ZONDAG 3 SEPTEMBER 1831 ACHTSTEN JAERGANG. - W 417 Eenen niaconnieken liberatcrsklub. Is hel hier meè genoeg En wat snoei er gedaen worden VAN DLNDERMONDE NAER AELST. AELST, deiv 2 September 1854. Aftreding van het Ministerie. YZEREN WEG. STATIE AELST. VERTREKUREN VAN DEN 1 JULY 1834. I® If h 0 uri'n 45 minute*» des morgens ttaer Demlermondp, Mechel: n, BrnsscJ, Aitiwfirpei), Leute», Thirncn, Luyk, Vervier», Landen, St. Truyen, ILisselt en Keulen. 2® Ten 7 uren 30 minuien dos morgens nner Dendei monde Cexd, Brugge, Ootlendc, Kortrvk, Mouscron, Doornyk, Ryssel, Calais. IS" Ton 11 urrrt 30 minuien roor middag, narr Pendeimonde, C.end, Brugge, Oostende, Koriryk, ifluuscron, Doornik, Hyssel, Calais. Ton 5 ure»i30 m. natnidd. nner Dendnmonde, Meehe'en, Brussel, Antwerpen, l.eit-en, Thicnen, Luvk. Vervier. Gcnd, Biugge, Oostende, Koilr., Doorn., Ryssel, ete. i> 7 8 uren 13 minuien des aronds, nner Deiidermond", Mechelen, Brussel, Ah: wei pen, L»uven, Thienen, Luyk, Verviers, Aken, Keulen en Gend. OUIQI'E S.LTM 1° Ten G ur. 00 m. 's morgens,2° Ten 1 uren *20 minuien 's morgens. 3° Ten 8 uren 20 minuien 's morgens. - 4° Teu 12 uren 05 minuten 's middags. 5° Ten uren 45 inrnuten avonds. Zullen te G-vsegein stillestaon de yolgende kouvoyen vertrekkende van AF.L8T, ten 6 ur« n 45 minuien, ten 11 uren 30 uiinut. 's morgens, ten 5 uren 30 minuten en ten 8 un-n 15 minuten s' avonds- Tan DENDKRMO DF. ten 6 men 0D minuten, ten 8 uren 30 minuten'smorgens, ten 12 uren (»5 minuten 's middags en ten H uren 45 miuuten des avonds. unr allo liglingeu mo- i men te Deiiderinonde van kouvov veranderen. Dit blad verschyiii dfts Zaterdags in den namiddag onder dedagteekening van den daciqp volgenden Zondag. Oen prys der inschryving, by trimester, bepaeld op 1 fr. 50 c., dien der annoncen op 20 centime» den drukregel DEN DENDERBODE De maconnieke factie heeft zich op 22 augusty bietst te Brussel vereeuigd, om, zoo men zeyde, te beraedslagen -over wyzigingen aen het reglement der Association liberale toe te brengen. De logiën die zich andermael in 't openbaer vertoond hebben, hebben dien dag komedie gespeeld, zv hebben 'l publiek willen bedriegen aen 't zelve poogende op te vyzen dat zv een genootschap uytmaken waerin de statuten van een reglement vrylvk onderzocht en vastge steld wordenmaer 't is, gelyk wy zeggen, om de liglgeloo- vigen te bedriegen, aen wie de maconnieke secte zoekt wys te maken dat het onderzoek by haer vry is, en dat al de moortelbroers niet verbonden zyn de wetten die den Groot- Oosten voorschryfl, blindelings na te leven. Een beivys dat het eene bedrieglyke komedie is die men in deze vergadering gespeeld heelt, is dat al de beraedslagers op 't eynde der zitting zyn 't accoord gevallen en dat er niet eene gewigtige wyziging aen de besluyten van het fameus francmacons- congres van 1846 is toegehragt. De voornaemste schikkingen zyn gelyk in 1846 te welen 4° Wczenlykc onafhanglykhegd der burgerlijke magt 2° Opvorming van een onderwys in alle graden, onder aytsluylelyk bestuer van 't burgerlyk gezag, gevende aen dit gezag de noodige middelen om de bijzondere onderwijsge stichten tegen te werken, en verstootende de tusschcnkómst der bedtenaers van den godsdienst, en bij gevolg ujt alle krachten te werken tegen de aenneming der overeenkomst van Antwerpen. Dit alles is zeer klaer en duydelyk, 't is de francmacons- secte die wilt heerschen over het burgerlyk gezag, 't is de francina^onsseete die wilt wetten voorschryven, die alleen in Belgian wilt regéren, die er, met een woord, eenen Staet