PIlLEKEm. Eene anti-nalionaïe Baed. doer het plegen der liefdadige werken, door zelfsverloo- chening en opoffering des levens aen het lydend menschdom •ïnaer kon bcoeffend worden. Wat gaen nu de vrye krankzinnigengestichten van Gend, Dendennonde, Aelst, St-Nicolaes, Lede, Velsique en van veel andere steden en dorpen doen Zy gaen zich hunne pensionnairen zien ontnemen, want het gouvernement zal aen de burgemeesters zoo niet schriftelyk, ten minsten '.mondelings bevelen de arme krankzinnigen hunner ge- .meentens waervoor zy moeten betalen, naer het provinciael gesticht te Gend te zenden, en aldus word de vrye of Jbyzondere liefdadigheyd geslagtofferd aen de moeyalery van den staet. En men bêmerke "het wel, dees jaer komt men -100 duyzend franks vragen, het naeste jaer al wederom -100,000 enz. waerin de gemeentens elk voor haer paert zullen moeten bydragen om een gesticht op te regten, en dan nog zal elke gemeente gedwongen zyn, als zy er eenen armen krankzinnigen naer toe doet, 80 centimen par hoofd en par dag te betalen, terwyl zy het nu in de byzon dere gestichten voor 60 a 65 centimen zou gedaen krygen. Immers wy begrypen niet hoe het mogelyk zy dat zulke voorstellen aengenomen worden ten zy wy al de moeyten, beloften etc. etc. raedplegen die den gouverneur 'heeft aengewend om dit doel te bereyken. Gaen wy ondertusschen geduldig voort, welhaest zal het groot vraegstuk der liefdadigheyd ten berde komen, en als de meerderheyd der volkskamer doet gelvk die van den provincialen raed gedaen heeft, dan lioeven wy maer te zeggen Ministers, pakt den knout als gv het goed vind, en daermeê krygt gy van Belgiën al wat gy wilt.Maer duren is eene schoone stad en blvven duren is nog schooner \oor het maken ol voordleggen van kaisvde wegen, worden nog de volgende subsidiën toegestaen 300 fr., aen St-Anlelinekx. 8000 fr. aen Nevele, Poesele en Loolenlmlle. 1300 fr. aen Aeltre en Lrsel. 1200 fr. aen Olsene. 5l)fi fr. aen Wichelen. 1500 fr. aen Heldert, 1300 fr. aen Vinderhaute. 2500 fr. aen St-Dcnys-Westrem en Afsné. 500 fr. aen Moerbeke. 1500 fr. aen Erembodegem. 500 fr. aen Kussignies 700 fr aen Onekerzcele. 5000 fr. aen Ninove. 1800 fr. aen Mieuwerkerken. Eene somme van 1000 fr. word toegestaen om de uyfaven voor liet vergroolen der kerk van Sotleghem te bekostigen.' Er word eene subsidie van 1500 fr. aen Nederhusselt verleend om vier buerlwegen, die in don winter oudoorgangbacr zvn' te kalsyden. Te Geeraordsbergen heeft men een nieuw kerkhof moeten inriglen, en die stad heeft eenen onderstand aen de provincie govraegd, om de onkosten te helpen dekken. Deze vrae" word aen de permanente deputatie verzonden, met maetiging om eenen onderstand ie verlcenen. Eene somine van 1000 fr. voor het opregten van het standbeeld van Drerk Martens, te Aelst, word toegeslaen. Eene vraeg der commune Moerbeke oin eenen onderstand voor liet herstellen der paslory te bekomen word met een ounsli" advies naer de permanente deputatie verzonden. Er zyn 500 fr. toegestaen aen. de kerkfabriek van O L V te Dendermonde, voor het herstellen der oude doopvont. De Patrie van Brugge doet ons. in haer nummer van zondag eene scbandelyke daedzaek kennen, die wy niet met stilzwygen kunnen voorbygaen. Sedert den val van den' heer Ernest Van den Peereboom nerliuelt den Impartial dageiyks de droevigste Jeremias- klagten. Het staet zekerlvk vrv aen dat blad, zyne bittere tranen te vergieten op het graf van. zynen onbeduydenden vriend zich ontroostbaer in het stof te rollen en het hoofd met assche te bestrooyen niemand zal den Impartial in dié kinderachtige sniert, tegenhoudan maer wv vragen of het met schandelvk is, de koninglyke familie in d»ze kwestie te betrekken Den Impartial doel het niettemin onregtstreeks In september aenstaende moet Z. M. den koning en dezes, familie, naer kortrvk komen, en men berevd praeh- tige feesten om den geliefden vorst te ontvangen Ziellier in welke tael den Impartial oyer deze feesten spreekt, en hoe liy de Kortrykscho bevolking opstookt den, koning en zyne familie, een koud onthaei te doen Kortrvk, zegt het blad, dat altoos zooveel ware gene- genheyd voor den koning heeft aen den dag ."elegd en dat malle gevallen zooveel bewyzen heeft gegeven van zvne gehechtheyd aen het regerende stamlniys Kortrvk schvnt vandaeg de kracht niet te hebben, om met eenigen geest drift, zyne liefde le doen kennen voorden koning en zvne gehechtheyd voor onze instellingen. 