Eenen koopman in oude peerden, was woensdag nacht gaen vernachten op eenen hooyschelfi by eenen boer te Meerhout, eens klaps word hy ontwaekl en ziet 5 of 6 mannen voor zich staen, welke hem beletten, onder bedreygingen, van gerucht te maken zy hebben hem zyn geld en eene zakhorlogie ontnomen, hy heeft niemand erkend. De policie doet opzoekingen. De plactsen van ondermeester en van assistent by de ge- gemeente school van Casterlee zyn opengevallen. Aen de eerste plaets zyn ruym 400, aen de tweede 200 francs verbonden. Die gene, welke voorzien zyn van een diploma van een der kweekscho len, kunnen zich in persoon of met vrachlvryë brieven vervoegen, by het gemeente-bestuer dier plaets, vóór den 15 dezer. Den kapiteyn van hel zweedsch schip Riso, welk by de Panne, zondag was komen aengedreven, is uyt Londen te Oostende aengckomen, om zyn schip te reklameren. Uyt Kerkom, in het Limburgsche', meld men aen den Onafhaiiglyken Dezen morgend, den 7 mey, terwyl de huysvrouw Langenaken naer de kerk was, en dat haren man voor eenen oogenblik in een naburig buys was gegaen, om aldaer een scheer mes te vragen, latende twee kinderen, het eene oud omtrent de 2jaeren het ander 8 maenden, alleen in het huys, zyn twee verkens in 't buys gedrongen, welke 't jongste kind. dat zich in de wieg bevond, de keel, 't kinnebekken en de twee handen hebben afgeëten deze woedende dieren waren nog bezig met het wichtje verder te verslinden, wanneer den vader in hel buys wederkwam, en zyn arm zoontje van 8 maenden alzoo gemarteld vond. Den ongelukkigeu man was hierdoor zoo sterk geraekt dal hy het hoofd verloor en wegliep, zonder dal men hem dien dag nog heeft bespeurd. De moeder, uyt de kerk komende, vond haren zuygeling, dien zy by hel heengaen in volle gezondheyd achterliet, door de verkens v. rslonden Ik laet u oordeelen in welken slael deze ongelukkige zich by het zien van dit schrikverwekkend tafereel, bevond. Dertien bisschoppen uyt Engeland hebben eenen brief ge schreven aen den Aertsbisschop van Frevburg, om hem geluk te weoschen over zynen moed, waerdoor hy reeds zegenpraelt. Yolgens men uyt Doornen schryft, is den tweeden zoon van den prins van Ganio en van princes Zenoïde-Charlolte Bonaparte, genaemd Lucien-Louis, oud 25 jaren, in den geestelyken staet getreden Te Turyn heeft hel gouvernement hel bisschoppelyk seminarie tot wooning aengewezen voor een gedeelte van hel garnizoen. De geestelyke overheyd is zelfs niet gewaerschouwd geweest nopens deze overweldiging. Zulken grootcn eerbied hebben de liberalen van Piëmont voor den godsdienst Pruyssen bevat 16,055,420 inwooners, van welke 8,448,861 saanmenschen en 8,487,549 vrouwlieden. Voor wal den godsdienst betreft, er zyn 10,559,994 lutheranen, 6,552,549 roomsch kalho lyken, 1,485 grieksch kalholyken, 14,780 menonieten, 226,868 jóden en twee ma homelanen die te Berlyn woonen. Eene botsing, heeft, over eenige dagen, in het kanael plaets gehad, lussehen de bark Favouritekapiteyn Hoegman, naer Baltimore met laudverhuyzers varende, en het amerikaensch schip Hesper dal van Charlown naer Antwerpen vaerde. Ziet hier eenige omstandigheden De wacht der Favourite was overgelaten aen den sluerman en vier manschappen der equipage den kapiteyn lag te bed. liet weder was zeer ongunstig hel regende sterk, de zee stond zeer hol, de lucht was slik donker en den westerwind blies geweldig, toen men ten 2 uren den Hesper bemerkte, die op de Favourite acnkwam, en reeds zoo naby was, dat het onmogelyk was de bot sing te vermyden. Den schok was zoo geweldig, dat den kapiteyn Hoegman uyt zyn hedstede wierd geworpen, lly snelde naer het dek, en