Zult gyu door die verder fly he secte laten verpletleren PIL LEK ENS. schandelyk verbergen in liare tempels en zeggen Zwygen wy, de politiek is ons verboden Dat zy dan maer afkomen deze die de vervloeking tegen de vrymelselary uytbraken, dat zy beproeven te worstelen, en de kinderen van 't waer licht zullen in de scbaduwe stooten die eeuwige beledigers van 't ver- stand, die onverzoenlyke vyanden van 't waer geluk des inenschdoms Het werk van den H. Vincentius moet dan waerlyk een werk zyn dat regtstreeks uyt den hemel komt dan dal liet weerdig zy op eene zoo duyvelsche wyze door de franema- Conssecte aengerand te worden. Maer wat bewyzen die verbitterde aenvallen, die schandelyke beledigingen1!1 Niets anders ten zy dat de secte gevoelt dat zy gekend is, dat men hare kuyperyën kent en haer aenziet als den dweep- zuchtigsten vyand van den katholyken godsdienst, en dat in de middelen die zy gebruykt om tot haer doel van ver nieling te geraken, men ziet dat zy niets verwaerloost om de staten 't onderste boven te keeren, om overal twist, tweedragt, oproer, moordery en boosheyd te zaeyën Zie daer wat al die woede bewyst, maer wy vragen het ul, landgenoten Ons laten verpletteren zullen onze landgenoten zeggen neen, wy zien nu wie de francmaconssecte is wy begrypen nu wat zy bedoelt; wy verstaen nu wat zy met die afgezonderde klubsen en broeynesten van verderf wilt te weeg brengen wy beseffen nu het gevaer waermede ons vaderland bedrevgd is en wat er van den godsdienst, den eenigen tegenwoor- digen steun en de eenige toekomende hoop van ons braef Belgiën, zou geworden, indien wy kleynmoedig of llauw- hertig genoeg waren, om ons met handen en voeten ge bonden aen hunne dwingelandy over te leveren Ja, zulke lael hebben wy liooren voeren, en wy hebben ze toegejuycht er byvoegende dat ons nageslacht op onze grafsteden met vurige letters het merk van eeuwige schande zou moeten etsen, indien wy, Belgen, in 1804, de gevleesch- de instrumenten der helle" straffeloos dit godsdienstig ge bouw openbaerlyk zagen ondermynen en doen in puynen stortenMoed dan, landgenoten, op dan, gy alle, brave burgers, de hand aen 't werk in alle steden, in alle gemeen tens, in alle vlekken. Wech met al deze die aen de liberale Klubsen, aen Alliancen, aen Francmagonslogiëu verbonden zyn Wech met al die vérslaefde liberaters, zy hebben lninue vryheyd afgezworen van goed te doen, zy hebben liever te gehoorzamen aen de bevelen der fi anema- gonslogiön dan zich te onderwerpen aen de geboden van God en van Zynd KerkZy hebben hunne weerdiglieyd miskend, zy hebben hunne piiglen van regtveerdiglièyd en goed voorbeeld verloochend, 0111 de zaek der boosheyd te dienen, 0111 den haet en do afgekeerdheyd der francmagons voor godsdienst en zedelykhevd te dienen Dit hebben wv er bygevöegd, en wy herhalen het in 't openbaer, voor geheel 't land, nu byzonderlyk d;it de gemeentekiezingen aenslaende zyn, nu dat voor de groote meerderheyd der Belgen het oogenblik gaet aenbreken om dit rampzalig dwangjok der verderfelyke sectie te ver- bryzelen, door eehen wettigen middel, door eene solemnele stemming, door het uytoelfenen van een regt. dat ons door God en door de grondwet zoo mildadig geschonken is Peyst er dan wel op, kiezers, geene burgemeesters meer, geene schepenen meer, geene raedsleden meer die aen Alliancen verslaefd zyn en die, uyt dien hoofde, hun woord hebben moeten geven blindelings de schande, de verdruk king en 't ongeluk van godsdienst en vaderland te be werken Hot Verbond van Aelst is toch nog eens uyt zvn heil geko men cn werpt met eene zieke of stervende "hand nog eenige schichten naor den bender-bode. Van klauwen gewaegt het prul blad niet meer, vermits de zyne versleten en gansch uvlgebrok- keld zyn. Nu, waerin bestaen de schichten al wederom in leugens waerover wy in korte