ZONDAG 26 NOVEMBER 1854. NEGENSTEN JAERGANG. - 129. AELST, de.\ 25 November 1854. DE LEVENSMIDDELEN. Het Ministerie en de fvoopliandeikanier van Antwerpen. Nog cons de waerJieyd. DE OCTROY-REGTEN. VAN DENDERMONDE NAEK AELST. EE1VE AXBERE ZAEK VAX GROOT BELAAG. YZERÉN WEG. STATIE AELST. VERTREKUREN VAN DEN 1 NOVEMBER 1851. 1« Ti'tt 7 uren 45 minuten des morgens nner Deiidermonde Gend, Brugge, OoiOeude, Korlrvk, Mouscron, Doornyk, Ryssel, Calais. '2° ten 9 uren 30 min. fles morgens ncicr l)enderinonde, Gend, Mechelen. Brussel, Antwerpen, Leuven, Thietien, Luyk, Verviers, Landen, St. Truyën,eii Hasselt 3» Ten 12 uren 00 minuten voor middag, nner Dendcrnionde, Gend, Brugge, Oostende, Korlrvk, Mouscron, Doornvk, Ryssel, Calais. 4o Ten 2 «ren 15 m. nomidd. nner Dendeimonde, Mechelen, Brussel, Antwerpen, Louven, Thienen, Lnyk. Vervier, Landen, St. Truyën, Hasselt, Aken en Keulen. 50 7en STuren 15 minuten des nronds, nner Dendermonde, Mechelen, Brussel, Antwerpen Gend,Brugge en Oslende, Kortryk, Mouscron, Doornyk. Ryssel ea Calais. 6° Ten 8 urm 15 minuten des nronds nner Dendermonde, Gend, Mechelen, ürussel, Antwerpen, Lemeu. Thienen, Luyk, Verviers, Aken en Keulen. CLIQUE SCUM 1» Ten 6 nr. '25 m. 's morgeus.'21 Ten 8 men 20 intuinen 's morgens. —3° Ten 10 nreri 10 minuten 's morgens. 4° Tpii 12 uren 40 iinuiiten 's niHldags. 5" len 4 uren 10 minuten V avonds.6° Ten 0 uren 45 minuten 's monds. Zullen te Gvsegeni stilleslaen de volgende konvuyen vertrekkende van AELST, ten 7 uren 45 minuten, ten 9 uren 30 minui, 's morgeus, ten 12 uret» ten 2 uren 15 minuten «mi ten 5 uren 15 m. s'avonds* Van DI£NDLRM0\DE ten 6 uren 25 minuten, ten 8 uren 20 minuten 'smorgens, ten 10 uren 10 min. voor m. ten 12 u. 40 ni. namiddag, ten 4 uren 10 ui. en ten 6 uren 45 min. des avonds. Voor alle rigtingen inoet men te Dendermonde van konvoy verundereu. Dit blad verschynt des Zaterdags in den namiddag onder de dagteekening van den daerop volgenden Zondag.Den prys der inschryving, bv trimester, is bepaeld op 1 fr. 50 c., dien der annoncen op 20cenlimen den drukregel. BEN BENBERBOBE Uct gouvernement heeft acn de kamers een wetsontwerp voorgedragen ten voordeele van den vryën invoer van alle levensmiddelen, daeronder begrepen het vee en 't gezouten vleesch. Dit zelfde ontwerp bevat eene schikking die den uylvoer verbied der aerdappeien en der bloem er van voortkomende. Een tweede ontwerp is door 't gouvernement voorgedra gen, 't welk eene vermindering voorstelt van den afschryf of der teruggave die aeu den alkohol of spiritus by deszelfs uylvoer verleend word. Dat het gevaer dreygend is dat de granen ons zullen ontbreken, indien men ze voortdurend laet nvt het land wieren en geene maelregels neemt om die buyleugewooue stookwoede te, beletten, dit is klaer en onbelwistelvk. Dat dén uylvoer der granen en byzonderlyk den rogge buytengewooii groot is, is iels wat geheel de wereld ziet en weet; 'lis voornamelyk voor 't gebruyk der slokcrvën van Holland dat de grootste ainkoopen gedaen worden en dit is zoo waer, dat de gracnhandelaers, de speciilaleurs zelve openlyk zeggen dat, indien het gouvernement ivel- haest geene krachtdadige maetregels neemt om den opkoop te beletten, hel land voorzeker gebrek zal hebben aeu gra nen om 't volk te spyzen.... De koophandelkamer van Ant werpen zelve heeft dit gedacht te kennen gegeven. Men zou zich den geest moeten geweld aendoen om de koppigheyd uvt te leggen onzer hestuerders indien zy nu, in deze buyleugewooue omstandigheden, geene buvten- gewooue middelen van voorzorg aenwendden