BERIGTEN OVER I)EiV OORLOG. Den 3 september aenslacnde, gact een groot festival van zang en van harmonie te Wetlereu plaels hebben. Men schryfl uyt Poperinghe: Men beeft op nieuw eenen op slag op (Ie hoppe te bestaligen. Eenige weken geleden wierd de hoppe aen 80 fr. per kilog. verkocht, en vrydag laetst kon men ze slechts bekomen aen 120 en 140 fr. per 30 kilogrammen. De tydingen wegens den oogst in Holland zyn zeer gunstig. De rogge is buvtengewoon zwaer. In de Romcynsche-Slateu is den oogst binnen gedaen, cn de opbrengsten en de hoedanigbeyd van de granen overtreffen aller verwachting. Verder hebben wy uyt bezondere brieven vernomen, dat tnen in de Pauselyke-Slalen eene groote en langdurige droogte heelt gehad, die door eenen aenhoudenden regen.is gevolgd geweest; doch, dit vochtig weder heeft geen nadeel aen de veldvruchten toegebragt. Den Impartial van Brugge bekent geene reden te hebben om den bisschop van Brugge aen te randen, te beledigen en Ie lasteren, inaer is schaemleloos genoeg om te zeggen dat hy den bisschop van Brugge aenrand, om. zich over den gouverneur te vreken, omdat den gouverneur somtyds beknibbeld word Willen de klerikale ophouden M. den gouverneur de Vrièreaen te randen, zegt den Impartial, wy zullen alle vyandelykheyd tegen den bis schop staken en hem met meer goedwilligheyd behandelen. Uyt deze woorden,kan men besluyteu dat de liberators maer schryven om zich over bisschoppen cn geestelyken te vreken. -Men schryfl uyt Geeraerdsbergen, 9 july: Donderdag 's morgens was den knecht van .11. De Boe, van Op- hasselt in een karreken naer onze stad komen gereden, om onder verscheydene zaken welke hy er verrigten moest, ook een kalf aen eenen slagter te leveren, toen by het omryden der Kollegie-strael, zyn peerd verschrikt door hel schieten dal voor eene bruylolt gedaen wierd, aen het hullen kwam, en hy willende afspringen, 'zoo nederviel, dat het eene w iel hem over een deel van hel Ivf en het hoofd reed. Magteloos cn buy ten zich zelve was hy bl'yven liggen, maer wierd door eenige omstanders opgenomen en by den slachter gedragen, waer spoedig do^loor en heelmeester hein ver zorgden. Hoewel zeer gekneusd en aen het hoofd gewond is zynen staet niet gevaerlyk, en hy is des namiddags terug naer zynen meester gereden. Maer in de wooning der brtiyd had een jammerlyk tooneel plaets: De zuster der nieuwgelrouwde, die reeds verscheydene jaren ziek en kwynend was, zich dien dag wat beter voelende, had hare ka mer verlaten, en zat beneden te wachten om de nieuwgetrouwden geluk te wenschcn, toen eene losbranding van schietgeweeren haer zoodanig deed verschrikken, dat zv in eene sluyptrekkin» viel, en niettegenstaende alle beproefde middelen om haer Ie redden oogenblikkeiyk stierf, hetwelk de vreugde van de bruyloft plotseling in dedroel'heyd eener uylvaerd heeft veranderd. Men schryfl uyt Wever, (Diesl) aen den Demerbode Inden nacht tusschen 6 en 7 july zyn er dieven in de kerk te wever gedrongen. Langs eenen eyken boomtak opgeklommen, hebben zv aen de venster rtiylen uytgenoinen. Zy zyn op de offerblokken eu kerkschalen afgekomen: doch volgens gewoonte waren dezelve 's zondags, na het lof, door den pastor geledigd, die vorens dikwyls zegde dat hy vreesde voor hel breken eu niet voor hel stelen. Daerom slak hy altvd de sleutels op du offerblokken, welke zy vervolgens geopend hebben. Doch zy waren voorzien van een ploegkouter, hetwelk ze niet noodig hadden, eu hebben het in de kerk laten liggen. Aen het taberna kel is niets gehinderd, zy kwamen af