woorden gaen volle regt dopu. Het bladje zegt dat er, volgens den bender-bode, despotismus en despotismus isDat den Dcnder-bode het Despotismus van den schismalieken Moskoviet verfocyt, terwyl hy liet despotismus van den katholieken keyzer der Franschon verdedigt en goed keurt. Allons, vuyge logenaers, wyst ons een N' een artikel van den bender-bode aen waerin wy het despotismus van keyzer Napoleon hebben goedgekeurd of toegejuycht, daertoc dagen wy ul. uyt, voorop verzekerd dat gy ul. eene blauwe scheen zult loopen. Waertoe dient die walgelyke leugentacl Wilt gy weten wat wy gezegd hebben, wat wy nog zeggen en zullen "biwen zeggen Welnu, luystert Indien do franscpl door den keyzer gekorlvlerkt en duchtig overzweept worden, dit is hunne schuld, zy hebben 't gezocht, 'tis wel besteed, zy moesten nog meer kryge'n, wy jonnen 'l hun nvt ganseher herle. E11 waerom Omdat zy hunne vryheden mis- hruykt hebben 0111 godsdienst en zeden 'te veyvolgen en te be derven; omdat zy hunne vryheden hebben verkeerd in losban digheden en zich van dezelve hebben bediend om het geloof le vernietigen, 0111 slechte en oproerige leerstelsels te verspreyden, 0111 francmagons- en socialistenbros te ondersteunen, 0111 do ware en eenige bewarende grondstellingen te verdrukkenmet een woord, omdat zy zelve hunne vryheden hebben samen gevlochten en er eene roede van gemaekt om hun te geesselen... Had Vrankryk liet ongeloof, de zedeloosheyd, de ong'odsdienslig- heyd by zich niet laten binnonsluypèii, had het die vyanden van allen waren voorspoed verfoeyd in plants van ze met cerekransen le omringen en er gedurig wierook voor te branden, Vrankryk zou 't gelukkigste, 't vryste, 'L ouafhanglykste en 't rvkste.voïk der aerde geworden zynMaer als men naer den duyvel luystert, maer als men zich wetens en willens laet verleydou en bedriegen, als men malgré wilt gefopt en by den neus geleyd worden, men inoet dan lyden w;.t er van komtDie zyn g.t verbrand moet op de blynen zitten.... 'T is wel besteed...... Om een voorbeeld le geven hoe verre de bedorvenheyd van 't fransch volk ging als bet zyn nieuw gouvernement in 1818 en f-849 had aengesteld, cn om levens te doen zien hoe zeer het verdiend heeft gekortvlerkt te worden, zullen wy hier zeggen dat het onder duyzend andere buytensporigheden, in opgemeld tydstip, eenen verachtelyken openbaren kroeghouder, eenon (wy durven hot niet regtuyt zeggen) met eene diplomatieke zending in Duytschland belast en aldus de nationale eer, de volksvveer- digheyd en eygenachling geschandvlekt heeft Wat zou het fransch volk niet nog al gedaen hebben, was het onder de roede van L. Napoleon niet gevallen Daerom zeggen wy andermael die wat zoekt moet wat vinden, die zyne handen en voeten niet wilt kwetsen, moet met geen gebroken glas spelen of er niet bloot op dansen. Het prul-Verbond met zyne dry dozynen inschryvers meent ons in den zak te steken met le vertellen dat den l>endcr-bode slechts door vischwyven en 't gemeen volk gelezen word Waerlyk een verstandig kompliment, maer zou 't bISdje wel ge voelen dat bet Goinmarus en zyn wyf ook mederekent In dit geval zit er toch eenige vvaerheyd in 't kompliment, want zyn onze lezers en lezeressen niet al vischwyven en gemeen volk er is toch een vischwyf cn eenon gemeenen kerel zeker onder Maer 'l is nog al aerdig dat byna al de liberaters dezer stad zoo gretig zyn 0111 in onze abonnementshuyzen den bender-bode te gaen bedelen als hy nog maer nauwelyks toegekomen is Ziet gy liet, Verbondhoe gy 't vuyl slyk dat gy ons toewerpt, eensdeels smyt op de vrienden die 11 moeten onderhouden, en andersdeels op uwen liglzinnigen domkop terugkrvgt Maer wat wilt men van sukkelaers die van Ezclgcm zyn en wiens vaer van Zottegem was De Septemberfeesten zyn bier dit jaer met buylengewoonen luyster gevierd. Er stak een