PRYSDEELIXG DER ZONDAGSCHOOL. PILL EKENS. In 1834 bedroegen de iiylgaven van 't land slechts S I uiillioene», en nu eylaes zyn die uytgaveu lol BS® mil- lioenen geklommen. In 1834 was er geld te winnen, er was werk voor den armen, alle ny ver lieden waren in voorspoed, de levensmiddelen kostten maer half van 'l geen zy nu kosten, de winkeliers hadden goede neering in hunne winkels, de winsten waren zoo niet de helft ten minsten een derde grooter dan op den dag van heden, en zy be taalden maer iets meer dan de helft van 'l geen zy nu betalenHedendags is de armoede overgroot, de ellende op den buyten is vreesverwekkend, de hellt der burgers is geruineerd, het werk ontbreekt, de winkels hebben byna geen vertier, de winsten zvn allergeringst, de levensmiddelen zyn byna niet meer koopelyk en de contribution zyn zoo verpletterend, dat men nauwelyks genoeg wint om zyne lasten te betalen. Nu, daeraen moet hulpmiddel gebragt worden en kost wat kost moet dien staet van zaken veranderen. Om die lasten te verminderen, om den toestand der burgery te verbeteren, stelt de Emancipation gespaerzaem- heden voor, en w vst als voornamen hulpmiddel aen de afschaffing der octroyregten. Wy deelen volkomenlyk in 't gedacht der Emancipation, en zouden willen dat in alle steden de octroyregten afgeschaft wierden. Maer, zal iemand zeggen, hoe zullen de steden dan konnen bestuerd worden Moe zal den dienst der admi- nistratiën konnen gedaen worden lloe zal, met een woord, het stedelyk huyshouden konnen draeyën? Dit zyn gegronde vragen, wy bekennen zulks, maer inet wyze gespaerzaem- heden, met een en krachtdadigen goeden wil en een weynig jialriotisinus en burgerliefde kan men die vragen tot stof vergruyzenWilt men ons laten beginnen met de stad Aelst, wy maken ons sterk dat wy op haren budget eene dadelvke gespaerzaemheyd van ten minsten veertien duyzend franken 'sjaers zullen aenwyzen, zonder aen iemand onzer stadsgenoten het minste ongelyk toe te brengen. En wat zouden wy doen Wy zouden beginnen rnet de nutlelooze gonvernements- school af te schaffen, waeraen de stad jaerlyks 8 duyzend- f'ranks toedraegt; vervolgens zou de plaets van bouwmeester teenemaol gesupprimeerd worden, al wederom 2000 franks; dan zou de jaerwedde van den stadssecretaris ten minsten een derde verminderd mogen zvn ten vierden zou de vette jaerwedde van den politiekommissaris ook een derde afge trokken wordenDit zyn al dry vremdelingen aen welke onze stad gerne hoegenaemde verpligling verschuldigd is en die zy hier met overtollige jierwedden laet den zwier makenAldus zouden wv voortgaen met 25 artikels te besnoeyën, met de nutlelooze of weynig voordeelige uylgaven geheel aen kant te zetten, en wy zyn verzekerd dat de octroyregten alhaest zouden mogen verdwenen. Men zal ons opwerpen dit is hatelyk, dit heeft nu zoo lang alzoo geweest, waerom het nu gaen veranderen W'AEUOM Wel omdat de burgers niet meer konnen betalen, omdat het leven voor alles gaet, omdat een huvs- houden zich op d'eene of d'andere manier moet trachten te schikken, als het ziet dat zyne inkomsten verminderen en dat zyne schuldenaers niet meer in staet zyn te betalen. Als het op een nypen gaet, moet men van den nood eene deugd maken en konnen missen 't geen men zich in 'tyd van voorspoed mag veroorloven. Voorleden zondag heeft alhier de ryke prysdeei'ng aen de arme kinderen onzer tal ryke zondagschool onder voorzitterschap van den zeer eerw. lieer deken plaets gehad. Mul eene levendige voldoening hebben wy gezien dal de pryzen van eene hnyteii- gewoone goede hoedanigheyd waren en dit nictli'guii.xtaciKfë het getalder arme kinderen, in't al'gcloopen sehooljaer, merkelyk was aengegroeyd. Over de tore duyzend zeur fraeye klcedings- stukken zoo als kielen, broeken, vrouwkleederen enz. zyn, hoven oen groot getal boeken, uytgedeeld geworden. Troostelyk en hertroerend was het de blydsehap en de verrukking dier arme kinderen te zien hy het ontvangen hunner belooning voor den yver en de vlytigheyd waermede zy de lessen der