lyken godsdienst en zyne bedienaers, het koningdom en de kons- tiluliën, moeten a'engerand worden met meerdere woede. Ja, nu ziet men het klaer, het doel der republikaensche klubs- caslen is vernietiging van de religie, uvtroeying der koningen, inrigtingen der demokratische-socialistische republiek. Zult gy dit gcdoogen, Belgen 9 Uwen koning is onder het getal der cc despoten en eer een jaer voorby is, mag er geene scha duw van hem meer bestaen. Uwen godsdienst is dezen, welken door de republiekanen moet vernield worden. Nog eens zult gy dit gedoogen? Indien neen, aerzell dus niet meer de hand aen het werk te slaen. Moedig aen, poogen wy het kwaed uyt te roeyën, en dat onze magt in de eendragt zv VERNIELING DER RATTEN. Wy loïon in hot Boterkuypje: Inxittin;; van 7 july, des Midden-genootschops vnn landbouw, te Brussel, heeft den heer Goffiiut-Delrue, van Bergen in Henegouwen, inededeeling gegeven van hel volgende middel, door hem gebruykt ter vernieling der vatten. c Men neemt een doosje chimieke solferstekken waervan men de eynden afsnyd met eene scheermen klopt die eynden aen stukken meteenen hamer, daerna kruymelt men er nieuwbakken brood by, van welk ineu bollen maekt na het met de pliosphorieke stof gemengd te hebben. Men legt deze bolletjes 's avonds op den zolder, en 's anderendaegs zyn er al reeds een groot getal derzelve opgeeten. Men doet hetzelfde eene tweede mael, en na twaelf uren tyds vind men overal eene menigte doode ratten en muyien. c Door het gebruyk van dien middel kan men zich onthouden van katten te kweeken, en alzoo in vre< e leven met zyne geburen, wanneer men zoo als het by my het geval is, zich in de noodznkelykheyd bevind die nuttige dieren te moeten dooden om het wild te bewaren waervan zy hunne prooy maken. Wy moeten aen onzen konfrater doen opmerken dat de loeberevding van phosptioor zeer gevaerlyk is, byzonderlvk omdat men schvnt de handen te moeten in aenraking brengen met die inëtende brandstof die dadelyk op het vleesch van den inensch een schrikkelvk uytwerksel kan hebbeiï. Wy raden dien middf 1 sterk af, te meer omdat er al die kabriolen niet noodig zyn om rallen of nmyzen te vergiftigen. Men neme slechts voor eenen sluyver Arsemcum Album en men nicngele het met dry lepels bloem of gepletterde patalen, en men heeft genoeg om eenen gehcelen veetel ratten ratten tedoen sterven. Be gebruykers hoeven zich slechts by eenen apothe ker te begeven van wie zy gekend zynzy teekenen op eenen register daertoe bestemd en het Arsenicum word bun afgeleverd. Den minister van oorlog, gehoor gevende aen de algemeene klagten die het onder de wapens roepen der klassen van 1847 en 1849 had doenonistaen, komt te beslissen dat de exercitiën in plaets van zes weken te duren, op ACHT DAGEN bepaeld zyn, en dal die reservetroepen seffens nadien zullen mogen naer hunne baerdsteden lerugkeeren. Wy juyehen dezen inaetregel grond- bei tig toe. De pleglige prysdeeling in bel bisschoppelyk Collegie der II. Calhariua, te Géerardsbergcn, zal op Donderdag 10 Augusly om tien uren des morgens, onder voorzitterschap van Z. 11. den bisschop van Gend, plaets hebben. Te Leuven koint eene associatie van consiitulionnele con- servateurs opgeregl te worden. De statuten van deze vereeniging of associatie, zyn voorleden zondag in algemeene vergadering beraedslaegd en aengenomen. Een besturend koinilé van zeven persoonen is benoemd. -- Men verzekert dat M. Frère-Orbnn, den gewezen minister zich tc Brussel komt vestigen. Zoo het schvnt, will M. Frère