digheyd, en over de middelen om de armoede, dien vrees- I lyken geessel die ons land teystert, te bestryden. Den I achtbaren schryver verzet zich in dit werk tegen de onlieyl- spellende en vryheydskrenkende ontwerpen der nieuwe I politiek nopens de vrye uytoeffening der liefdadigheyd 111 Belgiën, en namentlyk tegen de vergiftige dwaelleer van Jan Van Damme en minister Faïder die eene zoo schandige en onbeschaemde verdenking smyten op de kloosters, dat zy ze durven veroordeelen als onweerdig om de christelyke liefdadigheyd uyt te voeren of te besturen. Niet dat gezegden schryver den staet van alle opzigl of controle over de lief dadigheyd wilt berooven, integendeel, hy leert dat den godsdienst in 't geheel niet vyandig is aen de tusschenkomst van 't gouvernement, maer hy begeert dat die tusschenkomst niet ongodsdienstig, niet haetdragend zy. 'T is den goddienst alleen, zegt den oordeclkurdigen armenvriend, die den steeds zwellenden stroom der armoede kan tegenhouden, indien de hairklieveryën en kwellingen der secularisatie van de christelyke liefdadigheyd hem niet komen dwarsboomen. Wantde secularisatie tegenovergesteld aen den godsdienst, is een werk tegen natuer in feyte van onderwys en liefdadigheyd, zoo wel om den armen te verzedelyken dan om hem te helpen. Dit is het groot en onwankelbaer princiep wacrvan, wy durven het zeggen, het behoud der maetschappy afhangt. 'T is 't geen den verdienstvollen schryver der hooger gemelde brochuer zoo wel verslaen en zoo duydelyk aen zyne landgenoten bekend gemaekt heeft. Tot staving van zyn stelsel, heeft hy in een byvoegsel der Emancipation van a mey lest, eene reeks feyten en daed- zaken aengehaeld waerdoor zonneklaer bewezen word hoe onmogelyk het is dat het ketenen der liefdadigheyd of het centraliseren der zelve in de handen van 't bestuer geene wrange en bittere vruchten drage en integendeel wat al goed, wat al gewenschte uytslagen, wal onschatbare voor- deelen zoo zedelyke als stoflelyke de maetschappy te ver wachten heeft, indien den godsdienstigen geest" vry en onbelemmerd de liefdadigheyd mag belieeren. Indien de opregt wyzc lessen van zulke voortreffelyke godsdienst- en armvrienden geenen indruk maken, indien al hunne leeringen ten onregt aenzien worden als woorden in den wind, dat men ten minsten geloof geve aen luydsprekende en daed- zakelyke bewyzen die, ten voordeele der godsdienstige eri vrye liefdadigheyd, de oogen van allen onpartydigen lezer moeten openen, maer die integendeel de verdrukkers en vervolgers der godsdienstige liefdadigheyd moeten schand vlekken. Wy sturen dan onze welgemeende gelnkwensehingen toe aen den schryver der brochuer en der artikels in liet supplement der Emancipation en durven hem verzekeren dat hy niet weynig zal bydragen om onze wetgevende kamer in het gewigtig vraegstuk dat thans voorhandig is, te ver lichten en vele vooroordeelen door de exclusieve en voltai- riaensche volksbedriegers in 't publiek geworpen, te doen verdwynen. Op tyd en stond zullen wy op de werken in kwestie terugkeerën. Deze week is alhier in de kerk dei' EE. VV. Jesuilen plegtiglyk gevierd geweest de gelukzaligvei klaring van twee paters der societeyt Jesu, met name Joannes de Britto en Andreas Bobola, welke, na een allerwerkzaemste apostelvk leven, in hunne respective zendingen de gruwelykste mar teldood voor het geloof van J. C. onderstaen hebben. Z. II. den bisschop van Gend willende zyne hulde aen deze twee vrienden Gods opdragen, is voorleden dynsdag in gezegde kerk pontificaellyk komen ollicieren. De eerweerde paters Van Caillie en Braeckmans hebben ge durende deze drydagsche plegtigheyd hertroerende aen- spraken tot het volk gehouden, waerin deze achtbare en welsprekende redenaers de zieltreffendste tafereelen dei- deugden, yverige werkzaemheden en vreede marteldood der gelukzalige Britto en Bobola hebben afgeschetst. Noyt heeft men meerderen toeloop van geloovigen in deze kerk gezien welke veel te kleyn was om de menigte te bevatten. Ook was zy op hel allerprachtigste vercierd met majestueuse