PILLEKENS. Verder op den art. onderhoud der bruggen, is in 1846 intwee man daten van 't samen l'r. 99-70 afgeleverd opMelehiorVan Poel, over onderhoud der steene bruggen, in welke mandaten begrepen zyn fr. 2654 aen Macharis voor levering van haver, fr. -2635 voor werkingen aen de beekdyken, en fr. 300 aen 2. Pannekoek over restat hooyzaed. Op den art. onderhoud en schoonhouden der beek, is een mandnet afgeleverd van fr. 99—95 op 1!. De Groole te Aelsl, over levering van gebakken goten, alhoewel dezen slechts 00 franks te goed had. Het overig daerin begrepen, was te Weten fr. 2-50 aen steenkapper Parewyk, fr. 3-54 aen Van den Buleke, fr. 45-50 aen Singelyn voor nazienwerk, fr. 10-74 aen Van Cauter vóór kram men, fr. 4-63 aen Erauw voor houten sloten, fr. 1-00 aen Welle- kens, en fr. 2-00 aen den Burgemeester voor verschot aen zavel. Waerom al die onwettige uytgavcn 7 of liever waerom de nyt- gaven niet in regel gedaen En op den art. voor onderhoud van het pastorooi buys, is ge mandateerd fr. 149-84 op Melchior Van Poel, metser, voor her stellingswerken aen de pastory. Van Poel had maor te goed fr. 13-34, de verdere sommen daerin begrepen was het beloop van een tapyt 't welk dient, den burgemeester weet waer voor... En dergelyk hesluer bestael en aenziet men hier als wettig en in overeenstemming met de verordeningen op 't stuk beslaende I! Om dit fraey bestuer Ie hekroonen, moeten wy aen de kiezers van llofslade bekend maken dat den burgemeester met zyne aen- hangers den loon van den secretaris, Zwarten Sis, verhoogd heeft met fr. 102. Voorgaendelyk ontving den gewezen secretaris, M. Galmaert, fr. 190 voor liureelkosten en onderhoud van den burgerstand. Sedert dat den Zuarlen aengekomen is, zyn die bureelkosten etc. gebragt op 242 franks 'sjaers, 't geen maekt op een tydstip van 7 jaren 714 franks meer dan voortyds. Aldus moeten de boerkens van llofslade werken, zorgen en zweeten om het dobbel en dik te smylen naer 't hoofd van eenen kerel die gekend is als eenen voorstaender van hot goddeloos Verbond ran Aelst, als eenen aenhanger der Alliance, welke eenen zytak is der francmaQOtislogie, als eenen persoon mot welken ermoeye- lyk vrede te houden is in al dc gcmeonlens waer by Secretaris is. Gaet haer Vleckem, gact naer Sonncghem etc... En nogtans dit is den eenigen leydsmnn, den eenigen raedgever, den eenigén steun van den burgemeesterliet is waerlyk te betreuren dat er gemeenteoverheden gevonden worden die onder zulke vleu gels willen schuylen en ze aldus met gelden der gemeente buylen andere bevoordeeligen.... Wy zullen in een opvolgend N' zien hoe dezen ambtenaer de pligten kwyt waervoor hy zoo rykolyk betaeld word, want men moet weten dat den Zwarten boven deze 242 franks nog eene jaerwedde geniet van 315 franken, daerbv zullen wy nog andere zaken verhandelen. Gelieve II. den opsteller deze regelen in uw aenstaende Nr op te nemen. .-. liet Verbond lact ons welen dat liet zeer te rreden is dat het prachtig buys van Mev. De Ci ombeen gaet dienen tot een onderwysgestieht voor jongelingen, bestuerd dooi de Itroeders der christelyke scholen. Wy zyn dus in onze verwachting bedrogen, dat namelyk de gal van onzen kon- l'rater, op deze enkele aen kondigi ng, zou overgekookt hebbenIMaer heelt den konfrater niet eene janustronie aengetrokken als liy schreef dat hy zeer te vreden was? Dit straell ten minsten in 't overig van zyn artikel door, want hy kan zich niet onthouden uyt te kramen dat liet beslnyl der eerw. Broeders een nieuw bewys is dat het klerikalismus overal tot het monopolium van 'I onderwys wilt komenEn waerin steekt dit bewys, konfrater, ten zy in uwe waterachtige hersenpan? Word liet integen deel niet alle dagen bewezen dat hel de mannen zyn van uwen haspel die het monopolium van 't onderwys willen hebben en zelfs met 'I geld der katholyken, scholen van godsdiensthaet en ongeloof willen onderhouden Ja dit