•rvk met hel kanon seliiel, zegt hy op het cyndc van zync nola, ,l'an lieeft men dry uren nadien regen. Deze waerneiningèn worden niet veel geloofd, cn men houd den apotheker voor oenen weêrvvyzer. Doch, verscheyde persoo- ncn hebben voorgenomen het gezegde van den apotheker te on derzoeken. De verlcdene week, zegt Ic Snlul public, is overleden by Viuay (Jsère) den genoemden Pierrard. bygenoemd den Bever, ouderling van meer dan 90 jaren oud. Dien man baerdscheerder van zynen stiel, en Irommelaer ten dienste der Republiek, kom- mandèerde als tambour-maltre, de trommelaers aen welke San- serre het gedo'mmel gebood, welke Louis XVI op het schavot het woord afnam. Men naemde hem den Bever, omdat eiken keer dat hy sprak van deze oagelukkigegebeurtenis, hy bevangen was met eene zoo sterke heving, dat zyu hoofd slingerde op zyne sohouderp. Eene zyner dochters was in 1803 non geworden en is in een klooster gestorven. Ziehier eene schrikkelyke episode nvt de schipbreuk van den Arctic. Wanneer kap. Luce, bevelhebber op den stoomboot in de golven verzwolgen was, kwam hy welhaest weer boven met zynen zoon in zyne armen doch hy wierd op nieuw diep in den afgrond getrokken. Eer hy vveêr boven kwam wierd hy byna gedood en liet zynen zoon ontsnappen. Toen hy boven hel water verscheen, had hy een hertverseheurend tooneel voor oogen meer dan 200 persoonen, mannen vrouwen en kinderen, klamp ten zich aen allerhande vlottende stukken vast, elkander om hulp roepende en den bystand des hemels afsmeekendo. Terwyl den kap teyn weder zynen zoon by zich hafl en hem zocht te redden, kwam een deel der raderkas boven, met een punt naer omhoog, en doodde zynen zoon in zyne armen. Eenen oogenblik later zag hy bel kind levenloos op het water dryveu. Wat na dit ysèlyk tooneel voorviel, is gekend. Men weel dat •den kapileyu Luce, na 48 uren op den Oceaeti roudgezwalpl Ie hebben, door dc Cambria wierd opgenomen, een engetsch schip dat van Glascow naer Montreal zeylde Een geval van Beeringen-Merkt. Eenen hoer kocht van eenen kramer een paer. bretellen van 40 ceulimen. Den boer vergezeld van zynerf gebuer gaf aen dezen laetsten een stuk van eenen frank om den kramer te betalen. Den gemier zag op den zelfden oogenblik eenen anderen boer neven hem hierop staen gapen met den mond wvd open. Hy nam tiet frankstuk en wierp het juyst in den mond van dien gaper die hetzelve doorslikte. En nu begon het spel. Den kramer vroeg zyne betaling, den hoer de 60 centimen van zynen frank terug en dien gaper die den frank doorgeslokkcn had, vreesde dat hy vergeven was, en riep hiiylend op eenen doctoor. Een 'groot rumoer is daerop ontstaen onder de partyën, die de zaek met vechten uylmaekten. BRIEF VAN 'EENEN A ELM O ES EN IE It BY HET EUAN SC HE LEGE li IN DEN OOSTEN. Den volgenden brief, geschreven uyt Conslanlinopelen, door eenen priester gezonden naer den Oosten, bevat zeer belaugryke omstandigheden over de iiytwei'ksols voortgcbragl door den cho lera en over de lael.sle oogcnblikken van twee generaels. Don cholera is komen neerploffen op de tien dnyzend mannen welke gekampeerd liggen rond Gallipoli. Wv waren niet beroyd 0111 dien schrikkelyken gast te ontvangen, en ik weet niet door welke ongelukkige schikking hy begonst heeft met al degenen te slaen die in slaet waren wederstand aen zyne ver woestingen te kunnen bieden. Twee'generaels, op vier, zyu van in de eerste dagen bezweken; zeven doktors, dry officieren der