ZONDAG 4 JliNY 1854. ACHTSTEN JAERGANG. - N' 104. AELST, den 5 Jt .w 1854. DE KIEZINGEN PllLEKENS. YZEREN weg. STATIE AELST. VEBTJtEKI'HEK VAN DÉN 1 JUNY 1834. 1° trti G urm 45 minuten (lex morgens nner Dendermonde, Mechelrn. Rinss-*!, Antwerpen, Leuven, Thienen, Luyk, Vervier», Landen, St.-Truyën,Hasselt en Keulen. 2° Tm 8 uren 00 minuien rles morgens nner Dendermonde Gend, Bnigjje, Oostende, Kertryk, Mouscron, Doornyk, Kysscl, Calais. 3" Ten 11 uren 30 minuien voor middag, nner Dendermonde, Gend, Brugge, Oostende, Korlryk, Mouscron, Doornyk, Ryssel, Calais. 4» Ten 5 uren'Si) in. natnidd. voer Bendermonde, Meche'en, Brussel, Antwerpen, Leuven,Thienen, Luyk, Vervier. Gend, Brugge, Oostende, Korlr., Doom., Uyssel, etc. 5<> 1 en 8 uren 15 minuien des avonds, nner Dendermonde, Mechelen, Brussel, Antwerpen, Leuven, Thienen, Luyk, Verviers, Aken, Keulen en Gend. VAN DENDERMONDE NA ER AELST. 1° Ten fi ur. 00 m. 's morgens.2"< Ten 7 uren 25 minuten 's morgens. 3» Ten 8 uren 30 minuten 's morgens. 4" Ten 12 uren ('5 minuten 's middags. 5° Ten 6 uren 45 minuten Vsavonds. /uilen te Gvsegem slillestae.n de volgende konvoyen vertrekkende van AELST, ten 6 uren 45 minuten, ten II uren 30 minui, 's morgens, ten 5 uren 30 minuten en ten 8 uren 15 minuten s' avonds* Van DKNDKRMOKDE ten 6 uren 00 minuten, ten 8 uren 30 minuten'smorgens, ten 12 uren minuten 's middags en ten G uren 45 minuten des avonds. \oor alle riglingen moet men te Dendermonde van konvoy veranderen. cunjn; sl'cm Dit blad verschynl des Zaterdags in don namiddag onder de dagteckening van den daerop volgenden Zondag.—Den prys tier insebryving, by trimesler, is hcpacld op I fr. 50 o., dien der annonoen op fc2() cenlimen den drukregel. DEN DENDERBODE Wy mogen zeggen dat de kiezingen den grondsteen zyn onzer instellingen, de steunpilaren van ons politiek gebouw. Het zyn de kiezingen, 't is den geest die de zelve belieersclit, welke om zoo te spreken, geheel onze wetgeving, het ele ment van ons bestuer nytinaken; 't is van de kiezingen dat liet goed of liet kwaed, de zedelykheyd of liet verderf, den voorspoed of ondergang der slolfelyke belangen eens lands afbangen, en wy mogen er zonder aerzelen byvoegen, 't is van de kiezingen dat het toekomende, de nationaliteit en de onaflianglykheyd van Belgiën afhangen. 'T is dus ecne pligt, eene gewetenspligt voor allen Relg, voor allen vaderlander dien groeten middel niet te ver- waerloozen en er nyt al zyne krachten aen mede te werken, al zvn gezag en al zynen invloed te gehrnyken; geene ver- scliöoning mag worden ingeroepen, 0111 hel. even onder welke klas van burgers, al die regt, invloed of gezag heb ben, alle moeien de hand lccnen, want het groot belang van 'L vaderland hangt er van afEn als men op heden zegt het politiek belang, men weet dat den godsdienst en de 'zedelykheyd er een groot deel in hebben 't is 't geen de liberaters-francmatjonssecle zoo wel verstaet, 't is daerom dat z.v noch moeyten, noch intriguen, noch geweld, noch bedróg, noch al wat vBroordeclbaer is ontziet; 't is daerom dat die walgclyke liberaterspers alle mogelyke poogingen aenwend, hoe schandig en eerloos die ook zyn, om de gees- telykheyd uyt de kiesworslelingcn te stooteu. Op lieden kan men niet zeggen dat er verschillige klaer afgeteekeude politieke denkwyzen in Relgiën bestaen; de Orangisten en repuhlikaiien zyn zoodanig in getal vermin derd, dat men nog iiauwelyks hier of daer een en aentreft; het zyn dan de godsdienstige denkwyzen alleen die in Bel giën in 't worstelperk