ZONDAG 7 MEY I85i ACHTSTEN JAERGANG. - W 400. Den Deficit of Ie kort in de staetskas En was er dan niemand om den onbeschaem- den francmacon Frère op zyne plaets Je stellen? Is het alles AELST, dev 6 Mky 1854, De sehaemte is wech hv kan niet meer rood worden YZEREN WEG. STATIE AELST. VERTREKUREN VAN DEN i MEY 1854. 1" Ten 7 uren 45 minuien des morr/ens naer Denclermonde, G<?nd. Ooslende, Kortryk, Mouscron, Doornyk, Rvsscl, Calais. 2° Ten 9 uren 00 min. 'smorg. naer Dwulermonde, Mechelen, Brussel. Antwer pen, Leuven, Thienen, Landen, St-Truyen, Hasselt, Luyk, Yerviers, Aken, Keulen. 3» Ten 3 uren 15 uamidd. naer Dendei monde, Mechelen, Brussel, Antwerpen, Leuven, Thienen, Landen, St-Truyen, Hasselt, Luyk, Vervier, Gend, Brugge, Oostende. 40 Jen. 5 uren 30 minuten namiddagnaer Dcnderniondc, Gend, Brugge Oostende, Kortryk, Mouseron, Doornyk, Byssêl, Calais. 50 7(.n 8 uren 15 minuien des avonds, naer Dendermonde, Mechelen, Brussel, Antwerpen, Leuven, Thienen, Luyk, Verviers, Aken, Keulen en Gend. .CLIQUE SUU1I. VAN DENDERMONDE NAER AELST. \o feu 7 uv. 00 m. 's morgens.2^ Ten 8 uren 20 minuten 's morgens. —3° Ten 12 uren 10 minuten 's middags. 4° Ten 4 uren 15 minuten namiddag. 5° Ten 6 uren 40 minuten 'savonds. Zullen te Gvsegrni slillestnen de volgende konvoyen vertrekkende van AELST, ten 7 uren 45 minuten 's morgens, ten 3 uren 15 minut. en ten 5 uren 30 minuten namiddag. Van T) END KB MONDE ten 8 uren 20 minuten 's morgens, ten 4 uren 15 minulon namiddag en ten fi uren 40 minuten des avonds. Voor alle riglingen moet men te Dendermonde van konvoy veronderen. Dit blad verschynldes Zaterdags in den namiddag onder de dagteekening van den daerop volgenden Zondag.—Den prys der inschryving, by trimester, ts bepaeld op 1 fr. 50 c., dien der annoncen op 20 centiinen den drukregel. DEN DENDERBODE Ter gelegenheyd der verwerping van de nieuwe wet op de stokeryën, zyn de beraedslagingen over den ellendigen toestand der staetskas hernomen. 'T is M. Frère die de handschoen gewotpen heeft en gepoogd te doen gelooven dat zyn bestuer in geener voege schuld heeft in den ver pletterenden deficit, hy heeft willen doen zien dat het iiberael ministerie tegen alle beschuldiging van verkwisting vry is. Doch dit was onmogélyk niettegenstaende dat Van Damme als eenen doortrapten vogel aenzien word, want de daedzaken spreken te luyde, 'tis 't geen hy w.elhaest gewaer wierd. Om cyffers daer te stellen en berekeningen te maken, heeft 51. Frère gepoogd eenen spotlach te werpen op den afgeyeerdigden die bewezen had dat het 't Iiberael ministerie was 't welk de principaelste oorzaek van het groot te kort in de geldkas is. Dit is de gewoone taktiek der liberaters, en Jan Van Damme mcynde dat wat zeever vertellen of met wat kromme sprongen omgaen bier ook zou gepakt hebben om de oogen der kamer te verblinden, hare aendacht af te keeren en alsdan den Ijberatersoverschot op zyn gemak te laten toejuyehenMaer Meester Van Damme vond zich ditmael bedrogen, hy had te veel onyoorzigtig geweest met eene tastbare leugen voor de pinne te kómen, ver tellende een walgelyk verdichtsel vaerin hy het godsdienstig onderwys belagchelyk heeft gemaekt en eene schandige verergernis gegeven niet onbeschoftelyk te schertsen met iets wat het heyligste en verhevenste in onzen godsdienst is, de aenroeping van den II. GeestHet scbynl dat den president Delfosse deze walgelyke aenrandingen in '1 breed en in 't lang heeft laten yerkoopen en niet begrepen heeft dat liet de weerdigheyd der kamer schenden is in liaer midden den