PILLEKENS Het Verbond wilt malgré bongré hebben dat er een libe- raelder ministerie aen 't roer koine, net als wilde het prulblad zeggen dat het tegenwoordig niet liberael ware. Wy dagen onzen konfrater uyt ons ecnen enkelen akt van klerikalismus aen te wyzen die door hot tegenwoordig ministerie daergesteld zy wy, integendeel, maken ons sterk al deszelfs akten als welgecon- ditionneerde liberatersakten uyt te leggenMaer wat er misschien schort dat den konfrater niet behaegt, is dat het muntoliefleschje droog getrokken en uvtgelekt zynde, de tegen woordige ministers niet zeer baestig o'f liberael genoeg zyn om het wederom te vullen, ten eynde al die treffelyke liberale knoeyërs andermael te laten zuygen en lekkenIs het zoo, kónfrater, dan begrypen wy uwe dolzinnige spytighedenDen stank by den vos is het kenteeken dat hy zyrien steert nog heeft. Maendag avond heeft het Verbond een slordig broksken papier uytgegeven, waerin ergezeeverd word over de inneming van Sebastopol. Spytige nydigheyd, vuyge wangunst en daerby berekende en verdraeyde bewimpelingen stralen in dit mager velleken door, en bewyzen hoe zeer de francmaponsparty tegen keyzer Napoleon verbitterd is, omdat zy in hem eene hinderpael ziet tegen het uytvoeren harer snoode ontwerpenMaer gy hebt toch wel gedaen, Gommaer, uw papierken in twee gedaen, kon toch dienen tot het laegste gebruyk Wat verschil is er tussehen eenen liberalen nydigaerd en eenen geklopten stokvisch Dat den stokvisch door een ander mishandeld word, terwyl den liberalen nydigaerd zyn zelveu pynigt, met zyn eygen op ie vreten. Voddenpapierkens gelyk dit van het Verbond van maendag zyn daervan een klaer bewys. Jupiter Verhaeghen komt, voor zyn schandmanifest, van den anders zoo gematigden Journal de Bruxelles eene zoo felle geesseling te krygen, dat by op alle maponnieko duyvels roept en den journal bedreygt met eene regterlyke vervolging Zoo doen die oude lasteraers van godsdienst en priesters, als zy eens genepen worden toen zy het reeds honderdmael verdiend hebben, is hunne eerste verdediging bedroggen met regterlyke vervolgingenMaer den Journal de Bruxelles lacht en spot met die bedreygingen, hy gaet verder en daegt den ellendeling uyt een proces i,n te spannen, dan zegt den Journal de Bruxelles, zullen wy eens zien wat al schandalen wy u te laste te leggen hebbenMaer zal Verhaeghen zyn woord houden Wat apparentie daervan Den kwant zal zich piet houden want het zou te grof op zynen toren luyen en dit zoekt hy niet.... Eenen vorten appel ziet er somtyds nog bekoorlyk uyt zoo lang zyn vuyl klokhuys niet ontbloot word leverd. Byna dagelyks is onze bevolking ooggeluygen van dier- gelyke verzendingen, waervan enkel de spckulatie het eenige voorwerp is. Den uytvoer van ruw vlas gedurende de acht eerste maenden des jaers bedraegt 18 miliioen 987,901 kilogrammen. In de voor- gaende jaren was hy, voor denzelfden tyd dooreengenomen maer van iets meer dan 8 miliioen kilogrammen. Den uytvoer is dus meer dan verdubbeld. Eene der oorzaken van deze vermeerdering is den Oosterschen oorlog welken den uytvoer der russische vlassen belet. Als eene tweede oorzaek mag aenzien worden dat, sedert het inrigten der mekanieke spinderyën, de lynwaden beter koop en min sterk zyn dan eertyds, hetgeen voor gevolg heeft dat er meer lynwaed ge- bruykt word en daer by eerder versieten is. Alzoo word het ver- bruyk van het vlas verdobbeld. Peteghem, 4 October 1854. Mynheer. Het is bemerkensweerdig hoe, met de nakende gemeente-kiezingen, de valsche liberalen hier hunne rol spelen na hun doorgaeus zoo bytend aenzigt met lieftalligheyd bemas- kerd te hebben, doorwandelen zv met eenen statigen stap liet stedeken, namentlyk op de dagen en uren dat de borgery aen dorpels of banken de logt schept, groetende, grimlagchendc, hoed afzwaeyende op alle man, alle vrouw, alle meyd, ja alle kind of hondeke van wie zy vermoeden eenige populariteyt te konnen verwerven. Alle middelen zyn goed voor die lieverale personnagiên om stemmen