PILLEKENS. ken, en den jood van den Journal de Liége lieefl geantwoord. Van nu af jjestryd men reeds de kandidaluer van MM. Osy, Moncheur en Jaciiues, en men stelt voor. hun door MM. Seliol- laert, Royer en Orban-Francotle te vervangen. Nog andere bedaerde afgeveerdigden moeten vervangen worden en men is, in het exclusief kamp, ter opzoeking van de kandidaten. Wal liet verspreyden van exclusieve dagbladeren en ongodsdienstige schriften aengaet, het schynl dal reeds een fonds is ter be- schikking van een komité gesteld, om deze anti-kalholyke ver- i spreydingeu te begunstigen. Als men dit alles ziet gebeuren, moet men met spyl en droef- heyd bekennen dat er van den kant der goeden zoo veel werk- I zaetnheyd, yver en vlyl niet word aen den dag geleyd, als bv onze tegenstrevers. Het zou nogtans tyd worden, als men het gevaer nakend ziel, van uyt dit.slach van slaperigheyd, in welk een deel der natie gedompeld ligt, te ontwaken. Zal nu die om- j waking plaets hebben 'I Wy hopen het. Vaderlander. De tydingen die wy uyt Audenaerde omvangen zyn allerguns tigst; de groote meerderheyd der kiezers is overluygd dat den kandiilael dien de onafhanglyke conservatieve party voordraegl, waerlyk den man is wiens haudelwyze, zuyvere principe», onbaet- zuchligheyd enz. zekere waerborgen voor hel verdedigen hunner belangen zyn. De kiezers gevoelen ook dat zy den partygeest die er den 1 ibèra 1 istenhaspeI onder gemengd heeft, meiden dempen, dat het hoog tyd word van de ministeriele camarilla, die alles wilt overweldiger, en naer haren wil bgheerschen, te vernietigen; zy ontwaren naer welken heylloozen afgrond de slechte iuziglcn der baelzoekende klubsparly hun willen heeusloolen; lang genoeg, zeggen zy, heeft die kolerie 't land misleyd en gefopt, nu eyndelyk moet dien slechten boom, door de ongeregtighederi, bedriegeryën en valscheden, vermolmd, op zich zeiven ineenstorten, om nimmer geregt te worden...... Moed dan, Kiezers, maekt goed gebruyk van uw regl en kiest in de plaets van haspelmannen die u in alles verkreuken, eenen waren voorstaender van uwe zedelyke en slofl'e- lyke belangenZiel hier zulk eenen man; M. Oscar Pycke de Peteghem. Ziehier wat wy in de laelsle aflevering van het Magasin Pittoresque aenlrellïïen o Er is niemand die niet heeft hooien spreken over de ontelbare gestichten van opvoeding en van liefdadigheid.die de Lazaristen, bygeslaen door de Broeders der Clirislelytce Leering en door de Dochters van den II. Vinr.cntius-a-Paulo, in het Oosten geslicht hebben en onderhouden. De zending alleen van Conslauliuopelen gaf, over dry of vier jaren, het onderwvs in hare scholen aen omtrent 1600 kinderen van beyde geslachten, zonder te spieken van hare hospicièn, van hare bewaerscholeu, ziekenzalen en apolhekcryën, die jaerlyks 115,000 behocfligen of kranken ondersteunden, kosteloos geneesmiddelen uvldeeldi n aen 80,000 zieken, en van 200 tot 300 kleyne arme meyvjes kleedden. Ook zou men zich moeyelyk een denkbeeld kunnen maken van de achting wuervan die godvruchtige zendelingen, eu vo.u namelyk de zusters van liefde, te ConslaMinopelcn en in al de havensteden het voorwerp zyn. Er is niet eenen armen die ze niet kent eu liaer by hel voorbygaen niet gebenedydniet eenen engelschen, russischen of ooslenrykschen schipper die zieli niet ontdekt toen hy haer acnschouwt, in de straten van