om onze gra nen te behouden, want wie siddert er niet bv de gedachte der ouheylen die ons zouden te wachten staen indien de noodige granen lot spyzing des volks moesten komen te ontbreken. Het fameus argument waervan het ministerie zich bedient en 't geen het zich door eenige geldzuchtige graenbyters beeft laten in d'oor blazen, is Indien gy den uylvoer der granen verbieddan gaet gy den koophandel stremmen en geene vremde granen meer zien invoeren. Deze manier van redenereu is zeer niislevdend, want indien de granen hier seliaersch blyven en de pryzen hoog, dan zal men ons toch vremde granen aenbrengen, want den koophandel brengt of voert maer granen daer waer de pryzen hem de voordeeligste zyn. Onderstellen wy eens den uylvoer der granen vastgesteld, en dal, gelvk eenige freetraders beweeren, de pryzen niet verminderen, z#llen wy dan ten minsten de verzekering niet hebben dat onzen oogst in 't land zal blyven en dat wy liet volk zullen komien spvzen En indien onze graenpryzën liooger zyn dan in de naburige landen, wie zou durven zeggen dat er by ons geene vremde granen zullen ingevoerd worden Dil spreekt gelvk eenen boek, want, gelyk wy zoo even gezegd hebben, den koophandel zoekt altyd niier de nu rkten waer hy meest profit kan doenIntegendeel, indien onze granen in prys verminderen, wy zullen ons doel berevkt hebben zonder de landbouwers Ie bcnadeeligen, want deze konnen geen gevaer loopen van niet genoegzaem over hun nen arbevd beloond te zyn. Indien dus de voorgedragene wetsontwerpen niet verge noegend zyn, gelyk alle gezond oordeel er de vei zekering •van heeft, wy hopen dat de meerderheyd der kamer de voorzorg zal nemen om er in te voorzien. Een goed voor teeken heeft zich reeds opgedaen in verschevdo sectiën heeft de meerderheyd zich voor het verbod van uvtvóer verklaerd, engcenen twyfl'el of de meerderheid der kamer zal zich van geiykeu voor dezen maelregel genegen toonen. De talryke petitiën die 111 dezen zin aen de kamer gestuerd zyn, hewyzen genoeg wat het volk, uvt iialuerlvke'neyging voor zelfsbehoud, verlangt, en 't is wel te denken dat, in deze netelachtige stof, de stem des volks niet zal verstoolcn worden. Er is op dit oogenblik nog eene zaek die ontzettende massa's granen doel verslinden zonder dat zv voor 's inen- scbens onderbond besleed worden. Wvwil'cu hier spieken van de groote slokeryën die den spiritus of alkohol maken. Sedert dat het stoken van spiritus in Yrankrvk verboden is, heelt die nyverlieyd in ons land op eene verbazende of eerder allerbuytensporigste wyze toegenomenEn wat er liet nadeeligste en 't ongelukkigste is van dit stoken, is dat de fabrikatie van spiritus niet algemeenlyk aen den landbouw of aen 't vetten der beesten voordeelig is, ver mits er in die fabricatie maer alleen gewerkt word om spiritus voort te brengen zonder te zien of de resides of overblyfsels eenig nut voor '1 vetten van 't vee konnen byhrengen. Eene bemerking komt ons liier te binnen om te bewyzen hoe noodig het is dat men den uylvoer der granen verhiede. In Vrankryk nanielyk, waer de rogge maer in zeer kleyne hoeveelheid voor liet bakken van brood gebruykt word, heeft liet gouvernement echter noodzakelyk gevonden het stoken met rogge te verbieden, om dit graensel ook voor de broodbakkery te kunnen blyven behouden. Om liet stoken te stremmen, heeft ons gouvernement voorgesteld den afschryf of de ontlasting die voor de spiri- tussen, by .hunnen uylvoer, verleend word, te verminderen; maer wy oordeeleu dat er geen hoegenaemd gevaer zou bestaen dien afschryf of teruggave van