PILLEKEl\$. VOORUYTGANG gy niet bevreesd zyn voor eene misrekening, integendeel wy durven ul. verzekeren dat gy er meer zult by winnen dan gy denkt. EENE VERMANING. De francmaconsche Broedermin doel in een barer bietste N" eenen oproep tot de ouders om bun te vermanen, om hun aen te wakkeren van wel toe te zien naer welke scholen of pensionnaten zy hunne kinderen zenden. Dit rood ma- gonniek blad zegt aen de ouders dat zy moeten onder zoeken of de grondbeginselen der leermeesters stroken niet den geest der eeuwe, en of zy er zich niet zullen op toeleg gen bun begrippen in te planten die op bunnen luieren levensloop den noodlottigslen invloed zouden kunnen uyt- oeffenen Wy ook zyn van gedacht datdeouders niet genoeg hunne oogen konnen openen en dat zy er tienmael moeten aen denken eer zy hunne kinderen in een gesticht plaelsen; want van een goed begin hangt alles af Word eenen jongeling in eene school of pensionnaet gezonden waer de leermees- meesters noch godsdienst noch zeden hebben, waer aen bederf en schandael den vollen teugel gegeven word, waer alle grondbeginsels van zelfseerbied beschimpt en bespot worden, waer, met een woord, God en zync Kerk verloo chend worden, all 1 dan zal men dien jongeling 't buys krygen niet alleen met een bedorven hert, inner 't geen 't jammerste is, met eenen bedorven en bedervenden geest Begint dan maer te vermanen, vaderStort dan niaer bittere tranen, moeder,'t zal te vergeefs zyn, uwen zoon zal u welhaest over 't hoofd zien, hy zal met uwe ver maningen en smeekingen spotten, hy zal u bedriegen en bestelen, hy zal u meer verdriet en wee aendorn dan gy zult konnen verdragen, hy zal de schande uwer familie en den eersten nagel uwer doodkist wordenDe onder vinding is daer, honderde voorbeelden zyn daer om te be vestigen 't geen wy hier zeggenÉn oiigelnkkiglvk, hoe veel zulke scholen, hoe veel zulke gestichten zyn er niet. Met wat hardnekkigheyd, met wat helscheu infer ziel men zekere factie werken om die scholen te ondersteunen, om derzelver meesters in hun boos, in hun rampzalig ambt van verderving en verlevding te verharden en aen te moe digenGod gave dat wy hiervan verlost waren, dan, en dan alleen zouden wy eenen geruststellenden blik in liet toekomende durven werpen en aen ons geliefde vaderland een tydstip van stolfelyk en zedelyk geluk voorzeggen 'l welk anders verre van ons zal wegvlieden Indien de Broedermin ons in dien zin verslapt, dan zyn wy het volkomen eens; maer jammer is 't dat wy dit wal- gelyk magonniek blad moeten vergelyken met eenen ver kankerden boom, welken, verre van goede vruchten voort te brengen, alleen vermolmde spaenders oplevert die zelfs te slecht zyn om een stinkende smookvuer te onderhouden. Men moet waerlyk lagchen, als men ziet dat aimoozele prul bladen zich ook met de opvoeding der j.eugd wi llen bezig houden. Aldus zien wy dat hel Verbond van Aelsl den artikel overneemt van de Broedermin en daermeé slael ie pronken nel als eene slordige langoor die eenen zak geld mag dragen Wel Robespierken, wat verstand hebt gy van opvoeding4' Gy hebt de uwe verwaarloosd, gy hebt ze miskend, zy diem u voor nie.'s ten zy om wat te krabben in een walgelyk pnilblud 'l welk onder de algemeene verachting slael te bezwykenEn gy, Gummar, wat wilt gy over een zoo groot vraegsluk komen spreken, gy die zelfs niet weel wat opvoeding is? Meent gy misschien dal de opvoeding beslael in d'berbergen uyt en in te loopeu, in beef- slekkeu te eten en uylzet ie drinken Meent gy misschien dal de opvoeding beslaelMaer wy zullen niet verder gaen, want wy zouden te veel moeten vragen, doch weet, man, dat het good in 't slyk te zoeken, T werk is van beredende mciischen, en dat een dom kieken liever den drek dan eene koslelyke perel uyt den mesthoop verkiestZeeverl gy over klerikalen en liberalen, vriend, dit gaet u nog al goed, eenen