Galala hy weel immers, dat, in geval van ziekte, indien liet Ijospilacl zyncr natie te vol ware om hem te kunnen ontvangen, er a I tyd voor hem plaets is in hel fransch hospilael, al moest eerie der zusters haer eygen bedde verlaten om hel hem te geven. De Turken zelve buygcii zich neder als zy deze dochters van Maria ontmoeten, zy die dcrzelver wonden vermaken en niet vreezen zich aen hun met onbedekt aengezicht te vertoonen alsof zy hunne moeders of zusters waren. Ik heb er gezien die zich vóór haer ter a»rde wierpen, om den boord barer kleederen te kussen. Dit is een lesken voor de liberale maconuieke kloostcrsli.iters van België» die noyt genoeg galle en vuyligheyd konnen uyt braken om de kloosters liatelyk te maken. De ongeloovigen en schisnia- liekeu buygen het hoofd uyt eerbied voor de ontelbare liefde diensten éu goede werken der kloosterlingen de liberalers en francmaeons die zeggen chrislelyker te zyn dan den paus zelf, zouden de kloosterlingen door eenen enkelen wil vernietigen indien zy kondenWal verschil Op verzoek van den- koning heeft 'L. Era. den kardinacl- arstbisschop van Mechelen, M. den abbé Coeckelbergs, onder pastor van O.-L.-V. over de Dyle, belast met eenen godsdieiisligen leergang aen den graef van Vlaenderen, en aen de princes Charlotte te geven. Dal de liberatersche godsdienst- en pries tershaters bierom zullen pronken, lyd geenen twyffel, want'i geen deze kwanten zouden willen vernietigd zien, is den godsdienst eu den invloed der gceslelykheyd, omdat daerduor hunne ver- derllyke en schandige inziglen verhinderd en verydcld worden Den minister van openbare werken vraegl al wederom i> inillioenen voor den yzeren weg den nieuwen budget van openbare werken voor 48S5 is millioen 1»! duyzend •Vi.'t franks booger dan dezen van 1834, en zoo gaet liet gedurig voort, altyd geld voor den yzeren weg, altyd toeleggen, altyd den pul dieper om dieper graven tot dat er eyndelyk geheel 't land zal konnen ingestoken worden.... Waerorn den yzeren weg niet verkocht en Belgiên aldus verlost van eenen worm die het zelve gedurig 'I hert afknaegt? Eeniglyk omdat het gouvernement dan geene creaturen heeften met de penningen der contributiebetalers niet kan spelen Recept van 't Verbond van Aelst aen alle 18- 17- 48jarige losbollen die naer de staetscholen gaen en hunnen paessehen niet willen houden en die nogtans door hunne ouders naer den biechtstoel geleyd worden Zy hebben zich tnaer in don biechtstoel te begeven en als den biecht vader zyn deurken opent, hebben zy maer Ie zeggen dat zy geens goeste hebben van te biechtenDen biecht vader kan dan anders niet doen dan seffens zyn vensterken toedoen om zynon tyd niet te verslyten met gasten die niet komen om te biechten. Om zich alsdan te verschoonen, hebben zy maer te zeggen dat den biechtvader hun niet wilt hooren omdat zy naer ocne school van 't gouvernement gaen, en daermeê zal by de liberators alles gedekt zyn Maer de neuswyze zullen oordeelen dat vorte appels soms wel een goed voorkomen hebben .