Vivatde bewarende party. Wy hebben vernomen dat er te Oordegem ladge vin gers zyn die den denderbode uytde herbergen wechfutselen en daerby de eygenaers nog beledigen als zy zulks doen opmerken. Verder heeft men ons verzekerd dat zekeren kerel onbetanielykheden tegen zekere jofvrouw heeft ge pleegd omdat zy haren denderbode vvedervroeg. Wy zullen over dit alles naderhand handelen, maer meynen de man nen in kwestie hiermeê iels te winnen, zy zullen bedrogen zyn want alles zal voorde pinne komen.... Of zy tieren of bassen, of de beest spelen, 't zal al gelyk zyn, 't kwaed moet gestraft worden, de grootste rüehtbaei hevd zal er aen gegeven wordenDat deze wie het aengaet, zich dan voorzien van eene goede rol tabak, want prilymen zal noo* dig zyn. .-. Tyd en plaetsgebrek belet ons verschevdene poli tieke aenmerkingen, artikels, pillekens etc in ons Nr van heden meê te deelen. Doch uytgesteld is niet kwyt ge scholden..... CORRESPONDENTIE. M. S. uyl D. Wy konnen aen uw verzoek niet voldoen. 'T geen by ul. gebeurd is, heeft overal plaels gehad, en moesten wy daer al melding van maken, ons Nr ware te kleyn. Vriend nytO.de auteurs van het slacb van gnct-ii- pens mogen zich op tyd en stond aen particuliere pillen verwachten die hun de maeg zullen zuyverenmaer heb wat geduld, wy hebben onze redens om nvt te <stclleu. Men schryft Brussel, den 29 inev De liberale associatie van Brussel komt den slag van genade te ontvangen. Hare kandidaten zyn op hel slagveld der koinuiu- nale kiezingen gesneuveld. Ten gevolge eener ballotering zyn MM. Veldekens en Depaire, kandilaten der bewarende party, die de onafhankelyke kiezers byna op den laetsten oogenblik hadden voorgedragen, met eene overgroote meiiderbeyd gekozen ge worden. De heeren J.-B. Cappellemans, L. Spaak en II. Laval Ié bevon- \onden zich op beyde lyslen ook zyn zy by de eerste stemming byna met eenparigheyd gekozen geweest. De nederlaeg der exclusieve party beeft zoo veel te meer be- duydenis, om dat er nauwelyks een vierde deel der ingeschrevene kiezers aenwezig was. Van G,OGO hebben er inaer 1,585 aen de kiezing deel genomen. Er is geenen twyl'el of byna al de afwe zige zouden tegen den klub van.M. Verbagen geprotesteerd hebben want iedereen weel te Brussel, dat deze verfoeyelyke vergadering alle hare krachten beeft ingespannen om hare kampvechters, lol den laclslen toe naer het slrvdperk te geleyden. Ninove, 28 Mey 1854. ücnderboclc Eencn korrespondent van alhier, beeft zoo menigmael ons bestuer van naaping beschuldigd, dat ikdurve verhopen, men my niet zal ten kwadeduyden ik by middel van uw geëerd en verspreyd blad, de ongestadigheid onzer regering en T vernuft onzer liberale kopstukken om-nieuwe kiesmiddels uyttevinden bekend make. Voorzeker, verdienen zy zoo niet bet kruys van Eere, ten minsten het uytsluytend voorregl om die middels te gebruyken. Zoo al5 een wever die zou willen een stuk lynwaed verveeldigen zonder scheerle of inslag maekt ons schepen-kol legie proces verbalen van zittingen des gemeenleraeds, zomler dat den zelve» by een kome buyten de weel der raedsleden word hunne aen- wezigheyd besla li gd, zoo wel als hunne in beeldige stemming met of tegen een verondersteld voorwerp Zie hier het bewys dal onze regering aen hel sleeptouw van andere niet meer wilt gelrokken worden; derzellder meerderlieyd legt het apen vel af