ZONDAG 9 JULY 1854. ACHTSTEN JAEBGANG. - N' 409. AELST, deiv 8 July 1854. De franciliacons en hunne inzigten. Zie hier de zinsneden VAN DENDERMONDE NAER AELST. Het groot werk van den H. I'in eens in a de Paulo. DEIN FEESTDAG VAN Sl JOA1V1VES BAPTISTA. YZEREN WEG. STATIE AELST. VERTREKUREN VAN DEN 1 JULY 1854. 1° ten 6 uren 45 minuten des morgens naer Dendermondf*, Mecheln. Brussel, Antwerpen, Leuven, Thienen, Luyk, Verviers, Landen, St. -Truyën,Hasselt en Keulen. 2* Ten 7 uren 50 minuten des morgens naer Dendermonde Gend, Brugge, Oostende, Kortryk, Mouscron, Doornyk, Ryssel, Calais. 3® Ten 11 uren 30 min uien voor middag, naer Dendermonde, Gend, Brugge, Oostende, Kortryk, Mouscron, Doornyk, Ryssel, Calais. 4® Ten 5 wre«30 namidd. naer Dendeimonde, Mechelen, Brussel, Antwerpen, Leuven, Thienen, Luvk, Vervier, Gend, Brugge, Oostende, Kortr., Doorn., Ryssel, etc. 5® 7en 8 uren 15 minuten des avonds, naer Dendermonde, Mechelen, Brussel, Antwerpen, Leuven, Thienen, Luyk, Verviers, Aken, Keulen en Gend. C.l'IQUE SLUM. 1® Ten fi ur. 00 m. 's morgens.2"> Ten 7 uren 20 minuten 's morgens. 3® Ten 8 uren 20 minuten 's morgens. 4® Teti 12 uren 05 minuten 's middags. 5° Ten 6 uren 45 minuten 'savonds. Zullen te Gysegetn stilleslaen de volgende konvoyen vertrekkende van AELST, ten 6 uren 45 minuten, ten 11 uren 31) mi nut. 's morgens, ten 5 uren 30 minuten en ten 8 uren 15 minuten s' avonds* Van DENDERMO>DE ten 6 uren 00 minuten, ten 8 uren 30 minuten'smorgens, ten 12 uren 05 minuten 's middags en ten 6 uren 45 miuuten des avonds. Voor alle rigtingen moet men te Dendermonde van konvov veranderen. Dit blad verschynl des Zaterdags in den namiddag onder de dagteekening van den daerop volgenden Zondag.—Den prys der inschryving, by trimester, is bepaeld op 1 fr. 50 c., dien derannoncen op 20 eentimen den drukregel. DEN DENDERBODE Onder al de secten die aen de maetsehappelyke orde nadeelig zyn, is cr niet eene die zoo gevaei lvk is dan de secte der francmaeons. En waerom om dat die secte in haren schoot bevat alle elementen van verderf, de oorzaek van vele om niet te zeggen van alle rampen, en cyndelyk omdat zy voor byzonder inzigt of doel heeft een helsch despotismus, waertoe zy niet anders zoekt te geraken dan door do regeringloosheyd. De geschiedenis van vroegere tyden, zoo wel dan de hedendagsche gebeurtenissen komen zulks onwederleggelyk bewyzen en ons luydop vermanen dat wy ons gedurig moeten wapenen tegen de tallooze listen en lagen die door de francmaconssecte tot vernieling van dea godsdienst en zedelykheyd, en tot ondergang dei- natiën gebruykt worden. Als wy hedendags de liberalen bestryden, dan bestryden wy de francmaconsparty, want de liberalen zyn niets anders dan francmagons, die dezen eersten titei hebben aengenomen, omdat hunnen eygen titel by de volkeren te hatelyk geworden was. Om onze landgenoten te doen zien dat het geen wy zoo dikwils over die verderilyke francmaconssecte geschreven hebben, nog beneden de wezenlykheyd is, zullen wy hier eeaige zinsneden mededeelen uyt een verslag dat aen de Staten van het koningryk Saxen is voorgedragen om de af schaffing dezer secte te doen dekreteren. Uyt dit stuk zal men zieu hoe zeer wy in Belgiën moeten op onze hoede zyn, en boe noodzakelyk bet. is dat de ware godsdienst- en vader landslievende schryvers hunne pen scherpen om die alles- verdervende secte te bestryden en hare werkingen te ver lammen en te verydelen. Sedert de tweede helft der verledene eeuw, kan den aendachtigen navorsclier bestatigen dat, in al de staten van Europa, den eenen opstand op den anderen gevolgd is. Wel verre van