ZONDAG 17 SEPTEMBER 1851. JAERGANG. - Nr Politieke lakliek der liberators. Nog een ander bewys. Slukken onder d'oogeii. VAN DENDERMONDE NAER AELST. AELST, den 16 September 1854. DE OPROEREN. IIOPPE-OOGST. YZEREN WEG. STATIE AELST. VERTREKUREN VAN DEN I JULY 1854. 1® ten 6 uren 45 minuten dra morgens nner Dendermonde, Mechel-n. Brussel, Antwerpen, Leuren, Thienen, Lurk, Vertiers, Landen, St. Truyen, Hasselt en Keulen. 2Tm 7 uren 50 minuten des morgens nner Dendermonde Gend, Brugge, Oosleude, Kortryk, Mouscron, Doornyk, Ryssel, Galais. 3® Ten 11 uren 20 minuten roor middag, naer Dendermonde, Gend, Brugge, Oostende, Kortryk, Mouscron, Doornyk, Kyssel, Calais. 4® Ton 5 uren 30 namidd. nner Dender monde, Mechelen, Brussel, Antwerpen, Leuren, Thienen, Luyk, Vervier, Gcnd, Brugge, Oostende, Kortr., Doorn., Ryssel, etc. 5" lm S uren 15 minuien drs aronds, naer Dendermonde, Mechelen, Brussel, Antwerpen, Leuven, Thienen, Luyk, Vertiers, Aken, Keulen en Gend. 1® Ten 6 ur. 00 m. 's morgens.Ten 7 uren 20 minuten 's morgens. 3° Ten 8 uren 20 minuten 's morgens. 4° Ten 12 uren 05 minuten 's middags. -—5° Ten 6 uren 45 minuten Vravonds. Zullen te Gysegrm stillestaen de tolgende konvoyen vertrekkende vnn AF.LST, ten 6 uren 45 minuten, ten 11 uren 30 miuut. 's morgens, ten 5 uren 30 minuten en ten 8 uren 15 minuten s' avonds' Van DENDKRM0 DE ten 6 uren 00 minuten, ten 8 uren 30 minuten'smorgens, ten 12 uren Uo minuten 's middags en ten 6 uren 45 minuten des avonds. Voor all« rigtingen moet men te Dendermonde van konvoy veranderen. EU!QUE SUL'M. Dit blad verschynl des Zaterdags in den namiddag onder de dagteekening van den daerop volgenden Zondag.Den prys der inschryving, by trimester, is bcpaeid op 1 fr. 50 c., dien der annoncen op 20centimen den drukregel. BEN DENDERBODE Als men de politieke denkwyze der liberaters onderzoekt en deze welke door hunne drukpers word beleden, dan ziet men er altyd dien francinagonsgoesl doorsehynen, 't is te zeggen oorlog aen den kalholyken godsdienst en aeii alles wat tot deszelfs behoudenis, bloey of voortgang strekt. Den baet der liberaters tegen onzen godsdienst is zoo groot, dat zy geene dé minste gelegenheyd konnen laten voorby- gaen zonder hem aen te randen en slagen toe te brengen. In dien zelfden geest dienen zy de zaek der socialisten en verdrukken die des vaderlands; ja zelfs gaet hun fanatismus zoo verre, dat zy dagelyks onze nationalileyt coinpro- metleren. In den oorlog van den Oosten, waerin alle vyanden van slaverny, van dwingelandy en verdrukking tegen den bar- baerschen Moskoviet belang nemen, wat ziet men van de liberaters-francmagonsZy toonen openbaerlyk hunne genegenbeyd voor den russiscben dwingeland,'omdat zy wel weten dat de vurigste vervolging tegen den katbolyken godsdienst gelegen is in het despolismus van den scliisma- tieken a|Ieenheerscher. Den welgekenden afkeer dien de liberaters-francmagons ook voeden tegen den Keyzer der Fransclien, is ook veel- beteekenend Den keyzer ziet maer al te wel dal den eeui- gen middel om de rust en den inwendigen vrede aen Vrank- ryk te verschaffen, bet gebruyk is van bet godsdienstig element; by gevoelt maer al te wel dat zoolang de god- en zedeloosheyd er zullen heerschen, zoolang de magonnieke broeyuesten bet volk vryelvk zullen mogen aenhitsen, ver- leyden en bederven, er geene rust te hopen is; by ontwaert maer al te wel dat dien düyvel van regeringsloosheyd en opstand nauw moet bewaekl worden, en daerom kan de liberaterspers legen het fransch gouvernement en tegen de akten