-. Het 1 'erbond is ontevreden omdat er in ons koliegie eene zevenste klas is en roept daerom alarm Zoo onnoozel is den konfrater, dat hy niet weet dat eene zevenste klas in de atheneums van den staet door de wet vereyscht word en dat de vrye kollegiën, om zich met de staetscholen te konnen in mededinging stellen, zich daernaer dienen te schikken. Maer wat erger is, is dat het Verbond vertelt dat er eene achtste klas in ons koliegie is en welhaest door eene negensle zal gevolgd worden. Alhoewel dit eene leugen zy, zouden wy uyt den grond van ons hert willen dat het waerheyd ware, wy zouden welhaest van Meester Flankaert verlost zyn, en de stad zou jaerlyks geene vier a vyf duyzend franks aen dit nutteloos gesticht verliezen, en daerby het zedelyk onderwys zou er oneyndig by winnen .-.Daer wy hiervan Meester Flankaert's school spreken, zullen wy zeggen dat er zoodanig op jagt gegaen word om het hoopken leerlingen onzer koslelyke gouvernementschool wat te vermeerderen, dat er ryp en groen in aenveerd word; ja, zoo verre gaet het, dat er leerlingen in zyn welkers ouders aen ons persoonlyk bekend hebben dat zy ze den kost niet konnen geven, dat zy er geen eten voor hebben.Zoo verre zouden wy het ondervvys niet willen drvven van pennelekkers te maken ten spyte van maeg en buyk Het Verbond meynt en zegt dat den Denderbode zich kwaed maekt omdat het prulBlad de zaek der biecht van eenen Luykschen losbol verteld en aldus de papen duchtig geklopt heeft!!!!!Armen sukkelaer meynt gy ons ciaermee kwaed te maken, gy zyt leelyk bedrogen den Denderbode is aen uwen zeever zoo onverschillig, dat het zeer dikwils tot vrydags noen aenloopt eer hy eenen oogslag op uw prulblad slaet. Gy moogt het weten, konfrater, den Denderbode is integendeel zeer wel gezind, en 't zou hem onmogelyk zyn er gedurig uyt te zien gelyk yele uwer aenhangers die gelyk stootbokken langs de straet loopen met een gezigt als of zy azyn gedronken hadden. Sehryft dus maer van uwen luykschen biechtelingen ander gezeever zoo veel als gy wilt, indien gy niet gevoelt dat gy u zeiven langs om dieper in den zak steekt, 't is voor uwe rekening maer onthoud toch altyd wel, konfrater, dat gy den man niet zyt die den Denderbode kunt kwaed maken, by weet immers te wel dat van nydig, aljonstig en magteloos spyt iets anders verwachten dan woede en koppige leugentael, eene zoo groote zottigheyd is dan braedworsten te gaen zoeken in een hondenkot. .-. Onder andere fraeye dingen die onder de verkwis tingen van den budget van 't inwendige figureren, moet men O® duyzend franks tellen voor een hotel dat door den gouverneur van Brugge is gekocht om er zynen raed te houden. Ware het slechts het h tel, wy zouden er niet van- spréken om dat de zittingen toch onder den blauwen hemel niet konnen gehouden worden maer 't geen sehandelyk is, is dat de arme schatpligtigen eenen BILLIARD moeien betalen en eene BLOEMGASEIIRF die den gouverneur voor zyn plaisier 111 dit hotel heeft doen maken. Hadden wy iets te zeggen aen den gouverneur, 't zou het deze zyn Ha gy wilt eenen billiard in uw hotel hebben, welnu, gy moogt er al was 't eenen van goud stellen, maer uyt uwen zak te betalen, zulde, M. den Gouverneur. Gy verlangt eene bloe- menserre in uwen hol', welnu maekt u eene en kweekt daer Bogiera's in van alle slach, maer met uwe penningen te betalen en geenzins met de penningen der burgers want gy kent de weerde van 't geld der lastenbetalers niet omdat uwe kassen vol zyn, zoo min als de koe de weerde kent van haren steert ten zy zy den zeiven kwyt geraekU Onzen stadsgenoot, M. Joseph Lanterman, gewezen leerling uyt het koliegie der eerw. PP. Jestiilen alhier, komt een zyncr laelsle