ZONDAG 20 AKil STY 1854. ACHTSTEN JAERGANG. - Nr 415. Uytlrekkon van het reglement van Mazzini Wat dunkt u, Buigen, Manifest der logiën van Spaniën VAN DENDERMONDE NAER AELST. AELST, den 19 Augusty 1854. Belgen, red u of gy vergael Plaets Dequesne, Rogier komt YZEREN WEG. STATIE AELST. VE UT RE KV REN VMS DEIS I JULY 1854. 1» Ion 6 urm 45 minuten des morgens naer Dendennonde, Mecheh-n. Rruss'el, Aulvrcrpen, Leuven, Thiriien, Luyk, Yerviers, Landen, St.-Truyen, ll.isselt en Keulen. 2° Ton 7 urm 50 minuten dos morgens finer Dendernionde Gend, Brugj»e. Oostende, Kortryk, Mouscron, Doornyk, llyssel, Calais. 3° Ten 11 urm 30 minuien roor middag, naer Dendernionde, Gend, Brugge, Oostende, Kortryk, Mouscron, Doornyk, Ryssel, Calais. 4° Ten 5 uren 30 naniidd.' naer Dendei monde, Mechelen, Brussel, Antwerpen, Leuven, Thienen, Luyk, Vervier. Gend, Brugge, Oostende, Kortr., Doorn., llyssel, etc. 5® 'Ion 8 uren 15 minuten des uronds, naer Dendcrmonde, Mechelen, Brussel, Antwerpen, Leuven, Tliienen, Luyk, Vertiers, Aken, Keulen en Gend. CU!QUE SLUM. 1* Ten fi ut. 00 m. 's murgcnssTen 7 uren 20 minuten 's morgens. 3° Ten 8 uren 20 minuten 's morgens. - 49 Ten 12 uren 05 minuten 's middags. 5° Ten 6 uren 45 minuten avonds. Zullen te Gysegeni stiHeslaen de Volgende konvoyen vertrekkende van AELST, ten f> uren 45 minuten, ten 11 uren 30 ininut. 's morgens, ten 5 uren 30 minuten en ten 8 uren 15 minuten s'avonds* Van DENDEUMONDE ten 6 men 00 minuten, ten 8 uren 30 minuten'smorgens, ten 12 uren Uo minuten 's middags en ten 6 uren 45 miuuten-des avonds. oor alle rigtingeu moet men te Dendernionde van konvov veranderen. Dit blad verschynldes Zaterdags in den namiddag onder de dagteekening van den daerop volgenden Zondag.Den prys der inscliryving, by trimester, is bepaeld op 1 fr. 59 c», dien der annoncen op 20 een timen den drukregel. DEN DENDERBODE Wv moeten andermael terugkeeren op de gesineedde plannen der libera lers-francmaf ons, want 't is zoo klaer als den dag dat er eene samenzweering bestaet die zich, sedert eenigen tyd, zoo zeer nvtbreyd, dat liet gevaer voor de gouvernementen ten top gaet stygen. Wy vernemen stellig dat de logiën en kltibseu een reglement van gedrag en liandelwyze aenveerd hebben, 'l geen door den beruchlen Mazzini is, opgesteld en aen alle liberators- en maconuieke genootschappen is medegedeeld met bevel van liet in al de punten te volgen, opdat de samengezworene met eensge zind lievd zouden konrien werken en ecnen grooten slag doen. Daer Mazzini den Uppergroolmeesler is der FrancmafOiis- Carbonari's, is liet nuttig den oorsprong en de kuyperyën te doen kennen van die gevarlyke secte, om beter de artikels van zyn reglement, die wv zondag afgegeven hebben en andere die wy nu zullen mededeelen te liegrypen. Eenen der eerste welke in Italiën geheymè genootschappen inrigtten, was den fameusen dichter Byron. Hy was twyll'e- laer en godsloochenaer hy voedde eenen onverzoenlyken liaet tegen den paus; hy maekte zyne aenvalplannen gereed en begon de inrigting zyner gelieyme genootschappen uyt- sluvtelyk tegen 't hoofd der roomsche Kerk; het bederf van zeden en godsdienst 't welk dan in Italiën lieërsclile te baet nemende, gelukte hy in zyne ontwerpen. Welhaest, op de stem van dien dwaelleeraer, krielden de steden Bologne, Ferrare en Forli van zoogezegde apostels der Europesche herboring. De secte dei Francs-Jugcs had haren tyd gehad, de Er a ncmuco ns-Illumines hadden van hunnen yver verloren, en de beruchte Francmagons-Carbonari's verschenen. Alle slach van onverstaenhare leekens aeunemrnde en verh