wilt maken tegen Staet. Eli welke zyn de fameuse mannen die aldus Belgian onder hunne heerschzueht willen doen hukken Het zyn Eenen Verhaeghen, eenen Frcre, eenen Rogier en nog eenige andere gelukzoekers van den francma- fonshaspelAls 't volk aldus de francmagons laet voortwerken en de oogen niet opent om de intriguen en kuyperyën der secte, door wettige middels, tegen te werken, dan durven wy voorzeggen dat welhaesl de regerings- löosheyd het hoofd zal opsteken en de overhand behalen, ■dat welhaest de souvereyne magt zal ophouden en dat de wetten niet meer verpliglend zullen zyn En nogtnns, is het niet eene tiendobbele schande voor Belgiën zich aldus te laten geleyden en beheerschen door een handvol kwaedaerdige wezens, die geene hoegenaemde achting genieten welkers politieke reputatie geschand merkt is, die niet kennen dan het kwaed, en niet anders werken dan om alles wat godsdienstig en zedelvk is te vernietigen, wel wetende dat zv niet kunnen heerschen ten zy op de puynen van het maetschaopelyk gebouw Ja, dit is zeker eene schande, en wy porren onze landgenoten aen er wel op te peyzen terwyl het nog tyd is, want welligt is den oogenblik nakend op welken het zou konnen te luet zyn.... Het rampzalig Spaniën is daer om aen onze waer- schouwing veel geivigt by te zetten Is het genoeg te zeggen dat de Association Libérale niets anders is dan de vereemgde logiën die hare spelonken ver laten hebben, dat alles wat zy voorstelt, doet, overwepgt en vaststelt haer door den Groot-Oosten is opgelegd, dat zy geene wyzigingen aen hare statuten aen 'hare leering, aen hare politiek mag toebrengen Neen, het is zeker niet genoeg zich by dit enkel zeggen te bepalen en ondertus- sehen werkloos te blyven; want luystert wat den famcusen Venerabelen Verhaeghen in den klub van den 22 gezegd heeft e Wat wy niet moeten vergeten, is dat er in 1846 een eedgenootschap van liberalen heeft plaets gehad, 't welk o eene charte of grondwet heeft opgemaekt die wy alle moeten eerbiedigen. Het komt niemand toe die grondwet o te veranderen of te wyzigen. Dit maconniek gebod komende uyt den mond van dien venerabelen is algemeen aengenomen en door eenen donder van loejuvehingen begroet. Den sekretaris der vergadering, zekeren Guillcry, heeft het woord genomen om aen den Venerabelen Verhaeghen, in naem der vergadering, te antwoorden en heeft zvne algemeeae goedkeuring gegeven aen alles wal den Venerabelen had voorgedragen. Zie hier wat dien sekretaris gezegd heeft i Wat de grondleer aengaet, er kan tusschen ons en u geen het minste verschil van inzigt bestaen; onze denk- beelden zyn de uwe. wy zyn alle met een en 't zelfde gedacht bezield. De leerstellingen die M. Verhaeghen geproklamëerd heeft, nemen wy alle voor de onze Nadien is er het volgende aangenomen a In materie van onderwys, wat zeggen wy Er moet krachtdadiylyk geworsteld worden tegen de tusschenkomst der geestelgkhcyd! Eu voor wat aengaet de politiek van vcr- zoening door 't ministerie ingehuldigd, wy verstouten ze; wy moeten slechts de verzoening bewerken tusschen ut deze welke bezield zyn met de gevoelens van 'l liberalismus. En om haer werk te bekroonen, heeft de vergadering met eenparige stemmen het woord liefdadigheyd uyt haer reglement geselirabt. Zie hier hoe den Venerabelen Ver haeghen zich ten dien opzigte uytgedrukt heeft Voor wat de liefdadigheyd betreft, zie hier wal wy, myneii achtbaren vriend Van Schoor en ik, ten titel van wyziging voorstellen lnrigting der weldadigheid, ge- lykvormig aen de grondstellingen der nu bestaende wet- ten Van alle