WAT GEBEURT ER PILLEKENS. der, of declarant, Lecomle, die het Hólel de Bruxellcs te Ryssel houd, is aengehouden met geheel zyn huysgezin; andere aeiihou- dingen hebben ook nog plaéis gehad. De bedienden bv de douane te Boisieux zyn naer Ryssel omboden, om geluygenis en inlich tingen in deze zaek te geven. De reyzigeis die \vy hebben onder- hoord en oudervraegd zeggen dat de machien moest losbersten juysl op den oogenblik, op welken hel konvoy, op welk den keyzer der Franschen zal, langs die plaets zou gepasseerd zyn. Men weet dat Louis-Napoleon in Belgiën moest komen, om een bezoek by koning Leopold af te leggen. De zaek van de machien, aldus meld men uyt Parys, is onge- lukkiglyk, maer al te waer. liet is byna op vier kilometers van Ryssel, langs den weg dien den keyzer moest overriden om zieli naer Doornyk by koning Leopold te begeven, dal men de helsche machien verdoken heeft gevonden. Deze machien was in gemeen schap gebragt, by middel van eenen draed, meteen bosehken, welk niet verre van den weg ligt. Men veronderstelt dal hel doel der zamenzweerders en koningsrnoorders was, van een deel van den weg te doen springen eenige oogenblikken voor de aenkoinsl van hel keyzerlyk konvoy, en aldus hei konvoy van de rails te doen loopen en de persoonen die op hel konvoy waren le doen veronge lukten; men zou van den oogenblik van wanorder gebruyk ge- bruyk geinaekl hebben om hel helsch plan dat gesmeed was, len uylvoer te brengen. Eenen persoon is aengehouden. Men gelooft op hel speur van anderen le zyn, omdat deze machien, hel om hulsel hel buytensle enkelyk, ineen douane-bureel is aengeboden geweest, en de douane is voorby gegaen. De Emancipation sprak dezer dagen in den zin van deze kor- respondenlie uyt Parys. De Emancipation zeyde ook dal het plan der zamenzweerders was, de rails van den yzeren weg te doen springen als hel konvoy aenkwam. Op eenen afstand van L2()0 slappen van den weg, in een kleyn boschken verdoken, kouden de zamenzweerders by middel van eenen eleklrieken draed, hunne machien in brand steken, en doen springen, om aldus den weg te vernielen en de ryluygen van hel konvoy op eikanderen mei geweld te doen verbryzelen. De helsche machien was enkelyk be stemd om de rails le doen springen, en de rails eens gebroken zyndc, moesten de persoonen op het konvoy verongelukken. Zie daer ons arm Belgiën op heeter daed betrapt van in zynen schoot brigands en moordenaers te hebben, die hel sche machienen maken om een geheel konvoy met volk te verpletteren en te verdelgen Dit is al wederom een uyt- werksel van de helsche leerstelsels der sectarissen, welke, om zich te vreken en hunne zaek te dienen, alle helsche middels gebruyken om tot bun doel te geraken en hunne schandelyke plannen te verwezenlyken. Het helsch kom plot was tegen den keyzer der franschen gerigt; dit bewyst dat de onheylzoekende secte eenen weer- galoozen haet teg°n dien vorst moet voeden en zonder onderscheyd van persoonen altyd bereyd is aen hare vrack te offeren al wie haer eenigzins in den weg loopt, en voor- namelyk deze die eene zekere waerborg der rust en orde zyn- Het vephael dat wy hierboven geven is vreed en aller- schrikkelykstrnogt de belgische justicie doof eene nauw keurige opsporing en voorbeeldige bestralling dezer boos doeners de vlek uytwasschen waermede *t land door dien duyvelschen aenslag bezoedeld is I ïMogten AL onze land genoten de noodzakelykheyd begrypen van alles wat van verre of van naby naer den vuygen francma^onshaspel riekt, tegen le werken, wy zouden nog durven hopen dat de sombere toekomst die zich aen den politieken gezigt- eynder opdoet, nog zou uylklaren en de kalmte en eendragl,. en met deze den voorspoed en Gods zegen zoude weder- brengen. Thans dat door geheel Europa den vreeslyken cholera