op 't geld, dat zy niet gevon den hebben. Zy zyn langs don biechtstoel de venster op- en afgeklommen en op den biechtstoel stond hel b.oldnkyn, dat. mei er zich aen vast te houden, is afgevallen en in vele stukken gebroken het welk eenen groolen slag moet veroorzaekt hebben doch iu de pastorv, die digt aen de kerk staet, en waer den heer pastor van geschut voorzien en zeer by der hand is, is niets gehoord geweest. Er word onderzoek gedaen. -r Den peerdenkneclit, of boever, gelyk men in het Aude- naerdsche zegt, van den landbouwer Pede, welken peerdenkneclit beschuldigd is van de vrouw van zyn meester vermoord te hebben, is nu te Gend in het gevang gebragl, en zal op hel eynde dezer maend, of in liet begin van augusty, voor de assisen te Gend verschy nee. Vrydag is te Sint-Sicolaes den genaemden Thevenin, by. genaemd Lcpelgictaen de gevolgen van aenhoudende dronken schap overleden. My bad, sedert den vorigen zondag, geene spys meer genut en had aenhoudend genever gedronken. De dood was zoo spoedig, dat men hem de 1111. geregten niet heeft kunnen toedienen. Een nieuwdoch schrikkelyk voorbeeld voor de dronkaerds Den genaemden Verslype, eenen fameusen kwaeddoener, die dezer dagen door den brigadier der gendarmerie Brixis, en den veldwachter van Clercken, by de kracg gevat is geweest te Ole.rekcn, is vrydag larlst uyt liet gevang van Veurne gebroken eu weg gevlugt. Om hierin te kunnen gelukken, heeft'dien schelm «en gat moeten maken door den plafond, door de zoldering en door het dak van de kamer waer hy zich bevond, en van 40 voelen boog op den grond springen. Hv was het alreeds op eene dergelvke wyzc ontsnapt uyt het gevang in Vrankryk. Men schryfl ons uyt Tliielt: Nu dat de socieleyl concession- narissen van den Westvlaenderschen yzeren weg, de noodige fondsen besclukbaer heeft tot voltrekken der werken van den vze- ren weg van Dcynze langs Thielt naer Ingelmunsler, alles laet toe te geloovcn, dat de onlworpene yzcre baen in min dan een jaer er zal liggen. Een groot getal arbeyders zegt men gaen daer- aen gebezigd wsrden. Thieltenaer. - Over eene eeuw moest men 45 dagen op weg zyn om van Parys naer Marseille te gaen. Over 20 jaren, ten tyde der diligen- ticn, was men er in 5 dagen en 5 nachten. Heden, niet den yzeren weg, komt men er in 24 uren. Het stedelyk bestuer van Kortryk heeft 15,000 fr. gestemd voor de feeste te geven bygelegenheyd van het bezoek der koning- Ivke familie. Maendag is den landbouwer Verhelle, woonende te Haringhe, aengcrand geworden door twee kerels, die hem den doortogt op een stuk land wilden beletten. Zy hebben hem met vorken'zoo- danig geslagen, dat hy de regie schouder gebroken is en verscheyde zware wonden ontvangen heeft. De juslicie bemoeyl zich ernstig met de zaek. Eenen jongman van Chevet-Saint-Pierre, naby Doornyk heeft zich door middel van een scheermes willen zelfmoorden doch het schynt, dat de pyn, welke hy by de pooging gevoelde] hem belet beeft de inisdaed Ie volvoerenby is naer liet gasthuys gebragl om te genezen en daerna aen de juslicie geleverd te wor den want liet schynt dal hy voor zyne poging tot zelfmoord, zyne moeder welke hem geld weygerde had willen verwurgen. De kreten der ongelukkige hadden de buren doen toesnellenen toen den onlaerden zoon zag dat hy ontdekt was, heeft hy op zyn leven aengelegd. De korreklionnelc reglbank van Neufchaloau heeft sienr Schottel, schrynwerker te Raslogne, veroordeeld tol 3 dagen ge vang en 10 fr. boete, om dat hy, den dag der kiezing, de venster ruiten ingesmeten had van