ezel moet toch iels doen om zynen kost te verdienen.... iNaer men ons zegt, zouden onze a Hekelingen, op bevel van Jupiter Verhaeghen, alhier poogingen aen wenden om de in duygen gevallen inoorlelkuyp wederom aencen te foeffelen en er (enige nieuwe ma^bnnieke banden aen te leggen. Wy wenscheh die mannen en mannekens proficiat, maer voorzeggen bun dal hel niet zal pakken; want geld kan zonder klinken niet verscholen worden, en den grooten geldman is in den kieskelel gebleven zonder hoop van er nog uyt te gerakenEu ten anderen 'l volk weel nu dat liberale beloften en rotte appels even veel weerd zyn. Even als T Verbondboud de belagchelyke Slopnaelde van St. Nicolaes zich met de grootsle vraagstukken bezig. Dit bladje klapt over godsgeleerdheyd, kerkelyke regeltucht, wysbegeerte, onbepaelde en bepaelde raagt der bisschoppen, over 11. Schrifluer enz. enz. net als of er kwestie was van kaerlspel, drinken en scheuken'T is waerlyk plezierig om zien, maer 't geen nog plezieriger is, is te zien boe de schryvelaers van dit prulblad door de Gazelle van Waes gehekeld worden. De Gazelle heeft onder het ïiberaters-mugonuiek hulsepotje zoo deftig vuer gemaekl. dal het geheel aengebrand is en ter nauwer nood nog voor walgclyken zwvneukosl kan dienenT is waer T Verbond van Aelsl pul nog somlyds gedaelilen in de Slopnaelde, maer dit is niet te verwonderen want in T land der blinde zyn de eenoogen koning en onder smeerlappen zyn de sehouwvagers de vuylsie niet. De liberalersbladen hebben bevel ontvangen met eenen nieuwen en verdobbeldeu iever op den klerikael eu op hel minis terie le kloppen, ten eynde de party Yerhaegheu-Krèrc-Rogier wederom aen T scholelkeu te krygen. Er zvu met gelieele manden beloften afgezonden om aen de verkochte krabbelaers wal moed te geven; maer deze ondervinden dal zy al le veel op den kleri kael gebast hebben en dal het niet meer pakt gelyk over cenige jarenDe sullen doen genoeg hun beste, maer hunneu zeever is zoo versleten, dat 't publiek hem niet meer lezen will. T is nu gelyk hel was met eenen Spaujaerd die zegde Er zyn maer twee vuysten noodig om een boos wyf le stillen, maer als hy de zelve wiltle gebrnyken, brak by zyne kneukels Een mes dat te scherp is, ligt haesl om Voorleden Zondag heeft in 't jongens wees buys dezer stad de installatie plaets gehad van eenen Broeder-Religieus van Maria ais beslucrder der weezenjongens. Wy kannen aen dezen maetregd niet- genoeg toejuichen omdat wy er de heylzaemste uytwcrksels van verwachten. T is den eerw. Broeder Martinua die aengesteld is om die moeyelyke fonc- tie te tervulleff. Wy 'betrouwen ons vastelyk op hem en diiFVeiï rekenen dat de weezenjongens welhaest zullen on dervinden dat Broeder Mar tin us hun tot waren vader zoo vow hun geestelyk als tvdelyk goed zal verstrekken. Om aen 0117.9 lezers een staelken te geven van de snelheyd waermede den postdienst in ons land geschied, hebben wy hun maer te zeggen dat, als men des Zondagsom vier uren namiddag eenen brief voor Liedekerke in de postbus onzer stad steekt, denzelven alleenlyk den Dynsdag noen op zync? bestemming gebragt word Liedekerke is eene myl en half van Aelst afgelegen, en voor dien kleynen overtogt heeft de postadministratie twee dagen werk Maer is zulks te verwonderen? Neen, want den brief gaet eerst naer Halle en dan naer St. Qiiintens-Lennick, juyst de bedevaert die in de maend September veel gedaen wordiMen klaegt ons ook dikwils dat er geheele parochiën zvn die geenen Dender-bode ontvangen, en dit heet men op lieden liberalen vooruylgang. Wy zullen hiervan de oorzaek onderzoeken en onze pligt doen. De Gazelle van Thiclt keurt den middel goed dien wy hebben aangewezen om legen de logies le werken, namelyk van consti- tutiounele genootschappen in alle sleden en groote dorpen in le riglen. Den Onafhanglykcn van Hasselt neemt onzen raed