ZONDAG 5 NOVEMBER 1851 NEGENSTEN JAEIIGANG. - W 42 Den legenwoordigen toestand. Beis tweede vraegsliik. Ach wie is (lil alles le wvlen VAN DENDERMONDE NAER AELST. AELST, dem 4 November 1854. KIESKRONYK. YZEREN WEG. STATIE AELST. VERTREKUREN VAN DEN I NOVEMBER 1854. 1* Ten 7 uren 45 minuien de* morgens nner Dendermonde Gend, Brugge Oostende, Kortryk, Mouscron, Doornyk, Ryssel, Calais. 2° ten 9 uren 30 min. des morgens noer Dendermonde, Gend, Mechelen. Brussel Antwerpen, Leuven, Thicnen, Luyk, Verviers, Lauden, St. Truyen,en Hasselt 3* Ten 12 uren 00 minuien roor middag, nner Dendenuonde, Gend, Brugge, Oostende, Kortryk, Mouscron, Doornyk, Uyssel, Calais. 4° Ten 2 uren 15 m. namidd. nner DendAimonde, Mcchelen, Brussel, Antwerpen, Leuven, Thicnen, Luyk, Vervier, Landen, St. Truyen, Hasselt, Aken en Keulen. 5» 7 en 5 uren 15 minuien des avonds, nner Dendermonde, Mechelen. Brussel, Antwerpen Gend, Brugge en Ostende, Kortryk, Mouscron, Doornyk, Byssel en Calais. f>o Ten 8 uren 15 minuten des avonds na<-r Dendermonde, Gend. Mechelen, Brussel, Antwerpe Leuven, Thieueii, Luyk, Verviers, Aken en Keulen. 1« Ten 6 ur. 25 m. 's morgens,2> Ten 8 uren 20 minuten 's morgens. —3° Ten 10 uren 10 minuten 's morgens. 4° Ten 12 uren 40 minuten 's inid.-ags. 5" Ten 4 urea 10 minuten 'savonds. —tv» Ten (i uren 45 minuien 's avonds. vertrekkende van 's morgens, ten 12 uren Zullen te Gysegem stillestaen de volgende kouvovei AF.LST, ten 7 üren 45 minuten, ten 9 uren 3iJ uiinut ten 2 uren 15 minuten en ten 5 uren 15 m. s' avonds* VanDENDEBM05DEten 6 uren 25 minuten, ten 8 men 20 minuien'smorgens, ten 10 uren 10 min. voor m. ten 12 u. 4d in. namiddag, ten 4 ureu 10 m. en teu G nren 45 min. des avonds. Voor alle rigtingen moet men te Dendermonde van konvoy verand.ren. Dit blad verscliynl des Zaterdags in den namiddag onder dedagteekenins: Tan den daerop volgenden Zondag.—Den prys der insclirvving, by trimester] is bcpaeld op 1 fr. 50 c., dien der aniiouccn op -20 centiiiicn den" drukregel! DEN DENDERBODE Den buytenlandschen staetkundigen gezigleynder is met zwarte wolken bedekt en voorspelt een bruysschend en vrrscbrikkelyk onweder, 't geen zicli tot aen oiize grenzen en wettigt tot in 't hert van Belgiën kan uytbreyden. Dit laetste liebben wy byzonderlvk te vreezen, als de van onds gekende trouwelooze politiek van Pruyssen geheel Europa tael ot helpt in brand komen.... 'T is in dezen netelaehtigen toesland dat ons gouvernement zich door zvnc onbekivaem- heyd doet onderseheyden. Men scliynt ei' een schelmstuk van te maken dat onzen vorst op eene allerbeleefdste en allerdeftigste wvze door eenen inagtigen gebuer is onthaeld geweest, juyst alsof er gevaer in bestond voor 't land van wel te staeu met de Staten die ons omringen en van hunne bescherming te genieten'T is ook eene uylerste oa- voorzigliglieyd, eene dwaesheyd zelfs in een naburig land als vertegenwoordiger van Belgiën eenen vremdeling te behouden, en dan nog eenen vremdeling, die aldaer in geenen goeden geur staetEllendige politiek van ons departement van buyte.dandsche zaken! Zon het misschien nvt die taktiek zyn dat eenen bedienden nvt dit departe ment met liet groot lint komt gedecoreerd te worden, wavrdoor den bureelsehryver neven eenen vorst of neven eenen eersten minister geplaeist word Doch 't is aldus dat men de achting der eereordens in den modder begraelt en dat de ware verdiensten ontëerd worden In het inwendige des lands is eene vryheydsmoordende fictie gedurig in beweging om de rust tè stooren. Die fictie bekleed zicli met den naeni van liberael, om aldus le gemakkelyker hare atleenlieersching en dwingefindv te konnen uytyoeren. Die factie, niet eenen helschen geest bezield, om al onze grondwettige vrvlieden te vernietigen, voert eenen gedurigen oorlog legen" de katliolyke geeste- lvkheyd en legt er zich op toe om het werk van 1850 neer te vellen. Ook is die factie opangist. en orangist van de slechtste soort. 