BERIGTEN OVER DEN OORLOG. SPAMËIV. Deter dagen heeft hel geregt eene huyszoeking gedaen te Kumbeke. MM. Van Culsem, procureur des Konings, den kom mies- greffier, de heelmeesters de Jaeghere en de Coene maekten deel der onderzoekingskommissie. Eene by na ongehoorde inisdaed in de jaerboeken der slrafregtschryvers, schynt op den persoon eener jonge dochter, van 14 jaren, gepleegd geweest te zvn, op voorwendsel van haer van eene oogziekte te genezen. Men ver telt de vremdste dingen van de wereld omtrent de omstandig heden die deze misdadige genezing zouden vergezeld hebben. Men Toegt er by dat den beschuldigden reeds gevat en in hel ge vang van Kortryk vasgezet is 'T is eenen ouden galeyboef. M. Tlicophile Huylens, zoon van M. den ridder Huytensvan Uroeleghem, van Gend, is kapilevn in het lurksch leger benoemd, en dient onder Selim-Pacha. Te Parys komt eenen koopman in melk, en die veel melk leverde, tot C maenden gevang en 20,000 fr. boel, verwezen te worden, voor tydens dry jaren lang melk geleverd en verkocht te hebben, die hv wist vervalseht te zyn. De regtbank heeft gerekend dat den melkverkooper, Nikolaes Lefevre, 'met zyne meik le ver valseden en te doopen, op die dry jaren wel 80,tOO fr. heeft ge wonnen, en dal het dus niet te veel is, hem eene boet van 20,000 fr. te doen betalen. Dit voorbeeld moest de belgische melkboeren, die zich het ver- valschen en het doopen der melk veroorlooven. tot les strekken. Men leest in la Cuyonne11 july: Gisteren namiddag, om trent 5 ure, is er eene wolk welke met sneeuw gemengd scheen, over Bordeaux gedreven en in de omstreken neergevallen, terwyl zv eene onlzaggelyke hoeveelheyd gevleugelde mieren op harén doortogl achterliet. In Oosteuryk is den oogst begonnnen. Men is teu hoogslen «ver de opbrengsten der granen te vrede. In llaliën zyn de granen sterk in prys gedaeld. Te Bologne heeft men eene ligle aerdbeving gevoeld. Ziehier de proklamatie welke L. Napoleon in hel kamp van Wymereux, witer hy eene revue gedaen heeft, heeft uytgesproken. Aen eiken soldaet is een afdruksel gegeven. Soldaten. Rusland ons tol den oorlog gedwongen hebbende, zoo heeft Vrankryk 300,000 zyuer kinderen onder de wapens «esteld Engeland heeft ook eene aeuzienelyke legermagl te been gebragt! Thans gaen onze vloten en onze legers, voor dezelfde zaek vèr- ecnigd, de ballische, even als de Zwarte zee beheerschen. Ik heb u gekozeu om den eersten onze adelaers in die Noorderstreken te dragen. Engelsche schepen gaen u derwaerts voeren, een feyt zonder weerga in de geschiedenis, 't welk getuygd van het nauw verbond der twee groote volkereu en van het 'vast besluvt van beyde gouvernementen van voor geeue opofleringen terug te deynzeu, ten eynde het regt van den zwaksten, de vryhevd van Europa en de nationale eer Ie verdedigen. Gael myne kinderen het aendachtig Europa uyt opentlyk of in 't geheym wenschen voor uwen zegenprael. Het vaderland trotsch op eene worsteling waerbv het enkel den aenvaller be- dreygd, vergezelt tt met zyne vurige wenschen, en ik, die door dringende pliglen nog ver van de gebeurtenissen gehouden word ik zal de oogen op u hebben en eerlang u wederziende, zal ik kunnen zeggen zy waren de weerdige zonen der ovcrwiunaers van Auslerlilz, Filau, Friedland en Moskowa. Gaet, God be- scherm u Den 13 is de inscheping der troepen begonnen, in de te^en- woordigheyd van den generael Baraguay-dtHi Uiers die byna de have niet v rlaet; Den eugelschen ad mi ra el Berkley is sedert «is- teren in deze have aengekoinen. Er heerscht te