FRANSCH KEYZERRYK. De exclusieve beginnen van Brugge verlegen te 2$n met de kandidatuer van M. Synave; deze kandidatuer zou zelfs by de mannen der exclusieve coterie weynig byval vinden. Iels wat men begint gewaer te worden, is dat M. Devaux zich min exclusief poogt te loonen; den man zou geern in de eeue bami yuer en in de andere water dragen. De mannen van de onverdraegzame party, de anli-katho- lyken, gaen poogen de kandidatuer van M. Dumortier te Roussc- laere te doen muslukken. Ma er, de mannen zullen in hunne hoop bedrogen zyn. Volgens een gerugt dal mom'sgemeen is, zou M. Pecsteen-de Vriere, senateur van Oostende, voorgenomen hebben van naerden senaet niet meer terug te keeren. Den prys der baden tc Oostende is eenc derde verleegd. In plaets van 75 centimen, betaelt men 'nu maer 50 cenlimen voor elk bad. Uyt Kortryk verneemt men dat den koning aen de depu tatie van die stad, voorleden zondag te Brussel in bel paleys, heeft beloofd van in de maend september aeustaende de stad Kortryk te zullen met de prinsen en prinsessen komen bezoeken. Deze tyding heeft veel blydschap te Kortryk veroorzaekt. Den byval welken de economieke broodbakkery in de Vlas- straet te Brussel bekomt, overtreft aller verwachting. Op eenen dag, beeft men 1800 brooden verkogt. De huysbakte word 7 cen limen onder den pegel, par kil. verkocht. In alle de wyken der stad, gaen er depots van dergelyk brood gevestigd worden. Het brood dor economieke bakkery is van allerbeste hoedauigheyd, en men maekt queue aen liet etablissement om bediend te worden. Terwyl deze economieke broodbakkery zoo veel byval vind, zyn de bakkers van Brussel niet sterk op hun gemak, en beginnen aen middelen te denken om bunnen toestand niet te zien verslechten. Zy hebben eene petitie doen opstellen en geleekend, by welken zv vragen 1°. Dat hel getal bakkers te Brussel bepaeld worde, en dal men niet toesta dal er meer bakkers zich plaetsen dan de bevolking zulks vereyschl; ook, dat het verboden A-orde aen wie hel zy brood te verkoopen als hy get-nen bakker is; dus, het afschaffen der sta pel hu yzen. 2° Dat het verboden worde aen de bakkers der voorgeborgten en omliggende coinmunen van Brussel, van nog brood in de stad ie brengen, of aen eenigen voordverkooper te leveren. 5". Dat er eeue merkt, of Ilalle, voor liet meel en de bloem worde ingerigt, opdat men aldus alle bedrog en vervalsching zou kunnen beteugelen. De bakkers overigens, bekennen in hunne politie, dal hel volk met rede klaegt over de duet te en over de slechte hoedanigheyd van hel brood, en de petitionnarissen zeggen dat de middelen, welke zy, voorstellen die klagten zouden doen eyndigen. Dit kan hel gedacht der bakkers zyn, die voor hunne kapel prediken; maer, in het publiek denkt men anders. Men weel dat er premien van 100 en 50 fr. zyn uytgeloofd door de sledelyke overheyd van Gend, voor de landbouwers die de grootste hoeveelheden rogge, haver, tarwe en boekweyl, tydens een jaer, op de merkt van Gend, te koop komen stellen. Borgeineester en schepenen van Gend hebben die premien toe- geslaen, MM. .1. B. Bauts, te Dronghen; .1. F. Nauts, te Oostacker; j. B. Van Dunne, te Oomberghe. en Judocus Boterman te Maria- kerke. M. Den senateur do Moerman-dTiarelbeke komt teoverlyden. Deze <lood heeft de talryke vrienden en kennissen, benevens de agtbare bloedverwanten van den overledenen, droevig getroffen. M. Karel-Maria-Ghislenus de Moerman d'Haerlebeke was