examens voor den graed van geneesheer met de grootste ondcr- schcyding of den hoogsten graed van volinaektheyd al'te leggen. Al wederom een les voor de liberale zeeveiaers die beweeren dat er in de papenkollegiën niets anders geleerd word dan liclil- dompery Al. F. A. De Clercq, van Si. Lievens-Hautem, ook eenen gewezen klerikalen student, komt zyn eerste doctoraet in de genees- heel- en vroedkunde met ondcrscheyding, ook een der schoonste eieraeden die eenen geneesheer aenbevelen en van vertrouwen weerdig maken, te passeren. Voorleden zondag is er te Hofstade kiezing geweest van eenen major voor de gemeentens Gyseghem, Hofstade en Merder- sem Al de officieren die lol dezen keus moesten overgaen waren op hunnen post en hebben met eenparige stemmen gekozen den Weledelen lieer Stanislas De Broqucviile, jongen baron van (ihysegem. Wy moeien aen de heeren officieren der gemelde ge meentens veel geluk wenschen over den deftigen keus dien zy gedaeu hebben. In den persoon van bunnen achtbaren Major zullen zy al de schitterendste hoedanigheden vinden die zy kon nen verlangen. Vriendelyk, gespraekzaem, toeganglyk voor ieder een zacluaerdig en vooral deugdzacm eri vaderlandslievend, verdient don heer De Broqucviile ten hoogste bel teeken van vertrouwen en achting dal de heeren officieren van Hofstade, Hcrdersem en Ghysegcm hem komen te bewyzen. Uyt Sot legem sehryft men aen den Dcnder-bode 't volgende De kiezing der heeren officieren van liet bataillon der burger wacht te Sotlegem, heeft zondag laelsl den volgenden uytslag gegeven A .Major: M. Julien Ceulerick-Van Damme, met eenparige stemmen, uytgezonderd eene. B. Doctors de heeren Waermoes en Fransman. C. 5 Candidaten voor luytenaut adjudant-major de heeren Van de Weghe, Merchierseu Vandenbossche. D. 5 Candidwleu voor luytenant-kwarlierineester de heeren Vanderündëu, Vandenbossche en Verhoeven. Wy vernemen dal er te Wieze morgen Zondag 7 Mcy ten dry uren rnfermiddag in luysterlyken stoet een ryk vercierl O. L. Yrouwe-beeld zal ingehaeld worden van liet kasteel naer de kerke, het welk oen geschenk is van de edele en weldadige Mevrouw Douairière De Clercq-Wissocq de Sousberge. Den senaet is op den 9 dezer maend mey, om twee uren des namiddags, byeengeroepen. liet groot vraegsluk van den dag te Brussel, is de kwestie der voorgeborgten. Alle de pelilionarissen zyn hoogst nieuwsgie rig om de beslissingen der kamer te kennen. Er hebben 2972 handleekens tegen de inlvving der voorgeborgten binnen Brussel geprotesteerd, en 677 persoonen hebben de inlyving gcvracgd. Wy vernemen dat de inlyving gisteren door de kamer nut G7 legen 26 stemmen verworpen is. Bravo Men verwacht te Brussel eenen grootcn olifant voor den Zoölogischen-hof. Zyn er daer nog geene olifanten genoeg Men sehryft uyt Doel aen den Dcnder-bode Dry paer gehuwden hebben alhier op 27 april jongstleden hunne jubelfeest gevierd van meer dan 50 jaren huwelyk. Niets Is er nagelaten geweest om aen deze feest allen mogelyken luyster bytezetten Dags te voren wierd zy aengekondigd door lusschen- pooziugen van hel luyden der klokken en gebulder des kanons. De inwooners, verwittigd door hel plaeiselyk bestucr, hebben gc wedieverd om de straten langs w^elke de jubilarissen met hunne 'kinderen en kindskinderen stoetsgewys moesten doortrekken, op het fraeyste te vereieren. Den pastor door zes