comptabiliteyt, zeventien ziekenbezorgers, den eersten apotheker on zyne hulpen zyu insgelyks de prooy van den cholera gewor den. Ik was alleen in het midden dor ziekenOm hunne biecht te hooreu was ik genoodzaekt nevens hen nedr te knielen. Hot is niaer daer dat ik goed verstaen heb dal, om de zielen met Jesus-Christus tc redden, mer. hereyd moetzyn om, met Hem don tweevoudigen doodstryd van het lichaem en van de ziel te onderstaeu. Myne grootste beproeving was dal ik my alleen be vond. Ik ben zes weken geweest zonder myne biecht te kunnen sprekeir, cn wanneer ik alles rondom my zag vallen, had ik zelfs de hoop niet, in myne laetste oogcnblikken, door eenen broeder hygestaen b- k innen worden. God bewae de my ongetwyfeld op dat ik do laetste hulpe van den godsdienst zoude kunnen toe brengen aen zoo veel welbercyde zielen want is de beproeving groot geweest, den troost was niet minder. Eiken koer dat ik deze bedrukte plaetsen binnentrad, hoorde ik my van alle kanten toeroepen: Mynheer den pastor, kooml by my; spoed u om my met God to verzoenen, want ik heb maer cênige oogcnblikken meer Ie leven. «Anderen namen my vrien- delyk hy de hand en zeyden Wat zyn wy gelukkig u in ons midden "te hebben indien gy hier niet waert, wie zoude er ons in onze laetste oogcnblikken troosten Verscheyde gaven my hel adres van hunne familiën, my biddende te sehryven aen hunne ouders dat zy gestorven waren als goede christenen. Ik heb er gezien die de weynige krachten, welke hun nog overble ven, hyeen vergaderden om, in den grond van hunne zakken, eenigc geldstukken tc zoeken, die zymy overhandigden, my be lastende dezelve te gebruyken 0111 God te doen bidden na hunne dood. Dc officieren van allen graed toonden zich niet minder ieverig dan de simpele soldaten om den troost des godsdienst te ontvangen, De gene.aels, die door den geesel geslagen zyn geweest, hebben het voorbeeld van dc chrislelykste dood gegeven. Den oorsten, (h n hertog van Elchingcn, zoon van den nuierschalk Ney, was eenen man alzoo onderschcyden door zvnen verheven geest als door de zachlmoedighcyd van zyn karakter en door de iieleefdheyd zyner manierenook is hy door ganscli het leger beweend geweest. Weynige dagen voor zyne dood, had ik hem zien bev.-regd worden en tranen storten op liet verhard dat ik hem deed van de laetste (Ogenblikken van eenen jongenserjant, neef van eenen koionncl zyner vrienden. Toen ik hein hel bevel van don man-schalk toonde die my naer Conslanlinopelen riep, antwoordde by my: Keen, gy zult niet vertrekken, wy konnen trior zonder priester niet hlyven liet kan gebeuren dal. wy, en ik den eersten, uwe hulp nooilig hebben. Den zondag had hy kom- inaudo gehad hy de militaire mis welke ik gelezen had in het kamp, en na de mis had by my met zoo veel aenhoudendheyd iiylgenoodigd om met liem het ontbyt te nemen, dat ik niet kon weygeren. twee dagen (hierna kwam zynen adjudant my vinden in hel hospitael, en zegde: Spoedig by den generael, hy vraegt 11 en ligt op sterven. Op den oogenblik dat ik in zyne kamer trad, alweer zyne stafofficieren vereenigd waren, reykte hy my de hand toe, zeggende: Mynheer den almoesenier, ik wil dat men wele dal ik het hen die n heb doen roepen, ik heb het 011- gelvk geliad te leven verwydord van do godsdienstige oefeningen. Ik heb eene. vrouw die een ongel is; en ik wil sterven als eenen goeden christenen. Na de absolutie ontvangen te bobben, legde hy zyne handen kruyswys op zyne