te winnen als zy maer niets kosten. Alzoo zal men-zeggen wat is dien heer beleefd, gemeen, wel willend en dienstveerdig voor arm en ryk, kieyn en groot Zulke menschen moeten in den raed aen hun de stemmen I en weg met de klerikale bolleriks Daer is het plan, daer is den bul, en gare de dupen van die lieverale minzaemheyd, want eens aen het roer, het vat geeft uyt w:at het in heeft. Wy hebben ze immers aen het werk gezien en mogen vryelyk uytroepen geheugd u Deynsche sullen en betael-maohienen, hoe zy u gefopt hebben met het stadhuys, het hospitael, het weezenhuys, en de bezwarende, trouwlooze hael- en nydpro- eessen die zy, ten koste van het gemeente verwekt hebben, om hunne byzoudere boosheyd en vraekzugt uylleoeffenen Geheugd u hunne pointingrolen, abonnementen, byleggen en subsidien die nog hedendags op u drukken I Welaen behaegd u deze ruineuse ciwingelandy of durft gy niet wederstaen, kiest die lieverale vossen, die pluymstrykers, die wolven die thans de lammervellen aentrekken, en zyt nogmaels den uyl, het geen gewis zal gebeuren zoo gy nu niet vryelyk stemt, ên eyndelyk u niet weerdig toont het borgerregt Ie genieten gaet bêklaegd u dan in het zothuys, daer is uwe plaets dewyl geenc ondervin ding u kan baten noch leeren. kenen op tetter. Wy lezen in het Verbond van Aelst Het prachtig huis, alhier bewoond door Mevrouw weduwe De Crombeen, is verkocht en zal eerlang in een godsdiensti" gesticht veranderd worden. Men weet nog niet tot welk order do kloosterlingen, die het zullen bewoönen, hehooren, zoo min als hetgene waerop zy zich zullen toeleggen. Welnu, konfrater, daer gy begeerig schynt om deze kloosterlingen te kennen en te weten waerop zy zich hier gaen toeleggen, willen wy u voldoen met u 't een en 't ander te zeggen. De kloosterlingen zyn de Eerw. Broeders der Christelyke Scholen, die hier in onze stad tot bewondering strekken van iedereen, en dit namelvk voor hunne evangelische menschlievendheyd hunne hoogstverdienstelykc zelfsop- offering en onvernjoeyelyken iever waermede 'zy de arme kinderen onzer stad onderwyzen, en hun de hcschaviii de zedelykheyd en hunne pligteu met zoo schitterenden uytslug inplanten. Het werk waerop deze achtingsweenie kloosterlingen zich gaen toeleggen, zal zyn het OKDKHWYS Dh'.l', JONU- HEYD. Dit is te zeggen dat wy (hans aen onze stadsgenoten mogen aenkondigen dat zy wclhaesl het geluk zullen heb ben alhier een externaet of' gesticht van opvoeding te zien geopend worden 't welk niets zal te wenschen overlaten een gesticht waerin alle takken van eene deflige opvoeding zullen onderwezen worden en waer de ouders hunne zonen zonder achterdenken, zonder vrees zullen mogen heên zenden; een gesticht waer het godsdienstig neven het letterkundig onderwys met geweten en vry van dien nood- lottigen huerlingsgeest zal gegeven worden. Wv weusehen dus onze stad veel geluk. 'I geen luier van over lange jaren ontbrak, gaet zy nu eyndelyk bekomen. Wy zullen de zaek verder verhandelen, want wy verwachten óns dat ile -ml van het Verbond door deze enkele aenkondigiiig zal over koken. - GRAEA-BERlGT. Deynze, 4 October 1854. Mynheer, Gy protesteerd met groote roden tegen de afkeurige tafereelen die in de tentoonzael van Brussel de openbare eerbaerheyd kwetsen wat pretenderen die zoo gezeyde konstenaers of originele en impertinente gekken, met alzoo alle zedige lieden en familiën, die daer gelevd worden, in verlegeriheyd en inweii- dige vcrontwoerdiging te brengen ja, met alzoo de regels der kiessohe samenleving en zelfvan den sens commuit te betrapipelen? Het is als eene vastberadenheyd (porti pris) van zommige pensecl- en bytelmaimeii de palen der eerbaerheyd ver te buylen te gaen in hunne gcvrochten. Ook, Mynheer, moet gy erkennen dat de gapers (badauds) en routinemannen van onze steden daer omtrent van ouds maer al te toegevend op zyn, en ik prys de loffelyke daed van den genen die, ledent eenige jaren, het bolaehelyk straetsehandael van Brussel heeft in 't donker geworpen, als hy het maer