ue liberatery op eene andere wyze inrigten. Nu dat M. Verhaeghen geenen voorzitter van den klub der liberatery meer wilt zyn, is er grootclyks spraek van M. Frère te benoemen tol voorzitter. Men zegt dat M. Verhaeghen zich uyt de vrvmelselaerslogie gaet verwyderen, omdat hy geenen invloed genoeg meer kan uytoelTenen, om eenige veranderingen aen de statuten der franc- magonnery toe te brengen. M. Verhaeghen valt alom door de mande, en hy heeft voor: enomen le pronken. Het acnnemen der conventie van Antwerpen door het administratief bureel te Brussel, beeft M. Verhaeghen razend gemaekt, en Jupin, als invalide, heeft zynen laelsteu bliksemschigt met zyne demissie aen den kltib gezonden. Volgens den Observalcur, heeft de bestendige deputatie van den provintialen taed van Braband dezer dagen uvlspraek gedaen in de kwestie van de overeenkomst van Antwerpen, bctrekkelyk bet godsdienstig onderwys in de middelbare school van den staet te Halle. Dry leden hebben eene gunstige slemming uytgebragt. liet gouvernement moet nu beslissen. In bet algemeen kan men geenen lof genoeg van den oogst spreken. Men weel niet van oovl een beter graenjaer gehad le hebben. De aerdappelen blyven gezond. Op de laelste merkt le Brugge, is hel graen sterk in prys gedaeld. Ten gevolge van deze daling, is hel brood 5 cenlimen den kilogr. afgeslagen. Uyt het Veurne-Ambachlsche meld men aen een blad van Brugge, dal de aerdappelen nog van ziekte bevryd zyn men ziet iets aen de biadereu, maer niets aen de patalen. Eenen persoon welken eeii groot deel onzer provincie door- loopen heeft, meld ons dat hy nog nooyl eenen meer gezegendcu oogst le velde gezien Heeft dan dezen van dit jaer. De rogge cn tarwe, mag men zeggen laten niets le wenschen. De klavers doen zich ook alom door haren weeldrigen en mal- schen groey, opmerken. Men ziel er vee! met vyl' bladereneu iels wat men nog zelden geweien heeft, is dat er veel met eene dub bele bloem op eenen enkelen stam te vinden zyn. Te Lokeren is er weyuig graen ter merkt geweest, omdat alle de boeren op het land werken. Die kleyne^ onbeduydende merkt heeft eenen opslag tot gevolg gehad. Men sehryft uyt Audenaerde, van 27 july, dat de schade, door ontelbaer ongedierte, aen hel graen toegebragt, onbeduydeud is; tarwe en rogge beloven den ryksten oogst' Hei loover der aerdappelen weel sterk van de plaeg hier en daer zyn de sle'en ook aeugelast, maer de vrucht .blyfl goed. Het uylzigl op een jaer van overvloed, heeft ter merkt van Audenaerde wan dien dag, of schoon weyuig bevoorraed, de tarwe 2 frank en de rogge 4 frank per liektoiiter doen afslncn. De nieuwe gerst, die zeer schoon is, ging van 17 tol 18 fr. Te Eecloo is de rogge 4 frank per hektoliler afgeslagen. Van daer ook komen de beste beriglen over deti oogst. Koolzaed, hoor, gerst, alles is uy (muntend. Hel weder begunstigd het droogen van tarwe en rogge. De boekweyt, voor welke men had gevreesd, ont wikkelt zich goed. Wal de aerdappelen betreft (leest men in eenen brief), die zullen overvloedig en goed zynzelfs niemand durft bier zeggen dat zy de plaeg hebben. Men sehryft uyt Brugge 2 Augusly Sedert lang hebben wy geenen zoo grooten voorraed granen op onze merkt gehad dan deze van zaterdag: 595 bekt. tarwe en 208 heet. rogge zyn verkocht geweest; een gedeelte der rogge is zonder koopers gebleven; de rogge en tarwe hebben eene daling onder- gaen van 4 a 5 fr. den hccloliler. Den Monilcur van Parys blyfl voort goede tydingen af kondigen van den oogst in Vrankryk en in andere