ulden door desclirikkelyksteeeden, verklaerde dezedoor de schelm stukken vereenigde secte eenen vernielingsoorlog niet alleen aen de aulaers en troonen, maer aen de samenleving in '1 algemeen. Zy vormde gelieyme geregtshoven op, waerin de dood van al wie haer legen ging zonder genade besloten wierd. Eens in deze secte aenveerd, was den aengenomen niet meer vry hy had noch vaderland, noch familie, liv behoorde geheel en ganseh aen de kopstukken der secte; als 't ware met hunne gedachten vereenzelvigd, moest hy, op't eerste leeken der kopstukken, blindelings gehoorzamen, den ponjard in d'liand, zonder vryheyd van doen, immers hy was met Ivf en ziel aen hun' verkocht en geleverd. Als middels van aenkleving, beloofde die listige en trou- welooze secte aen de volkeren de gouden eeuw zv sprak van niels anders dan van regtveerdigheyd, onafliauglyklieyd, broederlykheydmaer onder die leugenvolle woorden predikte zy de uugehoorzaemheyd aen de wetten, den oproep tot opstand, de verdelging van den katbolyken godsdienst en de vermoording der priesters. Men zag liet in alle revolutionnaire tydstippen, de sectarissen van 1793 die Illumines waren, de Carbonari's van 1830 en hunne leerlingen van 1848 hebben al de zelfde tael gevoeld en 't zelfde doel vervolgd. Zy noemen vaderlandsliefde de omvencerping der samenleving, de goddeloosheyd is de rede, en het schelmstuk, is de deugd Naer liet vreeslyk 'pandemonium van Zwitserland snelden al de duyvels der regeringslooslieyd, en in 1834 begonnen die hclsche niaglen hare kuyperyën. Zy werkten oin de familie, den eygendom en den godsdienst te verdelgen zy gelukten er gedeeltelyk in, latende in de plaets niets daii afzondering, twvftel en pnynen. Die hervormers, welke tot God zelf zegden II ech met UKoztii Mazzini voor Opper- grootmeesler. Dien toekomenden roomsclien dryman welken voor dry moorden nvt Vrankryk was verbannen, kwam zich in Zwitserland vestigen. Op zyne slem, veran derden de Carbonari's van naem en van vorm, zy noemden zich het Jong ItaliënMaer Mazzini was niet te vrede van zyne natie alleen in opstand Ie brengen, zy moesten alle oproermaeksters worden, geheel Europa moest in vuer en vlam gesteld worden. Men schiep dan hel Jong Duytsch- land, liet Jong Zwitserland, het Jong Spaniën eii het Jong Europa De Carbonari's verspreydden zich overal en onderhielden met elkander eene onafgebrokene briefwisseling, gevende aen iinnne genootschappen verschillige namen. In Vrankrvk waren de volgendehet genootschap der tydstippen, het genootschap der familiën, de vrienden des volks en de regten van den menscli. Elk land had zynen kluh, en eiken kring zyne aenvoerders. Belgiën had en heeft nog zyne Association libérale wy hebben gezien dal, in de laetste feest der logiën, de belolteii en den eed vernieuwd zyn van namelyk eensgezind voort te gaen in het algemeen doel van al de genootschappen der wereld. 'T is't geen de aenveerding bevestigt die alle ge nootschappen komen te doen van liet reglement van Mazzini. Tot narigt en overweging van onze landgenoten, geven wy hier nog eens de voornaemste VOORBEK1GT. De hervorming in de groote landen zoo als Vrankryk, Spaniën etc. etc. moet gebeuren door 't volk in al de andere landen door de kamers, waer eene liberale meerderheyd moet gemaekt worden, en door de gouvernementen waerin slechts ministers en bedienden, die grootendeels aen onze instelling verbonden zyn, mogen gedoogd worden. WANT Art. Hel genootschap is ingesteld voor de onvermyddyke vernieling van ai.le dc gouvernementen van hel scliier-cylaml, en van geheel Italiën maer eenen