woed en met duyzende slaglofllrs in eenige uren ten grave sleept, ziet men een bewonderensweerdig schouwspel welk door den katholyken godsdienst word voorgedragen Terwyl elkeen met schrik bevangen zich uyt de plaetsen, waer den geessel heerscht, ziet verwyderen, terwyl elkeen die kan vlugt en alle voorzorgen neemt om door de ramp niet aengevallen te worden, ziet men onze heldhaftige gees- telyken, onze treffelyke Zusters» en Broeders van liefde aen de bedsponden der lvdende cholerieken genageld, om deze te vertroosten, te verzorgen le helpen en tot den laelsten adem by te staenNaer geene slanken, naer geene be smettende geuren, naer geene walgelyke vuylighcden, naer geene gevaren, naer geene doodsbedreygingen word er gezien; de christelvke liefdadigheyd kan daer al boven, den katholyken godsdienst is sterker dan den doodangst. onze priesters bil religieuzen bieden aen al die afkeerige en walg- verwekkende zaken moedig liet hoofd, zy doen wonderen van zelfsopoüering, immers zy zyn het behoud en de ver troosting van 't menschdomilner ondertusschen worden zy door de francmagonsgazelteu, door de vuyge sectarissen beloond met beschimpingen, laster, beledigin gen, kwellingen etc. etcWat dunkt u, Belgen, ziet gy wel liberale damen, liberale schreeuwers francmacons, aen de bedsponden der cholerieken Ziet gy dieigëlyke mannen in 't gevaer op den post van phiiantropic, gelyk zy dit noemen Ah neen, zy vlugten, zy verbergen zich, zy omringen zich met duyzende voorzorgen en denken slechts aen hun zelve, al moesten overigens geheel steden uvt- slervenAgteruyt dan, eerlooze beschiinpers en lasie- teraers Wecli met ul. schaudige bedriegersgazetten aen den kant volksbedriegers en verdrukkers van den godsdienstPast op, want de oogen gaen open en wélligt zoud gy de eerste slagtolfers uwer schandelvke verlevding konnen wezen. Volgens het Verbond van Aelst zyn er byna geene hoegenaemde ministeriën goed. Van een gematigd ministerie walgt het bladja; tegen een gemengd ministerie'briescht hel; tegen een conservutkf ministerie braekl het vuer, vlam en galle uytJlaer 't is wat anders met een uytsluytend, ty ra uniek, geldverkwistend, godsdieustvervolgènd libera- 1 tersministerie! dit ware goed. dit ware onverboterlyk al zaten er zes gevleeschde duyvels aen die 't land opeeli half jaer zouden afwerken, villen en teenemei verslinden Uit ware a He ma el onverhelerlyk voor 't Verbond, als de muntolie maer zou druppen; maer dit niaekt de rekening niet van de contribuabelen, het werkwoord leggen zou by de uytgepulte burgers geenen toekomenden tyd meer mogen hebben; toy legden, wy hebben gelegd, wy hadden gelegd heeft te lang geduerd. De liberatersche schryvelaers zyn Van een geheel ander gevoelen deze zyn verlekkerd door de verledene tyden van 't woord opstrijken; wy streken op, wy hebben opgestreken, wy hadden opgestreken, is voor hun niet meer genoeg, zy willen malgré nog wy zullen opstry- kenO sacra auri fames Onzen oniioozelen konfrater uyt het vossenhol komt aen zyne dupen vertellen dat zy moeten veel genegenheyd en iever hebben voor de garde-civiek indien zy de pataleu en 't graen willen zien afslaen, indien zy de boter en liet vleescli willen zien goedkoop wordenWaerlyk wy wisten met dat Gunnnarus nog zoo slim was maer de kwestie is te weten of dit al wederom niet eene raedgeving is om 't water naer zynen molen te brengen, want als de garde-civiek goed gaet, dan mag den sul veel byeenroe- pingsbriefjes drukken die hun rvkelyk betaeld worden Gummaer iieeft laetsteiyk op eene andere wyze te kennen gegeven dat hygeerne veel drukt voor de garde-civiek, maer elkeen gevoelde het en daerom neemt hy nu eene andere stolfe van materie want, zegt hy, 't is van ouds geplogen dateenen ezel geen tweemael legen den zelfden steen schopt. .