zondagschool hadden bygewooml. Maer nog veel troostelyker moet het zyn voor de achtbare weldoeners der zondagschool, van namelyk de zoete overluyging te hebben dat zy, door hunne milde aelmoessen, oneyndig veel hydragen om de opkomende arme jeugd in du liefde lot de deugd, in de pligten jegens God, jegens htiii zelve, jegens den evenmensch en de maelsclinppy in 't algemeen te helpen opkweekenNog veel aengenamer moet het voor de deftige weldoeners der zondagschool zyn Ie welen, dat in al die jonge herten het zaed van tiet goede geworpen word, het geen besproevd door de gratiën van onzen heyligen godsdienst, zal wortel vatten en hcylzame vruchten van zedelykhevd en rcgl- veerdigheyd voortbrengen. Is de prysdeeling zoet, troostelyk en aengenacm geweest aen de weldoeners en kinderen der zondagschool, zy is liet niet min geweest aen de achtbare hecrcn onderpastors, aen de veriiienst- volle meesters en meeslerssen welke, nvt zuyvero liefde tot den armen en noyt volprezene geöegenheyd voor liet goede,.zich geweerdigen alle zondagen hunne speeluren te komen besteden aen hel ondorwyzen der behoeftige kinderen, die anders in d'onwelendheyd van God en hunner pligten zouden opgroeyën, en voor welke het grootelyks zou te vreezen zyn dat zy ovt nuttige leden voor de samenleving zouden konnen worden. Immers, deze achtingsvveerde priesters, meesters en meeslerssen bedanken wy grondherfiglyk in naeiii der maetseliappy, hun duyzendmael gelukwenscliende over hunne hcylzame gevoelens en inziglen waermede zy zoo krachtdadig helpen aen de zedelyke beschaving dor samenleving. Des avonds is deze schoonc plegligheyd gesloten door een gulhertig oil allervermakelykst feestje, waeraen de heeren meesters leden der zondagschool, zich, op evgene kosten, hebben vbreenigd, en tydens 't welk een lid, M. P. J. Van Meek, een zoo welgepast als kuoddig en fyn dichtstukje van eygene vinding aen geheel het hestucr der zondagschool heeft opgedragen en met veel kunde gezongen Den Venerabelen Verhacghen, na een nauwkeurig overzigt gcdticn te hebben van de niagt waerover de liberatersparty in do kamer nog beschikt, heelt ter zitting van 21 dezer, in de bilter- heyd zyner ziele uylgcroepcn ilnt de liberalen de meerierheyd niet meer hadden, dat zy moesten patiëntie hebben, en dat het nu aen de conservatoirs teas het besluer van 'l land in handen te nemen Zie daer hoe diep die onbesehnemde klubsparty gevallen is Zie daer hoe die hooveerdige franqmaponssecle zich over hare eygene misdaden den nek gebroken heelt!!!Maer jawel, hel venyn zit in den steert'tis nu aen de eonservateurs, zegt Verhaeghen, het besluer in handen te nemen Doch in welken toestand is dit besluer liet francuiagons-minislerie Rogier-Frère heeft met hoopen schulden gemaekt die, niet betaeld zyn, eene menigte misbruyken ingevoerd, een vorvuyld huyshouden van bekeurlyke amblenaers en bedienden nagelaten, immers dit ministerie heeft de tuyt zoodanig verward, dat er geen losdoen aen is, en nu komt het kopstuk der francinafons het bestuer aen de eonservateurs aenbieden Merci Verhaeghen, van uw vuyl presentgy zond geern de fauten uwer moortelbroers op den rug der eonservateurs leggen en u dan, gelyk Pilatus, do handen wasschefiNeen, neen, man alzoo niet geboord, de synagogue zal zich zelve eerst begraven, en dan zullen de eonser vateurs zien of zy het boelken onder benelicie van inventaris willen aenveerdenHad gy gezwegen, Meester Verhaeghen, en uwe magtelooshcyd niet uylgcbazuynd, gy zoud misschien uw doel hebben konnen bereyken, maer gy hebt vergeten dat meeuwende katten geen ratten vangen. liet gezegde van den Venerabelen Verhaeghen, dat namelyk de eonservateurs nu het bestuer moeten in handen nemen, is oenen donderslag geweest voor de tegenwoordige ministers. Wel dat het kot vervuyld is, zyn zy evenwel niet liaestig om het te verlaten er brokkelen loeit nog alle jaren 21,000 frankskens zonder de gekwetste af, zegde M. De Brouekerc, en dus blyven wy in onzen zetel. Wy ook zyn van liberalen deessém en 'tis