treden, het zyn de Eatholyken en de Sccturissen-Erancmacuns', welke lactste den naeui aenge- noinen hebben van liberalen T is de eenige onkatho- Ivke sccle die hier nog beslaet en werkt; z.v is doodelyk vei bitlerd legen de leering van .lesiis-Christns: 'I is z.v die de zending heelt van den katholyken godsdienst, onder de benaming van Ecrlvozcn, te verpletteren. Ook zyn alle middelen goed voor die verderllyke seele, geene lioege- naemde beweegredens konuen haer terughouden, als deze inaer dienen tot het doel van vernietiging; vaderland, nationaliteyt, onaflianglykheyd, geluk, voorspoed der natiën, met een woord alles moet wyken voor het kerkvcrvolgend en godsdieustverdnikkend fanalismtis der franemaeons En ofschoon die seele goenen godsdienst belyd, is z.v voor de rust der natiën de gevaerlykste aller sectcn die oyt geweest zyn IS DIT WA EIS Ja, dit is onbelwistelyk waer, en al de landen waer die rampzalige secte gehemeld heeft, z.ien nog de beweenelvke sporen die zy er gelaten heeftal de hinden waer die sectc nu nog heerscht, ondervinden de onlëerendste dwin- gelandv, de meest onheylspellende vervolging van gods dienst, Kerk en priester. de roekeloossle verkwisting van 's burgers penningen, den meest vraekroeponden party geest en al de laegste driften die een bedorven en beder vend menselienhert konnen bezielenDit alles duert, wel is waer, maer ecnigen tyd, maer liet kwaed, het on- evndig kwaed dat de francmaconssecle aongerigt heeft, vi'aegt dan jaren en jaren 0111 Ie konuen hersteld worden, en ondertnsschcn lydcn de volkerendoet den boozen geest zynen oogst op, en ziet men gansche natiën in ecneu kolk van rampen en onlieylen stortenDit staet we derom te gebeuren, indien den z.egeprael van hel heylloos socialismus. dat dooi' de ongelukkige leeringen der frnnc- mayonssecte gedurig aengepredikt en versperyd word, niet kan belet wordenLet er dus wel op, gv alle die in vloed en gezag hebt, ziet toe dat gv, door uwe goede wer king in de kiezingen, dien verpletterenden geossel afkeert... Dank zy den hemel wy zien dat de francmaconssecle liv ons veel verliest, dat zy zoo veel dopen niet meer kan ninken, dat bare actie en knyporyën beginnen gekend en naer weerde beoordeeld te worden. De kopstukken geven niet veel teekeu van leven meerMen zie^ dat de groote Woelmannen, geene openbare oproepen meer doen tot hunne truweelgasten, dat zy openbaerlyk zoo veel nieuwe leugens, lasteringen en valschheden niet meer durven smeden om du kiezers te misleyden en te bedriegen, dit is goed toeken, maer wacht u wel, gv, goede mcnschen, van werkloos te blvven, 't is nu dat gy uwen iver moét. verdobbelen 0111 dien vergiftigen adder den kop te verpletteren en hem buyten staet Ie stellen 11 voordien te hinderen. SCI1YNIIEYLIGHEYD I V BEDROG I 'T is aerdig 0111 zien hoe de liberale kopstukken met liet mollepoolje werken 0111 de kiezers te verblinden en aldus hunne party aen 't sehotelken te konnen behouden. Zy prediken de passie net als of wy in 't midden van den vasten waren zy honden de groote waerheden voor net als of geheel 't land in retraite ware zy hevelen de liefde en eendragl aen even alsofzy den 11. Joannes van naby wilden volgenimmers zy smeeken om hulp en bystund jnyst als eenen drinkcling die zyn lactste uer ziet naderen Maer is liet reglzinuig Komt het uyt 't hert V .Mag men er staet op maken? Ja, zoo veel als op do sl eedingen die eenen verhongerden wolf aen een seliaep zon betonnen zoo veel als op de beloften van dien liloedvretenden roofvogel die, 11a