Calais eene buv- teugowoone beweging. De straten zvn vol troepen, en vol vrem- delingen die de inscheping komen hyvvoonen. Alle de magazynen zyn vol militairen; alle die toebereydselen worden door het fraevste weder begunstigd. Om een ueris de inscheping met veel order begonnen. De troepen nemen hun afscheyd van de inwooners van Calais onder de herhaelde geroepen van Leve den keyzer Om twee uren bewegen zich reeds destoombooten in de have en op de roede. Den blik is statig en schilderachtig, en de vreugdege roepen vermeerderen eiken oogenblik. Wegens de inscheping der troepen te Calais, heeft men kcden nog het volgende vernomen De eerste inscheping der troepen heeft een grootsch en treffend looneel opgeleverd. De soldaten staken hunne kepis omhoog, en verhieven met geestdrift alle 6lach van vivats, in het midden 'van het aenhoudend gerucht van f«mfnrc» en vreugdegeroepen der ontelbare menigte die de reede vervulde. Den geestdrift was alge meen doch, in hel midden van alle die geroepen en geschreeuwen van blydschap, zag men ook veel tranen vloeyën. De vrouwen, de zusters, de moeders en de kinderen der mannen die zich gingen inschepen, konden zich van hunne mans, van hunne broeders, van hunne zoons, van hunne vaders niet losrukkenhet was misschien de laetsle mael dat zv clkinderen zagen. Tier! duvzend mannen scheepten zich in, maer hoeveel zullen er nog van "terug keeren? Men zag meer dan eenen officier zvn kind welk zich om zynen hals gekletst hield, losrukken, en in dé armen zvner moeder werpen, en nacr het schip snellen, roependeLeve Vrankryk terwyl hy twee tranen uyt zyne oogen wischle. Ja, het was zeker een treffend schouwspel, liet zigt van alle die droefheyd, doch die gelenigd door de vaderlandsliefde, cn overwonnen was door den zucht van voor de reglvcerdigheyd legaen vechieu. Calais zal dit schouw pel nog zien vernieuwd worden, want den m eye r van Calais heeft bevel ontvangen om 50,000 logementbMleten te doen vervoerdigen. Parys, 18 july. - Men verwacht zich dagelvks aen hel ver nemen van eenen grooten veldslag. Om onze lezers in staet te stellen de groote tvdingen die men verwacht wel te begrvpen, zullen wy hun hier den toestand der beyde legers doen kennen! Na Giurgewo genomen te hebben, heeft Omer-Pacha aenslonds den noorderkanl van die plaets duchtig doen versterken, om de zelve te konncn verdedigen, indien, de Russen het plan gevormd hadden van terug te keeren. Omer-Pacha heeft aldaer zyn hoofd kwartier gevestigd, en heeft aen Saïd-Pacha liet bevel over Rout- schouck, op den regten oever van den Donau, gegeven. Het geheel turksch leger is voor Guirgewo, op den weg van Bucharest, gekampeerd. Overigens, hebben 12,000 Turken, gekommandeerd door Rifaat-Pachn, of Mahmoud-Pacha, te Oltenitza standplaets genomen, en zyn dus meester van den weg die deze twee steden aen eikanderen verbind. Het grootste deel der engelsche'cn fransche troepen die op het oorlogstooneel zyn aengekomen, j bevinden zich, volgens de Inetste tvdingen. te Routschouck, en I zyn door den generael Canrobert gekommandeerd. Men beweert dat bet getal der vereenigde troepen op den linken oever van deu i Donauw, tol 80,000 mannen beloopt. Het groot doel van het russisch leger, zou, voigens eenine korrespondenliën, nog altyd te Frateschti zyn; volgens andere, j zou hel geheel russisch leger na er Argis vertrokken zyn, en zich aidarr, ouder het kommandement vau den russischen generael Osten-Sacken, versterken door batteryën en bolwerken, ten eynde de omstreken van Bucharest te