vremde priesters vergezeld, is hel dryvuldig paer te gemoel gegaen, en, na hen hel gewyd water aengeboden te hebben, beeft hy eenen lofzang van (iaukbaerlieyd aengeheven en de achtbare jubilarissen met hun talryk gevolg ter kerk geleyd. Onmiddelyk beeft hy, bygeslaen door bovengezeyde geeslelyken, eene plegtige mis gezongen welke door den lofzang Te Dcum gesloten wierd. Wy vernemen dal er te Oukerzeele, by Gheeraerdsbergen. ook dry koppels woonen die meer dan vyftig jaren getrouwd zyn. en nog allen welvarend zyn. Een paer is £2 jaren getrouwd, en twee paer 54 jaren. De dry mans en twee vrouwen gaen nog ter kerk eene vrouw alleen is ziekelyk en moet t'huys blyven. De 4e kompagnic van het 2n bataillon garde-civiek te Leu ven, kan geeuen luytenanl kry.Len. Niemand wilt de zilveren epauletten. Verschiliige kiezingen hebben reeds plaets gehad, en nipt eenen benoemden wilt aenveerden. Nu geven de garden by elke kieziijg wille stembiljetten zonder naem, en aldus blyft de kompaguie'zonder luylenant. Dit gebeurt te Leuven, omdat men aklaèr beu van de garde-civiek is. M. Ervick, professor in bet koliegie te Roussc, is lol on derpastor le Ledeberg benoemd, in vervanging van M. Peirsman, die kapellaen in de hoofdkerk van St. Ba el's is benoemd, in ver vanging van M. Lemagie, die zyn ontslag beeft bekomen. Mgr. Malou, bisschop van Brugge, heeft de volgende geeste- lyke benoemingen gedaeu. Zyn benoemd M. Bossuyl, onderpastor te Zwevezeele, lol pastor te Waermaerde. M. Oousel, priester in bel seminarie, lot onderpastor te Zwevezeele. M. Lechein, onderpastor te Gils, lot onderpastor le Ichteghem. M. Minne, professor te Oostende lol onderpastor te Gils. M. den kanonik Van Hemel, superior van de 1' sectie van bet arlsbissehoppclyk seminarie tc Mechelen, is door Z. Em. den kardinael-artsbisschop tol vikaris-generael benoemd, in vervan ging van wyh n M. Collier. Volgens dat men ons van verschevde streken meld, belooft den graenoogst dit jaer overvloedig te zullen zyn. Op de laelsle merkt te Audenaerde, zyn de granen en de boter mcrkelyk gedaeld. De aerdappelen, by uyizomh ring, zyn duer gebleven. Het ware le wenschen dat de eetwaren bleven afslaeu, want in hel Audenaerdsche is er nog zeer veel armoede. Wy hebben booger doen aenmerken, dat er door de exclu sieven sterk gewerkt word om de ludaerde afgeveerdigde die moeien herkozen worden, uyt de kamer te vei wyderen, en door exclusieven le vervangen. Te Leuven stellen zieii de mannen van 't oudbakken nieuw politiek ook aen hel werk, om legen MM. de Mau-d'Atienrode en Landeloos eene geweldige oppositie le doen oütstaen, en MM. Luesemans cn Chrisliaens ledoen gekozen worden. Maer, het zal niet pakken de Leuvenaers zyn nog zoo leeg niet gedaeld om de overwinning aen de klubsen te laten. Eergisteren voormiddag, om negen uren en half, kwam eenen kerel, gekleed met eenen kiel en klak, bellen aen de woo ning van Af. den kanonik Raepsact te Gend. De meyd die alleen t'huys was, opent de deur, en vraegl wat den man verlangt. Den kerel zonder te antwoorden, stoot de deur verder open, dringt in buys, en sluyt de deur achter zich. Het gaet hier op uw leven, zegt hy, zoo gy my niet alles geeft wat gy bezit. Uw leven, of uw geld. Eu nauwelyks had den booswigt deze woorden gesproken, of hy greep de meyd by de keel, en belette haer aldus van om hulp te roepen. In