om zich met de pluymen van den wiudhaen te vercieren. In Juny 1855, overhandigd Mr ilen gouverneur, aen ons bestuer een plan van den steenweg van Hal op Ninove, die den Minister, dank aen de aenlioudende nioevlen onzer geaehle verlegen woor- digers, besloten bad te voltrekken met de hulp der belangheb bende gemeenten, Provinciën eu eygenaers. Zonder de rniuste aenmerkiug te maken op bel plan of de rig- ting, worden er alhier l'r. 8000 door «le regering loegeslaen. De gemeeute-kiezingen naderende, gevoeld men 10 maenden later dat de hewooners van een Burgldam en van de Verkenmerkl wel zouden konnen de liberale pirly op llesselien trekken; en by gebrek van beter kiesmiddels, tracht men aen de eerste wys te maken dal de lactslc vlylig werken om den ontwor pen steenweg, by middel van eene nieuwe brug over den Dender, regtslreeks op de groote merkt te doen openen Voor hunne siolfelyke belangen beangst, verzetten de eerste zich by middel van een verzoekschrift tegen hel voorgedragen plan, de regering word byeen geroepen en besluyl op den voorstel van Mr Van Oudenhove, dat zy bare bylage van 8000 franks we derroep! ingeval men aen den weg van Hal geene rigting wilt geven die wel is waer 12 a 15000 francs meer moet kosten, maer die ter zeiver tyd de voorllrekking op de merkt onmogelyk maekt Kou men zonder de wetenschappen van Mr Van Oudenhove te miskennen, een oogenblik denken dal hy deze beslissing als gel dig aenzren beeft, by zelf zou ons van bet tegenstrydige over- tuygen, met de antwoord van bel hooger bestuer niet aftewaglcn om zelf een derde plan voor le dragen. Dit word door Mr den gouverneur ten adviese van dmgemeente raed gezonden en in zitting van 10 Mey ten dien eyude vereenigd zynde, steld M' Van Oudenhove voor bel voorgaende besluyl te wederroepen de 8000 fr. op nieuw loetestaen en een voordeelig gevoelen over zyneu tracé uytledrukkeu. Maer den raed nog van (ie onfaelbare steenwegbouw kundige kennissen van Mr Van Oudenhove niet overluygd zynde, wierd zyn plan afgekeurd. De kiesmiddel was mislukt en door spyt overwonnen stelde den zeiven heer Van Oudenhove aen zyne ambtgenoten voor aen bel gouvernement ingenieurs van andere Provinciën te willen vragen om voor den ontwor pen steenweg nieuwe plans te studeren Te vergeefs deed men hem opmerken dat hel eene belediging was voor geheel hel bestuer van bruggen en wegen onzer Pro vincie zoo wel als voor Mr Noël directeur generael by hel minis terie van openbare werken die van 185G den nu aengenomen fracé bad voorgedragen. Ily hield aen zynen voorstel die 2 stem men bekwam al de andere weygerden er over te stemmen. Deze schitlereude nederlaeg die den moed van een ieder zou doen in de schoenen zinken, had voor M. Van Oudenhove een tegenstrydig uvlwerksel; in haesio word eene nieuwe petitie roud- geleurd die by gebrek van oudeVs. handleekens van kinderen draegd endengen e.nccutcraed verzoektzyne stemming van KJ Mey te wederroepen Hel smeekschrift was nauwelyks ter secretary, of de op voordeel geschreven convocatie-brieven wierden uvtgedragen en de rege ring vergaderde zich des anderdags, DRINGENDE (sic). liet is wederom M. Van Oudenhove die voorsleld dal den ge- meeuicraed zyne stemming van twee dagen le voren zou weder roepen (voor de vierde niael) en de vraeg der petilionnarissen, die meest alle aenwezig waren, inwilligen met aen