PILLEKEXS. liedekek. -— den Fremdeling. Hen leest in de nieuwsbladeren van february 1852 liet volgende Hel genootschap van ondcrlingcn bysland van Oordcgem (Oosl-V Iverzoekt liet voordeel der wel van 3 april 1851. Een koninglyk besluyt van 18 Mey 1852 heeft de statuten van gemeld genootschap goedgekeurd. In die statuten leest men n Er zal eene afhouding van 20 ccntimen in de week gedaen worden op den arbeyd der werklieden van hel ieerwerkhuys. Den onderstand in geld en in uatuer word bepacld door o den hestuerraed Eenen omzendbrief van M. den minister van 't inwendige in dato 7 Sept. 1852 errinnert aen de gouverneurs de schikking der wel van 5 April 1851, welke de erkende genootschappen van ouderlingen bysland verpligl aen 'I gemeenlebestuer der plaets waer zy hunnen zetel hebbeneene rekening voor te dragen van hunne ontvangsten en uylgavcn gedurende het afgeloopen dienstjaer. Dacr niemand in Oordegem iels wist van de inrigting dezes genoolschaps buyleu Heester Louis en zyu fameus jagtbondeken, zullen wy hier eenige vragen doen, waerop wy antwoord verlangen. 1" Zyn de leden van dien hestuerraed gekend en wie zyn die? 2° Is er aen den gemcenteraed rekening gedaen van de ont vangsten en uylgaven, en wanneer 3° Als de wekelyksche afhouding van 20 centimen gedaen is geweest tegen den wil tier werklieden, (lieer in den beginne legen op speelden en spraken van in massa naer Aelst te gaeu klaglen doen by hoogere mannen, hoe en waeraen is dit geld gebruykl? ■4° Daer er aen meestal de leerwerkhuizen door 't gouverne ment onderstandsgelden of hulpsommeu zyn toegeslaen, heeft Oordegem ook niet eene hulpsomme bekomen Wy wenscheu en hopen dat er op dit alles voldoende antwoor den zullen gegeven worden en dal wy hel genoegen zullen hebben deze aen onze lezers te konnen medcdeelen. Dacr ltogier vruchteloos op alle deuren gelilopt beeft om eene demissie te bekomen en aldus wederom in de kamer te geraken, heeft zyne party een ander middel gezotihl te weten van te reklameren legeu de kiezing van Antwerpen om de zelve te vernietigen. Doch om eene kiezing Ie vernietigen moeten er wettige redens, bestaen, en of chicanen, bairklieveryën en franc- mayonsslreken welltige redens zyn. is door de kamer te beslissen. Ondertusschen zullen wy er gerust op slapen en aen ltogier zeg gen dal zoo hv meynl regl naer het doel te schieten, wy ons stoulelyk voor de lap zullen zetten v Den woedenden voor lastering en eerschendery veroordeel den Impartial de Bruges roept en trompet gedurig dal de libe ralere moeten en zullen boven komen, dal de iaelsle kiezing eenen zegeprael is voor de inafonnieke party, dat de conserva- leurs welhaest onder hel liberael element zullen bezwyken enz. Maer hel Kneukelwelzyneen vlaemsch liberalersprulblad, til welks redactie noch kop noch steen te vinden is, voert eeue gansch andere lael. Zie hier wat dit bladekeu regluyt zegt te De laelste kiezing in Antwerpen, heeft ouder de tegenstrevers van hel conservalismus, zulk eene groole scheuring verwekt, dal it het onmogelyk is roor de party er nog uyl op te staen. Alles is uyl een gcloopen, verstrooyd en verdreven even als eene stofwolk!!! De nederlaeg is zoo voltallig geweest, dal van geheel deze party, die hel conservalismus Ie Antwcrptn moest vernietigenniet an ti ders meer overblyft dan hunne