konnen verdedigen. Heden weel men wederom niet meer waeraen zich houden, als men alle de politieke aennierkingen en artikels gelezen heeft die gisteren en heden over de kwestie van het Oosten afgekondigd zyn. Gisteren was men te vrede over Oosteuryk; heden is de kaert gekeerd. Gisteren geloofde men op Zweden te mogen rekenen; en Zweden gael zich nu ouzydig houden. Maer, over alle die legen- strydigbeden moet men zich weynig verontrusten. Het is immers met de politieke kwestiën in het algemeen aldus gelegen; heden wit, morgen zwart. Iels wat zeker is, en wat men niet kan looche nen, is dut, in weerwil van alle de legenstrydigheden, iu weerwil van alle de uyteenloopende geruchten en verschillige tydingen, Vrankryk en Eugeland de toebereydselen van den oorlog niet meerderen vlyt voordzetten, en de proklamatie, welke den keyzer te Boulogne lot de soldalen tydens de groote revue heeft uytge sproken, is tot eenen verren grued zeer oorlogzuchtig, en alles' wat er te Calais en Boulogne liu geschied, voorspelt gic icn vrede. Ziel hier, a-propos van Boulogne en Calais, eenige tvdingen welke den moniteür heeft medegedeeld Den keyzer is, in den morgend van den 14, te Calais, de solda ten van het expeditie-leger, en die op de glacis der stad gekam peerd liggen, gaen bezoeken. Om twee uren eu half is Z.*M. aen boord der fregat la reine llortensede engelsche vloot gaen bezig- tigen. Alle de schepen waren gevlagd, en het scheepsvolk in de masten heeft den keyzer eenen algemeeiien hourrah toegebragl, en alle de kanonnen van de vloot hebben den keyzer gegroet. Den Keyzer is aen boord van liet admiraclschip geklommen, en den commodore Grey, aen het hoofd der officieren van zyne equipage, heeft Z. M. ontvangen en gckomplimenleerd. Om vier uren was Louis-Napoleon iu de staa terug, en om vier uren en half heeft hy Calais verlaten. Dry stoomkorvetten en dry groote oorlogsche pen, een van 91 kanons, en twee van 120 kanons, maken deel van hetengelsch eskader. Vyf engelsche en fransche stoomschepen, hebben alle de batterven aen de monding van de Sulina, vernietigd. De kanous, de soldaten en den russischeu bevelhebber zyn genomen. Zommige dagbladeren spreken nog heden van voorstellen die Rusland zou gedaen hebben om vrede te sluylen, ten gevolge der nederlaeg welke het russisch leger langs den Donauw zou ondergaen hebben. Maer deze tyding verdient geen geloof. De engelsche marine heeft wederom verscheyde russische koop- yaerdyschepen op zee gekaept. Het gerucht is te Berlyn verspreyd dat eene bezonderc tele- graphieke depeche de tyding heeft aengebragt van eenen grooten zegenprael die door de Tui ken, bygeslaen door de vereen-igde troepen, op de Russen is bcbaeld. Ten gevolge van dezen zegenprael, zou Omer-Pacha Bucharest hebben bezet. Tydingen uyt Hermanstadt, van den 14 july, kondigen aen dat de russische achterhoede van het russisch leger tusschen Giurgewo en Fralestchi is verslagen. De Russen hebben in dit gevecht 700 gekwetsten gehad. Omer-Pacha, aen het hoofd van 75,000 mannen, tiok op Bu charest. Kerim Pacha heeft een korps van 12,000 Russen, in de ge bergten, by Ardaghan, overrast. Hy heeft hun zes kanonnen ontnomen, en heeft 400 krygsgevangen gemaekt. Men schryft uyt Weenen, den 15 july Den 11 hebben de Turken de achterhoede der Russen te Frale- sty, op weg van Giurgewo naer Bucharest, aengerand en overhoop geslageu. Zy zyn in sterkte op den linken oever, en moeien op vele plaetsen den Donauw zyn overgetrokken. Hel getal der hulp troepen die uyt Choumla naer Giurgewo