geboren te Sl. Ni kola es den 21 October 1797; by was dus nog geene 57 jaren oud. Hy was lid van de provinciale stalen van Oosl-Vlaenderen, en Jid van htt regenlie-besluer der stad Gend geweest, en op 25 mey 185(5 wierd hy geroepen lol de bediening van arrondissemenls- koinmissaris van Gend, bediening welken hy op de verdiensle- lykste wyze vervulde lot op 5 september 1847, wanneer M. Rogier door partygeest aengedreven, hem afstelde. Den koning vereerde M. Moerman d'Haerlebeke niet het eere- kruys van zyn order, en op 27 september 185i, wierd hy door i 105 kiezers van het distrikt Kortryk tol senateur gekozen/ Den overleden senateur bezat veel onafhanglykheyd van karak ter, en was buytengewoon bemind en geacht door dezen welken hem gekozen hadden, en aen welken hy vele diensten bewezen bad. M. Dumortier lid van de bestendige deputatie in de provincie YYesl-Vlaenderen, komt een belangryk werk over den fmancieelcn toestand van die provincie uyt te geven. Het schuit ons dat M. M'Kini-de Nnever vele I «zonderheden in dal werk voor zyne laetste trelIVtide redevoering heeft geput. De vergelyken ssen "en statis tieken welke M. Dumortier aenliaelt. zvn allerbelangi vksl. Ziehier hel getal der liberale en der calholyke represen tanten in de vvf provinciën die geroepen zyu om den 15 juny aeustaende te herkiezen Antwerpen lelt in (ie kamer 6 liberalen en 4 conservateni-s Brabant, II liberalen en 6 conservaleurs; Wesl-Vlaéndmn, 9 liberalen en 7 conservaleurs Namen 5 libe ralen en 5 conservaleursLuxemburg, 4 liberalen en 1 conser- vateurs. Te samen 52 liberalen en 21 conservaleurs. liet schyut dal M. Pierre, in het Luxemlnirgsche, groot ge- vaer loopt van niet meer herkozen te worden. Er zou kwestie zvn van eenen Luxemburgscheu priester als kandidael voor te dragen. Lenige schelmen zyn by de weduwe van Pieter Verlaet, te Oostacker, digi by Meule&lede, in den nacht patalen komen stelen. De dieven hadden een gal in den muergomaekl, en reeds eenige nerdappelen geroofd, wanneer de meyd wakker wierd en iels hoorde Zy geloofde dat men haer wekte om op te slaen en riep: Wacht! ik zal gaen komen. Dit zal ongrlwyffcld de dieven verschrikt hebben, want dezen zvn gevlugl. Alles wal te Ronsse, het zy van verre het zy van bv, met de policie eenig betrek beeft, moet zich op eene bezondere wyze aen hel volk aldaer, vertoonen. Men weet boe zonderling en willekeurig de regentie met den ouden policie-kommissaris gehandeld heeft, en hoe lang het ge- duerd heeflom eenen nieuwen volgens hel hert der sledelyke over heyd te bekomen. Nu, dien Benjamin der regenlie van Ronsse is aeukomen, doch wederom op eene zonderlinge wyze. Op een rytuyg in welk den nieuwen kommissaris M. Groensteen, gtzelen was, had meu een vaendel gesteken, en op zyn achterste (wel te ver staenvan het rytuyg geschreven Vife (sic) Ie comisaire de po lice.Dit rytuyg zat vol met vieze mannen, die van lyd tot tyd, een geschreeuw lieten hooien. Is dit misschien gedaen om de Ronssenaers in 't gezicht te spuwen? VVy konnen dit niet anders uytleggen. Maer zullen zy met de aeustaende kiezing daer geene remedie voor weten 'T is te denkeu Van ja, want de zaken gaen daer ook te verre. De zaek van Petrus Vau der Houderluigen, van Thollenbeek zal op het eynde dezer maend voor de korrektionueele regtbank van Brussel geroepen worden. In den nacht van den 16 lol 17 is een veers, Ier weerde van 100 fr., ontvreemd in den stal van de verzeu Geerings, op