zuchtjes, over hunnen schooncn n...» Men zal ons misschien zeggen dat zulke prulbladjes ongeluk kige verdedigers zyn eener party en ze meest alivd aen de galg klappen, Maer wy antwoorden dat men dikwils'tivl ktmeyêrs en kneukels de waerheyd hoort eu da! er daetotn van hou gezegd word Gelukkig de onnoozele, want zy zullen solzien I Den zelfden Impartialna eene lange exercicie in zyne geliefkoosde slerrekvkery gedaen te hebben, vermeent liet middel gevonden te hebben om liet te tloeu ophouden van regenen als de processie moei ttytgaen. En wat middel is dit noch min noch meer dan dat Z, II. den bisschop van Brugge zou zvne demissie geven Men zou reden hebben over zuiiten zotten zeever ver wonderd te zyu, indien den Impartial te Brugge niet woonde. .-. De koninglyke maelschappy van Zoölogie te Antwerpen heeft eenen overgrooten aep, eenen baviaen, uyl katlcrland, ontvangen. Dit (lier is met eene buylcngewoone magt begaefd, eti heeft, door zynen grooten kop, veel gelykenis met eenen anderen baviaen uyl Arras, dien men eerstdags in den dierenluyn verwacht. .-. Het Verbond van Aelst is ziek zoo van ligchaem als van geest. In zyn eersle en eeDig hoofdartikel van zondag, arlikel dat nog bovendien uyt de walgelyke pouah liroedermin geco- pieerd is, raest den konfrater nogmaels over de zending van den priester, eene zaek waervan hy zoo veel kennis heeft als eenen bok van safraen te keuren. Immers, den man Is ten evntle van zyu lalyn, 't zyn de zelfde liedekens die op een ander toontje gela menteerd worden, 't zyn zyne artikels van over vier en tyf jaren die hy nu wat lierstooft en met een ander sausken overgiet én aldus als eene nieuwe potie aen zyne sterk gesmolten lezers opdient Maer wat is 'l, boe mén den zwynenknst ook roere, keeré eti wende, 't is toch altyd zwyuenkost; en als de hairen van den ezel uylgevalien zyn, kan er toch geenc schapenwol opkomen. De benoeming van M. Van Laugenhove als nieuwen burge meester te Baertlegem, in vervanging van wylen M. Jooslens seltynt al wederom eenen aki van liberalere partygeest te zyn dié voor de groole mcerdcrlieyd der parochianen aeiislootelVk is. Tegen den wit en dank der inwooners van Baerdegem benoemd zal Mynheer den nieuwen burgemeester groolelyks gevaer loopen even gelyk den qtiibus van Gysegem, van afgekookt te worden en dan zullen zy staen te kyken gelyk een koppel uylen onder een kbolblad. Dien van Gysegem kan er dan zynen grooten uvl bv pakken, dit zal den schoonsten liberalen trio zyu waermeë men oyl op de boerenkermissen is te zien geweest. En gy, M. Dommer, opent gy nog uwe oogett niet Gevoelt gy niet dat het exclusivismus versleten is Voorziet gy niet dat, als al uwe lievelingen door de kiezers btiytengecyllerd worden' de schande er van grootendcels op u zal vallen 'Ondervind gy iiiet dat hel meer dan boog lyd is geene mannen meer te protegeren die aen hunne parochianen niet behagen? Indien gy dit aïles noch gevoelt, noch voorziet, noch ondervind, wy moeten liet u zeggen 't is liet schoonste uwer historie niet. Ondertusschen wacht dè gevolgen af, maer weet dal dezen die zich te verre op den slibber grond der partyschap begeeft, er zich gewoonelvk den nek breekt Dil zult gy ondervinden voorde twee bovengemelde burgemees ters, dit zult gy ondervinden voor u zeiven. .