ZAKEN VAN HET OOSTEN FRANSCII KEAZERRYK. ENGELAND as geweest, is nog niet geëyndigd. Den knecht blyft nog steeds als betigten in liet gevang, en is dezer dagen, nog tweemael door den regieter instruktie onderhoord, maer loochent alles wal men hem ten laste legt af. Hy beweert dat hel gevonden geld hem toebehoort, en hel zyn is doch, hy kan het bezit van hel zelve niet verreglveerdigen. Een dagblad van Luyk rand eenen biechtvader aen, om dat dezen de absolutie aen eenen jongeling geweygerd heeft. Is de zaek der weygering van absolutie echt* dan heeft den biechtvader reden gehad om die te weygeren, en hel liberalersblad kan zich geenen r eg ter stellen om over die zaek te beslissen. Hel blad welk zich deze aenranding veroorlofl, is een van deze dagbladeren welke onophoudend den godsdienst en deszelfs be^ dienaers bestryden en bespotten. Den schildwacht van het postburecl van Bergen raeple* zaterdag avond, eenen brief op dien dén verzender had laten vallen, denkende dat hy dénzelven in de bus wierp; Wanneer den schildwacht afgelost wierd, spoede hy zich zynen vond aen zynen koporael te overhandigen. Dezen ging in den kelder, die zich onder het postbureel bevind* en in legenwoordigheyd van de meesteres des huyzes, brak hy den brief open* en vond er bankbiljetten in, welke hy in den zak stak. Deze biljetten hadden eene weerde van 780 l'r..Dezen diefstal is ter kennis der overheyd gekomen, welke den kaporael heeft doen aenhouden. Een yslyk ongeluk is te Hazebrouck (frausch-Vlaenderen) gebeurd. M. Prussowski, conducteur der werken aen den Noord der-spoorweg, woonende te Armentières en de werken bestu rende op de linie van Ryssel naer Hazebrouck, was te Armen tières op den spoortreyn van half een uer gegaen naer Hazebroucki By het afstappen, viel M. Prusscwski, door eenen schok van den treyn van de trede der locomotieve, waerop hy geklommen was, en rolde onder de wielen der waggons, die hem in stukken sneden. Na den overlogl van den ganschen treyn, raepte men enkel ver- scheyde deelen op, te midden van eenen plas bloed liggende. Hel is nu twee maenden dat wy geen regen meer gehad hebben. De aerde is droog en de oppervlakte der akkers is als met zand overdekt. In de zware landen is dit aen de jonge tarwe en rogge niet nadeelig, in tegendeel de warmte der zon doel haer veel goed. Maer in de ligte en zandachtige gronden is den regen noodig, om dezelve een weynig te bevochtigen en te verfrisschen. De wortels der rogge zyn ontbloot, en dit graengewas zou knnuen verdroogen indien men den middel niet bezat om het te voorko men. Dezen middel, dien wy niet genoeg kunnen aenraden, be- staet hier in Men neemt eene sleenen of houten rol, die men over den akker sleeptdaerdoör versterkt men de wortels in den groud en met dezelve dieper in de aerre te vestigen, bevryd men ze van de zon en den wind, en aldus belet men de spoedige uyt- drooging. Terwyl de veldbewooners over de droogte klagen ontbreekt hel regenwater reeds in vele huysgezinnen. De bornputten schy- nen uyl te droogen. In de zeeplaetsen by voorbeeld in Oostende, alwaer de inwooners regenwater gebruyken, by gebrek aen ander word hel schoon weder geenszins verlangd, want men is verpligt het water tot op 2 en 5 mylen afstands te gaen halen. Hel Burgcrwelzyn maekt aen de'bruggelingen bekend dal het veel van z.yne inschryvers verloren heelt. Nog een trimester^ ken of twee en zy zullen al te mael gesmolten zyn O Kreupel* tvelzyn. Het rysselsch dagblad la Liberietwee veroordeelingen on- dergaen hebbende, is krachtens het