het ge hucht Dry Gacyënnabv Sl-Nikolaes. Des anderendaags lieefl men de huyd en den kop in hit veld na by de hofstede gevonden. Er is tegenwoordig eene soort van boter in gebruyk gekomen, welke oiftler de werkende klas met den uaem van Polkaboler be stempeld word en die vyf-en-vyftig cenlimen den kilo kost. Zie bier hoe men dezelve kan maken 4 Eversprys 0-S8 i 8 pond boter0-15 1 4 aerdappelbl 0-10 1/4 zout0-02 1 pint melk0-10 Te samen 0-55 De eyers moeten eerst Wel geslagen worden men doet er dan langzaem de melk by, zonder opbonden van wel te meren; men neemt dan de aerdappel-bloem en mengelt ze daerin, men roert tot dat ze wel gebroken is; dan doel men er zout en boter in, men lael hel op een stil vuer staen, gedurig roerende, tol dal alles wel gebonden is; men lael het eyudelyk ïlyf worden, van tyd lol tyd nog eeiis roerende, omdat er geen vel zoude opkomen, en men heeft eene soort van spreeboter welke velen van de wezentlyke boter niet zouden onderscheyden. Men begrypt wel ligt dal deze boter niet dient o.n spys te bereyden, maer zeer goed is om op het brood te spreeën. (Bolcrkuipje van Dixmude.) De Indcpendance kondigt aen, dat zy verbintenissen heeft gesloten met de voornaemste schryvers, voor lo t leveren van feuilletonsen dal ze ook vertalingen gact geven van eugelsche en duylsche romans. Van vlaemscbe noch van belgische' schryvers spreekt zy niet. Ook heel zy zich de Indépendance beige Den notaris Schoelers en de douairière Bobyns, van Brussel, beschuldigd van ecu valsch testament gcmnekl te hebben, zullen den 19 juny verschvnen voor het hol'van assisen van Brabant. Meu meent dat do debatten wel veertien dagen zullen duren. Te Scbaerbeeck, by Brussel, is dyusdag der verledepe week, den donder door de schouw en buys der sloof in eene herberg gedrongen, waer by niets anders heeft gedaen dan netjes de schouw en de stove gekuysebt. Over eenige dagen lieel'l men in O. L. Vrouwkerk te Brugge eenc slimme dievegge aengelmuden, die reeds sedert eenigen \yd liet keerswyfken de dupè van bare sirafweerdige hatnlelwys bad weten te maken. Ziellier hoe: dagelvks ging zy naer de kerk en kocht een keersken, welk zy liet keerswyfken verzocht voor den II. Antonius te gaen aensieken, en inlusscheiityd nam zy de afwe- zigheyd van hel vrouwken waer, om het lacdjê, waarin hel geld der keerskens lag wal te liglen. Dit had reeds al eenigen ivd ge- duerd, wanneer hel vrouwken achlcidogl op die slimme hekse, kreeg, en haer vermoeden aen eenen kerkdieuaer kenbaer inaekte, die haer voor raed gaf wanneer zy nog eens zoude gekomen heb ben, een afgesproken leeken te maken; de gelegenhevd liet zich niet lang wagten; 's auderdags kwam zy wederom haer gewoon keersken voor den 11. Antonius koopen, en wederom met verzoek van het voor het beeld aen te steken; maer ook liet het keers wyfken met naer hel afgesproken leeken te geven, en den kerk dieuaer kwam nog in lyds om de dievegge' op heeler daed te snakken. Echter ontsnapte zy nog, maer herkend zynde, is zv later aengehouden. Men leest inden Journal van CharleroiZaterdag middag hebben houtkappers, die zich door den Beggyuen-bosch begaven op eenen voelweg, te midden van eenen plas bloed, liet lyk vinden liggen van de genaemde Maria-Josepha Charlier, weduwe van lsidcor Prévol, bygenaemd Cheucheuroud 75 jaren en boodschap ster teTbuin. liet lyk was schrikkelyk verminkt. Den moordenaer liet f wacrsehyuelvk, van een zwaer stuk vzer gebruyk