater, bewimpelt de zaek niet, biecht regtuyt en belvd dat wy de waerheyd zeggen, want die den hond" in den aers moet kussen, heeft niet noodig zich lang te wasschen .-. Onzen stadsgenoot, M. Frangois Meganck, vleesch- houwer, heeft in den veeWedstryd te Brussel, den eersten prys behaeld met een vet verken van kleyn gestalte en gemengd ras, wegende 288 kilos en hebbende nauwelyks 15 maenden ouderdom. Den prys bestond in eene zilveren vergulde medalie en eene premie van 125 franks. Hadden zekere liberale verkens van kleyn slach durven mededingen, 't is byna zeker dat M. Meganck den prys niet zou gehad hebben. CORRESPONDENTIE. M. en goeden Vriend D. Cuyt Detroit, in Ame rika, wy hebben uwen brief zeer wel ontvangen en deszelfs lezing is ons zeer aengenaein geweest. Wy bedanken u grondhertiglyk over die belangrvke roededeeling en hopen dal gy het niet kwalyk zult nemen dat wy dezelve eerlang in den Denderbode opnemen. Wy zyn verzekerd dat onze geachte lezers er groot genoegen zullen in vinden, en dit plezier zoud gy ons niet willen weygeren, dit weten wy. Wy wenschen u uyt ganscher herte voortdurenden voor spoed en bidden u onze welgemeende handdrukkieg en ver zekering van blyvende vriendschap voor u en voor uwe familie te aen veerden.Wy zullen andermael zorgen dal de verzenders beter opletten 0111 11 den Bender-bode meer geregeld te doen toekomen. Geachten inschryver V.. HuytL...Wees bedankt over uwe minzame uytnoodiging; wy zullen ons eene eer en voldoening maken dezelve te beantwoorden. De Indépendanre, den Impartial, den Progrès, den Memorial van Korlryk, enz. hebben voor opstellers of bestierders ambtenaren, welke ten koste der Bykskas leven. Zulks bewysl dal er vele amb tenaren zouden kunnen afgeschaft worden, zonder nadeel voor 's lands dienst. Hel afschaffen der ounoodige ambten zou een bekwaem en reglveerdig middel zyn 0111 in de noodwendigheden der door M. Rogier groolendeels uytgeputte schatkist te voorzien. (Gai. can hielt.) Over omtrent 70 jaren van hier, stierven er twee broeders, priesters, de liecren Albrecht en Francies Van Doorne die, bv testament, een deel hunner foi'luyn gaven lot het onderhoud van een weezenheys te Deynze. ISlykens de testamenten moest den pastor der slad gezamelyk met eenen der naesle bloedverwanten hel getal der ie aeuveerden weezen bepalen, en het buys moest door eenen priester bestierd worden. Hel is duydelyk dal de liefdadige gevers eene godsdienstige rigling voor hunne stichting hebben gewild. *De 'kommissie van gemeld weezenhuys schynt thans voornemens te zyn kloosterlingen te gebrnyken lot bel beslier van dit buys. Dit voornemen maekt den Messagrr razend. Het dcugdzaem vuvlhlad luvd daerover de brandklok even als of men hel vuer zou steken aen de vier boeken der wereld. YVaerloe die razerny Is het omdat men, volgens den wil der liefdadige gestichien, aen het gesticht eene godsdienstige rigling geven wilt? Maer. indien menden wilder liefdadige gevers niel in eer mag eerbiedigen, wat zal er nog geëerbiedigd mogen worden Is hel omdat de voorwaarden der overeenkomst onwettig zullen zyn Neen want de voorwaerden moeten door de Provinciale Overheyd en hel Gouvernement goedgekeurd worden. Is liet omdat de kloosterlingen slecht zullen bestieren Ook niel want de dagelyksclie ondervinding leert dat kloosterlingen meer dan anderen, bekwaem zyn om weezenhuyzen goed en goed koop te beslieren. Dc plrglige inwyding van den Ommegang van Lede die wy in ons voorlaetste Jir aenkondigden, heeft aldaer met veel luyster en met eene buytengewoone godsvrucht plaets gehad. Van alle kanten waren de geloovigen toegestroomd, en zoodanig was de menigte dat niemand zich geheugt ooyt zno veel volk Ie I.ede samen gezien te hebben. De gemeente was op liet allerprachtigst vercierd en zoo sntakelyk op- getoyd, dat de gemeentenaren er den grootsten lof over verdienen. De processie was vergezeld door Z. II. den Bisschop van Gend, een groot aental geestelyken, het ge nootschap van den II. Vincentius, den kerkenraed. de confrérie en geheel de regentie alle met waschlicht in de hand. Eenen man heeft zich dooi' zyne afwezigheyd doen onderscheyden; dien man was den heer Jndocus Den Vaderlander klaegl dal liet Handelsblad, den Denderbode, en de gazelle van Audenaerde hem verleden zondag niel zyn toe gekomen. Wy van onzen kant zyn zeker dat ons blad gezonden is geweest, en dit kan niet