ZONDAG 10 DECEMBER 1854. NEGENSTEN JAERGANG. N' 431. Wat is cencn liberael VAN DENDERMONDE NAER AELST. AELST, den 9 December 1854. DEi\ DRAW-BACK. EENE BE LYDE NIS. Eenen Budget van 128,596,590 franks YZEREN YVEG. STATIE AELST. VERTREKUREN VAN DEN I NOVEMBER 1854. 1" 7Vm 7 u rif n 45 minuten He morgens nner Dendermonde Geud, Brugge, Oofttcudc, Kortryk, iUouscron, Doornyk, Ryssfl, Calais. 1ten 9 uren SO mm. des morgens naer Dendermonde, Gend, Mechelen. Brussel, Antwerpen, Leuven, Thimen, Luyk, Verviers, T.anden, St. Truyën,en Hasselt. 3* Ten 1*2 urm 00 minuien roor middagnw-r Dendeimonde, Gend, Brugge, Oostende, Kortryk, Mouscron, Doornvk, Byssel, ('atais. 4° Ten 2 uron 15 numidd. nner Dendei monde, Mechelen, Brussel, Antwerpen, Lemen, Thienen, Ltivk. Vervier,» Landen, St. Truyën, Hasselt, Aken en Keulen. 5° 7 en 5 uren 15 minuten des rtronds, naer Dendermonde, Mechelen, Brussel, Antwerpen Gend, Brugge en Ostende, Kortryk, Mouscron, Doornyk. Ryssol en Calais. (jo Ten 8 uren 15 minuten des arnnds naer Dendermonde, Gend, Mechelen, DsusseL Antwerpen, Leuven. Thienen, Luyk, Verviers, Aken en Keulen. Ten 6 ur. '25 m. 's morgens.2' Ten 8 uren '20 minuien 's morgens. —3° Ten 10 uren 10 minuten 's morgens. 4° Ten 12 uren 40 in nulen 's middags. Ten 4 uren 10 minuten 'savonds.—6° Ten (i uren 45 minuten 's avonds. Zullen te Gysegcm stillestaen de volgende konvoyen vertrekkende van AELST, ten 7 uren 45 minuten, ten 9 uren 30 minut. 's morgens, ten 12 uren ten 2 uren 15 minuten en ten 5 uren 15 m. s* avonds' Van DKNDERMOA'DE ten 6 uren 25 minuten, ten 8 uren 20 minuten'smorgen», ten 10 uren 10 min. voor m. ten 12 u. 40 m. namiddag, ten 4 uren 10 m. en ten 6 tiran 45 min. des avonds. Voor alle rigtingen moet men te Dendermonde van konvoy veranderen. CHIQUE SUUM. Dit blad vcrschynl des Zaterdags in den namiddag onder de dagteekening van den daeron volgenden Zomlag»—Den prys der inselnyving, by trimester, is bepaeld op 1 IV. 50 e., dien der tnnnuccu op 20 cenlimen den drukregel. DEN DENDEBBOSE Uylleggen wat eenen liedendagschen liberacl is, is eene sack die noodzakelyk word, omdat dit schoon woord sedert eenigen tyd scliandelyk miskend en ontëerd word. Een woord 't geen gevoelens van deftig karakter, van geweten, van godsdienst en zelfs van liefdadigheyd uyldrukl, hoort men hedendags gebruyken om eene party, of liever om eene secte aen te duyden die byzonderlyk gekenmerkt is door eene fanatieke woede, door eenen doodeiyken haet tegen den katholyken godsdienst. Maer dit moet niemand verwonderen; men heeft het byna ten allen lyde gezien dat de secten zich bekleeden met (enen naem dien zy verre zyn van te verdienen of te mogen dragen. In 1792 namen de Jacobins, de Septembriseurs, de Guillotiisisten, en eyn- delyk de Sansculotten den naem aen van Filosophen, en nogtans zy handelden geheel anders dan wv/.en of filosophen. Doch, men moei, gelyk Boileau zegt en gelyk M. De Merode het over eenige dagen zeer wel herhaelde, elkeen by zvnen naem noemen, en de zoogezegde liberalen frane macons lieelen, en de conservaleurs katholyken. En inderdaed, liet voornaemste onderwerp der aanran dingen van de franemacons tegen hunne tegenstrevers is voorzeker geen politiek of gespaerzaem belang, maer 't is byzonderlyk eu zelfs eeniglyk den katholyken godsdienst die er oorzaek van is 't is dien godsdienst dien zy als hunnen onverzoenlyken vyand vervolgen 't is van dien godsdienst dat zy de dood en den ondergang gezworen hebben. Gelukkiglyk dat die schynheyligheyd begint ont dekt te worden en dat de compagnie die door Frère en Verhaeghen gekommandeerd word