landen. Te Liverpool is den afslag geweest 6 schillings per kwarler; in Gtiipuscoa en in Navarre, in Spaniën, heeft men nog nooyl eenen schoonderen oogst van tarwe en maïs gehadte Tarsons, in Cazamaniën (Turksch Azia) geld de tarwe 55 tol 40 fr. enden geerst 20 tot 25 fr. dc 2 heet. 75 liters. Te Ryssel is de tarwe den 26" 2 fr. 09 c. afgeslagen le Bulïic (Charenle) is zy 7 fr. 11) c. gedaeld le La<;oii (Vendéen), 5 fr.; le Bodez (Aveyron) 9 fr. 00 c. voor de tarwe en 1o fr. 20 c. voor de rogge; le Villel'ranche eene daling van 15 fr. 12 c. op de tarwe, en le Saintc Afrique 6 f. 50. Eenen koopman in palaten was eergisteren le Loochrisiy acngekomen, en in het raisonneren over aerdappelen, had den pataterkoopman beweerd dat men van een gemet aerdappelen geene 100 zakken van 40 a 42 steen zou bekoim n hebben. Den boer, die hel wat beter beneuzeld had, hield het legenslrydige slaenmaer, den koopman hield zich by zyn gezegde, eu wilde wedden. Inderdaed, de wedding wienl aengegaen en men begaf zich op het land. Aldacr wierden eenige roeden gestcken, op verschillige plactsen de geslekeiie palaten wierden onmiddclyk geladen en gewogen. Volgens gedane rekening, bleek het nu dat men lot 154 zakken van 40 steenen, op een gemet zal konnen opdoen. Den kopman, of patalerleurder, ziende dal hy verloren was, zou niet geern betalen, en begon le smeeken en le weenen. Den boer die eenen goeden vent is, heeft den leurder zyne wedding kwytgescholdcn, op conditie dal den verliezer een kruysgebed in het openbaer zou doen. Den verliezer heeft zich dan op zyne knieën gezet, en met uylgeslrekle armen zyn kruisgebed gedaen. Dat men nu nog zegge dat er geene patalen zyn. Gedurende de maend Juny, zyn er 10 millioen 588 duyzend kilos tarwe, rogge, geerst en haver in Belgiën ingevoerd geweest, en 14 millioenen 48 duyzend kilos uytgevoerd. Dat is 5 millioen 600 kilos incer uyt dan in gevoerd. Men bemerkt dal er le Brussel veel gebouwd word. Den franschen kolonel Cliarras heeft bevel ontvangen, zegt den Obscrvaleurom Belgiën tc verlaten. Op 1 augusty heeft hel hof van assisen van Oos:-Vlaenderen uytspiaek gedaen in de zaek van Van der Gucbleu. Moord ge pleegd op de huysvrouw Pede tc Lepeghem. Het hof beeft den jury elf vragen ter beantwoording voorgelegd. Wanneer den jury op de vyf eerste ja zegde; dan mogten dezes overige onbeantwoord blyven. Na een kwartier beraadslaging is deu jury teruggekomen en beeft een verdikt van pligligheyd gegeven. Den beschuldigden wierd binnen gebragt en op de vraeg van den voorzitter of liy iels tegen het verdikt in te brengen had, heeft Vanderguelilen, die alles kort was blyven loochenen, met eene onbegrypelyke ongevoeligheyd geantwoord: Dal hy ten onregte veroordeeld was. Vervolgens heeft het hof, na zich eenige minuten verwyderd le hebben, een arrest uytgesproken, waerby Edouard Vau der Guch- len, wegens vrywillige moord, gevolgd door diefte, ter dood ver oordeeld word. Hy zal op eene der publieke plaetsen van de stad Audenaerde geguillotineerd worden. De uylspraeK van het vonnis heeftop den veroordeelden insge- lyks boegenaemd geenen indruk gemaekt. De beschuldigden der aenzienelyke dieflen die by MM. Annez en Fontainas gepleegd zyn geweest, gaen voor hel hof van assisen van Braband verschyoen. Bamp door de hitte veroorzaekt. Nietlegenstaende de cir culair van den minister van oorlog; nietlegenstaende de droevige herinneringen, welke wy van de ramp van Hasselt behouden hebben, lezen wy hel volgende in den Courricr (le Louvain Hel ongeluk