M. André, grellier van het vrcdegercgl te Bastogue. Er word te Parys veel gesproken over de uitvinding van eenen armen boer, genaemd Bauiiic (uyt hel departement Tarn- et-Garonne), die noch lezen noch schryven kan. en die, met een mes, hei model verveerdigd heeft van een machieu, hetwelk be stemd is om den sloom door den wind te vervangen voor hel in be weging brengen der wielen van een vaerluyg op zee. Eene com missie is met hel onderzoek van hel mochien gelast, en eene aenzienlyke gratificatie is reeds aen den uitvinder verleend. De byzondere tydingen van hel inwendig van Vrankryk zyn van niet veel belang ter uy'.zonderiug van hel berigl dal den cholera wederom op vele plaelsen woed, wel is waer, met min hevigheyd, maer toch rukt hy persoonen uyt het leven. In 23 departementen is den cholera verschenen, en in 277 comiiiuin n heeft hy slagloffers gemaekt. Sedert de vergchynitig kan hy by de 4001) persoonen weggerukt hebben. Men heelt opgemerkt dal er meer cholerieken in de hospitalen sterven dan in de be zondere liuyzen. Te Nimes en te Avign/m lelt men vele zieken. Te Marseille is den cholera ook uitgeborsten, en soldaten die zich kwamen inschepen, zyn door die ziekte aengcrand men heeft op eenen dag 5(5 overlydens gehad, lil de kleyue stad Arles die nu maer 4 a 5000 zielen meer heelt (aengezieu al wie kan, is gevlugt), woed den cholera het hevigste; men lellaldaer mid delmatig 50 sterfgevallen eiken dag. Men leest in een eugelsch blad: Bet gerucht loopt te Londen en men zegt dat het uyt eene geloofweerdige bron komt, dat liet niet onwaerschyuelyk is dal den jo-igen koning van Portugael de hand van princes Charlotte doch ter van den koning der Belgen, zal vragen. Te Augers is er op de laetste veefecst een verken-monster verkogl geweest, wegeude 325 kil. Den kooper, om alle mogclyk profyt er uyt te kunnen trekken, is met hetzelve van stad tolstad gegaen om het te laten zien voor geld, eu de zaek heeft zoo wel gelukt, dal hy er 12,000 fr. mede gewonnen heeft. VVy hebben den diefstal van 140,000 fr. in Siaiiianten en kostbare gesteenten gemeld, die in de statie van den Noorder- yzeren weg te Parys is gepleegd. Het onderzoek beeft den dader van dien diefstal doen herkennen, in den persoon van den ge naemden.II., die vremd aen't bestuer is. Men heeft hem aenge- hnuden. De vier pakken met diatnauteu zyn iu liet gemak der statie teruggevonden. Dry derzelve waren onaengeroenl, aen het vierde ontbrak eenen diamant, ter weerde vau 15,000 fr. dien men daerna in de nooning van den beschuldigden vond. Men heeft aldaer insgelvks andere voorwerpen in beslag genomen, voortkomende van vroegere diefstallen, waervan ineu de daders niet had kunnen ontdekken. Eene aerdbeving, beeft de stad San-Salvadoiin Amerika verwoest. Volgens een Amerikacnsch blad, beloopt het getal der dooden tot iÖO, dat der gekwetsten tot 51 Onder deze laetste be vinden zich den bisschop, den onder-president Deunas, eeue dochter van den legenwoordigen president en de vrouw van den sekrclaris der wetgeving. Hoe sterk den invoer van guano iu Engeland toeneemt, kan hieruit blyken, dal gedurende de maend den 5J™ juny geëyndigd 17,798 tonnen guano ingevoerd zyn, tegen 5891 tonnen iu dezelve maend des vorigen jaers. Men leest in den TimesEene zeer belangryke bankroet heeft te Triest plaels gehadhel is dat van den heer Spiridion Gopcevileiidie sedert dat hy eene groote hoeveelheid granen in de Swarle-zee en in de zee van Azoff heelt aengekochl en dal het riissische gouvernement er den uitvoer van verboden heelt. Iu