1 Men schrylt ons van verschillige kanten, dat de receptie die in de maend september aen de koninglyke familie nioet gedaen worden, op eene pvnlvke manier," die onverschil lighevd en dien tegenzin van de Kortryksehe bcvolkiu" zal gevoelen, en dat de feesten, die een opgregt vrolvk karakter en eenen wezenlyken volksgeestdrift moesten gehad hebben slechts koude plegtigheden zullen zvn. waerin de vreucdi' opgelegd en don geestdrift officieel zyn zal. Hef is niet noodig hier te doen zien, welk het wczenlyk karakter is van die woorden, zegt de PatrieMen wilt Z. M.den koning doen boeten voor de neêrlaeg, die den lieer Ernest V an den Peereboom ondergaen heeftmen w dl de koninglyke familie de volks-toejuyciiingen ontnemen welke haer altyd zoo ruvmschoots wórden toe^esluerd men wilt eene scheuring daerslellen tusschen vorst en volk Die pooging zal echter mislukken, en ziehier met welke woorden de Patrie, op dien hatelyken artikel, eyndi"t Kortryk zal den koning en dezes familie met dés tè meer hefdc onthalen, dewyl het. de stad zelve is, die dc meer de rhevd aen den plaetsvervanger van den heer Van den Peereboom gegeven heeftmaer do schandelvke poo-on" welke wy aenhalen, bestaet er niet te minder "om en het Is met minder waer, dat de hamUIwys van zekere koterie in den zelfden geest, aen de onzinnigheden van don Impartial een hatelvk karakter geven, dat van iedere» Belg zal ge schandvlekt worden. Gazelle run Thmt.J Eenige dagen nadat de regentie van Gend de ont- eygening van den beir besloten had, ging eenen raedsheer in het imys eener Gentenes en wilde aldaer de inspectie doen van hare beste kamerDe Gentenes hierover gestoord, snauwde hem toe: Es't nog niet genoeg dat me voor 't land werke, zorge, zweete en zwoege, wilt g'ons nu nog voor 't land doen schyle» Den raedsheer zulken snuyf niet verwachtende, trok zynen neus op en haestezich om buvten t'e zyn Den onnoozelen Gommar De Vos vertelde zaterdag aen zyne nog onnoozelere lezers dat den Paus Gregorius X\I en onzen H. Vader Pius IX aen geheel Europa verklaerd hebben dat de constitutionnele vryheyd, zoo als Belgiën de zelve bezit, onbestaenbaer is met het katholicismus. Hieruyt volgt, dat Gommar en zyne schryvelaers, die dappere ver dedigers der constitutionnele vryheyd???!!! het katholi cismus verstooten, de leering van het geestelyk opperhoofd derH. Kerk verachten en diesvolgens niet meer katholyk zyn. Ot zy Ketters, Heydenen, Turken, Joden, Schismati- ken, of wat zy immers geworden zyn, verzoeken wy hun vriendelyk aen 't publiek kenbaer" te maken. Gelukkiglyk dat hunne vertelling eene lautere leugen is, en dat de menigvuldige katholyke Belgen, die den eed van getrouw- lieyd aen de constitutie hebben afgelegd, geheel gerust van gemoed hierover zyn, wel wetende dat Paus Gregorius dien eed toegelaten heeft. De knoevërs van 't Verbond klappen nog eens van den Univers Beligieux dien geenen van hun oyt gelezen heeft, zoo als wy het bewezen hebben, met vruchteloos dry- of vier mael aen Goqjmar 100 francs te beloven indien hy ons maer een der laetste N" toonen kon die zy bestryden". Wy vernieuwen nog eens onze belofte voor de toekomende week. Zy klappen ook over de Civilta Catholica, opgesteld, zeggen zy, door de Jesuiten. Dit blad zullen zy ons ook met toonen, want zy hebben bet noyt gezien. Indien zy liet kregen, dan