vaendelken boven de wooning der champetters en een op het stadhuysen 't was zoo sohoone. öp 23 dezer heeft het armenbestuer van Ronsso eenen brief gekregen van wègë de regentie dier stad, waerin er ge- waegd word van eenen aki van edelmoedigheyd die verdient gemeld te worden. Gy moet weten, lieve Delgen, dat onzen minister to Parvs, den heero Firminus Rogier, broeder van dén fameiisen Charél, die jaerlyks eene som van VYF-EN-VEERT1G DUYZEND franks opstrykl, voor A arme Belgen van Ronsse 8 FRANKS verscho ten heeft. Deze 8 franks komt M. Firminus wedervragen, doch zonder intrest en zonder onkost van sehryven en vryven. Daer- voor is er van Parvs naer Brussel geschreven, van Brussel naer den gemeenteraed van Ronsse, den gemeenteraed heeft naer liet bureel van weldadigheyd geschreven met dringend verzoek 0111 spoedige antwoord ten eynde er den gouverneur van Gend over te sehryven; en aldus wederom eene autorisatie aen het bureel van weldadigheyd over le maken, en dan cyndelyk de 8 franks naer Parvs le zenden.... Maer liet bureel willende daer kort meê maken, heeft geantwoord Non novimus hominem, kan niet ver staen.... want M. Rogier is te Parvs niet aengesteld om de arm- gelden van Ronsse uyt te declen." Wat dunkt ul. Belgen, zyn de liberale Rogiers niet goed 0111dc Vlaenderen te redden Zegt nu nog dat de liberalen geene aelmoessen doen en de liefdadigheytl niet ver staen Men heeft 011s te "Brussel verzekerd dat, by de opening der kamcr-dcn afgekookte® Rogier aen de deur zal staen met do handen te samen, de oogen nedergeslagen en 'l hert verheven tot eiken representant die zal binnen treden, om hem te smeeken van toch compassie te willen hebben met nen armen, gebrekke- lyken, ongelukkigen, afgekookten vremdcling, die nog zoo geerne eens op de malsche kussens der kamer zou weórgeraken. Eenen vlezen snaek aen wie wy zulks vertelden, gaf de volgende neep Stabit frater dolorosus, juxla portam lacrymosus, dam videbit socios Maer of er iemand naer de smeckingen van den aerdigon redder dei' Vlaenderen zal luystereu, dit is eene andere kwestie naer het seliynt, kennen al de representanten te wel het spreekwoord: '7' geen i/oed is om nemen, is ijoed om behoudenMerci, Rogier! Had gy zoo stout en onbeschoft niet geweest, het vóórste der Antwerpsche botten zou zoo wel in 't achterste van uwen mensch niet gepast hebben. Verleden Zondag heeft alhier de plcgtige ter aerdebostelling plaets geluid der stoffelyke overblyfsels van wylen den achtbaren heer Cr Eliaert, wiens al le vroegtydige dood wy in ons vorig N' vermeld hebben. Om zes uren is den treurigen lyksloet, komende van het kasteel van Ovram, waer de gebeden in de kapel des.overledenen gedaen waren geweest, de stad binnen getreden, gevolgd door het lalryk genootschap van den II. Vincentius de I'aulo, den Iverkenraed, de Koophandelkamer, den raed der Prndbommes, de Landbouw- commissie, alle instellingen van welke wylen M. Eliaert Voor zitter was; verder was hel lyk vergezeld door vele burgerlyke en regterlyke overheden, door de achthaerste ingezetenen der stad en eyndelyk door eene groote menigte burgers en een twintigtal ryluygen, die alle eenen laetsten hedegroet by het graf van dezen verdienstvollen inensehénvriend zyn gaen afleggen." Na den absolvo, beeft onzen zeer eerw. heer Deken eene tref fende toesprnek tot de'samengepakte menigte gehouden, waerin hy, als hoofd van den Kerkenraad, «te deugden' en. voorlrcflrlykc hoedanigheden van den hoogst betreurden ailyvigen met de levendigste kleuren heeft afgeschetst, doende aen de diep ge troffene toehoorders begrypen hoe groot het verlies was dat'de tallooze armen, menigen bedrukten, zoo veel ongelukkigen thans doen in den persoon van hem die door de onverbiddelyke dood, in den hloey van zynen leeftyd, aen zyne troostelooze echtgenote en kinderen kwam ontrukt