ZONDAG 27 AUGUST! 1854. ACHTSTEN JAERGANG. - Nr 416. Onldekking eener samenzweering. AELST, den 20 Augusty 1854. Be partyën in Belgiën. Nog eenen vyand. Is dit wel zoo YZEREN WEG. STATIE AELST. VERTREKUREN VAN DEN 1 JULY 1854. Iff? G urm 45 minvtm rirs morgens nner Denderinonde, MechoLn. Brussel, Antwerpen, Leuven, Thicnen, Luyk, Verviers, Landen, St. Truyen, Hasselt en Keulen. 2° Ten 7 uren 50 minuten des morgens voer Dendermohde Gcnd, Brugpe, Oostende, Kortryk, Mouscron, Doornyk, Bvssel, Calais. 3° Ten 11 uren 30 minuten roor middag, nner Dendcrmonde, Gend, Brugge, Oostende, Kortryk, Mouscron, Doomsk, Ryssel, Calais. 4° Ten 5 1/ren 30 tv. nnmidd. nner Dendei monde, Merhelen, Brussel, Antwerpen, Leuven, Thicnen, Luyk. Vervier, Gend, Brugge, Oostende, Korlr.ï Doorn., Ryssel, etc. 5° 7 en 8 uren 15 minuien des nronds, nner Dendcrmonde, Mecbelen, Brussel, Antwerpen, Leuven, Thienen, Luyk, Verviers, Aken, Keulen en Gend. CUÏQl'E SLTM. VAN DENDERMONDE NA ER AELST. 1® Ten R ur. 00 m. 's morgens.2"» Ten 7 uren 20 minuten 's morgens. 3° Ten 8 uren 20 minuten 's morgens. 4° Ten 12 uren 05 minuten 's middags. —5° Ten 6- uren 45 minuten \iavonds. Zullen te Gysegem stillestnen de volgende konvoyen vertrekkende van AELST, ten G uren 45 minuten, ten 11 uren 30 ininut. 's morgens, ten 5 uren 30 minuten en ten 8 uren 15 minuten s' avonds* VanDENDLRM0 DEten 6 urm 00 minuten, ten 8 uren 30 minuten'smorgens, ten 12 uren 05 minuten 's middags en ten G uren 45 minuten des avonds. Voor alle rigtingen moot men te Dendermonde van konvoy veranderen. Dit blad verschynl dos Zaterdags in den namiddag onder de dagteekening van den daerop volgenden Zondag.Den prys der inschryving, bv trimester, is bepaeld op 1 fr. 50 c., dien der annoncen op 20 centiinen den drukregel. DE N DENDERBODE Sedert eenige dagen schrvven verschillige dagbladen des lands lange artikels over de politieke partyën die in Belgiën bestaen en er sedert de revolutie altyd beslaen hebben. Als men die dagbladen hoort afgeven, zou men zeggenen by den vremden moeten gelooven dat ons arm kleyn Belgiën door de partyën verscheurd is, dat het niet meer aeneen- hangt, en zoodanig door den stryd is afgemat en door de oneenigheyd der partyën uytgepul, dat het niet meer in staet is een natie nvt ie makenNoglans 't is niet zoo, en men mag zelfs zeggen dat wy in ons land geene politieke partyën hebben, dat de natie patriot en ie»tzinniglyk aen de grondwet en de vryheden die zy bevat, verknocht is". Maer in de natie bevind er zich ongelnkkiglvk eene factie, die men noemt libcrael, francmacon of al gelyk men ze wilt heeten, doch die geenzins mag aenzien worden als politieke party of zelfs als aen de belgische nationalileyt toe te behooren, vermits deze deze factie, sedert wv van het jok des koppigen Willems verlost zyn, niet opgehouden heeft tegen onze nationalileyt te werken, tegen derzelver bevestiging .te in- trigueren, en zelfs meermaels door eenen revolutionnairen geest de openbare veyligheyd gestoord en in gevaer gebragt heeft. Als de revolutie in 1850 nytbrak, had zy die factie, die men Orangistische, noemde, voor vyand; deze was samen gesteld uyt mannen die aen hel. sehotelken van het millioen Merlin gezeten hadden, uyt eenige byzondere aengekleefde aen het hot van Willem, en evndelyk uyt die francmagons, welke voornamelyk aen den Grootmeester Frederic van Nassau toegenegen waren Een klaer bewys dat deze lactiegeene politieke party uylmaektc, is dat de orangisten van Gend en Luyk, die in 't begin der revolutie den fameu- sen Rogier vervlóekten en verwenschten, hem heden aen- bidden en er de warmste verdedigers van zyn. Dit is eene daedzaek die men niet kan loochenen en bewvst