missen aengezien onze adressen gedrukt zyn. Zoo ook hebben wy te klagen dat den Vaderlander van woens dag gepasseerd acht dagen ons niet toegekomen is. Wal geworden dan de nummers die ter hunner bestemming niet besteld worden Wy zouden dit wel eens geern weten... Men verzekert dat den depot van het 2C regiment jagers te peerd, welken zich nu in Bergen bevind, naer Aclst gaet overge- bragl worden. Den Moniteur kondigt de Ivst af der reeipiendarissen, welke te Leuven, Btussel en Gend, gedurende, de sessie van 1854, door de universiteyls-jurys, zullen geëxamineerd worden. Om le doen zien, door welk een grooler getal studenten de Itooge- scltool van Leuven, dan wel de andere universilcyten bezocht word hebben wy slechts eenen blik te werpen op het tolael der ingeschrevenen. Uyt Leuven beloopt dit getal, in verschiltige vakken op 153 Uyt Luyk 99 uyt Brussel 18 uyt Gend 02 zoodal hel getal der leerlingen van do universiteit van Leuven, dat van Brussel 75 le boven gaetdat van Luyk 51 en van Gend 91. Den pastor van Waermaerde, M. de Raclte, is op die com mune, in den ouderdom van o(i jaren, overleden. Te Mecheh'it komt M. Collier, vikaris-generael van het artsbisdom, en deken van bet kapittel aldaer teoverlyden. Dezen achtbaren geestelyken, die ook examinalor-synodalis was, bad den ouderdom van 77 jaren beroyki. Maendag is inliet gesticht der Jesuiten, te Korlryk, in den ouderdom van 54 jaren overleden, den Eerw. Pater Cauwe, éer- tvds onderpastor van St-Walburga, te Brugge. M. d'Andelol, gewezen senaleur van liet arrondissement I Aelst, is eergisteren overleden. M. Wappers, die de portretten van den licrlog van Braband en van den graef van Vlaanderen komt le eyndigen, is naer Parys vertrokken, alwaer hy eenige maenden gaet verblyven. Den minister van financiën, zoo men verzekerd, gaet aen - dringen, na hel eyndigen van de vacancie der kamers, om* het ontwerp van wet op de stokeryën te doen beraedslaegd worden. Men zegt dat den minister niet wanhoopt van nog eene meerder heid voor zyn ontwerp in de kamer le zullen vinden ofschoon de sekliën hem zoo vyandig zyn geweest. M. LiedïS gaetdenoodza- kelyklteyd pleylen van nieuwe inkomsten, 0111 den deficit te dek ken, en zal beweeren dat de stokeryën meer kounen opbrengen dan zy nu opbrengen. Na de stokeryën zullen ongelivyfeld de brouweryën komen. Dit is ten minslenhetgeen gezeyd en gevreesd word. By koninglyke besluyten van den T, zyn* benoemd M. G. Vanrechem, ontvanger van direklie belastingen in dispo- nibililcyt, is benoemd tot ontvanger der direklie belastingen en aecynsen te Stekene. M. H, Albert, ontvanger van dc douanen in disponibilileyl, tot ontvangea van de direkte belastingen en aecynsen le Bréc, in Limburg. M. N. Jacquemin, luytenanl der douanen le kleybeekstraet (St- Nikolaes), lol ontvanger van de direkte belastingen, douanen te Baslogne. By koniuglyk besluyt van den ld dezer, is M. Van Bogaert le Grembergen, tot schepenen benoemd, in vervanging van M. Simonaerl, die lol hel ambt van borgemeester is verheven. Eenen jongen artist van Dendermonde, M. J. Vèrhas, komt zich le Antwerpen, in het jaerlykscltér concours* le onderscheyden, en heeft op de akademie vair schilderkunde in die stad, acltl prvzen behaeld, le weten Den 2'° in de uylmunteudheyd den 1™ in de compositie, of zamenstelden 1™ in de ontleedkunde, of anatomie; den 1"'in de ddbrzigtkundeden 2C" ttnde leekeniug naer de natuerden 5'" in de scltildetkunde den 3'" in de expressie of uyldrukking den 5™ in de historie en in de kleeding. Dezen jongen artiste beloft eenen goeden schilder le worden, ingezien den spoedigen voordgang welken hy doet. Het is nau welyks twee jaren dal dezen jongen artist de lessen in de akade mie le Antwerpen bywoonl, en men kan oordeelen welken voord gang Ity beeft gedaen. De slad Dendermonde en de provincie behoorden dezen veel- belovenden jongeling te ondersteunen, en aen le moedigen; men mag van nu af verzekeren dat M. J. Verbas zyne geboortestad en Vlaendereu eens lot eer zal strekken. Er word tegenwoordig gehandeld en veel gesproken, te Denderinonde, over bet maken van eene sluisbrug aen den mond van den Dender. Dit werk zou 25b 000 fr. ntoeteu kosten, volgens eenen devis door M. deu ingenieur Woliers opgemaekt. Men hecht veel belang te Dendermonde aen het tnaken van die sluysbrug, en dc slad zou genegen zyn 0111 eene leening aen le gaen, ten eynde haer