godsdienst en de Godheyd te laten beschimpen. Ja, den achtbaren lieer Slalou heeft die taek op zich genomen. Om den bek aen Frère te stoppen, hoeft M. Malou eenvoudiglyk en zoo klaer als den dag de verschillige kanten van den deficit aangewezen en er bet groot deel dat bet bestuer van Frère-Rogier toekwam, aen '1 zelve te laste gelegd, zulks met officiële en onwederleggelyke stukken. Het vvaer vraegstuk is bet dees Is er, sedert 1847, sedert de aenkomst van M. Frère aen het ministerie van financiën, eene verbetering in den toestand der schatkist geweest De wetten in d'hnnd, heeft M. Malou gezegd, is men gedwongen en gepraemd te bekennen dat er integendeel verzwaring van lasten is. De wet van 1848 beeft de gccon- stitueerde schuld met 57 millioenen verzwaard. Door de wet van 1852 is de schuld al wederom met 9© millioenen meer verhoogd. Eyndelyk, gedurende het zelfde lydstip zyn er voor meer dan 87 millioenen weerden gerealiseerd die zich in de schatkist bevonden. Als nu deze dry sommen worden byeengetrokken, te weten, de 37 mil- Koenen van de leening van 1848, de 2© millioenen der ltening van 1852, en de 37 millioenen voortkomende van de gerealiseerde weerden, vind ik dat wv nu, in 1854, e 8® MILLIOENEN t meer schuld hebben dan in 1847 Verder heeft M. Frère zelf bekend dat hy, by het verlaten van zyn ministerie, een te kort van 85 millioenen vlottende schuld gelaten heeftik heb liet regt, vooraleer er iets af te trekken, die 85 millioenen bv de S© mil- lioenen te voegen, waeruvt volgt dat, sedert 1848 onze schuld met ©5 millioenen verzwaerd is Zie daer den rampzaligen staet. van zaken klaerlyk uytgeleyd zonder verdichtsels, zonder leugens, zónder zeever, zonder bewimpeling, zonder valsehhcyd, zonder bedrog, zoo dat elkeen het kan verstaen. Gv denkt misschien, landgenoten, dat 51. Frère alias Jan Van Damme sefiens het woord genomen heeft om die verpletterende waerheden te bestormen en te vergruyzen maer gv bedriegt u net als eenen kwaden jongen die eene oorveeg gekregen beeft en van al zyne makkers nytgejouwd word, vond Jan Van Damme geraedzapm zoo vyeynig mogelvk te antwoorden, om zich niet meer en meer aen de galg te klappen. En inderdaed, zie hier de magere antwoord van dien grrrrrooten liberalen financier, men leze de zelve met aendacht, want zy is curieus M. Malou houd staen, zegde M. Frère, dat de geconsolideerde schuld nu tot 8© millioenen meer beloopt dan in 1847ik kan dees gezegde niet onderzoeken; a maer liet bewvst niets. Weet het land niet dat er eene a ontleening gedaen is van 96 millioenen voor de uyl- voering der openbare werken Ja, M. Frère, bet land weet het maer al te wel, en dit is uwe eygenene veroordeelinggy had van die zaek moeten zwygen, want men zou u konnen zegge» dat het nvt eygen belang is, dat liet is om aen uwe kiezers te behagen dal gy uwe fonctie gebruykt en aldus de schuld van 't land op eene zoo beweenlyke wyze vermeerderd hebtJa, man, 't land weet maer ai te wel dat de contribution gedurig verhoogen en dat er niettegenstaende gaten in de ■schatkist geboord zvn die millioenen aen de verarmde burgers zullen kosten om gestopt te geraken Neen, 't is niet alles; 51. Malou heeft aen 51. Frère ge antwoord en wy gaen deze antwoord geven omdat zy nog tastelykcr de gestie van M. Frère afschildert en bewvst hoe schandelyk de staetspenningen door de liberale party ver kwist zyn geworden. Zie bier de antwoord van 51. M'alou Wy zyn omtrent met 51. Frère 't accoord nopens de daedzaken. Ik heb willen bewvzen dat onzen geldelvken d toestand in 't algemeen, slechter is dan in 1847. Dit is iets waerin 't land belang heeft. 