zien wv alle dagen, maer dit ziet gy niet, omdat gv gedurig eenen francmagonsbril op hebt, waerdoor er niets anders kan gezien worden dan 'I geen men ziet nis men sur les lieux met d'eenoog door den vergrootbril kykt liet Verbond zegt dat In t hier ter stede aen geen goed onderwvs ontbreekt, en roemt onder andere op cm geslicht 't geen den konfraler niet noemen durft. Wy vragen hein kortaf welk gesticht hy wilt bedoelen als het zoo goed is, hoeft hy niet beschaeind te zvn liet zelve met nuem en toenacm aen te duyden, wy zullen hein dan antwoorden, want wy koopen geene katten in zakken Hoe D. O. M. slim is liet Verbond loeli om zyne vingers niet meer te verbranden gelyk lu-t lol dus verre allyd gedaen beeft, zoo dikwils liet gepoogd beeft de artikels vaii den Denderbode aen te randen of te vergriivzen. Willende den trant van den Denderbode na poetsen, begon bet prulblad over eenigen lyd met klamer^if Ie geven maer naiiwelvks had het op den eenvoudigen Dendcrlnide wal gekrabbeld, en de klauwen waren zoo bot, dat zv zelfs geenen binder meer konden doen aen eenen versellen carólus. Sedert eenigen lyd zyn de klauwen van 't Verbond teenemael uitgebrokkeld en 't sukkelbiadje zit nu met bebloedde en verzworene pootjes. .Maer het wilt toch toonen dat het nog leeft en dat zyne uyt teering nog maer tot den eersten graed gekomen is. Wat zegt het Dut hel niet geern zou veroordeeld zyn om al de vngerymdheden en bees- tiyhcden van den Denderbode op le halen en te brandmerken Oil oh konfraler, 'I is nu wel geklapt, als gv van uwe veroordeeling moet afzien als gy, om uwe volslagene magteloosheyd, gedwongen zyt de artikels van den Dénder- bode stillekens voorby te gaen zonder te kikken of te mik ken als gy er uwe schenen, uwe borst, uwen kop en geheel uwen individu vruchteloos op versleten hebt"1' is nu wel nu wel in I yds van te komen zeeveren dat gy niet geern zond veroordeeld zyn om ons te vergruyzen wy willen liet zeer wel gelooven, man. gy hebt er toe veroordeeld geweest en gy hebt ondervonden hoe gy er, ondanks al 't zweet, arbeyd, kommer, raedplegingen etc. die gy in 'I werk hebt gesteld, meê gevaren zytKruvpt gy stillekens in uw bed, sukkelaer, trekt uwe slnepnmls diep op den kop, dekt u tot over de ooren en mediteert aldus in d'eenzaemheyd op al de beostigheden en ongerymdlieden, die gv in uw prulblad verkocht liebi, en waerdoor gy n evgen zeiven niet uwen haspel zoodanig gebrandmerkt hebt, da' gy niemand meer kont brandmerken al was't den grootsten boef die onder de zonne loopt Trekt hem dan van myn lyf, riep Arlequin, of ,k sla hem dood En zoo roept liet Verbond van Aelst tegen den Denderbode, die aen 't framna^onsklieksken zoo zwaer op 't herte drukt, dat er raed op raed gehouden word om den eenvoudigen te verpletten, en men schevd altyd onver- rigter zaek uyteenDe opslelüngs- kommissie van 't Verbond kan niet verkroppen dat haer blad, waerop zy zoo fel haer beste doet, niet gelezen word en bvna al zyne inseliryvers verlu st, terwvl den Denderlmde niet alleen liet meest verspreydde blad der vlaemsche drukpers is, maer zelfs, voor wat. liet getal abonnementen betreft, met de groote fransche bladen van beyde opiniën mag op rang ko menDit is eenen doorn in 't hert der kliekgasten die gedurig steekt en lmn doet jammeren, briesscilen en tie renDoch daer luysleren wy naer gelyk naer 't hoesten van eene vlooy, en wy gaen onzen gangSchép maer moed, konfrater, 'tzal misschien beleren, maer onthoud wel dat de jaloerschheyd een venynig zweerd is, welks wonden 't hert verkankeren en welhaest eene plaets aen den yzeren weg van Aelst bezorgen Zieli zeiven by tyds te kennen eer de pekel ons teenemael ontloopt, daer is gezond oordeel in gelegen en onze welvaerl aen vast. Jlaer 't is te vergeefs zyne rekening of overzigt te maken als de boter tot den bodem en 't goedje al verknoeyd is. Zoo doet liet Verbond van Aelstals dit prulblad hier