-. .Naer wy vernemen, is cr oneenigbevd in onze regenlie ont smetten heeft het raedslid van Aelst Myiheke, M. De Smet, ton dien gevolge zyn ontslag ingezonden. Het sclivnt dal m' De Graecker SGltepen alles wilt te zeggen hebben eti de wel dicteren aen geheel de regenlie. Men za| nog al gewoonlvk zien dal deze welke bel stilst zouden dienen te zwygen, de eerste zyn om hardst te soit reen w enmaer titles IteefL zvneu lyd, lot de braembeziën toe. Wy zullen dan geduld hebben. T^W—ri - STEMME: Vremdelinp, raaek geen ruyie, ten mynen htiyze of 't is een huyze. 1. Ilelaes de Belgen zyn ontwaekt Ik vreez' voor ray voor ongelukken Zy hebben al te wel gesmnekt Met onder mvnen staf te bukken, Hoe ik voor hun genegen was, Noor hunne leêr, voor hunne wetten: En 't is daerom dat zy zoo ras, My van myn' zetel nederzetten. 2. Ten allen kant men lastert my, Zy tellen op nl myn' misdaden; 'T is wel dat ik hen schnemte vrv. Of 'k morst wanhopig hun verlaten. Doch 'k vreez' want 'k hen hier vkemdeling, In.'t midden van de Belgsche leeuwen, T waer best dat ik naer huys toe ging, Want 'k hoor hun reeds al vrake schreeuwen. 3. Myn lot, helaes is zonder hoop C.eveld zyn in een ballotage 'K. word zinneloos 'k verliez' den kop lk buyg het hoofd, 'k verliez'courage. Waer is nu, Karei, uw bedrog Waer zyt gy nu, gy liberalen (Èenad' genade, Belgen, toch En laet my niet ten gronde dalen 4. Gy zwygt, gespuys gy antwoord niet Moet ik my dus alweer ontstellen Veracht gy my in myn verdriet, Er is nog lyd om u te kwellen Vertrekken Neen wy zullen zien, Voor dut ik zal het land verlaten. Of geenen liberael misschien, My niet zyn plaetz' zal overlaten. 5. t Voor u, zegt men, het waer een' schond', Maer 'k lach duer nieê, wat geeft dit zeggen, Als ik kan blyven in het land En my doen uwe schyven leggen Ik zal dus smeeken op myn knien. Om aen het hoofd een plaets te krygen,.... Ilelaes dat zal ik noyt meer zien Den haet eu kan ik niet doen zwygen Verleden Maendag heeft in onze parochiekerk de plegtige uyl- vaerl plaets gehad van wylen den heer advokaet De Siuel dezer stad. De groote menigte die dezeu rouwdienst bvwoonde, is een bewys van welverdiende achting en eerbied welke den diep be treurden overleden onder zyne medeburgers genoot. Inderdaed wylen M. De Smet was eenen man van hooge verdiensten zoo ouder betrek van geleerdheyd als van defligheyd bovendien loeganklyk voor iedereen, beleefd en door al die hem kenden, om zyn aengenaem gezelschap, zeer bemind en gezocht. Voor zyne goede godsdienstige grondstellingen mogl dezen regtsgelcer- (len aen velen lot voorbeeld strekken. GOB RESPONDENT! E. Liefsten vriend uyt N., vooraleer wy aen uw verzoek voldoen, zullen wy u koinèti spreken. Laet ons met deze zaek niet te bacstig zvn. Alles zal komen op zynen lyd. Geachte» inschryver uyt V. wy zullen uwe opmerking in aendacht nemen eu tie oorzaek der vertraging tloeu verdwynen. Indien zy niet ophoud, een lettertje van uwe band zal ons zeer aengenaemzyn. M. K. uyl B. den abonnenientsprvs van ons blad is te gering ont aen wie bet zy vermindering van prys te doen. Gy zult dit genoegzaein hegrypen en wy hopen dal'gy ons zulks niet zult ten kwade duyden. Morgen, zondag eersten dag onzer kermis, zal bier eenen Fes tival plaets hebben waeraen verschëydene muziek-maetschappyën van steden en dorpen zullen komen deel