ZONDAG 15 AUGLSTY 1854. ACHTSTEN JAERGANG. N' AELST, den 12 Augusty 1854. De Drukpers der Liberalers-Francniacons Blind en doof Zyn de Francmacons zoo ge- vaerlyk Wat is zyn eerste werk En waerom zyn de Francmacons zoo hardnekkig tegen de Priesters YZEREN WEG. STATIE AELST. VERTREKUREN VAN DEN i JULY 1854. 1® uren 45 minuten des morgent naer Dendermonde, Mechel-u. Bmsst'l, Antwerpen, Leuven, Thieuen, Luyk, Verviers, Landen, St. Truyeii,Hasselt en Keulen. 2® Ten 7 uren 50 minuten des morgens nner Dendermonde Gend, Brugge, Oostende, Kortryk, Mouscron, Doornyk, Ryssel, Calais. 3- Ten 11 uren 30 minuten roor middag, naer Denderwonde, Gend, Brugge, Oostende, Kortryk, Mouscron, Doornik, R^ssel, Calais. 4« Ten 5 wren 30 m. natuidd. nner Oendeimonde, Mechelen, Brussel, Antwerpen, Lwnon, Thieuen, Luyk, Vervier, Gend, Brugge, Oostende, Korlr., Doorn., Rysiel, «tc. 5" 1 rit S uren 15 minuien dra aronds, nner Dendermonde, Mechelen, Brussel, A-utwerpnu, Leuven, Thienen, Luyk, Veniers, Aken, Keulen en Gend. CISQUE SLTH. VAN DENDERMONDE NAER AELST. 1® Ten fi ur. 00 m. 's morgens.—2"> Ten 7 uren 20 minuten 's morgens. Ten 8 uren 20 minuten 's morgens. 4® Ten 12 uren 05 minuten 's middags. 5° Ten f> uren 45 minuten avonds.. Zullen te Gysegen» slillestnen de volgende konvoyen vertrekkende van AFLST, ten 6 "«uren 45 minuten, ten 11 uren 30 minut. 's morgens, ten 5 uren 30 minuten en ten 8 uren 15 minuten s' avonds- Van ULNDLRMOVDL ten uren 00 minuten, ten 8 uien 30 minuten'smorgens, ten 12 uren 0o minuten 's middags en ten 6 uren 45 minuten des avonds. oor alle rigtingen moet men te Bendermonde van kouvoy veranderen. Dit blad verschynl des Zaterdags in den namiddag onder de dagleekening van den dacrop volgenden Zondag.—Den prys der inschryviug, by trimester, .ts bepaeld op 1 fr- 50 c., dien der annoneen op 20 centimen den drukregel. DEN DENDERBODE Men ziet het klaerlvk, het bevel is door de groote franc- magonslogie gegeven oin hare drukpers te doen werken want sedert korten tyd heeft men bemerkt dat hare dag bladen inet cene ontketende woede uytvallen tegen gods dienst en geesteiykheyd. tegen koningen en alles wat met de gouvernementen in verband staet; terwy! zy, van eenen anderen kant, de revolutiën en wanorders in de Stalen hemelhoog verhellen. Sinds lang heeft men zulke woede noch zulke sloutmoedigheyd gezien, men zou zeggen dat reeds een plan is vastgesteld dat den oogenblik om het nvt te voeren gekomen is, dat de revolutionnuire bombe op liet punt is van los te bersten, en dat den algemeenen opstand nakend isOfwel, men moet er een ander plan in zien, te weten eene verradery tegen tielgenland, tegen zyne onaflianglyklieyd en nationaliteyt De maconnieke party weet liet maer al te wel dat met Vrankryk gedurig aen te randen, met zyn gouvernement en deszelfs keyzer onoplioudelyk te beledigen, men de onrust in 't fransch bestuer brengt en men eyndelyk er zal in gelukken dit rvk en deszelfs opperhoofd zoodanig te verbitteren, dat de belgisehe natie grootelyks zou konneu gecomprometteerd worden om die woedende liberalerspers te doen zwygen en het brandpunt van socialisiuus en rege- ringslooslieyd 't geen in ons land bestaet, te blusschen. Wy weten niet wel of ons gouvernement zulks gevoelt, of het er zicli mee bezig boud, of liet die booze aenslagen met een gerust en kommerloos oog aenziet, wy weten niet wel of ons gouvernement daer aen onverschillig is en aldus 't land wilt naer den afgrond laten lieenstooten; maer het geen wy klaerlvk zien, is dat ons ministerie, gelyk het nu samengesteld is uyl Iwyllelachlige