zoodanig begint Ie verdunnen, dat zy byna op niets gesmolten is. In de laetste worsteling tegen de overeenkomst van Antwerpen, hebben de twee hoofdmannen nog tien piotten korinen regt houden, en nog hebben deze zich als ellendige stukken hout gedra gen wyl zy zelfs het minste balleken niet hebben konnen lossen. Maer eene zaek die ons verwondert, die elkeen moet verwonderen en bewyst dat bet woord liberael nog slecht begrepen word is dat verscheydene kamerleden en ministers zich openlyk beroemen dat zy liberael zyn en willen blyven, terwyl zy zich tot den kant der conserva leurs keeren en den onderstand van deze aenveerden. Na de laetste kiezingen voor de kamer deden de ministers in den Moniteur afkondigen dat het ministerie liberael was en zou blyven. Zou men aen de ministers niet moeten vragen of 't libe- ralismus waerop zy steunen en volgens 't welk zy willen besturen, dit zelfde liberalismus is 't welk door de frane macons in bun fameus kongres van 1846 is nylgeroepen, en wner er eenen onophoudelyken oorlog aen den katliolvken godsdienst is verklaerd Zou het ministerie wel openlvk durven zeggen dat het dees liberalismus versloot en daerom zyne lans tegen de voorvechters van het Francmaconnismus, MM. Frère en Verhaeghen, in de zaek der overeenkomst van Antwerpen, gebroken heeft Deze verklaring moet ons des te meer verwonderen, omdat den koning belvd en in elke gelegenhcyd verklaart dat de voornaemste grondzuyl waerop onze ualionalileyt berust, de godsdienstige gevoelens zyn die in 't land nóg d'oveiliand hebben, en dat deze welke die gevoelens w illen vernietigen, de gevaeilykste vvanden zyn onzer uatio- nalitcyt. Nog een bewys dat het woord liberael dikwils slecht verstaen word, is de verklaring die door den voorzitter dei- kamer, M. Delfosse, is gedaen geweestmen weet dal hy byna eensteinmiglyk door de kamer lot president is geko zen, en dat Ify met eene levendige voldoening de stemmen der katholyken heeft aenveerd, en nogtans heeft liv nooilig geoordeeld Ie zeggen dat liv liberael was, en regtzinniglyk aen de liberale dcnkwyze toebehoordeMaer togenslrv- diglvk aen deze verklaring, verlaet liv zyne liberale mak kers, Frère en Verhaeglien. in de stemming over de over eenkomst van Antwerpen.»'T is in die stemming dat hy zou hebben konnen bewvzen dat h\' waerlvk liberael, 't is te zeggen moortelbroer was...... 'T is met groote verwondering dat wv M. Deleliave, nadat hy onlangs eene zoo felle geesselmg aen Verhaeglien over zyne vervalsching der Annates parlementairs had toegediend, de ongepaste en ongevraegde verklaring hebben hooren doen, dat hy niet opgehouden had liberael te zyn en het zou blyven, dat liy niet een zynerprincipenheeft verlaten, en dat, telkens dat er eenen liberalen maetregel voorgedragen ■word, hy er zyne slem zal aen geven Aldus zou men moeten zeggen dat M. Delehayc aenliou- dond by zyne liberale principen zal blyven, en nogtans zyn die principen deze van Frère, Verhaeghen en consoorlen... Deze redenering zouden wv houden, hierby zouden wy bly ven, indien wy van goeder hand niet wisten dat M. Deleliave die rampzalige principen reeds heeft verstoolen, en dat hel inogelyk de sciuemle is van ooyt die principen te hebben beleden, die aen M. Deleliave eene verschooning doet zoe ken om aen 't woord liberael eenen draev te geven en zich aldus eerlyk uyt deri slag Ie trekken. Wat er van zy, dat men zich aen 't woord liberael niet meer bedriegc; gclvk liet lieden door velen aengenomen word, is liberael en moortelman, het zelfde en moet allen waren vaderlander beschaemd zyn met dit schandteeken gemerkt te