-. BELGEN OP UWE HÓEDE De brusseleche dag bladen deeleu ons de scliandaleusste aenvallen mede die er ooyt uyt den mond der francmacons gekomen zyn. 'T geen wy van over vier en vyf jaren gestadig voorzcyd hebben, 'tgeen wy aenhoudend aen onze landgenoten gewaerschouwd hebben, en 'tgeen de volksbedriegers schaemteloos en hardnekkiglyk geloocliend hebben, komt nu aen den klaren dagJupiter Yerhaeghen, den Venerabelen der Fraiicmagons, en zekeren Bourlard, advokaet te Bergen, komen beyde, in eene algemeene vergadering van Franc macons te Brussel een factum uyt te braken, waerin er eene zoo walgelyke als stoutmoedige oorlogsverklaring aeri den katholyken godsdien gedaen word, als ook eenen oproep óm de Constitutie te schenden, en dit met geweld. Uyt dil Manifest volgt onder anderen: 1° Dat alle de francmacons z ch moeien innig vereenigen, en alle le zamen werken Lol het zelve doel, en dat die vcreenigiug reeds is lot stand gebragl. 2° Dat de liancmagonuery in de logiën alleen niet meer bestaet maer dal ook hare association, de klubscn, kleyne logien zyn die de grondstellingen der vrymelsclary belyden en de zelve ver spreiden. 5" bal de kalholyke religie moet aengerand, vervolgd en vernie tigd worden, en dal alles wal met de religie in verband staet, moet bespol, aengerand en vernield worden. i" bal de kloosters moeten vernietigd en alle religieuzen weg- gejaegd worden, ofschoon de kouslilulie dezelve loelael. 5° bat hel onderwys en de liefdadigheyd moeten den eygen- dom van de l'rancmagons worden. Men denke niet dat wy iels overdryven integendeel, wy blyven onder de wezenlykheyd. Zyt dus op uwe hoede, Belgen, op uwe hoede, Koning, weesop uwe hoede, natie, want den aenslag is gesmeed, den francinaconstliiyvel is otilkelend, en reeds spert hy zyne klauwen open om al wat hy kan le verslinden.... Vereeuigt ttl, verstaet ul. wel, weest moedig, beziet uwen vyand in 't gezigt, en dan hebben wy niets, volstrekt niets te vreezenEendragl muekt magt, en zelfs overmagt, en daerdoor kan geheel den haspel niet eenen keer verpletterd wordenWy zullen hierop lerugkeeren. Hcwel, Verbond, Stopnaelde, Geeruerdsbergenacr en soortgeiyke iiberaters kaliücrgazeUeu, wat zegt gy van den eerbied uwer meesters voor godsdienst, vryheyd en grond wet, eerbied waerover gy zoo dikwils gebolt en gestoft hebt om 't volk te verleyden Wat zegt gy nu Zult gy nu nog de geveynsden spelen en durven protesteren tegen de gegronde besehuldigingeu die wy u zoo dikwils toegedouwen iienbeti Ah ja, gy zult blyven volherden, maer 't zal zyn om uwe schande te vergrooten en om 't volk nog klaerder te doen ziendat er van verrotte takken geen goed hout kan gezaegd worden, en dat de vuygste sfchyn- heyligheyd, de baet- eu lieersclizucht altyd uwe kopisteupeu geleyd hebben. Er komt aen al de klubsgazelten streng bevel uyt de Jogiön gezonden le worden geen enkel woord te reppen van de woedende uytvallen die Jupyn Verhaeghen en den advokaet Bourlard in den franemagonsklub te Bruesel uyt- gebraekt hebben. Het scbynt dat de kopstukken gevoelen dat bet volk verontweerdigd is over die schandalige bees tigheden, en dat de franehiagons weleer de baulen zouden konnen betalen dan zy denken. Zoo gaet bet nog al dikwils, als den goddeloozen haspel zyn eygeu boelken verkneukeld heeft, dan word er gezwe gen om er allengskens 't gras ie doen over groeven... Maer wy zullen ons belasten dien vuylen hutsepot van tyd tot tyd wat om te roeren om elkeen wakker te houdenIs den reuk wat vuyl, patiëntie, fraucmagonsgebroed is gewoon van altyd te stinken .