ergens door de noodzakelykheyd uvt- gelokt of van in de volksmassa's te zyn uytgebroeyd, -i hebben al die revolution met eenen beweenelyken uytslag aengestookt geweest door de onderwezeno klas; overal zyn zy ondersteund geweest door het zedelyk gezag der ve-leydde burgery, en overal vind men die revolutiën 't accoord met de groote ontbinding door de gezagvoer- ders van den slaet zelve ondernomen. Alen heeft gezien dat die opstanden en pooging tot vernieling tegen de Kerk, tegen den Staet, tegen de wetgevingen der natie, tegen den eygendom, met zoo veel te meer stoutmoedig- heyd begonnen naer mate men toegaf, noyt waren zy te vreden. Overal zag men geletterde mannen zonder for- tuyn aen 't hoofd der woeling. Alet welk inzigtSlechts eene uytlegging is mogeiyk, 't is klaerblykelyk 0111 traps- wyze te komen tot de vernietiging van den [onderen eygendom. Dien opstand en poogingen om alles te vernietigen wat met de bewaring der Staten in verband staet, waren overal het nytwerksel der intriguen van een geheym ge- nootschap, 't welk regtstreeks op de gouvernementen werkt met doel van eene algemcene volksrepubliek te stichten. Als men dien kwaden geest zoekt te ontdekken die overal de vernieling niet zich draegt, men kan slechts eene gehevme roagt vinden welkers algemeenhevd, uyt- gestrekte vertakkingen en inrigting alleen bekwaem zyn uytwerksels van een zoo geducht belang voort te brengen. liie geheyme magt is de vrymetselary'Tis zy, welkers leden uyt alle plaatsen verwijderen 'de burgers die aen heter niet verbonden zyn; 'tis zy die eenen zoo groeten invloed i> lieeft, dat men moet francmacon zyn om eene plaats te bekomen of om in de affairens te gelukken Dit order strekt zich uyt over geheel de aerde welke >1 het reeds in provinciën verdeeld heeft; zyne inrigting is zoo schrander en zoo bedriegelvk, dat de geschiedenis er nergens een voorbeeld van heeft. Terwvl een kleyn getal vertrouwelingen alleen bekend is met de geheymen welke aen al de andere verborgen zyn, zyn er met duvzende moortelbroers verblind door bedriegelyke inschryvingen, die slechts dienen ais blinde werktuygen die men ge- bruvkt om op d'eene of d'andere wyze te vernietigen, om groote sommen in te zamelen, om bescherming in a hunnen invloed te vinden, of om zich achter hunne namen te verschuylen, eyndelyk om te werken op derde per il soonen welkers positie men voordeeliglyk en ten profyte der francmaconssecte kan exploiteren. Al wie niet volstrekt doof is, hoort onder zyne voeten de slagen van dien vernielenden hamer zonder de be- s dekte hand te zien die hem behandelt. Iedereen zegt dien toestand kan niet langer duren, het gebouw van den staet word in deszelfs fondamenten ondermynd, reeds hangt het over en 't moet instorten indien 't vernielings- instrument niet verbryzeld word. Het is tyd de grond- vesten van het slaetsgebouw te versterken, wilt men dat het regt blyve. Welnu, indien het gouvernement verwaer- loost de hand op te zoeken die dezen vreesbarenden hamer vast heeft, word het eene pligt voor de volksver- tegenwoordigers die taek op zich te nemen en kraeht- dadige maetregels te gebruyken om in Saxen de vrymet- selary uyt te roeyën, om te verbieden er deel in te nemen, om te waken dat dees verbod nageleefd worde, en eyndelyk 0111 van het Duytsch Verbond de algemeene afschaffing der francmaconssecte voor geheel Duytseh- s land te bekomen....» Wat dunkt u, Belgen, van deze oordeelvelling Word het niet hoogst tyd de oogen te openen cn te waken Niemand kan twyffelen of de Saxiscite verslaggevers hebben de zaken van nabv gezien en ondervonden dat al de kwalen waeronder de