drapperyën, opschriften, bloemen, boomen etc. en vooral prykten er dry nieuwe zeer fraeye schilderyën de martelie van eiken gelukzaligen en de vcrscltvning derzelve verbeeldende. Men schryftuyt liet Audenaerdsche aen den Dcndcrbailc Kiezers, gy hebt den 22" Mey eene politieke laek te volbrengen, eene lack die zal beslissen over menig allerbelangrykste vraeg stuk. Indien gy niet meer gezweept noch gepluymd wilt worden, door de liberale verdrukkers van de boerenneering, indien gy niet meer van de rampspoedige bedriegers wilt, die de natie onge lukkig maken, dan moet gy optreden, om die vyanden der samen leving, die vyanden van Kerk en Staet te verdryven. Want door hunne godsdienst- en zedebedervende plannen werken zy mede om alle afpersende en volksruinerende wetten door Ie dryven en n te verdrukken. Met een woord, met wat helsche vlvtigheyd boort men dagelyks de priesters, de bisschoppen en den Paus zelf belasteren en beledigen, met wat scbandelyke ondankbaer- lieyd ziet men den godsdienst hcymelyk vervolgen en ondermynen Gevoelt gy nog uw berte kloppen voor uwen beylzamengodsdienst, voor de zedelykheyd uwer voorvaderen Gy antwoord en zegt Ja, wy zyn Vlamingen en ware Vlamingen; wy hebben zekerljk nog ons oud karakter van reglzinnigheyd bewaerdzeer gods dienstige en zedelyke gevoelens bloeyèn nog in onze herten, en 't zyn deze gevoelens die van ons afeysseben dal den lieveralen boel zal van ons verstoolen worden, want de liberalen door hunne grondstellingen, kunnen bel waer en wezenlyk geluk van ons kanion niet willen. I.ael ons dan den agtbaren lieer Oscar l'yeke de Petegbem kiezen, hy zal weerdiglyk, mei kunde en onparlydigbeyd de belangen van ons kanton liehertigrn. De rcvolulionnaire drukpers, die haer orde-woord uyt Londen, van Ledru-Rollin, Kossuth ofMnzzini ontvangt, is hoogst over den oorlog te vreden hare uytgelalene blyd- schap kent geeno palen. En waerom al die vreugd zal men vragen. Een bloedrood blad antwoord Omdat men eene omwenteling in Ilaliën en in een deel van Oostenryk hoopt en voorzietom dal er ook oorlog tegen Christus en tegen Cesar moet gevoerd worden om dat het communismus moet zegepralen, en de volkeren tot de godsverloochening en de verdeeling der goederen moet leyden. Zulke onheyi- voorspellende woorden zyn van aerd om elkeen vree9 en schrik in te boezemen. liet blad welk op zulke wyzc zyne helsche blydschap veropenbaert en de vernieling van de pauselyke stalen zoo vurig verlangt, is dit zelve schandblad welk onlangs durfde schryven en drukken dat den ecrloozen welke het wilde verpletteren, de katholyke religie was, en dat het tegen de katholyke religie was dat het te velde trok. Als dergelyke eerloosheden in Belgicn uytgegeven en verspreyd worden, word het tvd dat de goeden niet meer werkloos en onver schillig blyven. Zal onze stem gehoord en begrepen worden? Wy verhopen hel. Was het zoo niet, wy zouden bvna van ons behoud moeten wanhopen. Vaderlander. DEN GODSDIENST IN RUSLAND. Rusland heeft veertien duyiend kilometers in regie lyn, van het Oosten naer het Westen het heeft er vyfduyzend van het Noorden naer het Zuv- den en zeventien duyiend, wanneer men eene lyn trekt van het Zuydwesten naer het Noordoosten. De bevolking van Rusland beloopt tot zeventig millioenen zielen. In 990 voerde Vlndimir-den-Grooten in Rusland het Christendom in, waer tot dan toe het heydendom had bestaen. Vladimir stelde zich met zvne onderdanen onder het gezag van den patriarch van Constautinopelen die destyds nog roomsch-katholy k was. Toen in het midden der elfde eeuw (1053) de schcyding tusschen Rome en Constautinopelen tot stand kwam, bleven de Rnsseu den patriarch dezer laetste stad onderhoorig, die hen door eenen metropotaen bestuerde. Dezen toestand duerde tot 1589, dat is te zeggen gedurende vyf honderd en dertig jaer. - Op dit tydstip wierd te Conslantinopelen eenen patriarch afgesteld dezen vlugtte in Rusland, en benoemde daer eenen metropolitaen dien hy van den patriarch van Ccnstantinopelen onafhankelyk verklaerde, en die tot patriarch van Rusland