des keyzers geen venvn genoeg uytbraken. Alle ge- legenheden neemt zy te baet 0111 hem te bezwalken en aen- teranden. Men heeft er al wederom een bewvs van in de teekens van vriendschap en beleefdheyd waervan onzen koning van wege den keyzer liet voorwerp is geweest. Terwyl geheel de wereld te vreden was en daeriu niets anders zag dan goed voor 't vaderland, is dien aki door de liberaterspers op de schandelykste wyze beknibbeld en uit gescholden geweest Maer in die aen Vrankryk vyandige tal .iek moet men al wederom eenen aensiag zoeken teger. onze nationale veyligheyd; want wie moet er niet bekennen dat gedurig cliicanen, inoeyelykheden en ruzie zoeken tegen eeuen magtigen gebuer gelyk Vrankryk, den ondergang en hel ongeluk van 't land betrachten en bewerken is Indien de trouwelooze handelwyze der magonnieke party er moest in gelukken liet fransch gouvernement tegen ons te verbitte ren, wat zou er van België» geworden Wy zouden hier vele vragen konnen doen, maer bepalen ons by de bovengemelde om de aendacht 111 te roepen van wie het behoort en onze landgenoten aen te sporen die allesverdervende factie tegen te werken. In de laetste onlusten waervan 'tland getuyge is geweest en die een groot kwaed aen onzen staelkundigen toestand hebben toegebragt, zien wy den inagonnieken Observateur al wederom met eenc ongehoorde trouweloosheyd voor den dag komen en 't fransch gouvernement beschuldigen. Wy hebben gezien dat dit zelfde schandblad gezeyd bad dal de politie van Brussel de oorzaek is geweest van de onlusten en wanorders heden is bet de vremde politie, en gelyk men gemakkelyk kan raden, is de fransche de voornaemste die deze wanorders aengeslookt beeft. Den Observateur iioemt niet eene natie in 't byzonder, maer by zegt genoeg om verstaen te worden, en by zal ons niet leugcustraffen als wy hem zelve zullen zeggen dat by de vremde natie beeft willen aendnyden, welkers opperhoofd slechts over eenige dagen aen onzen koning bewyzen eener liertelyke gebuerzaemhevd gegeven heeft. In bet gedacht van liet logieblad, zouden de onlusten van Brussel 't werk zyn der fransche politie; de beschuldiging is zwaer, zy legt aen den Observateur andere phgten op, by moet uytleggiugen geven en alles zeggen wat hy weet; de regtveerdigheyd en T land hebben regt tot zyne ontdek kingenIndien by zwygt, hy zal overtuygd blyven van 't volk te hebben willen verieyden met tegen eenvremd gouvernement de zwaerste en hatelykste aller beschuldi gingen te hebben uytgebraekt Om aen onze lezers de overtnyging te geven dat liet ar tikel van den inagonnieken Observateur aldus moet beoor deeld worden, zullen wy bier eeii uyttreksel geven. Zie bier wat den Observateur zegde Onbetwistelyk zyn de massa's verleyd en aengevoerd door lieden die belang hebben 0111 de bui tensporigheden van den eersten dag te exploiteren en aen de zelve de proportie» van eenen opstand te géven. Men beeft be- merkt dat onder de kerels die het werkzaemste deel in de 1 beweging namen, verscheyde zich overleverden aeu buy- tensporig'e uytgaven die hunnen geringen dagloon niet n toeliet. Met welk doel handelden zy? Welke beweeg- redens hadden zy om den opstand te verwekken Men weet dat de belgische bevolkingen afgunstigen hebben, j> dat zy sedert lang bet voorwerp zyn van zekere begeer- lykheden; en 't is toegelaten te onderstellen, zonder ver- 1 meten oordeel, dat vremde handen eenigzins hebben mede- gewerkt om het werkvolk in de straet te drijvenAen- hitsingen gelyk wy hier, volgens het openbaer gerucht, aenslippen, zyn, sedert