elementen, er al liet kwaed, al het gevaerlyke niet in ziet 't geen er vele voor- ziglige en verstandige lieden in zien. Dit ministerie is min of meer omringd door agenten der party, in de bureelen der verschillige departementen bevinden er zich individus die aen de logiën verbonden zvn, zoodanig dat liet minis terie bvna in d'onmogelykheyd is liet gevaer te beselfen Zelfs zou bet geene maetregels van voorzorg durven nocli konnen nemen zonder dat zy welhaest gekend en veryduid zouden worden, en 'lis daerom dat het met meer vrees voor de maconnieke party te werk gaet en z< o weynig bekommernis toont voor 't welzyn der natie en 't behoud van haer bestaen. Wy hebben liet nog onlangs gezien, als er in dc logiën besloten was de haüeryën wederom geweldiger te openen tegen de Conservateiirs, dat er in bet kabinet eene opinie geüyt is die sterk genegen was om uytsluytelyk de liberaters- party Ie ondersteunen en die der conservateurs te slagt offere ri, misschien zonder te denken dat zulks strekken moet om de liberators te doen heerschen en alles wat met den godsdienst en onze nationaliteyt in betrek slaet te ver nietigen,.Het woord is niet uytgesproken, maer geheel de wereld weet genoeg dat liet woord Conservatism- wilt zeggen koning, souvereyn, en 't is ongetwyflëld, want de gehevmen zyn gënoegzaem ontsluyërd, dat den grootslen vyand der logiën is het koningdom, den monarcliieken souvereyn, dat al den haet, al de woede der sectarissen tegen 't koningdom en de monarehieke gouvernementen geiigt zyn. Ons ministerie is zoodanig verblind en doof, dat liet de samengepakte onweerswolken aen den politieken gezigt- eynder niet ziel en den grollenden revolntionnairen donder die alles bedreygt, niet hoort. Wy hebben hiervan een allerklaerste bewys. Men oordeele In verschillige scholen van den staet heeft men aen de leerlingen onder andere slechte boeken als pryzen gegeven L'histoire de la revolution Franraise, pur Miguel, een werk dat zoo zedebedervend en schandelik is, dal het door de H. Kerk in den Index der verbodene hoeken is gesteld. Een zoo goddeloos werk zou noyt. mogen in d'hand komen der jongheyd indien men ze niet wilt bederven en Iiaer de revolutionnaire denkbeelden niet zorkt in te planten. 'T is een van die werken waerin de revolutie der Sanscu lotten en Jacobvns, waerin al de baldadigheden van 'die bloedige revolutie op elke bladzyde gevleyd, geprezen en aengepredikt worden 't is eenen boek dien men ziet duy- delyk en met opgezetten zin geschreven te zvn 0111 de moordenaers van dit lydstip van schrik en vernieling te verschoonen, en om hunne schelmstukken en moorderyën te doen doorgaen als een hulpmiddel 't geen voor de samen leving noodzukelyk was. Het godsdienstig deel van dit werk, is zyn politiek volkomen weerdig. Volgens den goddeloozen schryver, was de burgerlijke constitutie der geesteiykheyd eene zaek die onverschillig was voor de Kerk; zy raekte in niets noch aen 't geloof, noch aen de kerkelyke regeltucht, en de bis schoppen die ee zich tegen verzet hebben, hebben slechts door pligtige inlriguen gewerkt, en hadden geen ander doel dan eene scheuring in de Kerk te biengen niet hunne be langen onder den dekmantel des godsdienst te vrywaren Moet men niet bekennen dat dit eene sligteude lezing is voor de jongheyd en eenen gelukkigen keus 0111 bare gods dienstige, politieke en maelschappelyke opvoeding te vol trekken Maer wat is er niet al te weezen, als een gouvernement zoo weynig klaarziende is, dat liet zoo onbe zonnen eene party, eene soete ondersteunt die geen ander mikpunt heeft dan de vernietiging