cilen Men heeft algemeen verwonderd geweest dat de kamer voor den uytvoer van spiritus eene premie toegestaen en dal er 't ministerie zich niet legen verzet heeft. Soortgelyke premicn, die al tyd een voorregt daersteller^ ten profyte der klassen die er honing uyt trekken, zonden maer dienen toegestaen te worden als het dringend nood- zakelyk is; als een voorwerp van fabricatie moevelyk kan geplactst worden en eene sterke vremde concurrentie ont moet; met een woord, als deszelfs ptaelsing oninogelyk is zonder de premie. En is zulks hier het geval met den spiritus of nlkohol? Zekerlyk neen, want den spiritus word overal zeer gevraegd en men kan er niet genoeg fabrikeren om de veelvuldige aenvragen te bestellen. 'T is dus een voorregt wacrdoor niet alleen de schatkist lyd, maer 't geen nog de nvverheden van 't zelfde slach grootelyks benadeeligt. 'T zyn de groote stokeryën die er oneyndig voordeel zullen uyt trekken ten nadeele der klevne landclvke stokeryën, wélke laetste alleen aen landbouw en burgery vuordeehg zyn. Indien men een voorregt wilde toestuen, het zou zeker aen de landelvke stokeryën moeten zyn, omdat deze het vee aen de burgers en het vet aen de landen verschaffen. Ten anderen, die premicn voor den uytvoer geven aenlev- ding tot ontelbare misbruykeii en frauden. Men heeft het reeds gezien, in de omstreken van Eecloo en op de grenzen van Zeeland heeft men ontzettende massa's belg'ische granen doen uylvoeren, die nu als vremde voortbrengsels wederom in 't land zullen gevoerd worden, en waervan de groote sinkers den afschryf of draw-back zullen genieten. En, gelyk men het reeds heeft doen op merken, zullen er veel slechte granen ingevoerd worden die voor het stoken niet konnen dienen, doch die door goede inlandsche granen in de stokeryën zullen vervangen worden, 0111 aldus het machien van den draw-back te doen spelen. Wy zouden bier nog menigvuldige andere inisbruy- ken konnen aenhalen,. maer 't is onnoodig 0111 dien onregt- veerdigen en ineonslilulionmden maetregel te bestryden. E11 wat er geheel de wereld rnoet verwonderen, is dal den minister van financiën dien maetregel goedgekeurd heeft, maetregel die aen de schatkist zoo veel geld kost, <-n dit in eenen ocgenblik dat er zoo veel penningen noodig zyn Dit is wel lellerlyk het tegenstrydige van 'tgeen M. l.iedls verleden jaer gedaen heeft, als hy de aceynswet op de stokeryën wilde terugwerkend maken en wiltèkeuriglyk de stokers doen betalen 't geen zy voorzeker niet konden schuldig zynlieden laet M. l.iedls de reglen varen die in volle billykhevel aen den Staet toekomenDit is eene wetgeving die wy niet begrvpen en die wv aen fvner mannen dan wy zyn laten uylleggen' Wv zyn ook ten uyterslen verwonderd dat men het stoken met aerdappels niet verboden liebbe, byzonderlyk in eenen oogenblik dat er zoo veel armen van beroofd zvn. Als men de aerdappels voortdurend laet verstoken, is het te vreezen dat deze zoo ononibeerlyke en thans zoo buylen- inaten dure aerdvrugt in prvs niet zal verminderen eii dal wy weliigt zullen staen le kyken als er geene middels meer i aen helpen zullen Om aen onze landgenoten te doen zien hoe zeer wy gelyk hadden, toen wy meennaels het staetsonderwys als ge- vaerlyk, noodlottig en onheylspellend voor godsdienst en zedelykheyd afschetsten, gaen wy hier eene belydenis afgeven die een kopstuk der francmagons, Al. Lebeau, in volle kamer gedaen heeft. Deze belydenis moet de oogen openen aen alle familievaders welke 't geluk hunner kin deren ter herle nemen, en zal den mond stoppen aen de liberale schreed<vi rs die beweeren dat de overeenkomst