ook over in zvu blad en hel Bolcrkuipje trekt denzelven uyt den Onaf- hanglykcwWy verzoeken onze andere konfraters zich ook le uylen, dan zal den Ücndcr-bodc op dezaek terugkeeren en middels aen wy zen hoe alles gemakkelyk kan geschieden. Moest er eene samenkomst van vlaemsche vaderlandsminnende dagbladsehry- vers beroepen worden, wy zouden niet twylfelen of al die hert en moed bezit zou present zyn, dan zouden wy elkander konnen raedplegen en de zaken zoodanig beleggen dat de franeinacons wel eens zouden achter d'ooren krabben.... Kwaadwilligen slroeyën in deze stad uyt dal de eerw. PP. Jesuilen in onze omstreken de aardappels opkoopen aen vier franks den I iter. Wy zyn verzocht die valschheyd volkomen le leugenslratfen en te zeggen dut de eerw. PP. nog geene palalers gekocht hebben en er in T land van Aelsl geene zuilen koopen. De volkryke en aengename gemeente Lede komt eene tweede kermis in le riglen. De overlieden omzien zich noch moeyte noch kosten om die kermis zooveel I oyster en vermaken mogelyk hy te zeilen. Men zie de programma onder de unnoncen en men zal zich overluygen dal er in de gemeente niets zal ontbreken 0111 de bezoekers le verlustigen en ue kennis aenlrckkelyk le maken. CORRESPONDENTIE, -- Geëcrden inschryver uyt K. wy oor- dcelen dat de afkondiging' van uwen blief zou konnen gevaerlyk zyn, byzonderlvk iu deze omstandighedendaerom verzoeken wy u het ons met ïeii kwade te duyden indien wy u wen brief geheym houden. OMSLAG VAX HET Ml A 1STERIE. Gisteren kondigde de Indépendancc liet volgende af Wy vernemendat M.Dëlfosse, voorzitter van de kamer der volksvervei tegen woord igers, giste en te Laken is ontboden, en met den koning eene onderhandeling heeft gehad. Indien wy vvel onderrigl zyn, zou den offer aen M. Dei fosse zvn gedaen geweest, om zich melden zanten stel van een kabinet te belasten. M. Delfosse zon die zending uiel hebben aenveerd.- De EmctneipalioVf 11a de lydings der Indépendancc herhaeld t'e hebben, voegl er het volgende by M. Deliosse heeft eenige politieke vrienden gezien, voor aleer hv naer Luvk terug keerde, en beeft hun eene groote be- daenlhêyd aanbevolen. Niels is er te vernemen op/.iglelyk de beslissingen die den koning zou genomen hebben. Het zelve blad zegt dat M. II. De Brouekere beeft aengernden een iiiiuislerie iu de kamers le kiezen. !n afwachting dal men lydingen outvange over de werkingen der vereenigde leg« rs legen Sebastopol, kondigt den Moniteur van Yrankryk ene correspondentie af uyt Coustanliuopelen, rakende dezelve, in welke gezegd word dal, indien die krygsvenig iug niet gelukt, men hel zal onlslaen mei weder in le schepen en den aenval te vei nieuwen den aenstaenden zomer. Zich meester maken van Krimeën, of hel ryk van den Oosten geheel en gansch over laten aen de Russen, ziedaar den keus welken westersche mogend heden te doen hebben. SEBASTOPOL Men leest in den Journal des DcLals liet opzicht van Sebasto pol naer den zeekant is ontzaggelyk. Weynig boven de kaep Klier- sonèse, zuydwesleyntle van Krimeën, opent zich de baey van Sebastopol," tusschen twee krylrolsen van 40 a 8ü voeten hoogte; die reede is diep, eng aen den ingang en loopt lot eene uer diepte iu hel land van den westen naer den oosieu. De stad is gelegeu op de zuydkusl. Op die lange reede, die zelve eene overheerlyke haven uyimaekt, ontsluyten zich vier goede bi- vevligde havensde quarantaine haven aen den den ingang, de artillerie haven iels uieper dun de groote haven en eyudelyk de kielbalingsliaven. De openingen door die havens gevormd, maken tevens rotsachtige schiereylunden uyt waerop zich lekasemaleerde forten van verscheydene verdiepingen verheffen, welke bun vuer op de gausclie uylgeslrekheyd der baey kruysen. Elke haven is ook bczuomd door soortgelyke forten en daereuboveu is de groote militaire haven gesloten door eene keten, welke