van alles wat uiaelscliap- pelyk en gouvernementeel is Ook houden de vreunie dag bladen zich ter dezer gelegenheid met Belgiëu en zyi.e revolutionnaire schryvers bezig. Den Times, een der bv- zonderste bladen van Engeland, zegt in een zyner laetste N" het volgende tiet schynt dat de revolutionnuiren van hel vaste lanil, maer bijzonderlijk die van Ltelgien en Italiën, verzekerd zyn dat de revolutie van Spanten uelhaesl dour andere zul gevolgd wordenHunnen eenigen droom is eene alge- meene omverwerping, en zy zien reeds overal de republiek»! De schandalige uyltrekken die wy in voorguende num mers uyt de liberaiersgazetten hebben aengehaeld bewy- zeu duydelyk de taktiek die men doet werken; naer 'l voor beeld van Spaniën, is liet den koning, den souvereyn, die den eersten in 't spel komt en die het eerste slagtoffer moet zyn van hunne bloedztichlige en vernielende ontwerpen Wy zouden willen weten met wat oog het kabinet deze woedende en abominabele artikels tegen koningdom en tegen godsdienst beschouwt. Het kan echter niet onwe tende zyn dat wy een tydstip beleven op welk men de druk pers slechts als een kinderspel mag beschouwen 't geen geen kwaed kan doen of magteloos is op den geest en op de gevoelens der maetschappy liet ministerie moet by- zonderlyk weten dat, als de liberatersmaeoniiieke scete aldus hare dagbladen doet spreken, zy een doelwit heeft, dat zy een uyt te voeren plan in d'oog houd, dat zy de geesten wilt voorbereiden om tot haer eynde Ie komen, om gemakkelyker liaer oogwit te bëreykenEn men heeft gezien dat dikwils de uytwerksels van naby de ontwerpei: gevolgd hebben. Wy stuwen liet ministerie ernsliglyk aen die artikels uyt den Messager de Gand, den Ubseivateur, de Tribune de Liége, etc. met aendacht Ie overwegen, en dan te ourdeelen of zy geschreven zyn 0111 le lagchen ofte badineren; of het van wege de liberatersparty akten van liglzinnigbeyd ol' dvvaesheyd zyn die geen gnvvigt hebben en indien liet onbedaelit genoeg is te oordcelen dat die party onnoozel genoeg is te doen schryven al 'l geen bare dagbladen af geven, zondereen vastberaden plan of ontwerp te hebben, zonder op eenen uitslag te rekenen; indien het aldus denkt, dan moet het weynig de maconnieke listen kennen en zoo verblind zvn, dat liet 't gevacr niet kent noch den afgrond ziet waerin men 't land met al zyne instellingen wilt storten Deze vraeg heeft men ons meermaels gedacn, en allyd hebben wy ze beantwoord met te zeggen dat die sectarissen veel gevaerlvker zyn dan men denkt, omdat hunne leering en wei ken in volkomonë overeenstemming z.ynde met de driften en bedorvene naluor van den mensch, dezen maer al te gemakkelyk verleiden en er een blind werktuig van maken tot volvoering van ontwerpen die op de vernieling der samenleving uytkomen. Men voege daerbv de listige intriguen en de onverinoeyelyke hardnekkigheid der franc- mac lis in liet vervolgen van hun onheilspellend doelwit, en men zal begrypen hoe uoodzakelvk het is voor de handhaving der goede orde en het behoud der maetschappy dat deze sectarisen gedurig bevochten en hunne lieyllooze plannen zooveel mogelyk verlamd en verydeld worden. Indei'daed, zy willen nocli van de koningen, noch van de prinsen afhangen, noch zich aen wetten onderwerpen die door hun zelf en volgens hunnen smaek niet gemaekt zyn. Zy scliyuen de zwakheden, de dwalingen en al de misslagen der gekroonde hoofden te ontmaskeren, alleen 0111 de zelve te betreuren, maer bun waer inzigt is bet gezag te verminderen en te vernietigen, om liet te vervangen door een gouvernement van hunne uylvindingwaerin