borst offerde aen God zyn leven en stuerde Hein liet zielroerendste gebed toe voor zyne vrouw en zyne kinderen. Omtrent dry uren 's namiddags, vond ik hem ziek genoeg 0111 hem liet ii. Olyssel toe te dienen. Teil 8 uren drong ik voor de laetste mael in zyne kamer; zy was ver vuld met de onderseheydendste persoonen van het leger. Den generael viel in den doodstryd; ik knielde my neder nevens hem om de gebeden der stervende te zeggen. Zyne twee ad judanten waren aen myne zydc, brandende koersen in hunne handen houdende. Op den oogenblik dal ik de gebeden eyndigde, gaf den generael zyne ziel over aen God, in hul midden van het gekerm der omstaenders. Generael Carbuccia had de begraving van den hertog van Elchingcn opgeleyd, cn dry dagen daerna volgde by hem in het graf. Daegs voor zyne dood, had ik hem ontmoet op mynen weg naer het hospitael. Hv had niv gevraegd of men al de hulpmid delen voor de zieken goed ingerigl had, en, op myn antwoord, had hy my eene som geld aengeboden zeggende Bcdicndl er 11 van 0111 den toestand van die arme jongens te verzachten. 'S anderendaegs liet den generael my roepen. Hy was Corsikacn, cn had het levendig geloof der bewooners van dat eyland; hy volhragt zyne chnsleiyke pligten met de grootste stichting. Onder den indruk van schrik welken den cholera veroorzaekle, herleefden de gevoelens van geloof in alle herten; de officieren waren de eerste die myne hulp inriepen, en zy kwamen tot niv op alle uren van den dag en van den nacht. Somwyleri hooide ik hunne biecht al gaende van het eene hos pitael tot het ander: andere koeren stonden zy my arte wachten op de binnentrappen van liet hospitael. Ik leunde my bp diezelfde trappen, zy stelden zich op hunne knión en ontvingen de vergif fenis hunner zonder. Wanneer zy my op op straet zagen, stegen zy van hunne peerden af, bedankten niv lieuscheiyk en voegden bvna er allyd hy «Vooral indien ik de ziekte kryg, ontbreekt niet op het eerste verzoek by my Ie komen Alle avonden hadden wy eene godsdienstige plcgliglievd voor de begraving der officieren. Eens dat ik acht of negen doodkisten onder myne oogen had en, rond my, de stafofficieren van al de regimenten, vraegde ik de toelating om eeuige woorden te mogen spreken. Reglslaende op een graf, sprak ik een heel uer lang: nimmer luid ik een ziel roerender tooneel gezien; ik zag warme tranen vlocyën uyt aller oogen, en hoorde rond my niets anders dan geween en gesnik.» t KAXSCSI KEY'ZERRYK. Parts 4 November.Do hezonderlieden vernomen over de wor- k ii'-en en de resultaten van het Bombardement van Sebastopol zynde volgende: Den eersten dag van liet bombardement., te weten den If October, is het kanouvuer allerhevigst en allervor- nielendsl geweest, lot zoo verre, dat de belegeraars verscheyde balteryen der belegerden hebben doen zwygen, en die volkomen hebben ongebruykbacr geinaokl. De verliezen van heyde ka Hen beginnen ook heter gekend te zvn, en liet verlies in ollicieiea is vooral zeer gevoelig. Dry aides-de-camp van den fransohon adini- rael Hameliii zyn gedood, en den vierden is gekwetstden ad- inii-ael zelf is het als hy mirakel ontsnapt. Het getal der gesneu velde russischo officieren kent men nog niet ten vollen, maer men weet dat vyf generaels der Russen gedood zyn. Verscheyde buskruvd-inagazynèn zyn in brand gescholen en in de lucht ge sprongen, zoo langs den kant der geallieerden, als in de bele gerde piaelsmen begrypt dat zulke ontploffingen