onder hel water ligt. Die haven word te rrgl beschouwd als eene der schoonste van Europa. Op de beyde oevers der reede lelt men twaelf groote forten, zes naer den kant der stad en zes aen den Noorder-kant. Die forten zyn, om zoo le zeggen, paersgewyze tegenover elkander geplaelst. Zy zyn bezet met 15 a 1100 kaï.oas, de boml atleryen medebegrepen; daarenboven verhellen er zich op sommige punten ovens voor 'l gloeyeud maken der kanonkogels. De koppels forten maken even zooveel ban ieren uyt welke eene vluol zou moeien doorkomen, eu aen elke ban ier zouden de sche pen blootgesteld zyn aen 5 a SOU kanonkogels le gelyk, zonder de bommen en de gloeyemlf kogels mede le rekenen. Men zegt dat den steen der fortificatiën broos is eu dal de kasscmaiteii, door de onfjluÜinu (li kaaons, spoedig mei rook wouden aengevuld we/en. Maer er zou tyd noodig zyn om de twee eerste forten te verdelgen; en men zou er achlervolgenllyk tien andere moeien vernielen. Ten overige, er zyn forten welke de doorvuert en de reede over- beerschen op eene hoogte van 120 voelen, en dit maekl hel geschut der schejieu moevelyk. Eyudelyk, de doorvaerl, die zeer eng is, is bezoomd door twee reusachtige forten met dry verdiepingen van batteryën. Wal de mliitairc haven betreft, de verdedigingsge bouwen zyn er ook sterk dal men ze vergelykt aen de fortificatiën van Maltha en Gibraltar. Al de werken der haven en reede zyn overheerlvk en grootscli. Met russisch gouvernement beeft er ruym 500 milliocn franks aen besleed. Men inoet derhalve niet verwonderd zyn indien de engelsehe en frausclie admiraels erkend hebben dat den aenval van Sebastopol langs de zee geene kansen van gelukking eplevert Sebastopol, door de inlanders Akliar of Witte Rots genaemd, verlmft zich als amphitheater boven de haven, op eenen krylgrond waervan de onvruchtbaerheyd zich zeer verre in de omstreken uytstrekl, gelyk te Odessa. Men telt er eene bevolking van 40,000- zielen, waervan dry vierden soldaten, matroozen en staetsbe- dienden zyn. De stad is bergachtig en de straten zyn moeyelyk voor de circulatie. De eerste lack der bondgenoten is het aen land zeilen in Krimeën van hun leger met zyn materieel. Eene landing op vyan- delyken bodein is eene der moeyelyksle eorlogsoperaliën. Ook mag men verwachten, dal de gunstige landingspunlen van de Krime- sche kust zullen versterkt en bezet zyn. Zal de landing geschieden op den zuidkant by 't klooster van Sl-Jooris of inden goeden ingang van Balaklava, óf op hel eerlvk strand van Yalta of wel in de baeyën der kaep van Kliersouèse? De generaels en admiraels zullen die kwestie oplossen. I11 alle de kerken dezer stad, worden er bidmissen gecele breerd en offeranden opgediagen, om, door de tussclienspraek der II. Maegd en van andere heyligeu van den hemel le verwerven dat wy gansch van den cholera en van den duren tyd zouden ver lost worden. In byna alle de kerken van Brugge worden er openbare gebeden en novenen begonnen, om van den hemel af le smeeken dat hy de gcessels met welke het volk gestraft word, van ons zou afkeeren. De voorwerpen der tentoonstelling ten behoeve der nieuwe kerk le Doel, zullen op zondag 17 dezer afgelot worden. M Marlens, pastor té Marcke, is dezer dagen, in den weynig- gevoordeiden ouderdom van 50 jaren, overleden. M. Marlens is nog principael in hel bisschoppelyk kollegie te Brugge geweest. M. de Vlieghei*, ontvanger van hel enregislrement en van de doineynen, te Audenaerd-is aldaer in den ouderdom van 55 jaren overleden. Men blyft als zeker beschouwen de intrekking van bel ont slag van het ministe;ie. De Indrpcndance bevestigt dit nieuws, en voegt er by, dat het ministerie de vergadering der kamers zal af wachten, om uytleggiugen over zyn gedrag le geven. Den koning heeft maendag M. 1L de- Broucki re; minister van buytenlaudsche zaken en voorzitter van den raed