1 is hierom dat zy geheel haren liaet ont vouwt tegen eene revolutie die ons van de Calvinistsche dwmgelandy der Kassauwers verlost heeft; 't is hierom dat zy ons onder het hollandsch stelsel zou willen terugbren gen niet, door kuvperyën, verleyduigen, geweldenaryën etc. le werken, om ons de vryheyd van ouderwys, de vry- heid van godsdienst, de vryheyd van vpreeniging, de vry heyd van liefdadighevd le doen verliezen en ons in de ramp zaligste regeringsloosheyd te storten. I is te hopen dat de nationale vertegenwoordiging zal waken en niaelregels nemen om '1 land niet te laten vallen 111 d'handen van een handvol oproerstichters, welkers eenig doel is, door de verleyding, door 't bederf door 't geweld den zetel des kwaeds op de puvnen van 't goed te vestigen. I is waer, in de Rationale vertegenwoordiging zetelen hardnekkige vyanden van de hooger aengehaelde kostbare irylieden; maer zullen de ware vaderlandsminnende volks- >ei booldcrs dulden dat de vernietiging dezei* vryheden volvoerd worde en dat met haer de onafïianglvkhevd en de nationaiiteyt van Belgiën verdwvnen Zulks 'onderstellen, ware guheel de nationale vertegenwoordiging versmaden en nonen; niettemin dringen wy er ernstig op aen dat liet conservatief deel der kamer op cThoede zy en in niets meer joegeve aen ^ene factie die Belgiëns ondergang gezworen Eene andere zaek van de grootste aengelegenbeyd, is liet ituegstuL der eetwaren. Niettegenstaende dat de middelen lat) voeding zich onder een onrustverwekkend oogpunt .opdoen, en dat de naburige Staten voorzorgen nemen om te behouden al wat zy voorzien te zullen noodig hebben, zien wy dat onze bestuerders zich zeer weinig daermeé bekreunen; onder dit betrek, zon men zeggen dat wy zon der gouvernement zyn, ot ten minsten dat onze ministers met kennen wat er buyten hun kahinet onigaet, en niet weten dat de levensmiddelen van alle slach verre boven den normalen prys geklommen zvn. Tegen onze deur verbied het fiansch gouvernement den iivtvoer der granen; ofschoon de rogge daer liet meest niet gebrnykt worde om brood te ma .en, is evenwel in dit laud liet stoken met dit graen verboden Hier in Belgiën word er aen niets gedacht; 't is waer den uytvoer der aerdappels is verboden, maer waertoe dient dit verbod als liet fabriekeren eu uytvoeren der aerdappel- bloem toegelaten zyn Waertoe dient dit verbod als er met aerdappelen mag blyveu gestookt worden Eu nogtans moet het bestuer den buytengewoon lioogei: prys kennen waertoe thans die onmisbare aerdvrucht geklommen is. Voor wat betreft het verbod van met rogge te stoken, men heeft zulks dikwils gezien, byzonderly,, als wy nog met Vrankryk vereenigd waren; men zon zed's moeten be kennen dat dien maetregel bv ons noodzakelyker is dan in Vrankryk, aengezieu er in Belgiën veel meer roggebrood geëten word dan in Vrankryk. De eenige tegenwerping die men zou konnen doen, ware dat er den landbouw zou om lvden, door het gebrek aen mest, en vervolgens dat het vetten van vee zou gestaekt worden en dus 't vleesch nog in prys zou moeten klimmen..Deze reden is voorzeker gewigtig, en zoo gewigtig, dat wy den maetregel niet zon den dui ven gebruiken; maer waerom den uytvoer der granen niet verboden Dit zou al eenen grooten hulp middel zyn, want men moet welen dat er sedert eene maend buytengewoon veel graen en byzonderlyk rogge opgekocht word voor rekening der holianders,'en voor- namelyk voor hollandsche stokers, die aen de belgisctie eene verpletterende concurrentie doen. 