zynen Iracc (entre les deux) een voordeelig advies te geven. Twee leden die sedert langen tyd, hel voornemen te kennen gegeven hebben hun ontslag le geven om reden van le hoogen ouderdom enz. enz. verklaren niet veranderd te zyn van gedagt, maer wel van woord hier mede was den s'.ryd gewonnen en de liberale zongen alleluia. Zy weten dat den steenweg zal geleyd worden alwaer hy sedert 18 jaer is ontworpen; maer zy zullen aenspraek hebben op de slem der kiezers van den Burgldam, om dat zy voor hun zoo veel hebben gedaen!.... GEVANGNEMING VAN DEN ARTSBISSCHOP VAN FREIBURG. In ons voorgaende Nr spraken wy van de aenstaende gevang neming van den 81 jarigen aerlsbisschop van Freiburg, welke dan ook wezenlyk beeft plaels gehad. Zie bier de omstandigheden van dien heyligschendendeu aki. Wy zullen er onze bemerkingen op maken Men meld uyl Freiburg, vrn den 25 mey De aenhouding van den aei lsbisschpp beeft voor bel aerts- bisschoppelvk paleys, eeue zamenrolling van studenten en be- zonderlyk van studenten in de godsgeleerdheyil, veroorzaektde studenten hebben vivats ter eere van den aerlsbisschop opgeheven. De politie heelt te vergeefs verscheyde sornmaliën gedaen, en heelt de studenten willen door de magl uyteen dryven, maer, zy boden tegenstand en maekten van hunne slokken gebruyk. De naesibygelegene wacht aengekomen zynde, heeft men verscheydencu der rustsloorders aengehouden, Ten gevolge van deze za'ek, lieelï het gouvernement alle de studenten ondt r de onmiddelvke waekzaemheyd der policie geplaetsl. Gisterenavond hebben zy zich nog eens vereenigd in de wandeling, genaemd de Dreef, om le onderhandelen over hel geen hun te doen slaet in le- genwoord.igheyd van dien matlregel. Maer de policie heeft hun nor eens uyteen gedreven. Wegens de aenhouding, of het gevangen houden van den aerts- bisschop van Freiburg verneemt men nog de volgende omstan digheden Den gouverneur hield eene vergadering Nvan verscheyde amb tenaren in z\n hotel, en op dezelve uer was In t kapittel der luodkerk vergaderd, enden aerlsbisschop zal deze vergadering voor. Den gouverneur ontving ondertussclien eene teiegraphieke depechc. er. begaf zich oumiddelyk by den bestuerder van de stad met welken by eene onderhandeling van meer dan eene uer had. Na In t eyndigen van deze onderhandeling, begaven, omtrent den middag, den bailliu Senger, den grelficr Widdmann, en het opperhoofd der policie, zich naer hel aei lsbisscboppelyk paleys, eu vroegen om by den aerlsbisschop binnen geleyd le worden.-Er wierd bun geantwoord dat den prclaet niet T buys was, dat hy in conferencie zich bevond, en dal hy maer tusschcn twee en drv uren zou i'huvs komen. De dry bedienden verwyderden zich, doch kwamen welhaest terug, en installeerden zich in de eeiplaets van bel bisscboppelyk paleys, zeggende dal zy aldaer den bisschop zouden afwachten. Zoohaesl den prelaet was t'buys gekomen, maekten de bedien den hem bekend dat er een proces tegen hem was ingespannen voor zyne laeiste circulaire, en dat men veronderstelde dal die circulaire van hem niet kwam en door audei en hem was inge geven. i Dan begon eene ondervraging, en den aerlsbisschop veiklaerde dat hy den antéur van de circulaire was, dal hy die geteekend had, en dal hy alleen verantwoordelyk voor dezelve was. Men vroeg hel originael, of oorspronkelyk stuk te zien, maer den bis schop