-. Wy hadden gisteren booren kikken dat er eenen originelen brief van Jupiter Yerhaeghen aen het gewezen Driesken Cypers ontdekt is, waerin Verhaeghen de hulp inroept van Driesken legen een ühuniatismus Den Uen- der-bode heeft sellëns zyne zevenuren botten aengetrokkeu en geknopt in de beste informeerkazak, trad hv met eenen goeden stap neven den toren van eene stad waer het origi neel in kwestie berustende was. Niet de lonkbuys ontdekte den Dender-bode sellëns het buys, trad er binnen en ont ving mededeeling van den eygenhandigen brief van Jupiter Yerhaeghen. Ziellier lelterlyk ditfranemagöhs meesterstuk: Brussel 2(i juny 1852. Mynheer Ik zou led geerne consulteren nopens eene rhumatis- inc maer (sic) metie ik geplaegd ben. alvolgens Itome ik bed vrindelyk (sic) verzoeken hy my le willen passeren (sic) minieme slraet n° 15 Brussel, den eersten dag dat gy uwe visielen in het (sic) slad zult doen. liet zou my acngenaein zyn den dag en uer le welen, door een brieflic sie) 21 uren voor uwe (sic) visiet, om (sic) dat ik l' huys zou zyn. Grved (sic) iied hen clyk. VEIUIAËGEN AINF, Advokaet en President der Kamer van Representanten. Hofstade, 20 September 1854. Mynheer, De valsclie geruchten welke onze legenslievers gedurende reeds eenen langen tvd, in liet publiek geworpen hebben, om de goede faem welke onze party by de weldenkende en treffelyke meuschen geniet, le vernietigen of ten minsten zoo veel mogelyk le kreuken, zyn talryk. 1° Men beeft eerst begonnen met le zoggen dal de Bourbons vervolgers waren, die de menseden aenrandeu eu mishandelden, daer noglans door reglerlyke vervolgingen en vonnissen bewezen is, dil men maer Robespierre moet zyn, om zyne eygenc misdaden aen andere op le leggen. 2° Dan dagt men gewonnen le zyn met uyt le slrooyën, dat wy als opperhoofden der bourbons tegen den eerw. beer Pastor waren, dat wy werkten en arbeydden om hem van Hofstade te doen verplaelsen; zelfs dal wy met dit inzigi twee brieven naer bet bisdom hadden gezonden cle. Daer noglans M.'den Pastor de ondervinding van onze toegeuogene haiidelwyze len zynen opzigle genoegzaem beeft, eu de zelve niet kan loochenen. Ook dal Zyne Hoogw. onzen bisschip, de vatochheyd voor wat de twee brieven belieft, wel zou konnen bestaligen. 5' Gy zelf Mr. hebt kennen bemerken met wat valsclie intentie men uwe onparlydige en reglveerdige lusschenkomsl in onze zaek beeft willen komen bezwalken. (1) Eyudelyk, om niet le lang te zyn. Wy hebben alle deze, en menigle andere valsclilieden laten varen, zonder er veel prys aen le hegten. Maer nu dat de boosheyd met de arglisligheyd le samen spant, om door alle middels, line ourcglvecrdig zy ook zyn zou den, tol hun doel ie komen, waer door men onze persoüulyke faem will ontnemen, en ons als 'I ware voor God- en zedeloos le doen dooigaeti, zyn wy gedwongen te spreken Ziel hier de zaek. Men heeft nu beliendiglvk, mrgtans zonder groot gerucht (de letigenslrafflng vreezende) onder deftige lieden uylgeslrooyd dat de bourbons bet buys Matthys aen het hoofd, le Hofstade vertoo ningen tegen den Pastor ia ook verergelyk tegeii de zeden ge daen hebben Is bet tegen reden M' dat wy tegen zulke eerroovcry uyt alle krachten komen protesteren Zouden die uytstrooyërs wel eenen persoon die onparlydig en eenigzins gelool'weerdig is konnen aen- wvzen die iels van die verlooningen geboord of gezien heeft Ons betrouwende op uwe liefde voor de reglvecrdigheyd, ver zoeken wy eene plaels voor deze regelen in uw geëerde blad. D. MATTHYS. (f) Ja, wy hebben ook ondervonden met welke schaudige trouweloosbeyd men legen ons is le werk gegaeu, maer dil alles zal ons niet wedèrhouden onze pligt le doen eu eerlang zullen wy daedzaken voor de pinne brengen die luyder zullen spreken dan allen klap van wien hel ook zyn moge. Doch wy zullen de kwacd- aerdighevd der Robespicrs iiiel navolgen wy zullen hun edele moediglyk onze liolouueii aenbieden om bun le verregivcerdigen indien zy konnenBlyven zy hieraen le korl, dan zullen wv persoonlyk