'T is mogelyk dat onze bestuerders dit alles niet weten of er ten minsten geen acht op geven zy zullen by de opening der kamers met een verslag over het kapittel'dei- eetwaren voor den dag komen, er zullen geene statistieken noch theoriën ontbreken om de beraedslaging wel te voeden, en waerin de voorstaenders der zoogezegde vrye uytwisseliny al hunne balleryën zullen rigten tegen de arme en hon gerige Belgen en welligt den zegenpi-ael behalen Terwyl men in de kamer zal schennen, twisten en klappen, zal er gedurig veel graen nvt V land trekken, en de vremdelingen, in hunne wyze voorzienigiieyd, zullen voor hun bestaen profyt trekken uvt onze levensmiddelen die ons gouvernement Inm zoo mil'dadig schenkt, zonder zich met de Belgen te bekreunen. Dit hebben wy al wederom te danken aen 't fameus liberalismus. Hadden de liberaters door intriguen en be- driegeryën de beweegbare scliael niet afgeschaft, wy zouden tegen deze ongelukkige krisis beveyligd zyn geweest, wy zouden door deze buylengewoone uytvoeren niet overvallen zyn, en de noodwendigheden des lands zouden bescherming genoten hebben. Maer, gelyk elkeen moet bekennen, alles wat de vuyge hand van het magonniek hbeiahsmus aenraekt, 'tis "om het te bederven, te ver nielen en 's lands ongeluk te bewerken al waer die liuiid gewerkt heeft, beeft zy sporen van rampen en onlusten nagelaten Maer is't niet eene belreurlyke zwakheyd voor Begiën, voor dit land van moed en patriolishius, zicli aldus te laten geesselen en slingeren door eene ellendige factie, die aen haer Iioofd eenen pailjas heeft gelyk eenen Verliaeghen, die niet weet hoe zynen hoogmoed voldoen, en die overi gens in de achting van '1 publiek zoo diep gedaeld is Ja dit is eene belreurlyke zwakheyd en zelfs eene schande, doch 't is te deuken dat de trefifeivke lieden voor goed de oogen gaen openen en al '1 kivae'd beseffen dal door deze factie gepleegd word. Te Brussel heeft zich reeds een ge nootschap opgevormd onder kenspreuk van Emdragt en Vryheyd. Het verklaert openlyk dat het de vryheydsmoor dende factie, die Verhaeghen'aen 't hoofd heeft, zal beveg- ten en alle middelen zal aenwenden om dien doodelyken vyand van al de'vryheden, die wy door de revolutie van •1850 bekomen hebben, legen (e houden. AI de dagbladen der factie zyn door eene dolle woede en klaerziende achterdocht tegen dit nieuw genootschap aeugedaen de Indépendance spant samen met den Obser- vateur, den l'récurseur, den Journal de Likje en zelfs met de god- en zedelooze Nation om, door beledigingen eu lasteringen, dit nieuw genootschap aen te ruilden. Dit is een bewys dat deze verzameling van onafhanglyke kiezers vrees inboezemt aeu de muQonniekc factie en dat er eerlang veel goed uvt dezen oorlog zal onlstaen. Mogt dit genootschap i overal navolgers vinden, 't ware den eenigen middel om I ons van de melaetsche pest der raagonnieke liberalery te i verlossen en 't vaderland te redden Hier te Aelst zyn de gemcentekizingen zeer rustig afge- loopen. De conservateursparty heeft zich groolendeels onthouden van te gaen stemmen. Er hebben slechts 277 kiezers op 500 aenwezig gewest. Dus dat de klubislen het niet moeyelyk hadden hunne lyst te doen doorgaen. 