dat die factie niet anders handelt dan als factie en met inzigt van onze nationalileyt te vernietigen. In d'eersie dagen van 't Congres was er geene verdeeld- licyd in d opmiën, alles ging met eene wondere eensgezind- beyd, er heerschle maer een gedacht 't geen werkte om tot het zelfde doel te geraken, namelyk om eene tegen- revolutie en de herstelling van Nassau te wederhouden en t gebouw onzer nationalileyt. die wy door ons van Willems dwingelandy te verlossen, hadden bekomen, op le reglen. Maer die kostelyke eensgezindheyd duerde niet 'lang; dry kwaedaerdige geeslen die elkander in de universitcyt van Luyk gekend hadden, vormden eene factie op. welke, onder den schyn van politieke denkwvze, wezenlyk maer eenen listigen vyand was van de vryheden waermede het Congres de natie wilde begiftigen. Deze factie, om zich beter te maskeren, gaf zich den naem van Doctrinarische, en was samengesteld uyt eenen vremdeling-schoolmeester, eenen boekverkooper en eenen afstammeling eener fransche laniilie. Het voornoem inzigt van dees drymanschap was een sterk gezag in te rigtcn waervan het rekende deel te maken en aldus door looshevd en geweld deat geestdrift tegen te werken waermede het Congres bezield was en werkte om de godsdienstige en politieke vryheden te ves tigen. Deze factie, ofschoon zy altyd verfoeyd wierd, ge lukte er dikwils in, door hare intrigueu, veel kwaed te doen. Eenen anderen vyand der belgische nationalileyt, het francmaconnismus, bestond ook in't Congres. Niet konnende verdragen dat eene zoo buytengewoone eensgezindlievd in de beraedslagingen over de godsdienstige vraegstukken lieerschte; niet konnende verkroppen dat deze patriotieke vergadering zoo dellig werkte om aen den godsdienst al de vryheden te verschaffen die hv noodig had om hem legen alle inbreuken van het gouvernementeel gezag le beveyligen, slak den walgelyken moortelbros het hoofd op, en niet anders dan zyn helsch fanatismns raedplegende, kv.am hy het zaed der twecdragt in hei Congres werpen met de magonnieke onverdraegzaemheyd vooruyt te steken. 'T was ter gelegenheyd van den artikel over 't huteelyk, dat eenen moortelbroer, die heden Groot-Meester is, eenen voorstel deed welken, tot groot genoegen der magonnieka factie, er in gelukte die hcylzame eensgezindheyd te vernietigen en er hel schandae! van aenrandingen tegen den godsdienst en tegen het priesterdom te doen ontstaen. Deze lactie, gelyk al deze die aen eene secte toebehooren, beeft fanatiekelyk aen luier werk verkleefd geweest en niets verwaerloosd noch gespaerd om het te doen vooruylgaen. Alle middelen, alle intriguen, alle kuyperyën waren goed, zy week voor niets. De slechte drukpers was haren voorna men agentdoor den onderstand welken de logiën luier verleenden, heelt zy de magonnieke zaek op eene onver- wachtte wyze doen voornytgaen, en het verderf te baet nemende 't welk ongelnkkiglvk in verscheydene klassen lieerschte, is er die zelfde drukpers in gelulit zich te doen lezen en bezoldigenDe verergernis die door deze pers gegeven word, is gekend, en de wyze op welke zy le werk gael, doet klaerlyk zien dat zy liet werktuyg is eener kabael, eener factie, die niets zoo zeer beoogt, die niets zoo vurig verlangt dan Belgiën te berooven van zynen goeden geest van godsdienst, van zyne zedelyke gevoelens, en gevolgelyk van zyne vaderlandsliefde en met deze van zvne nationali leyt en politieke onafhangiykheyd. Ja dit is ongetwyffeld zoo. Deze factie beeft zich in 1848 teenemael ontmaskerd. Cebruyk makende van de socialis tische kwael die bedreygde geheel Europa te overweldigen, had zy het gezag in handen, en geleyd door dry fameuse kopstukken, dachl zy dat den oogenblik gekomen was