weygerde. Den hailiu gaf dan te kennen dat hy order had om dit sluk le zoeken eu dat hv oumiddelyk hiertoe ging over- gaen. Indenlaed, eeue huyszoeking wierd gedaen. Den secretaire en de kassen wierden onderzocht, maer M. Senger vond niet wat hy zocht, te weten hel originael van den" bisschoppelyken brief. De opzoekingen die men in de kancellary deed, hadden geen beter uvlwerksel. In bel aertsbisschoppelvk palexs herhaelde men nogmaels de huyszoekingen, doch, zonder gevolg. I e:i bal 1 iu ondervroeg dan op nieuw den «ertsbisschop en poogde door listen de eene of de andere bekentenis van den pre laet le bekomen. Maer, den artsbisschop stelde een eynde aen alle die listen met te zeggen Ik beu aerlsbisschop van Freiburg, en ik geloove aen eenen ambicjiaer van Baden niet le moeten antwoorden, als by my dergelyke vragen doet. Oudertusschen was bet vyfuren. van den namiddag geworden, en den aerlsbis schop bad nog niet geëien sedert zyn ontbyl welk hy lusschen zeven en a dij. uren van den morgend ueeml. Op dezen oogenblik, kwam den kapellacu binnen, en deed aen den balliu opmerken dal het tyd wierd van den aerlsbisschop, die eenen ouderling van Si jaren is, eenige rust le laten nemen. Den balliu antwoordde aen den kapellaen dal by zich wat voor- zigtigër moest looncn. Ondertussclien deed bel kapittel zich aen- kondigen, en den deken van bet kapittel, M. Hirscher, die zyne droelheyd deed kennen over betgeen er was voorgevallen, en pro testeerde. Om vyfuren van deii namiddag vertrokken de ambte naren, nadat zy den aerlsbisschop gedwongen hadden het proces- verbal welk zy hadden opgesteld, le teekenen. Verder meldt een ander blad, dal den artsbisschop ziek is, ten gevolge der slechte handelingen welke hy le onderslaen beeft gehad, en dat by in zyn paleys gevangen word gehouden. In zyne appartementen bevinden zich vier gendarmen die hem bawaker, die langs achter zyn binnen gedrongen, na gepoogd te hebben langs den gewooneu ingang binnen te komen. Den aerlsbisschop mag met niemand van buyten liuyze gemeenschap hebben. Vier geneesheeren zyn gerat dpleegd om le weten of den aerls bisschop het verblyf.iu de gevangenis zou konnen uytslaen. Zy hebben alle vier geantwoord en verklaerd dal het verblyf in de gevangenis de doodsteek van den ouden bisschop zou wezen. Ziel daer, hoeverre men in Baden is gekomen. Troepen zyn in den Taubergrund gezonden, alwaer er, zoo men verzekert, onlusten zyn uytgeborslen. Ben rouw heerschl in alle parochiën de geestelyke diensten worden in stille, zonder eenige ceremouiëu verrigtmen boort noch klokken, noch orgel, noch zang meer. Men schryft ons uyl Meldert, van den 29 Mey 1851. Gisteren, na de hoogmisse, dede den veldwachter dezer ge meente de aenkondiging dal er in den namiddag, by den lier! e - gier. Van Canter in deze gemeente, gratis eene fooy zou gegeven en er een openbuer kluglspel zou vertooud worden. De inwoo- ners dugleu eenen vrolyken ugternoen over te brengenuiaer hunne hoop w ierd verydeld. De aengekoudigde fooy bestond uyl eeue half ton bic, geplaetsl op een wagentje welk dooreen tien tal dronkenbroeders gelrokken en fn de gemeente met groot gelier rond gevoerd wierd. Op de half ton was eenen Bacchus gezeten in militaire kleeding. Aen de bestemde herberg aengekomen, was er aldaer, op den openbaren weg, eenen theater opgeslagen, op welken die Bacchus- minuaers