ZONDAG 12 NOVEMBER 1854. NEGENSTEN JAERCANG. K' 427. AELST, den 11 November 1854. De kiezing m Gend. Wat was hel ordewoord en van waer was hel gekomen Gevolgtrekking. Den Gouverneur De Jaegher, agent der Francmacons Wat is er nog Scun TROONREDE. YZEREN YVEG. STATIE AELST. VERTREKUREN VAN DEN I NOVEMBER 1851. 1» Tm 7 uren 45 minuten des morgens naer Dendermonde Gend, Brugge, Oostende, Kortr^k, Mouscron, Doornyk, Ryssel, Calais. 2o ten 9 uren 30 min. des morgens naer Dendermonde, Gend, Mechelm. Brussel, Antwerpen, Leuven, Thienen, Link, Verviers, Landen, St.-Trujën,en Hasselt 3° Ten 12 uren 00 minuien mor middagnaer Dendcriuonde, Gend, Brugge, Oostende, Kortryk, Mouscron, Doornik, Ryssel, Calais. 4° Ten 2 uren 15 m. namidd. naer Dendei monde, Mechelen, Brussel, Antwerpen, Leuven, Thienen, Luyk, Vervier, Landen, St. Truyën, Hasselt, Aken en Keulen. 5° Jen 5 uren 15 minuien des aronds, naer Dendermonde, Mechelen, Brussel, Antwerpen Gend, Brugge en Oslende, Kortryk, Mouscron, Doornyk, Ryssel en Calais. 6° Ten 8 uren 15 minuten des aronds naer Dendermonde, Gend, Mechelen, Brussel, Antwerpen, Lemen. Thienen, Luvk, Verviers, Aken en Keulen. CIIQIF, SLT'M VAN DENDERMONDE NAER AELST. 1® Ten 6 ur. 25 m. 's morgens.21 Ten 8 uren 20 minuten 's morgens. —3° Ten 10 uren 10 minuten 's morgens. 4° Ten 12 uren 40 minuten 's middags. 5° Ten 4 uren 10 minuten 'savonds. 6° Ten 0 Uren 45 minuten 's avonds-. Zullen te Gvsegem stillestaen de volgende konvoyen vertrekkende van AELST, ten 7 uren 45 minuten, ten 9 Uren 30 minut. 's tnorgens, ten 12 uren ten 2 uren 15 minuten en ten 5 uren 15 tu. s' avonds- Van DENDERMONDE ten 6 uren 25 minuten, ten 8 uien 20 minuten \smorgens, ten 10 uren 10 min. voor m. ten 12 u. '4ü m. namiddag, ten 4 uren 10 m. en teu 6 uren 45 min. des avonds. Voor alle riglingen moet men te Dendermonde van konvoy veranderen. Dit blad verschyni des Zaterdags in den namiddag onder de dagteekening van den daerop volgenden Zondag.Den prys der iuschrvving, by Iriinesler, is bepaeld op 1 fr. 50 c., dien der annoncen op 20 ccntimen den drukregel. HEN DENDERBODE I)en uvtslag der gerneente-kiezing van Gend is eene po- lilieke gebeurtenis van 't grootste belang en zal ernstige gevolgen hebben, want 't is eene terugwerking die op de politiek van ons gouvernement goede uytwerksels moet te weeg brengen. Men zal moeten ontwaren dat liet belgisch volk nog zyne kragtdadigbeyd niet verloren heeft, en dat de oude gevoelens van vaderlandsliefde en godsdienslig- iievd hel zelve nog niet teenemael verlaten hebben. indien bet tegenwoordig ministerie waerlyk ecnig goed aen Belgiën wilt, het zal zich kunnen overtuygen dat het getal van trelfelvke menschen en ware vaderlanders nog grooter is dan het schynt te gelooven; bovendien moet bel ontwaren dat het geenzins toevlugt moet nemen tot dit slach van woelgeesten die, in plaets van vaderlandslievend ie zyn, slechts mikken om de rust en 't geluk van Belgiën te verniel igen. Sedert 25 jaren dat ons vaderland is verlost van het hollandsch jok en van de godsdienstige vervolgers der Nassauwers, had het libcralers-orangismus altvd te Gend gebeerscht; byna al de kiezingen waren er door geken merkt Men zocht altyd eenen keus te doen van mannen die vyandig waren aen de princtpen onzer revolutie, altyd was het orangistisch element er op d'eene of d'andere wvze vertegenwoordigd. In 1852, met de kiezingen voor de volkskamers, was den vlaemsehen geest oulwaekt, de trelfelyke menschen begonnen klaer te zien en te gevoelen dat de stad en bet