om Belgiën in den afgrond le stortenHet kwaed 't geen die secte gedurende het wevnig tyds dat zy aen 't hoofd geweest is, gedaen heeft, bewyst genoegzaem welk luier plan was en welk het gevolg zou geweest zyn, ware zy in hare ontwerpen niet verhinderd. Éenen magtigen gebuer, dien men onouhoudelyk beledigde, nvtdaegde en beschimp te, zou met verdragen hebben dat dien toestand in Belgiën bleef durenEn 't is aldus dat de maconnieke factie luier doel zou bereykt hebben, van namelyk Belgiën en zyne onafhangiykheyd te vernietigen en het aen eene andere mogend lieyd over le leveren Men moet dus niet meer twylfelen, de ee.nigsle party die in Belgiën bestoet, is de maconnieke factieliet is maer al te wel gekend dat de logiën uytsluytelyk deze factie uit maken. De politieke klubsen zyn slechts het francmagón- nismus op strael; 'twas de magonnieke ingeving die het liberaterscongres van I84ö opvormde en voorzatMen geloofde dat alles dan gewonnen wasdat bet land voortaen uytsluytelyk door liet socialistisch en francmagons- liberalisnms zou bestuerd wordenDe sieurs Rogier, Frère en Verhaeghen peysden dat koning Leopold ging afstand doen van zynen troon, dat Belgiën, in republiek, onder de uylsluytelyke beheersching van dit drymanschap ging vallen, en dat een welgevoed brandpunt der socialis tische en magonnieke kopstukken van Europa op den bel- gischen grond welhaest don middel zou gevonden hebben oin den nieuwen vorst, die dan in Vrankrvk regeerde, te doen springenMaer dat men op d'hoéde zy, indien de plans en ontwerpen voor den oogenblik verydeld zyn, de magonnieke secte slaept niet, hare intrignen en werkin gen zyn gedurig in gang; en indien onze bestuerdersdien vyand blyven vreezen, indien zy hem niet openlvk en met kracht het hoofd bieden, dat zy verzekerd zyn dat ons land noyt zal gerust zyn, maer altyd op eenen volkan verkeeren die alle oogenblikken bedreygt uyt te bersten De inbeslagneming van wapens en byzonderlyk van liel- sclie machienen, te Brussel bewerkt, en'ten welkers gevolge er verscheyde aenhoudingen gedaen zyn, doel andermael zien dat de factie onophoudelyk werkt tegen de rust in Belgiën. Al wie in de heymelyke werkingen der factie wilt klaer zien, moet er al wederom eene pooging van aenslag in zien, te meer als men bemerkt dat de li'beraters-magon- nieke drukpers al bare krachten en listigheyd gebrnykt om de aendacht des publieks aftekeeren van de ontdekking die door de politie komt gedaen le worden. Den Observateur wilt in dit komplol niet anders zien dan eenen list der politie zelve. Dit is zeker onvoorzigtig voor de redaktie van dit blad zich aldus le romprometteren, want zy weet wel dat de mannen die (bans met de liooge politie belast zyn, geene mannen zyn van den caliber van den Observateur, dat hel geene ligtzinnige koppen zyn om willekeurige aenhoudingen le doen dan wanneer de daed- zaken niet wel bewezen zyn; de verscliooning die door dit blad word bygebragt, zou wel doen onderstellen en geloo ven dat er beschuldiging bestaet tegen de party die hetzelve ondersteunt. De Nation lacht met het bestuer der politie en poogt haer te doen doorgaen alsof zy met eene kinderachtige liglzin- nigheyd was te werk gegaen met het eenig inzigt van zich te doen gelden en om zwarigheyd of ambaras te maken I)en Ëclaireur van Namen speelt eene andere rol. Dit magonniek blad schynl zich in colère te stellen en schand vlekt bet gouvernement met het af te schilderen als een rnssisch of kozaksbeheer, 't welk willekeuriglyk te werk gaet en de onbeschaemdheyd heeft trelfelyke menschen in den kerker te werpen en van misdaden te beschuldigen. De Eloile Relge, die eerst het nieuws heeft afgekondigd, spreekt heden van liet