'T is te voorzien dat zy zich allengskens zullen dood bloeden. t~, Tf is.den liberalen burgemeester fraevkens afgekookt. I wee nieuwe conservateurs zyn aldaer benoemd te weten de achtbare Imeren Baron Dellafaille en Moens notaris, twee allertreffelykste aenwinsten voor het defti" bestuer van Lede. 8 Te Ghysegem is de afkoking van den liberalen burge meester zoo brillant geweest, dal er van den man nauwelyks eenig vel en de beenen zyn overgebleven. Den sul, d'iee onzen distriktkoinmissaris tegen alle gezonde rede had' doeii noemen, beeft 9 stemmen op 56 aenwezige kiezers bekomen! le Hulsb'de is den liberater-alliancebiirgemeester met 11 a 12 stemmen meerderlievd benoemd. Deze her kiezing is't uvlwerksel van gouden beloften, dreygementeu geweld en verleidingen. Was zeker element er niet tusschen! gekomen, gelyk alle deftige vrienden van '1 goed het vurig verlangden, en gelyk het ten anderen bctaemde, dezen burgemeester zou liet zelfde lot van dien van Ghysegem ondergaeu hebben. Te Meire bad de botermelkpartv van den zwarten Sis hel en aerde bewogen om boven te geraken maer zv is door de conservateurs tot op den grond der botermelktevl geslagen, waer zy tegen de brokken kon schermen. le Nederhasselt heelt den burgemeester, eenen liberaler van zuyveren bloede, 4 stemmen boven de volstrekte meerderheyd of 9 stemmen meer dan zyno tegenstrevers bekomen. Dus is bv ook herkozen Op die gemeente hebben er zulke beestige baldadigheden plaets geleid, dat de justicie er zal uylspraek over te doen hebben. Dit is al wederom een bewys van 't geen de libe raters doen als zy boven liggen. Doch wat er ook bewezen is, is dat dien burgemeester zou afgezookt geweest zvn, had de kiezerslyst niet een aental kiezers bevat die "een kiesregt hebben. Met april aenslaende zullen wydifbe- wyzen, wy zullen er ons persoonlyk meê belasten. Onder dit betrek heeft de gemeente Nederliasselt veel gewonnen dat zy maer wat geduld liebbe. Te Wanzele, is den heer burgemeester, eenen conser- vulcur, met eenparige stemmen herkozen. Al de kiezers eenen uitgenomen, waren aenwezig. Dit zal misschien op niet eene gemeente van ons arrondissement gebeuren. Te OorJegeni zyn de uittredende leden voor den gemeenleraed herkozen men was voornemens Meester Imuis af le koken en op flessehen te trekken. Maer meester dit vernemende, heeft zoo zeer gekermd, zoo schoon ge- Sproken, zoo fel geloopen dag en nagt, voo veel beloofd, en bovendien beeft by zoo fel doen loopen, zoo veel doei! beloven, zoo sterk doen ook by brieven (die in goede handen zyn) dat zommige uvt niedeïyden, andere uvt ligtgeloovigheyd of vreeze, een hiiefkeu voor meester ingesteken hebben. Door deze middelen heeft meester Louis zich weten te bevryden vail den ke.el, waer in bv stond afgekookt te worden. Zie hier een staelken van Meesters beloften Als sy mv herkiest, ik zal rekening doen van al liet gepasseerde, iii liet toekomende zal alles klaez en profylig be'stuerd worden ik zal goede polieie houden, niets zal op hot veld of in dè huizen gestolen worden, ik zal ryk en arm beminnen als* broeders, ik zal onder bun den vrede en de eendra"t doen bloeyën, ik zal de bedelary en arm icdc verdrvven Meester Louis, dat zyn wacrlyk stéoune beloften als de schootie werken er op volgen, zullen wy liet aen onze lezers ialen welen. Zoo niet, pas op Te ISinove is, naer Wy vernemen, on eenige verande ringen naer, de lvst die wy zaterdag lubben afgekondigd doorgegaen. Den beer burgemeester, kandidaet der eonser- vateurs, is niet herkozen. Integendeel, zou den oudnotaris De Deyn benoemd zyn. Dezen man zou weiliaest een vies gezigt konnen trekken, want de beschieting van Sebaslo iol is verre van verlaten le zyn en de lmlgtroepen van Perekon zyn in liare marche gestremd. In vele gemeenfens zoo als Moorsel, Baerdcem, Piieuiverkerkcu, Smetlede elc. etc. etc.'is geene worsteling geweest zoodat de zaken gebleven zyn gelyk zy waren.

De Denderbode | 1854 | | pagina 1