arrondissement geëxploiteeid wierdeu door eene trouwe- looze factie, die alles wilde besturen, nietlegenstaende hare inzigten strekten oin het vaderland te comprometteren. Maer niet genoegzaem rekenende op de magt der deftige lieden, die ten allen prvze de banden wilden breken van die orangistisehe liberaterv, gaf men toe en den uytslag was onvolledig. Nogtans er is eenig goed nvt gesproten; men heeft zich bedrogen gevonden, en dan ook is bv de laetste gemeente-kiezing, de ontwaking volkomen geweest; men heeft zich wel verstaen en vereenigd en den uvtslag heeft eenen volkomen zegeprael opgeleverd. Het was de franemaconslogie die. de kiezingen wilde besturen 't was de franemaconslogie die alleen de wet wilde geven, omdat zy op de oude orangistisehe verslaving rekende en van gedacht was dat hare magt nog het zelfde uylwerksel zou gehad hebben. Het ordewoord was van Brussel afgezonden; den Groot-Meesterder moortelmaunen, Verhaeghen, denkende dal de gendscbe logie nog in hare volle magt was, bad bevel gezonden aen den Venerabelen der gendscbe logie om openlvk te werken en 't vaendel van haet tegen den katholvken godsdienst te ontrollen, er op schryvendt Oorlog am de overeenkomst van Ant werpen Dit was het herzamelingswoord dit eerloos werk der geestelykheyd moest verpletterd worden, en daertoe moes ten alle middelen in 't werk gesteld worden. Wanl, zegde Verhaeghen, om beter den katholvken godsdienst aen te randen, moet men zich op den pofitieken grond begeven, de moortelbroers moeten zich van de poliliek eens lauds meester ui.,keu, en aldus op de geesten werken; het prin ciep van onverschilligheid nopens den godsdienst en de gouvernementele politiek, is versleten, de fiaucma(,-ons hebben gewigtigere zaken te doen, zv moeten andere wapens gebrui ken om het kalhoiieismus te verdelgen. T was dan het ordewoord om op Gend te werken, dat er uainelyk piotestatiën uytgeveerdigd wierden tegen de byna eenstemmige uytspraek der volksverbeeldnis, welke die overeenkomst nopens liet godsdienstig onderwvs tus- scheifde bisschoppen en 'l gouvernement, bekrachtigd hadden het princiep van het frariemayonskongres van 181Ü moest uytgevoerd worden; gcene priesters meer in de scholen van den Staethet gouvernementeel onderwvs mogt geen hoegenaemd gemeens hebben Riet de katholykc religie, de cbrislelykc zedeleer moest er teenemael buiten Volgens eene gendscbe briefwisseling aen de Emancipa tion, zou M. De Jaegher zijne medehulp verleend hebben aen de leiubsparty in de laetste kiezingen te Gend, en zou dezen ambtenaar daerin zoo onvaurziyiig als yverig gewerkt hebbenZoodat den gouverneur vau Oosl-Vlaeuderen den kuegt zon geweest zyn van M. Verhaeghen, en eenen der electorale agenten om liet frnneniaiuuniisuuis Ie doen zegevieren en de: overeenkomst van Antwerpen te vernie tigen volgens die briefwisseling, zou dezen gouverneur eenen der byzouderste mannen geweest zyn om de uitwer king te verhinderen van eene wet, welks ontwerp door het gouvernement zelf ivas voorgedragen geweestvolgens die briefwisseling, zon M.