gelukte er in, eveu als den stuerman en vier malrooze.i, aen boord van den Hesper lesj ringen. Omtrent 10 minuten na de botsing, zag men een licht, aen boord d<r Favouriteplotseling verdwynen men denkt dat het vaerluvg met man en muys verzonk, dewyl men geen spoor van bet schip meer wedergevonden heeft. Alleenlyk heelt men ia'er op de plaets van het ongeluk vcrscheydene kolfers van land- verbuyzers zien vlotten. Kapiteyn Hoegman, zynen stuerman en de vier geredde inalroozen zyn den volgenden morgend op eenen loodsboot overgegaen, die hun te Portsmouth beeft ontscheept Met getal der omgekomene passagiers en malroozen beloopt tol 201 persoonen. Den Hesper beeft by de botsing eenige schade bekomen. Men schryft uyt Cannes (Vrankryk), van den 2 meyHet saizoen der luchlreyzen is dit jaer door eene zeer betreurens- weerdige gebeurtenis geopend geworden. Verleden zondag moest den heer D., van Nice, met zynen prach- tigen ballon Corse opstygen. Twee persoonen moesten hem ver gezellen den beer II., van Cannes, eenen jongen letterkundigen, den heer A., de S. Die hceren zalen reeds in het bootje, toen eenen toeschouwer, die waerscbynlyk haestig was om den ballon te zien opstygen, de onvoorzigtigheyd bad laet los te roepen. De persoonen, welke de koorden vasthielden, lieten los en den ballon steeg in de lucht. Ongelukkig was den luchtreyziger, den heer D., buyten het bootje gebleven, op zulke wyze dat de twee reyzigers, welke niets van het machicn kennen, met eene schrik- kelyke snelheyd in de lucht wierden opgevoerd. Sedert dien heeft men van hen gcene lydinge» meer onlvongen, en men vreest dat de overvloedigheyd van gaz den ballon zal hebben doen bersten, of dat den wind hem in de rigting der zee zal gevoerd hebben. Elkeen is ongerust over het lol der jonge lieden, welke zich in hel bootje bevinden, en die welligl het slagtoffer zyn geworden van een drama, wacrvan het gedacht alleen doet beven. In eenen brief uyt Roomen lezen wy onder anderen bet volgende, waeruyt blykl dal de revolulionnaire socialistische party voor den Rus is genegen: Het bevelwoord is overal gegeven. Door geheel Italiën beginnen de ultraliberalen legen de westersche mogendheden uyt te vallen en Rusland tot aen de wolken te verheffen. De vertegenwoordigers van den Czaer schynen met dien lof der demagoguen meer of min verlegen mner zy aenveerden den zeiven tol vergoeding van de afwyking der bewarende en godsdienstige party. Zy werken voor al om de dagbladeren te bedriegen en tot zich te trekken. De rus- sische afgezanten doen al wat zy konnen om de briefwisselingen der europeaensche dagbladeren aen Rusland voordeelig te maken. Wilt men echter weten welk lol de kalholyken, en namelyk de katholyke kloosters in het Oosten zouden te verwachten hebben indien den Czaer er moest zcgenpralen men zal er over oordee len door de volgende daedzaek In eene omreys welke keyzer Nikolaes, over eenige maenden, in de poolsche provinciën deed, wierd hy geleyd in eene stad waer er geene bekwame kazernen waren. Den Czaer wilde zelfs daerin voorzien en doorwandelde de stad om een geschikt gebouw te vinden. Gekomen zyndc voor een groot en aenzienelyk huys vraegde den keyzer aen wien het toebehoorde, en waerloe het gebruykl wierd Men antwoordde hem dal hel een kalholyk kloos ter w;is. We1 a en, zeyde hv, wv zullen die paters elders doen woonen dat men my een dekreet aenb'ede om hun huys voor ka- zern te doen dienen. Eenige dagen daerna. wierd hem hel de kreet acngeboden, mner in plaets van één klooster waren er vyf- en-lwinlig aengeduyd om in kazernen veranderd ie worden. Gelyk bet regt hetzelve was, en dat bel niet