uytgeroepen wierd. Dit was dus eene splitsing in de grieksche kerk, die alreeds van Rome afgescheyden was. Doch hel russisch patriarchaal, flat nooyl de kiezing tot grondslag had, wierd in 1699 door Pieter-den-Grooten afgeschaft, die in ivnen persoon de geestelvke en we- reldlyke magt vereenigde. Sedert dien oogenblik is de schismatieke russische kerk door eene synode bestuerd, waer den czaer zoo willekeurig 't bevel voeit als in eene knzern. De leden der synode zyn prelaten die door den czaer benoemd worden, en hunne werkingen worden door eenen keyzerlyken kommissaris bewackt of liever bestuerd, en geene beslissingen zyn geldig, vooraleer zy de goed keuring van den keyzer hebben ontvangen. Tegenwoordig is het eenen ge- nerael der ruytery.die gelast is de werkingen van de synode te bewaken. Wat de evgenlyke schismatieke geestelykheyd betreft, die is over 't al gemeen zeer onwetend, en hond zich slechts oen de vormen. Den russischen priester heeft boven den laet of lyfeygenen geen ander voordeel, dan dat hy niet aen den knoet, dat is te zeggen aen de straf van de zweep onder worpen is. Om pope, dat is priester, te worden moet men getrouwd zyn, maer het zonderlingste van al is, dat den priestpr, die weduwenaer word, niet mag hertrouwen, op straffe van den geeslelyken stand te verliezen. Wal het volk betreft, 't welk voor het overgroot deel uyt lyfeygenen be- staet, welke met het land waerop zy woonen, door hunne meesters kunnen verkocht worden, dat volk is onwelend en bygeloovig, en leeft en sterft in de jammerlykste slaverny. Ziet hier de namen der persoonen van ons arrondissement welke door het lot zyn aengewezen om deel van den jury te ma len, by de. sessie van het hof van assisen der provincie Oost- Ylaendercn, welke sessie op het eynde dezer maend word geopend; MM. Bruyneel, Alexander, gemeenteraedslid te Geeraerdsber- gett. Kime, Frans, huydevelter te Geeraerdsbergen. Van der lleyden, Amand. notaris le Aelst. Men verzekert dat M. d'Huydevelter, te Eccloo, als lid van den provincialen raed, zyn ontslag geeft. Men meld ons uyt Brugge, dal hel gerucht aldaer in omloop is, dat M. Seynaeve van liet politiek leven afziet, en niet meer wilt als lid der kamer herkozen worden. Men verzekert dat den afgeveerdigden van het arrondissement Veurnc, M. Clep, ook zich uyt de kamer der volksvertegenwoor digers gaet verwyderen. Te Antwerpen gaet M. Loos veel moeyte hebben om herko zen te worden. Van M. Rogier is er aldaer weynig spraek den gewezen minister gaet te Brussel stemmen bedelen, en in de hoofdstad trachten te bekomen, betgeen men hem te Antwerpen wevgert. Er is veel spraek te Antwerpen van MM. Delafaille en Conscience tot kandidaten voor de kamer voor te dragen. De oulvangers van het enregistrement zyn gemagtigd om het slecht zegelpapier, het welk reeds verkocht is, te verwisselen, dan zelfs als op.de bladen een gedeelte van eenen aki zou geschre ven zyn die, uyt hoofde van den slechten staet van het papier, niet kon ten vollen geschreven worden, en die vervolgens op'een ander blad is overgeschreven. Te Dendermonde in den Wildenmanis een gevecht tusschen soldalen en borgers ontslaen, en eenen borger is door de bayonnet van eenen soldaet doodelyk in den hals gesteken. Den soldaet heeft zich dadelyk in het gevang aengehoden, beweert in wettelyke verdediging zich bevonden ie hbeben, aengezien de borgers hem meenden in het water te werpen. Volgens de Gazelle van Thicll, zou den yzeren weg eenen slap vooruyt gedaen hebben, dank aen de aenboudende poogingen van MM. de Muelenaere, de Haerne en Lebaillv. Men verzekert dat de linie van Thielt op Ingelmunster, den 1 mey 1855, zal konnen hereden worden. De schildery van M. Teniers, gekend onder den naem van Poljcsmerkl, is in de vendilie van M. den baron Everacrt, voor 5G50 fr. aen M. Verschaffeit, koopman in schilderyen, toegewezen. Alle de overige schilderyen van hel kabinet, en er waren er velen, hebben nauwelyks 5000 fr. opgebragt. Men heeft reden om te hopen, zegt de Emancipation, dat tegen het eynde van octoher