nemen. Indien het weder gunstig is, verwachten wy bier veel vreradelingen. Men schrvft ons uyt Kerkiken, 28 juny 1854. Zondag laelst heeft ome zangmaetschappv onder kenspreuk DE roozev oxzER i.evte, voor het toopende jaer haer eersle uytstapje gedaen, en heeft op het concours te Moorse), met eenparige stemmen van den jury hare mededingers overwonnen. Een teer fraeyverguld eermetael zal op zondag 9 july aenstaende aen onze ievervolle zangers uytgereykt worden. Ofschoon de concurrentie niet al te groot was, heeft onze jonge societeyt proeven gegeven van grooten voortgang, welken zy grootendcels tc danken heeft aen den onvermoeyelykcn iever en de grondige kennissen van haren bestuerder leeiaer, M. üaeyens, die de societeyt sedert hare inrigting niet alleentyk met betrekking lot de zangkunst maer ook ten aemien van mora- liteyt en goed order weet te besturen. De alom gekende en verdienstelyke gebroeders van het buys De Wilde- De Jaeger, die thans binnen onze gemeente verblyven, zyn onder het gelnvd van hun wet beofend fanfare-gespet onze bekroonde zangers -tot Ilaeltert gaen afhalen. Te Kerkiken aengekomen, is de maetschoppy op de gnther- tigste wyze onthaeld geworden. Z. Iloogw. den bisschip van Gend, komt de volgende benoemingen te doen. Zyn benoemd M. Drys, onderpastor te Wnesmunster. tot onderpastor van O.-L.-V. kerk, op Sl-Pielcrs te Gend, in vervanging van M. L. De Vos, die zyn ontslag gegeven tieeft. M. J. B. Ervinek, onderpastor te Melle, tot onderpastor te Ledebcrg, in vervanging van M. Peirsman, demissionnaris. M J. De Deute, onderpastor te Zcle, tot onderpastor te Seveneecken, in vervanging van M. J. B. De Buyst, die naer Erwetghem geptaetst is. !H. 1.. itlnes, onderpastor te Vrncene, tot onderpastor te Opdorp, in vervanging van M. Beule. Hl. L. hoppens, onderpastor te Ilonsse, to( onderpastor te Waesmunster. By koninglyk besluyt van den 27 juny, is 11. A. Devos, advokaet te Atiilenaerde, tot avond benoemd by de reglbank van eersten aenleg in die stad, in vervanging van wylen M.' Maroy. M. Verhaeglten beeft zyn ontslag van voorzitter van den liberalere klub Ie Brussel, gegeven. Alle de leden van hel besluer, hebben ook hun ontslag gegeven. Den klub ligt bv na geheel in tluvgen. Nog steeds zyn de kopstukken van de liberalery aen het zoeken naer eenen afgeveerdigde» die zyn ontslag wilt "geven, om M. Rogier in zyne plaets te laten gekozen worden. Tot bier toe is er niemand gevonden. Maendag is voor hel hof van assisen te Brussel de zake bc- gonsl van den notaris Schortere en der baronnes Schneidauer, weduwe Robyns, beschuldigd den eersten van, over twee jaer een valscli testament gernaekl Ie hebben, ten voortleele van tie tweede en deze als medepliglige. De w' Robyns is 76 jaren oud. Dagelyks begeeft cr zich veel volk naer hel pa leys van juslicie, om de zittingen van het hof van assisen te Brussel, voor welk de zaek van den notaris SchoelCrs en van de douairière Hobvns is opgeroepen, hy te wonnen. Mgr. Fornari, kardinael, en die nog afgezant van den paus te Brussel was geweest, komt te Roornen te overlyden. Z. Eni- Mgr Fornari had nog maer zyn 66' jaer bereykt. Uyl het Attdenaerdsch verneemt men de gunstigste lydingen opziglelyk den oogst. Den winler-gecrst sla'ct alom met zulke zware hairen, dal reeds byna alom de geersle gestreken