meer moeyte kostte om vyf-en-twintig kloosters te stelen dan een alleen, gaf den keyzer aen hel aengeboden dekreet zyne genadige goedkeuring. Alzoo is het dat dien grooten beschermer des eygendoms, in zyne staten en in geheel de wereld, bel goed voor anderen eerbiedigt, en de grondregels van bewaring toepast waervan men hem dwa- zelyk, gedurende lange jaren, als den vertegenwoordiger en den beschermer aenzag. ENGELAND In de kamer der communen heeft sir Graham laten welen dat hel gouvernement de officiële tydingen van hel bombardement van Odessa had ontvangen, en dal de vereenigde vlooien éich in de rigting van Sebaslopol hadden begeven, (deze mededeeling is met bravos onllueld). De kamer der communen beeft dan eene vermeerdering van manschappen voor het engelsch leger, en een supplementaire krediet van 500,000 ponden sterlings, voor liet leger te lande gestemd. Het getal der engelsche soldaten welken naer het Oosten verzonden geworden is, beloopt tot 25,000 mannen. Den Times heeft rekening van alle onkosten gemaekt, en vind dat den trans port van eiken soldaet 2500 fr. zal kosten. Sami-Pacha heeft op 28 april naer Sclmmla, uyt Widdin 4000 Egyptenaers, 2000 ruyters, en 20 kanonnen gezonden. Silislria ontvangt gestadig versterkingen, en wederstaet moedig aen de Russen. In eene aenranding dezer Stad, hebben de Russen 500 doo- den, 10C0 gekwetsten gel ad en 10 stukken kanon verloren. Men beeft uyt Griekenland vernomen, dat alle mogelyke middelen worden aengewend om den opstand der Grieken in"de turksche provinciën uytbreyding te doen verwerven. De revolu lionnaire kopstukken van Londen zyn niet vreemd aen alle die bewegingen en intrigues. Rusland doet veel geld aen de revolu lionnaire komilés in Griekenland toekomen. Het zyn wapens die aen de opstandelingen ontbreken. De volgende tydingen heeft men vernomen De russisc'he officieren hebben aen eenige hunner vrienden en bloedverwanten geschreven, dat de groote aenranding van Silistria en van Rout- scliouck tusschen den 5 en 6 mey zou plaets hebben. Giurgowa is nóg allyd in de handen en in de magl der Russen. In Dobrud- sclia doen de Russen groote ligtitigen van miliciens alwie be- kwaem is om de wapens te dragen, word naer bel binnenste van liet land gestuerd, om in den wapenhandel geoeffend te worden. By bet veriaten van kleyn-Walachyën hebben de Russen ook lal- ryke jongelingen medegenomen, om ze in bel russisch leger in te lyven. Den pruyssischen konsul gact Bucharest verlaten. - Te Bucharest is, in de katholyke kerk eenen Te Deum, ter gelegen- heyd van het liuwelvk van den keyzer van Ooslenryk gezongen. De" russische militaire overheden hebben geweygerd die plegtig- beyd by te woonen. Den Times zegt dat by uyt Weenen beeft vernomen dat Ooslenryk eene laetste poog'ing by Rusland gaet nenwenden, om te póogen tol de sl uyt ing van vrede te komen. Ten dezen eynde gaet er een ultimatum door Ooslenryk aen Rusland worden gezonden. Er zyn 8000 geweeren die uyt de have van Antwerpen aen bet grieksch gouvernement gezonden waren, op de briek San- Spiridion aengeslagen. Er zyn te Ton Ion zeesoldaten naer Griekenland ingescheept, om de Fransclien te gaen beschermen. De lurksclie vloot was in den Bospliorus gebleven. Er zyn 4500 grieksebe opstandalingen te Sikia ontscheept. Men beweert dat er 8000 te Salonika zyn moeten ontschepen. Turkyën gaet zich belasten met Griekenland te hlokeren. FRANSCH KEYZERRYK. Den Monilcur van den 7man! t bekend dal Vrankryk en Engeland hebben voorgenomen alle hoegenaemde muelregelón van voorzorg te nemen, welken den oorlog noodzakelvk niaekl. Den keyzer komt te dekreteeren dat twee