de weerlooze dnyfjes overiiaeld te hebben om hem Ie kiezen lot haren koning, dezelve alle met eenen woedenden klauw verscheurde M. Lebeau houd niet op van brieven aen de kiezers te sehryven, liv is reeds aen zynen vyfdcn. Ily smeekt en bid, hv neemt alle gedaenten aen, hy behandeld alle stollen, hv gebruykt alle argumenten om de kiezers Ion voordecle der liberaters te doen stemmen maer ongelukkiglyk 'twilt niet pakken, alle overtuygingen blvven wederspannig, de ooren willen niet liooren, hv ziet zich overal verstoeten gelvk het serpent van welks venyn men schrik heeft, omdat hel doodelyk is I11 zynen bietsten brief, zegt M. Lebeau aen de kiezers dat de eenige redplank voor het behoud onzer nationale onaflianglykheyd, de verzoening isde cunslilutionnele en conservatieve cendragtJa, hier zegt hy de waerheyd, maer is hv er van overtuygd Wy twylfclcn er aen, want hy zou geheel zyn voorgaende moeten verloochenen. Ge voelde hv de noodzakelvkheyd dei' conservatieve eendragl als hv met den vrenideling Dogier en Devaux ran llrugge dit niideelig doctrinariseh drymanschap uylniaekte en zich, voor zyne doclrinarische opiniedoor gchei I de kamer deed verstouten Buyten die twee boezemvrienden, wie heeft er hem oyt gezocht? Niemand, integendeel op al de banken der kamer vond hy tegenstrevers. Men weet hoedeSeron.de Deroubaix en andere hem behandelden en afschilderden. Gevoelde hy de uytwerksels der conservatieve eendragl als hy schaemteloos genoeg was in volle kamer uyt te braken, dut den godsdienst der Delgen zyne gencgenheyd niet. bezat Wy zonden nog veel andere vragen konnen doen, maer '1 is al genoeg voor dien doelrinaris, den quidam is genoeg gekend. Indien geheel Belgiën dien man eens kou zien, alleenlyk eens zien, van 1000 zou er nauwelyks eenen overschieten die zyne volle goeste niet zou hebben WAT IS ER NOG. Een ander schimpschrift is tegen de conservatieve party uytgekoinen, waerin men het liberaterskarakter en dit van Van Damme erkent, want waerschynlyk komt liet uyt den zelfden winkel. Men heeft er den naeiii van Dtmifacius aen gegeven, maer de ezelsoor laet haren tip zien en daefaen kent men den vermomden. Doch Bonifacius is niet geluk kiger dan Jan Van Damme en zal slechts kwaed aen deszelfs sclirvvelaer en aen deze die hy wilt verdedigen gedaen hebben'T is een samenraepsel van persoonlyke smacdredens en platte vuyligheden, die klaer bewyzen wat volksken het liberatersgespan is. Dit alles doet zien dal de secte veel grond verlóren heeft, dat zy alle sehaemle afwerpt en daerby nog hare gewoone arglistige fynheyd verliest.,... Dit moet de ware minnaers en opregte voorstaeiiders van vrvhevd en grondwet de oogen openen en luin doen op hunnen post zyn DEN SNEYTER VAN VERÏIAEGHEN IS VERDIKT I Niettegenslaende al liet lawyt dat den Venerabelen Verhaeghen en zynen vriend Orts gemaekt hrbb 'ii in een mager klubsken "1 geen men nog de association libérale de Draxelles noemtnicltcgenstaemle al liet trompetsteken der Indépendance en van den Observateur, heeft slechts het twaelfste deel dee stadskiezers naer de kiezing te Brussel geweest. Op 0000 kiezers zyn er maer 300 slaven naer de stembus gekomen, lerwyl T40 onafhanglykc kiezers de association libérale met geheel haer boelken zyn komen verpletteren, zettende aldus een zoo koddig lengsel aen den simyter van Verhaeghen, dat hy 1111 aen eenen versleten potbessem gelykl, 0111 den man nog aen den ouden liessem- sliel te doen gedenken waervun hv niet geern hoort spreken. Ook hebben de Indépendance en den