gemaekt om zyn slagtoffer om te brengen. Den ruggekorf der vermoorde lag twintig stappen van het lyk, rondom lagen ledige beurzen; haren stok was in stukken ge broken. De ongelukkige was sinds 1812 boodschapster vanThuinop Charleroi zy was bekend voor bare voorbeeldige eerlvkheyd, en droeg menigmaal groote geldsommen van de eeue gemeente naer de andere. Dyusdag laetsleden was zy mei (>00 IV. in ónze stad aengekomeu. Men kent nog het juyste cyler niet van de sommen die zy op zich droeg. Men spreekt.van 5< 0 fr. in geld. doch eene nota in potlood, die men in haren zak heeft gevonden, en die gewaeg maekt van eenige handels-biljetten, welke zy te Charleroi moest ontvangen,lsmede eenen genotarieeiden ;iU, dien zy moe l doen enregislreren en welken den dief ter plaets heeft gelaten, doen vermoeden dal zy eene aenzienlyker som op zich droeg. liet is te midden van den dag, omtrent 10 uren voormiddag, dat zy vermoord is geworden en zulks op dcu weg dien zy ge woon lyk volgde. Deze yssclyke misdued heeft in den omtrek den droevigslen indruk te weeg gebragi. Meer dan 1000 persoonen zvn uyt Charleroi de plaets der moord gaen bezigligen. De justicie doel onderzoeken men heeft ver moedens op zekere kerels. Een later herigt meld dal twee verdachte persoonen te Char leroi aengehouden zy'u. Hi t totae.l der hndyerhuyzers. welken gedurende de vier eerste maenden van liet loopeude jaer in New-York zvn aenge komeu, beloopt lol 54^.66. waarvan er in januarv 15,514, in febriiary 4,4(515, in maerl 5,758 en in april 51.148 z\u ontscheept. In 1853. gedurende de zelve maenden, had dit eyller bedragen 49,827, en in 1852 hel getal van 66,855 bereykt. in de gemeente Buzcnol, provincie Luxemburg, zyn zntuning laetsleden 15 huyzen in asch gelegd. Toen den brand ontstond, bevonden de bewooners dezer huyzen zich aèn hunnen veldarbevd. De schade word begroot op 50,000 fr. -- Men leest in een frausch dagblad (Involgende letlerkeering die, in de tegenwoordige omstandigheden, zeer merkweerdig is Wanneer men de 70 letters van den volgenden volzin verbind A Sa Majestc Impériale Ie Czar Nicolas, souvera n cl aulocralc de toules les Hussiesmen vind, letter voor letter, uvlgenomen dra klinker o, die dubbel is: Ta vanüé sera la perte, elle isole la Iiussieles successcurs le maudironl d jamais. Te Roomen is overleden den kardiuael Lambruschini, in den ouderdom van 78 jaer. Palermo beeft eenen barer verdienslelykste borgers verloren door het overlyden van den prins de Palogina, wiens geheel leven aen de uvloellening der weldadithryd was gewyd geweest. Don prins onderhield dagelvks 300 armen, zonder een groot getal ach- tensweerdige familiën le rekenen, die door hem ondersteund wierden. Wy vernemen uyt eene goede en zekere echte bron dat key- zer Napoleon welhaesl een besluyt zal nemen wegens de ontey- gendte goederen onzer prinsen. Hot dekreet welk deze goederen ten voordcele der fransche kas geconfiskeerd heeft, zoude herroe pen worden Indien zul' s echt is zou Belgian dit met liet grootste genoegen vernemen on Napoleon 111 zou hierdoor in de reglveerdige oog van ons vaderland veel winnen. Hel fransch gouvernement heeft de tyding ontvangen, op eene ofliciele wyze, dal hot amcrikaenseh gouvernement, tydens den oorlog lusschon Busland en de westelyke mogendheden zich zal onzydig hou dcu. Een gerugt is tc Parys verspreyd, liet welk nog al byval ont- moellede. Men zeyde dal ile engelsche-fransche troepen in het