te wordenNadien heeft 31' V. De Moor, secretaris der Landhouweommissie, ook eenige diepgcvoi 1de woorden uytgèsproken, en heeft de menigte lang- zaem de treurplaels verlaten, met eene bede en de zegening óp de lippen, met den vurigen wenscli dat wylen 31. Eliaert hy den Algever den loon zyner deugden moge genieten1 En toch, is het afsterven van dezen navolger van den groolen Vincentius vrocgtydig, is dien slag smertolyk en bitier voor de achtbare familie, '1 moet liacr ook van den "anderen kant eenen onschalharen troost zyn haer hoofd naer 'lander leven te hebben zien vertrekken, beladen met eenen ryken oogst van goede wer ken, omringd door do achting en het algemeen treurgevoel van eene g,arische stad, die de verdiensten van baron voortreil'elyken medeburger na weerde schattende, zyn geheugen in eeuwige zegening zal houden. TENTOONSTELLING DER SCUOONE KUNSTEN. "Wy hebben deze week de tentoonstelling der schilderyên te Brussel bezocht, en durven zeggen dal deze verzameling van kunstgevroehten waerlyk merkweerdig en verwondertv'k is. Nogtans wy moeten er met hertzeer eene reclame tegen aenlieflën, eene reclame die uylkomt op eene volkomcne afkeuring, op eene krachtdadige protestatie, en dit namelyk tegen zedeschendcnde tafereelen die daer ook hunne plaets hebben, en die, al zyn er niet veel, toch te talryk zyn 0111 daer le figureren. Dat. men zekere stukken in kroegen en kaveeten ten toon hange, dit zal niemand wonderlyk voorkomen maer dat men door de openbare tentoon stelling van eerbaerheydkwetsende schilderyên de sehoone kunsten kome prostitueren, zie daer iets wat aen onze natie tot schande cn oneer dient. Men zou dienen al dergelyke stukken af te wyzen en ze zonder komplimenten terug te zeilden, want de zedeloosheyd komt genoeg van zelfs, men moet dezelve niet te pronk hangen en aenlokken De mannen van het nieuw politiek, de liberaters en dc rooden hebben altyd houden staen dat Belgiën niet gelukkig kon zvn ten zy met don vryën uylvoer van alle eetwaren om Belgiën 111 een luylekkerland te herschapen, moest men maer den vryën uytvoer van het graen, vee, aerdappelen en. alle eetwaren dekreteren en ziet! de mannen van het nieuw politiek hebben den vryën uylvoer toegelaten, en waer zyn wy nu gekomen? Het stelsel van 31. Rogier is in voegen, is nu alles goedkoop De rooden hebben hunnen wenscli, om dat het graen en alle levensmiddelen mogen opgekocht eu naer vremdc landen ge voerd worden maer, eet het volk nu goedkoop brood Het is juyst het tegenstrydigwant noovt is alles duerder ge weest dan nu, nu dat alles mag uyt het land gevoerd worden nu dat er aen het verlangen der liberaters voldaen is. Het volk welk meest die dupery van de liberaters-coterie on dervind, wenscht alle die utopisten, alle die mannen van den vryën uylvoer, van het Rheraters-progres, naer den weerlicht cn vraegt dat er een eynde aen dien noodlottigen yrvöu uvlvoer gesteld worde. De liberaters roepen en tieren en knerstanden, dat is waer zy schelden het volk uyt voor tot de klerikalen te belmoren' Maer het volk lacht en spot met al dat geschreeuw, en vrae-'t maer goedkoop brood; en. aehigezien het de .klerikalen zyn gelyk de rooden die noemen welken het brood willen aen goedkoopen prys brengen, begint liet volk reeds klerikael hriod le vragen. Oh! oh! wat gaen de twee Messayers in woede ont springen! (Vaderlander.) 