51. Frère gelooft dat ik er over verwonderd ben; in 't geheel biet Ik heb voor liet meestendeel de doorhem voorgestelde uytgaven bestreden; ik ben niet verwonderd dat hy ze voorgesteld heeft, ik ben eerder ik ging zeggen dankbaer dat hy niet meer uvtgegeven heeftInder- daed, er zyn, buytcn den budget, buytengewoone kre- dieten gevraegd en eene verschrikkende ontvouwing van voorstellen, zelfs by bet naken der gebeurtenis van 1848. Ik ben dus niet verwonderd dat onzen geldelvken toe- )i stand in 5 jaren tyds met 59 millioenen verslecht is, 't geen M. Frère zydelings wel heeft willen bekennen. Nog een woord over de zaken van 1847 den 25 Febrv 1848, den dag voor de fransche revolutie, droeg bet ministerie Frère-Rogier eene wet van openbare werken voor van 78 millioenen zonder naer middelen te zien om die te betalen ten zy eenen voorstel dien bet deed van de vlottende schuld met 8 millioenen en half te vermeer- derenZie daer de daedzaken gelyk zy gepasseerd x zynIs bet diesvolgens niet klaer dat dien deficit van 43 millioen waerop men zoo gewillig terugkeerd, grootendeels voortspruyt uyl de gebrekkigheden der comptabiliteyt Aldus, de nieuwe cyfferkonst in den geldelvken toc- stand ingevoerd dan wanneer men slechts eene nieuwe politiek aenkondigde. bestaet in van de dienstjaren vóór 1847, al het te goed af te trekken en op diezelfde dienst- jaren al de lasten te leggen zelfs deze die alsdan nog niet mogten voorgebragt worden uyt reden der gedekreteerdo werken tydens diezelfde dienstjaren Zie daer wat er gebeurt als men politiek behandelt onder voorwendsel van cyders in te roepen, zie daer boe men er in gelukt het Ie 'kort op '158 millioenen te bren- genVolgens de beraedslagingen die plaets gehad heb- ben, is de zaek door 't land beoordeeld En wat heeft 51. Frère daerop geantwoord NIETS, volstrekt NIETS, den man heeft gevoeld dat hy plat gesla gen was en dus geraedzaem gevonden de beraedslaging te laten sluyten zonder een woord te spreken, zonder te kik ken of te mikken, want hy voorzag dat hy nog meer op de pynbank ging gezel worden. Zie daer nu, burgers, den waren toestand der schatkist, zie daer hoe het nu onbetwislelyk bewezen is dat de eenige schuld er van te wvten is aen de beklagelvke gestie van het ministerie Frère-RogierDe iiberaferspers zal nu schoon te bassen en te tieren hebben, de cyffers cn de bewvzen zyn daer om te bestaligen dat het de ïiberatersparty is die 't land geruineerd of ten minsten in zoo verpletterende schulden gedompeld heeft, dat er gepraemde leeningen zullen moeten plaets hebben als het ministerie toch niet sparen wiltKiezers, dit is eene waerschouwing voor de toekomende kièzingen In de zitting der kamer van 28 april lest, maekte 51. Vilain Xllll een kompliment aen den minister van buyten- landsche zaken omdat hy, uyt eerbied voor de beslissingen der kamer, zoo getrouwelyk by zynen budget was gebleven zonder den zeiven te overschryden. Het was gemakkelyk te verstaen dat 51. Vi 1 :ii11 daerdoor eenen zweepslag aen 't bestuer van Rogier wilde geven en aen dezen afgekooklen minister zyne slechte gestie doen gevoelen en tevens zyne stoutmoedigheyd waarmede de beslissingen der kamer zoo dikwils onder de voeten getrapt zyn. Op het oogenblik zelf' waren aller oogen op Rogier gevestigd; maer zag men hem rood worden T zou den eersten keer geweest zvn. Gelooft men dat hy beschaemd was In 't geheel niet, dien vremdeling kent gcene sehaemte meer, hy zou u veeleer eene onbeleefdheyd