kampen voor manoeuvers gaen öpgeregl worden, bel eerste van 100,000 mannen op de oe vers der Manche tusschen Monlreuil en Sainl-Omer; hel tweede van 50,000 mannen, omtrent Marseille. Het engelsch gouvernement, van zynen kant, bereyd troepen en eene vloot die in staet is om te konnen vervoeren de noodige ver sterkingen die in de Baltische-zee, ofZwarte-zee zouden vereyscht worden. In weerwil der officieele beriglen die men ontvangen beeft zyn er verscheyde dagbladeren die beweeren dat bel verlies der Russen, by liet bombardement van Odessa, in gesneuvelden tot 200 mannen beloopt, en dat 500 mannen doodeiyk, of zeer erns tig, gekwetst zyn, Men rekent het getal dergenen die buyten re- vecht zyn gestéld, op ten minsten liet dubbel. Men heeft iiyl St-Pclersburg vernomen dal <le Russen min vertrouwen hebben in hunne vloot, dan in hun leger te velde. Zy vreezen voor eene groote onderneming der vereenigde vloot in Finland. De mo gendheden hebben voorgenomen den oorlog op zoo beperkten grond mogelyk, te voeren, ten eynde eenen grooten en beslis- senden slag te konnen slaen. Den aide-de-camp van den keyzer van Rusland die den keyzer van Ooslenryk, ter gelegenlieyd van zvn huwelyk is gaen geiukwenschen, beeft verklaerd dat zynen souvereyn genegen is om eenen eerlyken vrede te sliivteu. Den keyzer van Ooslenryk heeft geantwoord dat by niets vuriger verlangt maer dat er een europeaensch kongres zou moeien gehouden worden, en dat de Russen eerst de provinciën van den Donau zouden moeten ont- ruvmen, en weder den Donau overtrekken. Den aide-de- camp heeft geantwoord dal zulks onmogelyk was, aengezien Rusland zich hierdoor zou onleeren. Verder is er dus over gcenen vrede meer gehandeld. Den grieksclien opstand is opnieuw verslagen. De Russen hadden een millioeu gezonden om deze nieuwe pooging tot opstand te wagen. De griekschc kamers zyn ontbonden. Dry schepen, geladen met vrywilligers, zyn in den grond ge boord. In deZwarte-zec hebben de vereenigde vlootcn twaelf rus sische schepen v< or Sebaslopol gevangen genomen. De buylengewoone toebereidselen voor den oorlog, welke door geheel bel land gemaekt worden, doen zien dat Vrankryk den oorlog niet lang wilt doen duren. Men* verzekert beden dat eene offensieve en defensieve ver- eeniging tusschen Zweden, Noorwegen, Denemerken, Vrankryk en Engeland, ging wórden gesloten. Tydingen, onder dagteekening van den 28 april, melden dat de Russen op nieuw Silistria hebben beschoten. Omer-Paclia heeft laten welen dal Silislria nog in staet is om zieli acht weken te konnen verdedigen. Den generael Luders heeft gepoogd de versterkingen tus schen Rassowa en Silistria te overweldigen, maer is door de Turken lot den afiogt gedwongen. BOMBARDEMENT VAN ODESSA Ziet hier nu het officieel verslag over het bombaidement van Odessa Aen boord der Ville de Paris, jeede van Odessa, 25 april. Den 22, in den morgend, hebben acht stoomfregaten, dry fransche en vyf engölsche, zich naer de kevierlyke have van Odessa begeven, en om zes uren en half van den morgend, hebben vier van die fregatten haer vuer begonnen tegen de batteryën van het land. De twéé vooruytkomende versterkingen, of havenhoofden, en de bat- teryën, tusschen de telvc, hebben heviglyk ons vuer beantwoord. Om tien uren. hebben vier andere fregatten zich by de eerste gevoegd, en alsdan is het bombardement algemeen geworden. De beschieting heeft voordge- dnerd tot vyf uren des avonds en alsdan hebben den admirael Dundas en ik het teeken aen de fregatten gegeven, om zich by het eskader te komen voegen. De battery van het kevterlyk havenhoofd stond in brand het buskruyd- magnzyn was in de