enkelen slacl le vormen, onder een republilcaensch beheer. Art. 2. Herkend hebbende de schrikkelyke kwalen en ram pen der konstilutionneele koningdommen, moeien wy werken om eene republiek een en onverdeelbaar ie sliglen.... Art. 50. Dezen welken aen de bevelen van hel heymelyk genootschap niet zullen gehoorzamen, of die er de geheymen van veropenbaren, zullen zonder genade gepoignardcerd worden. De zelve straf is voorde verraders behouden. Art. 51. Het geheym tribunaci zal het vonnis uytspreken, en zal een of twee leden aenduyden, om hel doodvonnis onmid- delyk ten uytvoer te brengen. Art. 52. Alwie zal wevgeren liet doodvonnis ten uytvoer te brengen, zal voor eenen ineyneedigen aenzien, en onmiddelyk gedood worden. Art. 55. Indien den pligtigen hel ontsnapt, zal hy zonder onderbreking alom vervolgd wordenhy zal door eene onziene- lyke hand moeten doodelyk getroffen worden, al was hel op de borsl zyner moeder, of in hel tabernakel van Christus. Art. 54 Kik geheym iribunael is bevoegd, niet alleen om de pligtige leden te veroordeelen, maer om ter dood te brengen, alle persoonen die door dat tribuuael met den vloek ol' ban zal ge slagen worden. Zoud gy niet sidderen van schrik als gv hel fanalismus van eenen seclarischen drift zoo verre zietdryven Eu noglans de daedzakeu ontbreken niet om le bewvzen dat die ont werpen dikwijs zyn verwezenlykl en dat er op den zelfden voet legen dc gouvernementen blvfl gewerkt worden. Is ons land vremd aen al die rampzalige dingen? Evlaes neon want liet genoeg gekend is 'i geen eenen onzer incest klaerziendc ministers, M. Nolliomb, die dc francma^oiiiiei*y verlaten had, in tcgenwoordiglieyd van zes rcpresenlanten aen M. Verliaeghen zeifin liet nalionael paleys beeft gezegd: Dat namelyk de tegenwoordige francmaconnery in Belgiën ee» geducht en gcvaerlyk wapen geworden was in d'handen van zekere persoonendat den Zwitserschen oproer zyn princiep had in de kuyperyën der BELGISCHE LOGIÉ.Y; dat den Groot-Meester dezer logiën in 1844 zyne reys naer Zwitserland met geen ander doel gedaen had dan alleen i om die beweging voor te bercyden. Dees fey t is letterlvk aengeliaeld in een open haer werk Deze verklaring die M. Nolliomb den moed geluid beeft te doen aen een logiekopstuk zoo geweldig als iuvloedryk in de secte, is zonder uylwerksel noch zonder vraek ge bleven men weet hoe zeer dezen minister, sedert dien tyd, is vervolgd geweest door de liberatersparty, en wat by van de lasteringen barer dagbladpers al te "verduren gehad lieefl Het manifest der fraiicmaeoiislogiën in Spaniën, ter geie- geiihevd der revolutie, bewysl andermael hoe verre de samenzweering zich uylbreyd en in de uvtwerking barer ontwerpen voortgang doet. Wy gaen dit manifest onder de oogen onzer landgenoten leggen om hun wederom te doen begrypen boe dringend noodzakelvk liet is met ons te waken, niet ons gedurig le werken en kloekmoedig le stryden ten eynde don gevaerlyken draek in zynen verslin denden gang legen le houden en ons doorboor Vaderland tegen zyne verwoestende klauwen le beveyligen Üaerom begonnen wy dees artikel eu sliivlén wv hel zelve met deze woorden Belgen, red u of gy vergaet. Ziet hier nu het 117/ hebben eenen vyand te bevechten, die den vyand van het liberalismus is, den vyand van onze rust, den vyand die onze ruïne wiltden eeuwigen vyand van alle vryheyd. Dezen vyand dien wy te bevechten hebben, is de klerikale party.... Geenc verzoening met den Iderikaeltusschen hem en ons moet er eenen doodelyken haet, eenen onverzoene- lyken, eenen brandenden haet bestaen. Hebben de priesters den predikstoel