aenslaende, een doorluchtig kind zal le Brussel gedoopt worden. Men merkt op dat, sinds de oorlogsverklaring aen Rusland, de russische diplomaten, die te Brussal vcrblyven, aen het hof van den koning der Belgen niet meer genoodigd zyn. De Zuslerkens der Armen, die nauwelyks sedert eene maend zich te Brussel bevinden, hebben reeds een veertigtal ouderlingen uyt de armste klas, en die van elkeen verlaten waren, opgezocht, en in haer gesticht gebragt. Deze ouderlingen worden aldaer kosteloos opgepast en onderhouden, en genieten een welzvn en geluk welke zy niet kenden zy verklaren dal zy niet geloofden dal er zoo veel geluk op de aerde kou beslaen. liet onderhoud van die veertig ouderlingen kost aen de stad niets. De Zuslerskens ontvangen met dankbaerheyd den afval welken men haer wilt geven, en vinden middel om haer liefdadig werk voord le zetten. Op de merkt van Kortryk zyn de granen gedaeld. Men schynt in het algemeen, eene helling naer afslag te bemerken. Hel ware te wenschen dat den afslag zich verwezenlykte. Zyn benoemd, by koniglyk besluyt, tot luytenanten-adjudan- ten-majors hy de garde civiek M. L. Vandenbosch, te Tcmschc; M. A. Desavoye, te St.-Lievens-Es'sche. Tol Luytenanteir* kwartier-meesters. M. T. Van Geyt, le Temsclie;M. De Vos, ie Sl.-Lievens-Esschc. Er is op nieuw spraek van M. Firmin Rogier uyt Parys terug te roepen, en hem aldaer door den prins de Chimay te vervangen. Wanneer toch zal dil eens verwezenlykt worden.... Men verneemt uyt byna alle de streken der provincie West- Vlaenderen de gunstige berigten over den graenoogst. Den weleerw. M. Denis, die gedurende 52 jaer pastor was te Ollenburg, acrlsbisdoin van Meehelen, is er onlangs gestorven, hebbende den gezegenden ouderdom van 80 jaren bereykl. Het vlaemsch Midden-comiteyt I e.'ft een verzoekschrift ge- stuerd naer de kamer der representanten, in T welk er gevraegd word dal, in de vlaemsche provinciën, de provinciale en commu nale bcstuerzaken zouden gedaen worden in het vlaemsch dal men die tael zoude gebruyken by de regtbauken, wanneer de parlyën of de beschuldigden dezelve verslaen dat er eene vlaem sche akademie zoude geslicht worden, of eene vlaemsche afdee- ling gevoegd by de akademie van Brussel dat de vlaemsche tael hy de universiteyl van Gend dezelfde voorregten geniete als het fransch, en dal zy op eene grondige wyze aengeleerd zoude wor den in de atheneums en kollegiën van den staet. Wy vernemen met genoegen, dal het laetste^ werk van M. Alex. Hodenbach, over de Blinden en Stomdooven, niet alleen irc Belgiëu byval heeft gevonden maer dal het de aendacht in dei* vremden levendig heeft opgewekt. Denemerken bezit, te Copenhagen, een opmerkensweerdig; gestigl voor die twee klassen van ongelukkigen. Den koning van Dt nemerken, welken den beschermer van dit gestigt i.c, heeft den oogslag van den blinden van Rousselaere, welken sedert elf jaren van het gezigt beroofd en die sedert 24 jaren vertegenwoordiger zyns lands is, gewaerdeerden heeft hem het kruys van zyn order van Dauebrog verleend. Eergisteren morgend, ging eene vrouw te Brussel aen hare schuldenaers de wedergaef van eene geleende somme van 100 fr. terug te vragen. De schuldenares weygerde te betalen, en loochende zelfs de schuld. Deze 100 fr. waren alles wat de vrouw Demoure bezat; men begrypt dus wal gevoelig verlies deze somine moest wezen. De vrouw kwam wanhopend naer buys, en zeyde tot haer dochterken dal zy niet welvarend was, en zond hel kind naer de kerk om eene mis tot moeders herstelling te hooren. Het kind gehoorzaemdc, en als het van de kerk terug keerde, vond hel meysken zyne moeder dood. De vrouw had zich, by middel van eenen neusdoek, opgehangen. Daegs voor het feest van het H. Bloed, waren er te Brugge, uvt de dry bureelcn van den Berg gezeyd van Bermherligheyd, 2 duyzend vyf honderd en een-en-negentig panden gelost. Eergisteren zyn er 1920 panden gelost wederom iu den Berg vastgezet. Eenen veel belovenden jongeling van Audenaerde, M. Van den Abeele, heeft te Antwerpen, in het algemeen concours der Akademie van die