van ministers, le Laekrn ontboden, en he< ft eene lange onderhandeling met hem gehad. Deze onderhandeling heeft omtrent twee uren geduerd. Men heeft zich, dezer dagen, in eenige geheymc genootschap pen, bezig gehouden met hel ministère, en er "is beslist dat alle de exclusive, liberalers en roode bladeren zullen uytgenoodigd worden, 0111 geweldig tegen hel ministerie uyt te vallen, ten eynde te poogen de ministers benauwd te maken, en tol een definitief ontslag le dwingen. De liberalers denken, als de tegenwoordige ministers zich verwyderen, dal de mannen van 1848 zouden terug keeren. Maer,- het zou mis zyn. De röodeu toouen zich verheugd over de onpasselykheyd van den koning, omdat die onpasselykheyd van den koning niet loclael dat den vorst de reys naer Doornyk onderneme. Men'raed zeker ligtely k dc rede van deze roode vreugd; zy onl- stact hié: uyt, dal nu den keyzer der Eranschen geen bezoek aen koning Leopold le Doornyk zal komen geven. Eenen rooden durft zeggen dal de niensclibeyd en de zedelykheyd beletten van myn heer Napoleon mei eere te omhalen. Denkt de roode muts niet dat zy door deze woorden den koning bloedüglyk beleedigil? Wy vernemen' uyt Deudermónde dat den 'eersten uytgang van den historische» en-godsdieusiigen praelstoel, ter gelegenheyd Van den d 11 vzendjarigen ju bilé der Mil. Milduardus en Christiana,, patroonen der stad Dendermoude; ingerigt zondag door een fraey weder is begunstigd geweest. Op de Merkt heelt Z. Hoogw. op ecnè estrade slacnde, omringd van de elergé, aen de duyzende ge knielde geloovigen, de aposlolyke benedictie gegeven. Eene Can tate is dan door 150 muziekanten uytgevoerd, en den stoet heeft zy nen weg voordgezet. Zondag aenstaeude, den 17 september, gaet den praclstoet voor de tweede ma el uyt. De groote kei k van Dendermonde komt nu met den gaz ver licht te worden. Te St. Nikolaes is alles rustig. Hel getal der aangehoudene gersoonen is van negentien. Te Si-Nikolaes is op 0 dezer het volgende berigt aengeplakt geworden Burgemeester en schepenen der stad St-Nikolaes, maken- be kend aen de landbouwers van dees arrondissement en andere' plaelsen buy ten hetzelve gelegen, dal er door hen maatregels zyn> genomen, 0111 op de merkt van donderdag aenslaende 14 dezer maend, de openbare rust te handhaven, en dat gevolgentlyk eenie der mag rekenen op eene vol kóm-ene veyligheyd en bescherming, voor zynen persoon en voor zyne merktgoederen, Den coinuiunaieii raed van Diest heeft de conventie van Ant werpen, in hare laetste zitting, aangenomen. Een dagblad van Luy k zegt dat waersehynelyk de kamers iu het midden van October zullen byeeu geroepen wordeu. Er word veel geloof aen dit gezegde gehecht. De werken van den yzeren weg van Leuven naer Wavre zyn byna geëyndigd. Eene locomotive heeft, dezer dagen, voor de eerste mael, de nieuwgeleyde rails overloopen. Men rekent dal iu liet begin van October, dezen yzeren weg zal konnen voor hel publiek geopend worden. De belgische goudstukken die uylgcwisseld zyn geworden, hebben eene soumie van 11 millioeneu, U87 duyzend en 3U0 fr. opgeleverd. De bakkers van Gend komen aen den koning eene petitie toe le sturen, by welke zy vragen dat bel gouvernement maetre- geleu zou nemen om le poogen den prys der granen te doen ver minderen. Als eenen maatregel om tot dit doel te geraken, stellen dc bakkers voor, den uylvoerder inlandsche granen te verbieden. Men gaet de pi oef doen van een nieuw siach van coupons op den yzeren weg. In plaets van kleyne papierkens, gaet men snikjes karton afleveren die door eene mekauieke pers gestempeld worden. Hel is op de Zuyder-linie dat die proef gaet woiden genomen. Den 11 dezer, kondigden de dagbladeren van Brugge 30 sterfgevallen af, en maer zeven geboorten. Op eene bevolking van min dan 50,00 zielen, is dergelyke sterfte groot.

De Denderbode | 1854 | | pagina 2