twee jaren, niet zonder voorbeeld. De nylersle voorzigligheyd die den Observateur gebruykt om zyne aentygingen af te geven, konnen geeuen twvtl'el meer overlaten dat hv zinspeling maekte op bet gouverne ment dat hy wilt beschuldigen; want had hv willen spreken van eenige kwacdwillige en oproerige vremdelingen, die bier maer in al te groot getal aenwezig zyn, hy zou zoo onizigtig niet moeten geweest zyn, hy zou ze met den vinger hebben mogen aenwyzen. Maer de gasten, die wei- ligt de wezenlyke aenvoerders der onlusten waren, en het geld, dal ongetwyffeld nvt 't binnenland kwam, verteerden, zyn aen de slagen van bet logieblad niet blootgesteld en zullen niet beschuldigd worden. Vele die hier loopen zyn uyt bun land gejaegd en zouden wel met den vinger aen- gewezen worden, doch dit zullen wy den Observateur niet zien doen, de wolven verscheuren immers elkander niet Dat de politie dus maer wake en noch naer 'I. getier, noch naer de trouwelooze aentygingen der liberaters luistere, en 't vaderland zal luier eeuwig dankbaer zvn. Belgiën beeft ook eenige dagen van ongeluk of liever van oneer aen te stippen, waerdoor eenige sleden onlangs zvn besmeurd geweest, onder voorwendsel dat de graenpryzen niet genoeg daelden, is bet volk in opstand gekomen en hebben er ongelukken plaets gehad. Wy zeggen dat de graenpryzen tot voorwendsel gediend hebben, en wy denken aldus te mogen spreken, want de beweging die in ver- scliillige plaetsen ontstaeii is, is niet vrywillig geweest gelyk liet gebeurt als den honger of den grooten nood er de oorzaek van zyn men beeft zich integendeel konnen verzekeren dat liet eene voorbereidde beweging was, een ordewoord, gelyk men by de francmagons zegt, oproeren die aenvoerders hadden, welke een plan volgden en ge- hoorzaemden aen geheyme bevelen. Men heeft het te Brugge konnen ontdekken alwaer op roerlingen verklaerd hebben dat zy aengehitsl ivaren ge weest en geld hadden ontvangen lan persoonen die bun onbekend naren. Men beeft liet zelve gezien te Brussel van wege een ivyf die eene samenrouing beriep voor bet luns van eenen bakker, onder voorwendsel dat bet brood 'i welk iiy ver kocht had, het verevsclit gewigt niet luid, terwyl den bnr- gemeester die liet brood deed nazien bevond dat bet goed was en zyn wettig gewigt inhield. Te Mechelen is de wooning van eenen achtbaren priester acngerand en zyn derzelver ruiten verbryzeld'T is voorzeker geeuen graenbyter dien men in dezen zielen herder beeft willen zoeken nog veel minder kan men hein voor eenen vyand der armen doen doorgaen, ivanl hy geeft bet voorbeeld van gedurige en milde liefdadigheid, geen maekt dat hy integendeel den vriend der noodlydbflden'is... Hier is dan het klaerste bewys dat het de arme niet zyn die den oproer aengepord en onlusten verwekt hebben, maer wel die eerlooze factie die niet anders droomt dan van wanorders, regeringsloosheyd en vernieling, kortom de liberalers-francmagonssecte, die factie die over eenige jaren uylbraekte wy zullen de belgische constitutie, dit gebouw van vrybeyd en verdraegzaeinheyd op eene parlementaire ot wel op time revolulionnaire wyze omwerpen Eene bemerking die door elkeen gemaekt wierd en die j in deze omstandigheden zeer ernstig voorkwam, is dat een dagblad der francmagonssecte, jnyst op 't oogenblik dat de hoofdstad in verslagenheyd was, geschreven beeft dat eene moord op 't punt geweest is van gepleegd te worden, dat i wanorders van alle slach geschied waren, dat dit blad zelfs de vrees van plundering en brandstichting geuyt