van hel kamp van Bevcrloo moest allyd voor het oog der militaire overheden slaen. Ongelukkiglyk is dit niet zoo. Dynsdag zyn verscheyde soldalen van hel 1 !e linie-regiment ko mende van het kamp, ter oorzaek van de sterke hitte, in orimagl gevallen, cn dry zyn by hunne acnkomsl te Leuven, naer hel mi litair hospilael vervoerd, getroffen door eene hersenberoerte. Het is te betreuren, dal den omzendbrief van den minister van oorlog niet beier worde in acht genomen, hoewel wy geenszins bier den kommamlant veranlwoordelyk willen stellen, zoo als zulks op den weg van Hasselt gebeurde. Zeker is hel, dat men geene middelen genoeg kan aenwendeu, om zulke rampzalige gevolgen le voorkomen. Joffrouw Maria-Fraucisca Sperelaecken, heeft le Popcringhc den 28 july, haren jubilé van 101 jaren gevierd. De jubilaresse is naer de kerk gedragen, alwaer zy dc mis heeft gehoord, lor com munie is gegaen, en de belofte van het doopsel Ireefl vernieuwd. Duyleugewoon veel volk was naer de kei k gesneld om deu godde- lyken dienst hy le woonenna liet eyude van den zélven is eene uyldeeling van brood geschied. De jtibilarcsse heelt tien broeders en ztislcrs gehad, en alten zyn in eenen oogen ouderdom gestor ven; die jongst gestorven is, had zyn 75 jaer bercykl, eu andereu waren 80, 92 en 95 jaren oud. Men verzekert dal de vryc kieziug van M. Örban-Francotle de bagatel van 25,000 fr. heeft gekost, waervan de kiesbrakken, die reysden ter aenwerving van onal'hanglyke kiezers, bet beste gedeelte in hunnen zak hebben gestcken. De liefde begint van zich zelve eerst (L'Union de Marrite.) Zondag omtrent 0 uren namiddag is den donder gevallen op den kerktoren van Beersl. Na eene menigte schaliën te heb ben afgerukt, is hy er binnen gedrongen eu langs de overzyde uytgegaen. Alsdan een rond gal gemaekt hebbende in den muer eu eenige schade gedaen aen liet dak der kerk, beeft hy wederom den toren bezocht, er eenen balk en verscheyde andeie stukken hout verpletterd eu is daerna verdwenen. Men berekent de schade op vyf of zes honderd franks. Te Vollenhoveti is eenen vreeslyken brand uytgeborslen. Dertig welstellende huysge/.innen zyn nu lol de uytersi'c armoede gebragt, en bezitten noch buys, noch meubelen, noch kleederen. Dezen brand moet toegeschreven worden aen de onvoorziglighe d van ouders die hunne kinderen met voer hebben laten spelen. In de provincie Groeninge, in Holland, zyn zes gracupikkcrs, in den loop der voorgacude week. door de gronle hitte getroffen, dood gevallen. Men telt in Vrankryk 4 millioenen honden welker onderhoud legen 10 cenlimen dacgs, alle jat en 116 millioen kost. In dry dagen tyd heeft men le Parys 500,000 waeyërs van 20 cenlimen vei kocht. Het gereglshof van Vranknk komt le heslissen, dat er geene redenen bestaen om den graef de Monlult mbcrl le vervolgen Te Madrid begint hel rommuuismii* zich le verspieyden onder het volk; men geelt er uu eeu dagblad uyt legen liet pli'ytige kapilacl, tegen de exploitatie der inensehen, legen de prac-ht en legen de mubruyken van den eygendom. Een spaensch dagblad verzekert dal een der eerste akten van de junta van Valladolid geweest is het verjagen der jesniten uyt de provintie. Dit is altyd liet eerste van den demagogicken bugt. - Te Reims zitten eenige loden van een geheym genootschap voor de reglbank. L)it heymelvk genootsebap lelt 17,000 leden. A-propos van geheyrae geuootscliappcn, mogen w\ zoggen dat deze genoolsebagpeH zich zeer vee! beweging geven in Vraukryk, voor al nu met de omwenteling van Spanje. Deze