eerst verscheen, nam het eenen docloialen toon aen, het ging alles verlichten en veranderen liet ging alle groote vraegstukken opklaren en beredeneren immers bet ging alles verbeterenen 'I heelt zoo veel verlicht, opgeklaerd, veranderd en verbeterd, dat het zyn eygen vergelen heeft en 't slechtste prulblad van 't land geworden is, 't welk welhaest onder de algemeene verachting moet bezwyken.. Nu zou het zyne zaken willen hernemen, met een ander le beschuldigen van beesiigheyd en onge- rymdhevd te verkoopen, terwyl geheel de collectie van 't I erbond slechts eenen reessem van beestigheden en ongerymdlieden isIs het '1 werk van eenen zot niet den stal te willen sluyten als er de koey uytgehaeld is Antwoord op die vracg, konfraler, en als gy wilt weten wie dien zot is, kyk eens in den spiegel De onafhankelyke kiezers van Ninove worden verzocht zich te begeven by Joseph Germanes, in het Pavilion, op Woensdag toekomende, len vier uren s'namiddugs, ten evnde de lyst der kandidaten voor de gemeenle-kiezin" vast le stellen. Men schryft ons uyt Lede 17 October Dendeii-bom, wy hebben altyd gezien dal, wanneer met de vernieuwing dor kamer, do ministers de nedorlacg gekregen hadden zy zich spoedden om benoemingen en afstellingen le doen voor aleer zy hunne vetbelaclde plaelsen verlieten. Hier tot Lede gaet het hoofd der gemeente op de zelve wyze te werk zyn eynde ziende naderen, heeft hy zondag avond eenen nieuwen ontvanger gemaekt tussehsn pot en glas. Dit is voortreffelyk voor eenen persoon die de wetten moet doen eerbiedigen; ook zyn onze trell'elyke lnwoonders vast beraden, van dien alliance man van kant te smylen, en naer zyn rimram van ondankbaer- lieyd, uylsluylingsgeest etc. ele. niet te luysleren. Mogl hy eens zyne goesle doen en was hy eens volkomen meester, dan zou men eens zien wie exclusief en ondankbaer is in den boog,sten graèd, want is er eene factie waer ondankbaerheyd en uylsluy lingsgeest heersehen, 'l is wel in de klubsparty waervan ons burgerhoofd deel mnekl. In alle geval, laten wy u weten dat onzen burgemeester zich aen eene vvelgeeonditionneerde afko- king mag verwachten. Verleden maendag is in de kerk le Welle eenen praehtigen Kruysweg gehangen, wanof de schitterende uytvoering elkeen der tnlryke aenwezige priesters en parochianen Verrukte. Dit zal echter niemand verwonderen wanneer wy zullen zeggen dat dezen kruysweg liet werk is van onzen geachlen en voortrefl'e- lyken stadsgenoot, den heer enne Meester J. Meganek, welken, door zyne uyislckende talenten, in de hoofdstad en elders eene zoowel verdiende als eervolle faem verworven heelt. Wy vven- schen liet aehtbaer kerkbesluer van Welle veel geluk met deze zoo belangryke lack ie hebben belast eenen artiste die onder alle betrekken zoo weerdig is bel volle vertrouwen le genieten. Men schryft ons uyt Hannne van den 16 October 't volgende: Dezen morgein! had alhier eene der luyslerrykste, der aen- tloenelyksle en der aengenacmsle feesten, die 'men kan aen aoulrcl'l'en, plaets. liet was eene uylreyking van pryzen aen de kinderen d- r Zondagschool. Van voor negen uren zag men zo op hun best gekleed met hoepen naer de kerk gaen, aldaer wierden ze door hunne meesters of iiicoslerssen gerangschikt en gedu rende de gohecle plegtigheyd, onderhielden meer als negen honderd kinderen de beste orde, bel overige der kerk was dooi de parochianen opgepropt. Ook zag men met de grootste vol doening de hoeren burgemeester, schepenen en andere leden van den raed aldaer vereonigd, als nog den heer Vermeeren volksvertegenwoordiger, om aen de kinderen hunne behaelde pryzen le geven. (Welk geluk voor eene gemeente van het plaet- seiyk bestuer zich met liet gccslclyk hesluer le zien vcreenigen in al liet gene de inwooners voordeelig is.) Voor aleer de prysdeeling plaels greep wierd hel II. sacrificie der mis met de grootste soleinnileyt voor de kinderen opge dragen. Onder do