gekomen zyn, overtrof de 20,000 mannen. Prins Gorlschakoff met de versterkingen die hy heeft bv zich geroepen, heeft maer 00,000 tuanuneu meer. De Turken en hunne helpers bereyken ton minsten dit getal. Alles voorspelt een aenstaende gevecht. Men schryft uyt Marseille, zaterdag avond Het in brand schieten van het fort Sulina door de engelsche sloepen, is bevestigd. Twee buskruyd-magazynen 7.yn in de lucht gesprongen. Den russischen kommandant is krygsgevangen geno men, hel garnizoen is verspreyd, en zes russische schepen zyn gekaept aen de monding van den Donau. Men heeft latere tydingen ontvangen uyt Weenen, cn vol gens deze heerschteer den 10 july veel angst en schrik te Bucha rest. Men vreesde dat nu den oorlog in Walachyën ging beginuen. JHet gevecht te Giurgewo, welk met de nederlaeg der Russen ge- ëyndigd is, was om zeven uren des morgends begonnen den 7, en duerde tot den 8 om vier uren des morgends. Giurgewo gaet nu door de Turken in gcduchten staet van verdediging gesteld wor den. In Giurgewo ligt er maer een kleyn lurksch garnizoen, bet grof van het leger kampeert rondom de stad. De duytsche dagbladen brengen ons eenige inlichtingen aen over de inneming Giurgewo. Zoo als wy reeds gezegd hebben duerde het gevegt 11 uren. Het verlies van beyde zyden is aen- zienlyk. Volgens den Lloyd zyn er 150 rytuygen met gekwetsten onder welke er 80 officieren zyn, naer Bukarest gezonden, en men verwachtte er nog anderen. Men voegt er by, dal de wonde van generael Chruleff doodelyk is. Uyt St-Petersburg schryft men het volgende: Den 6 heeft hier eene pleglige processie plaets gehad, voor doel hebbende om aen hel volk de nieuwe standaerden te toonen, welke op de Tur ken bemagtigd en door prins Eristoff gezonden zyn. Om meer belang aeri de plegtighevd te hechten, welke zich maer te dikwyls hernieuwt, heeft hel gouvernement de religie ier hulp geroepen, en de standaerden waren voorgegaen door een grieksch kruys en door een beeld der II. Maegd.' Grieksche priesters zongen onder weg het Te Drum en zegden gebeden op, om van den Hemel te vragen, dat hy de russische wa pens zou zegenen en de victories welte zy behaelden te doen voortduren. Op den doorgang van den stoel, viel het volk met geestdrift op de kniëu, hetgeen echter by velen zoowel de vrees voor de politie was, als den godsdienstigen geest. Verscheydene persoonen die enkel maej gegroet hadden, zonder op de kuiën te gaen zitten, zyn seffens in de gevangenis gezet, ais hebbende te kort gedaen aen den eerbied voor de bedienaers der religie. Eenen dezer persoonen, eenen vrcinden koopman, is maer in vrvheyd gesteld na de krachtdadigste poogingen vaD zynen am bassadeur, en heeft eenige dagen nadien, de stad moeten verlaten. Ziehier eenen anderen mnetregcl, die bewyst, dat den keyzer woedend is, tegen alles wat maer op duytsch of fransch gelykt. Hel Nationale Dagblad meld, dat op voorstel van den direkleur der militaire school van St. Petersburg, de duytsche m fransche talen van den sludieprogram der leerlingen geschrabl wordenmen heeft de studie van het tartaersch, persisch cn arabisch in de plaets gesteld. Ziet hier nu de bezondersle tvdingenEr zyn eenige veront rustende tydingen, doch die waerschynelyk overdreven zyn, op- zigtelyk den flnancieelen toestand, in omloop. Men zegt dat 250 millioeneu die men voor den oorlog in het Oosten te voeren, ge leend heeft, reeds verre geschoven zyn. Dit zou niemand moeten verwonderen, waut niets is meer geldverslindend dan den oorlog. Hel is dus niet zonder rede