zedenshalve gedaen heeft. Wat beduydeii inderdaed zulke beestigheden Wie kan dat slaen bezien voor de gewaende kunst van uylwerking? En Geersberg die dat nog wilt naiipen I schande aen Brussel en spot aen Geersberg met liuime mannekens-pis en soorlgelyke verkens kluytspeeldeiyën. Gelid zelve, dieserieuse stad, moet men laken over zyn stupide vertoog van den mammelokker, die de uytspraek, de eerbaerheyd, de uatuer en de geschiedenis te gelyk choqueert of aenstoot en het volk abnUissecrt gelyk de vuyle en onkuyssche brack- en dronk&érls tafereelen van Teniers doen, die de Vlamingen als verkeus by den vremden doen aenzien by zoo ver, dat de uyldrukking van vlaemseh vee m Holland, en coelion de flamand, in Vrankryk als proverbial voorkomen, dank aen die pinceel- en bytelmannen Gisteren avond is bier aen het kollegie wederom een deerlyk ongeluk gebeurd. Twee schaliedekkers die op liet dak werkten zyn, door het losgaen vail eenen haek, ongelukkiglyk op den grond gestort. Den eenen is op den slag doodgebleven den an deren is iu oenen deerlyken toestand opgenomen en korts nadien in '1 hospilaol overleden. Het gebouw van liet kollegie is een stadsgebouw welks daken groole herstellingen behoeven. 'T is de regenlie die liet gebouw onderhoud; zou zy niet dienen haren arehitrkt tozendeu om die gevaerlyke dakwerken te. bewaken? Wacruin trekt hy zyne hooge jaerwedde? van Geerardsbergen; het ziet vier van zyne leerlingen zich aen- bieden, alle vier worden met eenen graed van uytmuntendheyd aenveerd. M. Van de Velde, sedert 1833, pastor te Appels, komt te overlyden. Dezen achtbaren geeslelyken was te Goud geboren. fe Dendermonde koopt het stcdeiyk besluer aerdappelcn in groote hoeveelheden, en doet die aeu den prys van inkoop en somtyds aen verminderden prys, aen de arme lieden in het kleyn verkoopen. Den communalen raed van Namen heeft, in zyne iaetste zitting, eene somme van 2,500 fr. gestemd om aerdappelcn te koopen, en aen de borgers en werklieden te verkoopen aen den piys van inkoop, ten eynde aldus den prys der aerdappelcn te doen dalen. 1 De hoppe is le Poperinghe en op de aenpalende plactsen wederom m prys gestegen. Men betaelt van 320 lot 330 fr. dé 50 kilogr. Men vreest dat de hoppe nog zal opslaen, indien tiet gouvernement geeue spoedige maetregelen neemt, liet is de noppe alleen niet, die opslaet; alle de eetwaren zyn hoog aen prys, en van nu af begint men voor den aenstaenden winter bevreesd te zyn. En, inderdaed, op welke wyze de arme werk lieden zich liet noodige zullen verschaffen, weet men met Den genaemden Joseph Hendrickx, te Baerdeghem, is door dc regtbank te Dendermonde, tot eene boet van" 16 fr. en de kosten verwezen, voor zyn nieuw geboren kind op den register van den borgerlyken staet niet te hebben doen inschryven. De regenlie van St.-Nikolaes heeft aen het gouvernement wapens gevracgd, om de garde eiviek te konnen wapenen. Uyt Konsso meld men. dat eenen landelvkeu briefdrager die vreesde van met de regtbank een eytje te pellen te hebben' sehuyt van kant heeft gesteken. A-propos van landelyke briefdragers, moeten wy nog eens doen aenmerkeu dat die bedienden veel te weynig betaeld wor den voor den dagelykschen slavenhandel dien zy verrigten. De zaek tier statie van den ontworpen yzeren weg to Aude- naerde heelt nog geene oplossing bekomende eoncessionna- rissen hebben den voorstel van de regenlie van Audenaerde verworpen. MM. Hertogs zyn voornemens, zoo bet schynt, de statie langs lievere te maken de regentje bad voorgesteld de statie tegen de Meersch-poort, of op de Perre, regt over liet pa- lcys van juslicie le maken. Indien het plan der coneessioima- rissen word uytgevoerd, dan zal de statie een kwartier van de stad zyn. In den winter zullen dc reyzigers de diiigencie ver kiezen. Wilt men nu wal nieuws weten en welk de lekkcrmuylen aengaet? Luystert: Op verscheyde communen heeft men peêren opgekocht om cr wyuen van fe fabrikeeren, of ten minsten, om het zap er van in de fabrikatie van den wyn te