en den biechtstoel, wy (liberale opstandelingen) wy hebben de tribune en de drukpers. Dus eenen oorlog van vernieling tegen de predikstoelen en biechtstoelen Wy zullen de wapens niet neerleggen voor dat wy den klerikalen vyand voor eeuwig verslagen en verdelgd hebben. Spanjaerds, voert den oorlog tegen de klerikale party Wy moeten voor eeuwig verbryzelen de banden van het bedorven Roomen, van Roomen welk ons wilt in te ketenen stug ten. Wy zullen het borgerlyk huwelijk proklameren en geen geestelyk huwelyk meer willen Wy zullen de geboorten der kinderen aentcekenen, zonder nog het doopsel te willen. Wy zullen alle gift weygeren om nog iets van den hemel te vragen. Het is God die den regen, ïlen wind en de vorst geschapen heeft, en noch gebeden, noch zegeningen Iconnen iets tegen de wetten der natuer. Met een woord, wy zullen den staet vry maken van het slavenjuk der Kerk, en wy zullen de millioenen die de kleri kalen nu verslinden, gebruyken om het volk in de liberatery te onderwyzen. Zulke aboininaliëii hebben geone bemerkingen noodig maer zyn goed om welen opdat elkeen op d'hoede zy Het gei uclit is in omloop dat den fameuzen letterrrrr- kiimiiiniidigeii Dequesne van T'huiri, zich slagtoflert, dit is le zeggen zyne demissie geeft, om plaets te maken voor RogierOfschoon de liberalers van den leegslen aloi zich niet hebhen willen vernederen om aen Rogier hunne plaets in de wetgeving, af te staen, moet men echter niet verwonderd zyn dat eene nienschelyke uytzondering, gelyk die van Dequesne, zich op den buyk legt óm den vremd'eling van Arras over zyn Ivf in de kamer te laten stappen, want dit is een gevolg der gunsten die de crealuer van Tliuin van wege Rogier genoten heeft. Doch wat er le verwonderen ware, ware dat de kiezers van dit distrikt lalhertig genoeg zonden zyn zich dergelyke kandidutuer te laten opleggen.... \Vv komien niet gelooven dat er in die streken geene Belgenherten zyn en dat de inweoners zich aldus voor eenen verkwister naer den schandpaet zullen laten gelevden Doch het is le vreezen, want dc provincie waervan Tiitiiu deel niaekt, krielt van Rogierscreaturen die a'en den gewezen minister met Ivf en ziel verslaefd zyn. Er is door eenen Imogen aniblenaer eenen slap by den koning gedaen welligt om te doen gelooven dat den souyereyn nopens de kandidatuur van den afkokeliug is geraedpleegd'T is aldus dat liet koniftglyk gezag door eene lislige trouwloos- Iteyd geeompromeUeerd word en veel van zyne weerde verliest. Wy zyn nieuwsgierig om de rol te kennen die liet mi nisterie in deze komedie zal spelen. Indien liet werkt ten voordeele van Rogier, het zou andermael bewvzen dat het kleyninoedig is, dat hel benauwd is van de Gallo-tnaconniekc kabael, dat liet niets nuttigs durft of weet te doen voor 't land, dat liet den moed niet bezit om liet gevaer tegen te werken en den slag te voorkomen waerinede de nationale zaek, door de intriguen van den moortel bros, bedreygd is. liet is noglans genoeg gekend dat het hoofd van 't ministerie niet veel genegenheyd heeft voor Rogier, en als het nu zon we. ken of lalen werken ten dozens voordeele, dan zoo zulks niet anders konnen loegesehreven worden dan aen eene ellendige henaiiwdsehZie hier eene annekdoolie dat bewys geeftvan die weynige genegenheyd van niiiiislér De Brouckere teil opzigte van Rogier Als Meester Rogier le Antwerpen weehgekuysehl was, is zekeren gouverneur met de dood op de lippen eu met een hert gelyk eenen krieksteen by M. De Brouckere gegaen eu heelt hem gevraegd of, ten gevolge der verwvdering van

De Denderbode | 1854 | | pagina 1