deel in de kosten te konnen betalen. Te Ninove is eenen brand uyigcborsten, en heeft eene schuer en een deel van hel buys van den landbouwer lleymans in assclte geleid. M. den notaris Eggerniont, en M. Vcrgaert bestuerder van liet enregislrement le Gend, zyn benoemd tol leden van den jury voor welken de kandidaten-notaris hun examen moeten afleggen. Men ziel nu le Gend, in eenige winkels, onder anderen in de Zonnestrael en'in de Marjolynstrael, amerikaensclt ossen-en- verkenvleesch te koop gesteld. Dit vleesch komt voord van de oevers der Plata. Volgens een blad van Gend, den Hereurius, word liet ossenvleesch aen 45 cenlinten, en hel verkenvleesch aen 52 cenlinten het pond: verkochtbet afgesmolten verkensvet moet men 72 centimen betalen. Voorledene week, hebben eenige Luxemburgers M. Rogier eene medaille om den Itals. gehangen. Den zoogezeyden verlosser der Vlaenderen heeft. Ver dezer gelegenheid nog eens de ondank- baerlteyd der Vlamingen beweend, en de bewooners van bet land' der wilde zwynen hebben gepoogd den gewezen* minister le troos ten,. met bent te verzekeren dat zy zich zullen acnzien als door hem gered, «n Luxemburg door Item verlost, waer van weet men 'nog niet. Men zegt dal M. d'Hofisclimidt over deze medaille eenigzinsjaloerseh is. Nog steeds blyft liet getal aengroeyën der Ditytschers welke- zich le Antwerpen inschepen onn naer Amerika te zeylen. Twee drymaslers zyn eergisteren van* hier naer New-Yorck vertrokken. Het eerste schip had 345 landverhuizers, en hel ander 527 per- soonen aen boord Op de merkt van Brussel was er maendag weinig aftrok int de granen. Veel graen is moeten opgezet worden. Een pas geboren kind, van liet mannelyk geslacht, is eer gisteren, in de Stoofslraet te-Brussel gevonden, liet was in eenen lyfrok gewenteld: en in een stuk van een serveet. Den jongen was hed struysch, en is naer het vondelingettbuys gedragen. Den 8 dezer is een* pasgeboren kind van bel vrouwelyk geslacht in bet slyk gevonden achter de woonst van Mar ia Wal kers, te Meerbeke. Die vrouw is aengehouden onder beschuldiging van kindermoord. Sophie Van Acker, oud 30 jaren, spellewerkster te Verre- broeck, is door liet hof van assisen van Oost-Vlaendereu, verwe zen. lot de doodstraf, te ondergaen op de publieke plaets le Gend, als pligfigacn vrywillige moord, bega en op baren styfzoon Braem. Eenen sloulmoedigen diefstal is dezer dagen lussclien 5 en fi uren des avonds, ten nadeele der eclitgenooten De Pauiv, verkoo- pers van elle goederen, op den Leuvenschen steenweg, le Brussel gepleegd. De echlgenoolen waren in hun achlcrhuys, terwyl de straeldeur des winkels geheel epen stond. Eenen dief, die zulks bemerkte, sloop in den winkel, en roofde aldaer, niet eeirge stuk ken zyde goed of andere stof, welke zich gemakkelyk verbergen laet, maer wel een stuk breede linnen van 90 ellen, hetwelk dus nterkelyk te groot was om verborgen le worden. Den man legde liet op de schouder, en vertrok zoo natuerlyk als den eerlyksten kooper zou hebben kunnen dnen. Eene zonderlinge diefte koml, in eene herberg, op de Hoog- strael te Brussel, gepleegd te worden. Eenen man, vergezeld van zyn docltlerken welk bare eerste communie gedaen bad, zat in eene herberg eenen liter faro te drinken, en had zynen neusdoek, in welken Ity zyn geld, op eenen bock geknoopt had, nevens zich geleyd. Den man verwyderde zich eenige minuien, en den neus doek was weg zonder dal iemand bet gezien had. zelfs niet het dochterken welke zyne plaets niet had verlaten. Alom wierd er naer den neusdoek gezocht, maer nergens vond men -dj,en. Den vader verliet dan met zyn docltlerken de herberg, zeer bedroefd zynde over dit verlies. Maer nauwelyks waren zy op straft, of zy zagen een hondje welk eenen neusdoek aen stukken trok, en hol was den gestolen neusdoek. Den man liep naer den hond, en gaf Item eenen schop maer, op den zeiven oogenblik ontving hy eene geweldige oorveeg van een wyf. Dit wyf was de meesleresse of eigenares van den hond. Er ontstond dan eenen twist, en er wierd onldekl dal het wyf haren hond op dergelyke dieften geleerd had, en dat liet op Inter acnsUiwon was dat den neusdoek met geld was gestolen. Het wyf en haren hond zyn naer de permanencie en dan naer den Amigo geleyd. flut regterlvk onderzoek bctrekkelyk de moord, welke te Leupeghem op de huisvrouw van den landbouwer Petle gepleegd

De Denderbode | 1854 | | pagina 2