zoo aengenaein uyt eens anders kasse geld te tellen. Dal men maer op ons kloppc, tiere en lavvyt make, dit doet al geen zeere, de smidshonden liggen wel omtrent het aembeeld te ronken dan wanneer den hamer het meest gaet, maer zy worden wakker zoo haest de smids wat beginnen te peuzelen Apropos, konfrator Landbouwer san Rousselaere, gy word vricndelyk verzocht niet meer te vergeten de bron aen te wyzen als gy artikels uyt den Denderbode ontleentMet hier en daer een woordeken ie veranderen moogt gy niet tienken, vriend, dat eens anders goed het uwe is. Als gy de vraegstukken niet kont behandelen, moet gy u onthouden, en wilt gy malgré uwe lezers onderriglen, doch met eens anders studie, dan is het billyk dat gy aeuwyst waér gy^de onderrigting genomen hebt. Opgeplakte pluym'en vallen te ligt af. Hel Verbond ran Aelst, 't geen in den tyd zoo vverig voor den verpletterenden budget van oorlog tegen den Denderbode ge streden en getierd hceR, komt nu, uyt gespaerzaemheyd, de ge- lieele afschaffing vragen van al de oorlogsbudgetten van Europa!!!! Ilea konfrater telt nu op zyne vingers de milliards en millioenen, die aen de legers besleed worden, en neemt voor besluyl dat wy met al die milliards en millioenen ecnen gclicelen hoop scholen, steenwegenen vaerten zouden konnen maken, indien er geen legers waren Onnoozelen suldoor wie hebt gy u nu toch zoo schandelyk laten geesselen Die u dit heeft konnen opdraeyën, verdient oenen stoel in den heme'i, zouden wy zeggen, indien wy niet wisten dat het verloren gepeperd of gezoiilten is, dat botten al tyd platvisch blyven, en dat gescheurde polten geen nat konnen behouden .-. De bovenstaende dwaesheyd van 't Verbond zon konnen in wysheyd en wezenlykheyd veranderen, indien den katholyken godsdienst overal geëerbiedigd en nageleefd wiordMaer wat doen het Verhoud en du bladjcs van zelfden kaliber? Gedurig den godsdienst lasteren, hatelyk maken, beledigen en vervolgen, en aldus de mensehen bederven, hunne driften aenstoken, ze opwekken tol opstand, hun 'l soeialismus leeren, met een woord gedurig werken om de legers noodzakelyk en onontbeerlyk te maken, w ilt de samenleving zich niet overvallen en door een vuyg gespttys uytgeplundefd zienMaer zoo zyn zdnimige gazetknoeyers zoo lang zy te kopiëren krygn, zien zy er nog al d'een en d'ander uyt, maer als zy zelve moeten iets aeneen- steken, vallen zy door de mande. Zoo is 't met den aep gelegen zoo lang hy op eenen blok zit, ziet men niet dat zyn achterste bloot is, maer zoo haest hy op oenen hoorn wilt klimmen, ziet men hoe liet er meê gelegen is Het Verbond komt aen zyne dungezaeyde lezers vertellen dat de li he ra tersgrondstel I in gen op den buyten verbizenden voortgang doen Is hel misschien daermeê, konfrater, dat het Verbond buyten zoo VEEL abonnementen heeft Er zyn in ons arrondissement 82 gemeentens, en naer elke dier gemeentehuyzen word er een N' gratis van 't Verhoud gezonden, 't welk in byna al de gemeentehuyzen, dadelyk by zyne aenkomst, in servcetjes voor Portugasl gescheurd of aen den kant gelegd word Overigens verzend het Verbond nog geen 100 N" met den post Nu, daer 82 afgetrokken, wat blyft er nog?Antwoord, konfrater .-. Het eerste hoofdartikel van 't Verbond van zaterdag racskalt over den voortgang der libevatcry op den buyten liet tweede zeevert over de afschaffing van al de legers van Europa het derde artikel is eene geeopieerde bcostiglieyd uyt do goddelooze Broedermin, handelende over den text van 't Evangelie bemint uwen evenmensch yelyk u ze leen. l.yt dezen text besluyten de Broedermin en 't Verbond dat de ryke nienschen al hun goed met de arme moeten verdeelen en dat er dus geene armoede op do wereld moer zal zyn!!!Allons, Robespierken, begint dit eens aen uwen vader aen te raden, en gy zult aen uw achterste ondervinden hoe uwe dwaze lessen welkom zyn, want uwen vader geeft niet veel om luttel Niet wetende hoe de afkoking der lil orators in de laetste kiezing van Gend te verduyken of te verscboonen, komt het Verbond zeeveren