dezen toestand, bleef er de meyd niets anders over dan lyd te winnen, cn zy bezat tegenwoordighevd van geest genoeg om eenen middel le bedenken die haer van de dood,-met welke zv bedreygd was, zou verlossen. Daer zy alleen in huys was, koi> alhier eene moord gepleegd worden gelyk onlangs le Leuven begaen is op den persoon van de meyd van joffrouw De Bruyn. De meyd van M. Raepsaet, rukte zich e-enigzins los, en belofde te geven wat zy op zich had. Zy ledigde hare zakken, en vond in de zelve 5 francs en eenige cenfs welke zy aén den booswigt be- handigde. Doch den schelm was hier mede niet voldaen, en eyschte meer geld. De meyd verziirde eenen middel om de handen van den moordenaer te ontgaen, en zeyde dat haer ander geld hoven was, en dat zy hel zou gaen halen, denkende zieh op die manier in eene kamer le sluylen, en langs de straet, of langs achter, moord te roepen en hulp te vragen. Maer, den deugeniet wilde de meyd alleen niet laten. Ik z-jI mede gaen, zeyde hy, en ik zal zien of gy my genoeg geeft, zoo niet, zyt gy dood. De meyd in vollen angst, scheen aen de eyschen van den schelm te voldoen, en begaf zieh verder in huys, gevolgd door den deu- get iet, en geraekte op den cour. Aldaer hoorde zy iemand in het huys van daer nevens, in het buys van M. den onderpastor van St.-Jacobs, en riep om hulp. Haergeroep wierd aenstonds gehoord en men antwoordde Ik kome seffens. Den booswigt die nu vreesde van herkend en aengehouden te worden, snelde naer de voordeur, en vlugite weg. Hv was reeds verdwenen wanneer me» de meyd van M. den kanonik Raepsaet kon ter hulp- komen. Terwvl dit alles plaets bad, bevond M. den kanonik RaepsaeB zich in de hoofdkerk van Sl-Raefs. De politie wierd aenstonds van alles onderl igt, en begon bare opzoekingen om den pligtigen te ontdekken. Dezen middag ge loofde men op hel speur van den booswigt te wezen. Den genaemden Richard Houyoux, koopman in kolen ie* Brussel, in de Zwarte Lieve-Vrouw-slraet woonendc, is eergiste ren, in «den namiddag, eenen likeur-winkel in de Mechelsche- straet, binnen gegaen, en beeft' eene scheut likeur gevraegd. #ia besteld te zyn geweest, eu toen niemand de oogen op hem had, is by dievefings den trap op gegaen tot in dc kamer van M",u. Rairiot. Aldaer heelt by zvne frak uytgedaen, en eene geladene pistool in den mond stekende, heeft bel wapen afgelost. Op hel hooien van die scheut en hel vallen van den zelfn oDr- denaer, is de dame naer boven gesneld, en vond aldaer op hare kamer, eenen man zwemmende in zyn bloed. Zonder te onder zoeken oi' den man nog leefde of niet, is zy ten spocdigsten mo- gelvk naer beneden gesneld, en is eenen policie-agenl gaen halen, en 'dezen heeft den gekwetsten Houyoux naer het gasthuys doen dragen. Men beeft aldaer ontdekt dat de wonde niet doodelyk is. Be hersenen zyn niet geraekt. Den bal heeft het bekkeneel ge- deeltelyk verbryzeld. Alen leest in den Journal dc Bruxclles Den genaeinden Pieter Vanderboudeling, landbouwer le Thollenbeck, welken door bet hof van assisen van Braband was vrygesproken van de be schuldiging van vrywillige moord, gepleegd op den persoon van den burgemeester Dierickx, is gisteren te Hal aengehouden en naer Brussel gebragt, onder de beschuldiging van onvrywilligen manslag. Heden heeft hy voor den regter van instructie een ge hoor ondergaen.

De Denderbode | 1854 | | pagina 2