mis bewees den Eerw. heer Coppens onder pastor, met eene overluygende en buytengewoone welsprekend- lieyd do groote voordeden en onontbeerlyke nood mkelykheyd van het cln-islo.Iyk onderwys. Dit trof een ieder, en 't is onnoodig aen te halen met welke liefde de inwooners van Hannne hunne giften schonken om hun nen eerbiedweerdigen herder de zondagschool in haren bloey te helpen houden. Men moet er (egenwoordig geweest zyn om cr zich oen denk beeld van te kunnen maltoni Men verzekert dal den koning binnen kort, Ie Brussel van zyne rrys naer Zwitserland en naer liet meir van Como zal terug zvn. Men verwacht den koning den 24 oclober terug.' Een blad, Vlndépendance, geeft le kennen dat de opening der kamers, vvaersrhyuclyk in liet begin der tweede week van november, zal plaets hebben. M. den notaris Leireus, schepenen te Volleren, komt aen do-gevolgen van eene langdurige ziekte te o-verlytlcn. De volgende geestelyke benoemingen zyn gedaen M. Van de Velde, onderpastor te Strypen, is in de zelve hoeda- nigheyd lo Desleldonck benoemd, in vervanging van M. David, die kapellaen in de kerk van St-Jacobs te Gend, word. M. Cattoir, onderpastor te Hamme, is tot onderpastor van 0. L. V. kerk te Dendermonde benoemd, in vervanging van M. Slocquart, die tot bestuerder der Zusters van St-Vincentius te Deynze, benoemd is. M. Vermeulen-, onderpastor te Baesrode, is tol onderpastor te llamme benoemd. M. Vvt, gewezen surveillant in liet kollegie te Gecraerdsbcrgen, is tot onderpastor te Baesrode benoemd. M. De Clcrcq volgt M. Duvitlers, te Middelburg op, en dezen vervangt M. lie Clercq in hoodanigheyd van pastor te Wou- brechteghem. Maendag in den morgond, is Z. Em. den kardinael-arts- bisschop van Mechelen naer Roomen vertrokken. Z. Em. den kardinael is op zyne reys vergezeld door eenen van zyne vikarissen-generael, M. den kanonik Van Hemel, en zynon neef, M. Nerinckx, onderpastor in de kerk van Finisterrte. Het is met het konvoy van Parys dal Z. Em. vertrokken is. Te Braine-le- Comle, zal Mgr. den bisschop van Namen, die zich ook naer Roomen begeeft, zich by den kardinael-artsbissehop voegen. Den bisschop van Namen is door M. den kanonik Gengler vergezeld. Mgr. den bisschop van Doornyk, met den kanonik Ponceau, zal zich le Parys by de voornoemde belgiselie prelaten voegen, om met bun de reys naer Roomen le ondernemen. By koninglyk besluyl van den 10 October, is M. C. T. Van der Piele, kandidaet-notaris te Audenaerde, tot notaris benoemd le Ste-Maria-Audenhove, in vervanging van wylen M. Tori-ekens. Een blad had gesproken van het onder de wapens roepen van 20,000 belgische miliciens. Den schryver van dit blad heeft dit vvaersehynelyk gedroomd, want er is van dit alles geenen schyn van waerheyd. Den Monilcur beval een berigt, welk van den volgenden inhoud is, en de algemeene aendacht verdient. Zie bier dit officieel berigt Wy kennen niet genoeg de aendacht van liet publiek inroepen- op het nauwkeurig schryven der adressen van de brieven die het verzend, en op de onvoorzigtighcyd van weerden in de brieven te steken, zonder de voorzorg te nemen van dezelve te chargeren. Gedurende de maend september alleen, zyn 2533 brieven naer het bureel van uytsehot of rebut, gezonden, dewvl de adressen- onnauwkeurig of onleesbaer waren. Onder die brieven bevallen er 89 weerden, voor eene som van meer dan 2000 francs. Hieruyt kan men opmaken, dat in liet algemeen de reklamatiën van verwaerloozing, welke den postdienst ten laste geleyd worden, weynig gegrond zyn, en dal de zelve voor liet grootste- gedeelte aen de verzenders moet toegeschreven worden. In de gazetten der hoofdstad leest men de volgende droevige bezonderheden, welke men bvna niet zou gelooven, was liet niet dat zy door tnlryke getuygen bevestigd worden Eeiien espieiqrvan op de Hoogslrabt te Brussel, den genaemden D...., was onlangs, eene maend geleden, voor diefle aengohouden, en in liet