dat men zoo vurig verlangt om, zoo 1 spoedig inogelyk* don oorlog te zien «yndigen. Men heeft dezer dagen, veel gesproken over den min of meer ziekelykeu toestand der keyzerin; maer, men heeft den toestand veel verergerd en overdreven. De Keyzerrin is, inderdaed, niet allergezondst, en haren toestand vercyschl veel zorgen. Men ver hoopt dat de baden haer veel goed zullen doen. Dezer dagen ver trekt zy met den keyzer naer Biarritz de keyzerrin zal te Biarritz verblyven, en den keyzer zal ouderlusschen Toulon en Marseille gaen bezoeken. Men schryft uyt Leipzich: Brieven uyt St. Petersburg wer pen een duyster tafereel over den toestand der werkende klas in Rusland; de ontberingen welken den oorlog op de inwooners legt, zyn schrikkelyk en byzonderlyk inde hoofdstad, uyt hoofde van dê duerte der levensmiddelen. Dezelve alsook het brood, is schier niet koopbaer. De vrouwen en kinderen der soldalen iu beschik- baerheyd en der oude krygslieden, zyn hun in de steden opgevolgd zy slapen iu de stralen en leven met de almoessen. Overal is de verslagen hcyd. De volgende tydingen heeft men uyt Spanje, langs .Madrid, te Parys ontvangen De opstandelingen hebben den weg naer Andalousiën ingesla gen. De afdeeling expeditie-troepen der koningin, onder bevel van den minister van oorlog, heeft Madridejos verlaten, om de rebellen op te volgen. Eene bende ellendigen heeft zich van de rebellen afgescheiden, en onder de oplevding van Bucela, heeft zich in de gebergten van Duenca begeven, oin aldaer te vechten, te stroopen en te rooven. Den algemeen en kapilevn vau Valence beeft aen het gouverne ment met eenen buytengewoonen kourrier doen kennen dat eene bende republiekanen, gekommandeerd door eenen onbekenden kerel, Acebedo genaemd te Aleira alle slach van buylenspoorig- heden heeft gepleegd, en na aenzienlyke schade aen deu yzeren weg te hebben toegebragl, zich van de stad alwaer zich niet eenen soldaet bevond, hadden meester gemaekt, er de republiek geproklanieerd, en er zich versterkt hadden. Den kapilevn generael heeft aenslonds troepen legen de republie kanen gezonden. Den bulietyn wegens de operatie der koninglyke troepen legen de republiekanen, luydt als volgt: a Den 8 hebben de koninglyke troepen Alcira aengclast. Zy hebben eenig verlies ondergaen uyt oorzaek van hare roukelooze dapperheyd en de goede versterkingen van de stad. Den 9 hebben de koninglyke troepen zich van de stad Alcira meester gemaekt. Deze inneming verzekert de lust der piovincie, en loont de magteloosheyd der revolutionnairen. Overigens, van alle kanten verneemt men uyt de departementen gunstige tydingen. Men gelooft algeraeenlyk dat hel plan der rebellen van zich nacr Andalousiën te begeven, hun zeer nadeelig zal worden. De rebellen handelen in Spanje gelyk alle de revolutionnairen in andere landen gehandeld hebben; zy begacn alle slach van geweldenaryën. Ziet hier wal men diesaengaende heelt vernomen: Den generael Serrano had aen de rebellen eene versterking van 4000 mannen beloofd, en den generael is maer met vier dienst boden aengekomen. De generaels Dulce en O'Donnel zyn maer weynig over die versterking gevleyd geweest. Men kan zich geen denkbeeld vormen van de verwoestingen die door deze baenslroo- pers gepleegd worden, in alle de plaetsen langs welke zy door trekken. Zy plunderen de openbare geldkassen, vernietigen de telegrapken, houden de posten en diligenciëu aen, en stroopen de reyzigers uyt. Hun doel is de vrees en de demoralisatie op hunnen doortogt te verspreyden. De bende die in