gebruyken. Nu dat de druyven niet wel gelukt zyn, is men op het gedacht geko men van een deel druyven door gedistilleerde peci-en le vervan gen. Dat zal een wyntje zynDe liefhebbers van een goed gla- zeken van paters-valje, zullen mogen opletten als zv proeven. In de vooriüdene maend september, zyn er te Brugge 387 persoonen overleden, en maer 90 kinderen geboren. Er zyn dus, in eene maend, 297 sterfgevallen moer geweest. Dergelyke cyffers hebben gecne uytlegging noodig. Er gaen aerdige zaken om. Ziet bier wat men aen den Vaderlander hoeft medegedeeld Op de communen rondom de stad Gend, en wel bezondeqvk buyten de Brugsche-poort, loopen er mannen rond by de boeren, en geven zich uyt voor kommissionnarissen belast"met aerdap pelcn te koopen voor eenige bezondere persoonen. Men begrypt ligtelyk dat deze zoogezevde kommissionnarissen maer op smeer uyt zyn, eu listig de boeren poogen te bedriegen. Zy spreken van Imogen prys, en dit klinkt in de ooren van de landbouwers. Geene pryzen zyn te duer, en de zoogezeyde kommissionnarissen slaen den koop toe, zelfs lot 17 en 18 fr. de 100 kilogr. aerdap pelcn maer, zorgen steeds van er by te voegen Als wy zulkon Imogen prys voor eenige voeren aerdappelen geven, dan mag er wel iets af voor ons, die moe zyn van rond loopen en honger en dorst lydeu. Den boer die gelooft eenen goeden verkoop gedaen te hebben, kykt niet nauw, haelt op wat hy bost heeft, hy ziet op geene schol hesp, en laet menigte kan bier ledigen. Na wel gesmuld te hebben, geven de gewaende kommissionnarissen den horr een adres, en zeggen hem iu welke straet, in welken N°, en by welken heer, die leveringen moeten moeten geschieden, en hiermede vertrekken zy, terwyl den boer iu dc vuyst lacht, en denkt de steedsehen eene karot getrokken, of eene vvieke gebak ken te hebben. Maer, nu komt het verdriet van den boer aeu. Den wagen word geladen en men trekt naer de stad, en men ryd naer de acngcduyde straet, alwacr men den aengewezen N° vind. Maer den lieer, de dame, den baes van liet aengeduyd buys weet van niets, en jaegt den boer met zvn voer palaten naer den weerlicht. Nu bleef er niets anders meer over voor de boeren, dan weder naer hnys le keèrenecnigen, om niet uylgelnehen te worden, hebben hunne aerdappelen in de eene of andere her berg afgezet, om de palaten dan met de beste gelegcnhcyd te konnen verkoopen. Meer dan eenen boer is aldus de dupe ge weest, en, dezer dagen zyn er nog aldus eenige voeren aerdap pelen langs de Brugsche-poort ingebragl. De reyzigers die voorleden vrydag met hot konvoy van vyf uren uyt Brussel naer Venders zyn vertrokken, hebbeii veel h-genspoed onder den weg gehad. Een weynig boven de static van Vorlryek, moest het konvoy blyven wachten, lot dat een ander met koopwaren, welk niet moer voord kon, door eene verscho tocomotieve die van Thienen kwam, kon veordrydeii. Te Thienen liep de locomotieve van de rails, en men heelt om trent eene ucr moeten werken, om den weg vry le maken. Nau- welyks was alles in order, of eenen expresse-'treyn kwam aen- gereden in volle vlam. Men heeft zich verhaest om het vner te blussclien. Ecneu wagon met bagagie is geheel opgebrand, eu eenige andere hebben schade geleden. Te Doornyk heefteen sleiivelingjc tusselien eenen sehrvver der Iudi'pendance, M. L. Hvmans, en ecnen advokact van Doornyk plaets gehad. Don eersten beweerde beledigd te zyn, en veroor loofde zich oenen slag in het aengezigt. Maer den advokact viet niets slinks, en gaf hem eene pekking met zynen eygen stok en nam afscheyd van den brusselselien schryver, met hem den tcon zvner botte te laten gevoelen op eene plaets die men niet noemt. Het is op straet dal dit stigtend tooneel heeft plaets gehad. Men gelooft dat den laelsten akt van dit vaudeville in hel pnleys van juslicie zal gespeeld worden voor de korrcküoooeele regtbank. M. de Kisseleff, gewezen russisehen afgezant te l'arys, komt voor een jaer, een hotel te Brussel te luiren. Uyl Tubise heeft men vernomen, dat er aldaer een vreeslyk schelmstuk