ligt. Hel vroeg gezaeyd vlas komt in bloemen. Voor pariyen te velde, bied men van nu af al 4 fr. de roede, of 30 centiaren. Iu het Kwrlryksch bied men 5 fr. en nog meer. Wat tie rogge aengaet. men weet niet van ooyt betere of rykere gezien te hebben. Hier rond Aelsl bied men reeds fr. 5.50 lot 6 fr. voor bel vlas. Indien den vrede met Rusland kwam gelyk zulks mogejyk is, deze hooge pryzen zouden niet blyven. Wy laten de boerkens dil weten op dal zy er zelf over oordeelen. Men beeft op verscheytle communen der Vlaendeien koorn- haluiert zien groeyën die, gemeten zynde, eene lengte opleverden van 2 meiers 60 lot 66 centimeters..'Het strooy is byna zoo kloek als fyn riet. Eeuen boer van Meyleghem is te Audenaerde in conlraventie genomen, voor zyne aerdappelen by de maet in plaets van by het gewigt, verkocht te hebben. Hy is'bovendicn betigl van eenen valschen bodem in zyne maet genageld Ie hebben. Een kind, 22 maenden oud, is te Waeregbem, in eene kuyp met keerninelk, in welke hel gevallen was, verdronken. Eenige dagbladeren melden dat M. Verhaeghcn een gehoor by den koning heeft verzocht, en dat zyn verzoek is ingewilligd geweest. De Indcpendance maekt bekend dat de vry-melselaers zaterdag, den feestdag van Sint-Jan, hunnen patroon gevierd hebben te Brussel. Eene zitting is eerst gehouden, in welke verscheytle redevoeringen zyn uytgesproken, en nadien heeft een smulpartydje alle de moortelbroers vereenigti. Inliet voorgeborgt van Scltaerbeke, is eenen huysschilder, toen Ity op liet bovenste van eene hooge leeder stond 'te werken, met de leeder gevallen. Men geloofde tien witter verbryzeid te vinden maer, den man reglte zich op, en bad zich geen het minste leed gedaen. Eenen vremden koopman moest, dezer dagen te Brussel, acngehouden worden, en als de mannen der wel zich by Item aenboden, verzocht by oin van kleederen te mogen veranderen, en is langs de venster van zyne slaepkainer, langs over liet dak, weggevlugl. Zonderling is liet, dal hy langs liet buys van eenen bedienden in het gevangenltuys, is weggeloopen. Men schryft uyt Geeraerdsbergeu, den 26 juny, dal M. den abbé De Hacrrie, afgeveerdigde» van Korlryk, die'zich op dien oogenblik in die stad bevond, bel voorwerp is geweest van een eerbeloog. dal voor Item zoo veel streelender was, daér hetzelve uyl eygene acndryving geschiedde. Nauwelyks was hy er aenge komen of de koorzangers van bet geroeenlekollegie by de welke zich eenige byzonderen gevoegd hadden, hebben zich by Item begeven om Item geluk te wensclien over zyne herkiezing en zyne verheffing lot den graed van officier der Leopoldsorde. M. den abbé De Haerne beeft over dit eerebetoog ten hoogsten gëraekl geweest, en beeft groolelyks zyne dankbaerbeyd jegens de jonglieyd van Geeraerdsbergeu laten uylscltytien welkervoortref- felyk karakter Ity zeer wel heelt welen af te schetsen hy heeft Ier zelfder lyde een welverdiende lofrede uytgesproken ter eere van bet onderwyzende geslicht toevertrouwd aen het besluer vau den zeer ervaren kanonik Meul. Tydens de zes eerste maenden van dit jaer, zyn er meer dan 16,000 landverhuyzers uyl Antwerpen naer Amerika gezeyld. Op 26 juny "heeft de opening van een deel van den nieuwen yzeren weg van Antwerpen op Rotterdam plaets gehad. Deze plngtigbeyd is door kationsebeulen aengekondigd. Alom ziet