heymclyke genoot schappen hebben, dezer dagen, eene demonstratie willen doen. De moeder van Ledru-Roilin was gestorven, en degeheyme ge nootschappen wilden de begrafenis bywooncn, en, ter dezer gele- geuheyd, poogen onlusten le veroorzaken. De policie heeft in tyds maetregelen genomen, om alle hoegenaemde demonstratie te ver- ydelen. Een balaillon jagers van Vincenne, welke men lydens de groote hitte, ten spoedigslen deed marcheren, beeft onderden weg veel mannen verloren anderen zyn moeten naer het hospi lael gedragen worden. Een onderzoek is bevolen, en den komman- dam is in arrest. Te Boston, in de Ycreenigde-Stalen, had onlangs een zeld- zaemhuwclyk plaets. Eenen bejaerden weduwaei trouwde met eene jonge dochter. Korten tyd na de bruylofl, trouwde den zoon van dezen man met dc moeder van zyne schoondochter. Hieniyt volgden zeer aerdige en legenslrydige betrekkingen van familie den vader is thans schoonzoo» van zynen evgen zoon, en zyne vrouw is niet alleenelyk schoondochter van haren eygen schoon zoon, maer ook schooudochler van hare eygen moederlerwyl deze schoondochter is van hare dochter, en haren man is schoon vader van zyne schoonmoeder en van zynen eygen vader. In de Vereenigde Staten zyn er ernstige onlusten onistaen zv waren legen de katholyken gerigt. Ziet hier wal wy wegens die onlusten hebben vernomen: De tiylziunige redevoeringen der predikers, in de opene lucht, welke onvoorzigliglnk door de overheden van eenige sleden ge duld worden, uyt vrees van inbreuk op de vryheyd van spreken' te doen, beginnen droevige vruchten le dragen. Jn den avond van den 5 july, heelt zich eene woedende bende naereene katholyke kerk van Manchester (New-Hampshire) begeven, en heeft dezelve gedeellclyk afgebroken. Den oproer heeft twee dagen geduerd, cn alle huyzeu, welken door de ie; et bewoond zyn, hebben min of meer le lyden gehad. Den borgemeesler is verpligt geweest het woord le voeren lol eene bende uylzinnigen, welke zich den 4, onder uenleyding vaneenen persoon die eene zwarte vlag droeg, naer eenen wyk begaf, welken algemeen door kalholyken bewoond word, en wier huvzen de bende voornemens was af te breken. Eenige persoonen van Dorchester, uyt den zei ven staet, hebben insgelyks gebruyk gemaekt van «Ie soort van vryheyd, welke by de radering van de feest der onal'hangelvkheyd geduld word, om den 5 in de katholyke kerk dier stad te dringen eu dezelve in de lucht te doen springen. In weerwil van devlytigste opspeuringen is het tol hiertoe onmogelyk geweest de pligiigen le ontdekken. Eyndelyk is Ball), in den Main hel tooneel geweest van niet minder be.lrenrensweerdigé wanorders, welke men aen de zelve oorzaek moet toeschrvven. Den Engel Gabri'cl (eenen persoon die aldus genoemd word) is er in gelukt de opgewondenheyd der be volking tegen alles w: t katholvk is, zoodanig op te wekken, dat voorleden donderdag eenen troep zamengesleld uyt mannen en jongelingen, zich naer de katholyke kerk begeven beeft, en er de deuren van op den vloer heeft geworpen. Terwyl zommigen eenen brandstapel maeklen van al wal zv vonden, klommen anderen in den toren, klepten de alarmklok en hyschsien de amerikaensche vlag op den top. Eenige oogenblikken later, deelde het vuer van den brandstapel zich aen de kerk mede en deze brandde geheel af, in de legenwoordigheyd eener ontel bare menigte volks en onder dc jubelkreten der brandstiglers. Hel is onnoodig er bv le voegen, dal alle de beschaefde lieden der Vereen igde-Sta ten die buytenspoorigheden afkeuren. En men