den mensch aen zyne eygene rede alleen onderworpen is, en slechts zyns zelfs gezag moet erkennen. Wat meer is, de francmacons speuren niet alleen de persoonlyke misslagen der koningen en prinsen naer, maer zy letten op al de fauten, op 11I de gebreken, op al de zwak heden, op al de onwettigheden der gouvernementen, ivelke zy dan door hunne tolken met een verdobbeld geweld aen- randen, in den schyn 0111 er beternis in te krygen, en door hunne bekeuringen de misbruyken te doen ophouden, doch daedsalcelyk om het gezag te ondermynen, om het le doen vallen, om het volk tot zich te krygen en aldus te gemak kelyker hun doel te bereyken. Dat de constitutionnele gouvernementen, dat de minis teriel! hierop wel acht geven, dat zy hunne akten altyd eerst wel overleggen, dat zy noyt slechte wetten maken, dat zy altyd de penningen des volks wel besteden en noyt verkwisten aen nuttelooze dingen of zaken die konnen ge mist worden, dat zy altyd ivel zorgen om hunne onder danen vaderlik, onpartydig en regtveerdig te bestieren, want, den Argus der francmacons is altyd gereed 0111 hun by 't volk aen le klagen by de eerste afwyking van dit groot princiep van maelschappelyke regtveerdigheyd. Niets is moeyelyker, wy welen liet, om in alles voor elkeen wel te doen, maer dien ouverzadelyken draek dient zoo luttel voedsel te kiygen als mogelyk is.... E11 waerom Omdat hy in de fauten en misbruyken der gouvernementen spyze vindende, dadelyk den kop opsteekt ener na vele poogingen in gelukt de meesterschap te overweldigenE11 dan, Zvn eerste werk is zyn venyn uyt te storten. Seffens begint by de verbreking van alle maelschappelyke banden te eysschen, de grofste dwalingen te prediken, de verley- ding te zaeyën, het zedebederf te verspreiden, aen 't voik dien geest van versmading en haet van God in le planten, en eyndelyk al zyne krachten in te spannen 0111 de stem van den godsdienst en der waerhevd te verdooven Weet het wel, Belgen, dit zyn hier geene ydele ivoorden, de lessen der ondervinding hebt gy alle dagen; gaet met uwe gedachten naer Vrankryk, naer Zwitserland, naer Spauiëu, naer Italiën, en dan, werpt eenen oogwenk op uw eygen vaderland, de daedzaken zullen u luydop toeroepen dal wy de wacrheyd zeggen. Omdat de priesters, krachtens lmn ambt, gehouden zyn altyd het volk tegen de verleyding te wapenenomdat het karakter ivaermedc zy bekleed zyn, een karakter van ivaer- heyd is, die altyd legen de valsebheyd en dwaling iu oorlog zyn zal; omdat de priesters, door hunne bediening de liefde des volks natuciTyk bezittende, het zelve van liet kwaed gemakkelyker konnen aftrekken en aldus de Irancniayoiis berooven van een werktuyg zonder welk deze niets ver mogen. Want ontneemt aen den moortelhaspel hel volks element, en hy zal iiytteeren en als sneeuw voor de zon verdwynen. De verzedelyking en godsdienstigheyd van 'tvolk zyn voor een land net als de besproeiing voor eene plant. Is 'tvolk zedelyk en godsdienstig, loert uien bet zicii onderwerpen aen de geboden van den Eeuwigen Wetgever, dit land zal bloeyën, zal onderdanig, braef, werkzaem en verduldig volk kweeken, 't geen de francmuooiiszaek niet zal dienstig zynEn wie is't die de zedelyklieyd en de godsdien stigheyd inplant en aen groote kleine, van den koning le beginnen lot den armsten tce, moet prediken T 's den priester aen wie dit onvervi emdbaer regt is gegeven dooe Hem zelf die beschikt over de herten der volkeren zoo ivel als over het leven van den worm'T is in dit r t dat den priester zyne sterkte en zyncn invloed op liet volk put

De Denderbode | 1854 | | pagina 1