kanten goetlketiriiig goedkeuring I Eenen donder van toejuycliingen En nog is den niaconnieken Ubservateur van Verhaeghen en Fiére niet te vreden van die redactie hy wilt dat eene nog klaerdere schikking genomen worde om 'alle denkbeeld van godsdienst en"zedelykheyd in den bystand der arme te doen verdwynen, want dit blad vreest dat er nog eene deur voor de kalholyke liefdadigheyd zou open blvven, 't geen voorzeker, zegi het, 't verlies van den armen en de schande des lands zyn zou I Is dit niet eene helsche dweepzucht Zou men wel eene secte vinden die aen den godsdienst meer haet loedraegt Y Noyt, zelfs niet in de meest bedorvene tyden heeft men woedender inbreuken gezien'T is gelyk wy hooger zeggen, een schandael, eene oneer voor onze natie zulke kerels, zulke duyvclsrlih wezens in haer midden te vinden. .Maer, zal men vragen, wat zegt het gouvernement van zulke leeringen Kent en onderzoekt het gouvernement het doel van dees genootschap? Weet het gouvernement wat dit genootschap van zin is Waer het 't land wilt nner toe leyden Zyn het gouvernement en 't volk zoo ongevoelig dat zy alles laten doen, alles laten voorbereyden zonder aen maetregels te denken om die brandende lava der secte eens te konnen tegenhouden Vreest het gouvernement niet dat zyne gevoelloosheyd en de stoutmoedigheid der secte de onrust in de naburige Staten zal ontwaken en dat men ons zal zeggen gy zyt niet bekwaem u zeiven te be sturen, gv laet in uw land, onder uive oogen, een vuer aen- steken 't geen tot ons zal komen en een deel onzer Stat™ verslinden Al deze vragen verdienen wel in aendacht genomen te worden, want de ontdekking van helsche maehienen dnyd reeds een begin van samenzweering aen; zulke werktuigen maekt men niet voor 'tplaizier; er moeten ongetwijfeld plannen van sumenzweeringvernieling en vastgestelde moorderyën bestaenDit moet niemand verwonderen, vermits liet genoeg gekend is dal den dolk en 't vergift de middels zvn die in de leering der secte als middels van uytvoering aengeivezeu zyn Het is dan grootelyks te weiischeu dat de politie wake en maetregels neme om 't land tegen eenen aenslag te be veiligen. 'T geen wy reeds gezegd hebben, zegde over eenige dagen eene briefwisseling der Emancipation, wuerby hel 'gouvernement gewaerschouwd word dat er eene booze en revolutiOnnaire liabael in t land bestaet; dat, indien men er niet in gelukt de trouwelooze ontwerpen der factie te veryde- len, Delgiën grootelyks voor zyne nutionuliteyt en onafliang- lykheyd te vreezen heeftlierigt aen geheel 'l land. Wat er in deze netelige omstandigheden moet gedaen worden, is, volgens ons, zeer gemakkelvk. Dat de ware en vaderlandslievende Belgen zich in genootschappen vereeni gen; dat zy ook reglementen maken en maetregels nemen om de grondwet, den godsdienst en 'I vaderland te bewa ren, gelyk de logiegasleu doen om ze te vernietigen; dat zy zich onderlinge wel verstaen en maer slonlinoediglyk liet Constilutionneel vaendel ontrollen dat allen, zonder uyt- zondering, onbevreesd hunne namen laten kennen en tier als deelgenoten van een zoo groot eu verheven iverk, hel hoofd opsteken en zich berei d toonen om het godsdienstig, zedelyk en nationael gebouw door hunne krachtdadige medewerking te onderschragenDat elke stad, elke groote gemeente haer Constilutionneel Genootschap hebbe en zich alle met een cenleael genootschap verbinden, eikan deren raedpiegen, toelichten en tegen nakende gevaren ivaerschouwenDit is den middel, den eenigen middel dien ivy kennen om de vernielende uytwerksels van den francmaconskaiiker