Oosten te lande, geenen grooten veldslag gingen wagen, ten ware dal zy door de Russen eerst wierden aengerand. Dezen maetregel zou genomen zyn, omdat de uoodige troepen en hel noodig oor- logsmatcrieel niet koiinen gereed zyn, om iets groots en beslissend le konnen ondernemen. Ten gevolge van dit, zou den oorlog, om werkelyk gevoerd te worden, lot het jaer 1855 worden uitgesteld* (Hier over zou men zich niet bekreunen, was hel niet dal den toestand van oorlog zooveel millioenen verslind, en zoo nadeelig is aen den koophandel.) Bezondere tvdingen uyt Constantinopelen melden dat alles wat men van Ik l gevegi van Tchernawoda en van de groote ne- derslagen der Russen gezeyd heeft, indien niet geheel benevens (.e waerheyd, ten minsten verre, zeer verre, overdreven is. De vereenigde vlooien hebben een der uytwendige forten van Sebastopol aengerand en de Russen zyn gedwongen geweest het fort te verlaten. Het gouvernement beeft van den adm'nel Hamelin twee depeeheri ontvangen. De eerste meld dai den vierden dag na het bombardement van Odscsn, nog vier schepen der Russen, in de Zwart e-zee, gekaepl zyn, en bevestigd hel varen van de vereenigde vloot tot voor Sebastopol. om er de Russische vloot af le wachten. De russische vloot heeft zich niet bewogen. De vloot der Russen die te Sebastopol in de versterkte have ligt, is 12 schepen, 5 fre gatten en vele mindere stoomschepen sterk. De russische krygs- gevangenen bevoeren dat twee groote schepen maer in slechten staet zyn. Uyt Odessa beeft men langs Wcencn tvdingen ontvangen, i Men is in die stad bezig met de vernietigde batleryën le herstellen De puynen van bel afgebrand arsenael worden weggeruymd. Een I nieuw arsenael, maer op eene andere plaets, zal gebouwd worden. De nieuwe batleryën welke men nu opwerpt, zullen met g'rootere kanonnen, en die verder dragen, gewapend worden. Niels wegens de echte; of valsche, beschieting van Sebas topol, was gisteren Vernomen geworden. Slechts heelt men de be vestiging ontvangen van het stranden van een engelsch schroef- seliipi hy Odessa. Dit schip is van 16 kanonnen, is den Tiger gonaemdhet heeft eene sloommachien van de kragt van 400 [eerden, en had 226 mannen aen boord Alle de mannen zyn door de Russen krvgsgevangen genomen; maer, zoo het schynl, heeft de equipagie hel schip in brand gesleken, opdat het in de handen van den vyand niet zou vallen. Tvdingen nvt Bucharest melden dal het bombardement legen Odessa is hernomen, omdat de russische kanonniers belet hebben een schip welk kwam te Stranden, hulp en bystand toe le brengen. De engelsche gazelten houden zich veel bezig mei de zen ding van eenen pruvssischcfi zaekgelasligden naer eenen. Men weet dal M. Alvensleben door den koning van Pruyssen naer den kevzer van Oostenrvk is gezonden. De engelsche dagbladeren be- weeren dat M. Alvens'chen met voorstellen" van vrede belast is. Doch, het is vvaerschynrlyk dat dezen afgezant belast is met de conditiën te bepalen volgens welke Pruyssen en Oostenryk de ont- ruvming der prinsdommen van den Donaiiw aen Busland zullen voorstellen. Pruyssen zou willen dat men aen Rusland eene ver gelding zou aenbicden, indien Rusland de prinsdommen wilde verlaten. Eene vraeg zonder vergelding kan geen uytwerksel heb ben, aengezien dergelyke vraeg reeds is gedaen geweest, en Rus land geweygerd heeft aen die vraeg tc volkomen. Volgens tvdingen nvt Constantinopelen, bobben de twee engelsche brigaden, de