dekreet van 17 february 1852, afgeschaft. Hel proces der moordenaers van M. Bossi is te Hoornen ge ëyndigd. Zes der meeste pligligen zyn ter dood verwezen. Eenen Engelschman den heer Clare, heeft een brevet beko men voor hel uytvinden van metalen scheepsmasten. Zy zyn van gesmeed yzer met hout bedekt, en, zegt men, ligler, sterker en duerzamer dan de houten. Den prys is denzelfden. De engelsche dagbladen kondigen de dood af van eenen der uytmuntendste officieren van In t eugelsch leger, den kolonel K. Cordon, overleden in de droevigste omstandigheden. Kolonel Gordon was van Londen naer Aberdeen vertrokken met den treyn van den North-YVesteren yzereii wege. In hel deel van het rytuyg nevens hetgeen waerin hy zich bevond, zal eenen dronkaerddie aen de eerste slandplaets te Staflord, door de reyzigers uyl het rytuyg verdreven wierd. Den statie-oversten, M. Saunders, wilde hein plaetsen in de afdeeling van hel rytuyg waerin M. Gordon zich alleen bevond. Dezen weygerde den "dronkaerd in zyn gezel schap te aenveerden. Den statie-oversten drong aen, den kolonel weygerde eene tweede mael, en gaf zyne adreskaert, zeggende dat hy al de gevolgen van zyne weygering wilde onderstaen. Den over sten wilde de adreskaert niet aenveerden, wierp zich op M. Gordon mishandelde hem, en drukte hem zoo geweldig tegen het rytuyg, dal den kolonel, uytgeput, met eene doove stem uytriep Laet hem binnen komen Den dronkaerd gaf geene reilen lot klagen meer, maer toen men aen de volgende statie kwam. was den kolo nel Goreon overleden. De lykschouwing heeft bestaligd dat hy gestorven was ten gevolge van hel bersten van een slagader ge zwel, veroorzaekt door eene hcvigeontsleltenis. Den sta tie-oversten isaengehoudt n onder de betigling van moord. Den kolonel Gor don word diep betreurd; hy was kolonel van de artillerie en al- gemeenen onder adjudant van Ierland. Men schryft uyl Parma, 1 april De juslicie gelooft op het spoor te zyn der samenzweering in dien er samenzwering beslaet) aen welke den hertog overleden is. Men heelt eenen zekeren Bocchi, draeyer, woonende in een der straetjens dieuytkomen aen de plaets alwaer de moord begaen is aengehouden. Men zegt by hem een stuk laken gevonden te hebben van het kleur van den mantel dien den moordenaer heeft laten vallen. Wy lezen in het dagblad van Parma, de volgende omstan digheden nopens de laelste oogenblikken van den hertog Alhoewel, in het begin, den toestand van den gekwebtm het ongelukkig gevolg dal hy gehad heeft, niet deed vreezen, hoopte den doorluchtigen lyder gcensins hel leven te behouden, en hy bereydde zich met veel onderwerping tol de dood. Hy vraegde zelf en ontving met de groolslegodvruchligheyd de laelste'sakramenlen. cr Hy was allyd kalm, en sprak niet een bitter woord. Hy vraegde met aenhoudendheyd een kruciftx, dal hy digt gesloten hield, dikwyls kuste en niet meer verliet Hy drukte loegenegene gevoelens uyt voor zyne onderdanen, riep" by zich zyne jonge- kinderen welke hy zegende al hun bevelende met vertrouwen aen hunne goede moeder, die, in hare diepe droefheyd, moed genoeg geput heeft om by haren echtgenoot te blyven tót den oogenblik dat hy, stervende, den laetsten vaerwel zeyde, aen haer aen zyne afwezige vrienden en aen de aerde. De tyding dat een fransch koopvaerdyschip door de Bussen was gebombardeerd en in den grond geboord, heeft te Parys veel indruk gemaekt. Men is nieuwsgierig om te weten wat de veree- nigde vloot zal doen zy ligt te kavarna ten anker, en is dus maer -45 kilometers van Soulina. Men zegt dat de