nietkounen ges -bieden zonder veel oiiheylcn te weeg te brengen. Bovendien bobben de belegerden verscheyde uylvallen gedaen, en deze uyt- vallen hebben tot- gevechten, en lot hardnekkige gevechten, acnleyding gegeven. Dry russisehe schepen zyn in de have van Sebastopol in brand geschoten en vernield geweest, liet Con- stanlyn-fort is gedeellelyk in piiyuen gescholen en in de onrno- gelykheyd gcbragl van nog lol eenen in-d lel van verdediging te dienen. Oiiderlusschen zyn de helegeracrs meer eu meer voor waard* gegacn, en, indien uien he/.ouderc depcchen mag ge kloven, zouden zy reeds naby de stadspoorten gevoorderd zyn, en in Sebastopol zou er veel vrees, begin van pest 011 sc.baersob- iieyd aen levensmiddelen, en gebrek acn goed, dr.nkbaer water heerscheii. De volgende telegraphiekc depcchen zyn heden nog ontvan gen en afgekondigd geweest Berlvn, zaterdag morgend. Den telegraph van Wennen brengt ons nieuwslydingen van den 28 oclober, uyt Varna aen, en deze bevatten hezonderheden over liet aenraiideu van hel en- gelsch kamp door den russisehcu generael Liprandi Deze bezoiiderhedeu veranderen en wyzigen hetgeen reeds ge- zevd is. Het waren geebe engelsehe D-oepen, het waren .soldaten der turksehe divisie die de vier redenden welke door de Russen veroverd zyn, verdedigden. De Turken hebben in deze oiiislan- digheyd, gcene hewyzeii g g--ven van de kragtdad glieyd die zy gemeênelyk hy het verdedigen van versterkingen aen den dag leggen. Zy zyn achteruyt gelrokken, na zich eenen zeer korten tvii legen de Russen die hun aenrandden, geworsteld te hebben. De ligte rnylery der Engelschen, die de eerste, was toegesneld 0111 de aenvahers legen te houden, lioefl groolc verliezen gele den. Maer andere eskadrons, ook engelschen, zyn dc eerste es kadrons komen ondersteunen, en hebben de Russen uyt de redoulen verdreven. Den 26, heeft het garnizoen van Sehaslopol eenen nieuwen uytval gewaegd, nog allyd tegen het engelsoh kamp. Acnzi ne- lyke inaglen'hebben het korps van den engelschen generael Lacy-Eva'ns aengerand, maer de russisehe inagt is verdreven. De v, rérzeii der Russen in (lil gevecht, hcloopen, volgens ontvan- gene depechen, lol dnyzend mannen; de verliezen der Engelschen zyn weynig aenzienlyk. Den Journal dc Constantinople kondigt af, doch met voorhe- houding, dal den generael Oslen-Sacken, langs hel noorden, met eene versterking van ah dnyzend mannen, binnen Sehaslopol is g rukt. De Turken eyschen de eer om de eersten Ie mogen den slorm van Sebastopol wagen. Vyf dnyzend mannen frnnsche Ir «-pen zyn den I'-osphorus doorgevaren zich naer Crimeen begevende. Galat z, den 24 oclober. De bewegingen van Omer-Pacha i zyn zoo bcdrcygcnd, dat prins GorlseliakofT heeft doen halte niaken aen de troepen die, op haren logt naer Crimeen, den Dniester Dereykt hadden. Den Journal de Conslanliaopel van 24 October mold, dal de Engelsehe niet gloeyende hallen scholen de stad stond in brand, zoüdal dc Russen verpligt waren nieuwe hattcryeu, op cenigen afstand van hel vuer, daer te stellen. Hetzelfde blad beweert dat liet fort Kunstanlyn geenszins zoo sier., is als men in den beginne had gezegd doch een ander fort dal de stad behcerscht,' hcefi eene gruole weerde voor de hondgenoten, en men poogde het spoedig in bezit Ie krygeu. Yoigms den Impartial van Smyrna hchfl lord llaglan eenen brief van den czaer oen den acrlsbisschop van llalok'ava ouder- schopt. Dezen aertsbissébop bevind zich in