naer 't hoofd geworpen hebben gelyk men het dan waerlvk in de zitting van 's anderdags gehoord en gezien heeft. T was ter gelegenheyd der beraedslaging over de supple mentaire kredieten die 't gouvernement vroeg om de schul den te betalen die Rogier gemaekt had en waerover wy zondag gesproken hebben. Openlyk beschuldigdkon Rogier zich niet verregtveerdigen noch voldoende uyt- leggingen aen dc kamer geven hy heeft veel geklapt en byzonderiyk veel onbeschoftheden uytgekiaemd legen ver- selievde leden der kamer, maer hy heeft niets konnen voorbrengen 't geen hem zuyverde van de beschuldigingen die ten zynen laste waren. 5roor zyne onbeschoftheden heeft den graet' de 5Ierode hem eene harde les opgespeld en hem gezegd dat, in den neteligen toestand waerin hy, Rogier, zich bevond, hy beter zou gedaen hebben van oo'dmoediger en beleefder te zyn, dat het misstaet gedurig tegen te zeg gen als men ongelyk heeft, en dat bet byzonder leelyk is te stollen en te bollen dal men volgens de regels van goed bestuer gehandeld heeft als men zulke tustelykc wetschen- dingen op de lever heeft. 51. Rogier is zoo verre gegaen, zegde 51. de Merode, dat hy 9® of 95 duvzend francs genomen heeft van eene byzondere inschryving om eene geïllustreerde Constitutie uyt to geven die men nergens ziet en die niemand wilt aenkoopen, want zy is zelfs niet schoon geïllustreerd. Het geld eener byzondere inschryving is dan zeer wille- keuriglyk besleed, en als men zulke fcyten begaet, het zou x beter zyn te zeggen, ik heb ongelyk gehad, dan het hard- nekkiglyk zoeken te verschoonen Zie daer eene klare en onbewimpelde besehuldiging in volle kamer van 'Igeld eener byzondere inschryving te heb ben afgekeerd\Vat indruk heeft die beschuldiging op Rogier gedaen Is hy beschaemd geweest Is hy rood geworden Verre van daer, hy heeft integendeel poógen te antwoorden en in zyne antwoord schitterde zyne onbe- schaemdheyd meer dan oyt. Hy wilde de kamer opvyzen dat dien steekbeeldekensbock zeer wel gepaerd ging met de opregling van een gedenkstuk ter eere der grondwet. 51aer de kamer heeft hem uytgelagcben; doch dit kon Rogier niet doen rood worden, den vremdeling was daerboven, als het krediet maer gestemd wierd. Er was maer een middel om hem beschaemd te maken te weten het krediet niet te stemmen en- hem te dwingen die 20 a 23 duyzend franks uyt zynen zak te betalen...Dit was, volgens ons, de pligt der kamer. Niet lang geleden, is eene vergadering gehouden door de kopstukken en rneest invloedhebbende leden der heymelyke ge nootschappen en der klubsen. Acn het order van den dag was, onder anderen, hei uytbreyden van de heymelyke genootschap pen en liet verspreyden van boekenschriften, dagbladeren, iirocburen, enz. welke den kalholyken invloed (dat is den gods dienst) konden tegenwerken, cn hel volk van dc papen verwyde- rcii en dus min superstilieus maken; ook moest er gehandeld worden over de aenstaende kiezingen, ten eynde deze te verwv- deren die aen Grooteu-Ooslen niet gehoorzamen, of geen impe ratief mandaet van de klubsen ontvangen willen. Er zyn maet- regelen genomen oin dit dubbel doel te hereyken. Men"zal wel- liaest de exclusieven aen hel werk zien. Men zy dus, van nu af, op zyne hoede. Van heden af, beginnen de exclusive dagbladeren hunne* kruyslogt tegen de uyltredende leden der kamer die aen het order-woord van M. Vcrhaeghen niet getrouw zyn gebleven. Den Obscrvatmr, of om heter te spreken, MM. Frère en Yer- baeghen, heeft hel leeken gegeven; het nood-trompet is geste-

De Denderbode | 1854 | | pagina 1