vereenigde vloot Odessa gaet bombarderen doch dit is maer een gerucht. Men heeft heden de zaken met wal overdryviug aenzien. Hel is waer dat Pruyssen bevel heeft gegeven aen zynen ambassadeur om hel protokol van Weenen te leekenen, maer, hieruyt volgt niet dat Pruyssen de pligt heeft op zich genomen van in de zaken van het Oosten werkzaem deel te nemen. Wel is waer-, dat dit protokol zyn belang heeft* maer hel heelt dit niet* welk men er te Parys aen hecht. Men is nader de waerheyd, wanneer men zegt dat Pruyssen voorgenomen heeft onzydig ie blyven. Onder- lusscheu* is het onderteekenen van dit protokol een bewys dal de vier groote mogendheden eikanderen verstaen* en dat Busland op de medewerking van niet eene mogendheyd meer mag rekeneh. De berigten uyl Conslantinopeien dagleekenen vau 27 maerl. Men was aldaer zeer bezorgd over de bestemming der vereenigde vloot, die dén 24 in de Zwarle-zee was terug gekeerd. Ilare be slemming was Kavarna maer mén dacht dat een deel zich naer Odessa zou begeven, waer een 50-tal handelschepen, in de haven worden teruggehouden, omdat zy weygeren hel graen af te leveren dat zy geladen hebben, legen beloften van teruggave der belaelde sommen. Men denkt algemeen, dat de admiraels het uyterste zullen wagen, indien het noodig is, om de vryheyd terug te geven aen die onregtveerdig in beslag genomene schepen, en eene herstel ling vragen oVer die schandelvke onregtveerdigheyd. De Zelve geeft aen den inaetregel door Busland genomen eene terugwer kende kracht. Over de geruchten, betreffende de waersChynlykheyd* dat eerlang dooi Ooslenryk een manifest zal uytgevcerdigd worden- zegl de Lloyd onder anderen Eerlang zal van de duytsche mo gendheden een woord uylgaen, gelyk aen eenen waerschouwenden bliksem, en wanneer men er geen gehoor aen geeft, zal dit door den donder gevolgd worden. Den Walachyschen Moniteur bevat een besluvt van den opperbevelhebber over het russische leger, hetwelk vèrklaerl, dat al die, welke vrywilliglyk of onvrvwilliglyk onnauwkeurige tydin- gen over de militaire operatiën der russische gcneraels zouden versprevden, voor eenen bestendigen krygsraed zullen gebragl, en met al de stmigheyd der wetten gestraft worden. De laelste berigten uyt St-Pelersburg, zegt den Times, mel den dat men onlangs byna een millioërf ponden sterling in goud, voor hel bekostigen van den oorlog, uyt die sterkte genomen heeft. Men zegde ter dier gelcgenheyd, dal het overblyvende nog on geveer 20,000,000 p. sl. (500,000,000 fr.) bedroeg. Den Times laet zich eene depeche uyt Weenen toesturen waerby er gezegd is dat de Bussen het Servich grondgebied zou den geschonden hebben door te Badejewaez, boven Widdin, over den Donau te rukken. Men twyfelt er niet aen, zegt de depeche, dat Ooslenryk ten dezen gevolge onmiddelyk het Servisch grond gebied met aenzienlyke magteu zouden bezetten. Beeds zou de kompagnie der Donau-stoomers bevel hebben ontvangen om al hare vaertuygen tusschen Semlin en Orsowa in gereedheyd te houden om oostenrykSche troepen te vervoeren. Men schrvft- uyt Hamburg, 7 aprilEenen koerrier uyt Londen is hier doorgereysd om den admirael Napier eene depeche van het engelsch gouvernement te bestellen waerdoor hem bevelen gegeven wierden om onVerwyld de vyandelykheden in de Baltische- zee ie beginnen met zooveel strengheyd'als het saisoen het ver- oorloft. Men schreef dal dringend bevel toe aen de verschillende gebeurtenissen die zich voordoeu sints de aenkomst van den hertog Georges van Mecklemburg-Strelitz te Berlyn. I)e volgende