dien toestand heeft hy zich naer St. Petersburg begeven, ten eynde van den keizer eene verandering te vragen, en hv heeft van de kapitalisten van Weenen en Triest een verschot van 100,000 li- vers bekomen, om de operatie op Ie schorsen. Zyne revs is vruch teloos geweest eu het liuys heeft bankroet gemaekt. Het passief word ten minsten op 250,000 livers (0,250,000 fr.) gerekend, en hetzelve bedraegt ivaerschynelyk nog meer, vermits de aenkoopen, welke in de zee van Azoff gedaen zyn, alleen, 3,750,000 fr. bedra gen, en dat die der Zwarle-zee nog aenzienlvker zin. De tydingen, welke de dagbladeren heden afkondigen, zyn verre van een volkomen geloof te verdienen. Wel iswaer.de tydingen zyn als telegraphieke depechen medegedeeld, maer, ofschoon het depechen zyn, hierom verdienen zy niet te min bevestiging. Uyt Weenen van den 6 july meld men dat prins Gortchakoff met den graef Buol eene onderhandeling beeft gehad, en dat Rusland conditiën stelt, die door Oostenryk niet konucn aengenomen worden. Eene depeche uyt llambourg van donder dag, zegt dal de forten ten westen van Kroonstadt door de ver- ceuigde violen gekonneerd zyn. Uyt Copenhagen, van den G, word gemeld dal het bombardement van Bnmarsuud is voordgezet en dat de forteres volkomen is vernield. De troepen bezettende plaels. Men begint algemeen te gelooven, dat er te lande, dit jaer, in het Oosten, niets meer zal ondernomen worden. Alle de aendachl zal dus meer eu meer op de vloten gevestigd wórden. Den toestand der vereenigdc vloten in de Ballische-zee, is den volgenden De vloot bestaet uyt 65 schepen van allen rang; 20 linie-schepen en 10 stoombooten zyn naer Kroonsladt gevaren, om eene verkenning te doen 7 schepen, onder bevel van den contre-admirael Corrv, bewaken Helsingsforseene derde divisie blokeert Beveleene vierde divisie, genaemd de vliegende vloot, doorkruist de golf van Bolhnieeen enkel schip kruist voor Riea. De vloot der vereenigdc mogendheden in de Zwarle-zee, bewaèkt den mond van den Donau en Scbaslopol. Men beweert dat Sebastopol zal aengcrand worden. Wat men verder met eenige ivaerschynlykheyd verzekert, is dat de 50,000 mannen eugelsehe-fransche troepen die te Varna vcretnigd zyn, zouden gebruykl worden om Sebastopol te lande aen Ie randen, terwyl de vloot langs de zee de plaels zou bombarderen. Bezon dere telegraphieke depechen zyn heden niet afgekondigd. Brieven, van de kust van Ahasiën ontvangen, en gedagtcekend van den 10 juny, matten eenige bezonderheden, wegens den toestand in Azia, bekend. De troepen die onder hel bevel van Schamyl zich komen rangschikken, vermeerderen dagelyks. Schamyl kan uit over 80,000 mannen beschikken, eu met dezen zich tegen de de Russen te velde begeven. Men heeft Schamyl wapens gezonden om zyne manschappen te wapenen. De twee eerste konvoys zvn hem wel toegekomen. Men gelooft dat groote operation ontworpen zyn, eu dal men gael beginnen met de have van Anapa aen te randen. a De lyding van het opbreken van het beleg van Silistria is tydens het vieren der fez S'en van den Bairam, aangekomen, en heeft den levendigsten geestdrift doen ontslaen. <i Hel verslag van Omer-Pacha zegt dal de Russen in den nacht van den 22 lol den 23 vertrokken zin, cn dal zy 40 kanons verna geld hadden,voor de plaets hebben gelaten. Men rekent dat de Russen, tydens dit beleg, 21,000 mannen verloren hebben! u Den Journal de Constantinople kondigt aen. dat een turksch legerkorps, dat 29,000 ongeregelde troepen telt, zich op nieuw, te Uzurghèse, door den russisclicn generael