Sehaslopoi. Ziehier wat den telegraf uyt Marseille ons aenbrengt Do Can pc, den 28 uyl Konstantinopel vertrokken, heeft zondag stilgehouden in de kleviie haven van Ciotal, op 5 12 niyleit afstands van Marseille. Hy brengt brieven uyt den Krim, onder datum van den 24. Ziehier den verkorten inhoud dier brieven De algemeene bestorming van de landtroepen, hygestaen door dc vloten, was op den 1 of ten laetste op den 2 november bepaeld. Sinds den 24 was dc laetste vereeniging lusschen de loop graven op 300 meters van de plaets. Op dien afstand, dooden de Afrikaensche jagers met hunne karabynen, byna al de russisehe kanonniers die aen de schietgaten verschenen. 400 gekwetsten, zyn le Conslanlinopelen aengekomen. Het Constantyn-fort schiet niet meer: 40,000 geallieerden houden de russisehe versterkingen in hare marche legen. De engelsehe rnylery, gekommandeerd door den generael Scarlett, heeft 1.000 Russen vci-slagi-n. Vyf russisehe gencracls zyu gesneuveld. De Russen hebben Eupaloria verlaten. De volgende helangryke telegraphiekc dcpeche is ontvangen geweest: Marseille, maendag morgend. Den Gauge, den 28 October uyt Conslanlinopelen vertrokken, heeft brieven van den 24 uyt Crimee niedcgebragt. Ziet hier den inhoud Den algemeenen storm tegen Sehaslopol door het landelyk leger ondersleund door de vlooien, was op den 1 november, of op den 2, ten laetsten, vastgesteld. Sedert den 24 was den laetsten loopgracht lol op 300 meters van de piaels gehragt. Op (lezen afstand dooden (Ie jagers van Afrika met hunne lange geweeren alie de kanonniers die zich vertoonden. Het bombardement wierd in den nacht voordgezet gelyk in den dag, zoodanig, datd.: belegerden don lyd niet meer hadden van de branden te blusèehun, of in den nacht te herstellen, een deel der schade welke in den dag was vcroorzaekt. I11 de stad ziel men niets meer dan puyneu op puynen. Gehruyk makende van dezen verwarden toestand van zaken, zyn tali-yke Polakken uyt de slad ontsnapt, eu helihen zieli naer hel kamp der geallieerden begeven. De geallieerden geloovende dat het den vyaml was die naderde, hebben vuer op hun gegeven maer, den misslag is door de officieren spoedig herkend, en de Polakken zyn naer liet. hoofdkwartier geleyd. Men beschouwt de kampen van het Noorden en van liet Zuyden als ontbonden. Mén gelooft noglans dal er verscheyde regimenten die van deze kampen hebben deel geniaekl, binnen kort, naer Crimeen zullen vertrekken. Men begint meer eu meer ti-oepen in Crimeen nooilig Ie helihen, ten gevolge dei- gevechten cn der ziekte die zoo veel soldaten huylen geveeld stelt, cn ten gevolge der versterkingen die voor de Russen aenkomen, eu die de helegeracrs rondom Sehaslopol zouden kruinen aeura»den en n ideol toebrengen. Wat .Sebastopol aóngaet, hel is zeker dat die piaels plat en in puyneu zal gescholen worden en afgebrand zvn, eer zy door de geallieerden zal betrokken worden. Maer, als die plaets zal vernietigd wezen, zal alsdan den oorlog geöyndigd zyn? Up verre na niethy zal iet meerdere woede beginnen, want de Russen zyn niet voornemens den oorlog le staken. Den Monileur inaekt bekend dal er dooi' de fransche en cage sclic gouvernementen bevelen komen gezonden te worden aen de admiraels Hamelin en Dundas 0111 den blocus, welken reeds aen de monding van den bonau is ingerigl, ook aen allo russisehe haven der Zwarte zee, onder zee-van A/.oil' toe le passen. Wekken, den 5 unremher.De russisehe depechen kondigen af