telegraphieke depeohen heeft men uyt Weenen ontvangen: Twintig duyxend Oostenrykers, gekommandeerd door den artshertog Albert, hebben bevel ontvangen om Servien binnen te trekken. Turkyen stemt hierin toe. IMen heeft uyt Bucharest vernomen dat de Russen op de turksehe batteryen welke op den oever van den Donau, tusschen Hnssowa en Silistria zyn opgeworpen, hebben geschoten. De kannonade heeft zeer lang geduerd; het is deze kanonnade welke aen een hevig gevecht heeft doen gelooven. Geheel het legerkorps van Oosten-Sacken, trekt op Dobrudscha. Den prins Paskewitsch word met 40,()0<) mannen en 13'J stukken kanon verwacht, en gaot in de omstreken van Knlarasch een kamp betrekken, liet garnizoen van Silistria bestaet uyt lO.Oü l mannen. Er zyn gunstige tydingen uyt Duytschland aengekomen. Den kevzer heeft aen M. Billault. voorziter van het wetgevend korps bekend gemaekt, dat men op de medewerking van Ooslenryk en Pruyssen tegen Rusland, gaet mogen rekenen. De eerste kauonscheuten zyn in de Zwarte zee gelost ge worden. Dit is ten minsten hetgeen door tydingen uyt Conslanti nopeien in date van 50 maert. word gemeld. Zy zyn door de Bussen tegen dry koophaudelvaertuygen gericht geworden die zich waerschynelyk tegenstrydiglyk niet de reglementen door den slaet van oorlog bepaeld, hebben gedragen. Een dier schepen is in deu grond geboord geworden, een ander heeft zware schade geleden. liet invaren van de engelsche vloot in de Baltische-zee heeft eene groote gisting door gansch het koningryk van Zweden gaende gemaekt. Hel verlies van Finland heeft een diep spyl in het hert der zweedsche bevolkingen achtergelaten, en deze laelste laten zich in begeestering vervoeren door het gedacht dat den oorlog hen misschien in staet zal stellen om weder in het bezit te komen van de seboone provincie die hen door den russische» keyzer Alexander ontroofd wierd en waeruyt zy voormaliglyk hunnen graen voorraed trokken De sterkte der engelsche troepen tot den 20 maert te Maltha aengekomen, bedroeg 422 officieren en 11,577 onderofficieren en soldalen. Het bevel tot het vertrek dezer schepen naer de Darda- nellen was gegeven, en de beweging wierd ten uytvoer gebragl. Thans rekent men dat er 45,000 Bussen in de Dobrudscha zyn. De brug, welke de Bussen by Ibraïla over den Donau hebben geworpen, beslaet uyt 60 schepen, met keteneu aen eikanderen gehecht, waerover men het grof geschut kan heen trekken. Destreek, welke door hel legerkorps der Dobrulscha verla ten was, is doordat van generael Oslen-Sacken ingenomen. Men schryft uyt Widdin dal alles by de Turken beschikt was om op verleden zondag by Kalafal een groot gevecht aen te gaen. Doch dezen nenval is uvigesield om twee redenen namelyk dat door den vallenden sneeuw de wegen onbruykbaer gemaekt wierdeu, en dat de turksehe voorposten eenen russische» lansier gevangen genomen hebben, die over den toestand en de ligging van het russisch leger gewiglige mededeelitig heeft gedaen. Vol- gens zyn zeggen, verschansen zich de Bussen in Kleye-Wallachyën en zyn die verschansingen daer met 50 a 40.000 mannen 'bezet. De Bussen hebben dry koopvaerdy-schepen met graen gela den, in den grond geschoten by de Donau-monding van Soulina. Er zyn fransche troepen te Gallipoli ontscheept. Men leest in den Lloyd van Weenen, van 5 april Byzondcre brieven uyt Bucharest in date van 29 maert heden toegekomen, melden de verovering van Maichin door de Bussen op 27 maert. Zoodal op 28 maert Isactcha alleen nog in handen was der Turken. Het garnisoen van Matchin, heeft