Cuenca zich bevind houd zich met niets anders dan met plunderen bezig. Er zyn troe pen tegen die baenstroopers gezonden. De tydingen die men later ontvangen heeft, blyven ernstig. De Gazette van Madrid doet kennen, dal verscheyde bataillons en eenige ruylery zich bydc opstandelingen gevoegd hebben; ook vele borgers uyt la Manche hebben zich genegen voor dé rebellen geloond. Een geheym reyolulionnaire komité is te Madrid gevormd en is iu betrekking met de opperhoofden van deu opstand. Het is dit koinité welk de bulletyns wegens het leger der rebellen uyt- peeft, en alom verspreyd. Men verzekert dat de koningin moeder toebereydselen maekt, om Madrid te verlaten. Te Madrid zyn alle slach van geruchten in omloop. Maer, wat algemeen geloofd word, is dat de rebellen sterker zyn dan men beweert, en dal men op de troepen der koningin zooveel staet niet mag maken dan men zou willen doen gelooven. Alles schynt te' voorspellen dat den opstand nog zoo spoedig niei gedempt zal zyn. De steden Barcelona en San Sebasliaen komen zich voor de rebellen, tegen het gouvernement te verklaren. Den gouverneur en den kapiteyn-generae! besturen de opstan- delings beweging onder de geroepen, van Leve de konslilutic Weg met de ministers! Christine-in ballingschap Later heeft men nog eene telegraphieke depeche ontvangen,, welke hel volgende meid u Het zyn twee bataillons in garnizoen te Barcelona die de iniliatieve genomen hebben, den 15 july. <r Den 15 zyn verscheyde fabrieken in brand gesteken, en heeft men moorden gepleegd. Er zyn maetregelen legen de kwaeddoe- ners genomen. e Den 17 is eene dergelyke beweging te San-Sebasliaen uyl- geborslen. De militaire opperhoofden en de bezondersle officieren zyn door de rebellen krygsgevangen genomen. De opstandelingen in Spanje geven zicli dennaein van libe ralen, en het is in den naem van hel liberaiisrnus, dat zy deu opstand exploiteren, en roof, plundering en bneustrooperv, bene pens moorderyën, plegen. Den 48, om vier uren des namiddags, moest bet regiment van .Monies om zich naer den yzeren weg te begeven, Torrejon de Ardoz verlaten, om zich hy de kolonne van den minister van oor log te gaen vervoegen. Op bet bevel van den kolonel: Tcpeerd! wierd de stem van den kolonel miskend de soldalen wevgerden te gehoorzamen. Na vruchtelooze poogingen aengewend te hebben moest den kolonel met vier onder-onderofficieren en weynige soldaten naer Madrid ryden. Nauwclyks was den kolonnel vertrok ken, of den ïuytenant-koloiie! gaf bevel om te peerd te springen. Dit bevel wierd ten uytvoer gebragt, en hel regiment verklaerde zreh voor den opstand, en sloeg den weg in, om zich by de rebel len te gaen vervoegen. Zoohaest dezen voorval van torrejon te Madrid gekend was, heeft men in de hoofdstad alle mogelvke maetregelen genomen, om de rust en hel order te handhaven. Verscheyde steden die, tot hier toe, aen de pressing der rebellen wederstaen hadden, beginnen meer of min zich voor deu opstand te verklaren. Te Valladoüd heeft men het ontvangen der gedwongene leening moeten onderbreken. Het garnizoen, en een deel der ingezetene, toonen zich voor den opstand genegen. 1>« overhéyd heeft alle voorwerpen tot dc sleenen banken der wande ling zelf, welken zouden konnen dienen om barrikaden te maken, doen we; nemen. De laetsle tydingen welke men ontvangen beefr, zyn met den tel eg raphe toêgestnerd. Dé tydingen gedagleekend van den 18 july uyt San^ebastiaen, zyn langs Bayonne toegëstuerd, e* zyn v.io Hen. volgen deu inhoud

De Denderbode | 1854 | | pagina 3