niet eene klugt maer eenige openbare eerschendende vertooningen, hebben gegeven, gepaerd met lasterliedekens, van welke eiken welden keuden burger de eer aen de uytvoerders beeft overgelaten. Men is alhier in afwachting of de plaeiselyke politie voorlaen zulke schimpvolle verlooningen nog zal toelaten Zoo wy vernemen komt in de gemeente Moorsel een wan- gedrogl by de koev van Antonia Van Coelsem weduwe van Petrus Antonius Van Brempt, zich aentebieden een kalf dal eenen vol- ledigen doggen kop beeft, bet onderste der muyl verbeeld met de roode tong een onrcyn dier, behoorende lot het serpenten geslacht, de vorensle en achterste pooien, konnen aen geene gekende vier voetige dieren vergeleken wordeu, de lengte dei zelve evenaeren aen de dikte van liet ligchaem, bet heeft twee slacrten, bet hair is tiegeragtig en bet is geslachtloos, heeft maer tot half lyf eene ruggraet en geene oogen, hel is door de eygenaresse aen den armen geschonken om ten behoeve van den zeiven ten toon ge steld te worden en, die zal plaels hebben den 5 Juny 1854, zynde den 2n Sinxendag, van twee tol zeven uren naermiddag, op* den cour van hel werkhuys van liet nyverhevds-comité, aen*" liet dorp teMooisel. Den Landmeter van het kadaster zal de oversclirvving doen- der Eygendoms-veranderinge» der stad Aelst, op het sladli'uys, te beginnen den maendag 12 Juny tol zaterdag 't elkens van 9 u en voor tot 5 uren namiddag. M. Veys, priester in hel Seminarie te Brugge, is tol onder pastor benoemd le Lichlervelde, M. Verhaeghe, onderpastor te Wyischaelc, is onderpastor be noemd le Ichlegem, in vervanging van M. Lechein, die in de zelfde lioedanigheyd naer Wyischaete overgaet. Er gaet eenen stoomboolen-dienst tussclien Dendermonde en Antwerpen, en lusschen Dendennonde.cn Gend, ingerigt worden. Den stoomboot welken dezen dienst moei doen, is reeds aengekocht. Den direkleur der militaire infirmerie le Dendermonde, M. Donatus-Josephus Scarcez, heeft zich in het lokael van welk hy bestuerder was, door den kop gescholen. Te Dendermonde worden er groote toebereydselen gemaekt om met groolen luyster den jubilé van duyzend jaren, van den H. Hidualdus en de II. Christiana, patroonen van Dendermonde, te vieren. De bezonderste dames en juffrouwen van de st.id hebben het op zicli willen nemen van inzamelingen by de ingezetenen van Dendermonde te doen, voor het bekostigen van een deel dei- versieringen met de opbrengsten der inzamelingen. De kleyue gift- van eiken borger zal veel voordeel aen de stad toebrengen, aan gezien, hoe fraeyer de versiersels zvn, hoe groiter den toeloop van volk zal wezen. Den clecloralen klub van Mons Verhaeglu-n, is inaendag in de communale kic/.ingen geslagen en verslagen. De kandidaten welken buyten de liberale associatie waren voorgesteld, te weten MM. J.-B. Cappellemans, Lavallée, Spaak, Veldekens en Depaire, zyn gekozen. Men ziel hel, de kiezers van Brussel beginnen te zingen Bon voyage, Vcrhaeghen ainé M. Clep, zoo men verzekert, ziet te Veurne van zvne kandi- daluer af, en dit om M. Pieler Galmein advokael te Brussel, in zyne plaels le doen gekozen worden. -- De liberaters gaen poogen te Roussëlaere de kandidaluer van M. Du mortier, te doen mislukken; maer, men denkt dat het verlorene moeyte zal wezen. Ook zouden de exclusieve» geei ne M. Alex. Rodeubaeh verwyderen, maer zulks is onmogelyk. Tot