Audronikolf, heeft laten Hemen. De Turken hebben 3000 mannen verloren. Selim-Pacha en gouverneur van Balloum, zyn beydegekwetst, maer zy hebben den aftogl door geregelde troepen gedekt. Generael Baraguay-d'llilliers heeft Parys verlaten, ten eynde te Boulogne de ten kampe vereenigdc troepen in otfgenschouw te nemen en byna ouuiiddelyk nadien Ie scheep te gaen ter bestem ming der Ballische-zee, uiet eene divisie van het legerkorps dal hy gelast is aen le voeren. Die divisie voltallig melden generael ingescheept, zal weldra door eene tweede gevolgd worden. Twee batteryën, uylVincennes verzonden, moeten zich by het legerkorps vervoegen Generael Baraguay-d'HiUiers voert mei zich mede, als aide-de- camp, zynen nee!, Al. Foy. lly zal generael Uenaull en generael Niel, van de genie, onder zyne bevelen hebben. Men zegl dat de landings-lroepen door den generael naer de Baltische-zec le voeren 10 a 13,000 mannen sterk zullen wezen. Achl linieschepen worden door de britsche bladeren aengeduyd als gelast zynde met hel overvoeren dier landings troepen, te welen den Royal Williamvan 120 kanons; den Waterloo, van 120 den St-Vincent, van I2t', den Anibalvan 91den Alger. van 91; Powerful, van 81; dtn Calculla, van 84, den Formidable, van 84. Te Toulon zyn proeven genomen met de nieuwe fuseën, die daer verveerdigd worden voor de vloot der Zwarte-zee. Die fuseën, van 95 centimeters, dragen obitzers van 12. De uytslagen zyn ver bazend geweest; de versie dragl die men vroeger bekomen had, was 5500 a 5500 meters thans werpt men ze 4000 a 4300 meters verre, 't is le zeggen meer dan eene myl liet blyki uyt tvdingeii van Bukarest, van den 2 july, dal de Kussen die stad begonnen te ontruymen. Men dacht dat dit iu vier of vyf dagen zou voltrokken zyn. De bewooners, die veel le lydcn lo bben gehad van de Bussen, stellen zich voor, de komst van de Oostenrykers met feesten le begroeienlot heden toe beeft die komst nog geene plaels gehad. Ziehier in welke bewoording Omer-Paoha over hel onlruy- nien van Silistria spreekt: Gy weet dal er 80,000 Bussen voor Silistria lagen, die niet ophielden het dag en nacht aen le randen. Mellegenstaende hunne poogingen, gedurende veertig dagen, hebben zy het op geen punt, kunnen bemeesleren. Gy weel ook, dat ik alle myne krachten voor Schumla vereenigd had, en dal ik gereed was Silis'ria le gaen helpen. Beeds hadden zes regemenlen kavalerie en dry batteryën, Schumla voor gezegde stad verlaten. De Bussen, hiervan kennis bekomen hebbende, zyn plotseling achleruyl getrokken metal hunne artillerie, en hebben zich op den linken-oever gekampeerd. De Bussen lellen gedu rende de veertig dutten iusiuyling 25,000 dooden. i> Indien hel waer is wat hierna gezegd word, dan kan tnen imlerdan] de barbaerschheyd der Bussen niet genoeg schandvlek ken Een groot getal soldaten, verminkt teu gevolge van ver wondingen, en door liet gouvernement buylen slact van dienst gesteld, wilden naer hunne haardsteden terugkeerenduch zy zyn onbermhcrlig door hunne heeren teruggezonden, onder voorwend sel dal zy geene persoonen konden le elen geven, die niel geschikt waren om le werken. Die rampzaligen, zonder Schuylplaets, zwer ven nu van tlorp tot dorp, overgelaten aen de openbare weldadig- lieyd. Den Sleet, voor wien zv bun bloed gegeven hebben, laet liett sterven van honger eu ellende. Hei is lliaus bevestigd, dat eene verderfelyke ziekte, den cholera, iu bet garnizoen van Kroonsladt beerscht. Eenen brief van de Finiundsche kusten van 27 verzekert dal ge nerael Rokassowskv, gouverneur