dat de verdachte kroegbazen aile met de klcri- kalon gestemd hebbenEn hierop vraegl het Verbond ons of dit ook trefl'elyke menschen zynl Wy moeten u antwoorden, kon frater, dat wy die mensehen ten minsten voor zoo treflelyk aenzien als u. Doch daer gy ons eene vraeg doet, zullen wy ons ook veroorloven u eene voor te stellen. I.uyster konfrater De kiesw et ontzegt liet regt aen openbare kroeghouders van to gaen stommen hoe weet gy nu, konfrater, dat zoo veel bazen met verduchtle patente, voor do klerikalen gekozen hebben Hoe kent gy al die verduchttc broer/houders Ilcbt gy daer gemeens mede V Hoe weet gy hunne wooningen Men schryft uyt Diekele aen den Denderbode Grootk Ri vzerie. Dees is hel gesprek van den dag in de gemeente Diekele, arrondissement Audenaerde. Naer eeneaerdige demissie van Justin De Grootc door liberale poogingen bewerkt, heeft den reeds afgukooklen burgemeester eene tweede al'smel- ting onderstaan den wvd vermeerden Bosten heeft meer dan ooyl zyiieti steert geroerd met alle siaeh van knevelaryën, met vleyeryén en vossetrekken; doch alles is verydcld gebleven den woensdag 22 dezer hunnen ondergang heeft gebleken door 2.5 stemmen gekregen legen 3.5. Zoodat den tweemael afgekook- len burgemeester nu maer goed meer is om als een smeorpotjo onder den w agen te hangen en verinaerden Bosten nu gedwongen is de verbrandde preysoep alleen in te sloeberen.... Pouah Men leest in de I'atrie van Brugge Do kamer der volksver tegenwoordigers heeft do kiezing vernietigd van M. Orban- Francotle, en zy heeft w el gedaen. Het was al te klaer dat de kieswet geschonden was geweest in eene harer wezenlvkste schikkingen, het geheym der stemming. De party die zich lib'erael noemt, had zoodanig hare kuyperyën in het werk geleyd dat zy al de bevreesde kiezers koude kennen die in haren zin niet stemden. Wy wenschen de kamer geluk van ten voordode der kiezers hersteld te hebben de waerborg die eene liaetdragende en vraekzuchlige party hun wilde ontnemen. Hadden w v in 1850 eene onafhankelyke kamer gehad die van haer zeiven meester was; de kiezing vaii M. De Breyne te Dixmu- de, zoude hel zelfde lot ondergaen hebben als die van M. Orban- Francotle te Marche. lnderdaed men moet zich nog lierrinneren dat de vrienden van den dixmudschen adelaer met geheele hoo pen briefjes Uitdeelden evgen om het geheym der stemming te doen kennen. Er waren eene grootc menigte "stembriefjes luvden- de in dezer voegen Den verslandigen De Breyne, aftredend lid; den weisprekenden De Breyne; den geleerden De Breyneden wyzen De Breyne, enz. enz. Maer teil dien tyde, waren er krygsdaden, de afgeveerdigden die aen den ministcriëlen wagen lagen, volgens de uytdrukking van den achtbaren lieer Forgeur, om aen het ministerie te beha gen, stemmen dat wit zwart en dot zwart wit was, en aldus moest de wet, gelyk het dan waerlvk gebeurde, ten onderen blyven. Spylig is het zegt den Vaderlander dat liet nog zoo lang moet duren, voor aleer het verbod van uytvoer kan gedekreteerd wordenspylig vooral, is het, dat den voorstel van MM. Alex. Rodenhach en Dumortier niet is konnen aengenomen worden. Deze afgeveerdigden stelden voor, door koninklyk besluyt, en onder verantwoordelvkheyd van het ministerie, onmiddelyk hel verbod van uytvoer te doen afkondigen. Wel is waer, er zou iets onregelmatigs in dezen maetregel bostaen hebben: maer wie zou er legen deze ligte onregelmaligheyd gereklameerd hebben, als dieligte onregelmaligheyd eenige honderde duyzeride hektolilers gracn in ons land moest behouden Tegen grootc kwalen moeten grootc maatregelen genomen worden, en de overgrootte, en at te grootte duerte der levensmiddelen, is eene groole kwael ge noeg, om den hulpmiddel dien MM. Rodenhach en Dumortier voorstelden, te zien werkstellig gemaekt worden. Wy herhalen hel, het spyt ons dat dezen voorstel niet bv acclamatie is aen genomen, In de slai Hasselt alleen, worden er alle dagen zes honderd zakken rogge verbruykt inde stokeryën. Te Antwerpen ver- bruykt den stoker Meeus alleen