noemt dit land het land van vryheyd by uylmuntcnd- bcyd. Waeracbtig! meu moet de vryheyd aldaer op zyn libera- tersaenzien, om dergelyke wanorders le gedoogen. BERIGTEN OVER DEN OORLOG. Lcni en 51 julyEene gewiglige lyding is door Daily-yews afgekondigd. Dit blad beweert dal Oostenryk zich belast met de Prinsdommen van den Donauw van de Russen le zuyveren, dc Russen uyt de provinciën le verdryven, en deze provinciën te be vredigen.Een groot getal ovens om kanonballen tedoen gloeyën zyn naer het Oosten gesluivd.Ten gevolge van gewigtige de- pocheri die zyn aengek(»men, heeft lord Slopford bevel ontvangen, om zich onmiddelvk naer de Zwarte-zee te begeven. Turkyën heelt toegelaten, lydens twintig dagen, den uytvoer der granen van Tripoli. De Russen hebben zich van voor de monding der Sulina verwyderd, omdat zy liet er niet meer houden konden. Den 20 hebben de Engelschcn een gevecht met de viywilli- gers gehad. D» n russischen bulletyn meld dat 60 Engelschen ter plaets zyn gebleven. Men ziel nog de ontniyming van Bucharest te gemoet. Tyd in; en uyt weenen, gedagleekend van zaterdag morgend, melden, als een gerucht welk algemeen verspreyd is, dat er den 25. tusschen de Turken eu de Russen, le Bzurdu, by Fralesclii, een bloedig gevecht heeft plaets gehad. De Russen zouden volko men verslagen zyn geweest, en zonden 2000 mannen gesneuveld hebben gehad. De Turken zouden den Donante Ollenitza zvn overgetrokken. Men spreekt van zonderlinge tydingen die uyt Conslaniino- peien zouden aengebragl zyn. Men zegt dat Oostenryk aen den sultan heeft gevraegd le willen de lurksche troepen uyt de prins dommen van den Domui doen trekken, wanneer de ooslenrvksche troepen in die provinciën zullen haren intrede doen. Ook zeyde men te UonstanUMOpelen, dal de vereenigde troepen eene ontsche ping in Crimeën gingen doen, en gingen poogen zich aldaer te vestigen, zelfs wanneer Sehaslopol niet zou aengerand worden. De omstreken van Silisiria bieden een het reu rensweerd ig gezigl aen. De dorpen zyn onbewoond. De meubels en bouten gereedschappen hebben gediend tot warming van de troepen. In ecu ucr omtrek van Silistria staet geenen enkelen boom. Hei graen is zeer jong zynde, voor peerden voeder afgesneden. De Russen hebben lyken en vuyligheyd in de putten geworpen, om het drink water ie bederven. Prins Gorschakoft* is naer zyne villa d'Ursilchewv vei trokken om aen de brandende lii:t- le ontsnappen. Het russische hoofd kwartier bevind zich daer. De brandende zon is eenen nieuwen wand voor dc Russen. De herseiiheroerlens hebben een aenlal Russen, op hunne marchen gedood, liet eyfer der russische zieken is thans 52 op 100. By de Turken, beter aen T klimael gewend, is het ongeveer 15 op iUÖ. Dc expeditie naer den Krirn is hepaeld. Men denkt echter, dat men niet seffens Sebastopol zal aentasjen. Hel zwaer geschut noodig voor den aenval, was nog niet acngekomen. Mi n spreekt van de dood van prins Paskewitch. De Zwaï te-zee word nog gedurig door de kiuysers der vloot bezocht. Zeven Hollandscho, Wallachysche cn Ionische koopvaer- dyscliepen, met koorn geladen, zyn gekaepi, voor hot verbreken van den blokus. Zy zyn naer Constantinopelen gevoerd. Den 15 schreef men uyt Trebisondc, dat vier turksehc vaer- tuvgen door twee russische kanonneerbooten, te Gelendjich, in den grond geboord zyn. Den generael ('arbucci, die bet uyliandscli legioen komman- deert, is aen den cholera overleden, én zeven andere olïicieren zyn den genmel in het graf gevolgd.

De Denderbode | 1854 | | pagina 3