zou er kwestie zyn van het te verslaen; en wie van hun zou konnën italiaensch lezen ten zy misschien den opperbevelhebber Meester Flankaert, waeraen wv nogtans goede reden hebben te twyffelen, want hv zou'ons eerst moeten bewyzen dat hy fransch verstaet.... Men heeft ons verzekerd dat den gouverneur De Jaegher, tydens de beraedslaging over de onteygening van den beir, zoo veel moeyte en geweld gedaen lïeeft om die kwestie te doen doorgaeu, dat er hem al met nen keer een geheel pak ontvallen is, en dat het in de zitting zoodanig oostersch begon te rieken, dat de leden van den provin cialen raed vies wierden van die vuyle kwestie en ze in vollen galop van de hand wezen om weg te geraken. In andere gelegenheden staet den gouverneur altyd eerst op om de zittingen te scheyden, maer nu durfde hy niet uyt vrees datpauca intelligenti... Het hof van cassatie komt een vonnis te verbreken van eenen tuchtraed der garde comiek, by welk eenen garde tot eene boete verwezen was, omdathy, "op bepae]den tyd, met zyne wapens niet verschenen was. Het hof van cassatie heeft aen den garde gelyk gegeven en beslist dat niemand gedwongen is de wapens"te gaen halen, maer dat zy aen eiken garde moeten te hoys op zynen stoel gebragt worden. Wat peyzen hierover de kopstukken van dit on- noozelspel Gevoelen zy nu dat dit dwaes vremdelings- werk ook zynen tyd gehad heeft en begint te vallen gelyk de braembeziën Gevoelen zy het nog niet, 't zal wel komen,, want alle dingen moet zynen tyd hebben. De overblyvende leden van den brusselschen klub hebben dezer dagen nog eene vergadering gebonden, of, om beier ie spre ken eene tweede komedie gespeeld. Zy hebben gebaerd dat zy el- kanderen nog verslaen, en, om te doen gelooven dat den klub nog bestaet, hebben eenige comperen een slach van eene specie van een komilé gekozen, welk een nieuw reglement moet opstellen eu ondertusschen het boel ken byeen houden. Onder de aengeduydé leden van bet komité hcefl men M. Mascart doen (murceren maei, dien heer heeft laten weten dat hy geheel het boelken naer den weerlicht jaegl, en, zich met alle'die nesten niet wilt be- moeven. Willen de klnbsmanncn gebaren dat zy nog beslaen dit staet hun vry; maer, M. Mascart heeft bun laten weten dat zy' het mogen koken gelyk zy liet eten willen. De aerdappelen die alhier uytgedaen worden, zyn van eene allerbeste lioedanigheyd en geven eene overvloedige opbrengst Dc plaeg die zich aen de vroege painters vertoond heeft, rand den palater niet aen maer alleenlyk de bladen de stammen blyven schoon groen en alles voorspelt dal die onontbeerlyke vrucht dit jaer aen zeer leege prvzen zal verkocht worden. Er zyn een groot derde meer painters dan op andere jaren geplant. I)en gracnoogsl staet hier overheerlvk en sedert lange jaren heeft men nog zulken rvkdoni te velde'niet gezien. Welhaest zal men voor goed aen 't pikken zvn. Het koolzaed is buvten alle verwachting goed en levert eene zeer vergenoegende opbrengst op. Wat de hoppe betreft, zy bevind zich in eenen soberen toestand en zal zeer waerschvnlyk ducr zyn. Den wenscli welken wy in ons yorig nummer uylteden vaii Ie zien dat andere provinciale raden hel voorbeeld van dezen van Oost-Vlacuderen volgden, en aen hel gouvernement zouden vra»èn van den uylvoer der ae dappelen uyt hel land lot den 51 decem ber aenstaende, te willen verbieden, is gedeeltelyk verwezenlykt geworden. M. Van Oolegem heeft in de zitting va'n den provinci alen raed van Wesl-Vlaenderen, den t» dezer, den voorstel ge daen om, door de tusschenkomst der vertegenwoordigers der provincie, liet verbod van uytvoeraen het gouvernement te vra»en Deze week is alhier achter 'l Kasteel van- Ovram eenen sol- daet van ons garnizoen, die zich aldaer was gaen baden, oimeluk- kiglyk verdronken. -Gisteren, vrydag, ter gelegenheyd van den verjaerdag der inhuldiging van den koning der Belgen, is er in alle