dagelyks TOO hectoliters rogge. Voegt hier by dat alle de stokeryen van het land in de zelve evenredighevd, werken zoo.veel zy maer konnen werken. Voegt hier by dal er onophoudelyk schepen cn w agens rogge naer Holland voor de liollandsche stokerven vertrekken, cn men zal zich een gedacht konnen vormen van de aenzienlyke menigte rogge die ons land eiken dag verliest. Men zegt dat de representanten der franemneonnerv, in de Kamers eyndclyk hunne magtelooshcyd herkennende, zich voor- zigtiglyk zullen onthouden van de dreypementen uyt te voeren, welke zy, sedert eenige maenden'zoo dikwyls gedaen hebben, te weten, van de vernietiging Ie vragen der overeenkomst van Antwerpen en de hervorming van de wet op liet lagere onderwys. De twee Vlaonderen zyn do vruchtbaerste en ryksto pro vinciën van liet ryk, en zy tellen meer dan vier honderd duyzend armen! Zulken toestand van zaken is wel van aerd om ernstige acumerkingen te doen ontslaen. Wat dunkt M. Devaux van dezen toestand Zou hy nog durven zeggen dat de liberalere de Vlaen- deren gered heeft, en dat M. Rogier den Verlosser der Vlamingen is? Wy gelooven het niet. M. Devaux begrypt de huyehelarv van liet nieuw politiek, maer durft geenen men culpa uytspreken. Er is te Rrussel eene petitie in omloop, welke door duy- zemle persoonen word onderteekend. In deze pelittie word ge- vraegd: tu Den vryen invoer, en dit voor altyd, van alle de le vensmiddelen, en afsehafling der rcglen op den invoer van den ryst. 2° De afschaffing der ontlasting op den genever by zynen uytvoer. Het is M. Jules Bartels wolken die petitie heeft opge steld, en in omloop gebragt. Te Antwerpen zyn er valsche 5-franks-stukkcn in omloop. Daer zulke valsche stukken ook elders konnen in omloop zyn gebragt, zal het niet zonder belang zyn van naer te zien of er, onder degenen die men ontvangt, geene zvn die valsch zvn. Eenen beenhouwer van Sotteghem, de Loore gennemd, die zich, dezer dagen, naer Geeraerdsbcrgen, zeer vroeg in den 'morgend begaf, is te Ste-Maria-Lierde, langs den grooten weg door vyf korels aengerand. De booswigten hebben zich van den beenhouwer meester gemaekt, hem ter aenle geworpen, en hem eene somine van 2G3 fr. die hy op hem had, ontnomen. De gen darmerie doet neerslige opzoekingen om die baenstroopers te ontdekken en aen te houden. Eenen herbergier van Ronsse is langs de publieke baen van Audenaerde, dood gevonden. De dood word aen overdaed en dronkenschap toegeschreven. Den heer Alex. Rodenhach, die reeds van verscheydene europisohe vorston dekoratiën heeft ontvangen voor zyn laetste werk over de blinden en doofstommen, hooft nu van den keyzer van Braziliën do keyzerlyke orde der Roos, en van den konjng van Portugael deze van liet order van Christus bekomen. Den zu.-t-rnioorder Janssms is voor het hof van assisen verschenen, en is ter dood veroordeeld. Buylengewoon veel volk was, ten gevolge van dit proces, te heen gebragt. Nadat Janssens ter dood was veroordeeld, heeft hy zich te vreden getoond. Als men hem in zyne eel terug bragt, beeft hy gezeyd dat hy geerne stierf, cn heeft zyne beschuldigingen tegen MM. 'de Ravay en Nothomb, die hy voor liet hof van assisen had laten hooren, vernieuwd. lk late dit alles op de conscieneic van den jurv heeft hy dikwyls gezeyd. Als hy het. paleys van justicie verliet,"heeft men hein hoorea zeggen met een slach van blyd sehap: Men gaet iny dan loeh guilloiineereiidozen keer, ben ik voor goed ter dood veroordeeld. In het gevang, is Janssens in de noodlottige cel der ter dood veroordeelden, met de ge- woone voorzorgen, opgesloten. Janssens heeft zich in cassatie voorzien, tegen hel arrest van het hol' van assisen, welk hem tol er dood heeft veroordeeld. Volgens een dagblad van Brugge, heeft het gouvernement de studeïyke besturen geraedpleegil en hun advies gevraegd, over liet 'ontwerp om alle de graenmerkten van geheel et ryk op den zeiven dag te doen gehouden worden, ten eyude aldus alle de spekulatieop de merkten te verydelen.

De Denderbode | 1854 | | pagina 2