-De Jaegher eenen der vooniaeinste beanlwoorders zyn aen den oproep van Broeder Roulard, die in de laelste IVancimuuinsfeest uytriep Aen ons, francmacons, den slaet I Aen ons de provincie Aen ons gebannen zyn, aen de jongheid mogt er noch van God noch van zyn hevlig gebod gesproken worden De kandidaten die voor de overeenkomst van Antwerpen j gestemd hadden, mogten te Gend op de lyst niet gebragt worden, vooraleer zy hunne stemming plegtiglvk weder- riepen en atzworen en zich teenemael aen de bevelen en aen den wil der logiëu onderwierpen Om de lyst der moortel broers van zui veren bloede te doen gelukken, had de orangistisehe magonnieke factie de hulp ingeroepen der danugogieke-socialislisclie republie- kacusche factie, die dadelyk gereed was om bet inaQün- nismrs te ouderstennen, want er was kwestie de godsdien stige belangen te bevechten, en daerom verstaen die factiën zich zeer wel, vermits zy beyde eenen doodelyken haet tegen den godsdienst gezworen hebben, en geene andere inzigten voeden dan den zeiven in 't'and te vernielen en op zvne puj'iien den zetel des ongeloofs en der zedeloos- bevd te plaetsen. Gelukkiglyk is de lielsehe werking der franemaconslogiën verydeld, de Geutenae. s zyn de seete onder bare iiitriguen en kuyperyën, onder haer geweld en lasteringen komen verpletteren, en hebben dit mengelmoes van liberalers- li amnapoiis, vau socialisten, van republikanen en deir.a- gogucn onder de schande begraven De schitterende nederlaeg die de francmacons te Gend ondergaen hebben, is eene heylzanie waerscbouiving zoo voor 't ministerie als voor de leden der beyde kamers; indien zv niet al ziende blind zyn, zullen zv ontwaren dut liet gezond oordeel der Belgen zich wederom ontvouwt, dut deze de dupen niet meer willen zyn van een handvol liberaters-intrigiiaiiten, en dat zy voornamelyk gevoelen dat al wie zich verslaeft aen dit hatelyk en verdri llvk francniafonsliberalismus, wand is van 't vaderland en niéts anders dan deszelfs ondergang betracht. 'T is te hopen dat gouvernement en kamers er rekening zullen van houden wel overteygd dat het hoog tyd is aen de belgische natie vastere grondzuylen te geven dan die van een trouwloos liberalismus 't welk, in zyne verblinde uytzinnigheyd, de zoo belugehelyke als redelooze pretentie geopperd heeft van een volk té willen besturen zonder godsdienst, zonder zedelykheyd, zonder reglveerdighcvd. 'T is te deuken dat gouvernement en kamers nu zullen begrvpen dat eenen magligen gebuei- op ons de ougeu ge vestigd heelt welken niet zal verdragen dat ons land in eenen broeynest van revolutionnairen herschapen worde, die welligt ontwerpen en plannen smeden om Belgien te verraden en te verkoopenJa, zoo verre is den nia- gonnieken kanker reeds gekomen, dat liv byua geheel de bureelsebryvery heeft aengelast en dat hei zal moeyelyk zyn dit doodeud vergift te doen veruwynen, indien er geene mannen van krachtdadigheid, van moed en vooral van beproefde vaderlandsliefde aen 't roer komenWy hopen dat gouvernement en kamers dit zullen zien en ge voelen en dat zy hunne pliglen znlieti kivyten. ii de gemeente! Aen ons geheel het bestuer van 'tlund Wy vmegen bier of liet wel beantwoorden is aen de weuschen van zynen souvereyn, als eenen provincie gouverneur openlvk werkt oin alle gezag in d'handen der Iranciiiatjons Ie stellen? Als eenen gouverneur wilt dat Verhaeghen souvereyn van Belgiën en alleen meester zy van 't geen de kiezingen in de verschillende gezagvoeringen moeten te weeg brengen Wy kennen M. De Jaegherwy kennen zyne gevoelens wv kennen zyne hooge besluerlvke bekivaemheden wv kennen hem zoodanig, dat niets ons van zynen 't wege zoii verwonderen. Maer w v zouden willen weten ol liet ministerie bevelen gegeven heeft aen den gouverneur van Gend om in de gendscbe worsteling met zoo veel yver ten voordeele der Eranoinacons, Socialisten, Republikanen en Dema- goguen te werken Indien het anders is, wat moet liet uiinislerie doen met eenen amblenaer gelyk .11. De Jaegher? 