samenleving gebukt gaet, liaren oorsprong nemen in de helsclie werkingen der francmaconsneslen Alen is streng en men maekt wetten legen de baensti-oo- pers, dieven en moordenaers, en men zou geene redens vinden om maetregels te nemen en wetten te maken tegen geheyme benden die dag en nacht niets anders zoeken en werken dan om de Staten in de regeringsTooslieyd te dom pelen, die overal revolutiën aanstoken en moorderyën ple gen om tot liaer doel te geraken Waerlyk indien de ver nieling van godsdienst en gezag niet meer bekommernis baert, dat men dan noch bedroefd noch verwonderd zy indien er eerlang een despotisrnus ontstaet 't geen op de puynen der niaetschappy zal heerschen en de volkeren onder zynen dwang verpletteren Op dynsdag 27 juny lest, hebben de conferentiën van het kwartier van Sottegliem zich in byzonderen raed te. Sotte- ghein, onder liet voorzitterschap van onzen hoogweerden Bisschop, vergaderd. Al de conferentiën van gemeld kwartier hebben er deei aen genomen en waren vertegenwoordigd door hare voorzitters en ondervoorzitters. Vele geestelyken en andere voortreffelyke persoonen, waeronder onzen achtbaren senateur, Al. J. B. D'hane, hebben deze verga dering met hunne tegenwoordigheyd vereerd. Ten dry uren is Mgr. den Bisschop, vergezeld door den zeer eerw. lieer Deken, verscheydene priesters, andere deftige persoonen en AI. De Rouck by wien Z. li. gemiddagmaeld bad, de zael binnengetreden. De zitting wierd geopend met de gewoone gebeden welke den doorluelitigen prelaet zelf heel t opgezegd. Vervolgens hebben de voorzitters beurtelings verslag over hunne respective conferentiën gedaen. Men heelde zich niet in dat die verslagen koude en enkele vertellingen waren van 't geen er door de conferentiën is verrigt geweesthet waren integendeel meest al kruymige redevoeringen die den stempel droegen van de edelste gevoelens over bet geluk der chnstelyke liefdadigheyd en van erkentenis over den goeden uytslag van 't groot en verheven werk van den 11. Vincentius. Al. De Rouck, een der nytmuntendste leden van den algcmeenen raed onzes bisdoms en yverigen voortplanter van 't groot werk van Vincentius, heeft dan liet woord genomen 011 eene allervoorticffelyksté redevoering nytge- sproken waerin hy het historiek der vereeniging in Belgiën heeft afgeschetst. Z. li. den bisschop sloot deze merkweer- dige zitting der conferentiën van Sottegliem door eene warme improvisatie welkers inhoud wy met meeste vol doening vernomen hebben. Den eerbiedweerden kerkvoogd begon aldus zvne aen- spraek Gy zyt gclyi; ik troffen en verrukt van 't geen (i gy komt te honren de verslaggevingen der verschillige conferentiën die hier vertegenwoordigd zyn, bewyzen ons datzy in de godvruchtige liefdadigheyd liarer localitevten zedelyke en stoffelyke hulpmiddelen gevonden hebben die hoogst vertroostend zyn voor het tegenwoordige en zeer geruststellend voor het toekomende. O wat schoone hoopriep den weerdigen prelaet uyt, geven ons de zoo belangvolle omstandigheden die wy "nopens die jonge z conferentiën komen te hooren 1 Alaer 't geen my vooral zoet en aengenaem is, is de eenstemmigheyd van ge- dachten die ons hier vereenigt. Ik zal luydop zeggen dat ik al de gedachten goedkeur welke dooi- de verschillige verslaggevers komen uytgedrukt te worden en die mvn i bert getroffen hebben. Ik zou konnen zeggen dat ik 'er 1 niets by te voegen heb, ter uytzondering noglans van een woord van gebed om aen God te vragen dat hy geweer- <t dige zynen zegen uyt te storten over ul. en over het werk e 't welk zich mat zoo goedan uytslag in 't land van Aelst uylbreyd, 't geen ik zie met