de steden des ryks, in de byzonderste kerk, eenen plcgligen Tc Deum ge zongen. Zondag zal eenen Te Deum, ter zeiver gedachtenis, in alle de kerken, op de buylengemeenten, worden gezongen.' Het schvnt dat den nieuwen gcregelden stoomhooldiensl tusschen Dendermonde en Antwerpen, zondag toekomende zal konnen heginnen. De werken van den nieuwen yzeren weg tusschen Dender monde en Lokcren, zyn bvna geheel voliooyd. lu 'i (ieeraerdshergsehe, Audeaaerdsche et: iu bet land van Aelst, is het koolzaed afgesneden en gedorschen en levert eene betere opbrengst op, dan men had durven verhopen. Den provincialen raed van Ooslvlaenderen heeft eenparig- lyk geweygerd sludieborzen toe te staen ten voordeele van den alhenée van Gend en van de middenbare scholen der provincie. Van al de provinciën van Belgiën is er maer eene, te weten de provincie Wcstvlaenderen, die toegestemd heeft alle jaren 2006 fr. te geven ter aenwerving van jongens voor de scholen van den Slact. Be kerk van Hilleghem is in den nacht van den 10 lot de» li dezer, bestolen geweest. De hooswigten hebben hel tabernakel opengebroken. Men weet dat er groote veranderingen, in den loop van dit jaer aen de inrigting der jurvs van examen, voor hel toestaen >an akademische graden aen de leerlingen der universileyten, gaen toegebragt moeten worden. De mannen van liet nieuw poli tiek, den sleep of steert van het drymanschap Verhaegen-Frère- Bogier, poogen een slach van alleeuhande! voor de universitevteu van den staet te verwerven maer, volgens inlichtingen dié wy uyt Brussel bekomen hebben, zou M. Piercot de vryheyd onder een meer uylgebreyd oogpunt beschouwen, en alle de universiley ten, deze van Leuven en van Brussel, zoowel als die van Gend én Luyk, op den zeiven voet willen stellen. Wy twyffelen niet, of het zal ook m dezen zin zyn dat de kamers zich zullen uyldrukken. —Dynsdag heeft er te Herzele een bcwecnlyk ongeluk plaets gehad. Den genaemden Petrus van Liedekerke, landbouwer aldaer is, terwyl hy bezig was met keerzen ie plukken, van den boom gevallen en des woensdags aen zyne wonden overleden. Hv laet eene weduwe en zeven kinderen achter. Dynsdag is er, op het konvov van Brussel naer Gend, in dew voormiddag, langs den weg, brand onlslaen. Eenen waggon die met katoen was geladen, brandde, en bet konvoy is te Quaetrecht. boven Melle, blyven stilstaen. De reyzigers ilie op het konvoy waren, geholpeu door de boeren, hebben het vuer begonnen le blusschen, en zyn er, na omtrent eene uer werkens. in gelukt. Aenstonds heeft men den brandenden waggo» van het overig van hel konvoy gescheyden, en aldus is er niets anders dan den waggon met katoen verbrand. -- Maendag morgend, om tien uren en half, is den hertog van Braband, vergezeld van zyne aides-de-camp, naer Dendermonde gereden, en, na door de overheden in de statie te zyn onthaeld* heeft hy zich naer de forteres begeven welke hy, benevens het arsenael en de kazernen, heeft bezigtigil. Om twee uren, is den prins het onlbyt by M. den distrikis-commissans gaen nemen en om vier uren is hy naer Brussel terug gereden. De Mechelaers hebben den naem van Macnblusschers, omdat zy eens de klaerle der ntaen voor een verslindend vuer beschouw den, en hunnen toren kwamen blusschen, als of hv in vuer e» vlam stond. Nu zuilen eenige Geulenaers den naem van Duggen- blusschers mogen dragen, want de klucht van den Mechelscben- loreubrand, is woensdag avond alhier vernieuwd. Woensdag avond, tusschen acht eu negen, zag men boven- e» rondom hel hoogste van St-üaefs toren, iels zwart en donker het geleek aen eene wolk. Alle de neuzen der voorbygangers, en de tliepen van een groot deel der bewooners van de parochie stonden keersregt in de lucht naer hel bovenste vau den toren gebrakéerd. Hoe riieer men keek en hoe meer men den toren fixe bezag en bleei bezien, hoe meer men die wolk zag bewegen. Eensklaps hoort men hel geroep