te vendelen; dit is den middel om door de aenvalien der wei ingerigtte secte niet overrompeld te worden; dit is den middel, met een ivoord, om onze natio naliteit en onafhanglvkheyd te bewaren ivelke thans van alle kanten bedreygd wordenWy roepen de aendacht onzer konfraters hierop in en verzoeken hun ons hierom trent hunne ziemvyze te zeggen; vinden zy den middel goed, ivy zullen onze krachten samenspannen en door ver- eenigde pooguigen gemakkelyk tot de verwezenlvking ge raken. Het ministerie De Brouckere, 't welk men eenigen tyd geloofde, ten minsten door de politieke opinie van deszeifs opperhoofd, boven de pai tyën en byzonderlyk boven de klubsen en factiën te zyn, komt eensklaps in duygen te val len, en dit wel omniddelyk na eene zitting der Association Libérale, waerin den Venerabelen Verhaeghen den voornaem- slen spreker is geweest zonder dat hy echter iels nieuws verteld hebbe. Volgens zyne verouderde gewoonte was zyne redevoering een samenraepsei van aenranaingen en bele digingen tegen den kalbolyken godsdienst en tegei) de priesters, zoodat de ministers geene redens hadden van dit hoiiderdmael gezongen liedeken benauwd te zyn. Daerom zyn ivy ten uytersten nieuwsgierig om de uytleggingen te kennen die zy aen de kamers, nopens hunne verhaestte demissie, zullen geven. De dagbladen der hoofdstad en van geheel 't land bonden zich op met gissingen. Deze zeggen dat het ministerie zich voor de kamer niet durft aenbieden omdat het voor de aen valien der liberale party beducht is; gene geven voor dat de ministers vreezee in de bewarende pas ty geenen kracht- dadigen onderstand genoeg te zullen vinden; andere ver zekeren dat de ministers geenen moed genoeg hebben om hunne wetsontwerpen voor te dragen en te verdedigen; immers eiken vogel zingt er zyn voisken over, maer nie mand geeft iets sleliigs, iets gegronds. Wat ons betreft, wy willen de dagbladen op den grond van onderstellingen niet volgen, omdat wy zeker iveten dat zy de nare oorzaek niet afgeven, en van den anderen kant, omdat wy niet komien gelooveu dat zy niet beter ingelicht zyn. Wy durven zelfs verzekeren dat de kopstukken der liberaters de ware reden der aftreding van 't ministerie zeer wel kennen, maer dat zy dezelve door hunne dagbladen niet durven laten openbaren, omdat zy vreezen dat er 't land bun een grief zou van maken waerover zy zich moeyelyk zouden konnen verregtveerdigen. Wy ook gelooven de ivare rede te kennen, maer moeten oi'S tot dus verre bv de stilzwygenlieyd bepalen, oindal de zelve ons strengelyk is opgelegd. Echter denken wy dat de demisssie zal aenveerd ivorden, doch dat welligt den eeni n ol anderen der tegenwoordige ministers zal blyven om met min aen de klubsen en logiën verslaefde mannen hel roei' van den Staet te besturen. Wy hopen overigens dat den Koning, in zyn«> hooge wys- Iieyd, raed zal vinden om het land tegen de schandvolle belieerscliing der franemagonssecte te beveyligcu; ivy hopen dal, hy bekwame-, treffelyke en vaderlandsminnende mannen zal riemen en zich ivel wachten het minste vertrouwen te stellen in dien ivalgelyken moorlelhaspe), want hy moet zoo wel weten dan iemand dat het in de geheime en beëedigde genootschappen is dat de eenige vyanden van troon en vaderland te vinden zyn. LETTERNIEUWS. Met de levendigste voldoening hebben wy verleden woensdag de prysdeeliug Ingewoond in het sledelyk gesrclit van de eerw. [Imnan.üs oen Christelyke Scholen alhier, welke pleglighevd door de geeslelyke en wereldlvkc overheden was voorgezeten, én door

De Denderbode | 1854 | | pagina 1