reglen geheel af te schaffen. En ivueroui 1° Omdat er de schatkist veel zou bv winnen; 2° omdat eene koopwaer geene premie van uylvoer noodig heeft, als vremde landen de zelve alhier met eene ongehoorde gretigheid komen opkoopen Voor heden hebben wy geeueu afschryf noodig om onze spiritusscn te konnen plaelseii, vermits de fransehe koop lieden onze groote stokervën komen bestormen en den spiritus of alkohol tegen fabelachtige pryzen aenvragen. Het ware Ie weiiscïicn dal, met de tegenwoordige krisis, de groote stokervën gesloten wierden om aldus te beletten dat zoo groolc hoeveelheden graen tot spiritus verkeerd worden en alzoo onder dien vorm 't land uyttrekken. Wv konnen alle lieslaen en leven zonder alkohol of spiritus te drinken, maer niemand kan leven zonder brood te eten. Wy hebben in vorige artikels meermaels gezegd dat het slechts voor 't vetten van 't vee is dat de stokervën nut opleveren, en den maetregel van 't sluyten der groote sto kervën zal een goed uylwerksel hebben en geenzins den landbouw bcnadeeligen voor zoo veel men toelate te stoken aen deze die vee vetten. Dan ovndeling zullen wy hier de aendacht der kamer ernstiglyk inroepen op eene andere soort van stoken nanielyk op liet stoken met aerdappelmecl. Deze manier van spiritus te fabrikeren zouden wy seffens teenemael verbieden en dit wel om eene zeer gegrondde reden, te weten omdat liet stoken met aerdappelmeel geene lioege- naemde residus of overschotten oplevert waermede men vee kan vetten. Men heeft schoon den uylvoer van aerd- appels of aerdappelbloem te verbieden, 't zal eenen verlo ren maetregel zyn. als men de aerdappelbloem ondervorm van alkohol of spiritus laet uyt het land trekken. Wy hopen dus dat er in de kamers eene genoegzame meerderheyd van volks- en vaderlandslievende mannen zal gevonden worden, welke zich kraehtdadiglyk zullen ver zetten legen liet noodlottig stelsel der vrvhandelaers en aldus ons land legen de onheylen van eenen te duchten hongersnood zullen bevevligen. Naer wy stellig vernemen heeft het ministerie zyne ma nier van zien nopens den uylvoer der granen gewizigd en is het van zin van de vrye uytwisseling af Ie zién. Het ministerie wilt dus wat toegeven om aen den ongelukkigen armen het stukje brood niet te onttrekken. Het srliynl dat de sehielvke verandering der ministeriele opinie haren oorsprong heeft in de acnrading der koophandelkamer van Antwerpen. Wy bcsluyten hieruyt dat de koophandeikamer, welke uytsluytelyk commercieel is, groolon invloed heeft op den geest van 't gouvernement, want 't is waerlvk te verwonderen dat onze ministers niet welen wat er iii het land onigaet, 't is te verwonderen dat zy onbewust zyn van 't geen er aen de douacnlynen gebeurt, en niet weten dat er zulke ontzettende massa's granen uyt bet land gevoerd worden Doch, wat mag de oerzaek zyn dat de koophandelkamer van Antwerpen nu liet verbod van logge uytlevoeren komt vragen Is die vraeg op de volksliefde gesteund Is daer geen plaelselvk belang onder gemengd Wy denken vol- geern dat deze eerste vraeg met ja en de tweede met kees moeten beantwoord worden, maer wy konnen ons niet wachten hier te doen aenmerken dat er in Antwerpen verseheydeue zeer groote stokers zyn die welligt op het besiuyt der Antwerpsclie koophandeikamer eenigen invloed Iiytgeoeffend hebben. Wat ei- van zy, bet verbod van uyl voer zal den gewenschten uytslag niet opleveren indien'de groote slokeryën liy voortduring mogen in zwang blvven. 