dat de versterkingen, welke den ez.nr acn prins Mcnehikoll' hoeft gezonden, tot 70,0011 mannen hcloopen, cn dat den generael Bannenberg zich don 3 november by de versterkingen van Sehaslopoi moest voegen. Heden had men wederom geene depechen uyt Sint-Pctersbnrg ontvangen. Men begint le gelooven dat geene maren, slechte maren zyn. I)e engelsehe dagbladeren beweeren heden dat Sebastopol is ingenomen. Overigens, heigeen de engelsch" dagbladeren heden afkon digen, zou wel eene waerheyu konnen zyn, aengezien alles doel voorzien dal Sehaslopol het maer eenigc dagen kan volhouden. Een groot duel der vestingen en bntlcryci) zyn in puvn geschoten, de kanonniers zyn byna allen gedood, de slad is meer dan de helft verdelgd, eu het goed walor onlbréeklde aeuranding van den generael Liprandi, is mislukt, 011 de versterkingen die de Russen ontvangen hebben zyn minder, dan'men altyd beweert beeft. Als Sebastopol lot dei-golykeii locsiand gehragt is, zou hol niemand moeten verwonderen van Ie vernemen dal die plaets is ingenomen. Men verzekert dat Sebastopol reeds zou ingenomen zyn ge weest, had inc-ii den storm gewaeg(L Maer, op dit punt zyn den generael Ganroberl en lord Raglan liet niet eens. Den franseheu g-reracl zon a-.nsionds den storm willen wagen, om le behouden in de stad wat nog kan behouden zvn. Don engelschen lord wilt de soldaten sparen, en verzet zich legen e 11 n storm, en wilt de plaets in puynen schieten 0111 Meueliikull' te dwingen zich zich zonder storm le geven. Een ongehoord feyt word door den Echo du Tarn vcrhacll Op de laete merkt van Gastros, kwam tenen persoon met eene kor, geladen met. dertig groote doodkisten, waerin kleynerc van verschillige grootten, waren gesloten. Hy deed de zelve van den wagen, stelde ze uyt, en hy nuu kte zicii gereed om de zelve te koop te roepen, even als een assortiment paletots, of at ander haiidels-arlikel, loon den policie-kuminissaris, van het feyt onderrigl, zich met eenen stadssergeanl ter plaets begaf, en den zonderlingen koopman hevool onmiddelyk met zyne onheyl- voorspellende koopwaren te verhuyzen. Op dil hevel, heeft hy zyne doodkisten in een huys der voor stad geplaetst. Welhaest daerna, zegt den Echo, kwamen een zeker getal vrouwen, welke van de zaek kennis gekregen hadden, gewapend met kleyne bylen ter piaels, vielen op de wooning aen, wierpen de deur op den vloer, en kapten alle (ie doodkisten aen stukken. Onder dc vertelseltjes, die te Conslantinopolen wrspreyd zyn, melden de korrespondenlen van den Univm het volgeii le Eenen fransehen soldaet van hel garnizoen van Ailiénen, door den koninglykeu luyn rydende, wierd van zynen moyluzcl ge worpen. Op zyn gesehroei w i.wam eene dame toegesneld, welke z eh toevallig in (ben tuy.i bevond, en zy poogde hem le ver- Iroosten. Den soldaet die hlvde was om (lat by zich in het Iranseh hoorde toespreken, zeydc luier naïefMevrouwke gy /oud wei goed zyn, indien gy my wilde helpen myne bcesi le vatten, welke de vlugt genomen heeft. De dame deed den muylezel door liaren pikeur vallen en terugbrengen. Terwyl onzen soldaet zich in den zadel zette, zag hy langs alle kanten be dienden toesnellen, en lol zyne groote verbazing vernam bv den naem van de dame welke hem zoo welwillend gel-o Ipeii büd liet was de koningin SPAXIËX. Het gouvernement heeft definitief het budjei van het koninklyk buys geregeld. De avaleri.-dcr kohinklyke garde Blyfl afgescliafl

De Denderbode | 1854 | | pagina 3