lucht gesprongen een vyftiental schepen, ter uytzon- dering van twee of dry, waren iu den grond geboord, of stonden in brand. De gestigten der marine stonden insgelyks in brnnd, of waren sterk door de obitsen beschadigd. De stad en de koophandelhave, in welke eene me nigte schepen van alle natiën zich bevonden, is geëerbiedigd geweest. Vele van deze schepen hebben zelfs gebruyk gemaekt van het wanorder welk in de have heerschte, om er uyt te,varen, en onder andere de twee fransche schepen die in die have lagen. Den Moniteur kondigt nog een ander officieel stuk af, te weten, eene officiële depeéhewelke aen den turkschenambassadeur te Parys, uyt 'totto- mansch afge/öntschap te Weenen, is toegestnerd. Ziet hier deze depeche Tk kom eene depeche uyt Belgrade te ontvangen zy is my medegedeeld dooi Omer-Pachu welken my verzoekt u die te doen geworden. Acht fre gatten der vereenigde vloot zyn op Odessa gestuerd, en hebben den 22 april de militaire have begonnen te bombarderen. Op eenige uren zyn alle de versterkingen, de batleryën en de militaire magazynen der Russen ver nield. Twee buskruyd-magazvnen zyn gesprongen, en twaelf oorlogschepen van den vyand zvn in den grond geboord. De koophandel-have is gespaerd geweest. De koopvaerdysclupen zyn aen de ramp ontsnapt. Men heeft 13 schepen, met krygsbehoeften geladen, op den vyand genomen. Zie hier nog eenige omstandigheden wegens het bombardement van Odessa Den 21 opril kwam het engolsch-fransch eskader uyt 29 schepen zameu- gesteld, anker werpen op eenigen afstand van de have van Odessa, en zond eenen parlementair om de overlevering te eyschen der russische, engelsche én fransche schepen die zich in de have van quarantaine bevonden. Die vraeg bleef zonder antwoord. Des anderdags kwam net eskader de battery ën tiènfnttdCn, en wierp vele bomben in de stad. De russische batteryën waren met sttikkén van 48 gewapend, en het vuer van den vyand bleef bezonder- lyk op dé battery N" 6 gestuerd, eene battery van vier 48 ponders, van welken een kanon buyten dienst wierd gesteld. Den vyand plaetste zich buyten het bereyk van het 3e kanon, en slechts twee kanonnen konden tegen den wand vuren, en nog hielden de kononnen het tegen acht stoom- booten -uyt, tvdens zes uren. Dan moest het vuer ophouden de battery was in brand geschoten. Dry vynndelyke schepen zyn zoo sterk beschadigd geweest dat zv op sleepiouw zyn moeten genomen worden. Daer de vyan- delykc schepen niet diep in water gnen, zyn naby de haven konnen naderen vele sloepen liebben congrevische vuerpyleii geworpen om de schepen in de have en de gebouwen magazynen in brnnd te steken. Den vyand heeft gepoogd eenige troepen te ontschepen, maer is door eenen regen van schroot belet geweest, cn de vyandelyke sloepen hebben veel geleden. Do Russen hebben 4 dooden en 64 gekwetsten. Wy vinden in eene bvzondore korrespondeutie van de oevers van den Douau, des anderendaegs na den aen val tegen de militaire haven en de batteryën van Odessa gorigt, eenige belangryke inlichtingen nopens den toestand des lands. Het is den 17 dat eene divisie fransche en engelsche stoomfregaten, zich voor Odessa hebben aengeboden. By hare aenkotnst wierd den grootsten schrik door de stad verspreyd de rykc familiën hebben alle posipeerden en vervoermiddelen ter hunner beschikking gehouden, om zich naer het binnenland te begeven, en de inwoon-rs zyn naer de velden gevlugt. Na dat de fransche cn engelsche schepen eene verkenning op de reode gedaen hadden, hebben zy zich ver- wvderd, en allengs is de kalmte teruggekeerd en zyn de magazynen har- opend. Doch den 22 zag men aen den gezigteynder 33 