stad, deu eersten prys in de bouwing ver worven. M. D. Merchie. van Eenaeme, hy Audenaerde, heeft in de landschap- en dierenschiIderiug, alle de pryzen van zynen cours behaeld. Dezen verdieustelyken leerling woont nog maer vyf maenden de lessen van de Akademie by. Wy hebben nogmaels doen opmerken dat er langs om min mevskens te Audenaerde geboren worden. Deze zonderlinge zaek blyft voordduren. In den loop der voorledene maend, zyn er te Audenaerde maer 9 kinderen geboren6 jongens en maer 5 meyskens. M. Aug. Delfosse, die in de Akademie van Antwerpen eenen eersten prys heeft behaeld, is met veel eer te Ronsse onthaeld. Hel muziek en de overheden hebben hem ingehaeld. Den primus is naer het stad buys geleyd, al waer hem den wyn van eere te aengehoden. Eenen hert was uyt het hotel van M. den marquis de Rodes te Brussel ontsnapt, en had reeds verscheyde straten doorloopen. en twee joniens omverre geworpen, wannéér by door M. Art, fabrikant in meubelen, is aengehouden, doch niet zonder moeyte. M. Art heeft eenen stoot van de hoornen van het dier bekomen, maer den porle-monnaie en eenen neusdoek dien M. Art in den zak had, hebben den stoot gebroken. Den aengehouden Yanderhouderlingen heeft gevraegd om provisoirlyk in vryheyd te worden gesteld. De raedkamer heeft die vraeg niet toegestaen. Tegen deze weygering heeft Vander- houderling zich in appel voorzien. Pieter Vanderhouderlingen word vervolgd voor onvrywilligtn doodslag op den persoon van M. den borgemeester Dierickx. Men weel dat Vanderhoudelingcn voor het hof van assisen, als be schuldigd van vrywilligen doodslag, is vrygesproken geweest. Dit krimineel proces heeft aen Vanderhouderlingen reeds 6000 fr. gekost. Den twist welken tusschen den uytgever der Patric en dien van den Impartial, in de statie van den yzeren weg is ontstaen, en de doorslaende argumenten die gcbruykl zyn, hebben slech ten indruk te Brugge gedaen. Als de exclusieven aldus beginnen te preluderen, wal moet men le Brugge verwachten, als de kie zingen plaels hebben Van maendag morgend vroeg hadden overgroote fransche en vlaemsche plakkaerten, de nieuwsgierigen op al de hoeken van de straten van Brugge by een verzameld. Deze plakkaerten be helsden het vonnis der reglhank van Brugge en het arrest van het hof van appel van Gend, die den genaemden Alphonse Bo- gaert, uytgever van den Impartial tot 15 duyzend franks schade loosstelling veroordeelen, uyt hoofde van lastering tegen M. Henri Jonckheere, geleydcr van bruggen en wegen te Kortryk. De juslicie had bevolen dat het arrest van veroordeeling, ten gelalle van 500 afdruksels, zou aengepjakt worden maer dit deel van het vonnis zou misschien niet ten uytvoer gebragt zyn ge bragt geweest had den Impartial, door zyne nieuwe aenrandingen legen M. Jonkheere, het niet te weeg gebragt. Men blyft te Geud gulherlig lachen met den Mcssager die een kleyn gazelje ging uytgeven, en op den vierden dag van zyne entreprise heeft moeten afzien, wilde hy zyne groote gazet niet zien op flessclien gelrokken worden zegt het volk. De/.e omstandigheden heeft den Messager moeten doen begrv- pen dat zynen boutique maer aen eeu draetje hangt. Eene heyligschendende diefte, zoo meld men uyt St-Huberl, is in de kerk van St-Gillis, gepleegd. De dieven zyn, by middci van valsche sleutels, in de kerk gedrongen, en hebban liet taber nakel opengebroken uyt welke zy de ciborie gestolen hebben. Alle de offerblokken der kerk zyn opengebroken Vn geroofd. Den dader der moordpoóging op'de dienstmeyd van M. den kanonik Raepsaci gepleegd, is nu in de handen der juslicie. Den aengehouden kerel is Baudewyo de Corle genoemd, en is nog vrraordeeld geweest. Dezen booswigt stond onder de bezondere waékzaemheyd van de police. Verleden zondag heeft te Gheel eenen jongeling, milicien van dit jaer, die den volgenden dag naer Antwerpen moest vertrekken om geïncorporeerd te worden, zich den regter duvm afgekapt. Hy verklaert dat hy, links zynde, bezig was met hout te klieven en by ongeluk zynen regten duym afkapte.

De Denderbode | 1854 | | pagina 2