zich overge geven na een bombardement dat byna twee dagen lang, zonder oud rbreking geduerd heeft, en na tweemael bestormd -te zyn geweest. De troepen die dat garnisoen samenstelden, zyn naer Bessarabiën geleVd Zy beloopen tol omtrent 5000 mannen, onder welk getal er zich eénige engelsche en fransche instructeurs bevinden; DIPLOMATISCHE BESCHULDIGING. Er is een spreekwoord dat zegt: den pol verwyt den kelel dat hy zwarl is. De gekroonde hoofden zyn ons dit andennael aen T bewyzen. Men weet* dat Engeland en Vrankryk de diplomatische porte feuilles hebben leeg geschud, en zy hunne proces-stukken, legen Busland* hebben publiek gemaekt. Busland deed dacrin de sehandelykste voorstellen, welke men tegen de reglveerdigheyd, legen de orde tegen, den vrede, legen het volkenregl doen kan. Het beloofde Engeland en Vrankryk, elk eene vergrooling van grondgebied; het .verkocht en leverde, geboeyd en gebonden, verschillige volksstammen aen vremde meesters over, indien men den czaer slechts rustig Conslantinopeien wilde laten inslokken. Belgiën en Holland zouden ouder ander het deel van Vrankryk, in die algemeene roovery, geweest zyn. De pubiikalie van die geheymen, heeft overal eenen diepen indruk gemaekt. Maer nu komt Busland, op zyne beurt, met beschuldigende brieven voor den dag. Den Journal de Sl-Petcrsburg meld, dat bel eene corresponden tie gaet afkondigen, tusschen persoonen die nog wat hooger ge- plaelsl zyn, dan de heeren Hussell, Seymour en Van Nesselrode. Men wilt, dat hier niemand anders in kwestie zal komen, dan prins Albert van Engeland. Welnu, volgens berichten uyt de diplomatische wereld, zal die pubiikalie eenen dieperen indruk maken, dan die van Engeland gemaekt heeft; den russische» ambassadeur te Weenen, houd die openbaermaking, als eene bcdreyying, boven het hoofd van En geland. Als men weet dat Engeland niet vry te spreken is van heb zuchtige ontwerpen; als men nagaet dat h(t zeer geerne zyne hand zou willen slaen op Candia, Egypte en andere merkweferdige punten dan mogen wy ook veronderstellen, dat het zonder twyfel niet altyd zoo hóorende-doot' is geweest, voor hetgeen Busland voorstelde. Dal zullen de brieven, waervan den Journal de Sl. Petersburg spreekt, misschien willen bewyzen. Hoe het zy de wederkeerige beschuldiging, welke Busland nu in het licht zal werpen, zal den czaer niet blank wasschen van de laelste vlekken, welke hy op zyn politiek geworpen heeft. Zyne daedzakelvke handelwys, opzigtens de westelyke Mogend heyd, en vooral opziglens Turkyën, is geschandvlekt geworden door ieder, welke Tevenwigt van Europa, als eenen noodwendige» grondslag van rust en welvaert, aenziel. Het wetgevend korps van Vrankryk heeft met algemeene stemmen de wet aengenomen, waerdaer het gouvernement ge- magligd word, op de klasse van 1855, 60,000 mannen meer onder de wapens te roepen, dan het gewoone contingent van 80,000 man. BERSTING VAN EENEN STOOMBOOT. Men leest in den Courier de la Vróme de volgende inlichtingen, nopeus de bersiing van den stoomboot Corsaire Zie bier de inlichtingen, welke wy tot hiertoe over die gebeurtenis hebben kennen inzamelen «Den Corsairewelken donderdag avond te Avignon vertrokken was, had te Pouzin overnacht en het is vrydags omtrent ten 4 uren 's morgens, op het oogenblik van het vertrek, dat den ketel gesprongen is, door eene oorzrek welke men nog niet heeft kunnen ontdekken. Door eenen toeval der Voor>ieni/,heyd, was hel dek van het vaertuvg overdekt met een zeker getal halen katoen en wol, welke de uytwerksels der ontploffing