van Antwerpen nog te veel gezag geeft aen de geestelykheyd in liet staetsonderwys. Wy bevelen deze belydenis aen cle ernstige aendaclit van hot publiek, want zy is des te ge- wigliger, omdat zy komt van eenen man die altyd alle goed bestreden beeft. Zie hier hoc M. Lebeau zich uyt- gedrukt heeft liet is onbetwistelyk dat de geesstelykheyd altyd eene levendige en somiyds onverU'iiuielyke ufgekeerdheyd zal 11 gevoelen hare medewerking te moeten verleenen aen eene staetschool, de zelve als 't ware met haer vaendel bedekken, en de familievaders uytnoodigen om er hunne zonen te plaetsen, indien er in die school dezen of genen professor is, wiens opiniën voorop de werking van den priester in de school verlammenindien deze opiniën, tegenstrijdig aen deze van de geestelykheyd, aen deze die de geestelykheyd niet mag verluien zonder upostaet te worden, geleerd worden, het is onbetwistelyk dat den priester, in dit geval, noyt in die school zal konnen intreden of er mogen blyven, zonder te gelooven dat hy aen zyne pligt te kort blyft en zich blootstelt aen de strengste berispingen zyner oversten. De belydenis antwoord genoeg aen de schandige aenran- dingen van Frère, Verhaeghen en van geheel de maconnieke kliek tegen de geestelykheyd en tegen het bisschoppelyk gezag. Vervolgens voegt er M. Lebeau by, insgelvks aen 't adres van Frère en Verhaeghen Uns tijdstip is niet ongodsdienstigals een tijdstip 11 ongodsdienstig is, 't is niet in die of gene politieke party dat dezen toestand der gemoederen zich vertoont, 't is het algemeen dat door dees gevoelen gekenmerkt is. 11 In een tijdvak zco tcrschillig van het onze, in een tijdvak i< klaerblyke yk ongodsdienstig, heeft men koningen, key sen en keyzerinnen gezien dis zich aen de voelen wierpen van a de kopstukken der filosopliie van de MS* eeuw, en het zich eene eer rekenden hunne /correspondenten te zyn men heeft ii ministers gekend gelyk een d'Arunda, eenen Pumbal, eenen Choiseul die zich met de. souvereynen verstonden om de Jesuiten met geweld wech tejugen Maer wat ziet men liedenDe verdienstelijkste mannen door hun talent en karakter poogen eene gelukkige ver- broedering tot stand le brengen tusschen de filosophie en den godsdienstZiet eenen De. liroglie, eenen De Bemusat, eenen Cousin hou zy verbroederen met Du it panloup, Gratry en Osanon om dien grooten uylslag te. bekomen. Wat dunkt ui. landgenoten, van deze belydenis? Is dit niet eene goede les voor de ellendige franemacons die, in hunnen haet tegen den godsdienst, willen achteruyt kruypen tol een lydstip van verderf, verblindheyd en goddefoosheyd, en dit wel 0111 hunne booze inziglen van vernietiging en schandalen ten uytvoer te brengen Wat dunkt er 11 van, gy libei alers- schreeuwers- eu sciiryvolaers, die liet volk wetens en willens bedriegt, niisleyd en In-derft Ziet gy 1111 luie de verstandigste kop stukken uwer party, door de waerheyd geperst, uwe schandalige logons moeten ontkennen en afkeuren Wat zegt gy er van. Verbond run Aelsl? Zoud gvmaer waerom serieus geklapt over sern-iise zaken met een prul- blad dat noch achting, noch eer noch invloed heeft 'T ware roozen voor de verkens stroeyëuZegiren wy enkelyk dat liet land gelukkig is dal de Frère's, de Verhaeghens en comsoorten er zeer dun h open, want anders ware het welhaest met alle goede principen gedaen, en zag men in Bolgiën wederom de afgodin der rede aenbidden.... Vele Belgen konnen dit ontzettend cyffer niet uytspreke maer (och moeten zy het alle helpen opbrengen. i verpletterende som van hondtrd acht-en-twintig mdiioenen

De Denderbode | 1854 | | pagina 1