aen onze pen den vellen loop geven eu die roepers en schreeuwers met iiuu handvol land eens leeren wat er van liegen en lasteren komt[Nota van den Dender-bode) DUERTE DEIl GRANEN. Hel kempisch Nieuwsblad van Ghecl maekl eenige opmerkingen over de duerie. welke komen bevestigen wat wy reeds zegden over den duren tyd Vele persoonen verwonderen zich over de aenliouding der duerie van de granen, daer er, zeggen zy, na zoo overvloediger! oogst, ruvm eens zooveel graen op de zolders eu in de schuren ligt dan in andere jaren, als het graen slechts de helft van den te- genwoordigeu pivs gold. Dat er veel graen en misschien w el 't dubbel van een gewoon jaer gewonnen is, sleinmen wy mede in, doch dat er graen op de zol ders der landbouwers ligt, nemen wy nielaen, en 'dat hetzelve nog duer blvil verwondert ons niet. Immers den landman is in bezi'i van eenen ryken oogsi, maer hy kan dènzeiven nog niet verhan delen, hy ligt nog ougedorschen in zvneschuer, ofsiael in my ten rond zyne wooning, en hel is hem onmogelyk van aen deuzeiven de hand le slaen, vooraleer hy zynen veldarbeyd, die thans nog overvloedig js,-geëyndigd heeft. Hue grooier de boerdery is, hoe meer werk en hoe minder tyd hy beeft om zyn graen tot de merkt le bereyden. \Vy liebben bier uyt den mond van landbouwers booren zeggen, die misschien legen de grootste der Kempen mo- wedyveren dat, indien den prys nu nog eens zoo duer en latei slechts gewooulyk was, zy bclzelve nog niet in massa konden gaen dorschen. ter oorzake van hel onvennydelyke voorafgaeudelyk werk en hel gebrek aen werklieden. Hel is dus slechts den kleynen landman, die bet graen thans en dus in geringe boeveelhevd ter merkt moei leveren, en dal er van vorige jaren geen graen meer over is, volgt daeruvl detegen- schaerschheyd en duerte. Dan alleen, als den tyd der dorsching daer is, zullende merkten goed voorzien zyn en zal de daling ernstig worden en lot gewooulyken prys aenhoudeu. Men leest in den Zcnncbodc van Vilvorde Wy komen lieden de toepassing vragen, der w.et op dc mael- scbappyën van aeiionnarisseu, itigerigl op al de decleo van ons land, om len eersten onze granen in' slecht meel le veranderen, en dan om ruyme verzamelingen van tarwe opeen le stapelen voor de zoogenoemde noodwendigheden van hunne Koornmaelde- ryen, zoo als zv het noemen. Ziehier ten dezen opzigle, een voorbeeld van heigeen er, zaterdag laelsl le YiIvolde plaels beeft gehad. Twee honderd hectoliters tarwe waren door meer dan honderd verschillige verkoopers te koop gevcyld Gy zoud misschien ge- looven dat zulks loereykend is voor eenige kleyue molenaers'eti bakkers Geenszins. Eenen kooper alleen heeft alles gekocht op eenen oogenblik, en om er spoediger mede weg le zyn, deed dien vaderlandsKcvenden kooper zich helpen door vvf fakteurs, der- male dat er, op vyf minuien tyds, geen een graen tarwe meer ie krygen was. Hel spreekt van zelfs dal, om hier zoo spoedig -mede gedaen te krygen, onzen menschlievenden molcnaer alles gaf wat de verkoopers vraegden. Moet u.en verder gaen om de oorzaek te vinden van de duerie der granen En zulks word gepleegd het gehcele land door, en vooral in de sleden, die liet zcldzaem geluk hebben ruyme afgronden te bezitten, welke men noemt maeldcrybn met den damp! Men beeft durven ten onregie schryven dat de geeslelykheytl van Roomen voor den cholera vluglle; weina, dat men oordeéle uyt liet volgende of de geeslelykheytl in staet is voor de besmet ting, den posl van eere door de vlugt le otitw vkeu. Wy lezen in een fransch blad, le LoirclDe kleyne gemeenle van Öussoy was eene der eersle met den cholera geslagen geweesl; den schrik onder de inwooners was algemeen geworden, in dier voëgen dat de cholerieken noch onder vrienden, noeb onder magen

De Denderbode | 1854 | | pagina 2