men belgische en bollandsche vlaggen wapperen. Omtrent tien urén van den morgend, is liet eere-konvoy uvl Brussel Ie Antwerpen, met den minister van openbare werken, en met vele hooge ambtenaren, aengekomen. Vele fonclionnarissen en uylgeniioiligden hebben alhier, in de statie, plaets op het eere-konvoy genomen. Ondertusschen voerde liet muziek van het 2' jagers de Hrabanromie, den Wilhelmus van Xassauw én den God save the Queen uyt. Ziellier eenige verdere bezonderbeden die wy aen een ant- werpsclt blad onlleencn Ten 10 urelt juysl is den treyn, op een teeken gegeven door bet hollandsch stations-opperhoofd, M. Tack, vertrokken. Middelerwt 1 begroette liet donderend gesehut der artillery het konvoy, hét welk den eersten broedergroet ging brengen aen onze noordelyke gehuren. Ongeveer ten 2 1/2 uren is den treyn in onze stalieplact6 terug gekeerd. Onder den weg heeft hel eere-konvoy, op vele plaelsen stil gehouden, om genoodigden op le nemen*. Langs den weg op de verschilligc statiën, wapperden de belgische, hollandsehe en engclsehe vlaggen. lil de gemeente Etten bevonden zich onder andere persoonen, den gouverneur der provincie Noord-Braband, kommissaris des konings, de leden der gedeputeerde Stalen, en eene menigte notabiliteyleu. De ontmoeting was Itertelyk. en bragl op velen eenen diepen indruk te weeg. Gedurig hebben de verschilligc uylgenootligde harmoniën en muziekliefhebbers, de nationale licderens steeds doen hooren, onder direktie van M. Geyser, Jr.te Roozendaal heeft de receptie plaets gehad in de stalieplaels zelve. De Emancipation bevat de volgende regelen, welke haer medegedeeld zyn Den minister van openbare werken beeft eenen hoofdbeambten van het besluer des postdienst gelast met een streng en nauwkeurig onderzoek, beltekkelyk de zware onregel matigheden welke tvdens de laelste kiezingen, in liet postburecl van Brussel zyu ltegaen. Men zal onderzoeken of bel waer is, dat eenen beambten de zegels van het bureel aen drukkers dezer stad beeft toevertrouwd, en dit in het belang van eene partv. Men herinnert zich, dal Mev. Claes De Cock, de rvke grond- eygenares, welke verleden jaer le Gend is overleden, een' groot deel van van bare forluyn aen hare meyden en knechten heeft achtergelaten. Den koetsier erfde meer dan 500,000 fr. Dezen jongeling was te Kain, in Henegouwen, geboren, alwaer by in vroeger dagen een arm dorpsmeysje bad bemind. Zvne forluyn deed bent het arm dorpskind niet vergelen donderdag laetslledèn is by met haer in liuwelyk getrede». Nog by aenlioudendlieyd word den ondergang van Antwerpen door de exclusieve dagbladen vootzeyd. Antwerpen, volgens hen, zal vergaen, omdat Antwerpen M. Rogier niet herkozen 'heeft. De signoors lachen mei die profeliën, en zy hebben groot ,gelyk. Op de merkt te Brussel heelt men eene ligle helling naer afslag, op liet graen, bemerkt. Ilc merkt was maer klevn, en was zy meerder geweest, den afslag zou ongelwyffeld meerder zyn gevoeld geworden. Den oogsl slaet alom geweuscltlkon men een weynig droog en warm «eder krygen, de pryzen op alle merkten zouden dalen. Te Reims leeft tegenwoordig eene vrouw die 104 jaren oud is. Deze vrouw legt nog dagelyks eenige mylen weg af, om kleyne bcssems te verkoopeti. Het is in dezen verkoop dat zy Itaer bestaen vind.

De Denderbode | 1854 | | pagina 2