Observalear den bek in de pluyinen gehouden over do vernederende nederlaeg die de parly van Jupiter Verhangen te Brussel ondergaen heeft. Wy mogen dus zeggen dat eene terugwerking zieji doet gevoelen de edele gevoelens en 'I. gezond oordeel der Belgen herleven, hel trnwoeldespotismus word naer weerde beoordeeld, de ketens der slavcrny af vallen en de vryhevd steekt het hoofd op. Wy hopen dat wy geene dnyzende gedwongene kiezers meer zullen voorlgezweept zien naer de stembus 0111 hunne stem Ie geven aen kandidaten die hun vertrouwen onweerdig waren wy hopen dat wy geene weigevers, geene representanten meer zullen zien die zich niet durven roeren noch sicimuen vooraleer het ordewcord uyt de franrmaeonslogiën ontvangen te hebben. En mder- daed, was liet niet eene schandalige slavcrny voor Belgiën, van trcffelyke en onafhanglykc persoonen Ie zien gehoor zamen aen do bevelen van eenen charlatan-paillasse, die in de drinkliuyzen op tafel springt om er, gelyk eenen woe denden uytzinnigen, niet anders te verkoopen dan beestig heden, leugens en lasteringen Ja, wy zeggen het ronduyt, 't is vernederend en schandvlekkend voor het belgisch karakter, en men zou geene de minste weerdigheyd moeten bezitten 0111 niet te gevoelen dat zulks eene lafhertighevd is waerover het nakomelingschap met reden zal blozen AENDELANC.ENDE WAÉIISCIIOIAVING AEN DE DOEDEENS: Rusland komt den uytvoer van zyn vlas te verbieden en Vraukrvk heeft onmiddelvk dit voorbeeld gevolgd. Men bemerke dat Engeland jaerlyks van 70 lot 80 millioenen kilogr. vlas. genaemd russisclie stuf, uyt Rusland trekt; men bemerke nog dat Belgenkind voorleden jaer slechts eenen uytvoer van 4 milloen kilogr. vlas gehad heeft, en dat dees loopende jaer reeds eenen uytvoer aen te stippen heeft van my in id miliioeneu kilogr. vlas. Waer zal Engeland zyn vlas halen om te verwerken? Zal Belgenland niet zeer wel bezocht worden door de Engelsmans 0111 do vlassen zelfs op struyk Ie koopen? Dit schvnt ons onvermydelyk ep dus vermanen wy de boerkens wel te zien dat zy er hunnen honing nvt znvgen. Men hoort niets meer wegens het onderzoek dat be volen is, 0111 te weten hoe liet staet met de onregelmatig heden die, in het bestuer van de veeartsenyschool te Brussel zyn ontdekt, en door M. dn Man-d'Attenrode, aen de kamer veropenbaerd. Het zou nogtans wel tyd worden dat men iels van dit alles vernam, of zon men misschien zoeken het j gras er te laten over groeven Indien wy (hieromtrent niet alhaest eene opklaring krvgen, zullen wy het hutsepolje eens verwarmen en er een scheut azyn in gieten. Men schryft ons nyt de omstreken van Audenaerde dat er aldaer veel gesproken word over de gevolgen der pro vinciale kiezingen en over schandige baldadigheden die er gepleegd zyn. Men spreekt ons van eene beestige brasparlv, van eene schonimiukeling aen de paslory te Nukerke gepleegd, van de medewerking van oenen ambtenaer om de gemeente in j rep en roer te stellenen tot 5 uren van den nacht, als eenen troep wilde vei kens alle bnytensporigheden uyt te steken. Daer wy het feyt met onze oogen niet gezien hebben en daer iiot zoo grof is, willen wy de verantwoordeiykheyd van het zelve niet op ons nemen vooraleer wy, stellige inlichtingen bekomen hebben. Maer liieruyt kan men al wederom den liberalersgeest afmeten al tyd' geweld, al tyd schandige akten en vooral al tyd eerlooze aenvallen tegen de geeste- lykheyd. Dit moet de kiezers doen oordeelen wat die I ende zou doen indien zy eens voor goed meester wierd

De Denderbode | 1854 | | pagina 1