der provincie, aen de bewooners eene proklamatie beeft gezonden, waeriu by acnkoudigl, dal al de wooningen, in eenen bepaelden kring gelegen, openbare cygen- dummen verklaerd zyn, en tot zyne beschikking moeten gesteld worden, by de eerste militaire rekwislie. De uytvoering van dien ntaelregel zal een aental arme families, die van de scheepsvaert leefden, in ellenden storten bet zal tevens den haet vergroolen, dien de Finlanders de Russen toedragen. De Russen hebben, by hel opbreken van hel beleg van Si- lislria, 210 gevangenen en 50 kanons achtergelaten, die naer Konslanlinopelen zullen overgebragl worden. Men had het gerucht uvtgeslrooyd dat de vereenigde vloten den 30 juny Krooustadl hadden begonnen te beschieten. Deze lyding is verre van bevestigd le zyn geworden. Een engelsc.lt blad kondigt eeuen brief uyt Kroonstad! af, in welken men het volgende leest «Met 10,000 mannen en 30 a 40 kleyne kanon- neerbooten, zou tnen, niet alleen Kroonsladt konneu nemen, maer nog een kleyn bezoek le Sc. Pelersbourg gaen doen. Hel noordcr- katiael achter Kroonsladt is niet sterk verdedigd Devaert, veor de russische linie-schepen, is alleen deze welke de Russen ver- slerkt bobben. Den texte van bet antwoord van den keyzer van Rusland op bel ultimatum van Ooslcnrvk, is uyt Weenen aen bet franscli en het engelscli gouvernement loegesluerd. Men weel nog niet of dit antwoord zal publiek gentaekl worden Hel schynt altyd zeker dal dit antwoord noch Vrankryk riocli Engeland voldoet. Pruyssen, integendeel, wilt in dal antwoord eenen middel vinden om op nieuw over den vrede le bandelen. Het politiek van den oogenblik is enkelyk met bel antwoord bezig, om dat men dit antwoord aenzicl, als moetende over den oorlog of den vrede beslissen. De Russen hebben Mnlcbin en (sactcha in brand gesteken. Volgens onlvangene tydingen uyt Weenen,zouden de Russen, verre van geheel Walachyen le ontruymen, op hunne stappen zyri terug gekomen, en zou meit niet moeten verwonderd zyn te vernemen, dal de Russen nog eens den Donau zyn overgetrokken. Overigens. Overigens, spreekt men van conlre-orders die aen de russische troepen iu Dobrubscha zouden gezonden zynen eyndelyk zegt men dat bel russisch hoofdkwartier le Bucharest gevestigd blyfl. De russische troepen die rondom Odessa liggen, gaen door andere worden vervangen, en de eerste gaen naer Bessarbiën gesnierd worden. Het is den IJoyd van Weenen, welken deze tydingen mededceli, en nog de volgende afkondigt' Schamyl heeft zich in betrekking niet den turksclien opperbevel hebber gesteld, en onder bun is besloten Tiflis aen te randen en in le nemen. Deze aenrantling zal beginnen zoobaesl de lurksche troepen in staet zyn, om deel aen deze expeditie te nemen. Het leger vau Schamyl is zeer wel ingerigt, en door engelsche en poolsche officieren gekommandeerd. Hel is ook van alle noodbrn krygsbehoeften voorzien. Naer wy vernemen, heeft het er gisteren cn eergisteren sterk gespannen in den provincialen raed van Óost-VI. Er waren twee gewigtige vraegstnkken te beslissen name- lyk het opregten van een provinciael krankzinnigen htiys, en het aenslaen van den heir der burgers van Gend. lïet eerste is den gouverneur gelukt met 35 tegen 27 stemmen le doen doorgaen tot nadeel der vrye gestichten van liefda- digheyd en al wederom op de kosten der contribualen. In het tweede is den gouverneur 'met zynen neus en dan met geheel zyne indivualitcyt gevallen en heeft daer zoodani<» liggen spartelen, dat al de omstaenders bemorst waren. De

De Denderbode | 1854 | | pagina 3