kommandanlen Adams en Colin-Campbell bevel ontvangen van lord Raglan, om zich tot eene bezondere ex peditie te berevden. Men zegt dal deze twee brigaden bestemd zyn om Sebastopol ie lande aen te randen, als die plaets ter zee zal gebombardeerd worden. Wy hebben nadere herigten over de vloot in de Rullische- zee. Heel de vloot weuscht vurig naer den stryd. Den ouden- Charles, zoo leest men in eenen brief van eenen zee-officier, beeft een plan in bet hoofd, voor welks uytvoering hy slechts het oogenldik afwacht. Ziehier nu eene depeche uyt Stockholm 18 mev De Engelsche viool heeftna een bombardement van acht urenCash l Custafsoernten zuyden van Hungö gelegen, aen den ingang der Finse he golfgeheel en al verwoest1500 Russen zyn ge vangen genomen. Silislria houd nog altyd ferm doch den czaer heeft bevolen de s ad bet kost wal bel kost, in le nemeiwel beeft men een verse In ikkelyk getal manschappen verloren. Wat vooral eenc groote verwijt sting in de rangen der Russen brengt, zyn de ziek- lens men beweert le Weenen dat bet getal zieken en gekwetsten te samen 20,000 beloopt. liet beleg va i Silislria is opgebrokerrof ten minsten ver schoven evt oor/aek van de overslrooming van den Donau. De vereenigde vlooien van Zwaden en Noorwegen, beval- lede twee linie-schepen, vier fregatten, en eene korvet, is gisteren te Ell'snappen aengekomeu. Den koning is aen boord gekomen, en is geiltvgen geweest van eene groote manifestatie van vyande- lyke gevoelens tegen Rusland, van wegens de rquipagien. Bevelen zvn gegeven om de kanonncerbooten te herstellen, en men is aen liet werk om een groot getal nieuwe in de arsenalen te maken. Er komt. tnsschen de admiraels der vereenigde vloot een plan beraemd te worden om Kroonstadt aen le randen. Deze aen- randing zal noglans maer geschieden, als de vloot van kanonncer booten zal ingerigt zyn. Den Monileur bevestigt nog eens de nederlaeg der grieksche opslandeliugshcnden te Petra. In de bagagiën van den génerael Zavel las lieelt men belangryke papieren, en eene korrespondentie mei de ministers van koning Oliio ontdekt. Alle de papieren en blieven zyn in handen van Fuad-Effendi. Hel Ultimatum aen koning Olho door Vrankryk en Engeland den 18 mey loegesluerd, bedreygd Griekenland met eenen alge- meenen blóeus en eene bezetting van liet grieksch grondgebied indien na de vier dagen van bel ontvangen van dit Ultimatum, er geene kragtdadige maatregelen tegen de opstandelingen door liet gouvernement van Alheiien genomen worden. HET LANDLEGER. De Prcsse van Weenen, kondigt eenc overwinning aen der Turken op de Russen. Hel gevecht heeft plaatsgehad den 10 mey lusschon de russische achterwachl en de turksche voorhoede. Den acnval van den kant der Turken was zoo onverwacht, dal de Bussen, in de grootste wanorde de vlugt na men en zich sleehls konden byeenvoegen te Balos. De Turken, hoewel minder lalryk, vielen op nieuw de Russen aen. en dwon gen hen op de Olta terug le trekken. Daer gekomen bemerkten de Russen, dat bet gros des legers de brug had verbrand, na over den vloed tc zyn getrokken. Groot was de verlegenheyd. De Ko zakken wierpen zich in den stroom en hunne sterke peerden zwommen jlenzelve door. De infanterie en kavalci ie moesten op den oever wachten, tot dal de pontoniers kwamen. De Turken wa ren van die moevêlvke positie niet verwittigd anders zouden zv daer den Rus eenen gevoeligen slag hebben kunnen toebrengen.

De Denderbode | 1854 | | pagina 3