spyt van die liet benyd, zal M. Alex. Rodenbach berko/.eu worden. In den communalen raed van Brussel beeft den borgemees- ter doen kennen dal de exploitatie van hel slractkuvsschen, welk nu door de stad gebeurt, op acht maenden, 15,000 fr. heeft opge- bragt, en dat er dus rede beslaet om te onderzoeken of de stad niet wel zou doen liet slraetkuysschen, in regie, dat is, voor hare cygene rekening te blyven doen voordzetten. Zaterdag om 11 uren en een kwart des voormiddags, is den eersten steen der nieuwe kerkte Laeken, door den koning met veel plegligheyd geleyd. De leden van hel diplomatiek korps, de ministers, vele sena- leurs en volksvertegenwoordigers, lalrvke hooge ambtenaren, de olficieren van hel buys des kouiugs en van hel buys van den her tog van Brnhand, woonden deze plegligheyd by. Den koning was omringd dooi'geheel zvne familie en is, by het uytslappen van zyn rvtuyg, door den minister van bel inwen dig, en door dezen van justitie onlhaeld. Z. Etn. den kar.linacl-artsbisschop van M chelen, heeft eese zieltreffende redevoering lol den koning gehouden en dacrna dew eersten steen, en de plaets Op welke de nieuwe kerk moet gebouwd worden gewyd. Den minister van justitie en den burgemeester van Laeken, hebben ook elk eene redevoering uylgesproken. Eenen hevigen brand is den 27 mey uvlgeborsten omtrent den middag, in de veruis-fabriek van M. Vanderkelen, die ter plaets genaemd Bummel, langs den kant van den Zavel in de Moniken-vesljle Brussel is gelegen. Het werkhuys van M. Vanderkelen, hetwelk zich gelukkiglyk te midden van eenen uytgestrekten hof bevond, en dus van alle andere gebouwen afgezonderd was, is in weerwil van de toege- bragle hulp, geheel vernield. De spuylen der stad en een gedeelte van bel garnizoen bevonden zich op de plaets der ramp. M. Vanderkelen, die bel eerst den brand gewaer wierd, is schrikkelyk aen bet hoofd en liet ganscli lichaem verbrand ge worden, door te poogen bet vuer uyt te dooven. Zyne wonden zyn ernstig, en bet slagtoffer, hetwelk naer de wooning van eenen zy uer geburen is gedragen, bevind zich in wauhopigen toestand- Men zevde insgelyks, dat een der kinderen van M. Vanderkelen zware brandwonden beeft bekomen. Den voordgang van het vuer was zoo geweldig dal omtrent ten i uer er niets meer dan rookende puynen overbleven. Den toestand van M. Vanderkelen is gedurende den dag niet verbeterd. Men heeft hem byna stervende naer de wooning van zyne zuster Mevrouw Claude gedragen aldaer beeft by bet 11. Olyssel ontvangen. Wal de brandwonden van M. Vanderkelen veel verergerd beeft, dat is dal hy in de eerste oogenblikken der ramp, in eenen regenbak is gesprongen, waeruyl by zich zeiven gered heeft, ten evnde om hulp le roepen. Wy hebben nog een ander ongeluk le betreuren. Den genaem- den Reinhardt, die bezig was met water voor de blussching te pompen, is gevoelloos op den grond gevallen. Men haestle zicb iicm alle uoodige zorgen toe le dienen doch, toen men hem opraepte, was hy slechts een lyk meer. Wy vernemen dat den brand door eene flescii terpenlyngeest is veroorzaekt. Niet alleen is de vernis-fabi iek, maer ook al de j hoornen in den hof zyn verbrand. Twee gareons uyl dc soeieteyt la Concorde, op den kautei I Gend, zyn lol eene boet verwezen, voor eene n al aen de deur Ya bil lokael uitgeklopt te hebben.

De Denderbode | 1854 | | pagina 2