oorlogschepen opdagen, en den schrik wierd grooter don ooyt, want elkeen begreep dat er kwestie was van het vreken der brleediging, welke den engelschen parlementair was aengedaen, welk feyt overigens algemeen afgekeurd wierd. Des andeiendargs gedurende het bombardement, steeg de onrust ten top, en elkeen verwach te zich aen de groots'e ongelukken. Die onrust ver dobbelde, toen men het poeyenuagazyn in de lucht hoorde springen, en dat men de militaire magazynen in brand zag staen, des te meer daer men eiken oogenblik soldaten in de stad zag brengen, welke op de batteryën frpkwetst waren, en dat den gouverneur en do troepen de grootste brutn- litevt en onverschillighcyd voor de inwooners betoonden. Dit bombardement heeft eene groote ontmoediging onder de troepen veroorznekt en een goed uytwerksel onder de bevolking gedaen, welke begreep, dat het russische leger onmagtig was om haer te beschermen indien de stad niet tot den grond vernield is, heeft zy dit aen de edelmoe- dighevd der verbondene mogendheden te danken. De gazetten zyn steeds vervuld met gezondere tydingen en. uyttrekken van bezondere brieven uyt Odessa, en die alle gewaeg maken van de vrees en van den schrik, met welke de bewooners bevangen waren, als bel bombardement begon. Ziet hier eenige uyttrekken van eenen brief Ik heb myn hoofdkwartier in eenen kelder gevestigd. Alles vlugt uyt Odessa. Hel is eene ware volksverhuyzing, eu het is droevig en levens koddig, kisten en koffers, bedden en slaepgoe- deren, te zien vervoeren, waerop de leden van het huysgezin zitten en liggen, als mussehen op hel dak. Het vervoer kost schrikkelyk duer. Aldus heeft gisteren eenen koetsier 25 zilveren roebels ge- ëyscht voor twee reyzen van een rytuyg met twee peerden, lot aen een buytengoed liggende dry kwartiers uers van Odessa. Ik vertrek morgen vroeg, ten 4 uren, vermits ik myne poerden in veyligheyd wil brengen. Morgen zal de stad Jmet het opkomen van den dag gebombardeerd worden door kanons van grooten kaliber, en reeds hebben wy zonder dat genoeg gehad. Eergisteren ten half zeven des morgeus, hebben dry fregatten der vereenigde vloter., die voor de stad op reede liggen, haer vuer geopend tegen de haven genaemd Kronhafen, waer de russische schepen zich bevinden, en die door eene battery van vier kanons verdedigd is. De engelseh-fransche vaertuygen hebben andere batteryën we ten te vermyden, welke te zamen meer dan 95 kanons teilen. Zy zyn in eenen doortogt gevaren, welken wy allyd voor ontoegange- lyk hadden aenzien, en zy hebben de balterv ter zyde aengevallen. De zee stond hol. den w ind was tegenslrydig. De russische battery door eenen zeer sterken muer beschermd, beeft hel tot half vier namiddag vol gehouden. Alles stond reeds in vlammen, en een kanon schoot nog, wan neer de soldaten onbestand waren om langer de hitte te verdra gen. Des avonds stond de geheele have in brand, en heden brand den de palen, die de kaey ondersteunen en die uyt de zee opryzen nog. Zekere schepen zyn in assche geleyd, anderen gezonken. De kanonballen en grenaden worden met honderden byeen geraept de verwoesting is verschrikkelyk, en het schouwspel van den brand was ysselyk, vooral in den nacht. Eenige honderde bommen en grenaden zyn in de stad ge vallen, en ofschoon zy er wcynige verwoestingen hebben aengerigt was den schrik, wélken die werktuygen der dood aenrigten, on- beschrytlyk eenige nieuwsgierigen zyn gedood of gekwetst. Heden zyn er maer eenige kanonscheuien gelost, ongetwyüeld om te pro- beeren of de positie legen eene batlerY gunstig was; wy hebben dus eenen rusligcn Paeschdag gehad.

De Denderbode | 1854 | | pagina 3