heeft, en dat eyndelyk dien niaconnieken tolk hetvolgende schreef: Dut het te betreuren was dat de agenten der openbare V mugt in deze ornslandigheyd de VOORZIGTIGHEYD en de hEMA'JJGUEi D niet getoond hebbenVerscheyde charges der ruytery veroorzaeklen eene algemcene veront- 11 weerdiging, wierden uytgejouwd en geschuyffeld; men mag verzekeren dat de onlusten van gisteren, indien dit onlusten .1 mogen genoemd worden, veroorzaekt zyn door deze zelve die beweerden ze te dempen. Aldus is liet, volgens 't logieblad, spytig dat plunderingen, brandstichting en vernieling door de politie zyn tegengehou den en dat de hoofdstad door de militaire "magt van deze ongelukken is bewaerd geweestWy zullen hier geene verdere ui tleggingen over geven, deze re'gelen hebben eene duydelyke beteekenis genoeg om alle opklaring te konnen ontbeeren. Dat het nogtans zeer te verwonderen is. na eenen zoo gezegende» oogst, dal er geenen merkelyken afslag komt in de graenpryzen, byzonderlyk als de merkten ivel voor zien zyn, daeriu stemt men algemeen overeen; maer liet is ook bewezen dat strafbare kuyperyën gepleegd zyn, dat agenten van graenbyters de merkten doorloopen en de granen boven de gevraegde pryzen betaeld hebben. Wel hebben de graenopkoopers slechte speculation gedaen en zyn zy er dc dupen van, den armen mag er niet door lyden en de rust van 't land er geenzins om gestoord worden; te minder, omdat de graenhouders en den handel bekomen hebben ivat zy van dc wetgeving gevraegd hebben, naine- lyk den vryën uytvoer der granen, zelfs op bet oogenblik dat wy op bet pnnl waren ons het noodige te zien ontbre ken, en dat de groole meerderheyd van 'tland begeerde dat Belgiën de maetregels zou navolgen die in andere landen genomen waren, om den uytvoer te verbieden.... En wat heeft dien faineusen libre échunge of vrye uylwisseling te iveeg gebragt I11 plaets van goedkoop brood en den over vloed aen 't land te verschaffen gelyk men beloofd had, zyn dc vruchten geweesteenen langen tyd van duerte en ellende, en ten langen laetsten wanorders en onlusten By de aennadering van den hop-oogst, gelooven wy de hopkweekers tc moeten errinneren dat hunne eygene be langen, de eer en goede faem onzer vlaemselie lioppe ver- eyssehen dat den pluk zoo zuyver mogelyk gedaen worde. Wy hebben stellige berigten ontvangen dat er vele vremde kooplieden zullen gfnomen welke eenen zeer schoonen prvs zullen besteden, en aldus den lioppekiveeker' ruimschoots vergoeden over de gedeeltelyke mislukking dezer kostelyke plant. Wy porren dus onze hoppekweekers kracbtdadiglyk aen hunne bellen kort en zuyver te plukken, jen hunne koopwaer dermate te schikken dat er geene redens van klagen konnen beslaen. Deze zoo hoogst rioodzakelvke zuy- vering kan in 't gewigt nauwelyks-een paer kilogrammen verschil brengen op 100, maer zy kan op bet oog en op de wezenlyke weerde der koopivaer eene vermeerdering in prys geven van eenige guldens, zoodat 't geen men lan"s den eenen kant zou verliezen, men het dry- en vierdobbel langs den anderen zal winnen en daerby voor bet toeko mende de faem onzer geurige en Ivne hoppe ineer en meer uytbreyden, 't geen ook zal maken dat Wy onze gewassen altyd zelfs in de voorspoedigste jaren aen eenen voordo - gen prys zullen konnen afzetten. Zoodan, hoppekweekers, korten, zityveren, wclv- t-._ den pluk, zie daer de voonvaerden van eene rvke beh.'-ni';g voor uwen arbeyd; reeds is den prys hoog, ja liooger dan gy oyt geweten hebt, maer met deze hoedanigheden moet

De Denderbode | 1854 | | pagina 1