gevang der PetUs-Carmes geleyd. Den aangehouden man was voor de tweede mael getrouwd, en had twee kinderen, een meysken van 14 jaren, en een ander van 9 jaren, van zyn eersle huwelyk. De vrouw van den espicicr heeft gebruyk gemaekt van bet gevangen houden van haren man, om die twee meyskens, welke zy eenen onverzoenelvken liaet loedraegt, te mishandelen en te martelen. Niet alleen deed zy die kinderen alle siaeli van ongehoorde beroovingen lyden, maer mishandelde en sloeg die kinderen, nu met eene zweep ol' klets, en dan met het kotteryzer van de stoofdie meyskens beroofde zy ook \an elen, tn om die berooviiig nog gevoeliger en den honger nog vreeder te maken, dwong deze onlaerde moeder de twee doc'.iterkeys te komen by liaer aen lafel zitten, zonder te mogen eten, terwyl zy, onlaerde slyfmoeder, lekkere polien at. Dc kinderen sliepen, tot over eenige dagen, nog op slechte en harde slrooyzakken vindende dat die slaping nog le goed en le gemakkelyk was voor de kin deren der eerste vrouw van haren man, heeft zy die Stroovzakken weggenomen, en do meyskens op den blooten vloer doen slapen. Do 'geburen, uyt med'eiyden voor deze twee kinderen, en om hunne dood misschien ie beletten, hebben van d.t alles kennis aen de polieie gegeven, en deze is er tussctieii gekomen, en heeft de kinderen uytgemergeld, ziekelyk, en zwarten blauw geslagen, gevonden. Do vrouw D.... is aongeliouden. Wy vernemen dat M. Magherman, gedeputeerden van liet dist rikt Audenaerde, zoo wel hersteld is van de wonden die hy te Wnereghem gekregen heelt, dat hv in de aenstaende werkin gen der kamer zal kunnen deel nemen. Den kandidaat, voor de kiezing van eenen nieuwen Sciin- teur, te Rousselaere, in M. Giles de Pelichy, baron van Isegliem. De persoonen, die moerbezie-plantsoenen en zyworra-ey- eren wenselicu le bekomen, worden acnzoclil hunne aenvraeg te doen voor bet cynde van dil jaer aen liet ministerie van binnen- landsehc zaken, De korrektionnele reglbank van Brussel heelt uytspraek gedaen in dc zake der beschuldigden in de onlusten die den 5, en 11 september aldaer plaets hebben gehad; 9 onder bun zyn vry gesproken de anderen zyn veroordeeld lot eenige maendon of dagen gevang. Do liberale associatie van Brussel, is dezer dagen bycen- gekomen, len eynde over te-gaen lot liet benoemen van het kies- komiteyt. Den lieer Verhaeghen heeft er eene redevoering uit gesproken, in welke hy gezegd heelt dat hy tiet presidentschap weder aenveerd, ingezien hv met algemeene slemmon gekozen is geweest. Een dagblad van Brussel doet hierop bemerken, dat M. Verliaegbeu nog eens den Tartaer navolgt, dat hy slechts den zesden gpproklamcerd is. Den brusselsehen klub die voorheen bestond uyt 800 leden, en waervan er, by elke vergadering, 3 :0 a 400 aenwezig waren, telt thans maer 317 leden meer, van welke er slechts 74 in de vergadering tegenwoordig waren. Den 12 dezer heeft men boven den plafond tegen den loren der kerk van Denterghcm, die ineu bezig is met afbreken om ze te herstellen, eene doos gevonden, bevallende gebeenten, die men veronderstelt voort te komen van een onvolwassen kind. Deze doos zou er reeds wel van over dertig jaren moeten staen.» De korrektionnele reglbank van Brussel heeft uytspraek ge daen in de zaek genoemd van het lielscli machten. Do beschuldig den Sanders, Magen en Brunei de l'Argentière zyn veroordeeld tot zes maendon gevang. Foudriu on Vandorelsl zyn vry ge sproken. Den comiiiunnlen raed van Rousselaere komt aen het gouvernement het verbod van uytvoer van inlandscli graeu te vragen. Het bureel van weldadighcyd en de kommissie der hospicen van die zelve slad Housseiaere hebben ook eene pelilie in dezen zin aen de kamer gezonden. Op den yzeren weg van West-Vlaenderen, omtrent Heurne, i eenen waggon gebroken, en heelt eenige ryluygen van de rails doen ioopen. De reyzigers hebben ernstige kneuzingen bekomen.

De Denderbode | 1854 | | pagina 2