een waer geluk, en 'f geen ik hoop, met den bystund van den Allerhoogsten, welhaest door geheel myn bisdom te zien verwezenlijken. Z. II. heeft die aenspraek geëyndigd met aen de verga dering kenbaer te maken hoe aengenaem liet aen Pius IX was te vernemen uyt zynen mond dat liet genootschap van den II. Vincentius de Paulo in Belgiën zoo buytengewoon toenam, en dal den li. Vader, ter dier gelegenlieyd, zegde dat het werk van den II. Vincentius een goddelijk werk is 'Z geen de algoede Voorzienigheyd ons zend in deze slechte, en kwade dagen, om zoo wel de staten als den godsdienst tegen eenen algcmeenen gevaerlyken vyand te beschermen. Daeruu heeft eene inzameling plaets gehad die veel heeft opgehragt, en heeft Z. 11. de gewoone gebeden gezegd er hyvoegende eenen l)e Profundis voor de overledene der conferentiën en hyzonderlyk voor wylen Z. E. kardinael 1'oTnari, gewezen pauslyken afgezant te Brussel, die te Roomen komt te overlyden en die den grooten voorstaender was van St-Vincent's werk in Belgiën Wal koml dien feestdag in eene gazet te pas zal iemand vra gen, en wy zullen antwoorden met eene andere vraag ie weten Wat gemeens beeft den II. Joannes Baptism of dozens feestda- inet de (Yancmafonslogiön, die broeynesien van schande en ver derf? En nogtans, ler gelegenheyd van dezen feestdag, hebben de inoortelgasten van Belgiën zich vereenigd 0111 den zeiven le vieren, do scliaemlelooze heyligscliending zoo verre dryvende van den groolen II. Joutmes Baptisla voor bunnen patroon tè nemen Wy hebben de voldoening aen onze landgenoten le herigten dat de vergadering zeer kleyn was, dat bet'grootste deel'der truweelmanden ontbrak, en dat er geenen president was, zoo dat wy er mogen uyt besluyten dat slechts de meest fanatieke secta- risseu op liminen post waren. Als den Dcnder-bode hoorde dat die vergadering had plaets gehad, heeft hy dadulyk de informeerkazak aengesclioten om te welen waervan er meest in den moortelnest gehandeld was. En wat vernamen wy Aen eene echte bron geput hebbende, konnen wy verzekeren dal het grom vraegsluk van liét dagorder was den voortgang dien de conferentiën van Sl. Vincentius de Paulo doen. Dezen voortgang heeft de francmaeons verschrikt en hun wan hoopkreten uytgepersl, want zy vreezen dal liet groot werk van Vincentius het in duygen vallen der moortelkuyp zal te weeg brengen. Er is dan besloten dat liet noodig was de "krachtdadigste maetregels te nemen om de genootschappen van den 11. Vincentius overal tegen te kanten, geene middels mogen gespaerd worden om dil verheven werk te verlammen en, is 't mogrlyk, te ver nietigen. Van de middelen die aeiigeduyd zyn 0111 dil doel le be- reyken, iiceft men ons niét'gesproken, 't geen óns doel vermoeden dat men ze niet gevonden heeft, te minder omdat den logiewinkel op krukken springt. Den grooten en driftigen Venerabelen komt de Association Liberale te verlaten. Association Liberale die niets anders is dan dtn moorlelbros die uyt zyne geheyme spelonken gekropen wasOridcrtusschen iaet ons weynig vertrouwen stellen iu die schynbare ontbinding, want het francmaconsgebroed gclykt aen de adderslang van Lerne die zeven koppen had welke gedurig aenëengroeyden naer mate men die afkapte ANTWOORD OP ONS NIEUWSTÏDINGSKEN. Voorleden Zondag hebben wy gezegd dat den Franscb- man Pccrot, hoofdopsteller en eygenaer der Indépcndance, dooi- den ambassadeur van Vrankryk ontboden is, van dezen anibletiaor harde zaken heeft moeten hooren, en eyndelyk gevoelende dat er noten met holleken:; 111 't spel waren, zon verklaerd hebben dat hy Balg was. Eenen onzer

De Denderbode | 1854 | | pagina 1