van Brancleu dit woord is liet teeken van eenen algemeenen schrik, le meer, daer men vele kraeyen en kauwen uyt den toren zag opvliegen. Nu was er niet meer aen te twyifelen, de wolk die men zag bewegen, was eenen dikken rook ;'den toren brandde. Er waren nu gcene loodgieters omhoog geweest; niet te min hield men staen dat St-Bagfs-loren brandde. Men snelde naer de kazern der pompiers, de pompiers met hunne brandeemers en verderen toestel snelden naer tiet hoogste van den toren, maer ontdekten niets. Ja toch zy ontdekten iets, te weten millioenen en miliioenets muggen. Het waren deze millioenen muggen die de wulk vormden en welae wolk men voor roek had aenzien. Zie daer wat er Tan het gerucht van den brand van Sl-Baefs- loren is. (Vaderlander.) Een jong meysken. den li dezer, kwaert voor 8 ure des avonds, van Brussel vertrokken, is onderweg in bezwyming ge vallen. Zy is le Vilvoorde van het konvooy, gezet en'door het opperhoofd der statie in buys genomen, waer zy al de zorgen ontvangt welken haren toestand vereyscht. Doch zv'heeft lol heden nog geen enkel woord uylgesproken, en niets heeit haer nog doen herkennen. Ten eynde de familie over de zieke nader in te lichten. zullen wy bier de" beschryving geven van haren persoon en van hare kleederen: Zy schvnt van 20 tot 23 jaer oud, i6 tamelyk groot van gestalte en zwart van hair; zy draegt een effen grys-groen kleed, eenen neteldoeken slial met donkere strepen, ee'nen gc- spikkelden-strooyen hoed met groene linten, bruyne en witte on derrokken, witten kousen, een grys tyken keurslyf, en lederen bottinnen. Latere berigten melden dat het meysken vergiftigd is geweest en dat den dader aengehouden is. Een onhevl heeft men zaterdag, omtrent den avond, te be treuren gehad. M. G. Lecocq, woonende op Sl.-Pielers-Nieuw- slraet le-Gewi, was zich in de schelde, die nevens zvnen hof loopt, gaen baden, en is ir, de rivier verdronken. M. Leko'eq was nauwe' Ivks li jaren oud, en was voorzitter der Voorzieningskas, Het reglement van 18U, op hel sluyten der herbergen, word dikwils toegepast, en weynige maenden gaen voorby, zonder dat persoonen, voor dat reglement overtreden te hebben, veroordeeld, worden. Eenen persoon van Gend, die in conlraventie genomen was, heeft twee middelen vau opposilie doeri gelden voor de re<M- hank, welke middelen verdienen gekend te zyn. Die middelen vau oppositie waren. t" Dat dit reglement van 1814 geen wettig bcstaen had, aem'e- z-icn de formalileyten voor wat dc publicatie aengacl, niet volbra-i waren geweest 2" Dat dit reglement wel de uer bepaelt op welke de herbenen, moeten gesloten zyn, maer niets bepaelt opzigtelyk de opeiHn" der herbergen. NAaeruyt vulgt dat men zich naer dc herbergen mag begeven nadat middernacht, is geslagen, aengczien alsdan eenen anderen dag begint, en dal in den dag de poli'cie geen her berg kan doen sluyten of ontrttvmen. De reglbank van enkele poiicie lieefl beslist, dal den eersten middel van oppositie niet kan aengenomen worden, aengczien men het reglement moet aenzien als wettelyk bestaende. Den tweeden middel van oppositie is aengenomen, en den ap pellant is vry gesproken, en zonder onkosten buyten zaek gesteld. Eene deputatie van den communale» raed van Eecloo gae! zich naer Brussel hegeven, om aen den koning te vragen dat er eene vaert zou gedolven worden, om Eecloo met het kanael van Sehipdonck in gemeenschap te brengen. Den afgezant van Engeland, te Brussel, heeft iu de brussel- sche dagbladen doen afkondigen, dat allen britsclien onderdaen die zal inschryven voor eene leeuing van Rusland, schuldig zai zyn van hoog verraed jegens Queen Victoria. Gedurende het onwedcr dal boven Parys uytgeborsten i« heeft den heer Itwiens tong sedert eenige jaren lain was, dè spraek terug bekomen, op hel oogenblik dal den bliksem z:eb Geaen doorlegt door zyne ka ra er baeade.

De Denderbode | 1854 | | pagina 2