01' wel zou men mogen onderstellen dat MM. De Brouekere en Pierrot zoo sleehtpeyzend zyn dan eene factie voor te staen gelyk die der Fruiicmagon;-Republikaneii, die nicls anders dioouien dan vau woeling en opstand Eene 'tyllegging is liii r noodig, want wal zou men moeten zeggen van een ministerie 't geen de ontwerpen ondersteunt van Republikanen en regeriugslüozen wier inzigten en werkingen openbaerlyk gekend zyn? Zou men niet moeten zeggen dat er verracd of volslagene uytzinnigheyd in T spel zyn Wy z\n nieuwsgierig te weten hoe de kamer het gedrag van M. De Jaegher zal inzien, en of er niet eene stem in de kamer zal weergalmen om de vryheyd van kiezen te ver dedigen en om den invloed legeii te gaen van het openbaer bestuer in materie van kiez'ngenHet gouvernement zou moeten welen dat het eene grondivetscliending is de kiesvryheyd te dwarsboomenhet gouvernement moet weten dat, indien wv die vryheyd kivyt zyn, Belgiën zonder grondwet is en bestuerd word door eene absolute inagt Voorleden Di nsdag zyn onze wetgevende kamers met de gewoone plegligheyd door den koning in persoon geopend. Zie hier de Troonrede welke Z. M. tot de afgeveerdigde der natie heeft uyfgesproken Mvnheeken lil de tegemvoordigheyd van den oorlog die een deel van Europa bedroeft, gevoelt Belgiën, levendiger dan ooyl, den prys van eene onzydigheyd, welke door het vertrou wen en de sympathie van alle de Mogendheden versterkt word. Alle de Mogendheden, inderdaed, blyven ons by voordduring bewyzen van hare achting en van haren goeden wil geven. In dezen loesland, welken op zekere ivyze oenen geprivi legieerden toesland is, levert Belgiën zich met veylighevd over aen de iverkzaemheden van den vrede. Het openbaer ondervvys, in alle zyne graden, is het voor werp van eene aenkondende zorgvuldigheyd; myu Gouverne ment is doordrongen van het gewigt van dit groot maetschap- pelyk belang; de wetten die het ondervvys regelen, worden uytgevoerd gelykvormiglyk aen haren geest. i, Uwe aendaeht, Mynliuercu, zal ingeroepen worden op de inrigling van den jury van examen van liet hoog-onderwys. «'Ouzo kunslocfenaers houden weerdiglvk de faem der bel gische schilderkunst sla oil de; de tentoonstelling van lBS-i heeft er een schitterend bevvys van opgeleverd. De fraeye loltereu en de wetenschappen verregtveerdigén door oiitegensprekelykeii voordgang, de aenmoediging welke den Staet haer verzekert. lu het stofTelyk, of materioël order, bewyzen de nyverheyd en den laiidhouw, door hunne gelukkige uylbreydingen dat zy ook eene dor bronnen, en eene der roemiveerdigheden van het larid zyn u ïeryvyl ik de Voorzionigheyd gebeucdyde voor ons de weldaed van renen guustigen oogst verleend te hebben, be- statige ik met droefheyd den invloed weikou de oorlogsgevallea op den prys van alle eetwaren uyloeflbnen. Myn Gouvernement zal u de maetregelen voorstellen welken hél de gunstigste oordeelt om dezen toestand te verbeteren en ik hopo dat de bronnen van werk en de zorgvuldigheyd der welstellende klassen er zullen in slagen om het Ivdeu van onze goede bevolkingen onzer werklieden te ondersteunen en te helpen. Onzen buytenlaudschen handel in het algemeen, bekomt meerdere uylbrevding. Een verdrag niet Mexico gesloten, zal voortaen onze vlag vryslellen van den overlast van regten die in den aki van schip- vaerd van dat land geschreven stonddit verdrag zal aen onze kQophandelbeti ekkingei) met eene der bezondersie uverzuesch* merkten een ut nieuwen spoorslag geven. Cv zu'.t ook te onderzoeken hebbenMyuheercn, eens

De Denderbode | 1854 | | pagina 1