komplot als van eene onzekere zaek; men zóu zeggen dat den uytgever en de redactie van zyn blad je op hunne duymen geklopt zyn omdat zy zoo onvoor- ziglig en zoo haestig geweest hebben eene tyding af te kon digen die van zoo naby de magonnieke party raekt. Doch daer is de kwestie niet, het onderzoek zal geschie den en de justicie zal over de redens der vervolgingen als ook of deze moeten voortgezet worden te beslissen hebben. Alles wat er lieden moet geweten worden, is of de inlich tingen die men reeds bekomen heeft, van aerd zyn om de aenhoudingen te verregtveerdigenLoochent men de ontdekking eener kas die moordtuygen inhoud, gemeenlyk gekend onder de benaming van helsche machienen Zyn dergelyke toestellen eene onverschillige zaek Heeft de politie het regt daerover ongerust te zyn En, in dit geval, heeft de justieie het regt niet de persoonen aen te houden die zulke zaken in bezit hebben, maken of doen maken Dit alles zyn geene serieuse vragen voor al wie geenen voorstaender is van revolutie, politieke moorden of oproer liet zyn alleen oproermakers, vyanden van vaderland en gaslen van slechten aloi die spyt hebben dat soortgelyke macliienen niet hebben konnen werken of niet eenige doode ligchamen voor uytslag hebbenliet zyn soortgelyke alleen die tegen de politie opspelen en daerin gelegenheyd zoeken om liet gouvernement le beschuldigen van deze knyperv gesmeed le hebben met inzigt de uyldryving van den kolonel Cliarras te verregtveerdigen Wv zouden misschien het tegenstrydige mogen onder stellen en vermoeden dat de aenhouding of verdry ving van kolonel Charras het beginsel is geweest der actie van de politie, en dat men aldus tot de ontdekking van het corpus delicti, of helsche machienen is gekomen.... Men kan ook in de woede der liberaterspers een zeker spyt zien omdat dien aenslag is verydeld, omdat de samenzweering is ontdekt, en omdat de politie gelukkig en schrander ge noeg is geweest Belgiën le behoeden tegen eene iiberaters of magonnieke ramp met de trouwelooze ontwerpen der factie te vervdelen. T IS EENE NOODZAKELYKI1EYD. Den Journal de Liigc, een magonniek blad, 'I geen onder de onmiddelyke bevelen slael van M. Frère, vraegl aen de Emanci pation op eenen loon van oiibescliaemdheyd die alle eerlyk hert doet walgen Waerloe dient hel grootste deel van die kloosters cn geeslelyke Association die nen de familien cn aen de grloovigen zon ducr komen te staen Hoc groot is de openbare nuttigheid welke voortspruit uit die prachtige gebouwen, paleizen en lusthuizcu van monikken en van religieuscn, die men in onze steden cn velden ziet pryken Waerloe dienen de karmelitende capucyncn, de kamadulcnzcrs en andere ontelbare verscheidenheden van het slach der ledige en bede lende monikken Waerloe zyn die kloosters nuttig Is iiel om sub sidien te vragen aen de ryl:e familien Is hel om de stervenden groote gedeelten te vragen van het gene aen de familie toekomt Want ten slotte, die kloosters komen lorh niet van zeiven en zonder geld uil den grond gelyk de kampcr^lien. en hunne monikken voe den zicli niet mei den dame des hemelsWaerloe zyn die kloosters goed Daerop antwoordt de Emancipatie: Regluil gesproken, hen werk is onvruclilbaer in den huishoudkundigen zin van hel woord. Zy bidden, zy vertroosten, zy onderwijzen, moer de wacrheid is, dal zy niets voortbrengen. Ucl brood dal zy eten, hunne kleederen, dr hui zen welke zy heimanen, worden liun door de tcerkendc klassen be zorgd. Niemand heeft ooit liet tegenstrijdige beweert. De mancipation vraegl op hare beurt Wat doen zekere lieden, die 10 d 200,000 franken revenu re- nieten, ten zy dezelve in eene volkomens ledigheid opetende

De Denderbode | 1854 | | pagina 1