is gepleegd. Twee oude ei htgenoleii, die op liiin gemak leefden, en den nnom hadden van een zeker sommeken geld te bezitten, zyn in hunne woouing, die langs den weg van Braine naer Tubise gelegen is, vermoord. Den man die 80 jaren oud is, heeft men geheel dood gevonden; de oude vrouw ademde nog, maer hel is onmogelyk liaer te redden. Dc juslicie heeft zich ter plaets begeven. Wy lezen in den Courrier de lammin dat wrsebevdone persoo nen deel makende van de ConslHulionnele en bewarende rereeniqing ran Leuren zich bezig houden met een algemeen petitionnement in te rigton vragende Het verbod van don uytvoer der granc-n, meel en aer.lap- petblocm; 2" Hel verbod van den uytvoer van het vee- 3° Den vryën invoer der vremde granen en van liet vee; 4» I-éne wet waerdoor al de graenmerkten van geheel liet land op den zelfden dag zouden gehouden worden. De Gazelle run Tliielt zegt dat er dagelvks aenzienlvke mas- sen graen langs de Schelde en de Leije nae'r Vrankryk,'voor liet kamp van Boulogne, overgevoerd worden, zonder dat zulks in do opgaven des gouvernement.-; aengeteekend zy. T is al wederom bet zelfde liedeken van over jaer, en dan komen de ministeriele statistiken de oogen van 't publiek verblinden, en word 's lands toestand hoe langer iioe erger. Wat is toch de koppigheyd van zekere lieden laekhaer en sehadelyk voor den armen burger Zal daer geen eynde aen gestelij worden door een i.ï 'onieoii krachtdadig petitionnement? Zal het gouvernement nog iaiidoof blyven aen de smeekingen dos volks Wy zullen dit afwachten maer ondertiissolien radon wy alle steden, alle genootschappen' aljjjgannbeslim n aen te petilionrioreu Den Impartial de Bruges zegt dat er thans, le Brugge, een groot binnenlanderschip vol geladen word voor Holland, en dat, in verscheyde gemeenten van hei noorden van Brugge, vele land bouwers alreeds een groot gedeelte van hunnen co-mi verkocht hebben op termyn. Men leest in de Gazelle van Waereghetn Bezon morgend van G tot lil ure, hadden wy alhier eenen aenhoudeiulen vervoer van granen, welke naer onze statie en naer de Leije worden ge- Nog nimmer zagen wy hier in eene uylvaerd zoo veel vb Ik dan wel woensdag lest in die van den diep i>el reunion heer Eliaert. Alle slanden dor maetscliappy, allo opinion waren er in vertegen woordigd. Onder andere hebben wy bemerkt den achtbaren beer Baron Dellafiiille, senateur van ons distrikt, de afchtbare hoeren De Rnddore en Do Naoyer, volksvertegenwoordigers, en meer andere persoonen van rang. Dit is een schitterend bewys dat den eerzamcii allyvigen door de achting en genegenheyd van 'l alge meen omringd was. Wy vernemen zoo even dat het genootschap van den II. Yineentius de Paulo dezer stad, op Dynsdag aensteende, om 10 uren, eene tweede plegtige uylvaerd zal doen celebreren, lot rust der ziel van zynen achtbaren President, wylenl M. Eliaert. Twee dagen tevoren hadden onze dry representanten insgelyks de uylvaerd bygewoond van de veel le vroeg, overledene dame Eugenie De Vis, echtgenote van den lieer advokact Victor Van Wambeke, in welke uylvaerd ook lalryke gcloovigen benevens het puyk dezer stad at-nvvezig waren, als eene blyk van gene- genlieyd en liefde toegedragen aen de geachte overledene die, om hare uylstekende deugden en andere voortreffelyke hoedanig heden, aen de buysvrouweii tol voorbeeld niogt gegeven worden. Dry leerlingen uyt liet kollegie van Geerardsbergen MM. J. Beirens van Meire, A. Van dc Velde van Schendelbeke en C. Stocquarl van Geerardsbergen komen niet voldoening lninne exam -ns van universitaireu leerling voor den jury af le leggen. Den jury is zeer mocyelyk geweest, want onder al de recipienda- i'issen is er maer eenen student geweest, die insgelyks zyne i eerste vyf scholen in 'l kollegie le Geerardsbergen gedaen lieefl, M. Van Updenhosch vail Ninove, die de eervolle melding beeft bekomen. Velen zyn afgewezen en de overigen zyn alleenlyk aenveerd. Dezen tiylslag is zeer aenbeveleml voor liet kollegie

De Denderbode | 1854 | | pagina 2