hebben verzacht, en veel bygedragen tot het hehond van het vaertuvg en der lalryke reyzigers, die zich aen boord bevonden. Echter zyn vier zeelieden welke in een magazyn achter den ketel sliepen, hyna oogenblikkelyk gedood. Zy wierden door den indringenden sloom verstikt. Eenen vyfden is prnstig gekwetst. Vyf stokers en eene vrouw heLben, liet zy door den stoom of door het kokende water, min of meer ernstige brandwonden hekomen. Eenen anderen zeeman is in de lucht geworpen, tot op eene hoogte, welke men niet bepalen kan, en hy zag slechts het gevaer dat hy liep, toen hy den grond mekte van den vloed, waerin hy nederviel. Dezen heeft zich al zwemmende gered, en heeft geen ander letsel dan eenen hevigen schok bekomen. Overigens is er geenen enkelen reyziger gedood of zelfs gekwetst. Het grootste gedeelte hunner bevond zich, op het oogehblik der ontploffing, in het inwendige van het vaertuyg, en het is welligt hieraen dat zy hun het houd te danken lubben doch er hecrschlen onder hun eenen schrik en ontsteltenis, welke onmogelyk is te beschryven. Men verzekert dat de Turk »n eenen groolcn zegenprael in Dobrudscha hebben behaeld. Schamvl heeft eene grooie overwin ning op de Bussen behaeld. De hezonderheden ontbreken. Den 26 april is gekozen voor eenen dag van gebed en van vasten voor geheel Engeland. Het schynl dal, volgens onlvangene berigten, er tegenstry- strydige winden op zee woeden, die ongunstig aen de vereenigde vloten zyn. Verder heeft men uyt dezwarte-zee vernomen, dat de russische schepen langs dc oevers.de garnizoenen zyn gaen afhalen die nog in de kieyne forten lagen. Die forten zyn nu verlaten door de Bussen, en vele zyn vernietigd. Te l.ondpii heeft men vernomen, dat er te Sl-Petersburg, le Riga en te Moscou verscheyde failliten verklarrd zvn. De laetste tydingen die door de engelsclie dagbladeren worden afgekondigd, zyn, dat Rusland in Pruyssen zyn politiek heeft de overhand doen hekomen en dat 31. Buusen, pruyssischen afgezant in Engc-land, terug is geroepen. Den opstand in Griekenland is nog verre van gedempt le zvn, en vestigt nog steeds de algemeene aeudacht, alles wat met dien opstanlin betrekking staet, of eenige hezonderheden doet kennen, moet van belang zyn. Een dagblad uyt onstantinopelen bevat eenige hezonderheden welke wy hier over nemen, Wy moeten nogtans onze lezers doen opmerken dat er veel oveidrevenhevd in die omstandigheden te vinden is, en dit is niet te verwonderen, aengezien de Turken met de Grieken in oorlog zyn. Nu, wat er ook vau zy. zie hier deze omstandigheden Den openbaren geestdrift was eenen oogenl lik gekoeld, door de afbraek der dip'omatieke betrekkingen, en de krngtdadige afkeuring van den oproer, door den franschen generael Kaler»i, uyt Parys aengekomen. Doch welhaest was den geestdrift levendiger dan oovt uytgehorsten, door de aenmoedi- gingen van het hof en de ophitsing der Atlieensche dagLladeren welke opgevuld zyn met verhalen van gewaeude overwinningen, op de tuiksc'ne troepen bphaeld. Doctor t osti, professor Mauroeordato en Soutzo keurden openbaeilvk en uyt ulle hunne kragt, het gedrag van het grieksch gouvernement goed, en zeiten in de kafTéhuyzen hunne wervingen van vrywilligers voord. Die wervingen geschieden op zonderlinge voorwaerden. Men geeft geld aen de vrywilligers, onder belofte dot zy het zullen terug geven van de opbrengst der plunderingen, welke men voornemens is in de turksehe grensdorpen aen te rigten. De theaterplaets, le Athenen, was volstrekt gelyk aeu een

De Denderbode | 1854 | | pagina 3