3ten kent nu deu uytvoer van het bclgisch vee, van den I tot den IS september. Er zyn 59SG beesten uytgevoerd, en maer 2/28 beesten ingevoerd. Hieruyt volgt, dat er 3228 beesten meer zyn uytgevoerd dan ingekomen. Nu, eenen uytvoer van 3228 dieren op vvftien dagen maekt meer dan 213 beesten 03) eenen dag. Als den uytvoer in znlke evenredigheyd blyft voorddüren en de region op den invoer van het vee niet worden afgeschaft moeten de heesten langs 0111 schaerseher en duerder worden' en hy gevolg, hoe duerder den vleeschhouwer de beesten moet koopen, hoe duerder hy'het vleesch zal moeten verkoopen We derom de boi'gers die het meest zullen te lyden hebben. Het word tyd dat de kamers hyeenkomen, ten eynde eene beslissing wegens dit alles le nemen. Ais alles om even duer blyft, en den winter voor do deur staet, wat moet er van de bur gers en van de werkende klas geworden. Vaderlander Den Monilcur heeD heden zyne langdurige slilzwvgendlieyd onderbroken; men leest in de nict-ofliciele tydiugen" liet vol gende Zopliaest de sessie geopend is, zullen de kamers zich mei de levensmiddelen moeten bezig houden, want hel gouvernement heeft voorgenomen den vryën invoer der granen voortestellen Dezen voorstel zal de algemceue denkvvyze niet voldoen. Maer het volk rekent op zyne vertegenwoordigers. Zekeren Leo Berlhe, geboortig van Yper, kaporael in de 3" knm- pagnie van hel lc bataillon van het 19" linietroepen, deelma kende van hel fransch leger in den Oosten, heeft den 'voh'enden. brief geschreven op hel oogenblik dal hy zich ging inschepen voor Sebastopol Varka, 50 angustns 4854. .Mynen lieven Peter en Meter, Ik haeste my om u te schryvendat ik my in eenen goeden staet van gezondheyd hevinde en dat ik wensche dat den tegenwoor- digen brief u even welvarend zoude vinden. Ik zal u zegden dal wy ons heden, 30 augustus, ten 8 uren 's morgens, inschepen om Sebastopol te gaen belegeren, schrikverwekkende belegeiin" Se bastopol heeft eene versterking die verdedigd is door 800 vuer- monden. Maer, dit uiellegenstaende, verhopen wy nog hetzelve le kunnen vernietigen. De verbondene mogendheden hebben 3 000 stukken kanon; 23,000 matroozenliet'landleger lelt omtrent 80,000 mannen. Laetst hebben wv omtrent 25,000 mannen gehad die op kondschap zyn uylgegaen en zoohaest de Russen ons zvn gewaar geworden, hebben zy eenen halven keer gemaekt, den af- togl geblazen cn onze nadering vermeden, Ier oórzaek der ziekten waeraen zy lyden eu der pest waermede zy besmet zvn. En nu dat wy zien dat zy niet willen vcgten in eencii veldslag,"gaen wy hun aenranden in hunne stad en in hunne versterking. Gelukki" die het zal ontsnappen, want men zegt dal het gevegl afgrysselvk zal zyn, maer 't is gelyk, \vy hebben allen vaslelvk besloten te sterven voorliet vaderland, want, sedert dal wy in' Turtyën zyn, hebben wy genoeg geleden. Ik eyndig mvnen brief met u uvl gansclier herte te omhelzen, en ik blyvc, zoo lang ik leven zal,"uwen zeer aengekleefden cn toegenegenen doopeling. LEO BERTHE. P. S. Ik geloof er u niet meer te moeten van zeggen, want den tyd ontbreekt my. Terwyl ik dit sehryf, hen ik op het punt van le scheep te gaen. By de groote tentoonstelling van huysdiercn te Brussel, hoeft onzen stadsgenoot, f,1. Martin Gillis, de twee eerste pryzen he komen voor de konynen. Den eenen was den eersten prys voor de collectie van '1 inlandseh ras bestaende iu een prachtig bronzen eermetael en 39 fr, den anderen was den eersten prys voor de coHoJtie der varietevlen, bestaende insgelvks in een "zeer fraey bronzen eermetael en 100 fr. lten graof van Vlaenderen, president der maetschappy van landbouw, heeft met M. Gillis, president der soeieleyt van Aelst, een welwillend gesprek gehouden cn onzen siadsgenoot hertelyk geluk gewenschl. 31. Gillis heeft den prins bedankt en hem eenige inlichtingen over den konynenkweek gegeven, w ierover den prins zeer voldaen was. Er'zyn van de Aeistersehe konynen verkocht l».een koppel aen 80 fr. 2" een dito aen 50.fr. 3» een moerken aen 40 fr. i" een manneken aen 33 fr. Voor 't moerken dat den eersten prys be komen heeft, is door eenen engelsehman 73 fr. aengehoden.'maer dit aenbod is geweygerd, onze liefhebbers en kweekers tooiieu daer door dat zy de industrie zeer wet verstaen.

De Denderbode | 1854 | | pagina 2