'T een is een gevolg van 't ander als men de oorzaek wilt moet men ook de uytwerksels willen; en wie d'uyt- werksels begeert mag van d'oorzaek niet benauwd zyn. Nu dan, wilt men de overtollige duerte der granen en der aerdappeien doen ophouden, men moet de oorzaken wech- nenien, met nanielyk den uylvoer te beletten 't is gelvk onder wat vorm, 't zy onder vorm van graen, '1 zy onder vorm van spiritus, 'I zy onder vorm van meel Alzoo, en alzoo alleen zal men nuttige maetregels nemen en regtzinniglyk willen 't geen men uytwendig scliynt te kennen te geven. Indien den uylvoer der granen verboden word, gelyk wv het vurig verlangen, is het niet min waer dat liet kwaed niet zal geholpen zyn gelyk het zou konnen wezen. En waerom niet? Omdat er reeds onberekenbare hoeveelheden graen uitgevoerd zyn, en omdat, tydens de beraedslaging over liet wetsontwerp dat het verbod van uylvoer zal vragen, er nog veel granen zullen uytgevoerd worden. Wy hebben livt over acht dagen gezegd, er moet in onze kamers eerst te veel getwist, gekeven, geklapt en gesnapt worden; er moet eerst te veel kostelyken lyd verkwist worden aen nutleloozeu rimram, aen ongelukkigen priet- prael van liberael en klerikacl en soortgelyken zeever, vooraleer men zich ernstiglyk met de belangen van de ongelukkige en uytgeputte Belgen wilt bezig houden Eu ondërtusselien zien wy ons afhalen 't geen wy zelve niet konnen missen, en zullen wy er welligt staen meê te kyken als liet zaj te laet zyn. Dees angstverwekkend vooruytzigt hebben wy al we derom te danken aen de volkshateude gew'ezene ministers Rogier en Erère, die met kracht en geweld den tarief dei- beweegbare seliael hebben doen afschaffen. Had dit stelsel nog in voege geweest, het verbod van uylvoer zou zyn uylwerksel gehad hebben zonder dat de uytvoerders den tvd zouden gehad hebben hunne verzendingen te bespoedigen; want zooliaest de graenpryzen tot eene zekere hoogte zou den geklommen zyn. het verbod van nytvoer zou krachtens de wet bestaen hebben /.ie daer bet poob dat dit rampzalig en verderllyk macon- niek liberalismus aen 't land heeft gedaenWy heb ben gezien dat er eenige petitiën aen de kamer zyn toege komen om te vragen dat den afschryf of ontlasting voor den spiritus, hy deszelfs uylvoer, behouden blyve. Waren Rogier en fiere nog aen '1 hoofd, wy zyn, om zoo te zeggen, zeker dat die petitiën zouden aenhoord worden. Eu nogtans is dien afschryf voor den oogenblizoo noodig als 't vilde wiel aen eenen wagen; den uitvoer van den spiritus lyd geene tegenkanting, er is geene concurrentie, zoodat den afschryf tot last dient aen de schatkist en uvt- slnytelyk strekt om de groote stokers Ie verryken en te bcvoordeeligen tot groot nadeel der kleyne landelyke slokeryën. Dil is eene thesis die wy g ■pielen hebben tegen bel ministerie Rogier-Erère zoo nv! als legen bet ministerie Liedts, en geen deze beyde ininisleriën gedaen hebben nopens de kleyne slokeryën, is vervat in 't vol gende oud spreekwoord dat nanielyk de groote vissollen de kleyne inslokkeu en daerdoor de digestie hunner maeg vergeniakkelvken In liaer Nr van Donderdag vraegt de Emancipation alle soorten van gespaerzjeniliedën om de gedrukte burgers een weinig te ontlasten van de verpletterende contribution ivaerondei' zy gebukt gaen. Wy konnen niet anders dan dit blad toejuyehen en hetzelve aensporen gedurig en dagelvks zyne stem in dien zin te verheffen; want de lasten waeronder 't land gedrukt ligl, zyn zoo buylenniatig boog, dat er noodzakelyk eene grondige wyziging aen de bud getten moet toegebragt ivorden, willen wv eerlang Let getal bchoeftigen in Belgiên niet zien verdobbelen.

De Denderbode | 1854 | | pagina 1